Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

3 posters

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:02

  121.
  C'fitoi me ardhjen time Gjithėsia?
  Me ikjen a m'i prishet Bukuria?
  Pėrse me kaqė lot po vijm' e ikim?
  Pyes mė kot, - s'pėrgjigjet Perėndia.


  122.
  Kur shoh njė faqelule bukuri
  Syengjėll, erėmyshk, e shtatselvi,
  Pyes: Pse, Zot, kėtė Huri e ēove
  Nė kėtė fushė plot me lot e zi?


  123.
  Si flagė digjemi: Ku shuhemi?
  Si tym vėrtitemi: Ku turremi?
  Si fishkemi e shtrydhemi, kufoma
  Nė Llomė kllitemi: Ku mbruhemi?


  124.
  Tė kthjellėt lindim dhe tė mvrojtur vdesim,
  Me gas ia nisim dhe me vaj ia presim:
  Me lot e zjarr e vrer tė pėrvėluar
  Nė tym shpirt japim e nė Varr po zbresim.


  125.
  Kėtu qė nga padashur po kėrcasim
  Dhe qė kėtej pa dashur ku po shkasim?
  Kupė mbi Kupė Verė sillnani
  Kėtė mallkim ta mbytim e ta vrasim.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:02

  126.
  Nė Botė s'ndisja, po s'mė ke pyetur!
  Nė varr s'kėrcisja, po s'mė ke pyetur!
  Zot, mė zvarrisni me pahir, se s'lintja
  As rroja as vdisja, po s'mė ke pyetur!


  127.
  Nė Vijėn qė pėrshkruaj nė Jetim
  S'gjej Pikėnisje, s'gjej Pikėmbarim:
  Nga arthmė s'pamė dhe ku vemi s'dimė,
  Hiē krej, Hiē mezi, Hiēi pėrfundim.


  128.
  Njė Qark, si un' e ti, po pėrvijojmė,
  Qė jemi lark e s'piqemi vajtojmė:
  Po nė njė Pikė po e mbyllim Qarkun
  Dhe puthemi nė Varr, nė hiē pushojmė.


  129.
  Nga qėndr' e Dheut nė Qiell tė Shtat' u ngjita
  Nė fronin e Saturnit u avita
  Dhe shume lithma e kolla zgjidha udhės
  Po Fatin e Njeriut nuk e shqita.


  130.
  Njė derė ka qė Celėsin s'ia gjejmė
  Dhe ka njė vel, me sy s'e kapėrcejmė:
  Pak muhabet kėtu, jo ti, jo unė,
  Pastaj dhe un' e ti nė tym kėrcejmė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:03

  131.
  S'pėrgjigjet Dheu as Deti qė mban zi
  Me vala t'errėta pėr Perėndi,
  As Dit' as Nat' as Hėn' as Yjt' as Qielli,
  S'pėrgjigjemi e heshtim un' e ti.


  132.
  Dhe Qiellit rrotullonjės i thėrrita
  Dhe e pyeta: "Cila ėshtė Drita
  Pėr djemt' e tu tė humbur nė errėsirė?"
  "Njė mendje e verbėr!" tha njė zė nga prita.


  133.
  Ahere Poēen po rrėmbej si burrė
  Dhe Zjarr e Shenjt' e gjej nė kėtė furrė;
  Ajo mė pėshpėriti buzabuzės:
  "Pi, puth, se posa vdiqe, s'ngrihesh kurrė!"


  134.
  Dhe Poēja e skalisur dhe e larė
  Ka rrojtur e ka bėrė qef me barrė:
  Dhe buz' e saj e ftohtė dhe e njomė
  Sa puthje mund tė japė dhe tė marrė!


  135.
  Kjo Poēe, si dhe unė, qe njeri
  Q'u doq pėr njė Gėrshet e njė Selvi:
  Kjo dorėz ishte krah; e pėrqafonte
  Vajzėn e rrallė plot me Dashuri.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:03

  136.
  Njė ditė, mė tė ngrysur nė pazar
  Njė poēe po artonte njė Poēar;
  Dhe poēja gjuhėmpirė murmuriti:
  "Ngadalė, vlla, e mos mer aqė zjarr!"


