Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  parodi rapsodike

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  parodi rapsodike Empty parodi rapsodike

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 09 Jun 2009, 22:51     Spiunėt
     vajtojnė nė pleqėri :


     KUR
     JAM KANĖ ME I VAKT I RI


     (Parodi rapsodike)

     Kur jam kanė me
     i vakt i ri ,


     Veshė e mbathė
     sikur zotni ,


     Me hyqmet zuna
     miqėsi ,


     Me UDB-ashė ,
     me milici ,


     Shkojsha natėn
     , kishe po rri ,


     Ju kallxojsha pėr
     kojshi ,


     Pėr katun e krejt
     nahi ,


     Kush ka pushkė,
     kush ka allti!...


     Shpejt mė shkruen
     pėr hafi ,


     Mė dhanė pushkė
     , mė dhanė allti ,


     M’ dukej vetja
     si kapedan ,


     N’ krejt nahinė
     s’ ka kush ēka m’ banė !


     Ni ditė dola nė
     pazar ,


     Pėr me ble ni
     plis tė bardhė,


     Ni kuti, ni qelibar
     ,


     Ni parė tirqi
     me xhurdi ,


     Shokėn dredhun
     lahori ,


     Kundra t’ zeza
     pėr lakmi ,


     Veshė e mbathė
     si kallomoqi ,


     N’ krejt nahinė
     s’ mė gjindej shoqi !


     Nė katun u bana
     i parė ,


     M’ bajshin gjinja
     iftibarė ,


     S’ bajshin dasma
     , as gazmend ,


     Pa ma ba mue naj
     vend !


     Kund pa mue s’
     bahej konaku ,


     Gjithkund m’
     qitshin n’ ballė oxhaku !


     Kriske pitja e
     kriske flija ,


     Pula t’ pjekne
     e revania !...


     Kur u nissha me
     shkue ndėr shokė –


     Bardh si bora plisin
     mbi kokė ,


     Pushkėn n’ krah
     e alltinė n’ shokė ,


     Kryet n’ qiell
     - s’ preksha pėr tokė ,


     Dy parė mustaqe
     kalavesh ,


     Dredhė mi dredhė
     deri mbi vesh !


     Fėmijėt mė thirrshin
     Katarosh ,


     Gratė mė thirrshin
     Aga Kokrrosh !
     Isha i shpejt ,
     ma i shpejt se struja ,


     Qitsha pushkė
     nė dasma t’ huja !


     Kur kėndojshin
     kangatarėt –


     Unė me shokė
     , qitshim ma t’ parėt !


     Pėrmas nesh, qitshin
     fukaraja –


     Rritej nami e sevdaja
     !


     T’ zotit t’
     shpisė kurrė s’ ja kem pėrshosh –


     Deri ja bajshim
     tavanin shoshė !


     T’ nestret herėt
     para sabahit –


     Krejt ja u marrshim
     armėt prej krahit !


     Drejt nė burg
     i shkokordhojshim ,


     Me dėnime i sakatojshim
     !


     Der’ sa rrijshin
     n’ burg ata t’ ngratė –


     Na te shpija ja
     u marrshim gratė !


     Prej burgut kur
     bajshin me u lėshue –


     Gratė e tyne ju
     kanė kallxue :


     “Kokrrosh Aga,
     mos me t’ pas ndihmue –


     Kurrė prej burgut
     nuk t’ kishin lėshue!


     Natė pėr natė
     ardhke te shpija –


     Mos t’ na i
     ngucin thminė kojshija !”


     Grupe t’ forta
     rapsodike ,


     Knojshin kangė
     patriotike ,


     Me rafale automatike
     ,


     Bahej dasma heroike
     !


     Knojshin t’ shkretit
     der’ n’ orė t’ vona –


     Incizojshim n’
     magnetofona ,


     I ēojshim n’
     UDB-e , shiritat falė ,


     Ja u pėrkthejshim
     fjalė pėr fjalė !...


     Fill mas dasmave
     , rapsodėt e shkretė –


     I priste burgu
     me shumė pendrekė !


     Nėpėr hotele
     , ku kish turista –


     Unė pėrcillsha
     nacionalista ,


     Veshun n’ tirq
     e plis tė bardhė ,


     Duhan pijsha n’
     ēehlibar ,


     Si ēoban , si
     katundar ,


     Nga ni herė si
     rrogėtarė ...


     Vijshin grupe dhe
     turista ,


     Vijshin shumė
     nacionalista ...


     Knojshin kangė
     patriotike –


     Pėr me ba Shqipinė
     etnike !


     Por pa marrė fund
     mirė banketi –


     Pėr ta kriske
     i ziu kiameti !...


     N’ vend se t’
     kthehen nėpėr shtėpia –


     Pėrfundojshin
     nėpėr ēelija !...


     Ditėn gjumė bajsha
     nė shpi ,


     N’ mbramje n’
     oda nėpėr shoqni ,


     Natėn n’ UDB-e
     – “Bismilahi” ,


     Me UDB-ashė m’
     ēelte sabahi !


     Kur dilsha prej
     UDB-ės n’ sabah –


     Krejt ēarshinė
     i shtisha n’ gjynah :


     “Kqyrni vllazėn,
     ēka jam ty hekė ,


     M’ lypin armė
     , m’ lypin fishekė ,


     M’ kanė ba llom
     ty m’ rrehė pendrekė ,


     Gjithė natėn
     s’ m’ kanė lanė me fjetė !”


     Tash na erdh demokracia
     -


     Iku UDB-ja , iku
     Serbia ,


     Pobratimat e kumbaria
     ,


     Mė shkoi pushka
     e m’ shkoi alltia!...


     Nė pleqni vetun
     kam mbetė ,


     Bash si qeni n’
     kolibė t’ shkretė !


     S’ po m’ do
     grueja, s’ po m’ donė thmija,


     S’ po m’ do
     rrethi, as shoqnija ,


     M’ kanė leqitė
     krejt miqasija ,


     S’ po m’ do
     kisha, as xhamia ,


     Haj medet pėr
     mentė e mia !


     Zorrtė prej unje
     mu kanė prrekė ,


     M’ asht afrue
     vadja me dekė ,


     Kam me u kalbė
     qitu nė shpi ,


     S’ ka me ardhė
     kush n’ dhe me m’ shti !


     Kokrrosh Aga, ni
     fjalė po e flet ,


     Ja u len t’ rive
     ni amanet :


     “Amanet, evladėt
     e mi,


     Nipa , mbesa e
     vėllazni ,


     Amanet shokė e
     miqėsi ,


     Mos me ba mynafiki
     ,


     Se nuk paska gja
     ma zi !


     Kur t’ vinė
     deka , mos me t’ vorrue ,


     Por me t’ qitė
     si qenin n’ pėrrue !


     Tash po e shoh
     se jam kanė qorr ,


     S’ kam lanė
     ven kund , as pėr vorr !


     Se spiunat kund
     s’ kanė ven,


     Dheu mrena nuk
     i len !
  Gjilan, mė 07
  Qershor 2009. Demir KRASNIQI

   Similar topics

   -
   » parodi
   » PARODI

   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 04:32