Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:28

  Pershendetje te gjitheve.

  Ne kete teme do te mund te lexoni disa poezi
  nga shkrimtari i njohur Rus, Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Poezite e ketij shkrimtari jane te perkthyera nga disa poete te njohur
  shqiptar te cilet jane:
  Jorgo Bllaci
  Ismail Kadare
  Luan Rexhepi
  Petraq Kolevica
  Vedat Kokona
  Llazar Siliqi
  Lasgush Poradeci

  Gjithashtu ne qofte se posedoni te tjera poezi te ketij shkrimtari
  jeni te lutur qe ti vendosni ne kete teme...

  Lexim te kendshem.

  Sinqerishte:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:32

  GOSTI GAZMORE...

  Naten e kam qef gostine,
  Kryetar kur eshte gezimi,
  Dhe ligjevenes tavoline
  Eshte liria- idhull imi,
  Kur nga fjala e bukur pi !
  Kenget gjer ne agim shurdhohen,
  Kur vershojne miqt te rinj,
  Kurse shishet pakesohen.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:32

  SHALLI I ZI...

  Veshtroj si i cmendur nje shall pis te zi
  Dhe shpirtin e ftohte ma mbyt nj'angushti.

  I ri kur kam qene, plot vrull, guximtar.
  Nje greke te bukur e desha me zjarr.

  Dhe puthjet e saja nuk kishte mbarim.
  Por ishte i shkruar i zi fati im.

  Nje nate po pinja me miq ne gosti,
  Kur portes trokiti nj'i lig jahudi.

  "Ti pi e defrehesh" cifuti me tha,
  "por grekja e bukur, te shkoi e te la"

  I dhashe te holla me lot e mallkim
  Dhe thirra tronditur te vij skllavi im.

  Dhe dolem. Vraponim mbi kuajt veri,
  Meshira me flinte ketu mu ne gji.

  Dhe porsa e pashe, oh, pragun e saj
  M'u erren krejt syte, m'u mbushen me vaj.

  Dalldisur shoh vajzen qe mua s'me ndjen.
  Ne krahe e pushtonte plot afsh nje armen.

  Prap syte m'u erren e thika gjemoi
  Ai as te puthuren dot s'e mbaroi.

  Kufomen e shtyva me kembe. Pastaj,
  Vajtova mbi vajzen, mbi gjoksin e saj.

  Kujtoj si po dridhej, si lutej ngadal...
  Me vdiq dhe kjo greke me shkoi dhe ky mall!

  Dhe shallin ja hoqa, s'iu desh ai me,
  Celikun e thikes e fshiva me te.

  Dhe skllavi kur nata gjith gjurmet i humb,
  Kufomat e tyre i hodh ne Danub.

  Q'ahere nuk puth sy te bukur me jo,
  Dhe nete gezimesh q'ahere nuk njoh.

  ...Veshtroj si i cmendur un' shallin e zi
  Dhe shpirtin e ftohte ma mbyt nj'angushti.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:33

  KOKETES...