  137.
  Punonte nė dyqan tė tij Poēari,
  Njė Poēe po artonte nga pazari:
  Lėfyti ish njė kok' e njė Qezari
  Dhe dorėza nga dor' e njė lipsari!


  138.
  Dėndroje dorėn, mor Poēar mizor,
  Qė garbe bėn me trupin njerėzor:
  Shiko, Khosroit me ēark ia shtype zemrėn,
  Dhe gishtin Feridunit mbretėror.


  139.
  Njėndizaj nė qoshen jam penguar
  Dhe ah! e theva Poēen e bekuar;
  Mė tha: "Si je, kam qenė; dhe si jam,
  Ashtu dhe ti je nesėr i dėrmuar".


  140.
  Dhe mos kujto se Jeta rregullon
  Hesapin tėnt e timin dhe mbaron;
  Flluska si ne ka Dete dhe miriade,
  Saki-Vigani derdh e s'nėmėron.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:04

  141.
  Kur un' e ti tė prehemi tė mekur
  Do tė vazhdojė Bota e pavdekur,
  Qė ardhjen ton' e ikjen i pėrfill
  Si val' e detit rėrėn e pėrpjekur.


  142.
  Pas nesh kjo Botė tutje shkon njė soj,
  Dhe ty dhe mua na harron njė soj:
  S'e vuri re qė diē mungon, kur s'ishim,
  Kur vdesim, s'ndrron e s'ngel, vazhdon njė soj.


  143.
  Mi Dhe e nėnė Dhe gjum' i paprerė,
  Mi Dhe e nėnė Dhe trupa tė nderė;
  Ah, Hiē kudo, e shkretėtir' e Hiēit!
  Si hije vijm' e shkojmė nė Skėterrė.


  144.
  Dhe kur mė kot mbi Tokėn e pakapur
  Apo mbi Qiell, mbi derėn e pahapur,
  Sheh sot kur ti je ti, po nesėr ē'bėn
  Kur s'je mė ti, po hi nė Hiē pėrhapur?


  145.
  Do t'ikim doemos! Pėrse pra rrojmė
  Dhe shpirtin me dėshira kot mundojmė?
  Mbi Dhe pa punė kur na arratisi
  Nė Qiell shpėtim prej Tij si tė shpresojmė?
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:04

  146.
  Cudi, asnjė i vdekur s'dha njė shenjė,
  Asnjė s'u kthye Udhėn tė rrėfenjė
  Pėr Ferrin, pėr Parajsėn a pėr Hiēin,
  Po vet' u dashka cilido t'a gjenjė!


  147.
  I varfėri nga mendja po beson
  Qė Shpirti krejt nga Trupi po ndryshon:
  Po Vera e pėrgėnjeshtron e para,
  Se Shpirt e Trup nė Dehje i bashkon.


  148.
  Kur Shpirti muntka veten ta ēlirojė
  Nga Trupi dhe nė Qiell tė fluturojė,
  Nuk ėshtė trup e turp qė Baltovina
  Ta ndyj' e ta burgos' e ta verbojė?


  149.
  Si nė njė ēergė ku pushon njė grimė
  Sulltani i drejtuar nė Greminė:
  Sulltani ngrihet, ikėn, tenda ēthurret
  E thurret pėrsėri pėr mė tė rinė.


  150.
  Shpirt, i dėnuar gjak pėr tė pėshtyrė,
  Pėr tė duruar kot e kot tortyrė,
  Nė kėtė Trup tė ndyrė pse ke hyrė
  Kur prapė jashtė paske pėr tė fryrė?
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:04

  151.
  Dėrgova Shpirtin lart nė Qiell mbi retė
  Dhe n'Errėsirėn posht' e tatėpjetė:
  M'u kthye pasi e zbuloi Mysterin;
  Mė tha kėshtu: "Parajs e Ferr jam vetė".


