Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+3
AlbGirl
Odeta
Scarface
7 posters

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:11

  Zhak Preverc - Pėr ty dashuria ime

  Unė kam shkuar nė treg tė shpezėve
  dhe kam blerė zogj
  pėr ty
  dashuria ime

  Unė kam shkuar nė treg tė luleve
  dhe kam blerė lule
  pėr ty
  dashuria ime

  Unė kam shkuar nė treg tė prangave
  dhe kam blerė pranga
  pranga tė rėnda
  pėr ty
  dashuria ime

  Unė pastaj kam shkuar nė treg tė robėrve
  dhe tė kam kėrkuar
  por nuk tė kam gjetur
  dashuria ime.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Wed 05 Nov 2008, 10:39

  Artur Rembo - Kokė pėrbindėshi

  Pėrmbi gjethnajė, peshtaf i blerte gjethe ar,
  Pėrmbi gjethnajėn e njomė qė shkėlqen,
  Nga grumbuj lulesh, rrėmbimthi ēan
  Copėn e rrallė ku puthja po fle.

  Njė mostėr qe sytė hap me lebeti
  E lulet i kafshon me dhėmbėt si sedef,
  Si verė e vjetėr gjithė gjak dhe e nxirė
  Nėn degė buza e tij ēaplohet e qesh.

  Dhe kur si njė ketėr iku u zhduk,
  Akoma qeshja drithėron nė ēdo gjeth,
  Duket e trembur nga njė gushėkuq
  Puthja e artė qė nė paqe u kredh.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Wed 05 Nov 2008, 10:40

  Sharl Bodler - Kufoma
  Tė kujtohet, shpirt, se syri ē’na zuri
  At’ mėngjes tė ėmbėl vere!
  Nė njė kthesė tė njė udhėze guri,
  Mbetur njė kufomė shqerre.
  Me kėmbėt drejt kaltėrsive tė ngritura,
  Si ndonjė grua e ndyrė,
  Pėrtharė, shėmtuar thundėr rronitura,
  Barkun nga gazrat fryrė.
  Dielli zhurriste kėrmėn e shkretė,
  Pėrvėlonte pa mėshirė,
  Pėr ta dėrmuar nė miliona pjesė
  T’ia kthente mėmės Natyrė.
  Qiejt sodisnin mahnitėsen mbetje,
  Si e vyshkur margaritė.
  Stėrfrikshėm nderej, ti the, ajo heshtje,
  Sa po tė binte tė fikėt.
  Mizat zhuzhitnin, tė vėna nė ndjekje;
  Gėlonte e zeza ushtri,
  Turm’ e qullėt, e krimbave tė vdekjes
  Gėzonte tė fundit gosti.
  Si njė valė her’ ngrihej e her’ binte,
  Kėrkėrinte me pėrtesė,
  Thua bufatjes sė qelbur do dilte,
  E shumfishuar gjallesė.
  Pėrreth ndjeheshin tė ēuditshėm tinguj,
  Si t’ujit dhe tė erės,
  Sikur grimca indesh dilnin nė vrunduj,
  Prej trupit tė ftoht’ tė shqerės.
  Trajtat zhdukeshin, nuk mbetej gjė tjetėr
  Nga ėndėrr’ e xhavalitur,
  Si bien nga pėlhur’ e pikturės sė vjetėr,
  Bojrat mė par’ plasaritur.
  Mbrapa ferrave njė qen i zgjebosur,
  S’na ndante sytė e vėngėr,
  Gati t’rrėmbente pran’ trupit tė sosur,
  Copėn e mishit tė lėnė.
  -Oh tmerr! dhe ti do shndrohesh njė ditė,
  Kalbur si kjo cofėtirė,
  Dielli im, e bukura e syve dritė,
  E dashura ime e mirė.
  Po! Kėshtu o Perendeshė gjith’ hire,
  Shpejt, pas tė fundit shėrbesė,
  Posht’ barit tė gjelbėr, nėn ato blire,
  Kjo gjėmė do tė tė presė.
  Atje, o shpirt, thoji larvės t’mallkuar.
  Qė vjen pėr tė tė puthur,
  Nė mendj’ e zemer nuk ėsht shformuar,
  Engj’llushja ime e bukur.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Wed 05 Nov 2008, 10:41


  Huan Ramon Himenes - Udhėtim pėrfundimtar


  Do tė iki... dhe do tė mbeten zogjtė
  Me kėngė nė gojė,
  Do tė mbetet kopshti im, pemėt e gjelbra
  Dhe pusi nė oborr.

