Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+3
AlbGirl
Odeta
Scarface
7 posters

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:09

  Pėrshėndetje anėtarė dhe miq tė nderuar tė kėtij forumi.

  Kjo temė do tė vijojė me poezi tė ndryshme tė shkruara nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm nga Lėtėrsia Botėrore...

  Kėtu do tė mund tė gjeni vargje qė me tė vėrtetė ia vlejnė qė tė lexohen.

  Ju uroj lexim tė kėndshėm tė gjithėve dhe njėkohėsishtė ju ftoj edhe ju tė tjerėve qė tė postoni vargje dhe poezi nga poetėt tuaj tė preferuar anembanė botės.

  Gjithė tė mirat nga unė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:10


  Charles Bukowski - Brenga e nje manushaqeje te heshtur

  Brenga e nje manushaqeje te heshtur s’eshte per mua.
  Une e di se shume pleq tani kane oren e ēajit,
  Kurse me pare shijonin grumesite ere ndyra te Trockit.
  Gota e vogel me wisky qendron nen driten elektrike.
  Ja kjo eshte e gjitha
  Miza fluturimin ndal mbi doren time.
  Ska gje kjo eshte vetem nje dore.
  Por i prokupuar jam nga pamundesia e te qenit njeri.
  Nuk mundem.Ne Grejp Fruit shoh bomben atomike.
  Pema ime mi fekondon eshtrat e perlotura.
  Ēfare thua ?Miza!
  Miza ec e jake ben nen diell
  E veshur me te linjta.
  Tregon kofshet.Vaginen tregon.
  Trendafilet roze rriten si fashistet.
  Ne goje si tatuazh me eshte ngjitur miza
  E cila rugeve te Parisit mban doreza heminguejane.
  Dehem kur duhet te fle dhe fle kur duhet te dehem,
  Asnjehere nuk vendosa dot me veten rregull.
  Te isha me i menēur
  Me shume ide do te kasha.
  Miza mu largua.
  Ne llogarine time hidhi harxhimet e telegramit
  Moj mize,nese deshiron te kthehesh serisht .
  Mizat jane me te keqia se grate
  Miza eshte e tille qe shume here
  Ia ka hapur syte henes.
  Me e poshter se Miki Mausti apo Carli Caplini.
  Gervishti batanijen qe mbaja mbi koke
  Shetit lart e poshte nen driten e verdhe
  Si te vishte corapet deri ne gju.
  Leviz per te gjetur pushken loder
  Kruajtesen e dhembeve,apo nje kocke akulli.
  Bajge!Papritur milingonat fillojne ulerimen.
  Pas koke,ne qafė milingona…
  Do te doja dikush te ma lepinte por
  Kur?Kush?Dreqi e di se kush dhe kur.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:11

  Lord Byron - Ti qan

  Ti qan e loti vetetin
  Qerpikeve te tu;
  Elmazi i veses ne agim
  Prej vjollces shket ashtu.
  Ti bezeqesh,c'i embel gaz
  shkendrit ne syte e tu;
  Sarifi zbehet n'ate cast
  nga flake e tyre blu.

  Purpurn e reve ruan ti,
  kur dielli perendon
  dhe erresira pa kufi
  Nis boten e mbulon
  Keshtu dhe veshtrimi yt
  Djeg rete e shpirtin tim;
  Le t'erret!Brenda meje ndrit
  I zjarrti perendim!
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:12


  J.V. Goethe - Vjollca


  ne nje lugine me blerim
  kish celur plot freski n'agim
  Nje vjollce e urte,e ndrojtur
  Papritur na kalon atje
  Si flutur,nje bareshe e re
  gjith'shend e gaz
  E kenge plot hare.

  "Ah sikur t'isha-vjollca tha,-
  mes luleve m'e bukura,
  Nje cast,nje cast te vetem
  do me kepuste me domosdo,
  ne gji do te me shtrengonte ajo
  nje cast,nje cast!
  te pakten,per nje cast!"

  Por shkon aty baresha e re
  dhe peper bar as e ve re
  e shkel te shkreten vjollce
  "Ska gje,-tha lulez'e pafaj,-
  me te bukures meri s'i mbaj
  se ne po vdes
  po vdes nga kembe e saj!"
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:13

  Roland Kipling - Nė mundesh...


  Nė mundesh tė ruash arsyen
  Kur bota e humbet fillin
  E fajin ta hedhin, e vetes t’i besosh
  Sa here pėr ty dyshojne, e s’tė pėrfillin
  Por dhe dyshimet drejtė t’i gjykosh.

