Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  shoqeria dhe edukata

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  shoqeria dhe edukata Empty shoqeria dhe edukata

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 23 Aug 2009, 22:54

  12]Shoqėria dhe edukata:[/size]

   SI
   PO I EDUKOJMĖ FĖMIJĖT TANĖ?


   Lodrat
   – armė  Se
  apetitet dhe ushqimet shpirtėrore tė prira nga mentalitetet
  e sėmura dhe motivet e ulėta edukative , nėpėr disa rrethe tė familjeve
  tona ende frymojnė, kultivohen dhe eksponohen publikisht , kėtė mė
  sė miri mund ta vėrejmė tek fėmijėt tanė kudo qė i takojmė ata:
  nė lojėra, oborre, rrugė, sheshe, ēerdhe, shkolla e kudo tjetėr
  .


  Dukuria
  mė e shėmtuar e edukimit tė njė mentaliteti tė
  sėmurė shoqėror, edukim ky qė i ka rrėnjėt shumė tė
  lashta e primitive dhe me pasoja tė pa parashikueshme pėr fėmijėt
  tanė , pa dyshim se janė lodrat – armė , tė cilat prindėrit ua
  blejnė fėmijėve tė tyre me njė mburrje dhe krenari tė pa parė,
  duke mos kursyer as paratė qė i shpenzojnė pėr kėtė qėllim .


  Familjarėt
  e njė mentaliteti tė kėtillė, nuk hezitojnė qė
  t’ iu blejnė lodra – armė fėmijėve tė tyre , qė nga marrja
  e hapave tė parė drejt jetės sė tyre ! Madje, tė tillėt krenohen
  me fėmijėt e tyre , kur i shohin duke lozur me “armė” nė duar:
  revole, pushkė, automatikė, boksa, thika, shpata... duke i ndjekur
  fėmijėt tjerė nėpėr oborre tė shtėpive, duke “luftuar” nė
  grupe me fėmijėt e lagjes, e mė vonė edhe me ata tė qytetit e tė
  shkollave?!


  Prindėrit
  tė cilėt i furnizojnė fėmijėt e tyre me kėso lloj lodrash
  , qė janė imitime tė armėve, do t’i kurajojnė dhe trimėrojnė
  ata edhe mė shumė pėrmes lloj-lloj epitetesh dhe kėngėsh tė ndryshme,
  si p.sh.”Tė ka baba , djalė zabit”!”Tė ka baba, djalė komandant!””Tė
  ka baba, kauboj !” “Tė ka baba, djalė Tarzan!” Tė ka baba,
  djalė Sherif!”...


  Prindėrit
  e njė mentaliteti tė kėtillė, nuk do tė pėrtojnė
  aspak qė t’ i dresojnė fėmijėt e tyre se si duhet tė mėsohen
  qė t’ i shajnė e ofendojnė tė tjerėt, se si duhet tė mėsohen
  qė t’ i sulmojnė tė tjerėt me boks, me thikė, apo edhe
  me revole e pushkė !


  Pėr
  qytetarin e urtė dhe tė ndershėm, janė momente tė
  dhembshme dhe tė tmerrshme rastet kur nė duart e fėmijėve
  sheh lodra tė kėtilla , nga se dihet mirėfilli se cila do tė
  jetė rruga e tė ardhmes sė atyre fėmijėve dhe ku do tė
  pėrfundojnė ata !


  Merrni
  me mend se sa e sa para harxhohen nga buxhetet familjare pėr blerjen
  e kėtyre llojeve tė lodrave , me tė cilat i ushqejnė
  dhe edukojnė fėmijėt e tyre qė tė bėhen delikuent,
  vrasės, hakmarrės dhe belaxhinj tė gatuar me kohė!


  Sa
  e sa para, shpenzojnė prindėrit vetėm pėr blerjen e mjeteve
  shpėrthyese piroteknike , sidomos pėr festėn e Vitit tė Ri
  dhe festat tjera?!


