Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

3 posters

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:12

  246.
  Me bindjen Mbretėrin' un' a ta rrit?
  Me fajet Madhėshtin' a ta ēukit?
  Mos mė punit, po falm' - o Zot - se the
  Q'i fal mėkatet shpejt - von' i punit.


  247.
  Me gryk' e zemėr' - o Zot - kur mė krijove
  Dhe Ver' e Vajza ballazi mė shtrove,
  E dije pa dyshim qė do t'u sulem:
  S'kam faj! Kam bėr' ashtu si e caktove!


  248.
  Fytyrėn Vajzės ia stolis me gas,
  Me Lule, Hėn' e Diell ma pėrqas.
  Pastaj mė porosit tė mos e ngas!
  Tamam: pėrmbys Dollin' e mos e zbras!


  249.
  Me baltė mė gatove: ē'faj tė kam?
  Me lesh e li m'arnove: ē'faj tė kam?
  Mbi ballė dhe tė Mirėn dhe tė Ligėn,
  Me urtėsi m'i shkrove: ē'faj tė kam?


  250.
  Me Llomė, dhe me Pluhėr kur na kreve
  Tė Mirėn dhe tė Ligėn na pėrzjeve:
  S'fėjejmė dot pa dijėn tėnd'e lejen;
  Qysh nesėr pra na ndjek nė Ferr tė Feve?
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:13

  251.
  Kur t'erren Tok' e Qiell nga Kijameti
  Dhe tė pėrmbyset Bota nga tėrmeti,
  E kap pėr rrobe Zotin e i thom:
  "S'tė kemi faj! S'na dbon dot nga Xheneti!"


  252.
  Vullnet pėrveē Vullnetit t'tij s'tė ka,
  Pėr vepėrim Ay liri s'mė la,
  Si deshi Vetė, ēdo gjė ėsht' e bėhet:
  Kundėr s'i vete dot, - a bėn shaka.


  253.
  Mė la tė verbėr e mė vuri ****
  Nė Labyrinth tė Jetės nė ēdo ēap:
  Mė shtyn tė bie brenda dhe pastaj
  Si mėkatar e si rebel mė kap!


  254.
  Rebel t'u sulkam, pse s'mė shtyp pėr dhe?
  Nė sterr' u ngulkam, Dritė pse s'mė dhe?
  Parajsėn si njė rrogė kur e ēkulkam,
  Mėshirėn, Mirėsinė ku m'i ke?


  255.
  O Ti, qė me pusi dhe gracka thure
  Greminėn e pėrlotur ku na prure,
  Qė me predestinatėn na mbėrtheve,
  Dėnime pėr mėkate qysh na vure?
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:13

  256.
  O Ti, qė njerėzit me Balt' i tore
  Dhe me Parajsė Gjarpėrin na nxore,
  Pėr ēdo mėkat qė faqen po na nxin
  Epna e merrna ndjesė njerėzore!


  257.
  Mė dhe tė mjerit mua sqojtėsirė
  Tė mjaftė sa tė mbytem n'errėsirė:
  Po sikur t'ishe Vet - o Zot - njeri,
  A do ta deshe kėtė tru tė mpirė?


  258.
  Nė nisje dorėhapur, buzėqeshur,
  Me forc' e me shkėlqim mė pate ngjeshur:
  Tani mė ējerr e mė pėrmbys pėrdhe!
  Pėrse? C'tė bėra qė mė le tė ēveshur?


  259.
  Jetėn kėtej, Vdekjen andej mė dhe,
  E nesėr do t'mė shtypėsh nėnė Dhe:
  Veprėn e bukur, Zot, pėrse e prish?
  Nė qoft' e keqe, fajin Vet' e ke.


  260.
  Pėr Vetėdije miriade vjet
  Mė le nė Botė. Si ma jep, ma pret:
  Kur dije q'e merr prapė, ē'ma dhurove?
  Pėrse mė ngjalle, kur pastaj mė vret?
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:14

  261.
  Zot, pse ma theve Poēen e skalisur?
  Zot, pse ma thave Kopshtin e stolisur?
  Tani mė thuaj cili ėsht' i dehur:
  Un' apo Ti, qė sillesh si i krisur?


