Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ Empty NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 20 Oct 2009, 02:30

  Nė kujtesė tė atdhetarėve tanė :

  RAMĖ BLLACA

  Qeveria e Serbisė nė Beograd

  Njė vendim kishte kurdisė me delegatė –

  Gjithė shqiptarėve t’ ua shkulė rrėnjėt prej kėtij trolli

  E t’ i ēojė larg – larg n’ shkretėtira tė Anadollit!...

  Refreni:

  Hej, syrin si shkėndija , dhėmbėt shkrepnin gaca ,

  Kur e merrte fjalėn trimi ynė Ramė Bllaca –

  Jo , i gjallė s’ nėnshkruaj vendimin e Serbisė ,

  Po ē’ kėrkojnė shqiptarėt n’ troje tė Turqisė ?!

  Kėshtu janė tė gjithė stėrnipat e Skėnderbeut ,

  Flijojnė jetėn e s’ ia kthejnė shpinėn Atdheut !

  S’i tremb plumbi , as litari i tradhtarit –

  Sherif Vocėn dhe Ramė Bllacėn , kėta bijė t’ shqiptarit !

  Refreni:

  Hej, syrin si shkėndija , dhėmbėt shkrepnin gaca...etj.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ Empty Re: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 20 Oct 2009, 02:30

  NAZIM GAFURRI

  Pas moteve t’ vėshtira –

  Vijnė ditėt e mira ,

  Kujtimet e hidhura

  I lexojmė ndėr pasqyra ...

  N’ tela t’ ēiftelisė

  Kėngėn e nxjerr burri ,

  Fanar i njerėzisė ,

  O , Nazim Gafurri .

  Refreni:

  Zemrat thurin kėngė –

  Lotė tė vegjėlisė ,

  Kosova ngrehė pėrmendore

  Trimave tė lirisė .

  Guri del prej guri ,

  Burri lind prej burri –

  Nėnat rrisin djema

  Si Nazim Gafurri .

  Demokrat i lindur,

  N’ Arbėri yll i ndritur ,

  I urtė e i dashur ,

  Magje pėr t’ uritur ...

  Si shkėmbi qėndrove

  N’ kurthe e n’ pusi ,

  Pėr njeriun e vuajtur

  Dha pallate e shtėpi .

  Refreni:

  Zemrat thurin kėngė ...etj.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ Empty Re: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 20 Oct 2009, 02:31

  MULLA IDRIZ GJILANI

  Hej, jehuan malet , o , n’ katėr anė –

  Hej, na ka dalė , o, njė trim me famė ,

  Hej, hakikat si e do vatani ,

  Mulla Idrizi , o, nga Gjilani ,

  Nė Kur’an , ai ishte betua ,

  Pėr Atdhe , o, me luftua !

  Mulla Idrizi, o, atdhetar ,

  Arsimdashėsi ynė kombėtar ,

  -Pa u shkollua me djemė e ēika ,

  Jo!Jo! Pėr ne nuk zbardhon drita !

  Hej, ngriti zėrin, o, deri n’ re –

  Hej, pa liri , jo, nuk ka as fe !

  Hej, nuk i lėshojmė kurrė tokat shqiptare –

  Deri n’ djep , o, pėr pa dalė fare !

  S’e lėshoj pushkėn , jo, kurrė prej dore ,

  Ose vdekje , ose , fitore !

  Mulla Idrizi , o, trim i parė ,

  Komandanti , o , vullnetar ,

  Porsi qiri , o, nė shandan ,

  Oh, e shkriu jetėn , o, pėr vatan-e .

  Hej, deri n’ vdekje luftoi n’ kėto male ,

  Hej, i pa thyeshėm nė ideale ,

  Hej, pėr bashkimin , o, gjithėkombėtar ,

  Pėr kufirin , o, gjithėshqiptar ...

  Flakadani , o, i lirisė –

  Shėmbėlltyrė e historisė .

  Mulla Idrizi , o, luftėtar ,

  Trim – tribuni ,o, legjendar ,

  N’ burg e dogjėn ,o, nė Gjilan –

  Oh, pėr Atdhe , o, u ba kurban-e!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ Empty Re: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 20 Oct 2009, 02:31

  FAZLI GRAIĒECI

  O, Fazli , o arsimtar ,

  Patrioti ynė shqiptar ,

  E dhe jetėn nė ēeli –

  Veē pėr popull e liri !

  O, Fazli , o zemėr gur ,

  E dhe jetėn pėr flamur .

  Pėr flamur tė Skėnderbeut ,

  Pėr tė drejtat e Atdheut !

  As torturat e Rankoviqit ,

  As nėnshkrimet e Nikoliqit ,

  S’ mund t’ i thyen idealet –

  Pėr Kosovė jetėn e fale !

  Gjaku i njomė i mėsuesit t’ ri –

  N’ damar t’ tokės rrėnjė ka shti ...

  Bijnė lulėkuqe dhe lulėdrita ,

  Gėzon Kosovėn – Republika .

  *****Nga pėrmbledhja “Mallėngjime e ushtima”, botuar nė Prishtinė, mė 1993.

  Autor i teksteve, melodive dhe interpretues i kėtyre kėngėve ėshtė Demir Krasniqi.

  Sponsored content


  NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ Empty Re: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 02:49