  Prindėrve
  tė njė mentaliteti tė tillė, asnjėherė nuk
  do t’ iu shkonte mendja se mė mirė do tė ishte qė nė vend tė
  lodrave – armė, pėr lojėrat dhe argėtimin e fėmijėve tė tyre,
  tė iu blihen lapsa, fletore, ngjyra, libra e gjėra tė tjera me tė
  cilat do tė edukoheshin me njė frymė tė shėndoshė tė njė civilizimi
  njerėzor !


  Frytet
  e njė edukate tė kėtillė familjare, sot po i shohim
  pėr ēdo ditė nėpėr shkollat tona, ku njė numėr i madh nxėnėsish
  nė vend tė ēantės me libra, lapsa e fletore, shkojnė nė shkollė
  tė armatosur me armė zjarri, thika, boksa dhe mjete tjera sulmuese,
  tė cilave ua bashkėngjisin edhe pakot e cigareve dhe shkrepėset .
  Nga nxėnėsit dhe tė rinjtė e edukuar nė kėtė frymė, jo rrallė
  ndodhė qė tė sulmohen arsimtarėt, nxėnėsit dhe kalimtarėt e rastit,
  e qė shumė herė pėrfundojnė edhe me fatalitete !


  Pėrshėndetjet nė
  rrugė dhe nderimi i tė
  vjetėrve
  kujtohet si sot, kur isha nxėnės i ciklit tė ulėt tė shkollės
  fillore nė fshatin e lindjes sime dhe mėsuesi qė na mėsonte e edukonte
  kishte dalė nė detyrė vetėm me disa kurse , e jo me fakultete sikur
  qė janė mėsuesit e sotshėm !


  Mėsuesi
  , pėrveē mėsimeve tė parapara me plan-programet shkollore,
  pėr ēdo orė na kėshillonte se si duhet t’i pėrshėndesim
  dhe nderojmė tė tjerėt nė rrugė, nė shkollė dhe nė familje!
  Kur duhet t’ i pėrshėndesim njerėzit me “Mirė mėngjesi”,
  kur duhet t’ i pėrshėndesim me “Mirė dita” dhe kur duhet t’
  i pėrshėndesim me “Mirė mbrėma”!


  Mėsuesi,
  vazhdimisht na mėsonte se si duhet tė ju drejtohemi njerėzve
  mė tė moshuar dhe as se si nuk duhet qė tė iu
  drejtohemi me pėremrin “Ti”, por “Ju”!


  Njerėzit
  qė janė mė tė moshuar se ne, as se si nuk duhet
  qė t’ i thėrrasim me emėr tė vėrtetė , por me nofkat tradicionale
  tė nderimit, si: “Bacė”, “Axhė”, “Mixhė”,”Dadė”,
  “Zotėri”...etj.


  Sot,
  pėr kėtė lloj edukate elementare ndaj fėmijėve tanė, shumė
  pak mėsues janė qė e ēajnė kokėn me kėto elemente
  edukative , pėr tė mos thėnė se nuk merren fare me kėtė problematikė
  shoqėrore !


  Njė
  numėr i madh i nxėnėsve tanė, mund ta kryejnė shkollėn e
  plotė fillore dhe tė mos e dinė kurrė se kur
  duhet tė pėrshėndetemi me “Mirė mėngjesi”, kur me “Mirė
  dita” dhe kur me “Mirė mbrėma!?!


  Viteve
  tė fundit, shumė herė mė ka rėnė rasti
  qė tė takohem nė rrugė me nxėnėsit e mi, nė
  kohėt e hershme tė mėngjesit dhe ata gjithmonė mė
  pėrshėndesin me “Mirė dita!” Mė ka rastisur qė nė orėt e
  vona tė mbrėmjes tė takohem me nxėnės nė qytet, tė cilėt unanimisht
  mė pėrshėndesin me “Mirė dita!”


  Kėto
  lloje tė pėrshėndetjeve , mė sė miri e argumentojnė
  faktin se fėmijėt dhe nxėnėsit tanė, sot nuk e dinė se kur
  ėshtė “Mirė mbrėma” dhe kur ėshtė “Mirė mėngjesi!”
  Ata e dinė vetėm njė pėrshėndetje dhe atė:”Mirė dita” nė
  ēdo kohė brenda 24 orėve tė ditės!


