Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Ngrohja globale do te sjelle shume uragane.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ngrohja globale do te sjelle shume uragane. Empty Ngrohja globale do te sjelle shume uragane.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 02 May 2012, 23:19

  Ngrohja globale do te sjelle shume uragane.

  Nė njė studim tė ri thuhet se ndryshimi i ngjyrės sė oqeaneve ndikon fuqishėm nė zhvillimin dhe lėvizjen e uraganeve. Pėr mė tepėr, ngrohja globale po ndryshon ngjyrėn e oqeanit dhe prandaj ajo ndihmon pėr tė pėrcaktuar se cili uragan do tė godasė token, cili do tė shpėrbėhet pa arritur forcėn shkatėrruese. I udhėhequr nga oqeanografi Anand Gnanadesikan, grupi po kryen studime simulative kompjuterike pėr tė parė lidhjet e ngjyrės se oqeanit dhe uraganeve tė forta tropikale nė Oqeanin Atlantik tė Veriut, si dhe nė Paqėsor, tė njohura si Tornado. “Grupi zhvillon modelet klimatike, qė ato tė bėhen sa mė realiste pėr terrenin”, - tha Gnanadesikan, i laboratorit tė gjeofizikes sė SHBA-sė nė “Princeton” tė New Jersey-it. Njė mėnyrė pėr tė bėrė modelet mė realiste ėshtė qė tė shohim mė nga afėr ndryshueshmėrinė e ngjyrės se oqeanit. Nė Paqėsorin e Veriut ngjyra mbizotėruese ėshtė e gjelbėr, nė sajė tė njė bollėku tė bimėve meklorofil, tė quajtur fitoplankton. Nga thithja e rrezeve tė diellit bimėt lundruese ndihmojė pėr tė mbajtur sipėrfaqen e oqeanit, relativisht tė ngrohtė. Kur ka mė pak fitoplankton, tė nxehtit e diellit pėrqendrohet nė shtresat mė tė thella tė oqeanit. Ujėrat e qarta tė oqeaneve shkaktojnė uragane mė pak tė fuqishme sesa ato qė kanė nė sipėrfaqe fitoplankton, kjo si rezultat i ngrohjes sė shtresave mė tė thella tė ujėrave oqeanike. Nė modelin e tyre tė klimės shkencėtarėt kanė reduktuar planktonin nė veri tė rrymave pacifiste, pėrfundimi i njė spiraleje qė ushtri nė njė oqean tė tėrė. “Modelet janė tashmė shumė tė qartė, ku dhe pėrforcuam idenė akoma mė fortė sesi ndikon ky faktor nė klimėn oqeanike”, - tha Gnanadesikan, studimi i tė cilit do tė publikohet nė tė ardhmen nė revistėn “Geophizical ReSearch Leters”. Ciklonet tropikale kanė tendencė pėr t’u formuar sė bashku nė Ekuator, mbi sipėrfaqen e ujėrave tė ngrohta tė tropikut, pastaj ato lėvizin drejt veriut, ose drejt jugut nė subtropik. Nė veriperėndim tė Paqėsorit, nė pėrgjithėsi ciklonet goditėn Japoninė dhe Kinėn. Stuhitė, thjesht nuk mund tė vazhdojnė nė sipėrfaqe pa ujė tė ngrohtė pėr t’i fuqizuar ato. Me njė ujė oqeanik tė qartė nė veri, ciklonet janė prirur tė pėrfshijnė Ekuatorin dhe tė godasin Filipinet, Vietnamin dhe Tajlandėn. “Ky ishte njė zbulim i madh,unė kam qenė me tė vėrtetė mjaft i habitur.” - tha Anand Gnanadesikan. Nė tė ardhmen, qėllimi i ekipit tė tij ėshtė pėrdorimi i tė dhėnave satelitore nė vazhdim pėr tė ndjekur ndryshimet nė ngjyrėn e oqeanit dhe pėr tė parė nėse ka njė lidhje tė vėrtetė tė botės sė gjelbėrt ujore tropikale me ciklonet.


  ________________________________
  Ngrohja globale do te sjelle shume uragane. Pictur10

   Ora ėshtė Fri 10 Apr 2020, 13:17