Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:48

  Pershendetje te nedruar anetare dhe ju miq e vizitore te ketij forumi.

  Kjo eshte nje teme e vaēante per vete faktin, pasi ketu do te lexoni
  nje veper te madhe te Letersise Boterore, pra Rubairat, te shkrimtarit me ze
  dhe emer Omar Khajam...
  Vargjet jane perkthyer dhe pershtatur ne gjuhen Shqipe nga i famshmi Hafiz Ali Korēa.

  Lexim te kendshem te gjitheve.

  Me respekt - Odeta.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:50

  Rubairat e Omar Khajamit
  (Pėrshtati ne Shqip; H. Ali Korēa)


  1.
  Natėn kur flija, mė tha shpirti: "Pi!
  Nė gjumė dhe nė Varr s'ka lumturi.
  Ngreju! Sa rron, zbras Kupa dhe puth ēupa;
  se ke shekuj qė tė flesh nė qetėsi".


  2.
  Nė ėndėrr, kur Agimi zbardhėllonte,
  Njė zė qė nga Taverna po gjėmonte:
  "Cohuni, djema, e Verė sillnani,
  Se Fati na e tha lėngun sonte".


  3.
  Dhe posa nė tavernė kėndoi gjeli,
  Besnikėt jashtė thirrėn "Portat ēelni!
  E shkurter ėshtė Jeta, ja, u mplakmė
  Dhe mbetmė si kofini pas sė vjeli".


  4.
  A di pėrse kėndesi po kėndon
  Dhe menatė nga gjumi po tė zgjon?
  Qė shkoi njė ditė po tė lajmėron,
  Dhe ti, ēkujdesur, fle dhe ėndėrron.


  5.
  U gdhi! Me verė zėmrėn e zbardhėlloj
  Pėrdhe ēdo Fe tė Natės e dėrmoj:
  Nė Djall dėrgoj Parajsėn e pėrpjetė,
  Gėrshetin me lahutėn lavdėroj.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:50

  6.
  Kur Diellin me zjarr kurorėzuar,
  E pret me gas Natyra faqeshkruar,
  Shoqen me mall po shoh nė gjumė shtruar
  Dhe foshnjėn buzėqeshur mė tė zgjuar.


  7.
  Ja, Kup' e Qiellit skuqet prej Agimit,
  Bilbili nisi kėngėn e dėfrimit
  Me trėndafilin: Eja, Faqepjeshkė,
  Natyra qesh; nem Qelqin e Rubinit.


  8.
  Zgjo-hu! Mėngjezi me shigjet' e grisi
  Perden e Natės, Yjt' i arratisi,
  Dhe Dielli gjahtar me rreze kapi
  Cdo majė mali, pallati e lisi.


  9.
  O Engjėll faqedritė, ja u gdhi,
  Shtjer Verė dhe kėndo me ėmbėlsi!
  Xhamshidi e Khosroj qysh lulėzuan,
  Qysh dimėrojnė sot nė Varrverri.


  10.
  Ja, Mars'i ri dėshirat na valon,
  Cdo shpirt i mėnēur nė Gėrmadhė shkon
  Ku dor' e Moisiut zbardh nga degėt
  Dhe frym' e Krishtit tokėn gjelbėron.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:52

  11.
  Mbi lulet po pikojnė vesė retė,
  Dhe me njė zė qiellor Bilbili shkretė:
  Ah, Verė! Verė! Trėndafilit
  I lyp t'i skuqė faqėzėn e zbehtė.


  12.
  Bilbili nėpėr kopshtet nė Pranverė
  Sheh Lilin Kup' e Trėndafilin Verė
  Dhe thotė: "Puthuni e pihuni!
  S'e gjeni kėtė ditė tjatėr herė".


  13.
  Shiko luadhe, lule, bukuri,
  Lumenj kristali, kronj e brohori:
  Nga dimri Ferr pranvera Qiell na ndriti,
  Gėzo mi Dhe Parajsėn me Huri.