  Nė mundesh tė rrish nė pritje, nga pritja pa u lodhur
  E kur tė urrejnė, urrejtje tė mos ushqesh
  Madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur
  Me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh…

  Nė mundesh tė mendosh, por jo gjer nė shkatėrrim
  Tė ėndėrrosh, por jo si rob ėndėrrimesh
  E tė trajtosh njėlloj e pa dallim
  Ngadhnjim e shpartallim, burim mashtrimesh.

  Nė durofsh dot qė thėniet e tua tė drejta
  Nė kurthe pėr trutharet, kopuket do t’i kthejnė,
  Tė thyejnė gjėrat mė tė shtrenjta, e prapė t’i ndėrtosh
  Me vegla pune qė nuk vlejnė!

  Nė mundesh, fitoret qe korrur, t’i flijosh
  Si nė kumar, nė njė tė vetme lojė
  Tė rrezikosh, tė humbesh, e prapė te fillosh
  Dhe humbjet kurrė tė mos i zesh me gojė!

  Nė i detyrofsh dot muskul, nerv, dhe puls e zemėr
  Tė tė shėrbejne edhe kur gjithēka tė duket e kotė
  E tė qėndrosh, kur s’ka asgjė veē vullnetit,
  Qė veē njė fjalė, ‘qėndro’ gjithnjė tė thotė.

  Nė mundesh tė flasėsh me maskarenjtė
  Por nderin tėnd ta ruash
  E tė ecesh pėrkrah mbretit pa krenarinė qė tė verbon
  Nėse armiku ose miku s’tė bėjne dot tė vuash
  Dhe gjithēka nė e ēmon, pėrveē sa e meriton.

  Nė mundesh tė mbushėsh ti minutat,
  Aq tė rėnda, me vepra qė peshojnė,
  Dije, dhe mos ki asnjė dyshim
  E jotja do jetė bota me ē’ka brenda
  Dhe burrė do jesh, o biri im….
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:15

  Henri Murger - Balada e te deshperuarit  -Kush po troket aty ne dere?
  -Hape jam une -Kush je ti?
  Ne mes te nates, Zot i ndjere,
  S'e kam zakon te qas njeri.

  -Hape!-Kush je?-Bore e acar!
  -Hape!-Kush je?-Oh, hape shpejt!
  -Me thuaj emrin!-Si ne varr
  kallkan jam bere e ngrire krejt.

  Me rane kembet gjithandej,
  Ec edhe ec e mos qendro
  Ne kend te vatres me jep leje
  Te ulem pak,-Akoma jo!

  Si ta thone emrin?-Jam Lavdia
  Qe shpie ne pavdekesi
  -Shko tutje, moj hije mavria!
  -Te lutem merrme ne shtepi!

  Jam Dashuria dhe Rinia
  Dy cilesi te Zotit vete
  -Shko n'udhen tende! Me la vete
  mikesha, e me mbuloi zia.

  Jam Poezia e jam Arti,
  Me ndjekin hape!-S'te pranoj
  S'ndjej frymezim me prej se larti,
  As emrin mikes s'ja kujtoj.

  Jam Kamja, hape deren tende
  Kam xhevahire e pare plot,
  Te kthej mikeshen qe permende...
  -Po dashurine a ma kthen dot?

  Une jam Pushteti! te kam prure
  Ty spektrin!-E ē'rendesi ka?
  A mund t'i ngjallesh dot ata
  Qe iken e me s'kthehen kurre?

  Po qe se ti deren ja ēel
  Vetem atij qe emrin thote,
  Jam Vdekja, hape, po te sjell
  Balsam per ē'do lengim ne bote.

  Mund te degjosh ne timin brez
  Si tringellijne me ze kobi
  Ēelesat e varreve te zes,
  ku dergjet e kalbet robi.

  -Urdhero brenda, o e huaj
  Pa mish ne trup, pa pike gjak.
  Urdhero brenda e mos druaj,
  se po te pret nje varfanjak.

  Hyre! Jam lodhur nga kjo jete
  pa shprese dhe pa ngushellim
  doja te vdes me te vertete
  Po nuk merrja dot guxim.

  Urdhero brenda, o mike e mire,
  Dhe ha e pi ē'te deshirosh
  E si te ē'lodhesh ndaj te gdhire
  me merr dhe mua kur te shkosh

  Te prisja, do te ndjek pa droje
  ku te me shpiesh do te vij,
  Por lere qenin tim te rroje,
  Se, te me qaje, s'kam njeri...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:18

  Herman Hesse - Trishtim


  Ē'mė ngrohte gjer dje plot shije,
  Sot vdekja e mban nė gji.
  Lule pas lulesh bien
  Nga pemė e trishtimit tani.

