Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  DUARTROKITJET TONA (Poeme satirike) - nga Jorgo TELO

  Jorgo Telo
  Jorgo Telo
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 2
  Mosha : 76
  Vendndodhja : GJIROKASTER
  Profesioni : ASIM-KULTURE-PENSIONIST-INVALID
  Pikėt : 8
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 03/07/2010
  Hobi : LETERSIA, ARTET, MUZIKA POULLORE DHE E AJO E KULTIVUAR, PIKTURA, TEATRI, FILMI.
  Humor : SIPAS RASTIT.

  DUARTROKITJET TONA (Poeme satirike) - nga Jorgo TELO Empty DUARTROKITJET TONA (Poeme satirike) - nga Jorgo TELO

  Mesazh nga Jorgo Telo Sat 03 Jul 2010, 17:29

  DUARTROKITJET
  TONA  (Poemė ) DUARTROKITJET TONA (Poeme satirike) - nga Jorgo TELO 65738  Nga Jorgo S. TELO

  1.
  Sa herė
  Vezullantėt trupa qiellorė
  Bujarisht na dhuronin rreze drite,
  Aq herė
  Ne, xhaketėgrisurit tokėsorė
  Ushqenim nepsmėdhenjtė
  Me frenetiket duartrokitje,
  Me delirantet brohoritje…


  2.
  Sa herė
  Tė uritur nėpėr dhjetėvjeēarė
  Ėndrrat gėlltisnim nėpėr dremitje…
  Aq herė
  Gjithmonė turreshim si tė marrė,
  Tė kėnaqnim Prijėsit tanė
  Me tė nxehtat duartrokitje
  Me tė ēmendurat brohoritje.


  3.
  Sa herė
  Verbėrisht ecnim kėmbėzbathur
  Rrugė e pa rrugė, tė etur pėr jetėngjitje,
  Aq herė
  Ne zorrėthatėt buzėplasur
  Nuk reshtnim sė faluri “Cimėdhenjve”
  Nga mė tė kolmet duartrokitje,
  Nga mė tė sojmet brohoritje.


  4.
  Sa herė
  Nėpėrkėmbeshim emėr pėr emėr
  E nė gjoks ndienim plasaritje,
  Aq herė
  Cipėplasurit pa shpirt e zemėr
  Tejnginjeshin prej turmės
  Me tė pasosurat duartrokitje,
  Me tė vrullshmet brohoritje.


  5.
  Sa herė
  Si punėtorė, bujq e blegtorė
  Rėnkonim tė kredhur nė djersitje,
  Aq herė
  O, sa jemi shfaqur shembullorė,
  T’i velnim partiako-pushtetarėt mizorė
  Me shpėrthimtaret duartrokitje,
  Me gjėmimtaret brohoritje.


  6.
  Sa herė
  Si nxėnės dhe ushtarė
  Merrnim drejtqėndrim
  ndėr rreshtat klasike,
  Aq herė
  Degdisnim drejt madhorėve sharlatanė
  Tė pandalshmet duartrokitje,
  Tė hovshmet brohoritje.


