Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  ETNOMUZIKOLOGJI

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  ETNOMUZIKOLOGJI Empty ETNOMUZIKOLOGJI

  Mesazh nga shaban cakolli Sat 28 Mar 2009, 04:12


  ETNOMUZIKOLOGJI U1_Demir_KrasniqiEtnomuzikologji

  FILLET E AMATORIZMIT MUZIKOR NĖ MALĖSINĖ E GOLLAKUT

  Nga Demir KRASNIQI


  Malėsinė e Gollakut , edhe pėrkundėr rrethanave tė pafavorshme pėr
  jetesė , pėrndjekjet e vazhdueshme dhe harresėn nga pushtetet e
  deritashme , folklori burimor popullor, si njėra nga veēoritė e
  kulturės shqiptare , ėshtė zhvilluar dhe ruajtur nė mėnyrėn mė
  origjinale , qė nga lashtėsia , duke i qėndruar besnik traditės sonė
  kulturore tė trashėguar nėpėr shekuj , me njė kthjelltėsi tė pastėr ,
  pa ndikime nga folklori dhe kultura e importuar .
  Nė kėtė krahinė
  kanė lindur , janė rritur dhe kanė vepruar shumė talentė , krijues,
  interpretė , humoristė , instrumentistė popullor , tė cilėt nė
  amfiteatrin popullor tė odave , gazmendeve , ahengjeve dhe tubimeve tė
  ndryshme popullore , kanė shėnuar deri nė piedestal artin e krijuar nga
  shpirti i popullit , i cili nė historinė e kulturės sonė kombėtare do
  tė jetė njė thesar i ēmuar pėr shumė breza qė do tė vijnė nė vazhdimėsi
  .
  Pėr shkak tė mungesės sė zhvillimit ekonomik, tė infrastrukturės
  dhe tė shkollimit adekuat , talentėt e rrallė tė kėtyre trevave , tė
  ngulfatur nga izolimi shekullor dhe varfėria , nuk kanė pasur mundėsi
  qė tė pajisen me instrumente muzikore tė fabrikuara , por ata
  fillimisht kanė kėnduar pa shoqėrim me instrumente muzikore, nė stilin
  e ashtuquajtur:”me gisht nė vesh”, e mė vonė kanė kėnduar me shoqėrim
  tė instrumenteve tradicionale , tė cilat i kanė pėrpunuar ata vet, si:
  fyelli i bariut, kavalli, mezhnica (gajdeja), ēiftelia, sharkia ,
  surlja, defi dhe tupani.