  Ēdo pasdite qielli do tė jetė i kaltėr e i qetė
  Dhe fshati do tė pėrtėrihet ēdo vit.
  Dhe n’atė kėnd tė kopshtit me lule e gėlqere
  Do tė bredhė i pėrmalluar shpirti im.

  Do tė iki... dhe do tė mbes vetėm, pa vatėr,
  Pa pemė tė gjelbėr, pa pus nė oborr,
  Pa qiell tė kaltėr e tė qetė...
  Dhe do tė mbeten zogjtė me kėngė nė gojė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Wed 05 Nov 2008, 10:41


  Gabriel Selaja - Mes dy kupash


  Mbushma dhe njė. Pa ta shohim njėherė:
  S’qėnkemi tė lumtur? Shih qiellin.
  Po tė mė hidhje nė humnerė,
  Do tė bija pingul
  Si nė dy sytė e tu ku nata u ul.
  Mbushma dhe njė, se drithmat me hynė.
  Frushullon qielli,yjtė lozin synė.
  Edhe njė. Tė shohim njėherė:
  Jemi tė lumtur a s’jemi?
  Mbushma me dėshirė
  Si hėna me dritėn e errėt.
  Mbushma. Tė dua.
  Mbushe dhe pėr vete e mos e zgjat.
  Ashtu.
  Hallet e veta ka qielli lart,
  Tonat ne kėtu...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Wed 05 Nov 2008, 10:46


  Mihal Eminesku - Perse nuk vjen?!


  Shoh dallėndyshet qė ikin larg
  dhe gjethėt qė u zverdhėn pak,
  mbi vreshta tutje bryma ra...
  pėrse ti s'vjen, pse nuk vjen pra?

  Eja nė krah tė tė mbaj
  Tė t'admiroj e tė vdes pastaj,
  dhe ta vėj kokėn qė mė dhėmb
  mbi gjoksin tėnd, mbi gjoksin tėnd!

  A tė kujtohet koha vallė,
  kur tė dy bridhnim nė livadhe,
  kur unė tė ngritja pupėl nė erė
  me mijėra herė, me mijėra herė!

  Nė botė gjendėn femra plot
  qė sytė i kanė zjarr e lot...
  tė arta qofshin ato gra
  si ti nuk ka, si ti nuk ka!

  Ti dritė do sjellėsh e kthjėllim
  nė jetėn time, shpirtin tim,
  ti mbi ēdo yll ke bukuri
  e dashur moj, e shtrenjtė ti!

  Vjeshta tani mbi fushat zverdh,
  rrafshultat i shkretoi pėrreth
  Po bien fletėt ca nga ca...
  pėrse ti s'vjen, pse nuk vjen pra?
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Wed 05 Nov 2008, 10:47


  Khalil Gibran - Trishtimi  Pyes trishtimin dhe zbuloj
  Se nuk e ka dhuntinė e fjalės
  E megjithatė po tė mundte
  Jam i bindur qė do tė shqiptonte
  Njė fjalė mė tė ėmbėl se gėzimi
  Tė kthehesh fėmijė
  Gjėrat qė fėmijėt duan
  Mbeten nė mbretėrinė e zemrės
  Deri nė plakje
  Gjėja mė e bukur e jetės
  Ėshtė se shpirti ynė
  Ndal fluturimin
  Nė vėndet ku njėherė njė kohė luanim
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:42


  ROBERT BERNS - VARFERIA E NDERSHME


  Kujt i vjen turp nga skamja e vet
  dhe s'njeh as nder, as vlera,
  atij i them rob vertet,
  bir robi e te tjera...

