Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+9
Lavdia
dANJELA
Paula
Anisa
shpirti_omel
Tigri
Florida
Scarface
Administratori
13 posters

  Fjale te urta popullore...

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Tigri Fri 09 Jan 2009, 02:02

  -Rrallė vritet burri qė ka shumė armiq.

  -Si mjer peshkatari qė ka frikė nga lumi.

  -S'ka qeder shqiponja, nga mushkonjat.

  -Besa asht ma e fortė se vdekja.

  -Besa e burrit, pesha e gurit.

  -Burri i mirė flet njė herė.

  -Burri lidhet pėr gjuhe, kali pėr kapistre.

  -Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala.
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga shpirti_omel Sun 25 Jan 2009, 01:17

  Burri o tė fal, o tė var.

  Dajaku ka dalė nga xheneti.

  Delen e mplakė frika nga ujku e gėrshėra.

  Derri do plumbin, nuk zihet me duar.

  Ditėgjati s'bėhet ditėshkurtėr me nėmė.

  Drunė e shtrėmbėr e djeg zjarri.

  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

  Dhelprės me dhelpėri, ujkut me trimėri.
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga shpirti_omel Sun 25 Jan 2009, 01:18

  Ēdo mėsim e ke fitim, ēdo pėsim ėshtė mėsim.

  Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.

  Guri i gdhendur hyn kudo.

  Harabeli plak nuk rrehet me bukė.

  Hoqėm dhe vuam, po diēka mėsuam.

  I dogj plakės qumėshti, ta' po i frynė kosit.

  I pėsuari, i mėsuari.

  Kėnga dhe pėrralla s'kanė zot.

  Kur s'di me ligjėru, ke dy vesh me dėgju.

  Kush mė shumė di, mė shumė do tė dijė.
  Anisa
  Anisa
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 61
  Mosha : 38
  Vendndodhja : U.S.A
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 27/04/2008
  Humor : Lere fare.

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Anisa Mon 26 Jan 2009, 13:08

  ~Guri i rrumbullkėt nuk zė vend.

  ~Ku rafsha mos u vrafsha.

  ~Kush kėrkon gjen.

  ~Kush ėshtė trim me mend, se trima budallenj ka sa tė duash.

  ~Qeni i tėrbum do vra, se tėrbon dynjanė.

  ~A don, e s'din, a din e s'don.
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 46
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Paula Mon 02 Feb 2009, 22:43

  E nxehta del me tė nxehtė, e ftohta me tė ftohtė.

  Frika nuk e lė lepurin tė vėrė dhjamė.

  Fusha bėn baltė, mali bėn furtunė.

  Gozhda nxjerr goxhdėn.

  Gungaēit vetėm varri ia drejton samarin.

  Ai qė tė kallzon, tė bėn nder, ai qė tė pyet tė qet nė hall.

  Arin ku e njohin, atje e ēmojnė.

  Ay qė s'njef lekun, mos i ler lekė nėpėr duer.

  Kush nuk ka shijuar tė hidhurėn, nuk di ē'ashtė sheqeri.

  Libri ashtė arma e tė menēurit.

  Mėso sa je i ri, se kur plakesh s'ke dobi.
  Paula
  Paula
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 120
  Mosha : 46
  Vendndodhja : shkolle
  Profesioni : mesuese
  Pikėt : 186
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 09/01/2009
  Humor : jo dhe shume

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Paula Mon 02 Feb 2009, 22:44

  Nė u bėfsha pėrsėri nuse, di unė si do tė nusėroj.

  Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend.

  Noti mėsohet nė det, jo nė stere.

  Nuk dinte dhe lopa, ē'ishte bishti, po mėsoi kur ia prenė.

  Prindi tė rrit, shkolla tė ndrit.

  Pyet njėqind vetė, se kurrė nuk humbet.

  Sa do tė rrojmė do tė dėgjojmė.

  S'ka skaje dituria e urtia e njeriut.

  Shit kalin e mėso djalin.

  Breshka ferrėn do.

  Burrin e prishin huqet.

  Druri i thatė nuk drejtohet.

  Druri ndreqet mbė tė njomė.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Tigri Mon 23 Feb 2009, 23:44

  -Huqi vdes shtatė ditė pas shpirtit.

  -Kali plak nuk mėson revan tė ri.

  -Katundi digjet, zakoni s`prishet.

  -Trim i rakisė ashtė ai qė s'e pi.

  -Zakoni i ka rrėnjėt e thella.
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga shpirti_omel Wed 25 Feb 2009, 11:37

  Edhe plaku kur pi verė, kėrcen pup si djalė me erė.

  Edhe shakaja ka kohėn dhe vendin e vet.

  E kam djalin me njė dorė, - Po pse? , - sepse pin duhan.

  E para - bar, e dyta qejf, e treta helm.

  E para gotė ėshtė bar, e dyta ar, e treta sermē, e katėrta helm. VERI

  Fshat e zanat, derė e tabiat.