  I ndiej si bien, bien
  Si borė qė rrugėn mbulon,
  Dhe hapat mė nuk ndihen,
  Njė heshtje e gjatė afron.

  Nė qiell s'ka yje as hėnė.
  Nė zemėr s'ka dashuri.
  Gjer tutje njė heshtje ka rėnė
  Dhe bota u mplak e u mpi.

  Kush mbron dot zemrėn njė fije
  Nga koha plot ligėsi?
  Lule pas lulesh bien
  Nga pemė e trishtimit tani.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:19

  Charles Baudelaire - Rri urtė o brenga ime...


  Rri urtė o Brenga ime dhe falmė qetėsinė;
  Ti mbrėmjen e kėrkoje, ja tek po zbret tani;
  Pėlhurėn mbi qytet tė mugėtit po e shtrin,
  Disave u sjell paqe, tė tjerėve mėrzi.

  Kur turma e ndyrė e njerzve, qė veē dėfrime dinė,
  Tė fshikur nga kamxhiku i Epshit nė gosti
  Tė poshtėr zhgryhen krejt ndėrsa pendime u vinė,
  O Brengė, nėma dorėn, me mua eja e rri

  Larg tyre. Shih si kėrrusen gjith'vjetėt e harruar
  Lart nga ballkoni i qiellit me petka tė vjetruar,
  Si ngrihet Mall' i hidhur nga ujrat buzėgaz;

  Nėn urė Diell i mekur si bje kur vjen ndajnata
  Dhe, si qefin ne Lindje, nga hijet ndjekur pas,
  Dėgjo, dėgjo, e dashur, si ecė e ėmbėl Nata.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:20

  Zbignjev Herbert - Nėna

  Ra ai prej gjunjėve tė saj si lėmsh peri.
  Ngutazi hodhi shtat dhe mori qorthi arratinė.
  Ajo mbajti zanafillėn e jetės, duke e sjellur qark gishtit,
  si njė myhyr tė hollė. Deshi ta mbrojė.
  E ai u rrokullis prej rrėpire dhe u kap pėr mal.
  Dhe vinte te ajo, firifiu, dhe heshtėte.
  Tash kurrė mė s'ka pėr t'u kthyer nė fronin e ėmbėl t'atyre gjunjėve.
  Duart e zgjatura shndrijnė nė terr si qyteti
  I lashtė.
  fotografia
  me kėtė vogėlush tė palėvizshėm si shigjeta e Eleatit
  vogėlushin nė barėra tė larta njėlloj sikur unė
  pėrveē datės sė lindjes dhe linjave papilare
  u nis im atė nė vigjilje tė luftės sė dytė persiane
  gjykuar pas gjetheve dhe reve ka qenė mbase gusht
  zogjtė gjingallat kumbonin erėmimin e begatė tė drithit
  rridhte lumi teposhtė ai qė nė hartat romake quhet Gipanis
  gjeratorja dhe afėrsia e stuhisė priren tė fshihen te grekėt
  kolonitė e tyre bregdetare nuk ishin fort larg
  buzagazi i vogėlushit ėshtė i padhunė i pangrysur njė grimė
  ai njeh sall hijen e kapelės prej kashte hijen e pishave hijen e shpive
  e nėse mugėtirėn - atėherė mugėtirėn e mbrėmjes
  vogėlushi im Isaaku im pėrkule qafėzėn
  gjithqysh sa hap e mshel sytė - dhimba e mandej do tė jesh
  gjithė ēfarė ta ka ėnda - linjė dallėndysheje fusharake
  mė duhet tė derdh gjakun tėnd vogėlushi im
  qė tė mbetesh i pamėkatė nėn dritė vetėtime
  i shpėtuar pėrjetė si miza nė qelibar
  i bukur si fieri qė gjalloi nė qymyr
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:22

  NAZIM HIKMET - KUJTESA JOTE BRĖNDA MEJE

  Kujtesa jote brėnda meje ėshtė vetėm
  njė zhaurimė e lehtė prej biēikletash
  qė qetėsisht shkojnė atje ku
  maja e orėve tė mbasdites fundoset
  nė mė tė flaktin perėndim
  midis kangjellave dhe shtėpive
  dhe tatėposhtave mbushur psherėtima
  nga dritare tė rihapura nė verė.
  Brėnda vetes kėmbėngul vetėm
  njė e qarė e largėt trenash,
  shpirtrash qė zhduken.

