Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:19

  Armikut dhe erės tregoji gjoksin.
  Shqipe

  Armiku mbetet armik, edhe i vdekur qoftė.
  I. Kadare

  Me njė armė tė zbrazėt mund ta trembėsh armikun, por nuk mund ta zhdukėsh.
  J. Xoxa

  Armikun barte nė shpinė derisa tė fitosh atė qė kėrkon nga ai.
  Mahabharata

  Mė mirė ėshtė tė njohėsh armikun se mikun.
  Latine

  Kush ka tre armiq, sė paku me njerin duhet tė pajtohet.
  Gjermane

  Nuk ėshtė armik vetėm ai qė bėn njė tė keqe, por edhe ai qė ka atė qėllim.
  Ruso

  Ēdo njeri ka armiq.
  Can****

  Kur nuk ka armiq nuk ka as lavdi.
  Balzaku

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:20

  Njeriut shpesh i duhet edhe ajo qė nuk i duhet fare.
  Auerbahu

  Njeriu s'ėshtė kurrgjė tjetėr, veēse njė varg i veprave tė veta.
  Heffeli

  Njeriu fisnik ėshtė i qetė dhe shpirtmadh. Njeriu vul-gar ėshtė gjithmonė i tronditur.
  Konfuēi

  Nuk janė njerėz tė mėdhenj ata qė urrejnė njerėzit.
  Vovenargu

  Njerėzve u vjen e keqja shumė mė tepėr nga iluzionet, sesa nga mosdija. Shumė mė pak na dėmton ajo qė s'e dimė, sesa ajo qė mendojmė se e dimė.
  Ruso

  Nė rrezik, njeriu bėhet i fortė.
  Aristoteli

  Disa njerėz u ngjajnė kėngėve bajate, dalin shpejt nga moda.
  La Rush*****o

  Gjėja mė e mėnēur pėr njeriun ėshtė t'ia qėllojė se ē'mendojnė tė tjerėt pėr tė.
  Halifaksi

  Edhe fati edhe fatkeqėsia janė gjėra tė shpirtit tė njeriut.
  Demokriti

  Edhe parmenda i bindet njeriut, kur di ta drejtojė.
  Ivanovi

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:21

  Asgjė nuk mund tė na bindė se arti ėshtė i pavdekshėm. Bota mund tė jetojė edhe pa letėrsinė. Mirėpo, mė lehtė do ta kishte edhe pa njeriun.
  Sartri

  S'ėshtė fatkeqėsi tė jesh i njohur pėr keq tek njerėzit, fatkeqėsi ėshtė t'i njohėsh keq njerėzit.
  Konfuēi

  Njeriu qė tė shpie kah vepra e mirė ėshtė njėsoj si ai qė e bėn.
  Muhameti

  Njeriun nuk e ndihmon duke i dhėnė ēdo ditė peshk pėr tė ngrėnė, por duke e mėsuar tė zėrė peshk.
  Kineze.

  Njeriu lind i lirė, ndėrsa tėrė jetėn ėshtė nė pranga.
  Ruso

  Njeriu i kuptueshėm i pėrshtatet botės, i pakuptueshmi vazhdimisht mundohet t'ia pėrshtasė botėn vetvetes.
  Shou

  Njerėzit qė s'i kundėrshtojmė kurrė janė ose ata qė mė sė shumti i duam, ose ata qė mė sė paku i respektojmė.
  Korēe

  Njerėzit janė si pjeshkat e dardhat, bėhen tė ėmbla pak para se tė fillojnė tė prishen.
  Holmsi

  Njerėzit ndahen nė dy llojė: tė parėt mendojnė e pastaj flasin e veprojnė, tė dytėt njė herė flasin, veprojnė, e pastaj mendojnė.
  Tolstoi

  Njerėzit vdesin qė tė rrojė njerėzimi.
  Bjelinski

  Njeriu asnjėherė nuk ėshtė qesharak pėr shkak tė vetisė qė ka, por vetėm pėr shkak tė asaj qė dėshiron tė ketė.
  La Rosh*****o