  Shumė
  rrallė ndodhė qė dikush nga fėmijėt, nxėnėsit
  dhe mė tė rinjtė, tė na drejtohen me vetėn
  “Ju”, por vazhdimisht do tė na drejtohen me vetėn “Ti”, pa
  u skuqur fare kur na drejtohen edhe me emėr !  paktė janė ata fėmijė, nxėnės, apo tė rinj qė
  dinė se kujt duhet t’i drejtohen me “Bacė”,”Axhė”,
  “Mixhė”,”Dadė”, “Zotėri” etj. por qė tė gjithė pa
  u skuqur fare nga mosha, do tė drejtohen me emėr!  mesin e atyre qė duan tė mos ju thėrrasin me emėr tė
  vėrtetė, qė numerikisht janė shumė tė paktė, ka edhe asi qė
  i pėrdorin nofkat e nderimit nė gjuhėt e huaja,
  si qė janė:”Agė”,”Aga”, “Abė”, Aba”, “Abuqe”,”Abeja”,“Teta”,
  “Mami” etj.


  Pirja e duhanit nė
  shtėpi, nė rrugė dhe nė
  shkollė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  shoqeria dhe edukata Empty Re: shoqeria dhe edukata

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 23 Aug 2009, 22:55

  Pirja e duhanit nė
  shtėpi, nė rrugė dhe nė
  shkollė


  Prindėrit
  tė cilėt e konsumojnė duhanin nė shtėpi para fėmijėve
  tė tyre , ata vetė do t’ ua mėsojnė pirjen e duhanit
  edhe fėmijėve tė tyre, nga se fėmijėt sa herė qė t’i shohin
  prindėrit e tyre duke thithur tymin e duhanit dhe duke u shoqėruar
  ditė e natė me ta, do tė jenė kureshtarė qė ta sprovojnė edhe
  ata shijen e duhanit, nga se ata nė asnjė mėnyrė nuk mund tė besojnė
  dhe tė binden se prindėrit do tė konsumojnė diēka tė dėmshme,
  diēka qė sjell rreziqe dhe diēka qė nuk ka shije !  rrethanat e kėtilla, ēdo fėmijė do tė ėndėrronte se kur do tė
  rritet , tė bėhet burrė dhe do ta shijojė tymin e duhanit ashtu
  si prindėrit e tyre !


  Nga
  kjo kureshtje , fėmijėt do ta shfrytėzojnė mungesėn e prindėrit
  dhe rastin mė tė volitshėm pėr t’ ia marrė babait kutinė
  e duhanit dhe pėr ta sprovuar cigaren nė ndonjė vend tė fshehtė,
  ku nuk do tė shihej nga ana e prindėrve !  anėn tjetėr, ka shumė prindėr duhan-pirės tė cilėt
  nga dembelia e tyre, i angazhojnė fėmijėt e tyre qė tė
  shkojnė nė shitore dhe t’ ua blejnė duhanin . Nė rastet
  e kėtilla, fėmijėt nga lakmia pėr ta shijuar atė qė e kanė tė
  ndaluar nga prindėrit, herė do kurė do ta sprovojnė qė ta thithin
  ndonjė cigare deri sa tė kthehen nga shitorja !


  Me
  nisma tė tilla, do tė formojnė edhe grupe me fėmijėt
  e lagjes , tė cilėt do tė gjejnė mėnyra tė ndryshme pėr ta siguruar
  duhanin ilegalisht dhe pėr ta pirė sė bashku me moshatarėt e tyre
  . Mu nga kėto veprime ilegale tė fėmijėve dhe pėrpjekjet pėr tė
  siguruar tė holla pėr blerjen e duhanit, jo vetėm qė do ta mėsojnė
  pirjen e duhanit, por ata do tė mėsohen edhe pėr tė vjedhur, nga
  se ndryshe nuk do tė mund tė sigurojnė para pėr blerjen e duhanit
  .  vonė, fėmijėt do tė nisin rrugėn e shkollimit dhe kur nė
  shkollat e tyre i shohin mėsuesit dhe edukatorėt e tyre duke pirė
  duhan para tyre, ata e fitojnė bindjen se duhani qenka diēka i bukur,
  i mrekullueshėm dhe i shijshėm, por qė kėtė mrekulli nuk po mundkan
  ta shijojnė njerėzit e varfėr qė nuk kanė para !