  Pėrpunuesit dhe interpretuesit e veglave burimore muzikore


  Artizanati
  i pėrpunimit tė veglave popullore muzikore , nė trevat e Malėsisė sė
  Gollakut , ka qenė shumė i zhvilluar , sidomos nė jetėn baritore , kur
  shumė barinj pėrpunonin dhe luanin me fyej, kavalle, mezhnica (gajde),
  ēifteli dhe sharki .
  Si ēerdhe e pėrpunimit dhe luajtjes me ēifteli
  e sharki, nė kėtė Malėsi, pa dyshim ishte fshati Kremenatė, ku prej tij
  dolėn shumė mjeshtėr dhe interpreto tė ēiftelive dhe sharkive , duke
  filluar nga doajeni dhe legjenda e ēiftelisė: Beqir Kremenata –
  Prelezi, Muharrem Kremenata, Hajdin Jashari, Rexhep Hajrizi e shumė tė
  tjerė qė e ndoqėn rrugėn e tyre duke e ruajtur gjithnjė traditėn .
  Si
  instrumenti mė i preferuar nė trevat e Malėsisė sė Gollakut, ka qenė
  kavalli , pėr tė cilin predikuesit fetar , propagandonin se “ėshtė
  sevap pėr t’ i rėnė!”
  Pa dyshim se ndėr kavallistėt mė tė njohur nė
  kėtė Malėsi, ishte Zenel Zymber Krasniqi (1896-1984), ose siē e quante
  populli:”Zenel Kavalli” “Baci Nel”, nga fshati Tugjec , i cili ishte i
  njohur nė mbarė Malėsinė e Gollakut , nė Jabllanicė dhe nė fshatrat e
  Anamoravės. Po nga ky fshat, rrugėn e tij e ndoqėn mė vonė: Selman
  Kosumi dhe Sadri Krasniqi, i cili ishte edhe pėrpunues i fyejve dhe
  kavalleve .
  Me pėrpunimin dhe luajtjen nė ēifteli, sharki dhe
  mezhnicė ėshtė marrė edhe Hamdi Xhemė Krasniqi nga Tugjeci , me djemtė
  e tij, si dhe vėllezėrit: Ejup, Muharrem e Sylejman Krasniqi .
  Pėrpunuesi
  i vetėm dhe mė i njohur nė Malėsinė e Gollakut , pėr pėrpunimin e
  surleve dhe luajtjen me to, ka qenė Mehmet Hatolli nga fshati Tugjec,
  surlet e tė cilit janė kėrkuar deri nė Shkup, pėr kualitet dhe cilėsi
  tė lartė tė pėrpunimit .
  Kavallistė shumė tė njohur dhe tė kėrkuar
  nė odat e Malėsisė sė Gollakut, kanė qenė edhe vėllezėrit Behlul dhe
  Halil Leka , nga fshati Kranidell , pastaj nė fshatin Poliēkė e
  Velegllavė ka pasur shumė kavallistė tė njohur: Murat Surdulli, Mehedin
  Bunjaku, Hajredin Mushica,Shabi Vokshi, Zenel Vokshi, Njazi Vokshi e
  shumė tė tjerė .
  Prej instrumentistėve mė tė njohur nė luajtje me
  ēifteli , nga trevat e Gollakut, nuk mund tė harrohet legjenda e
  ēiftelisė, Beqir Kremenata – Prelezi, i cili edhe i bėri incizimet e
  para nė shiritat e Radio Prishtinės, pas tė cilit do tė vijnė Murat
  Bunjaku nga Kosovica, Rrahman Bunjaku ( me fyell) nga Kosovica dhe
  interpretuesi mė brilant i ēiftelisė – Fatmir Makolli nga Mareci . Mė
  vonė , do tė dalin nė skenė edhe kavallistė tė tjerė, si :Heset Matoshi
  dhe Rrahman Matoshi nga Gėmica, Shefki Krivaēa nga Meshina e shumė tė
  tjerė.