  7.
  Sa herė
  Ne, tė shkelmuarit
  prej shkelmėtarėve vrastarė
  Zėrin ēonim mbi tė egrat skėrmitje
  Aq herė
  Pėrballeshim me persekutorėt barbarė,
  Qė na detyronin t’u falnim duartrokitje,
  Qė na nxisnin tė lėshonim brohoritje.  8.
  Sa herė
  Nė aksione rropateshim duke gulēuar
  Me kėngė nė gojė…
  edhe pse nė sfilitje,
  Aq herė
  Jemi ndjerė poshtėrsisht tė dhunuar,
  Pa guxuar mė tė voglėn “pėshpėritje”.
  Se lypseshin vetėm duartrokitje
  Se pėlqeheshin vetėm brohoritje.  9.
  Sa herė
  Sajoheshin koncerte e festivale,
  E “Profetėt” tanė nuk lejonin”plasaritje”;
  Aq herė
  Eh, ē’diktat ndaj rapsodėve, kėngėtarėve!
  Veē hymne pėr Epokėn
  e tė Parin e tė Parėve…
  Gjithēkaja tė mbyllej me duartokitje,
  Domosdo dhe me brohoritje…  10.
  Sa herė
  Kujtojmė tė sertėn Diktaturė,
  Atė propagandė, ato dėrdėllitje…
  Aq herė
  Kujtesėn shtrydhim si moskurrė
  (Sistemi s’rritej pa shushunja e spiunė)
  Rregjimi s’mbahej dot pa duartrokitje,
  Duartrokitjet
  s’kishin kuptim pa brohoritje.  11.
  Sa herė
  Pėrdhuna nga lart e rriste trysninė,
  E me zhvatje e skamje na shtonte drobitjet,
  Aq herė
  Me imagjinatė
  thyenim pranga, zinxhirė,
  Ndiznim greva, protesta, kryengritje.
  Sytė prej Lindjes i kthenim nė Perėndim,
  Pėr tė shpėtuar shuplakat nga duartrokitjet,
  Pėr tė ēliruar gurmazet nga brohoritjet.  12.
  Sa herė
  Rrugėt tokėsore-ujore na ndėshkojnė…
  na mungon uji i pijshshėm
  e ēmimet njohin veē ngjitje;
  Aq herė,
  Rendim pas liderėve tė partive politike
  Rendim me duartrokitje
  Si dikur dhe me brohoritje.  13.
  Sa herė
  Shpirtin e xhepin na i grin ēdo korrupsion,
  E korenti dhe puna na mungon;
  Aq herė
  Shpėrfillim vuajtjet, e… pa pyetur
  pėr mungesat mė jetike,
  turremi si tė ēartur
  nėpėr sheshe e salla,
  ku degjojmė,
  mashtrime,
  gėnjeshtra e pėrralla
  Dhe i shoqėrojmė ato me duartrokitje
  Doemos
  dhe me tė paharruarat brohoritje…


  14.
  Sa herė
  Krimi e maskat na nxijnė jetėn.
  e mitmarrjet na pėrthajnė “kuletėn”;
  Aq herė
  Pėrgėzojmė partiakė e pushtetarė,
  Si tė dehur nga pije magjike…
  Tė etur pėr duartrokitje
  Tė etur pėr brohoritje.  15.
  Gjithėherė
  Ne kryelartėt e Shqiponjės zemėrfurrė
  kemi qenė tė paepurit krenarė nė rritje..
  Por shpeshherė
  S’merret vesh si tjetėrsohemi si moskurrė
  e rikthehemi si
  me joshje magjike
  tek tė
  fantaksurat duartrokitje,
  tek tė kotmėkotshmet brohoritje…  16.
  Kėsohere
  Gati menduan se ndryshoi “klima”
  E se s’do nxirrnin mė krye
  veset patetike…
  Si gjithherė
  Iku mjegulla, por mbeti bryma.
  Kemi mbushur sheshet me mitingje
  Kur politiksit tanė
  na kanė mbledhur veē e bashkė,
  kur kemi pritur miq nga jashtė.
  Dhe flamuj, o sa flamuj nėpėr duar,
  Veē mė sė shumti flamuj tė huaj…
  e shumėngjyrėshit flamujt partiakė,
  Frymėn po i
  marrin kombėtarit bajrak
  E nėn flamuj ende veē duartrokitje,
  E nėn flamuj ende veē brohoritje…


  17.
  Pėrfundherė
  As duhet tė shmangim veten
  nga marrėritė?
  As duhet tė shohim pėrpara nė liri e dritė?
  Pėrgjithherė
  Le t’i ēlodhim te gjorat shuplaka,
  Le t’i ēlirojmė gurmazet e ngrata.
  Pa rėnė nė “kurthin” e qetėsisė Olimpike:
  Mjaft mė me bajatet duartrokitje!
  Mjaft mė me delirantet brohoritje!
  Veē…atje e atėherė, kur duhet,
  tė qesim pasthirrma
  e duartrokitje energjike!


  Epilog.
  E pse tė mos i ruajmė
  emocionet
  pėr tė Shqiponjės
  fluturime jetike?
  Veē, ama..
  Vetėm kur tė kemi shėndet, paqe, begati,
  Veē, ama,
  kur nė tė
  vuajturėn Shqipėri
  tė shohim e njohim vetėm ngjitje
  brenda tė sė pranishmes
  LIRI…
  E boll mė me kulte
  E mjaft mė me Tirani!


  Korrik-gusht 2008


  Autori
  Zagori dhe Gjirokaster, 2007 - 2008


  Edituar pėr herė tė fundit nga Saimiri nė Mon 05 Jul 2010, 09:47, edituar 2 herė gjithsej (Reason for editing : SISTEMIM I SHKRIMIT DHE KORRIGJIMET E NEVOJSHME)
  Jorgo Telo
  Jorgo Telo
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 2
  Mosha : 76
  Vendndodhja : GJIROKASTER
  Profesioni : ASIM-KULTURE-PENSIONIST-INVALID
  Pikėt : 8
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 03/07/2010
  Hobi : LETERSIA, ARTET, MUZIKA POULLORE DHE E AJO E KULTIVUAR, PIKTURA, TEATRI, FILMI.
  Humor : SIPAS RASTIT.

