Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:14

  24 poema  K O S O V Ė S

  Populli, populli , ėshtė kala

  Ai ndėrton e shemb mynxyrė

  Tokėn e bukėn po ia shkele

  Ai me d u a r e ngre lirinė

  Populli, populli ėshtė u r t i a

  Mendja e tij gjithė ndėrton

  Populli , populli kur flauton

  Kush mė bukur nuk kėndon

  G j e n i e popullit ėshtė liria

  Gjenia e tij ēdo herė krijon

  Me tė bukurėn pemė tė jetės

  Ai ecėn e kurrė s“ ndalon

  Populli , populli , ėshtė kala

  Ai ndėrton e shemb mynxyrė

  Tokėn e bukėn po ia shkele

  Ai merr pushkėn e lufton
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:15

  E M B L E M Ė

  Unė jam ai i dėnuari

  ai burgosuri, ai trimi

  ai i plagosuri pėr liri

  qė njė jetė tė t ė r ė

  isha nė luftė e beteja

  Unė jam ai bandilli

  ai shkruesi i trakteve

  ai ilegalisti i shkathėt

  ai qė i mbaja parullat

  “ Kosova Republikė ”

  Unė jam ai profesori

  ai i bukuri i rrugėve

  ai poeti i trazimeve

  qė me studentėt trima

  i ramė grusht armikut;

  Unė jam ai i dėnuari

  ai i bukuri i UĒK-sė

  ai piktori i emblemės

  ai, i dashuruari i lirisė!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:16

  T R E P Ē A  Nė Trepēė ėshtė palca jonė

  qenia qė tė ardhmen ma cakton

  le tė ēmenden gjithė perenditė

  Trepēa Iliriane nuk mė mohon!

  Nė tė dielat e arit dhe t“argjendit

  nė tė hėnat e shiut dhe metaleve

  u vetlind p l u m b i dhe zinku

  dhe kristalet e bukura tė Trepēės

  Hapeni ballinat e faqeve tė tokės

  tė shihni feldspathet,...manganin

  nė tė reshurat...mes vullkaneve

  u vetlind , Trepēėn dhe Opali  Qahet hėngjilli, floriri i t o k ė s

  qahet h u m u s i..a r g j i l i blu

  me gjunj tė natės m“i bien tokės

  qahen pemėt pėr degėt kėrcu!..  Fol gjuhė e lashtė e kėsaj toke

  Trepēa e Kosovės prindin e di

  Nė Trepēė Kosova ka njė emėr

  Mėmė e baba ia quajnė, Shqipėri!


  [img][/img]
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:18

  ZĖRI I PRESHEVĖS

  N g r i t e m i tė bashkohemi
  Ngritemi tė n d ė r t o j m ė

  ngritemi tė bėjmė mė shumė

  Ngritemi se jemi K o s o v ė

  Si tė jetojmė nėn terr tė huaj

  nėn duart e tė pėrgjakurit

  me drejtėsinė e tė padrejtit

  me shtetin qė mė n d j e k  Nė kėtė tokė me Preshevė

  Unė kam varret e stėrmoēme

  tė rėnėt e tė gjitha kohrave

  kėngėt e tė gjitha betejave

  O ti qė flet krejt ndryshe

  K o s o v ė ėshtė emri im

  Kosovė ėshtė g j a k u im

  Kosovė ėshtė Presheva, hej!...