  Kjo ngre kandar,
  kjo s'ngre kandar,
  ne s,kemi pleng ne jete,
  i pasuri ka vulen ne ar,
  po ar ne jemi vete.

  Ne buke hame e pime leng,
  pa rroba trupit e pa pleng!
  E c'tju tregoj te tjera!
  Nderkaq nje batakci tuaf
  pi vere e vishet me mendafsh.
  Ec t'ju tregoj te tjera!

  Keshtu, ashtu
  nuk ka qeder!
  Nga qyrku s'duhen matur!
  Ai qe rron me djerse e nder
  per mua eshte i pasur!

  Ja, ky palaco qenka lord
  dhe deshka temenara!
  Fodull, bilmes e kokebosh
  do mbetet trung pa fara!

  Keshtu ashtu,
  na vjen drang-drung
  i mbushur me merita;
  por trungu prape mbetet trung
  me urdhra dhe shirita!

  Serviliti mbreti shpejt i jep
  dhe grada gjenerali,
  te varferit kurre nuk i qep
  as kopsa kaporali!

  Keshtu ashtu,
  nuk kam qeder!
  Ofiqi, lajka vlera
  nuk kane tru,
  nuk kane nder
  e, c,t,ju tregoj te tjera.

  Po dita ndofta nuk vonon
  kur nder djerselare
  te zere vend qe meriton
  te zere vend te pare.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:43


  Albert Samen - Ka mbremje  Ka mbremje kur dhe lulet me shpirt me duken mua,
  Kur endet nje si ndjenje pendimi ne ajri
  Kur zemra me e fshehte, e mbyllur me nuk rri
  Po psheretin e shkrihet me mall e dashuri.
  Ka mbremje kur dhe lulet me shpirt me duken mua
  E ne ato mbremje jam i dhemshur si nje grua.

  Mengjese ka te qarta, me trendafila veshur
  Kur shpirti gurgullon si ujrat tatepjete,
  Kur, qielli kumbues Pashke- jehon dhe zemra vete,
  Kur mishi eshte pa njolle,ndergjegja pa te mete.
  Mengjese ka te qarta, me trendafile veshur
  Ne ato mengjese jam si nje femije i qeshur.

  Ka dite gjithe zymti, kur jeta s'vlen aspak
  Kur zemra, mijera vjeē e vjeter, sa s'pushon,
  Kur pluhuri harreses te shkuaren mbulon
  Kur zbehet gjithēka e shuhet e mbaron.
  Ka dite gjithe zymti, ku jeta s'vlen aspak,
  E ne ato dite jam i kerrusur si nje plak.

  Ka nete kur dyshimi dhe ankthi na cfilit
  Kur shpirti, duke zbritur spiralen gjer ne fund,
  I zbehte, pezull mbi te tmerrshmin pafund,
  Ndien eren e humneres qe hapet gjithkund.
  Ka nete kur dyshimi dhe ankthi na cfilit
  Dhe ne ato nete jam ne terr si nje mehit.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Tigri Tue 18 Nov 2008, 23:44


  Jim Morrison - Balada e Morrisonit


  Errėsirė. Natė
  Po digjem qė t’ju ndrit
  T’ju shihni njėri-tjetrit pak fytyrat
  T’u shquani sendeve mė mirė ngjyrat
  Se bota ėshtė e vogėl
  Dhe jeta ėshtė e gjatė

  Errėsirė. Natė
  E dashur,
  Po digjem pambarim
  Sa tė jetojnė peshqit… detet… dheu
  Akujt milionavjeēarė tė Antarktidės
  Do digjem ti tregoj ndėrgjegjen Amerikės.

  E dashur, ēome lart posi pishtar
  Tė lutem, ngremė ti kėshtu
  Pėrmbi ēdo grataēiel!
  Po digjem unė – njė…
  Tek djegin mijėra nxėnės nė Vietnam
  Ku flaka shkon nė qiell.