  A mund, kaq verberisht dhe ju,
  Si dhe Anesja te besonit?
  Ne c'liber valle e gjetet, ku,
  Se vdes nga zjarri vagabondi?
  Degjoni: mbushet tridhjete vjet,
  Po, tridhjete vjet dhe pak me shume;
  Un' mbi njezete, por ne jete
  Kam qene zgjuar, jo ne gjume:
  S'me prek betimi qesharak
  Dhe djallezite m'u merziten;
  Por edhe juve jo me pak
  Besoj ju lodhen tradhetite;
  Te ftoht'u beme dhe te matur
  Dhe s'presim te na thot' njeri,
  Se e perjetshmja dashuri
  Tri jave e shumta mund te zgjatet.
  Si miq ne ishim pak me pare,
  Por ja: merzitja burr'i ashper....
  Un'u tregova si e marre
  Dhe ju si vajze e pafajshme;
  Betimin beme...por....medet!
  Pastaj betimin e harruam:
  Natashen dashurova vet,
  Ju me Kleonin u afruat.
  Keshtu u ndame; gjer me sot
  Jetojme ne te qet' te lire,
  Dhe mund , pa shqetesim te kote,
  Ende te ishim miq te mire.
  Por jo! qysh heret ne mengjes
  Nje flak' tragjike prap u ndes;
  Serish ju ngjallet lashtesine-
  Ju predikoni perseri
  Nje kalorsiake dashuri-
  Trishtimin, taktin, xhelozine,
  Per bese, s'mundem-jo, vertete.
  Un' s'jam femije ndonse poet.
  Kur jemi ne ne perendim,
  Te dashurise' tua leme rradhen-
  Ju vajzes suaj me te madhe,
  Un' me te voglit vllait tim:
  Eshte rradhe e tyre per te lozur
  Dhe lotet lume t'i leshojne
  Nga dashuria te marrosur,
  Dhe ne t'i marrim neper goje.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:33

  TE HUAJES...

  Ne gjuhe per ty te pakuptuar,
  Te fundit vargje te kushtoj,
  Por kete cast te mjegulluar
  Vemendjen tende deshiroj:
  Gjersa i teri te venitem,
  GJersa te digjem larg nga ty,
  Ti do te jesh nje yll i ndritur,
  Qe do te kem gjithmon' nder sy.
  Nje tjeter kur te kesh perpara
  Vec zemres sime i beso,
  Si ke besuar dhe me pare
  Pa ditur se c'te thosh ajo.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:34

  PERGJERIM...

  Oh, po te jete e vertete,
  Se naten kur gjithcka pushon,
  Kur rrezet heneza e zbete,
  permbi murrana i vershon,
  Shkretohen varret e nemitur
  Dhe hijet bredhin neper terr,-
  Do thirrnja miken e zhuritur:
  Tek une eja menjehere!

  M'u cfaq ashtu sic ishe ti
  Perpara ndarjes plot trishtim,
  E ftoht' e zbehte, si qiri,
  Ne prag te fundit gjith mundim.
  M'u cfaq porsi nje yll i ndritshem,
  Si ze i leht' apo si ere,
  Apo si nje vegim i frikshem,-
  S'ka gje: ti eja menjehere!...

  Spo te therras per te qortuar
  Me hijen tende, njerezine,
  S'po te therras per t'i zbuluar
  Territ te varrit fshehtesine,
  Dyshimet nuk me brejne mua;
  Po te therras me shpirtin vrer,
  Qe te te them me mall: te dua.
  Jam yti, eja menjehere!


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:35


  ACARI...


  Atje ku vap adjeg si zjarri
  ne trojet thare e bere prush
  I tmerrshem vigjelon acari
  Ne shkretetiren e pafund

  Natyre e stepave pa jete
  E polli ne nje dite inati
  Me vdekje dhe farmak te shkrete
  Kuroren, rrenjet ja sperkati

  Kur dielli djeg permbi djerine
  Nga korrja rrjedh farmaku i shkrire
  Pastaj rreshira nis e ngrin
  Kur mbremja vjen me ftohtesire

  Atje as zogu s'fluturon
  As tigri s'shkon, tufan i zi
  Te peme e vdekjes sec gjemon
  Dhe iken larg me mort ne gji

  Kur rete udha ndodh ti shpjere
  Permbi kuroren e dremitur
  Nga deget helmi nis te bjere
  Si shi mby reren e zhuritur

  Njeriu urdheroi njerine
  Te vinte tek acari plak
  Kur rrezet e agimit ndrine
  Ai u kthye me farmak

  Rreshire pru prej koreve
  Dhe nje degez te ronitur
  Dhe djerse e ftohte si rreke
  I rridhte ballit te venitur

  I pruri dhe u lig, u shtri
  Pa hyre ne kasolle dot
  Dhe vdiq i gjori skllav fatzi
  Atje nen kembet e te zot

  Rreshiren mori princi e shkoi
  Ne helm e ngjeu c'do shigjete
  Dhe fqinjeve vdekjen c'u dergoi
  Pertej kufireve te vet


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:36


  LOTI...