  Dhe atje e lehtė, mė e lehtė fluturon,
  humbet nė errėsirė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:23


  Pablo Neruda - Nėse unė vdes…


  E dashur, nėse unė vdes dhe ti je gjallė,
  e dashura ime, nėse ti vdes dhe unė mbetem gjallė,
  mos t'i japim dhimbjes mė tepėr vend, -
  jo mė shumė hapėsirė se kjo qė jetojmė.
  Pluhuri nė grurė, era nė plazhe,
  koha, uji qė bredh, era qė endet
  na bartėn si thėrrmia lundruese.
  Mund tė mos ishim gjendur nė njė kohė:
  ky livadh ku ne u takuam,
  oh pafundėsi e vogėl! Le tė kthehemi!
  Por kjo dashuri, e dashur, s'ka marrė fund:
  ashtu si nuk pati lindje
  as vdekje nuk ka - ajo ėshtė njė lum i gjatė,
  qė ndėrron vetėm shtratin e brigjet.

  Para se tė dashuroja…

  Para se tė dashuroja, e dashur,
  Asgjė s'ishte e imja:
  endesha rrugėve, midis sendeve
  asgjė s'kishte vlerė, as emėr nuk kishte:
  vetėm ajėr qė priste ishte bota.
  Unė pashė sallone nė ngjyrė hiri,
  galeri tė banuara prej hėnės,
  hangare tė pashpirt nė ndarje,
  pyetje qė ngulnin kėmbė nė rėrė.
  Gjithēka ishte bosh, e vdekur, e heshtur,
  rrėzuar, braktisur, lėshuar;
  gjithēka ishte e huaj, tjetėrsim,
  e tė tjerėve ishte dhe e askujt, -
  gjersa bukuria jote dhe varfėria
  e mbushėn vjeshtėn me dhurata.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Scarface Thu 23 Oct 2008, 10:24


  CHARLES BAUDELAIRE - Shtrati i dashnoreve


  Shtrati yne do tė jetė i parfumuar
  e divanet perreth, tė thellė si varre
  stolisur plot lule tė rralla
  mbledhur enkas nėpėr qiej.

  Duke djegur prushin e fundit,
  zemrat tona do bėhen pishtarė
  e do hedhin njė dritė tė dyfishtė
  nė zemrat tona si dy pasqyra binjake.

  Nė njė mbremje nė rozė e blu mistike
  ne do tė reflektojme tė njejtėn dritė
  pėrzier plot vaj, rrėnkime e lamtumira.

  Pastaj njė Engjell
  duke hapur portat
  e qiejve do na ringjallė
  e flakėt e shuara do rimarrin jetė,
  e ne do tė jemi pėrsėri sė bashku
  besnikė e tė lumtur...
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:15

  Jacques Prevert - Parisi naten


  Tri shkrepse te ndezura ,
  nje nga nje ne erresire...
  E para per te pare
  fytyren tende,
  E dyta per te pare
  syte e tu,
  E fundit per te pare
  gojen tende...
  Dhe tere nata per te mi kujtuar perseri
  duke te te shtrenguar ne krahet e mi...!
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:15

  Gioconda Belli - Dhe zoti me beri femer

  Dhe Zoti me beri femer,
  me floke te gjata,
  sy,
  hunde dhe goje femre.
  Me linja
  dhe kurba
  dhe valezime te buta
  dhe me germoi brenda,
  me beri nje prerje te qenieve njerezore.
  Endi me delikatese nervat e mia
  dhe i balancoi me kujdes
  numrin e hormoneve te mia.
  Kompozoi gjakun tim
  dhe me injektoi me te
  qe te vadiste
  te gjithe trupin tim ;
  linden keshtu idete ,
  endrrat
  instiktet.
  Te gjitha qe krijoi butesisht
  gdhendur me fryme
  dhe zhbiruar me dashuri,
  jane mijera gjerat qe me bejne femer ēdo dite
  per te cilat zgjohem krenare
  ēdo mengjes
  dhe bekoj seksin tim.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:16