  14.
  Desh Trėndafili e thotė: "Lulėzoj
  Dhe botės bukurinė po ia shtoj:
  Pastaj e hap kuletėn e mėndafshtė
  Dhe pėrmbi kopsht thesarin po e shtroj".


  15.
  "Jam, thotė, lulja e Josefit t'ri
  T'Egiptes, xhevahir, zėmėrflori:
  Ja edhe rrob' e kuqe gjak, e ējerur
  Prej vllezėrve dhe gruas Petefri.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:53

  16.
  Tufani kopshtin kur ma ēkatėrron
  Dhe Rrot' e Fatit shpresat m'i dėrmon,
  Pėshtillem si burbuq' i Trėndafilit,
  Po zemra gjak pėrbrenda mė pikon.


  17.
  U dogja dhe u pėrvėlova: Verė!
  Nga vrer'i lotėve u shova: Verė!
  Nė Qelq rubin, e Dashur, dhe Luten
  Dhe nga ky zjarr shpėtova: Verė!


  18.
  Me Ver' e Vajza, me Lahut e Valle,
  Me Fyell e me Kėngė po s'u ēmalle,
  Jeta s'vlen hiē: Se pa kėto nuk ėshtė
  Veē pemė helmi, pus e tym vėrdalle.


  19.
  Nga njėra dorė Trėndafil e Grua,
  Nga dora tjatėr patsha Rrush e krua:
  "Zotit - po thoni - i ardhtė keq pėr mua!"
  Po as m'a fal pendimin, as ia dua.


  20.
  Njė Engjėll mė tėrhiqte nė Xhami,
  Njė Djall po mė zvarrniste nė Dolli;
  Po Ver' e kuqe e fitoi davanė:
  Gėrshet kėtej - edhe andej Hardhi.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:54

  21.
  Nė prehėrin e Hurisė kur gėzohesh
  Veten humbet, e veten gjen, bekohesh:
  Kur pi kungatėn shpirtrėmbenjėse,
  Pėrsipėr Jetės, Vdekjes lartėsohesh.


  22.
  Te Shpell' e Verės kemi hedhur mendjen,
  Dehemi, puthim pėr tė mbledhur mendjen:
  C'pyet? Gjykim e tru na kanė rrjedhur,
  Se Vajzat na e kanė vjedhur mendjen.


  23.
  "Pse s'pi mė pak?" mė thonė njerėzia,
  "Pėr ē'arėsye s'ka kufi Dollia?"
  Njė: Faq'e Vajzės; dy: Rubin'i Verės,
  Ja shkaqe si kristal nga qartėsia.


  24.
  Drit' e Kungatės vlen ēdo mbretėri
  N'Evropė dhe n'Afrikė dhe n'Azi:
  Rėnkim'i Vajzės mallėngjen mė rėndė
  Se ēdo shamat' e turmės nė Xhami.


  25.
  Fito njė Zemėr, puthe dhe rrėmbeje,
  Dhe adhuroje si Altar prej Feje:
  Njė qind Qabera s'vlejnė sa njė Zemėr;
  Zemėr kėrko, Haxhi, jo Gur Qabeje.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:55

  26.
  Si mjer' ay qė Dashuri s'ka ndjerė
  Dhe zemra s'i ka ndritur nė prėnverė:
  Pa Ver' e Dashuri ēdo dit' e shkuar
  Prej meje s'nėmėrohet asnjėherė.


  27.
  S'ka hir apo shėmtim nė Dashuri,
  Pėr Ferr e pėr Parajsė s'ka mėrzi,
  As pėr pallate a kasolle a shpella
  As pėr mėndafsh a rrecka a stoli.


  28.
  Kjo zemr' e marr' e mbytur nė mjerime
  Pa prerė vuan e lėshon rėnkime:
  Kur mė dha Zoti Verė Dashurie,
  Ma mbushi kupėn gjak prej zemrės sime.


