Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:34

  Pershendetje dhe pergezime per kete Saimir.

  Gjithmone me kane pelqyer dhe akoma me pelqejne vargjet
  e ketij poeti.

  Duke qene se gjendem ne kete teme, kushtuar ketij poeti,
  po i shkruaj edhe disa poezi te tij.  Dedikuar J.N.Tolstoit...

  Digju prapė o llamp' e zjarrtė,
  O mike e ditėve plot gėzim
  Vezullo o gotė e artė,
  O kėngė e shenjtė e shpirtit tim
  Ku jeni ju o miq tė shtrenjtė,
  O shokė tė dashur tė Kup(r)idit
  Na thėrret prapė or' e shenjtė,
  Sėrish po shkrin dėbor' e dimrit
  Nė ditėt e zymta tė syrgjynit
  Shpirti plot plagė veē ndjen gaz,
  Nė orėt e shtrenjta tė kujtimit
  Qė ju o miq mė latė pas
  Pėrpapa meje ke qėndruar...
  Ja ti o streh' e bujarisė,
  Ti muz' e shpirtit tė shqetėsuar
  Ku prehet zjarri i dashurisė
  Atje ku kėnga na bashkonte,
  Ku tė gjithė ishim betuar
  Se shpirti ynė do jetonte,
  Plot afsh e zjarr i dashuruar,
  Se zemr' e lodhur s'do pushonte,
  S'do prehej kurrė nė kraharuar,
  Atje ku ishim krejt tė lirė
  Dhe ngrinim gotat njė nga njė
  Kėndonim kėngė qė pa pirė,
  Bėrtisnim s'pyesnim pėr asgjė
  Atje dėgjoj sėrish njė kėngė,
  Kėngė poeti tė pagjumė
  Prandaj tė lutem qė pa brengė,
  Mbushma gotėn qė dhe unė
  Me ju prapė tė qesh i lirė,
  Tė pi, tė dehem kam dėshirė.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:35

  Pranim...

  Tė dashuroj ty, paēka se turfulloj
  Paēka se kėtė punė dhe turp padobi
  Nė mė tė pakuptimtėn pafatsi
  Ndėr kėmbėt e tua e pranoj!
  Mua as nė fytyrė e as ndėr vite...
  Erdhi koha, koha tė jem i mėnēur!
  Tė shquaj prej gjithė shėnjave
  Sėmundjen e dashurisė nė shpirt:
  Pa ty ėshtė mėrzi, - unė gogėsij;
  Para teje pikėllim, - unė vuaj;
  Dhe, nuk pushoj, ta them dėshiroj,
  Ėngjėlli im, si unė ty tė dashuroj!
  Kur dėgjoj tė vijė nga salloni
  Hapi yt i lehtė, a fustani qė fėrgėllon
  A zėri i virgjėr, plot pafajsi,
  Papritur krejt mendja mė shkallon.
  Buzėqeshja jote – gėzimi im;
  Largimi yt – trishtimi im;
  Pėr ditėn e torturave – ēmim
  Pėr mua ėshtė dora jote e zbehur.
  Kur pėr (пяльцамп ???) me zell
  Ulesh ti, anohesh shkujdesur
  Sytė dhe krelat tutje i heq
  Unė dhėmbshuruar, qetė, heshtur,
  Dashuruar me ty, si mituri!
  Ti them ty pafatsinė time,
  Mjerimin tim nė xhelozi
  Kur ec, me orė, nė kohė tė keqe,
  Ta kesh kuptuar kėtė tani?
  Dhe lotėt e tua nė vetėsirė,
  Dhe fjalėt sė toku nė qoshe
  Dhe udhėtimi nė Opoēkė
  Dhe pianofortja nė mbrėmje?...
  Alina! Mėshiromė shpresa ime
  Nuk guxoj tė kėrkoj dashuri
  Se ndoshta, prej mėkateve tė mia
  Ėngjėlli im, dashurisė dot nuk i rri!
  Por shtiru! Ky vėshtrim
  Gjithēka mund tė shprehė pėr ēudi!
  Ah, tė mė mashtrosh mua s’ka vėshtirėsi,
  Unė kur mashtrohem ndjej gėzim!


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:36

  Ti dhe ju...