  Gotėn e parė e pi vetė, tė dytėn, pi rakia rakinė, tė tretėn, pi rakia njerinė.
  dANJELA
  dANJELA
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 48
  Mosha : 35
  Pikėt : 150
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 12/03/2009

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga dANJELA Thu 13 May 2010, 23:21

  Jo i mirė sa tė tė lėpijnė, jo i keq sa tė tė pėshtyjnė.  Kur pi ujė, kujto burimin.  Kur s'mė bėn nder, mos mė bėj qeder.  Malli i keq shifet nė bojė, dhe njeriu i keq shifet nė sy.  Pėr ēdo punė qė bėnė, mejto se ke edhe vdekje.  Pyka e vet e shkyn lisin.  Pyll pa derra s'ka. ELBASAN  Qen i bardhė, qen i zi, qen i kuq, qen murrash, qen balash, qen ėshtė …  Qeni kur kėrkon tė hajė tė zonė, vritet.  Qepa, qoftė e re, qoftė e vjetėr, po era qepė vjen.
  Lavdia
  Lavdia
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 11
  Mosha : 45
  Pikėt : 33
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 29/05/2010

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Lavdia Sat 29 May 2010, 22:47

  E din gjuha, se ku dhemb dhemballa...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Administratori Mon 31 May 2010, 23:12

  -Kur tė vjen pleqėria, nuk tė do as bir, as bija; edhe qeni kur tė sheh, ulet nė bisht e tė leh.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Administratori Mon 31 May 2010, 23:13

  -Ha njėzet e nėntė kafshita me gjellė, s'thua gjė, tė tridhjetėn thatė dhe bėn kiametin.
  Arjola
  Arjola
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 20
  Mosha : 33
  Pikėt : 62
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 02/06/2010

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Arjola Wed 02 Jun 2010, 00:39

  Qen i bardhė, qen i zi, qen i kuq, qen murrash, qen balash, qen ėshtė …
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Administratori Sun 18 Jul 2010, 22:50

  -Edhe shakaja ka kohėn dhe vendin e vet.
  Llokumja _19
  Llokumja _19
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 30
  Mosha : 32
  Vendndodhja : BeLgiUm....!
  Profesioni : Dashuria e Pasur..!
  Pikėt : 94
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/03/2010
  Hobi : Shetitje neper Vende te Ndyshme.....
  Humor : Gjdo gje e mire...!

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Llokumja _19 Sat 09 Oct 2010, 19:39

  Bukuria e njeriut pėrbėhet nga bukuria e fjalės qė flet

  Sytė dhe veshėt e njeriut janė dėshmitarė tė kėqij, nėse mendja nuk ėshtė e arsimuar.

  Te Jesh i ditur ne jete eshte nje arritje shum e madhe te kesh ate qe kerkon ne jet eshte nje arritje qe nuk arrihet kollaj, dituria eshte ajo qe na mban te gjalle dhe me shpresa per te jetuar
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Administratori Thu 14 Oct 2010, 01:10

  -Ara ime varri im

  -Ardhin galat dhe prishėn folenė e bilbilit

  -A don, e s'din, a din e s'don.

  -Ai qė tė kallzon, tė bėn nder, ai qė tė pyet tė qet nė hall.

  -Arin ku e njohin, atje e ēmojnė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Administratori Wed 17 Nov 2010, 02:46

  -Ku qofte faji, vafte vaji...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Scarface Wed 17 Nov 2010, 10:50

  -Din me shume i pervuajturi, se sa ai i mesuari... (Populli)
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Administratori Wed 11 May 2011, 10:26

  - Xheneti i gruas ėshtė nėn kėmbė tė burrit.
  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Armanda Sat 07 Apr 2012, 01:22

  Nje qen qe leh, nuk te kafshon.
  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Armanda Sat 05 May 2012, 03:16

  Agait i pjell edhe kau, jo vetem lopa...
  Horrja
  Horrja
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 41
  Mosha : 31
  Pikėt : 123
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 20/10/2012

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Horrja Sun 21 Oct 2012, 03:02

  Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)
  2. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)
  3.Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)
  4. C' ke bere do te ta bejne. (populli)
  5. Dardha bie nen dardhe. (populli)
  6. Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)
  7. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)
  8. Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)
  9. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)
  10. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.į(populli)
  11. Edhe bari i njomeį digjet neper te thate. (populli)
  12. Fashati qe duket, s do kallauz.į(populli)
  13. Floke gjate mendje shkurter.į (populli)
  14. Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
  15. Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)16. Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)
  17. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)
  Horrja
  Horrja
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 41
  Mosha : 31
  Pikėt : 123
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 20/10/2012

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Horrja Sun 21 Oct 2012, 03:04

  Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)
  Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)į
  I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)
  I talluri, te tall. (populli)
  Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)
  Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)
  Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)
  Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)
  Koka ben koka peson. (populli)
  Kush te do te shan. (populli)
  Kush mungon, bluan. (populli)
  Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)
  Mat shtate here, e pri njehre. (populli)Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)
  Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)
  Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)
  Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)
  Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)
  Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)
  Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)
  Mollen e mire, e ha derri. (populli)
  Mos u mundo teį nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)
  Mos shiko gunen, po shiko punen
  Horrja
  Horrja
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 41
  Mosha : 31
  Pikėt : 123
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 20/10/2012

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Horrja Sun 21 Oct 2012, 03:05

  Gazi dhe helmi jane vellezer.
  Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.
  Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.
  Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.
  Heshtja eshte flori, fjala - argjend.
  Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.
  Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur
  gjithcka.
  Horrja
  Horrja
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 41
  Mosha : 31
  Pikėt : 123
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 20/10/2012

  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Horrja Sun 21 Oct 2012, 03:05

  I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.
  I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.
  I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se
  mban.
  Kanun me baben nuk ka.
  Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.
  Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.
  Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.
  Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.
  Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.
  Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.

  Sponsored content


  Fjale te urta popullore... - Faqe 6 Empty Re: Fjale te urta popullore...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 05 Oct 2023, 10:32