  Dje, per nje kupeze me vere
  Me nje husar qendrova
  I heshtur dhe me shpirtin vrer
  Ne rruge larg veshtrova.

  "Perse ne rruge-ai me thote,-
  Shikon e nuk ben ze?
  Ti s'ke percjellur gjer me sot
  Ndonje njeri ne te."

  E ula koken i nemitur
  Me duf i peshperita
  "Husar, e shtrenjta me ka ikur"
  Se thelli psheretita.

  Ne kupeze nje pike lot
  Prej syrit sec me ra
  "Per vajza qan ti foshnje kot?
  Mblidh veten"-trimi tha.

  "Husar, ti brenge s'pe ne jete
  Nga une pra mesoje:
  Mjafton nje pike lot medet
  Qe kupen ta helmoje."


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:36


  KUJTOJ ME MALL NJE CAST GEZIMI...


  Kujtoj me mall nje cast gezimi
  Perpara sysh mu shfaqe ti
  Si vezullim i nje vegimi
  Si engjell plot me bukuri.

  N'andralla jete zhurmekote
  Me dhimbje brengash e merzi
  Me grishte larg fytyra jote
  Dhe zeri yt plot embelsi.

  Nga shqote e koherave qe shkuan
  Keshtjell' e endrrave mu shemb
  Me mjegull vitet ma mbuluan
  Fytyren tende, zerin tend.

  C'i ngrysa ditet gjithe brenge
  I zymte dhe ne shkreteti
  Pa perendi, pa shprese e kenge
  Pa lote, jete e dashuri.

  Por ja! Me shkrepi prap agimi
  Se perseri u shfaqe ti
  Si vezullim i nje vegimi
  Si engjell plot me bukuri

  Dhe rreh me gaz kjo zemra ime
  Sepse ju kthyen perseri
  Dhe perendi, dhe frymezime
  Dhe lote, e jete, e dashuri.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:37

  KENGETORI...

  A e degjuat valle neper pyll
  Djaloshin kengetor te dashuruar?
  Dhe fushes se braktisur, te shkretuar,
  Kur driten shojti dhe i fundit yll,
  Ju fyellin degjuat?

  A e takuat valle neper terr
  Djaloshin kengetor te dashuruar?
  Dhe lotet me buzeqeshjen te trazua.
  Veshtrimin e tij te mbushur helm e vrer,
  Ju valle e kuptuat?

  A pershperitet valle per ate,
  Djaloshin kengetor te dashururar?
  Kur pate ata syt' e tij te shuar
  Dhe kur degjuat pyllit ate ze,
  Ju valle'u ngasheruat?


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:38

  LETRA E DJEGUR...


  Oh, lamtumire, o leter! Ajo me porositi.....
  Sa po me dridhet dora tani prej dhembshurise!
  Si mund t'i djeg gezimet qe me kish patur shpirti?!
  Po mjaft, erdhi ora, digju, o letr' e dashurise!
  Jam gati, nuk me tundet me zemera ne gji.
  O flake, flak' e etur, cdo flete digje ti...
  U ndezen.... flakeruan.....i heshtur tym' i lehte,
  Perdridhet e me lutjet e mija larg humbet.
  As vuleza mbi zarf tani s'dallohet dot.
  Se dylli, ja po shkrin, po zjen....O Zot! O Zot!
  U dogj se fundi letra, u nxi ne te cdo flete!
  Te shtrenjtat shkronja zbardhin mbi shkrumbezen e lehte.
  Dhe zemra me rreh brinjet me vrull. I shtrenjt' o hi,
  O ngushellim i vetem i fatit tim te shkrete,
  Te pakten ti mos ik prej shpirtit tim te zi.....