  Andre Laude - Boje dhe gjak


  E bėj jetėn time natė pas nate njė grumbull plehrash.
  E bėj jetėn time njė kronikė tė mjegullt.
  E bėj natėn time njė kryqėzim fantazmash.
  E bėj gjakun tim njė lumė tė gjatė
  qė rreh nė tėmthat e mi.
  E bėj frikėn time njė zog bardh e zi
  E bėj njė zog tė ngordhur, tė kalbur,
  fėmijėn qė do tė kisha mundur tė jem.
  E bėj fėmijėn njė zjarr tė ēmendur, njė pirg hiri.
  E bėj vdekjen time tė ardhshme njė gosti gjarpėrinjsh.
  E bėj njė gjarpėr litar pėr tė varur veten.
  E bėj njė heshtje tė gjatė, tė thellė, testamentin
  e gjithēkaje qė qe shkatėrrim, tmerr, mėrzi,
  ndarje dhe ēirrje tė pafundme.
  Urinoj bojė dhe gjak.
  Urinoj bojė dhe gjak.
  Kėndoj mbi turrėn e ndėshkimeve.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:26

  Sharl Bodler - Ballkoni


  Ndjell’se kujtimesh, mbi gjith’ dashnorėt e dashur,
  Pėr ty tė gjitha dhelet, tek ti perkushtimin!
  A tė kujtohet vallė prekja e pėrmallur,
  Embėlsia e mbrėmjeve kur prisnim agimin
  Ndjell’se kujtimesh, mbi gjith’ dashnorėt e dashur!

  Netėt e ndriēuara nga tė kuqtė thėngjij,
  Muzgjet nė ballkon, me njė t’argjendtė tis,
  Zemrat nė njė rrahje, tek unė tė butėt gjij,
  Tė pavdekshmet fjalė nė vesh tė ēuēuris
  Net’ve tė ndriēuara nga tė kuqtė thėngjij.

  Sa tė bukur diejt nė ato perėndime!
  Qeniet njėsh tė bėra me t’pafundmen botė!
  Sikur i pėrpija tė shpirtit kundėrmime
  Kur mbi ty pėrkulesha o yll magjiplotė.
  Sa tė bukur diejt nė ato perėndime!

  Terr i natės rritej si njė gardh i dendur
  Flakėn e syve tė tu ndienja n’errėsirė,
  Nė buzė pija pezmin,nektarin e mbledhur,
  Kofshėt e tua tė ngrohta me duar perfshirė,
  Terr’ i natės rritej si njė gardh i dendur.

  Une kam mėsuar t’ju jap jet’ kujtimeve
  Ēasteve kur ballin mbaja nė prehrin tėnd.
  Po ku ta kėrkoj ėmbėlsin’ e hireve
  Pėrpos se tek ti, ku, nė c’tjetėr vend?
  Unė kam mėsuar t’ju jap jet’ kujtimeve.

  Ato tinguj, oh ē’afshe, ato puthje pareshtje,
  A do mund t’i shoh e ti ndjej pėrsėri
  Tė dalin nga shpirti, si nga e detit heshtje
  Ata diej tė zjarrtė qė ngjiten n’ajri?
  O ē’ tinguj! O ē’afshe! O ē’puthje pareshtje!
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:28

  Vicente Aleixandre - Lindja e dashurisė

  Si lindi dashuria? Kishte hyrė vjeshta.
  Derisa bota ishte nė stinėn e pjekjes,
  nuk tė prisja mė. Ti erdhe gjithė gaz,
  duke rrėshqitur mbi butėsinė e kohės,
  e praruar si ajri. Dhe unė tė shikoja. Sa e bukur m'u duke,
  buzagaz e tėrė gjallėri,
  kundruall hėnės kėrthinjė, lindur para kohe nė mbrėmje,
  pa dritė, e hirshme nė ajrin e praruar, si ti
  qė erdhe pėrmes kaltėrsisė, pa njė puthje,
  por me ata dhėmbė borė tė bardhė, dashuri e papėrmbajtshme!

  Unė tė shikoja. Nėn velat e tij tė gjata,
  atje tej kruspullosej hidhėrimi
  si njė muzg i dendur qė mbledh valėt e tij.
  Njė shi i imėt - ē'qiell i kaltėr!- ta vesonte
  ballin e ri. I dashuruar, i dashuruar ishte
  fati i dritės! Kaq e praruar mė dukeshe,
  sa diejt mezi do tė kishin guxim tė ngulmonin
  tė ndizeshin pėr ty, mbi ty, tė tė falnin prore
  pasionin e tyre tė ndritshėm, vallen e shtruar tė diejve
  qė silleshin rreth teje, o yll i ėmbėl, qė silleshin
  rreth njė trupi pothuaj tė tejdukshėm, fatlum,
  qė thith dritat e lagėta e tė mbrame tė mbrėmjes,
  dhe ende i mėngjestė, agsholet e tij pėrhap.