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:23

  Kur flet pėr armikun tėnd mos harro se njė ditė mund t'i bėhesh mik.
  Periandri

  Duani armiqtė, sepse ata flasin pėr gabimet tuaja.
  Franklini

  Fakti qė kemi armiq tregon qartė se kemi edhe merita.
  Beme

  Miqtė i zgjedhim sipas pamjes, tė njohurit sipas karakterit, ndėrsa armiqtė sipas menēurisė.
  Uajldi

  Mendimet qė kanė armiqtė pėr ne janė mė afėr tė vėrtetės, se ato qė kemi pėr veten.
  Briani

  Kushdo qė hamendet ėshtė armiku im.
  Bonoparti

  Me tė rrezikshmit janė armiqtė, pėr tė cilėt njeriu nuk mendon se duhet tė ruhet prej tyre.
  De Goli

  Suksesi mė i madh i kundėrshtarit tėnd ėshtė nė qoftė se edhe ty tė bind pėr atė qė flet.
  Parkeri

  Askush tė mos lavdėrohet se nuk ka armiq, kjo vetėm tregon se ai nuk ka kurrfarė vlere.
  Burzhari

  Pėr armikun mos fol keq, por mendo.
  Latine

  Nė familjen e harmonishme, lumturia vjen vetvetiu.
  Kineze

  Derrit dhe dhėndėrit mjafton t'u tregosh shtėpinė vetėm njė herė. Herėt e tjera do ta gjenė vetė.
  Spanjolle

  Tė gjitha familjet e lumtura janė tė njėjta. Tė gjitha tė palumturat - nė mėnyra tė veēanta.
  Tolstoi

  Lehtė ėshtė tė sundosh mbretėrinė, vėshtirė ėshtė familjen.
  Kineze
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:24

  S'ėshtė vėshtirė tė bėhesh baba, por vėshtirė ėshtė tė jesh baba.
  Bushi

  Ashtu si nė dashuri, edhe nė marrėdhėniet e fėmijėve me prindėrit, mė i dobėt ėshtė ai qė do mė shumė.
  Ruso

  Mė lehtė ėshtė tė luftosh, se sa ta rritėsh njė fėmijė bonjak.
  Gaga

  Fėmija ushqehet me qumėsht dhe lėvdata.
  Lambi

  Fėmija e parė ėshtė vazhdimėsia e kukullės sė fundit.
  Hygo

  Fėmijėt janė gjykatėsit tanė tė ardhshėm.
  Gorki

  Pija qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė uji; fruti qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė fėmija.
  Indiane

  Shėrbimi mė i madh qė mund t'u bėjė fėmijėve njė baba ėshtė tė dojė nėnėn e tyre.
  Merime

  Fėmija ėshtė libėr nė tė cilin lexojmė dhe nė tė cilin duhet shkruar.
  Rosegjeri

  Jepini fėmijės mė shumė liri: le tė vrapojė, le tė kėrcejė, le tė jetė i lirė, le tė luajė dhe tė argėtohet, le tė mos jetė asnjėherė nė qetėsi.
  Ruso

  Fėmijėt marrin grushta qė u takojnė prindėrve.
  Italiane

  Babai duhet tė jetė shok dhe person i besuar, e jo tiran i fėmijėve.
  Xhoberti

  Fėmijėt njihen me fatkeqėsitė pėrmes njerėzve.
  Bttshlari

  Nė ditėn e lindjes sate lulėzuan tė gjitha lulet e botės.
  Spanjolle

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:25

  Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
  Gėte

  Njeriu i pafat, edhe kur bie nė pupla, e then kokėn.
  Shqipe

  Sa hiē ėshtė njeriu krahasuar me gjithėsinė.
  Ēehovi

  Ndoshta ligjet as qė na nevojiten: njerėzve tė drejtė nuk u duhen, e tė kėqijtė nuk mund t'i harmonizojnė.
  Demosteni

  Sa qetėsi do tė mbretėronte sikur njerėzit tė thonin vetėm atė qė dinė.
  Ēapeku

  Njeriu ēdoherė mund tė bėjė diēka nga ajo qė kanė bėrė prej tij.
  Sartri

  Njeriu duhet tė ndalet para se t'i ketė thėnė tė gjitha. Tė shumtėt i kanė thėnė tė gjitha, para se t'ia fillonin.
  Kaneti