  262.
  Kush rroi mbi Tok' e s'mėkatoj? Mė thuaj!
  Ay qė s'mėkatoi a rroi? Mė thuaj!
  O Zot, kur keq pėr keq ma kthen njė lloj,
  Mos qėnkemi tė dy njė soj? Mė thuaj!


  263.
  Mė linde pas dėshirės fuqiplote
  Mė le tė mbytem nėpėr llom' e lote;
  Tani tregomė ē'ėshtė mė e fortė:
  Mėkati im, apo Mėshira jote?


  264.
  O Zot, barrėn e Jetės lehtėsoma
  Nga syt' e turmės ēdo kusur mbuloma:
  Nem paqen sot dhe pas Mėshirės sate
  Kėsulėn, kokėn nesėr rrotulloma.


  265.
  Ti, qė sekretet na i di tė gjithėve,
  Qė nė shtrėngic' e zi na ndih tė gjithėve,
  Prit mbrojtjen dhe pendimin tim, o Perėndi,
  Ti, qė pėr hiē u fal Lavdi tė gjithėve!
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:14

  266.
  Vij nė Xhami, po jo tė tė gėnjej;
  Kur jam atje dėfrim nė zemėr ndjej
  Dhe iki shpresėplot; Vend mė tė mirė
  Tė lahem e tė fle ku mund tė gjej?


  267.
  O Zot, nga vetja ime Ti shpėtomė!
  Te lartėsia jote Ti afromė!
  Esėll, tė Mirėn e tė Ligėn njih:
  Dua t'i mbyt e dehem! - Mėshiromė!


  268.
  Khajam, me shpirt e zėmėr plot mallkim,
  Qė digjesh nė Skėterr' e nė Vajtim,
  Prej teje Zoti a kėrkoi drejtim?
  Cili je ti, qė po m'i jep mėsim?

  269.
  Kur Ramazani ish mė tė mbaruar
  Dhe kur prisnim Hėnėn e gėzuar
  Nė Furrėn e Poēarit isha shtruar
  Prej Poēeve dhe Shtėmbave rrethuar.


  270.
  Cudi! Si njerėz, mbledhur nė pazar,
  Ca poēe bisedonin plot me zjarr;
  Dhe befas njė prej syresh pa durim:
  "Kush ėshtė Poēe, tha, e kush Poēar?"
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:15

  271.Njė tjatėr tha: "Ah, punėn e dėfteu
  Qėkur Ustaj nga Balta na zbėrtheu:
  Pra, duke qenė njė Krijesė Dheu,
  Andej na mori dhe andej na ktheu!"


  272.
  Njė tjatėr tha: "As foshnja pa gjykim
  S'e thyen enėn qė i dha dėfrim:
  Qysh pra Ay qė na krijoi me mall
  Po na dėrmon, na ēqyen me tėrbim?"


  273.
  Kėsaj nuk iu pėrgjeq askush; po shtoi
  Njė poēe e shėmtuar dhe pa soj:
  "Mė tallin si tė shtrėmbėr; mos i dridhej
  Ustajt tė vėngėr dora, kur m'artoi?"


  274.
  Njė tjatėr tha: "Na trėmbin me kazan,
  Me Ferr e furr; e Djall me katran,
  Me Gjyqe, me vėrdalla: jane profka!
  Se Zoti ka Mėshir' e ka derman!"


  275.
  Njė tjatėr Poēe tha me psherėtim:
  "Mua mė latė fare nė harrim;
  Po lagmėni, vaditmėni me Verė,
  Dhe ja, e mblodha veten pa vonim".
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:15

  276.
  Edhe kėshtu kur Poēet bisedonin,
  Tė gjitha Hėnėn prisnin e pėrgjonin;
  Dhe thirrė pasandaj me brohori:
  "Vjen njė Saki!" dhe Verėn lavdėronin.


  277.
  O Zot, O Drit' e Vetėm e Vėrtetė,
  Mė lumtėrofsh a mė dėnofsh pėrjetė,
  Me Ty kungoj mė mirė nė Tavernė:
  Se nė Xhami s'tė puth - e s'rri dot qetė.


  278.
  E gjeti dhe e ēpalli Shėnt-Elliu
  Burimn' e Jetės q'ėndėrroi njeriu
  Dhe ma tregoi: tani s'i ēkulem dot!
  Ver' e Pavdekėsisė mė pėrpiu!