  152.
  Diell. vizion dėshire tė mbaruar,
  Ferr, hij'e zez' e Shpirtit pėrvėluar,
  E hedhur n'Errėsirėn nga po dalim
  Dhe ku po zbresim pėr tė perėnduar!


  153.
  Kjo botė: Endrr' e shkurtėr qė shikojmė;
  Ky lumė; Gjyrm' e lotit qė lėshojmė;
  Ferri: Shkėndij' e zjarrit qė kalojmė;
  Parajsa: ēast'i prehjes qė gėzojmė.


  154.
  Shenjtorėt dhe Doktorėt, qė bėrtitnė
  Mė kot pėr tė dy Botėt, u vėrvitnė
  Nė Pluhur: fjalėt ua mori era,
  Me Baltėn e me Llomėn u nemitnė.


  155.
  Zbulimet, qė Profetėt na zbėrthyen
  Dhe pėr kėto mbi Kryqe u mbėrthyen,
  S'janė veē ėndėrra qė na rrėfyen
  Pas gjumit - dhe pastaj nė gjum' u kthyen.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:05

  156.
  Arrinė gjer nė kulm tė Diturisė,
  I ndrinė si pishtarė Njerėzisė:
  Po n'Errėsirėn Udhė s'ēanė dot,
  U mbytnė nėpėr gropa t'arratisė.


  157.
  Mysterin sa e sa mė kot po tarrė
  Gjer sot asnjė pėrgjigje s'kanė marrė;
  C'gojė memece, Evė, puthe vallė
  Qė na ke bėrė shurdhėr e tė marrė?


  158.
  Njė Vel Mysteri kemi pėr kufi,
  Ta ēpojė syri ynė s'ka fuqi:
  Nė gjoks tė Dheut jemi si nė burg;
  Ajme! Sa e gjat' e hidhur histori!


  159.
  Nga Qielli e Vėrteta nukė zbret,
  Me Dij'e Shkencė Udha nuk iu gjet:
  Se Udhė s'ka, se s'na e kap dot truri
  Dhe syri ynė gjurmėn e humbet.


  160.
  C'e shtyri kėtė Qiell tė rrotullojė
  Dhe ē'dorė mė nė fund do ta dėrrmojė
  S'gjendet nė Botė kurrė kut ta masė,
  S'gjendet asnjė kandar qė ta peshojė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:05

  161.
  Natyra ėsht' e mbetet njė ēudi,
  Enigmat nuk ia zgjidh dot asnjeri:
  Askush s'del dot nga qarku i forcės s'tij,
  Dhe mbetet mjeshtri plak ēirak i ri.


  162.
  Darkove tėrė Tokėn? S'ėshtė hiē!
  Gėrmove tėrė Botėn? S'ėshtė hiē!
  Thellove dokrra Feje, kokrra Shkėnce,
  Ia ēmove Fatit Rrotėn? S'ėshtė hiē!


  163.
  Nė Hapėsirėn Dheu: **** lumi!
  Dija dhe Shkėnca jonė: fjalė lumi!
  Njeriu, kafshėt, lulet: flluska brumi!
  Jeta dhe lufta jonė: ėndrra gjumi!


  164.
  Kjo Botė me shkėlqime s'ėshtė hiē!
  Ky Qiell me Serafime s'ėshtė hiē!
  Ky fron i Jetės plot me ėndėrrime
  Na varret mbi njė qime, s'ėshtė hiē!


  165.
  Nga Rrot e Fat e Zot s'kuptova hiē
  Dhe veē dyshimeve s'fitova hiē:
  Pėr Dijen shtatėdhjetė vjet luftova,
  Mė kot i humba, nuk zbulova hiē!
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:06

  165.
  Nga Rrot e Fat e Zot s'kuptova hiē
  Dhe veē dyshimeve s'fitova hiē:
  Pėr Dijen shtatėdhjetė vjet luftova,
  Mė kot i humba, nuk zbulova hiē!