  29.
  E prisja! Si rrufeja mė tronditi!
  E Dashura mė shkoi, mė neveriti:
  S'e ēmoja kur e kisha... Ah, ēma priti!
  Nė Ferrin nga Parajsa mė vėrviti.


  30.
  Rėnkoj e psherėtij, se s'tė kam pranė,
  M'u ēuar zėmra, vojtjet mėnt s'mė lanė,
  Askujt s'ia qaj dot hallin, djall' o punė:
  Vrermjalt' e flagėves' e qiellhapsanė!


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:55

  31.
  Nga hidhėrim'i ndarjes jam pėrpirė,
  Sa e sa herė zemra m'ėshtė grirė:
  Ty natėn tė kujtoj e psherėtij,
  Nga malli digjem, si qiriri kam shkrirė.


  32.
  Kur s'dhėmp e s'shėmp nuk ėshtė Dashuri,
  Pa Ferr s'gjen dot Parajsė dhe Huri:
  Kur zjarr' e ke nė gji, me nat' e ditė
  Sot ndrit me gas e nesėr ndes mė zi.


  33.
  Te rrug' e Trėndafilit plot me gjėmba
  Pikova gjak, u ēora dhe u shėmba:
  Pa qindra plag' e ēpojtje s'qepeht krehri
  Nė flokėt e sė Dashurės me dhėmba.


  34.
  Zemrėn me sy e dashura ma ndes,
  Zemraqiri me flakėn rron e vdes:
  Te flak' e bukur zemraflutur turret,
  Kurban e tėra digjet pa kujdes.


  35.
  Me syrin bukuri e dritė ēpall,
  Nė zemrėn Dashuri e zjarr mė kall:
  Ti s'mė vė re aspak ose mė tall,
  Kur unė pshėrtij pėr ty me mall.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:57

  36.
  Zefire, fryre, syri im tė pa,
  Nga gjoksi zemra m'iku dhe mė la
  Dhe dyke fluturuar pas tė ra:
  Banesėn sot nė gjoksin tėnt e ka.


  37.
  Selvia qė mė bėri skllav e mbret
  Tani mė nisi prapė muhabet;
  Mė qesh me buz' e sy, se shpirti i thotė:
  "Bėje tė mirėn dhe e hith nė det".


  38.
  E dashura shkėlqeu, mė vėrboi,
  Zemra mė fliste gjuha mė pushoi:
  Kush pa me sy torturė kėsisoj?
  Nga etja u dogja, u shova mun te kroj.


  39.
  Kush nė Gėrmadhen tė ka prurė, kush?
  Kush ta ka ēfaqur natėn mirė, kush?
  Kush tė ka fryrė tė mė ndezėsh furrė
  Nga Dashuria tė sėmurė, kush?


  40.
  Nė kėtė Dhe pa prehje, pa pushim,
  Jam lodhur me kėrkim e udhėtim:
  Tė bukur Qiparis si ti s'kam parė,
  S'tė kapėrcen as hėna nė shkėlqim.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:58

  41.
  O ti mbi Dhe m'e zgjedhura Selvi,
  M'e shtrenjtė je se shpirt dhe syt' e mi:
  Gjė mė tė ēmuar se sa jeta s'ka;
  Njė qind herė mė e ēmuar mė je ti!


  42.
  Si nė mėngjes burbuqi i vesuar
  Me rrezet buzėqesh i ngushėlluar,
  Mė ndrit me gas fytyra e pėrlotur
  Kur zemrėn ti ma ngroh me syt' e shkruar.


  43.
  Ti, qė me faqe Rrushin e kapėrcen,
  Dhe qė me zė Bilbilin e gėnjen,
  Njė sy i luan Mbretit t'Babilonės
  Dhe mbretėresh' e kulla ia rrėmben.


  44.
  Pėr ty bėj be tė hedh nė det dhe nderin;
  Nė shkelēa fjalėn, shkelmin nem dhe vrerin:
  Nė mos mjaftoftė jeta ime e zezė,
  Laj borxhin nė tė Funtmin Gjyq me Ferrin.