  Rapsodėt dhe interpretėt e kėngės popullore nga Malėsia e Gollakut

  Ndėr
  rapsodėt mė tė njohur nga Malėsia e Gollakut, do tė pėrmendet Sejdi
  Abazi nga fshati Velegllavė, i cili mė vonė ka migruar nė fshatin
  Gumnishtė , afėr Gjilanit dhe ėshtė njohur me nofkėn “Sejdė Gumnishta”,
  rrugėn e tė cilit e ndoqėn edhe djemtė dhe nipat e tij, duke lozur dhe
  kėnduar me ēifteli , fyej dhe kavalle . Ka qenė shumė i njohur dhe i
  kėrkuar grupi instrumental burimor i Ajvaz Matiēanit, afėr Prishtinės.
  Kėngėtari
  dhe rapsodi i parė nga Malėsia e Gollakut, i cili u dėgjua pėrmes
  etėrit nga valėt e Radio Prishtinės, ėshtė Demir Krasniqi, nga fshati
  Tugjec, pas tė cilit kėtė rrugė do ta ndjekin edhe vėllezėrit: Jakup e
  Rrahman Krasniqi, ndėrsa kėngėtarja e parė e Radio Prishtinės, nga kjo
  Malėsi, ishte Ylfete Rafuna nga fshati Gjyrishec .
  Nga fshati
  Desivojcė, janė tė njohur kėngėtarėt: Sadete Shkodra, Sirie Gagica,
  Nazim Gagica dhe Florim Gagica. Nga fshati Zarbicė, do tė dallohet
  kėngėtari Besim Limani. Nga fshati Zhujė, ėshtė i njohur rapsodi Qazim
  Hajdari, kurse nga fshati Gėmicė, janė tė njohur rapsodėt: Xhemajl
  Matoshi, Hetem Matoshi , Ramadan Matoshi dhe Sanie Matoshi. Nga fshati
  Sfircė , dallohen rapsodėt: Selajdin Berisha , Bajram Berisha.
  Nga
  fshati Kranidell, dallohen rapsodėt, instrumentistėt dhe kėngėtarėt:
  Qazim, Sabit,Ismet , Besim Shabani dhe Linda Shabani. Vėllezėrit:Fehmi,
  Remzi, Fejzi, Adnan dhe Besim Leka .
  Nga fshati Kremantė, dalin njė
  grup rapsodėsh tė cilėve iu prinin vėllezėrit: Xhavit , Kosum dhe
  Rexhep Kadriu . Nga fshati Kosovicė, dallohen solistet e mirėnjohura:
  Taibe, Nazife dhe Merita Bunjaku.
  Nga fshati Strezoc , dalin dy
  talentė shumė tė pėrsosur: Xhavit dhe Refik Sadiku, tė cilėt pėrveē
  kėngės, janė edhe fiz-harmonikistėt e parė tė Malėsisė sė Gollakut.
  Nga
  fshati Krilevė, dalin solistet dhe instrumentistet e njohura: Nazmije
  dhe dhe Nevrie Demolli. Nga fshati Gllogovicė, nė fushėn e folklorit
  dallohet rapsodi Gani Demolli. Nga fshati Zajēec janė tė njohur
  vėllezėrit Hajdin dhe Ibrahim Munishi, motrat Selmani, motrat Mihrije
  dhe Pashije Munishi, tė cilėt nė fakt kanė qenė njė ansambėl nė vete,
  pasi kanė lozur nė pothuaj tė gjitha instrumentet muzikore, si nė
  ēifteli, sharki, fyell, kavall, me defe, surlja e mezhnica dhe kanė
  kėnduar nė dasma dhe ndeje qė bėheshin nė shtėpitė dhe familjet e
  lagjeve nė Tugjec, Zajēec, Kremenatė e Meshinė. Jeta e vėshtirė dhe nė
  skamje ka ndikuar qė talenti i tyre tė mbetet i pa shfrytėzuar nė
  shkallėn e duhur dhe tė shuhet pa mbėrri majat e artit tė kėndimit. Po
  ashtu janė tė njohur edhe Hajrulah Veliu, Avdullah Hyseni dhe Malush
  Ajeti, ndėrsa Selman Isufi ishte instrumentist i njohur nė kavall,
  mezhnica dhe lahutė, tė gjithė kėta nga Zajēeci.
  Nga Sfirca e
  Brendshme, janė tė njohur interpretėt dhe instrumentistėt: Abdurrahman
  Sfirca, Muhamet Sfirca, Qazim Beha, Imer Emini, vėllezėrit: Jetullah,
  Abaz dhe Zog Aliu, Kadri Abazi dhe Remzi Jakupi – Remi nga Banja e
  Sijarinės.
  Nga fshati Prapashticė, gjurmė nė fushėn e kultivimit tė
  folklorit burimor kanė lėnė rapsodėt:Ismajl Nuredini, Ejup Ibrahimi,
  Jahir Nuredini dhe solistja e mirėnjohur Mihrije Prapashtica.
  Nga
  fshati Marec, kanė qenė tė njohur si rapsodė, vėllezėrit: Rizah dhe
  Fejzullah Musliu. Nga fshati Mramor ėshtė i njohur rapsodi Muharrem
  Gashi dhe dikur ishte edhe Zeman Gashi. Nga fshati Slivovė , ėshtė i
  njohur rapsodi Zejnullah Bajrami dhe bija e tij, Arta Bajrami . Nga
  fshati Koliq, kontribut tė ēmueshėm ka dhėnė edhe rapsodi Faik Binaku.
  Nga fshati Grashticė, ėshtė i njohur rapsodi Shaip Berisha dhe
  interpreti Lulėzim Krasniqi. Nga fshati Keēekollė, vjen interpreti
  shumė i njohur Naim Abazi e shumė tė tjerė.
  Do t’ u kėrkoja falje
  paraprakisht, tė gjithė atyre interpretove, apo instrumentistėve, tė
  cilėt pa dashje dhe pa qėllime mund t’i kem harrua, por me sugjerime
  dhe plotėsime tė njė vullneti tė mirė, nė njė tė ardhme mund tė botohet
  njė monografi me tė gjithė artistėt popullor nga trevat e Malėsisė sė
  Gollakut.
  Nė fshatrat e Malėsisė sė Gollakut, herė pas here ka
  pasur edhe nisma tė themelimit dhe veprimit tė grupeve tė vogla
  folklorike, apo edhe tė shoqėrive muzikore amatore. Pėrpjekje tė
  kėtilla janė bėrė gati se nė tė gjitha shkollat fillore, por gjurmė mė
  tė mėdha kanė lėnė grupet muzikore tė fshatrave :Keēekollė, Marec,
  Strezoc, Tugjec, Lisockė, Velegllavė, Poliēkė dhe Desivojcė.