  -------------------------------------------  Diell o shpirt nxito pa h ė n ė

  gjysmėn nėna i kam m“ atanė TRIMIT POPULL

  Gjethet gjakut nuk i bien

  Deri sa tė ketė diell e zot

  Gjethet gjakut nuk i bien

  Pa u tharė rrėnja nė tokė

  Diell o diell, tė keqen mėma

  Natė ėshtė s“ ndrit as hėna

  Nė kėtė vend sa terri vret

  Vret pusia e hyqmi vret!  Kjo pushkė e bukur si vajzė

  ka sytė tė kaltėrt nėn qiell

  Kjo pushkė e bukur si vajzė

  ka emrin : Kosovė e l i r ė!  Bėmė mars,.bėmė dhe prill

  u mbush toka plot me trima

  O Kosovė , o vend me a r

  dora dorės i jep tė mbarė

  2 )  nė burg kam burrin edhe djalin

  nė burg kam motrėn dhe vėllain

  Mbahu o mėmė, se ka mynxyrė

  veē me luftė bėhemi tė l i r ė

  Edi me shokė thyen burgun;

  unė puth babin, ti puth burrin

  Gjethet g j a k u t nuk i bien

  deri sa tė ketė d i e l l e zot

  gjethet g j a k u t nuk i bien

  as kur z e m r a qanė me lot

  Fol Kosovė, Kosovė Dardane

  Fol K o s o v ė , o zė f l o r i

  qė ta f i t o j m ė kėtė l i r i

  bėmė shumė luftė tė marrim ty!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:18

  A R T I Y N Ė

  Poeti ynė, populli

  poezitė e tij tė para

  i shkroi nė gur, nė dru

  nė rėrėn e butė tė lumit

  nė fletėt e dushkut tė ri

  nė hėnė e vendlindjes

  Poezitė e poetit popull

  shkruar nė faqe tė gurit

  edhe pas 2 mijė vjetėsh

  I gjejmė nė Tėnovc

  janė tė lexueshme, dhe

  m r e k u l l o j n ė ;

  “Kroi, biri im , mos qaj

  unė isha tek ju, dhe ti

  do vish te unė ; por,

  deri sa tė vije ajo ditė

  mos mbaj zi pėr mua

  po jeto jetėn tėnde!..”

  Kjo poezi e bukur

  e poetit popull

  ėshtė nga Tėrnovci

  i Peonisė iliriote
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:19

  Lulja e Manastirit  Jetojmė nė tė njėtėn kohė

  nėn tė njėjtin qiell me yje

  ku e bukura dhe i bukuri

  dihatin me tė njėjtėn frymė

  Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

  ku valė tė ashpra tė jetės

  thyhen nėpėr kundėrthėnie

  dhe shpėrndahen qyteteve

  Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

  me tė njėjtėn etje tė shpirtit

  ku koha ėshtė krejt pakėz

  pėr tė krijuar mė shumė

  Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

  Me tė njėjtin gjak tė kohės

  Ku l i d h ja e shkronjave

  Ngre zėrin e pėrbashkimit
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:19

  PRITJA GJENIUT

  Ku ėshtė fshehur gjeniu

  Ai qė f l e t si populli

  Ai qė qan si p o p u l l i

  Ai qė di tė kėndoj si ai

  Ku ėshtė fshehur gjeniu

  Pyesin n ė n a t,baballarėt

  Gratė e veja,fėmijėt jetim

  Pyetė e gjithė K o s o v a  Ku ėshtė fshehur gjeniu

  Ai mė i bukuri i kėngėve

  Ai mė i bukuri i betejave

  Ai mė i bukuri i fitoreve

  Ku ėshtė fshehur gjeniu

  Mė i gjakshmi dhimbjeve

  Pyetė vullneti i popullit

  Pret vullneti i popullit
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:20