  45.
  Sa kohė munt, e Dashur, ngushėllomė,
  Nga barr' e vrerit zemrėn lehtėsomė;
  Se bukuria jote s'rron pėr jetė;
  Shpejt! Nesėr zbresim qė tė dy nė Llomė.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Mon 17 Mar 2008, 13:59

  46.
  Me buzėt gjak, Sirenė, dehm' e mpimė,
  Me dhėmbėt e me thonjtė ēirm' e grimė:
  Me krah' e me gėrshetė mbytm' e shtrimė,
  Me syt' e tu tė zjarrtė tretm' e shkrimė!


  47.
  Me Bukė sa pėr shpirt, me Hėn' e Zanė,
  Me Ver' e Harp' e Vjersha dhe ty pranė
  Nė Pjergull tė Gėrmadhės jam m'i lumtur
  Se nė pallat a fron njė qint Sulltanė.


  48.
  "Sa bukur tė jesh Mbret!" disa mendojnė;
  "Sa ėmbėl nė Parajsė!" ca besojnė:
  Ah, merr trumpetat e ler kusurin,
  Daullet, pompat lark le tė gjėmojnė.


  49.
  Nė botė kotėsira mos lakmo
  Tė mirat e tė ligat ia harro:
  Kthjelloje zemrėn si ky Qiell i kaltėr,
  Si Yll mė ndrit, si Diell perėndo.


  50.
  Shpirti pėr ku m'u bė prej Perėndie?
  Pėr Qiell a Ferr? S'e di, po veresie
  S'lė gas tė saktė, Ver' e Vajz' e Kėngė,
  Pėr profka, ėndrra, prralla shenjtėrie.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 01:54

  51.
  Se save qė pėr Dhenė bėjnė rragė
  Dhe save qė pėr Qiell hedhin flagė,
  Nga Kull' e Natės Korbi u bėrtet:
  "Tė ēmėndur! S'ka as lart as poshtė ēpagė!"


  52.
  Me vajzėn nė prėnver' e nė lėndinė
  Me Kėngėn, me Lahutėn, me Dollinė
  Dėfrej: le tė mė shajnė; s'mė ha malli!
  Kėtu e gjej Parajsėn, Perėndinė.


  53.
  Me Ver' e Valle, me Huri - nė pastė,
  Te vija nė lėndin' u shtri - nė pastė,
  Dhe humbi fare Ferr'i zi - nė pastė,
  Dhe ja, Parajsa na u gdhi - nė pastė.


  54.
  Njė kupė Verė, mor Saki - ta puth!
  Vajzėn e bukur si selvi - ta puth!
  Atė gėrshet si lak tė zi ku kapet
  I urti plak e djal'i ri - ta puth!


  55.
  Nem kupėn dhe kėndo njė melodi,
  Me Engjėj dhe Bilbilė simfoni:
  Se Vera qesh, kėndon, kur rrjeth nga shishja
  Dhe s'duhet pirė veē me brohori.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 01:56

  56.
  Me gjithė Trėndafijt' Irami u shua,
  Qelqi magjik Xhamshid u ēduk nė prrua,
  Po prapė Vreshta Rrush rubin na nxjerr
  Dhe kopshti lulėzon ku rrjeth njė krua.


  57.
  Shih, mijėra burbuqe lulėzojnė
  Dhe erėt mijėra pėrdhe rrėzojnė;
  Dhe ditėt qė na sjellin Trėndafilin
  Xhamshid e Kaj-Kobad na i ēkallmojnė.


  58.
  Po eni me Khajamin dhe ia shtroni
  Dhe Kaj-Kobad e Kas-Khosro harroni:
  Rustemi le t'ju ftojė nė kushtrim
  E Taji nė zijafet, mos i dėgjoni.


  59.
  Eja, mbush Kupėn e nė zjarr gėzimi
  Vėrvit ēdo vrer e helm tė zi pendimi:
  Se Shkab' e Kohės Jetėn na shkurton,
  Dhe shih se sa shpejton nga fluturimi.