  vitin 1970, nė fshatin Tugjec, ka funksionuar SHKA”Shpresa e Malėsisė”
  , e cila mė vonė ėshtė ripėrtėrirė me emėrimin e dėshmorit Nuhi Berisha
  .

  Tė parėt me shkollim dhe arsimim muzikor nė Malėsinė e Gollakut


  Pas
  pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore, nė Malėsinė e Gollakut, nuk
  kishte as njė njeri, i cili do tė dinte ta shkruaj njė notė muzikore,
  apo ta vizatojė njė pentagram. Nevojat pėr edukimin dhe arsimimin
  muzikor nė shkollat tona ishin shumė tė mėdha, por kushte pėr shkollim
  nuk kishte .
  Njeriu i parė nga Malėsia e Gollakut, i cili ia mėsyu
  shkollimit profesional muzikor, ishte Selman (Lotė) Vaku, i njohur si
  Selman Vokshi, nga fshati Poliēkė, i cili atė kohė kishte mbaruar
  shkollėn e mesme tė muzikės nė Prizren, e cila pėr herė tė parė ishte
  hapur nė vitin 1948 .
  Rrugėn e Selmanit, do ta ndjekin mė vonė, Isa
  Jakupi dhe Esat Shkodra nga fshati Desivojcė, Zekė Isufi nga fshati
  Gjyrishec, Rexhep Munishi nga fshati Gėmicė, Hetem Berisha nga fshati
  Sfircė, Qazim Oruēi nga fshati Gllogovicė, Bajram Osmani nga fshati
  Hajkobillė, Bajram Behluli nga fshati Meshinė, Ahmet Dėrguti nga fshati
  Brainė dhe vėllezėrit Demir dhe Hazir Krasniqi , nga fshati Tugjec.
  Prej kėtyre gjeneratave kanė dalė pedagogė muzikor, dirigjentė,
  instrumentistė, kompozitorė, etnomuzikolog, mbledhės tė folklorit,
  interpreto tė kėngės etj.
  Pas kėsaj gjenerate tė parė tė
  muzikantėve tė shkolluar, do tė dalin edhe shumė tė rinj , tė cilėt do
  ta ndjekin rrugėn e paraardhėsve tė tyre: Kushtrim dhe Albina Jakupi,
  Sanije Matoshi; Visar, Lumnije dhe Enis Osmani, Dėfrim dhe Yll Behluli,
  Albana dhe Vatra Isufi, Pėrparim Krasniqi dhe shumė emra tė rinj tė
  muzikės sė kultivuar artistike.

   Similar topics

   -

   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 03:08