  166.
  Tė paskan parė ca tė shenjtėruar
  Kur unė me qiri tė kam kėrkuar:
  Bėj ē'mund, po je dhe mbetesh i mbuluar:
  S'tė gjej gjėkunt: mė ndje, Zot i Bekuar!


  167.
  Ah, kėtė copė rrojtje mos e nxi
  Rrotull Mysterit - shpejt, mor djal' i ri:
  Njė qime ndan Gėnjeshtrėn nga e Vėrteta -
  Dhe pėrmi ē'gjė, tė lutem, varesh ti?


  168.
  Njė qime ndan Gėnjeshtrėn nga e Vėrteta
  Dhe Celės njė Elif tė vetėm gjeta:
  Gjeje dhe ti, si un' i verbėri -
  Dhe ndofta shkojmė drejt te Vetė Jeta.


  169.
  Rrjeth tinės nė ēdo dell, nė ēdo krijesė,
  Dhe shkel si hidrargjir nga ēdo kėrkesė:
  Cdo formė merr; tė gjitha format shuhen,
  Ay s'po vdes - S'ka funt e s'ka mbaresė!


  170.
  Posa e devinojm' e na shpėton
  Prapa kurtinės ku dramatizon
  Tė vjetrėn lodėr tė pėrjetėshme,
  Qė vet' e vepėron, Vet' e shikon.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:06

  171.
  Gazmorėt qė me Kupėn po festojnė,
  Shenjtorėt qė Xhamive vigjėllojnė
  Nė Det humbasin pa liman, pa funt;
  Njė rron e s'fle, tė tjerėt flen' e shkojnė.


  172.
  Me mall e tėrė bota e kėrkon,
  As kamės as i varfėr s'e zbulon:
  Bėrtet, po vesh'i shurdhėr s'e dėgjon,
  Shndrit, po syr'i verbėr s'e shikon.


  173.
  Dan pika: "Ah! Sa lark nga Deti jam!"
  Dhe Det'i jetės qesh: "Mė kot po qan;
  Se tok tė gjithė jemi Perėndia;
  Njė qime vetėm, Koha, po, na ndan.


  174.
  Parad' e zbrazėt, ėndėrr ėshtė Bota,
  Dhe s'gjėndet nga e qysh i kthehet Rrota:
  Me Dehje dhe me Gas i zbukurohen
  Illuzionet, gjepurat e kota.


  175.
  Nga vallė lint kjo Fantazmagori?
  S'tregohet dot, e vetėm kaqė di:
  Ngrihet si re nga Det'i Gjithėsisė,
  Kthehet si shi nė Detin pa kufi.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:06

  176.
  Se lart e posht' e rreth sa po shikojmė,
  Tė gjitha njė fener magjik formojnė
  Me Diellin si njė qiri nė mest
  Dhe ne pėrqark fantazma vijm' e shkojmė.


  177.
  Jemi njė lodėr shah me net' e dit'
  Ku Fati njerėzit si gur' i qit:
  Andejkėtej i lot, i vret' i ther -
  Dhe njė nga njė t'i hodhi nė kutit.


  178.
  Dhe topthi as pėr po as jo s'pyet,
  Po fluturon pėr ku Lodrari e nget:
  Ay q'e heth nė lėm' e di pėrse -
  Ay e si - Ay e di vėrtet.


  179.
  E Madhja Dorė shkruan me shkėndijė,
  Dhe fletėn kthej: dhe asnjė fjal' e vijė
  Nuk ėsht' e mundur kurrė qė tė shihet
  Me lotė a me lutje a me dijė.


  180.
  Doktorėt, fillosofėt le tė flasin, -
  Nga thonjt' e Fatit nukė do tė shkasin;
  S'jemi veē hallka nė Zinxhir e s'mundim
  As t'ikim as ta thyejm as ta ngasim.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:07

  181.
  Dhe ky ēetur pėrmbys, ky Qiell i vrarė
  Ku tė burgosur rrojm' e vdesim zvarrė:
  Mos i kėrkoni ndihm' e sypėrpjetė,
  Se rop si ju vėrtit, mor tė marrė!