  60.
  E Dashur, mbushma Kupėn qė kthjellon
  Tė sotmen nga vreri q'ikėn, tmerr q'afron:
  Po nesėr? nesėr ndofta fryra, humba
  Nė shqotėn ku e djeshmja fluturon.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 01:56

  61.
  Na fryri dita, mor Saki: sill Verė!
  Jetėn s'e shohim pėrsėri: sill Verė!
  Bota njė her' u mbyt nė kataklizmė,
  Ashtu u mbytshim me Dolli: sill Verė!


  62.
  U bėra prapė djal' i ri: sill Verė!
  Kėrcej me flag' e lumturi: sill Verė!
  S'ka gjė, nė qoftė e hidhur, mor Saki,
  Si jeta ime nė Persi: sill Verė!


  63.
  Sakinjtė derdhin Ver' e vala rrushi,
  Nė zemra shuajn' afsh' e avull prushi:
  Lavdi, o Zot, se dhe kėtė ballsam
  Qė na shėroi e me shėndet na mbushi.


  64.
  Si merimanga vallė pse ta tjerim
  Perin e Jetės, kur pastaj e ētjerim?
  C'do tė fitojmė kur aspak s'e dimė
  Frymėn qė marrim jasht' a do ta nxjerrim?


  65.
  Nė Nishapur ose nė Babilon,
  Me Kupėn qė tharton e ėmbėlson,
  Fletėt e Jetės njė nga njė na bien
  Dhe lėngu i saj pa reshtur na pikon.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 01:57

  66.
  Ah, mbushini Kupat! Zemra na thėrret,
  Se Koha nėpėr kėmbė po na shket:
  E djeshmja vdiq, e nesėrmja s'na gjen;
  C'mėrziti kur e sotmja ka lezet?


  67.
  Ditėn e shkuar fare e harro
  Dhe pėr tė nesėrmen mos u mendo:
  Gėzo njė ēast tė lumtur, faqebardhė,
  Dhe Jetėn n'erė mos e ēkatėrro.


  68.
  Pėr nesėr mos u verdh sa pa e parė,
  Tė sotmen e gėzo, mor djal' i mbarė:
  Shpejt ikim nga ky Han e hasim shokėt
  Qė shkuan shtatė mijė vjet mė parė.


  69.
  Me Buzėt trėndafilen shtatselvi
  Kėndo e nat' e ditė zbras Dolli:
  Se nesėr Vdekja fryn, te ēthurr si lule
  Dhe fletėt t'i pėrmbledh nė Dhe tė zi.


  70.
  Tė shkuarat mos i kujto me lot
  Dhe pėr tė pritmet mos u loth mė kot:
  Sa kohė nė luadhin je, kullot;
  Nga drapr' i Vdekjes nukė shpėton dot.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 01:57

  71.
  Buza qė puth e Vera qė po pi
  Vėrtet mbarojnė dhe ato si hi:
  Po sot tė paktėn je njė hi i gjallė,
  Gėzohu sa s'kalon nė Hiē tė zi.


  72.
  Sa kohė po vazhdon kjo Jet' e ngratė
  Pėr qafe kape Qiparisn' e gjatė.
  Se nesėr Mėmė-Dheu do t'tė kapė
  Dhe posa tė pushtoi s'tė lėshon prapė.


  73.
  Sa nga tė dashurit mbi kėtė bar
  Qė m'emėruan pėr trashėgimtar
  I zbraznė Kupat rrotull nja dy herė
  Dhe heshtn' e zbritnė njė nga njė nė varr.


  74.
  Mė shkuan shokėt! Vdekja pa mėshirė
  M'i shtrydhi njė nga njė si Rrush nė Tirė:
  Festuam, pim' e biseduam bashkė,
  Pastaj u shtrin' e thanė: "Lamtumirė!"