  DUARTROKITJET TONA (Poeme satirike) - nga Jorgo TELO Empty KUVEND ME ALI ASLLANIN (Satire)

  Mesazh nga Jorgo Telo Mon 05 Jul 2010, 06:51

  DUARTROKITJET TONA (Poeme satirike) - nga Jorgo TELO 764212 KUVEND ME ALI ASLLANIN…


  (Satirė - nė vend tė fejtonit)


  (Nga Jorgo S. TELO)

  Ngrehu pak, Ali Asllani, o i
  madh mes tė mėdhenjve,

  Pa shikoje sot “radarin”, perėndoi
  koh’ e maskarenjve?!

  Shumė vite – avulluan, o sa
  ngjarje mori era!

  Pa shih… hallet a mbaruan, apo
  qesin bisqe tė tjera?

  Domosdo nga koha jote diē ka
  mbetur trashėgim…

  Telendisur nėpėr mote – vendi
  yt e vendi im.

  Ē’ėsht’ ky mot pėrherė i
  vranėt, o Asllan i penės shqipe?

  Ē’ėshtė kjo lakmi e shkalė
  pėr ryshfete e pėr ofiqe?!

  Eh, Ali, o gjuhėshpatė, janė
  ndryshuar marifetet..!

  Sot rallėkush mendon pėr
  Nėnėn e shumėkush vetėm pėr vete.

  Fluturojn’ orėt e ditės veē
  me kafe, pije e mish.

  Ēdo parti veē militantėsh
  pjell dhe kapedanė partish…

  Ndahet bishti i hardhucės, na
  formon parti tė re

  Zhgrryhen “VIP-at” brenda
  llucės, njėri kap e tjetri le…

  Marrin vrull planet e pista,
  marrin hov intrigėritė.

  Nisin qė pa zbardhur dita e
  kulmojn’ nė muzg tė zymtė.

  Le pa le… kemi gazeta aq sa
  fjalė ka fjalori

  ēka zbardh njėra e nxin
  tjetra, hajde, lumi qė s’na mori!

  Na prodhojn’ parti mė
  vete deputet’ tė zemėruar

  ē’havalera mban mbi vete, o ti popull i
  duruar…!

  Dhe si palmat n’Ekuator
  – plot “doktorė”, “profesorė”…

  Vuu diplomat pa hiē zor… me bollėk stimujt “onorė”…!

  E vėrtit gjithēka paraja, siē
  do babi e mamaja…!

  Trurit i bėhet hataja… krejt
  “kopeja” del
  “pėllaja”**

  Diē mė flet e diē mė thua… ē’tė
  tė them e ē’tė mė thuash?

  Herė flas ato qė s’dua. Bluaj, mokėr…! Ēfarė tė bluash…!

  Ishin…ē’ishin partizanėt,
  legalist - nacionalistėt…

  Nėnės sot kockat ia hanė
  korruptivėt, karrieristėt…

  S’jemi vetėm vend stuhirash,
  jemi edhe vend ēudirash…

  Gjuhėn fort e “pasurojmė”,
  hajde me lloj – lloj kėllirash.

  Pėr njė zyrė e ca kolltukė,
  gjėmėmadhi tė bėn gjėmėn

  ēakėrdiset krejt nga trutė; pa
  tė keq pėrdhos dhe Nėnėn.

  Le pėrmbytjet e rrėshqitjet…
  e tė sosur s’kanė ikjet…

  Nuk vė dorė pėrsėmbari asnjė
  forcė politike…!

  Vijn’ e shkojn’ ndėrkombėtarėt…
  pėsh –pėsh-pėsh me tė dy palėt

  S’i tund gjė as pushtetarėt,
  s’i shkund gjė opozitarėt…!

  Nėpėr vite ē’nuk po shohim,
  s’kanė tė sosur mitingashėt.

  Ngrėnė lart dhe ulin hovin,
  bash siē duan “dollibashėt”…

  Duke “rendur” drejt Evropės nėpėr diell, nėpėr terr.
  Nėna gishtin i vė kokės… “Korbaaa, kujt t’ia di pėr “nder”…?!