  E dashur, a mė njeh?
  Jam Morrisoni yt…
  Po Morrisoni jam.

  Mė shpjer ti gjithkund!
  Nė Majami dhe nė Alaska.
  Futmė kėshtu siē jam
  Urė nė flakė
  Galeritė e thella nė Nevada
  Ku lozin me kėrpudha Xhonsonėt
  maskeradė

  Jam njė kamin i ndezur
  Por ti prej frikės mos m’u zbeh
  Ty, jo … s’do tė pėrzhit aspak
  Digjem veē ti tregoj ndėrgjegjen
  Amerikės

  Tė lutem ngremė sa mė lart.


  E dashur!
  Kur tė mė djegė zjarri sytė
  Ti do tė zbulosh sa bukur ndritin
  yjtė


  E dashur!
  Kur tė bėhem hi dhe pluhur
  Ti do ta ndjesh me ē’mall tė paskam
  puthur

  E dashur!
  Kur tė mos ma dėgjosh mė zėnė
  Ti do ta shohėsh sa njeri… kam
  qėnė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Odeta Thu 20 Nov 2008, 03:43

  Zhak Preverc - Unė jo

  Unė s`kėndoj
  por lulet qė i kam parė

  Unė nuk qesh
  por vera qė kam pirė

  Unė s`qaj dot
  por dashuria ime e humbur.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Odeta Thu 20 Nov 2008, 03:43


  Herman Hesse - Sepse te dua  Sepse tė dua, i egėrsuar,
  Po vi tek ti nė kėto nete.
  Me qė ti kurrė s'mė ke harruar
  Dhe shpirtin tėnd mora me vete.

  Me mua ėsht' e mė pėrket pėrfare.
  Tė mira, tė liga, kėtu do t'i shkojė.
  Prej dashuris' sime pėrvėlimtare
  S'ka engjėll qė mund tė tė ēlirojė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Mon 08 Dec 2008, 01:25


  Hajnrih Hajne - Helena


  Mė je betuar, deri nė varr,
  Me magjinė tėnde mė ke folur
  Se do mė duash tėrė zjarr,
  Po prapė mbetem i pangopur.
  Gojėn, te fytyra ime e ver,
  Fryma jonė s'ka tė sosur
  Shpirtin tėnd, do ta pi krejt
  Tė vdekshmit janė tė pangopur.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Mon 08 Dec 2008, 01:26


  Xhelaledin Rumi - Kur dashuria ėshtė grackė


  Kur nė grackė ėshtė kapur dashuria,
  Atė qė syri vėshtron, nuk ėshtė mėkat.
  Tashmė ai nuk sheh, mė rrezet e tija,
  Nga brenda flet, shpirti i ngratė.
  Ai tashmė ėshtė dehur, me verė,
  Qė e piu nga dashuria e vėrtetė.
  Kur ishe e imja, nuk shkoje me tė tjerė,
  Mė premtove, se kėshtu do tė jesh pėrjetė.
  Dashuria ime, nuk ka pėr t'u zbehur
  Dhe kur tė jem larg nė syrgjyn
  Shkėlqimi tradhton, thėngjillin e fshehur
  Dashuria tradhton shpirtin tim.
  Vezullimi i syrit, kap dashurinė nė grackė,
  Toka ku shkel bėhet si fron mbreti.
  Sa herė qė ti do, do tė jemi bashkė
  Jam skllavi yt, do kthehem nga gurbeti.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Mon 08 Dec 2008, 01:26