  75.
  Dhe ne, qė sot dėfrejmė nė lėndinė,
  Ku pleqtė na bekuan me Dollinė,
  Dhe ne nė shtrat tė dheut do tė zbresim
  Dhe do ta zbrazim vendin pėr risinė.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 01:58

  76.
  Si lot pikon nga Qiell'i mvrojtur shiu
  Sis' i jep lules si njė ēilimiu;
  Nga varri bukėn ia mėkon njeriu:
  Bga pluhr'i tij kjo lul'e bukur mbiu.


  77.
  M'i kuqi Trėndafil i ēdo behari
  Nga toka mbin qė piu gjak Qesari:
  Nė gji tė kopshtit manushaqja shket
  Prej faqes Vajzės me ulli nga Varri.


  78.
  Dhe kjo lėndin' e njomė qė po ēel
  Bregun e lumit ku tani po ngel,
  Ah, pshtetu leht' e but' e mos e shkel,
  Se s'di nga cila buz' e bukur del.


  79.
  Ah, Trėndafili me prėnverėn shkon
  Vjeshta risisė fletėt ia rrėzon:
  Bilbili, qė nė degėt i kėndon,
  Ikėn - e kush e di ku fluturon?


  80.
  Ah, pini dhe Khajamit shtjerini!
  Profetėt le tė flasin, lerini!
  Njė gjė ėsht' e vėrtetė: Lulja vdes,
  Si lulėzon, - dhe profkat prejini!


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 01:58

  81.
  Cdo shpresė qė nė flakė na pėrfshin
  Shuhet e bėhet hi; a shkrepėtin
  Mbi kum tė shkretėtirės si dėbora
  Njė or' a dy - dhe menjėherė shkrin.


  82.
  Nė Dhe, o shpirt, tė mirat si pėr Mbret
  Dhe gazet e dėfrimet plot lezet
  S'tė janė veē si ves' e lulevet,
  Qė ndrit menatė dhe pastaj humbet.


  83.
  Edhe ay qė mbleth e shin flori
  Edhe ay q'e heth, e derth si shi,
  Kur vdesin nukė bėhen ar e mjaltė:
  Po kalben, myken nėnė Dhe tė zi.


  84.
  Te ky Karvan - Saraj faqekėmbyer,
  Qė netėt edhe ditė ka pėr dyer,
  Sulltanė pas Sulltanėve u shtruan
  Sa ish' e thėn' - e iknė tė pakthyer.


  85.
  Ja, sot gas paske dhe shėndet: pastaj?
  Ja, mot tė patshim si simvjet: pastaj?
  Ja, qofsh i lumtur njė qint vjet: pastaj?
  Ja, pėr ēudi, dy qint si mbret: pastaj?


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 01:58

  86.
  Dhe tre qint vjet tė rrosh e plot me dritė,
  Kėtejza do tė shkosh me lot njė ditė,
  Qofsh Mbret i lart' a lipės i ngratė
  Nė **** do tė mbarosh pa mot i mpitė.


  87.
  S'banojnė veē luanė dhe zhapi
  Nė sallat ku Xhamshidi u shtri, u pi:
  Bahrami, qė me lak onagre kapte,
  U lak, u kap nė llom' e pellgpusi.


  88.
  Kėshtjella gjer nė Qiell njė herė ndriti
  Dhe Mbretėr e Qesarė brėnda priti:
  Pėrmbi gėrmadha tani qyqja qan:
  "Ku vajti, ah! ku? ku, ku zbriti?"


  89.
  Nga mur'i Tusit Korbi po vė re
  Kafkėn e Kaj-Kavusit tej pėrdhe
  Dhe kujės ia kėrcet: Kaj, Kral i Ngratė,
  Daullet dhe trumbetat ku m'i ke?


  90.
  C'fitova nga tė gjith' andrallat? Hiē!
  Dhe nga mundimet e vėrdallat? Hiē!
  Sa para bėn se sot jam Yll e Dritė
  Kur shuhem nesėr, shkoj me prrallat? Hiē!