  Ishe ti, dashuri, fat, dashuri e mbrame dhe e ndritshme,
  ndoshta lindja e parafundit nė rrugėn e vdekjes.
  Por jo. Ti mė dole pėrpara.Vallė, ishe zog, trup,
  apo vetėm shpirt? Ah mishi yt i nartė
  qė e puthja si dy flatra tė ngrohta,
  si ajrin qė ngre peshė njė kraharor, kur merr frymė.
  Befas dallova fjalėt e tua, parfumin tėnd
  dhe nė shpirtin e thellė qė sheh larg,
  ti u ndale. I pėrshkuar nga ti deri nė palcėn e dritės,
  ndjeva njė pikėllim,: Dashuria
  ėshtė e pikėlluar.

  Nė shpirtin tim po agonte. Ndritja
  prej teje, tek unė ishte shpirti yt.
  Nė trup, nė gojė, ndjeva shijen e agsholit.
  Sytė e mi shprehėn tė vėrtetėn e tyre tė praruar.
  Ndjeva zogjtė,
  tek mė ēurlikonin nė ballė, duke ma mbushur zemrėn
  me njė zhurmė shungulluese. Aty brenda vėshtrova
  degėt, luginat me diell, flatrat e ndėrkėmbyeshme,
  dhe njė fluturim pendėsh shumėngjyrėshe, ēastesh vezulluese
  mė dehu, ndėrsa tėrė qenia ime e shkundulluar, e dalldisur,
  e pėrflakur ngjitej nė zenitin e saj
  dhe gjaku im buēitės shpėrthente nė tė qeshura
  dashurie, drite, plotėrie, shkume.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga AlbGirl Sat 25 Oct 2008, 23:54


  Rafael Alberti - Nė beben e syve tė mi  Nė beben e syve tė mi

  Do t' i mbart tė pashlyer
  nė dy sytė e mi.
  Nė beben e syve tė mi.

  Kur tė mbėrrij do t'i shohin
  e do thonė:
  - Ka lumenj,
  edhe kuaj nė dy sytė e tij.

  Shpirti i peizazheve tė tjerė
  mė ka mbetur nė sy,
  i pėrgjumur.

  S'e ndieni? Ē'ujėra tė largėta
  e ē'kuaj tė shastisur
  kalojnė lehtė-lehtė nė dy sytė e mi.

  Nė beben e syve tė mi.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga AlbGirl Sat 25 Oct 2008, 23:55


  Visente Aleihandre - Deti


  Kush vallė tha se deti psherltin
  Si gojė dashurie drejt plazheve, i pikur?
  Lėreni tė shpėrfaqet i mbėshtjellė me dritė.
  Lavdi e lartėsisė, flori i ujėrave!
  Dritė sovrane mė vesh,
  Qė kėndon moshėn e pabjerrshme tė detit ngazėllimtar!
  Atje, mes farfuritjesh pa kohė,
  Deti ekziston:
  Njė zemėr perėndie tė pavdekshme rreh!
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga AlbGirl Sat 25 Oct 2008, 23:57


  Zhak Preverc - Barbara

  A tė kujtohet Barbara
  nė Brest atė ditė binte shi pa pra
  ti ecje plot hijeshi
  hurdhiq e kėnaqur e lumtur
  nėpėr shi

  Kujtohu Barbara
  nė Brest binte shi pa pra
  u takuam nė rrugėn e Siamit
  ti qeshje ėmbėl pra

  Edhe unė qeshja plot shend
  fol Barbara
  a nuk mban mend

  Nuk tė njihja unė
  nuk me njihje ti
  kujtohu Barbara
  binte shi

  Atė ditė
  mos harro
  njė njeri tė rrugės nė njė kėnd
  Barbaraaaaaaaaaaaa
  tė thirrte me emrin tėnd

  Ti vrapove kah ai me nxitim
  nėpėr shi
  hurdhiq e kėnaqur e lumtur
  a tė kujtohet Barbara
  iu hudhe nė pėrqafim

  Nė mua mos u hidhėro
  pse tė drejtohem vetėm me ti
  me ti i thėrras ata qė zemra m`i do
  edhe nėse i kam parė vetėm njėherė
  edhe nėse mirė nuk i njoh

  Mbaje mend Barbara
  pra mos harro
  atė shi fatlum dhe tė qetė
  nė fytyren tėnde nur
  nė atė qytet tė lumtur
  atė shi mbi det

  Oh Barbara
  lufta ēfarė marri
  ku je tani
  nė atė rrebesh plumbash
  zjarri gjaku
  edhe ai qė tė pėrqafonte
  me afsh dhe dashuri
  a ka vdekur vallė
  apo ėshtė ende i gjallė