  279.
  Kėtu paraja kallpe nukė shkon,
  Se menjėherė fshesa e spastron;
  Njė Shenjt na thirri nė Tavernė: "Pini!
  S'ka Jetė tjatėr! Vdekja na pėrgjon!"


  280.
  Nė Jetė si mi Detin udhėtojmė
  Dhe shpejt a vonė mbytemi dhe shkojmė:
  Po kemi Zotin midis nesh sa herė
  Me Verėn e bekuar po kungojmė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:16

  281.
  S'do Trėndafili? - Gjėmbin prap' e kemi;
  Parajsa s'qas? - Nė Ferr tė lirė vemi:
  Cfryn Minareja - Ja, gjėmon Kėmbana,
  N'Alltar Kungata pret nė re prej kemi!


  282.
  Mė thoni qė do t'digjem nė Skėterrėn,
  Se adhurova Dashurin' e Verėn:
  Aspak! Ju kini vetėm njė Ndėrmjetės,
  Unė kam dy: Kungatėn edhe Verėn.


  283.
  Njė plak tė shenjtė, t'urt' e mjekėrgjatė
  Kam parė qė vraponte qė menatė;
  I thashė: "Ku po shkon kėshtu, Uratė?"
  Mė tha: "N'Alltar pėr Mesh' e pėr Kungatė".


  284.
  Shoqe tė bukura, shokė tė zgjedhur,
  Me Kėng' e Valle nė Gėrmadhen mbledhur,
  Kungojm' e puthemi me Dashuri,
  Pėrsipėr Fes' e Qiellit jemi hedhur.


  285.
  Rreth Qelqit u afroni: merrni, pini!
  Rrushkat me mall kujtoni: merrni, pini!
  Se Vreshta tha: "Ky ėshtė Gjaku im,
  Q'u derth pėr ju! Kungoni: merrni pini!"
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:16

  286.
  Mystikėrisht me frikė iu afruam
  Me Bes' e Shpres' e Dashuri kunguam:
  Nga Vetja ikm' u tarm' u transformuam,
  Nė Vreshtėn e Vėrtet' u transplantuam.


  287.
  Te Shpell' e Shenjtė, natėn, nga Alltari
  Njė Engjėll dolli me stoli prej ari,
  Ngre lart Kungatėn Vresht' e Xhevair,
  Ma zgjat - fjesht Rrush! - Puth Qiellin mėkatari!


  288.
  Rrush, Ver' e kuqe, si rubin qė rrjeth,
  Qė qesh nga gryk' e shishes kur tė derth,
  Je gjak i zemrės qė kėrkon Clirim,
  Kristali, lot i syrit, rreth tė ngjeth.


  289.
  Rrush, Rrush, qė me Logjikė absolute
  Tė gjitha sektet nėpėr vrima i fute,
  Rrush alkemist, qė pistėn na e zbardhe
  Dhe plumbin Jetės si flori ia zbute.


  290.
  Rrush, o Sulltan Muahmud, o Ngadhėnuar,
  Ti helmet e ti tmerret ke larguar
  Nga shpirti yn' i ngrysur e i ndryshkur,
  Me shpatėn tėnde ti na ke shpėtuar.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:17

  291.
  Na fryn nė zemėr gas e ngrohtėsi,
  Na thurr mbi krye drit' e bukuri,
  Na ēkul nga dimr'i djeshm' e brym' e pritme,
  Na thyen hekurit, na fal Liri.


  292.
  Sėlargu shtaz' e ndyrė u afėrua,
  Sytym, xhybekatran, as burr' as grua,
  Na tha: "Vera prej Dinit u ndalua!"
  Na theu Poēen dhe u shenjtėrua!"


  293.
  Mor Hoxh' i egėr, ma mbaro qėrtimin,
  Mos m'ulėri nė dasmėn dhe dėfrimin:
  Kap me tespie Qiellin dhe Bekimin,
  Lermė Hurinė, Poēen dhe mallkimin.


  294.
  Mor Hoxhė, njė gjė vetėm mė dhuro,
  Beko pa folur, mos mė prediko:
  Un' ecij drejt, ti ecėn fare shtrėmbėr,
  Se je i vėngėr, sytė ēap shėro!