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:39

  SA JU KAM DASHUR...

  Sa ju kam dashur! Ndofta dashuria
  Nuk eshte shuar krejt ne shpirtin tim!
  Po s'dua qe prej dhembjeve te mia
  Te ngryseni serish ne deshperim.

  I heshtur e pa shprese u pervelova
  Me ndrojtje,xhelozi e mall per ju
  Po kaq me dliresi ju dashurova,
  Sa ,zot!ju dashte tjeter kush keshtu!


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:39


  KALORESI I VRARE...  Ne pyjet e largeta mbremja po iken.
  Te fundmet shkelqime te saj u veniten,
  Lugina e thelle ka heshtur;
  Zhurmon midis mjegulles lumi me vale.
  mes reve qe enden ne qeill ngadale.
  Ndrin henez e arte pareshtur.

  Korace e celikte dhe heshte e coptuar
  Te shtrira po prehen te kodr'e vetmuar,
  Mburoja prej ndryshkut po nxin,
  Mamuzet te shkreta ne myshk kane mbetur
  Dhe s'tunden nga vendi; dhe henez e mekur
  Mbi trup te pergjakur po ndrin.

  Rreth kodres vertitet besniku dori,
  dicka vezullon thelle syve te tij,
  Me kryet e unjur kalon;
  Luginen po rreh me patkonj gjithe zjarr,
  koracen veshtron edhe krejt vetmitar
  Po dridhet, se thelli gulcon.

  Nxiton neper terr vetmitari dori,
  Me shprese e me frike e me drojtje ne gji,
  Patkonjte i brengosur rreh shpejt;
  Po ngjitet me duf ne kodrine e veshtron
  E nxiton...e celiku ne terr tingellon,
  Ndene kemben e lodhur te vet.

  Afrohet te trup'i kalorsit te shkrete,
  Mundohet ta coje, po kocka kercet
  Edhe kafka perplaset per toke...
  Se thelli i gjori dori hingelliti
  Perqark n'erresire veshtrimin vertiti
  Dhe heshtaz pastaj uli koken.

  Shtegtari qe larg neper terr po kalon,
  mes heshtjes te ngjan se mbi kocka po shkon...
  Po ja dita zbardh perseri,
  Koraca dhe heshta e shkrete po ndrin.
  Kalorsi rri shtrire e s'leviz mbi kodrine.
  Doriu vec endet rreth tij.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:40


  I BURGOSURI...  Lengoj pas kafazit te burgut te zi.
  Nje shkabez robinje perballe me rri;
  E ngrysur veshtrimin nder qiej vervit,
  Tund krahet, dhe gjellen e gjakte skermit,

  E shqyen,e flak, dhe me sheh me trishtim,
  Sikur kemi bashke te njejtin mendim.
  Me grish me veshtrime dhe zjen e kelthet,
  "te nisemi" - thote - "ku qjelli therret"

  Ne jemi dy zogj, pa liri s'rrojme dot!
  mbi male, vella, te versuelmi tok,
  Mbi detet e kalter, te cilter si lot,
  Ku era... dhe une baresim ngamot!..."


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:41

  LETER E TATJANES, ONJEGINIT...