  182.
  Njeriu i funtm' u mbrujt nga Balt' e Parė,
  Tė korrėt sot del nga e Para Farė:
  Mėngjez'i parė i krijesės shkroi
  E funtmja ditė ē'gjė ka pėr tė parė.


  183.
  Qėkurse Gjithėsia u krijua
  Dhe Qielli me gjith' Yj kur u gatua,
  Njė kopsht pėr Trupn' e Shpirtin m'u caktua,
  Ashtu sikundėr u predestinua.


  184.
  Cdo dell m'u tor prej Zotit me Hardhi;
  Ah! le tė llomotit ay Sufi:
  Un' e kam gjetur Celėsin pėr Derėn
  Ku leh ay me buj' e patėrdi!


  185.
  C'm'u dirse e ē'm'u thave si skeleti
  Pėr Pus Mysteri e Labyrinth Kėsmeti!
  Nė dorėn tėnde s'mbeti plan i Votės;
  Allahu, kur e vėri, s'na pyeti.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:07

  186.
  C'kėrkon tė gjesh nga rrodhi Bota?
  Gėzo tė sotmen, let belat' e kota:
  C'mė qahesh? Zaret s'munt t'i loē
  Veē se ashtu si t'i ka hedhur Rrota.


  187.
  Kur vete mirė, lavdi pastė Zoti!
  Kur vete keq, mė kot po derdhet loti:
  S'pyetesh as pėr gaz as pėr vajtim;
  Durim! - Kėshtu i Urti tha qėmoti.


  188.
  Ka vetėm pėr tė marrėt lumturi,
  Pėr t'Urtėt s'ka veē vrer e qesėndi,
  Pi Verėn pra, e cila tė maron
  Me motrat Lumturi e Cmenduri.


  189.
  Shigjetat m'i pusho, o Fat, aman!
  Pėr plagėt e miplagėt nem derman!
  Posa tė marrė mbron, Baba, tamam,
  Jam fjesht Yt bir, i urt' i mėnēur s'jam.


  190.
  Dinaku Fat po buzėqesh, kij mendjen!
  Se befas me kamēik ta ngjesh, kij mendjen!
  Helm si sheqer tė kllet nė gojė shpesh,
  Mos e gėlltit, tė vret rrebesh, kij mendjen!
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:08

  191.
  Jetesa rregullisht pas Urtėsisė
  Si ėsht' e mundur kurrė Njerėzisė:
  Se Zoti Fat me njė kamēik nė dorė
  Na prin nėpėr hendeket t'arratisė.


  192.
  Muzikėn Qiellit nuk ia kam dėgjuar,
  Buzėn e qeshur nuk ia kam shikuar:
  Pa marrė frym' i lumtur pėr njė ēast
  N'Avushėn prapė mė ka qethulluar.


  193.
  Me vrer pėr ditė Fati po na des,
  S'jep gas qė s'na e vjeth me interes:
  Ta dinte i palinduri s'na lintte,
  I linduri mė mirė bėn kur vdes.


  194.
  Pa prerė mė ndjek kėmba-kėmbės nėma
  Me lot vjen dita dhe pa prehje mbrėma:
  Ta dinte ē'flamur helmi kish nė bark,
  S'mė nxirte nė mejdan askurrė mėma.


  195.
  Dritėn ma nxive, Zot, zemrėn ma theve,
  Gazin ma ēore, shpresėn ma rrėmbeve,
  Ujėn qė pi ma bėre vrer dhe erėn
  Qė respiroj nė zjarr ma ktheve.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:08

  196.
  Khajam, qė Tendėn e Mėsimit rrite,
  Nė Furrėn e Greminės ja ku zbrite;
  Ta pret gėrshėr' e Vdekjes pen' e Jetės,
  Nga thonjt' e Fatit me tėrbim u shqite.


  197.
  U ēqepa e u rropa, Zot, shėromė!
  Nga Rrot' e Kryq u ngopa, Zot, shpėtomė!
  Njė her' e mir' e tok, jo copra-copra,
  Si top me vrap te gropa sot shkelmomė!