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 01:59

  91.
  Aristotel ndriēofsh, ngrysesh e hump!
  Qesar ēdo fron zaptofsh, pėrmbysesh, hump!
  Qelqin Xhamshid kungofsh, thyhesh e hump!
  Bahmar u lavdėrofsh, mbytesh e hump!


  92.
  Ah, Rrot' e Qiellit vrasėse, mizore,
  Sa shtyp e shtrydh nė Tirėn shekullore:
  Ah, Dhe i zi, nė gji sa xhevahire,
  Pėrpin, e sa dafina prej kurore!


  93.
  Ah, Zot, qė botėn me njė urdhėr themelove,
  Sa e sa zemra copėtove e shove:
  C'burbuqe buzėkuqe, flokėzeza,
  Pa lulėzuar nė qivur m'i shtrove!


  94.
  O Racė Njerėzore e verbuar,
  O Hiē, mbi Er' e Pluhėr e ndėrtuar,
  O Hiē, e korkolitur mbi Avushėn,
  Pėrball' e pas prej Hiēit e rrethuar!


  95.
  Apo mos e harruat Historinė
  Qė Botės i dha Dritėn, Diturinė,
  Se Zoti me ca Llom' e Baltovinė
  Sipas fytyrės s'Tij gatoi Njerinė?


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 01:59

  96.
  Krijesa zbardhėlloi, Parajsa leu,
  E para krijatyrė del nga Dheu:
  Po pak qėndroj! Njė drapėr Vdekja kėreu,
  Adamn' e shkret' e korri, e rrėmbeu.


  97.
  Si en' e bėn me mend e thellėsi,
  Kuror' i thur me nder e me lavdi:
  Pastaj Poēari Kryeveprėn kap
  Dhe e dėrmon pėrtokė, e bėn hi.


  98.
  Pse pra mėrziti pėr mjerimn' e zinė?
  Kėshtu e bėri Zoti Njerėzinė:
  Krijesa llome, mbrujtur vrer e helm,
  Vajtojnė pak e ēduken nė Greminė.


  99.
  Njeri, Margaritari i Krijesės,
  Q'u shove nga tortyrat e Jetesės,
  Pi Kupėn e harrimit e tė prehjes,
  Ckulu nga pellgu i frikės dhe i shpresės.


  100.
  Pėrulu Fatit tiranik e vrer,
  Pi Verė, mos pėrfill Parajs' e Ferr:
  Linde nga Pluhuri, nė Pluhur kthehesh,
  Sa je mbi Pluhėr, lagu, mos u ter.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:00

  101.
  Ah, kap e kap ēdo gas e ēdo dėfrim
  Nė Pluhėr sa pa zbritur pėr pushim,
  Pluhėr nė Pluhėr, nėnė Pluhurin shtrirė,
  Pa Ver' e Kėng' e Grua - pa mbarim!


  102.
  Pi, pi sa kohė ligjėron Bilbili,
  Puth, puth sa ėsht' i ēelur Trėndafili,
  Dhe Kupėn plot shafran pa drithm' e zbras
  Kur tė ta japė natėn Xhebraili.


  103.
  Njė ēast nga Pus'i Jetės tė ngjėrojmė
  Dhe para se tė vdesim ta gėzojmė:
  Se Yjt' u shuan dhe Karvani u gdhi
  N'Agimn' e Hiēit! - Oh, le tė nxitojmė!


  104.
  Pra, si Zambaku qė me sy pėrpjetė
  Pret vesėn gojėhapur lart nga retė,
  Ashtu dhe ti, se nesėr u pėrmbyse
  Si Kupė bosh me kokėn tatėpjetė.


  105.
  Kur tė gjesh Verė, pije pa mejtuar,
  Kur tė gjesh Vajzė, puthe pa pushuar,
  Se as pėr mjekrėn tėnde as pėr timen
  S'kujdeset Zot'i Math i lavdėruar.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:00

  106.
  Rrot' e ēkujdesur po vėrtit Dynjanė,
  Shenjtorėt nuk ja shqitnė dot Davanė:
  Kij mendjen, nesėr vdes, merr ėndrra fund,
  Tė piu varri, krimbat do t'tė hanė.