  Po marr guximin qe t'ju shkruaj...
  C'do deshit me vec shpirtit tim?
  E di, se eshte e drejta juaj
  Te me denoni me percmim.
  Po ju qe e shihni si po vuaj
  Me pak meshire, sado pak,
  Nuk do me mprapsni zemerake!
  Me pare desha te rri qete
  Per turpin tim mbesomeni,
  Ju sdo te dinit kur se si,
  po te mund te shpresonja vete
  Qe, kur e kur me plot hare
  te kem t'ju shoh ketu tek ne
  Qe t'ju degjoj si kuvendoni,
  T'ju them nje fjale dhe pastaj
  Ne zemer vec nje mall te mbaj,
  Vec gjer sa rish te me takoni...
  Po thone se ju s'rrini dot
  Ne fshat te heshtur ju merziti
  E ne... ne rrojme me te kote
  Plot gas se vini e na aviti.
  Pse arthte vete ashtu ne fshat,
  Na gjette tek ky vend i qete?
  T'ju njoh s'do kisha kurre fat,
  S'do kisha turbullimn' e shkrete.
  Dhe afsh' i shpirtit tim ne jete
  Duke u qetuar (kushedi!).
  Nje mikut mund t'i behesha mike
  Dhe shoqe e jetes e besnike
  Dhe zonje e ndershme per shtepi.
  Nje tjeter... jo askujt ne jete
  Nuk do ti falnja dashuri!
  E ka vendosur Qielli vete ,
  jam e jotja ne perjetesi;
  Gjithe jeta ime me pat qene
  Nje peng se ty do te takoj
  Se Zoti jeten ma ka dhene
  Qe gjer ne varr te adhuroj...
  Perhera te kam enderruar
  te ndjenja felle thelle ne gjit
  me ate veshtrim qe me trondit
  Ne zemer shpesh ta kam degjuar
  ty zerin... jo s'ish enderim!
  Dhe sapo hyre, te kuptova
  Me preke fort u pervelova
  Thashe esht ai thesari im!
  S'eshte e vertete? Po, te kam ndjere
  Me flisnje kur me dhemshuri
  ndihmoja njerezit e mjere,
  Me sillte shpesh lutja qetesi,
  Edhe tashi, ndaj kesaj grime
  A nuk je ti o endra ime,
  Qe n'erresire po ndricon
  E vjen me prek me nur e hije?
  S'je ti qe plot prej dashurije
  Shpres' edhe gas me murmuron?
  Kush je ti? Engjelli me shprese,
  apo nje lajkatar pa bese?
  Ma hiq tashi kete dyshim
  Kjo mbase nj'enderr mund te jete
  Per zemren time nje zhgenjim
  E ndryshe krejt fat' i vertete...
  Po dhe keshtu jet dhe fat
  vec ty qe sot t'i kam besuar
  Me qan me lot shpirt i ngrate
  E mprojtje vij per te kerkuar.
  Mendo: jam vete s'kam ku flas
  askush nuk mund te me kuptoje
  Mendja fillon te me leshoje
  Ne heshtje duhet te humbas.
  Te pres ti eja sic ma k'enda
  Dhe shpresat ngjallm' i perseri,
  A ma prish endrren qe tashi
  Me te qortuara te renda!
  Mbarova! S'mund ta rilexoj...
  Po vdes nga frik' turperuar
  Po nderit tuaj i besoj
  Me plot guxim duke shpresuar....


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:42

  NJE I DJATHTE E NJE I MAJTE...

  N'historinė shumėshekullore, kane ecur dorė pas dore.
  Nje i majtė e nje i djathtė, paskan qėnė tė leftajtė*
  Jo vetėm qe s'kishin frikė, por e kishin shumė te lehtė,
  Djathtanik e majtanik, qerren e tėrhiqnin qetė.

  Nje i djathtė e nje i majtė, ja! tėrheqin edhe kuajtė,
  Njėri tjetrin e ndihmon, dhe karroca fluturon.
  Dhe gomari u bė i shkathet kur pa shokun ne te djathtė,
  E dini c'na tha kopuku? "S'mė bėn pėrshtypje as plugu"

  Nje i majtė e nje i djathtė kane tėrhequr edhe buajtė.
  Qe te tėrė zoti i faltė, kurrė s'e lanė qerren ne baltė.