  198.
  O Zot, mė mirė shuaj nga tefteri
  Shpirtin e njė tė ziu e tė mjeri
  Sa sa ta rritėsh pikė-pikė prruan
  Ku rrjedhin njerėzit si vala vreri.


  199.
  Sikur tė merrte Engjėll'i bekuar
  Librėn, qė Fat'i shkretė mė ka shkruar,
  Pėr ta rishkruar, pėr ta mirėsuar
  Ose mė mirė fare pėr ta shuar!


  200.
  Tė gjendej ah! Luadhi i Mėshirės,
  Ku t'arratisurit e Shkretėtirės
  Tė preheshin, dhe qindra vjet pastaj
  Tė ngjalleshin, si lulet, pas dėshirės.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:09

  201.
  Tė mirat Botės son' ia studiova.
  Kudo pa vėnt, pa hie ia zbulova:
  Lavdi me Ty, o Zot! Tė paktėn unė
  Nga ēdo e mirė tutje u shkelmova.


  203.
  Ah! Vera shkon nė derė tė myftinjve
  Dhe Kryevegla n'arkė t'axhaminjve:
  E Bukura e Dheut flė nė shtrat
  T'eunukėve, nė djep tė ēiliminjve!


  204.
  Mos qaj, or mik, mos u mėrzit mė kot,
  Se Rrotėn Botės nuk ia ndreqim dot:
  Po rri mėnjan' i qet' e bėj sehir
  Shakatė qė na bėn i Madhi Zot.


  205
  Profetėt le tė lehin hu mi hu
  Pėr Providenc' e Perėndi me tru:
  Eni, me Poēen shtrojani kėtu,
  Dhe losni me Atė qė lot me ju.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:09

  206.
  U dashka qė ta lė ballsamn' e Verės
  Nga frik' e zez' e vrerit tė Skėterrės,
  Ah, pėr shėrbetn' e Qiellit qė do t'pi
  Kur tė mė thahen koskat prapa ferrės!


  207.
  Kurani thotė, Qielli ka Huri
  Tė bukura dhe Verė me gosti:
  Posa pra ėsht' ashtu, o Perėndi,
  Stėrvitem qė kėtu e qė tani!


  208.
  Nė qoftė se Parajsa jote s'qas
  Veēse ata qė lodhen me namas
  Dhe s'duan Ver' e Vajza, pa dyshim
  Asnjė njeri s'tė hyn nė atė kafaz.


  209.
  Parajsa paska Vajza syshkėndija,
  Me Ver' e mjaltė, lum' e kronj e vija;
  Saki, mė sill njė Kupė shpejt! Mė mirė
  Nė dorė njėja sot se nesėr mija.


  210.
  Ay qė ka nė zemėr Urtėsi
  S'lė asnjė ēast t'i shkojė pa dobi;
  Po adhuron njė Dashuri qiellore,
  Dhe Kupėn kap me Ver' e zbras Dolli.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:10

  211.
  Tė Madhit Muhamet i ēon selam
  Dhe e pyet Imami Omar Khajam:
  "O Pejgamber, mė thuaj, mor aman,
  Pse dhallėn bėn hallall, Verėn haram?


  212.
  Pėrgjigjet Muhameti me selam:
  "S'mė more vesh, Imam Omar Khajam!
  Dhalla hallall pėr lolot, mor aman,
  Verėn pėr t'Urtėt nuk e bėj haram!"


  213.
  Kur pi, disa besnikė plot me Shpresė,
  Mė thonė: "Vera ėsht' armik i Fesė",
  O burrani, pra, Kupat mbushini
  T'ia pimė gjakun qenit tė pabesė!


  214.
  Posa e bėri Zoti nė fillim,
  Hardhinė pse m'a thurrni me ndalim?
  Thomėni, kur s'e njihni pėr besim,
  Kush e ka vėn' atje kėtė mallkim?