  107.
  Lėviz, Khajam, se Kup' e Vdekjes vjen,
  Se Fati nėnė Rrotė tė mbėrthen:
  Pi Lėnk, puth Lule! Lart nė Qiell s'i gjen!
  Se Feja me Parajsėn tė gėnjen.


  108.
  Mos u mėrzit me punė Perėndie,
  As me andrralla e profka Njerėzije:
  Mbyti tė gjitha nė duman tė Verės
  Dhe loj me Trėndafij e Rrush Hardhie!


  109.
  Munxosi Qiejt' e shurdhėr qė shkelmuan
  Cdo lutje qė tė mjerėt u drejtuan
  Dhe kap Dollin' e pėrqafo Selvinė:
  Kush na u kthye nga ata qė shkuan?


  110.
  Gjer kur, gjer kur do tė pėrpiqemi,
  Me Fe e sherr Sheri tė piqemi?
  Mė mirė lagemi me Lėnk prej Rrushi
  Se sa me vrer pėr hiē tė ligemi?


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:01

  111.
  Me mjekrėn ēdo Tavernė ta kam fshirė,
  Parajsės i kam thėnė: "Lamtumirė!
  E bukur je, po nukė bėn pėr mua!"
  Kėrkomėni nė Vreshtė dhe nė Tirė.


  112.
  Pėr Ligjė kam pėr ditė tė dėfrej,
  Pėr Besė kam ēdo Fe ta kapėrcej;
  Kur mora nuse Jetėn, s'deshi pajė;
  Mė tha: "Gas pafsh, atė pagesė vlej".


  113.
  E dini, o miq, se nė kasollen time
  Dasmė tė re kam bėrė me dėfrime:
  Tri her' e ndava Fen' e Arėsyen
  Dhe mora nuse Rrushkėn Serafine.


  114.
  Pėr Qėnien dhe Mosqėnien jam munduar
  E Qiell e Dhe kam matur e peshuar:
  Po qė tė gjitha i hodha n'erė! S'jam
  I thellė veē nė Verėn e Kulluar.


  115.
  Kur isha i ri, kujtoja se e gjeta
  Pallatin ku shkėlqente e Vėrteta:
  Tani q'u mplaka di qė s'dija gjė
  E qė s'di hiē nga Bota dhe nga Jeta.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Odeta Tue 18 Mar 2008, 02:01

  116.
  Kur isha i ri, me zell, me mall po milja
  Doktorė me Shenjtor' e trobolitja
  Tė thella argumente: po pėrherė
  I marrė hyja dhe m'i marrė dilja.


  117.
  Me ta tė Lartėn Urtėsi e mbolla,
  Me dorėn tim'e rrita, e pėshtolla,
  Dhe kjo ish tėrė pema qė m'u fal:
  "Si ujė zbrita, dhe si erė dolla!"


  118.
  Nė Botė, dhe pa ditur as pėrse
  As nga, po rrjedh pa dashur si rrėke,
  Dhe jashtė saj si er' e shkretėtirės,
  Pa ditur ku, po fryj te Nat' e Re.


  119.
  Si zok nga pylli sterr' u arratisa,
  Pėr njė fole nė ferr' e driz' u grisa:
  Po prinjės qė di Udhėn gjėkunt s'gjeta,
  Nga dera q'u vėrsula jashtė krisa.


  120.
  Me Ujė hiēi Balta m'u gatua,
  Zemra me zjarr e vrer m'u pėrvėlua:
  Fryja nė Botė si njė flak' e marrė
  Dhe shkrumbi im nė tym u ēkatėrrua.


  ________________________________
  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) ILoveYouAnimRvText

  Sponsored content

  Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa) Empty Re: Rubairat e Omar Khajamit... (Pėrkthyer nga: Hafiz Ali Korēa)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 02 Mar 2021, 00:46