  Oh Barbara
  nė Brest binte shi pa pra
  si binte dikur
  por ēdo gjė ndryshoi
  ky ėshtė shi zije mbi qivur

  Mbaje mend Barbara
  kjo nuk ėshtė lubi
  e pinjalit tė ēelnikėt dhe gjakut
  kjo na vjen nga retė
  qė ngordhin si qent`
  nė ujėt e Brestit tė qetė
  dhe do tė kalben diku
  nga Bresti larg shumė
  nga ato s`do mbesė gjė as nė shkumė.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga AlbGirl Sat 25 Oct 2008, 23:58


  RABINDRANATH TAGORE - DO DESHIROJA


  Do dėshiroja qė t'i thosha ty
  Mė t'ėmblat fjalė, moj, qė mund tė thuhen;
  Po nuk guxoj, kam frik mos mė tall.
  Prandaj mė mirė tallem me vetveten
  Dhe e mbyt tė fshehtėn time nė shpoti
  Un' e pėrbuz dhe vetė vojtjen time
  Nga frika se mos ma pėrbuzėsh ti.

  Do dėshiroja tė t'i thosha ty
  Mė tė vėrtetat fjalė moj qė thuhen;
  Po nuk guxoj; kam frikė se s'beson,
  Prandaj i vesh me rrobėn e gėnjeshtrės
  Dhe flasė tė kundėrtėn nga sa mendoj.
  Unė vetė e quaj si tė kotė vojtjen
  Nga frika mos ma quash ti tė kotė.

  Do dėshiroja tė t'i shprehja ty
  Gjith' fjalėt mė ēmueshme qė shprehen;
  Po nuk guxoj, kam frikė se s'i ēmon,
  Prandaj tė flasė me kaqė rreptėsi
  Dhe mburrem pėr fuqin time t'egėr
  Tė bėj tė vuash ti sepse kam frikė
  Qė s'e ke ditur kurrė ē'ėshtė dhėmbja.

  Do desha tė rri heshtur pran teje;
  Po nuk guxoj nga frika se mos zėmra
  Mė del nga vėndi e mė vjen nė buzė,
  Prandaj prallos e llomotit mė kot
  Edhe e fsheh pas fjalėve zėmrėn time.
  Un' vetė s'e pėrfill mė dhėmbjen time
  Nga frika se mos ti nuk ma pėrfill.

  Do desha qė tė shkoja largė prej teje;
  Po nuk guxoj ta bėj sepse kam frikė
  Mos marrėsh vesh paburrėrinė time,
  Ndaj kokėn e mbaj lart me krenari
  Dhe dal pėrpara teje i ēkujdesur;
  Po heshtat, qė lėshojnė syt' e tu,
  Ma mbajnė plagėn hapur pėrngaherė
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga AlbGirl Sat 25 Oct 2008, 23:58


  RAINER MARIA RILKE - ZGJUAR


  Rri zgjuar zemra ime, zgjuar rri.
  Kane rene ne gjume kopshti e livadhi...
  Pelhurat e kuqe mbremja mbledh tani,
  dremisin embel lundrat posht, te zalli.


  Rri zgjuar! Enderr!...Nata ra e ngeli
  duke vrapuar fushave te lena;
  po ja, tani, si per cudi i celi
  ne dore nje zambak i bardhe...Hena.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Administratori Tue 28 Oct 2008, 00:07

  Charles Bukowski - Kur e hodha tufėn me tė holla

  Dhe tė thashė;ti shumė mirė
  Tė gjitha tezeve tė tua pasanike,gjithė dajallarėve,
  Gjyshėrve dhe prindėrve
  Dhe gjithė naftėn tėnde tė flliqur
  Dhe gjithė oqeanet
  Dhe rosat e egra
  Dhe bizonėt
  Dhe gjithė shtetin e Teksasit,
  Qė do tė thotė bashkė me krra-krratė e sorrave
  Dhe shėtitjet tuaja tė mbrėmjeve tė shtuna
  Dhe bibliotekat dyzuese
  Dhe artistėt tuaj pederastė
  Dhe revistat javore
  Dhe macet tuaja llafazane
  Dhe gjithė parapagimet pėr Uajtin
  Ti marrėsh dhe thjesht ti hedhėsh baby!
  Unė sėrisht mund ti siguroj
  Njėzet e pesė dollarė pėr kitarėn
  Dhe tridhjetė dollarė pėr ngjyruesin e flokėve
  Ku t’i fsheh qimet e bardha.
  Mund tė kėndoj edhe ndonjė kėngė.
  Jo harroje kėtė
  Nuk kėndoj sikur tė paguajn edhe lypsarėt.
  Kjo ėshtė mė mirė se pritja e vdekjes
  Dhe naftės qė vret roast e egra