  Disa rrjepin edhe pleshtin…
  Sa tė madh e kanė nepsin!

  Shoqi -shoqit ēfarė s’i qesin,
  kur njė popull shtrėngon mesin…!

  Edhe “portat”kur ndėrrohen …
  me tė mirė a me tė keq

  Goj’e madhe e kėsaj bote nėpėr
  gojė ligsht na heq…!

  E di mirė njerėzia – kush ėshtė
  gjasa mė nazike…

  Zbardhet dita, ngryset dita
  me gallata politike…

  Mbushen sheshe, zbrazen
  sheshe nė kėrkim tė ndershmėrisė.

  Politika zė ngėrdheshet…
  Ndershmėrin’ s’e ka pėr fis…

  Ca lėpijnė, ē’kanė pėshtyrė,
  sapo marrin njė detyrė.

  Ca tė tjerė kohėn shtyjnė, me
  ankesa zyrė mė zyrė…

  Ca gatuajn’ ligj pas ligji…
  ca pėrēmojnė Kryeligj.

  Disa shtetin e shpėrfillin, kur janė vet’ ligj dhe
  “Maliq”…!

  Shihe veten pak, o popull, je
  pėrēarė ēika - ēika

  Ngastra- ngastra, copa –
  copa… siē ka shijet politika

  S’njohim veten, si po ecim,
  por na njeh sė paku bota.

  Ecim para apo ngecim, nuk na
  mbajtka ujė shporta…!

  Po bredh krimi frelėshuar,
  sheshpėrshesh apo maskuar.

  Nuk ka vler’ jet’ e uruar,
  sikur t’ishte koh’ e shkuar.

  Na ngjan vetja buzė njė
  honi…zgjat – stėrzgjat ky transicioni.

  Sikur thotė, doni a s’doni, durim
  bėni e duroni…!

  Jepi, popull, jepi votat,
  hidhe votėn kot mė kot

  Sot njė palė mban kutitė,
  kurse tjetra bėn bojkot.

  Po tė pyeėsh tek-a-tek, shumė shfaqen tė kėnaqur…

  Nė lėnē hapur ndonjė “shteg”,
  turren jasht’ tė papėrmbajtur…!

  Ndihna, Zot, qė gjykon saktė:
  si t’ia bėjmė politikės?!

  Gurgule gjer nė mesnatė,
  korrupsion nė mes tė ditės…!

  Shesh pėr shesh i ndezur
  sherri… shaj tė shajmė, ēirr tė ējerrim.

  Nėnėgjorėn e zė tmerri, teksa
  thot’: “Ika nga “Ferri”…

  Si tė majtė e tė djathtė, nuk di pse… njėsoj mė ngjajnė.
  Si nga llafet dhe “orekset” dallojn’ vetėm disa gram…

  Ēeleviten* nga surrati veēse kur nisin votimet.
  Pėr mashtrime janė gati, si lumenj derdhen premtimet…

  …Ē’ tė tė them tjetėr, Asllan,
  ē’tė tė them dhe ty, Ēajup?

  Mė ndihmo, Migjen vigan, as
  avash e as me ngut…!

  Pyes shpresėn e venitur: “Pa mė thuaj, pa pėrtesė:
  Pse mė rri si e dremitur, mos ke vdekur, o moj shpresė?

  Fjalėn merr shpresa
  shqiptare, duke shkundur historinė:

  “Ndoshta nuk mė njihni fare; s’i s’jetokam, kur marr
  frymė?

  Te ky truall ku frymoj, bėj durim edhe nuk jepem

  Te Shqiponja mbijetoj. Kompromis nuk bėj me vdekjen…!”

  Ja, kjo shpresė na mban tė
  gjallė… nė ēdo vatėr, nė ēdo prag.

  Duke u ngjitur shkallė –
  shkallė, sado afėr, sado larg…

  Lavdi paē, Ali Asllani; i bėj
  ftesė zėrit Tėnd,

  Ngrehu, fol si aty pari, ta
  lartojmė kėtė vend…!

  Po mė ngec pena kėtu, siē ka ngecur politika…

  Rri, dėgjoj tutje – tėhu - ē’thot
  Europa, Amerika.

  I Madh, i vogėl ta dijė, ne
  pa izė*** s’bėjmė njė ēap.

  Siē na thonė marrim frymė,
  gjersa veten ta bėjmė zap...


  *Ēeleviten = gjallėrohen (krahinizėm)
  ** pėllaja = pjellore (krahinizėm)
  *** izė = leje (krahinizėm)

   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 08:32