  E shkreta ju zemėrza ti
  Ajo, si tė thuash, ka ndryshuar
  Dhe me gjitha ėndrrat e gėzuara
  Nė shpirt e dashuruar ėshtė zgjuar.
  Para saj ja vlen tė qėndroj,
  Ti mbyll sytė para saj s’kam fuqi;
  I them asaj: sa e dashur jeni!
  Dhe mendoj: sa tė dashuroj!


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:36

  Hėna...


  Perse moj hene argjendore,
  ti larg nga rete pa pushim,
  permbi kanatet e dritores,
  vershon te mekurin shkelqim?
  Sa here qe me shfaqesh ti,
  ne shpirt me zgjohen shqetesime,
  dhe brenga plot me dhembshuri,
  deshire plot me flakerime.
  Oh,ikni,ikni o kujtime!
  o dashuri fatkeqe fli!
  O,le te mos me shfaqet me,
  te perdja e erret ne dritore,
  nen driten tende argjendore,
  fytyr' e dashur si gjithnje,
  fytyr' e embel engjellore
  e vashes qe s'do ta shoh me.
  O embelsi e dashurise,
  plot ledhatime,plot me gaz,
  plot me shkelqim te lumturise,
  a mund te kthehesh rishmez pas?
  I shpejte porsi nje vegim,
  me ndrite ti ne fluturim;
  U zhduken hijet krejt papritur,
  se erdh agimi menjehere,
  dhe ti moj hen'e ndritur
  ne qiell u mbyte atehere!
  Agimi driten pse shperndau?
  Nga vash' e shtrenjte pse me ndau?


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:37

  Dritarja...


  Nje nate e mbaj mend fort mire,
  kur hena rrezet argjendore
  vershonte permbi mugetire,
  nje vashez pashe ne dritare.
  Ajo e heshtur po qendronte,
  po ankthi po ia digjte gjine,
  me padurim ne shpirt,veshtronte
  te udheza neper kodrine.


  "Un' jam ketu!",-nje ze ne terr
  u ndje dhe vasheza gufoi,
  dritoren celi menjehere...
  dhe terri henezen mbuloi.
  "O lum si ti",- i thashe me mall
  "te pret gezimi,puthjet ,dhelet,
  po mua ndonje mbremje valle,
  ndonje dritore do me celet?"


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:38


  Dėshirė lavdie...


  Kur isha idehur krejt ne dhele dashurie,
  Kur rrija heshtazi mbi gjunje e te veshtroja
  Plot gaz e mall ne gji,-edashur,ti e dije
  Qe une per lavdi ahere nuk mendoja;
  Gjithmone qendroja larg prej zhurmes e remetit,
  Merzi ndjeja ne gji nga titull’ ipoetiti,
  Kapitur pa pushim nga shqota e shtrengata,
  As qe i vija re qertimet e levdatat,
  A mund te ndjeja ankth ne shpirt te perveluar,
  kur ti me shihje drejt me sy te dhembsheruar,
  kur floket mi lemoje embel e ngadale
  e thoshje a me do a je i lumtur valle?
  Nje tjeter ti keshtu a do dashurosh?
  Me thuaj kurre ti o mik sdo me harrosh?
  Aher i heshtur krejt e dashur te veshtroja
  Aher te kisha ne shpirt e kurre nuk mendoja
  Per brengen,pikellimin e per te renden ndarje…
  Askurre nuk mendoja..Po cndodhi?Lote,fsharje
  E shpifje,tradheti,me erdhen ne mend.
  Papritur per nje cast..po cjam,ku jam ne cvend.
  Qendroj si shtegtar i ndjekur nga rrufete
  Qe nuk edi per ku e shpie rruga e shkrete
  Tani ne zemer kam nje deshire te re
  Lavdi,lavdi kerkoj qe ti atje ku je
  Gjithmone ta degjosh e dashur emrin tim
  Gjithmone te me kesh ne mendje pa pushim
  E gjithshka perreth per mua tete flase
  Qe ti te me kujtosh me dhembshuri cdo cast
  Te gjitha pergjerimet e lutjet plot me lot


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:39

  Detit...

  Stuhi rebele lamtumire!
  Ne ēast te ndarjes perseri,
  Ti dallget ēon perpjet i lire
  Dhe zjen,shkelqen me krenari.