  Mihai Eminesku - Gjer tek ylli


  Nga ylli, rruga gjer tek ne,
  Ėshtė e gjatė dhe s'mbaron
  Qė drita tė vijė pėrmbi dhe
  Me mijėra vite do tė shkojnė.
  Ndoshta ylli s'ėshtė mė,
  U shua nė botėn errėsirė
  Po drit' e tij ecėn gjithnjė
  Tashmė tek ne ka arrirė.
  Nga kandili i tij i shuar,
  Ndriēimi endet nėpėr botė
  Ylli shumė pat jetuar,
  Por kur vdiq, erdhi nė tokė.
  Kur dashuria ikėn e s'vjen
  E mbulon hija e trishtimit
  Kujtimi i saj prapė na gjen,
  Siē na gjen vala e ndriēimit.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Mon 08 Dec 2008, 01:27


  Alfred Tenisen - Vajza e mullxhiut


  Vajz' e vogėl e mullxhiut
  Rritet, rritet si burbuqe
  Mė zu meraku, mua tė ziun
  Pėr buzėt e saj tė kuqe.
  Tė isha vėth nė vesh tė saj
  T'i prekja qafėn me mall!
  Tė ishabrez, te beli i bukur,
  Tė beli qė s'mė la tė qetė
  Tė zemr'e saj nė qoshe srukur.
  Tė ndieja rrahjet plot me jetė.
  Nė ēaste gazi e vajtme
  Ta mbaja fort, nė dorėn time.
  Sigjerdan te gjoksi i ri,
  Do desha tė qėndroja
  Ditė e natė tė dėgjoja
  Si psherėtin, e qesh ai
  Dhe pastaj, ta pushtoja
  Pa pushuar nė krahėt e mi.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Mon 08 Dec 2008, 01:27


  ERICH FRIED - DITĖ TREGU


  Shtyhen
  para banakėve
  ku shitet bashkėfajėsia
  paguajnė me gjak
  me gjakun e vet
  dhe me tėndin.

  Unė kthehem
  dhe me bisht tė syrit
  shikoj
  tutje pėrpara veten e shoh
  sesi qėndroj dhe nė dorė
  thikėn dhe putirin mbaj.
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Desperado Sun 11 Jan 2009, 02:30

  Sharl Bodler - Ciganėt nė udhėtim
  Me sytė xixėllues, agimi pa zbardhur,
  Rrugėt i mori tribuja fatndjellėse.
  Te vocrrit mbi supe o duke u shuar etjen,
  Me nektarin qė del prej gjinjve tė varur.
  Ngadal’ ecin burrat me armė tė praruara,
  Ndan’ qerreve ku xhinsi i tyre ėsht’ rrasur,
  Horizonteve i bredhin syte e bufatur,
  Nga keqardhja pėr ėndrrat e harruara.
  Prej foles’ sė thellė, bulkthi i mahnitur,
  I veshtron tek shkojne dhe zėrin ka ngritur;
  Sibela*, qė i do, madhon fushat e blerta
  Lulėzon djerrinat dhe nxjerr nga guri vese,
  Para endacakėve,qė dihet ē’do i presė,
  E njohura tablo e ardhmėrive t’errta.
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Desperado Sun 11 Jan 2009, 02:31


  Elisabet Brauning - Nese do te me duash...  Dhe nese do te me duash, per asgje tjeter
  veē per dashuri.
  Mos thuaj "te dua per buzeqeshjen,
  per veshtrimin, per sjelljen delikate,
  per mendimet qe perputhen e qe nje dite
  me kthjelluan.
  Keto gjera mund te duhen, por ndryshojne,
  ndryshojne ne ty, ndryshojne tek une.
  Mos me duaj per meshiren
  qe than faqet e mia.
  Harro lotet qe te dhane kenaqesi
  dhe humb keshtu dashurine.
  Duame vetem per hir te dashurise
  se dashurise,
  qe rritet tek ty me nje dashuri te pafund.
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Desperado Sun 11 Jan 2009, 02:33


  Pol Verlen
  - Endrra e zemres sime
  Sa herė ėnderrova, nje ėnderr per ēudi,
  Nje grua te panjohur qė mė do dhe e dua
  E qė prore me duket jo krejt si ajo grua
  Po jo dhe krejt si tjeter, e me do pa kufi.