  ARVANITĖT

  Unė flas gjuhėn shqipe

  i pat thėnė mikut tė tij

  Aristidh Kolia- Arvaniti

  para se grekėt ta vrisnin

  Asgjė nuk ka mbaruar

  mė duhen 4 shekuj jetė

  pėr ta kthyer mbarė, tė

  kaluarėn tonė tė shkelur

  Nėn kėtė qiell g r e q i e

  tė tė vėrtetave pėrmbys

  kėrkoj borxhin e gjakut

  gjakun tim tė ardhshėm

  Homeri shkruante shqip

  nė shqipen e pellazgėve

  unė vetė e kam lexuar

  nė pellazgjisht, Odisenė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:21

  Kulla e Martirit

  Kryengritėsit, Tahir Mehaj

  Ėshtė ndal dielli mbi Prekaz

  E ka vu b u z ė n nė gaz

  Nė “Drenicė s“hyhet me sy

  Tahir Meha vėzhgon n“dylbi

  Ushtria e serbit po vjen zih

  Vjen me tanke e me ushtri

  Duan tė gjallė lirinė me lidh

  Po qėndresa udhėn s“ mbyll

  Tahir Meha njė dardaniot

  Pushka ime s“ flet veē sot

  Plumbi i tij vret njė Dodek

  S“jepet kulla unė pa vdekė

  Plumbi dytė vret njė Millan

  Vetė mė hyri ai qen nishan

  Pikė e gjakut ku ka ra, pemė

  e tokės kurrė s“ ėshtė tha!

  2 )

  Nebih Meha thėrret Tahir

  Tė lumtė dora o im bir

  Vret T a h i r i dyzet armiq

  Ne nė luftė nuk jemi tė liq

  Ka dalė dielli mbi Prekaz

  Tahir Meha po qesh me gaz

  Babė e bir ngrehin njė kėngė

  Babė e bir vrasin njė gjėmė

  Tė lumtė zemra o azgan

  Kėshtu luftohet pėr vatan

  Ndal o serb o serbomadh

  Kthehu prapa nga ke ardhė

  Qysh kur ishte pellazgjia

  Unė jam (kėtu) n“tokat e mia

  Tahir Meha pushkėn mbush

  Zjarri e do tė ketė pak prush!..
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:21

  I burgosuri i idesė

  Me fuqinė e sė vėrtetės

  dhe tė kundėrtave tė tjera

  unė k ė r k o j ndryshimin

  pėrroin qė dashuron lumin

  I ndodhur nė kėtė rrethim

  goditem nga valė tė ashpra

  nga pėrsėritjet monotone

  tė zotėrinjve tė prangave

  Me kėtė mendim qė kam

  gjerėsia mė vjen e ngushtė

  thėllima mė vjen e cekėt

  dhe largėsia e turbulltė

  Sa herė i hyj ndryshimit

  dhe tė kundėrtave tė tjera

  duken tė fortėt e kėsaj bote

  tek shtyjnė njėri - tetri
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:22

  PLAGĖT E NUSEVE  Atė natė nė T o p p o n i c ė

  vetėm terri ishte me bollėk

  ishte vranėt, binte shi, ftohtė

  ne ishim mė tė pambrojturat

  ( n u s e sapo tė martuara)

  burrat tanė ishin ushtarė nė

  nė Bosne, Kroaci e Slloveni

  Ne ishim nuse tė reja,lehona

  tė bukura dhe shtatėzėna, tė

  pashme.Ujku berret i zgjedh

  ajo natė e arrestit u shoftė

  fshati fqinj neve na dhunoi

  njerėzit e tyre na poshtėruan

  ēdo gjė ndodhi nė mesnatė

  ne s“ishim njė, as dy, por 33

  n u s e,... tė posamartuara

  tė bukura s“i ka dashtė zoti

  se pėr ato plagė mbi nuset

  edhe mureve u vinte keq
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:22

  PIKAGJAKU

  Ti qė puth buzėt e mia

  qė mė josh e pėrqafon

  ti je mė e dashura ime

  mbrėmja ime e bukur

  Ca pika gjak nė duar

  ca pika gjak nė gur

  m“u dukėn tė etshme

  tek mbahesha pėr mur

  I plagosur nė betejė

  unė ndjehesha i gjallė

  pėr m u r i mbahesha

  tė mos bie nė varr!