  Si gjeme e britme pikellimi
  E shokut qe na le dhe shkon,
  Vikama jote dhe buēimi
  Ne gji,se fundi,me kumbon.


  O vend i shtrenjte i zemres sime
  Ne bregun tend plot bukuri
  I zhytur thelle ne mendime
  Sa shpesh kam bredhur ne vetmi!


  Jehona jote buēimtare,
  Me mbushe plot gezim e jete
  Dhe heshtja jote magjistare
  Dhe vrulli ēamarok o det!


  Nje varke e bindur peshkatare
  Lundron e ruajtur nga ti
  Dhe mes tallazit shket krenare;
  po ti terbohesh,ē'mendesh fare;
  Anije mbyt ne thellesi.  S'm'u dha prej brigjeve shkembore
  Te ikja veē njehere,o det,
  Te nisja rendjen,dallget prore;
  Atje ku ti gjemon,buēet.


  ne ē'vis,ne ē'vis te kesaj bote
  Po shkoj tani ne shtegetim?
  O det,nga shkretetira jote
  Nje gje me dhemb ne shpirtin tim.


  O lamtumire!Lamtumire!
  Ne shpirt do te te kem perjete
  Do ta degjoj me plot deshire
  Jehonen tende larg,o det!


  Ne shkretetira,neper pyje,
  Ku rruga po me ēon tani,
  Do marr me vete shkulmen,hijet,
  Shkelqimin tend plot bukuri.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:40

  Mu shua ē'do gjė...

  Mu shuan ėndrrat dhe ēdo gjė,
  Qė desha fort nė kėtė jetė,
  Vuajtjet e mia njė nga njė,
  E mbushėn plot zemrėn e shkretė.

  Nga shqote e fatit tim tė zi,
  U vyshkėn lulet nė kurorė
  Jetoj i zhytur nė vetmi
  Dhe pres tė vijė e fundit orė.

  Ashtu si gjethja qė s'ka fat,
  E mbetur vetėm nė degė hije
  Ashtu dhe zemra ime e ngratė,
  Jeton me drithėma ftohtėsie.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:41

  Plaku...

  Nuk jam mė dashnor i marrė,
  Qė bota kishte parė tek unė
  Pranvera ime zjarr i parė,
  Prej kohe ikėn pa njė gjurmė.

  Amur! O zot i dashurisė sė zjarrtė
  Unė kam qėnė shėrbyesi jot
  Po ta filloja jetėn prapė
  Ti prapė do ishe i imi zot.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Scarface Fri 07 Mar 2008, 03:42

  Mbromė mua, talismani im...

  Mbromė mua, talismani im
  Mbromė mua nė ditė zjarrta
  Nė ditė tė thėna, tė dallgėta
  Ti mu dhe nė ditė mjerimi.

  Kur oqeani ndėr mendim
  Pėrreth meje tė shkrepė oshėtimė,
  Kur shtrėngata tė shpėrthejė retė, -
  Mbromė mua, talismani im.

  Dherave tė huaja nė vetmi
  Nė gjirin e prehjes mėrzitėse
  Nė kushtrimin e ndeshjes flakruese
  Mbromė mua, talismani im.

  I shenjti i ėmbli mashtrim
  I shpirtit tė yllit magjik
  Ja u fsheh, u shndrua trik...
  Mbromė mua, talismani im.

  Por kurrė dhimbja e zemrės time
  Nuk do tė groposė kujtime.
  Lamtumirė shpresė; fli dėshirė;
  Mbromė mua, talismani im.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Scarfa10
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Odeta Sat 25 Oct 2008, 00:04

  Leila

  Prej meje nė mbrėmje
  Leila Krejt idhnjake shkon.
  Unė i them: ?
  Qėndro, pėr ku?
  Dhe ajo ma shpagon?
  Tė ėshtė thinjur koka?.
  Unė pėrqeshės e pathjeshtėsi
  Ja kthej:?
  Kujtdo i vjen ora!
  Ata, qė ishin myshk tė zinj,
  U bėnė kėto ditė kamfur?
  Por Leila pasukses
  Me fjalėt nėnqesh
  Dhe thotė
  Ti vetė e di:
  I ėmbli myshk sapo martuar
  Kamfuri me qivurin rri.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 ILoveYouAnimRvText

  Sponsored content

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 08:22