Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  poemė-Rrustem Geci

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poemė-Rrustem Geci Empty poemė-Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 19 Nov 2008, 22:55

  RR
  Gjergj Kastrioti

  ( p o e m ė )

  Nė bashkėsinė e popujve

  nuk ka njė njeri tė njėjtė

  qė mund ta thotė zėshėm

  emrin e dhéut dhe atdhéut

  emrin e kombit tė tij

  sa trimi ynė Skėnderbeu

  Nė epokėn e G j e r g j i t

  Shqipėria ishte njė tėrėsi;

  e zgjuar me ēastet e kohės

  dhe e aftė tė mbrojė veten

  Nėn qeverisjen e Gjergjit

  u skuqėn tė gjithė gurėt

  qė atdheun e shqiponjave

  askush tė mos e lakmoj

  Nė atė epokė tė ndritur

  Gjergj Kastrioti, prijsi ynė

  bashkoi gjithė shqiptarėt

  nė luftė kundėr armikut.  2

  ---------------------------------

  Nė takimet e tija nė Durrės

  nė Gjirokastėr , e Shkodėr

  nė Shkup e nė Kosovė

  Gjergji e thėrriste popullin

  qė t“ i pėrgjigjeshin luftės

  proceseve tė qytetėrimit

  Nė Thanė , G j e r g j i foli;

  “S“di ēfarė ju bėn tė dashur

  s“di ēfarė ju bėn tė lumtur

  por, nėn tehun e shpatave

  me shpatė duhet t“luftojmė!”

  pra, para se t“ia beh lufta

  pėrpara se tė vie armiku

  kėtu ishte Gjergj Kastrioti

  g j a k u ynė i l i r i s ė

  Nė ē a s t i n mė tė duhur

  nė ēastin mė tė vėshtirė

  Gjergji i dha shkėlqim tokės

  ( dhe theu tėra rrethimet )

  qė vrisnin h i s t o r i n ė
  3

  --------------------------------

  Nė njėzet e katėr luftėra

  nė njėzet e katėr beteja

  nė njėzet e katėr fitore

  Gjergji ishte trimi ynė

  ai qė i dha pėrgjigje kohės

  Princa tė mirė tė Arbrit

  mos u ligėshtoni, mbahuni

  Jini nė b e t e j a t tuaja

  kjo p a s u r i e vetėdijes

  mė detyron tė ju kėshilloj;

  Shqipėrinė ta duani shumė

  qė liria tė jetė, Shqipėri

  Princa tė zgjuar tė Arbrit

  lufta ėshtė ekuacion , me

  tė papritura e tė panjohura

  kjo luftė kundėr Turqisė

  ėshtė luftė pėr Shqipėrinė

  luftė pėr tė ardhmen tonė

  4

  -----------------------------------

  Princa me n a m tė m i r ė

  gjaku i luftės nuk humbet

  edhe sikur tė na vrasin, edhe

  sikur ata tė na m u n d i n

  farė e huaj kėtej s“do tė mbijė

  Shqipėria ėshtė gjak i moēėm

  G j a k i shkruar nė l i b r a

  Gjak i s h k r u a r nė kėngė

  Nė kėtė vend shumė tė pasur

  me klimė tė butė e me det

  Tė gjitha parajsat janė kėtu

  pėr tė lindur e tė palindur

  njė pasuri e bėrė nga zoti

  tė gjithė duhet ta mbrojmė

  qė shtetin ta bėjmė tė fortė

  tė qėndrueshėm e m o d e r n

  Shqipėrisė i duhen fitoret

  fitoret, dhe asnjė h u m b j e
  5

  -----------------------------------

  Pėr kėtė v e n d e kėtė det

  qė ne e quajmė , Shqipėri

  kam njė urdhėr tė zemrės

  njė urdhėr tė pafjetur, qė mė

  bėn tė jem nė k ė m b ė

  qė humbjet tė mos i ndjejmė

  Shqiptar tė tė gjitha trojeve

  mbajeni njėri tjetrin, duajeni

  se i humburi do tė paguaj

  gjobėn e rėndė tė pushtimit

  Nė kėtė orė tė proceseve

  Nė kėtė orė tė h i s t o r i s ė

  Shqipėria ėshtė atdheu ynė

  Adresa e jonė nė kėtė botė !..  Rrustem Geci- Dortmund
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  poemė-Rrustem Geci Empty Re: poemė-Rrustem Geci

  Mesazh nga Odeta Thu 20 Nov 2008, 02:45

  Pershendetje dhe komplimente Shaban per poemen e bukur qe ke sjelle ne forum.

  Gjithe te mirat nga une Odeta.


  ________________________________
  poemė-Rrustem Geci ILoveYouAnimRvText

   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 09:32