  Nėn atė qiell tė grisur

  me eshkė e me uror

  ca pika gjak nė gur

  me gjak u bėnė flamur!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:23

  Ismail K a d a r e

  Mė i thelli , mė a f ė r t i

  Mė i dituri , mė fisniku

  Mė gjeniu, mė shpėrthyesi

  Mė sublimi dhe mė poeti

  Mes Eskilit e Shekspirit

  I dha gjak shqipes sonė

  Nė mes Dantes e Borhesit

  Mė poeti dhe shkrimtari

  Nė mes yjeve i vetmi yll

  Nė mes detit dallga vetė

  Para Romės e pas Romės

  Iks izmave i vure gomėn

  I s m a i l i plot imazheve

  Ti je bėma e artit tonė

  Pėr gjithė jetėt ti do jesh

  Mė gjeniu i kohės sonė!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:23

  H I M N I B L U

  Ē“ėshtė ky flamur i huaj

  nė direkun e shtėpisė

  mos r r o t a e historisė

  qė unė duhet ta b a r t

  Ē“ėshtė ky flamur i huaj

  i kujtoj tė vrarėt e mi

  tė vrarėt nėpėr beteja

  tė vrarėt nėpėr mėrgime

  Ē“ėshtė ky flamur i huaj

  qė unė duhet ta bart

  pėr hir tė A h t i s a r i t

  dhe k a r r o c ė s sė tij

  Ē“ėshtė ky flamur i huaj

  me h y m ė n e pa fjalė

  ėshtė gjysėm b e t e j a

  pėr tė vazhduar nė fitore
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:24

  RRINI KĖTU

  Rrini kėtu mos u largoni

  shumė jemi degėdisur

  atdheu shih s“i po qanė

  nuset na gjuajnė me lot

  Rrini kėtu mos u largoni

  Mos u bėni tė t j e r ė

  vendi huaj ėshtė i huaj

  pėr asgjė s“na bėn nder

  Rrini kėtu mos u largoni

  bota huaj s“ ėshtė flori

  dheu i huaj flet ndryshe

  ai do g j u h ė n tė tij

  Rrini kėtu mos u largoni

  shumė jemi degėdisur

  rrini kėtu mos u largoni

  mėrgimi shtjenė me lot
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:25

  Prushėza poetike  1 )

  Nė tė drejtėn e fjalės

  arti s ' ėshtė gjithėfuqia

  por shpalon tė vėrtetėn

  dhimbjen e sė ėmbles

  2 )

  Krejt brenda v e t e s

  zemėrimi i bie daulles

  trishtimi i bie kitares

  liria njė kėnge me vaj

  3 )

  Plot gjėra e gjėsende

  D i g j e n nė thėllimė

  Nė lumej tė a s h p ė r

  Tė ndjenjės dhe sopirti


  4 )

  Nė moshėn 58 vjeēare

  58 vjeē kam kujtesėn

  58 jeēe i kam hallet

  58 vjeē kam imazhin

  5 )

  Ēasti i parė i krijimit

  ishte moment sublim

  qė mė mori me vete

  Nė tė gjitha proceset

  6 )

  E puthura mė e bukur

  mbetet e puthura qė qesh

  e puthura qė kremton

  e puthura qė e s h t o n


  7 )

  Qe njė natė me hėnė

  Kur unė ty tė prisnja

  Kur ti mua mė prisnje

  Kur ne pėrqafoheshim

  8 )

  Sa herė sisat i fshehi

  nė sisoret e mia

  miqtė e mi m'i gjejnė

  Dhe m' i duan shumė

  9 )

  Zemrės qė dashuron

  Mos i kundėrshto

  Vendimeve tė saja

  Nuk i dilet pėrpara


  10 )

  O sy i bukur i jetės

  t“i qė sheh gjithēka

  tregomė , ē“ bėre sot

  me cilėn tė bukur ishe

  11 )

  Fati na ka zvogėluar

  me “bujtės” tė huaj

  me“bujtės”gjithėfare

  Me “bujtės” tė tjerė

  12 )