  Nė rregull endacak,tha ajo,qėroju!
  Ēfarė – thashė unė
  Dil,e shfryve dufin tėnd tė fundit,
  Jam e lodhur nga veset e tua prej Djalli.
  Gjithmonė sillesh si personazh i O’Nillit.
  Por unė jam krejt tjetėr baby,ēfarė tė bej?
  O.k ndryshe je.
  O Zot si ndryshe!Mos e pėrplas derėn kur tė shkosh.
  Por unė i dua paratė e tua baby.
  Nuk mė ke thėnė asnjėherė se mė do.
  Ēfarė kėrkon ti,mashtrues apo dashnor?
  Ti nuk je as njėri e as tjetri.Pėrjashta rrugaē!
  Por unė baby…!
  Ktheju O’Nillit!

  Shkova qetėsisht dhe derėn nuk e pėrlasa.
  Atė qė duan ato, mendova,ėshtė indani prej druri,
  I cili flet por nuk shan,
  As nuk qėndron pranė zjarrit.
  Por do tė plakesh edhe ti vogėlushe,atėherė
  Mė pranė jelekut do e kėrkosh "indianin".
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:09


  Edgar Allen Poe - Annabel Li  Ka shume e shume vjet
  Ne nje vent afer ne det,
  Ish nje vajze qe mundni ta njini tani
  Nene emerin Annabel Li;
  Dhe kjo vajze me donte edhe tjeter s’kerkonte
  Vec ta deshja sikunder me desh.

  Isha i vogel dhe ish e vogel ne vjet
  N’ ate vent afer ne det;
  Po duheshim me teper se me dashuri
  Une dhe im Annabel Li;
  Me nje dashuri qe edhe Engjejte lart ne lavdi
  Qe te dyve na kishin zili.

  Andaj, tani e shume vjet,
  Tek ky vent afer ne det,
  Fryri veriu nga ret’ e ma ngriu
  Te bukuren Annabel Li;
  Edhe motrat e saj engjellesha
  Ma rrembyen, ma mbyllen ne varr se e desha,
  Dhe keshtu me la shendet
  Nga ky vent afer ne det.

  Engjejte qe s’kishin sa ne dashuri
  Qe te dyve na mbanin meri.
  Po perandaj, sic e dini vertet,
  Tek ky vent afer ne det
  Fryri veriu nje nat’ e ma ngriu
  E ma vrau tim Annabel Li.

  Dashuria qe kishim ish m’e forte se cdo dashuri,
  S’e ka patur as plak as i ri,
  As i marr’ as i urte njeri
  Dhe as Engjejt e qiellit ne ere,
  As demonet perposh ne sketerre;
  Shpirtin tim s’mund ta shqitin nga shpirti
  I se bukures Annabel Li.

  Se tek hena qe ndrit, syri im enderrit
  Per te bukuren Annabel Li;
  Dhe cdo yll qe shkelqen syt’ e embel rrefen
  Te se bukures Annabel Li;
  Nat’ e dite e shoh, edhe zemren ma ngroh,
  Shoq’ e dashura ime, e mjera jetime,
  Permi varrin ku deti bucet,
  I rri prane mi varrin ne det.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga AlbGirl Fri 31 Oct 2008, 01:10


  Juan Ramon Jimenez - Udhėtimi i fundit


  ...Edhe unė do tė iki. Do tė mbeten
  zogjtė kėngėtarė;
  do tė mbetet kopshti im, me pemėn e gjelbėr
  dhe me pusin e bardhė.

  Mbrėmjeve qielli do tė jetė i kaltėr, i qetė;
  do kumbojnė siē kumbojnė sonte
  kambanat nė kambanore.

  Do tė vdesin ata qė mė duan,
  viset do tė rilinden pėr vit,
  anės sė kopshtit me lule e gėlqere
  do tė endet shpirti im nostalgjik.

  Edhe unė do tė iki. Fare vetėm, pa vatėr,
  pa pemėn e gjelbėr, pa pusin e bardhė,
  pa qiellin e kaltėr, tė qetė...

  Do tė mbeten zogjtė kėngėtarė.

  Sponsored content


  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 05 Oct 2023, 09:18