  215.
  O vlla i mjerė, mos u mbyt nė zi,
  Se vijės s'Vreshtės bėji Dashuri;
  Nga nėn' e ėmbėl rrodhi bij' e keqe,
  Po Bija ka mė tepėr bukuri.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:10

  216.
  Vera, vėrtet, mė doli e pabesė,
  Se mė largoi prej Zotit e prej Fesė,
  Po fajn' e ka Sakiu: S'ia diti vlerėn;
  Kur t'ia mėsojė, nukė do t'ma shesė.


  217.
  Dėfrimet qė kam dashur mė verbuan,
  Nė sy tė Botės krejt mė turpėruan;
  Ma mbytnė nderin nė njė Qelq tė lik
  Dhe namin pėr njė metelik ma shuan.


  218.
  Dhe shpesh kam bėrė be qė tė pendohem;
  Po a jam esėll vallė kur betohem?
  Se, posa shoh Hardhi e Trėndafil,
  Pendohem pėr pendimin qė zotohem.


  219.
  Pjaniku nukė shpėton dot nga Vera.
  Faqia iu nxi, ia mori namin era:
  Saki, mė sill ca Verė! Cip' e ējerrur
  Mė s'qepet dot as zbardhet dot Skėterra.


  220.
  Pa Verė, kėtė Jetė nuk e rroj dot,
  Pa kupė barrėn, vrerin s'ia duroj dot;
  Jam mirė vetėm n'atė ēast kur shokėt
  "Dhe njėzė!" thon' - e unė s'mėkatoj dot.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:10

  221.
  Kur s'pi, jam krejt i fishkur dhe i tharė,
  Kur dehem, mbytem, bėhem pus i vrarė;
  Kėrkoj pra mezin, Jetėn ēakėrqef:
  As that' as qull, po lagur leht' e larė.


  222.
  Me poēen nėnė sqetull, me Kuran nė bres,
  Kur drejt, kur shtrėmbėr, kur pėr djall bares;
  Ajme! S'kam Din e s'kam Iman e s'jam
  As i Krishter' as Mysliman as Putperes.

  223.
  As Kisha as Xhamia nuk mė nxe,
  Allahu mė gatoi s;di me ē'hile;
  Si grua pa lezet, Dervish pa Fe,
  Nė Qiell pa shpresė, dhe pa shtek mbi Dhe.


  224.
  Besnikėve nė Kisha dhe Xhamia
  U ēthurret zemr' e shpirt mė ēqetėsira;
  Po sa Sekretin e natyrės studiuan
  S'i trėmp dot Qiell e Ferr me kotėsira


  225.
  Shpesh shpirti sulet nga kafazi t'ikė,
  Nga Lloma nė Liri, pa frikė;
  Po thik' e Sheriatit ia pret krahėt
  Dhe e ēalon, e ngrin, e mpin si pikė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:11

  226.
  Xhami e Kish' e Tempull: robėri!
  Kėmban' e Minare: njė patėrdi!
  Dervish e Prift e Hoxh' e Kryq e Hėnė:
  Pengime qė tė gjitha pėr Liri.


  227.
  Nė Labyrinth tė Besėve kėrkova,
  Me Porosi e Dogma u qarkova;
  Po u gėnjeva; s'gjeta lule fare
  Dhe vetėm driza t'egėra zbulova.


  228.
  Fe kundėr Fesh pa funt luftojnė,
  Rrobat e ējerra gjithėnjė arrnojnė;
  I hodha qė tė gjitha tej e tutje,
  Se Perėndinė s'e pėrfaqėsojnė.


  229.
  "Allahu ėsht' i math!" ēirren, kėlthasin,
  Nga gjėm' e tyre tunden e kėrcasin
  Pėr ditė pesė herė Minaretė:
  Ay s'dėgjon. Vajtimet kot buēasin.