  Dhimbjet e pazgjidhura

  dhe vuajtjet e pafjetura

  nuk sjellin lajme koti

  po vlimet e shpėrthime  13 )

  Poezia nuk di tė jepet

  as kur atė e pėrgjakin

  Ose e nėpėrkėmbin

  Di k t a t u r a tė egra

  14 )

  Ēdo qytetar i yni

  I a f t ė dhe patriot

  Ka detyrė dhe nder

  T“i dalė zot atdheut

  15 )

  Hyr nė qiellin tim

  nė pemishtet e mia

  se kėtu ka rėnė vera

  e tė gjitha frutave


  16 )

  Nė brendi tė pavetėdijes

  ku ngjizet e b u k u r a

  e ndieja tė magjishmen

  dridhjen e barit nė erė

  17 )

  Me skllevėr tė shtypur

  dhe popuj tė shtypur

  u bėnė vepra tė mėdha

  dhe vetėvrasje tė mėdha

  18 )

  Njeri i k o h ė s sime

  eja ta njohim kėtė jetė

  ta njohim njėri-tjetrin

  dhe vuajtjet mes vete
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:25

  U D H Ė T

  Ngushticės sė shpirtit

  Shtyhen aktorė tragjik

  E kaluara dhe e sotmja

  E ardhmja, koha pas saj

  Nė kėtė shfaqje tė jetės

  Nxitojnė plot n j e r ė z

  Y j e nga mė tė rinjtė

  Diej nga tė mėdhenjė

  Nė hyrje tė sė vėrtetės

  Do tė presim nė radhė

  Bashkė me veten tonė

  Do presin dhe tė tjerėt

  Nė kėtė botė tė pasur

  S“hyhet i pa dashuruar

  Ky ėshtė jetė - realiteti

  Nė ngushticėn e sopirti
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:25

  I N D R I T I

  Lufta bėn sikurse f l ė

  plaga thotė varra s“mė lė

  keq na ndanė me kufij

  pa Kosovė,s“ka Shqipėri

  Mbushe gojėn o shqiptar

  mbushe thirrje o i gjallė

  mblidhi fitoret pėr liri

  thuaj botės jam Shqipėri

  L u f t a bėn sikurse flė

  plaga thotė varra s“mė lė

  dhimbja ēahet do njė zot

  ditė e bukur qenka sot

  O tė guximshmit e mi

  fjalėt ia dhashė kėngės

  qė t“ua sjellin porosinė

  bashkim tė jetė fitorja
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:26

  THIRRJET E EPOSIT

  Me gojėn e mbyllur nga frika

  guximi shndrrohet nė frikė

  fjala fshihet mes dhėmbėve

  dhe qeshja kthehet nė vuajtje

  Me gojėn e mbyllur nga frika

  n d a l o n edhe pėshpėritja

  gjelbėrimi i fjalės nė letėr

  lulėzimi i kėngėve nė vargje

  Me gojėn e mbyllur nga frika

  nga shtypja e terri i trashė

  dhimbja kthehet nė humbje

  e h u m b j a nė poshtėrim

  Nė kėtė t h i r r j e tė eposit

  Zėra tė tėrė vijnė nga baladat

  qė lirinė ta bėjmė mė tamam

  dhe tė ardhmen mė tė bukur  Njeriu me bastun

  Nė kėtė botė tė jetueshme

  plot janė gjėrat e pafundme

  fjalėt qė ngrejmė mendimin

  tė puthurat qė bėjnė dritė

  Nė b e t e j a t e shtėpisė

  ndodhė tė kundėrshtohemi

  pėrpara i d e v e tė k o h ė s

  tė pranojmė ose refuzojmė

  Nė kėtė botė me shumė kohė

  dhe me p a m j e gjithfare

  pemė e sė bukurės r r i t e t

  dhe gjelbėron sipas vendit

  Njeri i kohės sonė, l ė v i z

  fjala e shkruar shumė flet

  ajo t r e g o n tė s o t m e n

  dhe misteret e sė ardhmes
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:26