  Shumė
  prej tyre, do tė fillojnė ta imagjinojnė veten se
  si do tė dukeshin me cigare nė gojė, ashtu sikur mėsuesit e tyre
  ?!


  Absurdi
  edhe mė i madh nė kėtė drejtim , bėhet atėherė
  kur shumė nga edukatorėt, mėsimdhėnėsit e fėmijėve iu japin
  para nxėnėsve tė tyre dhe i ēojnė nėpėr shitore
  pėr t’iu blerė cigare !


  Prindėrit
  dhe mėsuesit e tillė, qė i shfrytėzojnė fėmijėt dhe i urdhėrojnė
  qė tė shkojnė nė shitore pėr tė iu blerė duhan, nuk e kanė
  asnjė tė drejtė morale qė t’ i kėshillojnė ata, qė tė mos
  e pinė duhanit, nga se edhe nuk mund t’ i bindin se duhani ėshtė
  i dėmshėm pėr shėndetin e tyre !


  Konsumimi i pijeve alkoolike nė
  shoqėri me mėsimdhėnės  Ngjashėm
  me konsumimin e duhanit, ėshtė edhe konsumimi i pijeve alkoolike i
  cili bėhet nė prezencėn e fėmijėve duke filluar nga ambientet familjare,
  nė shoqėri e deri nė shkollė .


  Kur
  prindi e ēon fėmijėn e vet nė shitore pėr t’ i blerė pije
  alkoolike , pastaj e konsumon atė nė prezencėn e anėtarėve tė
  familjes, nė prezencėn e mysafirėve, nuk ka se si tė mos ua shtojė
  kureshtjen dhe lakminė fėmijėve pėr t’i shijuar edhe ata pijet
  e ndryshme alkoolike! Pas kėtyre akteve , prindi i ka tė kota pėrpjekjet
  pėr ta bindur fėmijėn e vet se nuk bėnė qė tė pėrdoret alkooli
  dhe se ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin e njeriut! Nė rastet e kėtilla,
  ēdo fėmijė do tė shfrytėzonte mundėsinė e parė tė mundshme
  pėr ta sprovuar e shijuar pijen alkoolike !


  Aktet
  mė tė dhembshme tė shoqėrisė sonė, janė
  momentet kur nxėnėsit konsumojnė pije alkoolike nė
  shoqėri me mėsimdhėnėsit e tyre – edukatorė ! Nuk janė tė rralla
  rastet kur nėpėr shkollat e mesme, ndonjėri nga profesorėt e kushtėzon
  nxėnėsin e vet qė ta qerasi me ndonjė pije alkoolike, po qe se dėshiron
  ta pėrmirėsojė ndonjė notė tė dobėt, apo ta kalojė riprovimin
  e klasės !


  Edhe
  mė tė dhembshme janė rastet kur ndonjė klasė
  organizon ndonjė ndeje, aheng, ditėlindje, apo banket kolektiv dhe
  nė organizime marrin pjesė edhe mėsimdhėnėsit e tyre – pedagogė,
  edukatorė, ku do tė ngrehin dolli me pije alkoolike sė bashku me
  nxėnėsit e tyre !


  Kur
  konsumohet alkooli nė mėnyrė tė organizuar kolektive,
  atėherė automatikisht imponohet edhe pirja e duhanit nė mėnyrė
  kolektive dhe ndėrrimi i cigareve nė mes tė nxėnėsve dhe mėsimdhėnėsve
  tė tyre! Nė organizimet e kėtilla , ku konsumohet duhani dhe alkooli,
  krijohen kushte dhe atmosfera tė volitshme pėr ta futur nė pėrdorim
  edhe konsumimin e drogave tė ndryshme !