  295.
  E ėmbėl ėshtė Vera me Dolli,
  E ėmbėl ėshtė Harpa, Vallja me Huri:
  I ėmbėl ėshtė ēdo besnik qė s'pi
  Kur lark njė mijė parasanga rri.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:17

  296.
  Me etjen Tavernarin e gėzoj
  Dhe supet me mėkate i ngarkoj:
  Kėshtu Mėshir' e Zotit hyn nė punė,
  Se myshterinjtė gjithėnjė ia shtoj.


  297.
  Lus Verėn, jam pijanik: po, ashtu jam!
  Pagan e heretik: po, ashtu jam!
  Tė sajin mė kujton ēdo Fe: jo, s'jam!
  I Vetes jam besnik: po, ashtu jam!


  298.
  Kam parė njė heremit pa Ligj' e Fe,
  Syrgjyn nga Qielli dhe nga ēdo Atdhe;
  E njoha dhe pyeta duke qarė:
  Mė trim se ky, o Zot, a pe?


  299.
  Tė vjetrit shok' e miq mė neveritnė,
  Tė rinjt' prapė tė vjetrat pėrsėritnė:
  Tani kam hequr dorė nga ēdo mik;
  Kurrė Besnikė miq mi Dhe s'u rritnė.


  300.
  Ky mik i zemrės, ku mė var ēdo shpresė,
  Hap sytė! t'ėsht' armiku m'i pabesė:
  Miq mos kėrko nė turmėn posht' e lart;
  Tė puthi kush? - Largohu pa vonesė!
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:17

  301.
  Miq mos kėrko nėpėr pazaret kurrė;
  Vrerin qė s'ka shėrim e pi si burrė:
  Mė kot mos lyp nga miqtė ndihmė; hesht;
  Prit buzėqeshur nga armiqtė gurė.


  302.
  Tė lik tė bėjnė, kur fiton lavdi,
  Dhe intrigant, kur rron nė vetėmi:
  Qofsh pra Profet prej Qielli, Shėnt-Elli,
  Mė mirė mos u njih, mos njih njeri.


  303.
  Mos qas veē shokė t'Urtė nė shtėpi,
  Largohu nga tė marrėt pa kufi:
  Kur t'ep i marri mjaltė hidhe tej,
  Kur t'ep i Urti vrer, e merr, e pi.


  304.
  Tė marrėt, tė stolisur, syverbuar,
  Qė kurrė me kandilin e pashuar
  S'kanė kėrkuar natėn Drit' e Shkencė,
  Asnjė tė Madh s'na lanė pa ēnderuar.


  305.
  Rrėmbyen mall, memuriet e ar
  Dhe t'Urtin plak e t'urėt shkencėtar
  E quajnė Gjaur, se s'beson prralla,
  Se s'qas mi supet, si ata, samar.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:18

  306.
  Cudi, qė parėsi e titulluar,
  Nga skllavėria kalbur, shtazėruar,
  Kur shohin njė tė varfėr po tė lirė,
  E quajn' a t'marr' a tė mallkuar.


  307.
  Nga Bot' e Lartė njė Myster m'u zgjidh;
  Me ty, Njeri, Krijes' e tėr' u thith:
  Je djall a ėngjėll, shtaz' a lule e pisė;
  Je ē'dukesh; pamja me ēdo gjė tė lith.


  308.
  Njeriu qėnka thelb'i Gjithėsisė
  Dhe drit' e syrit t'madh tė Perėndisė:
  Qarku i Qėnies qėnka si Unazė
  Me vulė xhevair; e Njerėzisė!


  309.
  Kemi nė Qiell njė Ka me yj tė shkruar
  Dhe nėnė Dhe njė tjatėr tė mbuluar:
  Kėshtu nė syt' e Perėndisė jemi
  Kope gomarėsh prej dy Qesh rrethuar.


  310.
  Te Bot' e murme dhe e trumbulluar
  Dy farė shtazėsh janė lulėzuar;
  Ata qė paskan ēdo gjėsent zbuluar
  Dhe sa s'tė kanė asgjėsent mėsuar.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:18

  311.
  Ari s'lint Mėnt, po Mėnt qė bukė s'kanė
  Nė Kopsht tė Dheut qajnė si n'hapsanė:
  Qesh Trėndafili se ka qesen plot,
  Kur Vjollc' e vafėr kokėn var mėnjanė.


  312.
  A dini pse Zambakun dhe Selvinė
  I quajmė symbole pėr Lirinė?
  Kjo njė qint duar ka, po s'vret e s'vjeth,
  Ay me dhjetė gjuhė, s'e kafshon njerinė.