  Nje i majtė e nje i djathtė, ėshtė ne bot' dhe politika,
  Por tek ne, mė e leftajtė, ėshtė dreqi, vete karrig-ja
  Kush guxon ta rrokė i pari, shef partnerin qe tėrheq kundra,
  Me plot gojėn thotė gomari "Ma marcin te keqen ke thundra"

  Nje i majtė e nje i djathtė nuk tėrrheqin vec cakajtė,
  Nuk i le lakmia, smira; s'kane faj, jane egėrsirra.

  Te mbytur ne gjak e lot, po tė lutemi ty o Zot:
  Ti ke bėrė mrekullirat; na i zbut dhe egėrsirrat.
  Qe kėshtu: Nje i majtė e nje i djathtė,
  Te na bėhen te leftajtė.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:42

  LULJA...


  Nje lulez mes nje libri gjeta,
  Te thare edhe pa kundermim;
  Dhe per nje cast i shtangur mbeta
  E humba thelle n'enderrim.

  Kur lulezoi? C'pranvere thua?
  Kush e keputi edhe ku?
  Nje dore e njohur a e huaj?
  Dhe pse e vuri valle ketu?

  a per kujtim te nje takimi?
  Apo per ndarjen plot trishtim?
  A per nje endje pikellimi
  Ne heshtje fushash pa mbarim?

  Ai, ajo, jetojne valle?
  Ku thua jane, ku bredhin ku?
  Apo mos ndoshta jane thare,
  Si dhe kjo luleze ketu?


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:43

  DEMONI...


  Ne ditet kur se pari nisa
  te gjeren jete ta kuptoja,
  Kur shihja vashezat e lisat,
  Bilbilin naten kur degjoja,
  Kur zulma, malli dhe liria,
  Dhe frymezimi, poezia
  Si zjarr e flake e patreguar,
  Ne shpirt me zjejne pa pushuar,
  Kur brenga dhe mundim'i heshtur,
  Me zuri vend ketu ne gji,
  Me vinte plot inat pareshtur,
  Ketu ne zemer, nje gjeni;
  Gjithnje me sillte shqetesim
  Cdo qeshje e tij e cdo veshtrim.
  Te fjale e tije plot me vrer
  Degjoja te pafundmin ferr.
  Ai me shpifje, pa pushim,
  cdo gje te shtrenjte e mbulonte;
  Te dlirin, t'emblin enderrim
  dhe frymezimin e percmonte;
  S'besonte dashuri, liri,
  Jeten ai gjithnje eprqeshte;
  Mbi dhe, per asnje bukuri,
  Te thurte lavd ai nuk deshte.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:43

  MENGJEZ DIMRI...


  Sa dite e bukur! Diell e bore!
  Dhe ti, mikeshez engjellore,
  Ende ben gjumin ledhatar.
  Oh, zgjohu, embel cil qepallat,
  Aurores dil e shfaqju ballas,
  Shkendrit mbi te si yll polar!

  A te kujtohet moti mbreme?
  Buciste shqota gjithe gjeme
  dhe erresire qe ngado,
  si njollez heneza zverdhonte
  Mes reve sterre e te trishtonte
  po sot, pa dil ne xham e shiko:

  Ne te pafundmen kaltersire,
  Qilimin madheshtor ka shtrire
  Debora, qe prej diellit ndrin,
  Vec pylli nxin, po thelle prej tij
  Blerojne bredhat e perbri,
  Nen akull, lumi vetetin.

  Me nje shkelqim prej qelibari
  Feks tere dhoma e te zjarri
  Lodrojne flaket gjithe gaz;
  Ti ndihesh ngrohte aty ne shtrat,
  Po shih ketu: doriun at
  Ta mbreh ne slite kete cas?

  E te rreshqasim neper bore,
  Kesaj hareje mengjezore,
  Mikeshe e shtreenjte, me revane
  Te rendim fushes mbetur shkrete
  Dhe pyjeve, gjer dje plot flete,
  Dhe bregut, qe ne shpirt e kam!