  230.
  Disa bėrtasin Dogma dhe Besime,
  Tė tjerė ēfryjnė dokrra dhe mohime:
  Po kuajve u zbulohet e Vėrteta?
  Askujt! S'qas pran' as mu' as ty kjo Trime.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:11

  231.
  Si, qysh! Nga Hiēi i vdekur tė na marrė
  E tė na japė Shpirt e tė na varė
  Zgjedhė mbi zverk pėr gazin e ndaluar
  Me zjarr e Ferr pa fund pėr ēdo tė shkarė?


  232.
  Si, qysh! Nga krijatyra tė kėrkojė
  Flori pėr Baltėn e tė na gjykojė
  Pėr borxhe qė s'ia detyrojm' aspak
  E qė s'ia lajmė dot! - O Djell, o Shkronjė!


  233.
  Nga tmerr'i Perėndis' e me pahir
  Padrejtėsinė nuk e quaj Hir;
  Sepse kur s'thom tė Drejtėn me ēekan
  S'qas dot nė buzė Qelqin Xhevahir.


  234.
  Adamin nga Parajsa pse, o Zot,
  E dbove kur na je mėshirė plot?
  Pėr mėkatarėt ėshtė Hiri Hir;
  S'ke Hir kur na e jep me djers' e lot.


  235.
  Mėshirė! Mbytem nė mėkat, nė llomė,
  Shpirti m'u err, o Perėndi, ndriēomė;
  Jo si ēpėrblim pėr vepra qė s'bėj dot,
  Po darovisht Parajsė, Hir dhuromė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:12

  236.
  Ti hiqma Udhėn, ti shpėtim rrėfemė
  Ti ēilma Derėn, Zot, dhe pėrdėllemė:
  Ata qė flasin n'emrin tėnt gėnjejnė;
  Nga thonjt' e tyre, Perėndi, zbėrthemė!


  237.
  Vetėm fajtorėt, ne, kemi besim
  Qė mirėsia jote s'ka mbarim;
  Me njė pendim, kush nuk e bėn tė keqen
  Dhe kush e bėn s'tė ka asnjė ndryshim.


  238.
  Embėl gjykon nė Qiell Mėshir' e gjėrė,
  Po s'mė pėlqen kjo Drejtėsi me vėrė;
  E mira e pabėrė s'ėsht' e bėrė
  E keq' e bėrė nuk ėsht' e pabėrė.


  239.
  Qė ke Mėshirė nė Kuran e pashė
  Dhe kurrė njė mėkat pa bėrė s'lashė:
  Mė thua se mė ndih nė tė kėqia;
  "Mė keq se un' a ka?" o Zot, tė thashė.


  240.
  Tė mirat njė nga njė m'i nėmėro,
  Tė ligat togje-togje m'i spastro:
  Ashtu mė bėre dhe ashtu tė dolla,
  Mėshirė pra dhe Drejtėsi trego.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:12

  241.
  Khajami vark' e fajdeve e shtoi
  Dhe egjėrėn nga shpirti s'e qėroi:
  Po s'dėshpėrohet sa pėr Hir Qiellor,
  Se Njėnė kurrė Dy s'e nėmėroi.


  242.
  Kundėr sė keqes shpirti mė lėfton,
  Me turp e vrer mėkatet m'i kujton:
  Kam shpresė se m'i fal Mėshira jote,
  Po prapė turpi mbetet e s'pushon.


  243.
  Mėshirė lyp pėr shpirtin e burgosur
  Mėshirė lyp pėr gjoksin e brengosur:
  Fal dorėn qė Gėrshetet pėrkėdhel
  Fal buzėn qė puth Qelqin e Xhindosur.


  244.
  A mundin farisjanėt zemėrngrirė
  Pėr ty tė bisedojn' e pėr Mėshirė?
  Na ndjek nė Ferr me zjarr, o Zot, na thėnke!
  Gjetkė m'i shit ato! Tė njoh mė mirė!


  245.
  Derėn e Shpresės e kam mbyllur vetė,
  S'dua tė shoh njeri e rroj i shkretė:
  Njė Ndihmės vetėm kam, Ay e di,
  Ay e di ē'kam vojtur nga kjo Jetė.

  Sponsored content


  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) - Faqe 2 Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 13:37