  313.
  Mė mirė bukėthat' e rrobėēquer
  Me ujė rro, i lirė, poēethyer,
  Se sa tiran prej skllevėsh gjakpėrlyer
  A skllaf nė zgjedhė shtypėse mbėrthyer.


  314.
  Mos e pėrdor pėr shtypje zgjuarsinė,
  Mbaj veten, zotėro me fre mėrinė:
  Nė daē tė shkosh nė Paqen e pėrfuntme,
  Goditje prit, po mos godit njerinė.


  315.
  Lakmim' i Trupit ngjan me qen tė lik,
  Qė leh pa funt e gjumin na e fik:
  Si dhelpėr shket, si ljepur fle syhapur,
  Na ējerr, na copėton si ujk armik.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:19

  316.
  Nė leqet e ambicjes mos u zir,
  Nga thonjt' e avaricjes mos u ēirr;
  I mprehtė zjarr, rrėke i shpejt' u prir,
  Si pluhėr n'erė mos u drith, u tir.


  317.
  Sa kohė nerva, gjallėsi gėzoni
  Me burrėri dhe dinjitet qėndroni:
  Pėrballni dhe armiq si Rustem Zalli,
  Nga miq si Taj dhurata mos pranoni.


  318.
  Harxhova jetėn kot nėpėr kėneta
  Dhe asnjė pikė lumturie s'gjeta:
  Tani kam frikė se u mplaka, shkoj,
  E s'provoj dot si duhet rrojtur jeta.


  319.
  Ah, nesėr Botėn plot shamat' e lashė,
  Nga qindra xhevahire njėz' i dhashė:
  Pa folur kanė mbetur qindra fjalė,
  Se nuk' i merrte vesh kjo Bot' e trashė.


  320.
  Ah, nesėr ndahem mga e murmja Botė
  Ku shkova njė Jetesė krejt tė Kotė;
  Asnjė s'kam zgjidhur prej Enigmave;
  Dyshimi mė ka shtypur nėnė rrotė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:19

  321.
  Ah, nesėr Fati do tė na gremisė
  Dhe ēdukemi nga Kopsht'i Dashurisė:
  O Vajzė, sillmė Ver' e lagm' e puthmė,
  Dhe prapė nem gėzimn' e djalėrisė.


  322.
  O Hėn' e shpirtit tim e pavenitur,
  Ja, Hėn' e Qiellit del nga ret' e ndritur:
  Sa herė do tė dal' ajo si sot -
  E kot nė kopsht pėr ne ka pėr tė pritur!


  323.
  Tavern' e Shenjtė na u ēthur me vrima,
  Veriu vėrshėllen, na grin thėllima:
  Ma bėni baltėn tulla e m'i mbyllni
  Tė mos mė ngrijnė Verė shokėt trima.


  324.
  Pėr Vdekjen s'dridhem as derth fare lot;
  M'e mirė gjė nė Botė s'gjendet dot:
  Trėmbem nga Jeta qė i Madhi Zot
  Mė kot ma dha - e un' ia kthej mė kot.


  325.
  Pas Vdekjes nukė dua veē pushim;
  Se sy e shpirt m'u tretnė me vajtim:
  Mė keq se sa kam vojtur nė Ferr s'ka;
  S'dua Parajsė! S'dua veē harrim!
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:19

  326.
  Miq, shpresa, Qiell' e Tok' e Djaj mė lanė,
  Zi brėnda, lart' e posht' e anembanė:
  Veē Verės s'mė ka mbetur tjatėr mik,
  Dhe dua dhe nė Varr ta kem pranė.


  327.
  Me Verė, kur t'ap shpirt, kungomėni,
  Nė Verė lamėni, bekomėni,
  Me fletė Pjergulle pėshtillmėni,
  Nė kopsht me Kėng' e Rrush mbulomėni.


  328.
  Me Pemė, Trėndafij, e me Hardhi
  Varrin stolismani, qėndismani:
  Rreth meje buzėqeshur shtrihuni
  Spėrkatmėni me Ver' e pihuni!


  329.
  Te Varri im me Ver' e Rrush tė shirė
  Tym, afshe tė lėshojė si njė Tirė
  Sa kur tė shkojė Mysliman' i mirė
  Si nė pusi tė dehet i papirė.