  Loja e ashtuquajtur
  “Dita dhe nata”
  njė shkollė tė mesme tė njė qyteti tonė
  , kishte qenė njė profesor i cili kishte qenė konsumues
  kronik i alkoolit dhe rrallė herė kishte shkuar nė
  orė tė mėsimit nė gjendje tė zhdehur ! Ai, madje e kishte pas praktikuar
  qė nė xhepin e tij, ta mbante rregullisht nga njė shishe tė vogėl
  rakie !


  Njė
  ditė, kur ishte duke shpjeguar njė njėsi mėsimore nė
  klasė para nxėnėsve tė tij, pėrnjėherė i kishte
  rėnė malli pėr ta ngrehė nga njė gojė raki, por qė nuk e
  kishte guximin qė ta pinte nė klasė para syve tė nxėnėsve! Mezi
  arriti qė ta pėrfundojė shpjegimin e njėsisė mėsimore dhe u ulė
  pranė katedrės sė tij, kinse pėr tė pushuar pakėz. Atėherė,
  iu tha nxėnėsve:


  “Nxėnės
  tė dashur! Temėn e mėsimit e shpjeguam, por deri tash unė jam lodhur
  duke shpjeguar , e ju jeni mėrzitur duke dėgjuar ! Tash, sa pėr tu
  relaksuar pakėz, propozoj qė ta luajmė njė lojė sė bashku !


  Loja
  quhet :”Dita dhe nata”! Unė do ta udhėheq lojėn, por ju duhet
  tė jeni shumė tė disiplinuar dhe t’i zbatoni rregullat e lojės!
  Kur unė tė jap komandėn:”Nata!”- Ju , do t’i ulni kokat mbi
  banka ! Kur unė tė jap komandėn :”Dita!”- Ju do t’i ngriheni
  kokat lartė! Pra, kėto janė rregullat e lojės, por ju keni kujdes
  e mos i ngatėrroni ditėn me natėn, nga se ai i cili do tė gabojė
  do tė dėnohet me notė tė dobėt !   • A jemi gati tė
    fillojmė ? Nxėnėsit iu pėrgjigjen njėzėri: - Po, zotėri profesor
    !
  Profesori:
  - Po, ama kur tė them unė:”Nata!”, po gabon dikush e po e
  ngritė kokėn lartė , derisa tė jap komandėn :”Dita!”


  Ia
  filluan lojės dhe kur profesori komandonte :”Nata!”- nxėnėsit
  qėndronin me koka tė ulura mbi banka, kurse profesori e nxirrte shishen
  nga xhepi dhe e pinte njė gojė raki! Tani e fshihte shishen nėn tavolinė
  dhe bėrtiste:”Dita!” Nxėnėsit i ngrehnin kokat lartė! Profesori
  e reprizonte kėtė lojė disa herė radhazi , me motivacion se nxėnėsit
  nuk e kishin bėrė mirė lojėn, deri sa e zbrazi shishen e alkoolit
  dhe tani iu tha nxėnėsve :”Tash e keni bėrė mirė tė gjithė
  lojėn dhe mos e harroni, nga se mund ta luajmė edhe ndonjė ditė
  tjetėr!”


  Kėtė
  lojė, nxėnėsit e kishin hetuar dhe kuptuar shumė shpejt , por
  nga frika e ndėshkimit me nota tė dobėta, e kishin luajtur kėtė
  lojė deri nė pėrfundim tė vitit shkollor, por asnjėherė
  nuk e kishin harruar dhe mė vonė gjithmonė ia kishin pėrkujtuar
  profesorit, duke i thėnė:”Profesor! A po e luan ende atė lojėn:”Dita
  dhe nata” nėpėr klasė me nxėnės?!  Gjilan, mė
  21 Gusht 2009. Demir KRASNIQI
  adela
  adela
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 21
  Mosha : 34
  Pikėt : 45
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 04/04/2009

  shoqeria dhe edukata Empty Re: shoqeria dhe edukata

  Mesazh nga adela Mon 24 Aug 2009, 03:27

  Shume shkrim interesant dhe edukative per prinderit.

  Sponsored content

  shoqeria dhe edukata Empty Re: shoqeria dhe edukata

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 03:49