  Sepse me kupton e me njeh e me di,
  Misteri i zemres sime veē prej saj u zbulua
  Veē ajo, duke derdhur ēurke lotesh mbi mua
  Ma freskon zjarr' e ballit e me deh me magji.

  S'e di eshte ezmere apo leshraarte
  Emri i saj? Me kujtohet, i embel, tingull i qarte,
  Si i njerezve tane dikur te ikur ne mergim.

  Syte: veshtrimin e ngulur te statujave i kane
  Dhe zeri i vjen i larget, i qete e gjithe trishtim
  Si nje kenge prej zerash te dashur qe me s'jane.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Odeta Fri 23 Jan 2009, 03:48


  Victor Hygo - Ajo ish kembezbathur...  Ajo ish kembezbathur, floket derdhur menjane,
  Mes luleve te varura po rrinte ne vetmi,
  Andej kur po kaloja mu duk se pashe nje zane,
  Edhe i thashe: "Me mua ne fusha do vish ti?"

  Ajo atehere me hodhi veshtrimin e fshehtesise
  Qe i mbetet bukurise, me drita dhe me hije.
  Edhe une i thashe: "Tani eshte muaji i dashurise,
  Me mua a do vish te veme ne korie?"

  Kembet ajo i fshiu buze lumit me blerime
  Dhe per te dyten here me pa vasha sydrite.
  Kjo shtojzovalle e bukur pastaj ra ne mendime,
  Thelle, ne pyll sa embel kendonin zogjte ate dite!

  Sa bukur perkedhelte bregun ujet e gjelber!
  Permes kallamishtes vasha atehere shpejt m'u qas,
  E bukur dhe e lumtur, e trembur dhe e eger,
  Ashtu flokeleshuar, fytyre e sy plot gaz...
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Tigri Sun 08 Feb 2009, 01:16


  Lermontov - Per  Nuk te perhulem. Ka mbaruar.
  Asnje premtimi yt s’hyn dot
  Ne shpirtin tim per ta sunduar.
  Jemi te huaj, sot e mot.
  Ti ke harruar qe lirine
  S’ia fal mashtrimit kursesi,
  Por dhe keshtu, vite qe s’vijne
  Per syt’ e tu i bera fli.
  Edhe keshtu tek ti pandehja
  Te gjeja shpirt e shok e short
  Dhe tere boten e urreja
  Qe te te desha ty me fort.
  Gjithato caste te qendrimit
  Tek kembet tende – e beson?
  Ia kam rrembyer frymezimit!
  Me se po m’i zevendeson?
  Nga ndonje cast mendimbegate
  Dhe forc’ e shpirtit – s’ish cudi –
  T’i jepja botes nje dhurate
  Dhe te me jepte pavdekesi.
  Pse doja pra te ma nderroje
  Ate kurore lavdiplot?
  Pse s’qe atehere kur premtoje
  E tille si je bere sot?
  Krenar jam! – falme – esht’ e kote.
  Kerko nje tjeter dashuri.
  Per asnje gje ne kete bote
  Nuk mund te rri ne skllaveri.
  Nen qiell te jugut,ne vend tjeter,
  Do largohem, ndoshta, shpejt.
  Por jemi njohur pak si teper
  Per tu harruar ashtu krejt.
  Qe sot do ze te argetohem
  Dhe te betohem, pasketaj,
  Vetem do qesh e do gezohem
  Dhe per asgje nuk do qaj.
  Do rrej si djalli sa te dua,
  Sic desha me s’do dashuroj;
  A mund te dua me nje grua
  Kur sot nje engjell me tradhetoi?
  Te vdisja desha dhe te vuaj,
  Me boten desha te luftoj
  Qe fort te voglen doren tuaj
  I cmendur! – te mundja ta shtrengoj,
  Pa ta kuptuar dot mashtrimin
  Ta fala shpirtin mbushur plot.
  Ia njohe ketij shpirti cmimin?
  Ia njohe – une s’te njoha dot! …
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Tigri Sun 08 Feb 2009, 01:17


  Kurt Tuholski - Mall per mallin  Me ndrojtje nė fillim tė erdha pranė.
  U shkul huri.
  Tekefundit, unė jam burrė, dreqi ta hajė,
  nuk jam prej druri.