  ĒKA THA LIRIA

  Zemrėn e kam shėndoshė

  po trupin nė pesė pjesė

  e v r o p a t mė n d a n

  mė ndan me tė pabesė

  Kosovės f l i t e t shumė

  se bisedat s “ janė mirė

  l i r i n ė e duam tamam

  pa pranga e pa mynxyrė

  Zemrėn e kam shėndoshė

  po trupin nė pesė pjesė

  mė shumė se njė shekull

  jam nėn degė tė rrufesė!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:27

  B U B U L I N A

  Jam vetėm nė stacion

  ku askush s“ mė pret

  trenat shkojnė e vijnė

  jashtė mendimet ikin

  Nė tėrė kėtė gjithnajė

  “ jetime ” kam mbetė

  mos mė lė mė vetėm

  ku askush s“ mė pret

  Me kėtė shi tė zemrės

  kush nuk flet o zot

  me kėtė shi tė zemrės

  zemra qan me l o t
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:27

  LULEPJESHKA

  Si pikat e shiut nė verė

  qė reja i bashkon, janė

  dhe tė puthurat tona

  qė shpirti i dėshiron

  Mos mė pėlqe i dashur

  se unė jam e dashuruar

  thuamė s’i do tė bėhet

  nėse ne mbetemi larg

  Kraharori mė digjet

  zemra ēfarė s’mė thotė

  mos mė pėlqe i dashur

  se pa ty nuk rroj dot

  Mos mė pėlqe i dashur

  nėn kėto pika s h i u

  se jam e pafuqishme

  qė ty tė kundėrshtoj  Mos mė pėlqe i dashur

  se u n ė tė dashuroj

  nėn kėto pika s h i u

  zemra ēfarė s“mė thotė!..
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:27

  T R Ė N D Ė L I N A

  Nata sonte mė veē ka rėnė

  unė mbėshtillem si gjėsend

  dhe ėndėrroj... mes vetmisė

  njė diell tjetėr tė l i r i s ė

  Dhembja ime s’ ka njė fund

  kupėn e saj me se ta tund

  dhimbja ime rron tek flaka

  ajo rrėnjėt i ka tek plaga

  Zemra diellin e dėshiron

  dielli zemrėn e frymėzon

  nata sonte v e ē ka r ė n ė

  unė mbėshtillem si gjėsend
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:29

  I H U A J I  Tė dielėn, tė hėnėn

  I “bardhi” ish i zi

  Tė hėnėn, tė dielėn

  Njė shi puth njė shi!

  Dardani e Monika

  “Romeo e Zhulietė”

  Monika e Dardani,

  Drama ishin v e t ė

  Liqenit tė Gjenevės

  Dallga-dallgėn tund

  Mbi varkė tė liqenit

  Putheshin pa fund!

  Tė dielėn , tė hėnėn

  S h i t ė s i ishte i ri

  Pas luleve e banakut

  Monika s“ishte e tij!

  Qyteteve tė Evropės

  “Biznesi” s“ ka kufij

  Kulmet a r r i h e n

  Por drama pėrmbi!..
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 24 Nov 2008, 09:30

  G J I L A N I T  poetit, Rexhep Elmazit

  I vetėm, i vetėm

  si njė qytet nė shi

  vrasėsi tė vrau

  tek v a r g u i ri!...

  Gjilanit nė kėngė

  mė i m i r i djalė

  Gjilanin e deshe

  nė Gjilan tė vranė!

  Zemra tha paguan

  kėnga do tė mbesė;

  tė vranė e tė shanė,

  tė shanė e tė vranė!

  Gjilanit nė kėngė

  mė i m i r i djalė

  Gjilanin e deshe,

  nė Gjilan tė vranė!...  G j i l a n, 1980

  Sponsored content

  KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT Empty Re: KANUNI POETIK I RRUSTEM GECIT

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 09 Aug 2020, 10:53