  330.
  Dhe kur tė shkosh, moj Dor' e kėmb' argjėnde
  Pėr tė gostitur miqtė nė ato vėnde,
  Ku pinim bashkė, e t'arrish ku rri,
  Mos psherėti! - po zbrasmė Kupėn tėnde.


  331.
  Dhe kur tė shuhem nėnė Dhe tė zi
  Dhe kur tė bėhem prapė Balt' e Hi,
  Mbrumėni Poēe, mbushmėni Dolli -
  Dhe shihni po s'u ngjalla pėrsėri!
  bajram
  bajram
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 3
  Mosha : 67
  Vendndodhja : itali
  Profesioni : puntor
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 28/12/2008
  Humor : lavoratore

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga bajram Sun 28 Dec 2008, 04:23

  vishu me pare pastaj fol per Khajamin e te tjere
  bajram
  bajram
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 3
  Mosha : 67
  Vendndodhja : itali
  Profesioni : puntor
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 28/12/2008
  Humor : lavoratore

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga bajram Sun 28 Dec 2008, 04:39

  zonjushe, Zotni Hafiz Ali Korēa eshte personazh historik qe meriton respekt e jo te perdhoset me vargje te perkthyera nga zotni Fishta. Ato qe ti ke sjelle ne kete forum jan te perkthyera nga Fishta dhe jo nga Hafiz Ali Korēa.
  Informohu mire para se te shitesh.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Sun 28 Dec 2008, 06:46

  bajram shkruajti:vishu me pare pastaj fol per Khajamin e te tjere

  Perse nuk te dukem e veshur une ty apo si ke vene akoma syzet, dhe nuk sheh mire?!
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Sun 28 Dec 2008, 06:54

  bajram shkruajti:zonjushe, Zotni Hafiz Ali Korēa eshte personazh historik qe meriton respekt e jo te perdhoset me vargje te perkthyera nga zotni Fishta. Ato qe ti ke sjelle ne kete forum jan te perkthyera nga Fishta dhe jo nga Hafiz Ali Korēa.
  Informohu mire para se te shitesh.

  More zotni:
  Une nuk i kam vendosur vargjet e mesiperme ketu as per tu shitur se di dhe as per te per***sur ndonje personazh historik, qe thua ti !!!
  E dyta, vargjet qe kam sjelle une ketu, mi dergoi dikush me email, dhe ne fund shkruante nga H. Ali Korca, keshtu qe une i postova vargjet ketu ashtu sikurse m'i kishin derguar.
  As nuk kam bere kerkime se kush i ka perkthyer dhe as qe kam nder mend qe te bej nje gje te tille, per vete faktin se nuk me interson aspak!

  Meqe ti qenke i sigurte se vargjet i ka perkthyer GJ. Fishta, mund te korrigjoje thjeshte si njeri gabimin, dhe jo te hiqesh si i ditur, duke fyer me fjale vend e pa vend, qe nuk jane aspak te hijshme, po qe se do te ishe me te vertete aq i mencur sa hiqesh...

  Shpresoj te me kesh kuptuar qarte.
  Marsida
  Marsida
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 1
  Mosha : 30
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/05/2015

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Marsida Sun 24 May 2015, 05:00

  E nderuar Odeta shkak i regjistrimit tim ktu u be kjo replike qe ju keni bere me zotni Bajramin ktu..une te pergezoj per pune qe ke ba duke vendos ne kete forum ..per mendimin tim..shum te sinqerte dhe me shum kuptim Guri i Bardhe..zotnija ne fjale as nuk ja paska haberin se kus e ka perkthy kete veper madheshtore te Omer Khajamit...ashtu si the edhe ti me lart ashtu ta kane derguar dhe ashtu e ke postu..por ne fakt kjo veper ketu nuk eshte perkthy nga Hafiz Ali Korca..por eshte shqiperu nga Rushit Bilbil Gramshi (pseudonim i Fan Nolit). Hafiz Ali Korca ka nje version tjeter perkthimi une e kam te fotokopjuar dhe nuk e di se si tju'a dergoj apo ka ktu ndonje version qe mund ta vendos ne pdf...duke pergzu per pune qe ke ba..ju pershendet Marsida nga Shkodra

  Sponsored content


  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 3 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 05:55