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:44

  AKUILONI...


  Perse, o i rrepti Akuilon,
  Kallamet fort perkul kur fryn?
  Pse rete kaq me duf i shtyn?
  Prej horizontit c'i debon?

  Dikur, shtellunga resh te nxira
  Mbulonin qjellin pa mbarim,
  Dikur, plot hir, me lartesira
  Lekundej lisi pa pushim...
  Po ti u ngrite dhe gjemove,
  Me duf, me vrull e me lavdi -
  Nga qjelli rete i debove,
  Rrezove lisin gjeth-flori.
  S'ka gje, tani le te ndricoje
  Fytyre e djellit plot me gaz,
  Me rete flladi te lodroje
  Dhe me kallamet ne c'do cast.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:45


  TE DESHA...  Te desha fort dhe ndoshta zjarr'i pare
  Ne shpirtin tim s'u shua pergjithnje
  Po ē'ta lendoj nje plage te perthare
  Nuk dua te sendisesh kurre me

  Te desha fort,i heshtur shpreseshuar,
  Me ndrojtje,me zili,pa hapur goje.
  Me ē'afsh e ē'zjarr te pata dashuruar,
  Nje tjeter,dhente Zoti te te doje.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:46


  ZOĒKA...


  Nė vend tė huaj unė ruaj,
  zakonin e atdheut tim.
  Kur vjen pranvera e uruar,
  njė zoēke unė i jap liri.

  Pėrse tė rroj unė pa shpresė,
  Pėrse unė zotin ta qortoj.
  Kur, qoftė edhe njė krijese,
  lirinė mundem t'ia dhuroj.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:47

  DELIBASHI...

  Tė shtėna matanė kodrave;
  Kampi ynė e i tyre shihen bash’;
  Nė njė kodėr para kozakėve
  Hakėrrohet i kuqi delibash.

  Delibash! Nė llavė mos u fut
  Mėshiroje jetėn;
  Amin nė ēastin e zbavitjes trim i patut’:
  Do tė tė ngjeshin heshtėn.

  Hej, kozak! Tė ndeshesh mos u ngri:
  Delibashi nė tė gjitha gjasat
  Do tė tė presė me jataganin
  Kokėn e krisur nga shpatullat.

  Turresh, sa i pari ka ushtuar.
  Shikoni! Kė? ...
  Delibashin e lėnduar,
  Dhe kozakun pa kokė.


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:48

  NATA...

  Zėri im pėr ty i butė dhe i dobėt
  Prish qetėsinė e vonė tė natės sė errėt.
  Pranė arkės sime njė qiri i pikėlluar
  Digjet; vargjet e mia, shkrihen gurgulluar,
  Rjedhin, plot dashuri, rrjedhin, tė gjitha pėr ty.
  Nė terr shkėlqejnė para meje sytė e tu,
  Mė buzėqeshin, dhe unė dėgjoj zėra:
  Miku im, miku im fisnik ... dua ... jotja ... jotja.


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Mon 11 Feb 2008, 04:50, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Administratori Mon 11 Feb 2008, 04:49


  DADOS...


  Mikesha ime e vetmisė,
  moj pėllumbeshė e drobitur!
  Tej n'ato pyjet plot me pishė,
  mė pret , mė pret pa u mėrzitur.
  Ti nė dritare pėrgjėrohesh,
  si njė rojtar'e pėrkushtuar
  dhe shtizat shpesh tė ngatėrrohen,
  nė ato duart tėrė rrudha.
  Shikon ti derėn qė nuk hapet
  dhe shtegun qė humbet nė pyll.
  Dhe parandjenja dhe meraket,
  shpesh ta shtrėngojnė gjoksin ty.
  Tė duket ja...


  ________________________________
  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin... Empty Re: Poezi nga Aleksandėr (Sergeyevich) Pushkin...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 02 Mar 2021, 00:53