  Trokiti maji. Verdhashi kėngėn ka filluar.
  Ndryshoi gjithēka.
  Kush rastin le tani qė t'i shkojė duarsh,
  ėshtė budalla.

  Se veē me lidhje shpirtėrore - e shtrenjtė grua,
  kėto dy - tre vargje,
  na thonė saktė, pa gabuar ty dhe mua:
  Nuk shtyhet fare.

  Nuk shtyhet kur erė bliri vjen prej fushe
  dhe kėndon mėllenja.
  Kemi nevojė tė gjithė pėr dy buzė tė kuqe,
  tė na ndizet zemra.

  Kemi nevojė pėr diēka qė gjaku tė lėvizė
  me hov nėpėr damarė.
  Njeriu ngjishet dhe shtrėngohet dy herė mė mirė
  me femėr pranė.

  Por mė i mprehtė do mė tingėllojė zėri i lirės
  po qe se s'vlen;
  ajo qė tė ofrova ty kaq vjet tė hidhėt
  nuk tė pėlqen.

  Kėnga pėr dashurinė nuk ka kaq ėmbėlsi,
  as dushi fresk,
  asnjė gjoks i vogėl s'ėshtė i dhembsur sa ai
  qė s'mund ta kesh.

  Realiteti s'ia doli mbanė as sot, as mot.
  Ai s'di ta mbajė.
  Rezatues, prarimi YT si vello ma mbuloi
  gjithė botėn mbarė.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Tigri Sun 08 Feb 2009, 01:18


  Mushkonja femer - Siegfried Skielka  Nje mbremje vone kur isha ne breg,
  ne reren e ngrohte po rrija i qete.
  Nderkohe erdhen tek une, oh c“mrekulli,
  nje tufe mushkonjash te vogla me furi.

  Nga veshjet e mushkonjave dallova direkt,
  qe te gjitha ishin, femra per lezet.
  Sic mundet dhe ju te kini degjuar,
  femrat e keqija, jane tmerr ne te pickuar.

  Ende isha duke qendruar,
  ne ate peshqir te pikturuar,
  nje mushkonjez femer me afrohet
  dhe mbi trup te nxire me ndalohet.

  Ashtu pa zhurme shume,
  mushkonjeza u afrua tek une.
  Lengun e jetes sime shijonte
  mua me kruhej, vetes fuqine ia shtonte.

  Fundja, c“kuptuat nga kjo histori?
  Qe femrave s“duhet t“ju besoje njeri
  Ndaj cfare jeta mund te n“a mesoje,
  burri eshte mushkonja, qe do te triumfoje!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Tigri Mon 23 Feb 2009, 23:47


  Johan Volfgang Gete - Te zgjedhures


  Dora dorėn, buza buzėn,
  Vajzė e dashur, mbamė besė!
  Lamtumirė! Ndaj shkėmbinjve
  Dashurori shkon me shpresė,
  Po nė prektė pas fortunės
  Skelėn qe shikon ndėr sy,
  Perenditė e ndėshkofshin,
  Nė shijoftė gjė pa ty.

  Kush guxon, po ka fituar,
  Gjysma do te thotė fundi!
  Yjet unė i kam si diell,
  Vec frikaci s’sheh gjėkundi.
  Sikur t’isha pranė teje,
  Do tė ndieja shqetėsim;
  Po kjo largėsi e madhe
  Vec pėr ty mė jep guxim.

  E kam gjetur dhe luginėn,
  Ku sė bashku do shtegtojmė;
  Lumėthin ne mbrėmėherė,
  Se si shket do ta shikojmė.
  Kėta plepa mbi livadhe.
  Kėta lisa nė blerim!
  Ah! pas tyre do tė gjenim
  Njė kasolle pėr shtrehim.

  Sponsored content


  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 05:54