  Njeriu mund tė jetė i drejtė pėr tė tjerėt, por asn-jėherė me veten.
  Kabusi

  Tė tė mos vijė keq nėse nuk tė njohin njerėzit, por pėrkundrazi - qė nuk i njeh ti ata.
  Kineze

  Njerėzit i urrejnė atė qė mbjellin nė ta ndjenjėn e inferioritetit.
  Ēesterfildi

  Nėse njėrėzit sjellin guxim nė jetė, bota do t'i vrasė ata, do t'i thyejė, prandaj edhe i vret.
  Heminguei

  Sikur tė mund t'i bindja njerėzit tė mė frikėsohen, me kėnaqėsi do t'i bindja tė mė duan.
  Nobeli

  Nė mesin e ca njėrėzve ėshtė pėrēmim tė tregosh talentin.
  Prevevi

  Njeriu qė ka shumė tė flasė me veten, u largohet bisedave me tė tjerėt.
  Berne

  Asnjėherė njeriut nuk i nevojitet mė shumė mėnēuri, sesa atėherė kur ka punė me mendjelehtėt.
  Kineze

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:25

  Njeri, njihe veten.
  Sokrati


  Unė nuk njoh asgjė mė tė mirė, mė tė harmonishme dhe mė interesante se njeriun.
  Gorki  Njerėzit e kėqij, kur janė tė lumtur, bėhen tė padurueshėm.
  Eskili


  Nėse duam tė civilizojmė njė njeri, sė pari do filluar nga gjyshja e tij.
  Hygo


  T'i kuptosh tė tjerėt ėshtė punė e mirė, por tė kuptosh vetveten ėshtė punė edhe mė e mirė.
  Lao Ce


  Ēdo njeri, po tė dėshironte tė jetė i ditur sa dėshiron tė jetė i bukur, injorantė nė botė nuk do tė kishte.
  Konjuēi


  Njeriu pa plan ėshtė si anija pa timonier.
  Esheri


  Pesimist ėshtė njeriu qė nga dy tė kėqija zgjedh-tė dyjat.
  Stanislavski


  Ēdo gjė ėshtė njerėzore, sepse bėhet nga njeriu.
  Cezari


  Mendoj se pėrkufizimi mė i mirė i njeriut ėshtė: dykėmbėsh i pamiradishėm.
  Dostojevski


  Sjellja e njeriut ėshtė pasqyrė, ku gjithsecili tregon fytyrėn e vet.
  Gėte


  Njeriu pa shokė si e majta pa tė djathtėn.
  Avisebroni


  Koha e tregon njeriun e ndershėm, kurse tė keqin e njeh pėr njė ditė.
  Sofokliu


  Njeriu dallohet sipas veprės dhe punės sė vet.
  Sartri


  Mosha 50 vjeēare ėshtė ajo, nė tė cilėn njerėzit bėjnė seriozisht atė qė nė moshėn 25 vjeēare do t'i shtynte tė pėlcisnin nga gazi.
  Floberi


  Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
  Gėte


  Me kė tė jem, nė mos vetėm me njerėzit qė vuajnė.
  Konfiiēi


  Njeriu nuk mund tė bėhet ēdo herė hero, por mund tė bėhet njeri.
  Spenseri


  Njeriu ėshtė perėndi pėr njeriun, po qe se i njeh obligimet.
  Cecilstaciu


  Nuk e kupton mirė njeriun ai qė s’di, se prej njeriut varet fati i njeriut.
  Brehti


  Nėse njerėzit nuk kthehen asnjėherė kah tė parėt e tyre, nuk do tė gėzohen as pėr trashėgimtarėt e vet.
  Eurke


  Unė mahnitem duke folur pėr tė vėrtetėn mbi njerėzit, sepse s'ka asgjė mė qesharake se kjo.
  Shoi


  Disa njerėz mbajnė votėr tė madhe nė shpirtin e tyre, por kurrė nuk vjen kush pėr t'u ngrohur nė tė.
  Van Gogu

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:26

  Unė jam sė pari njeri e mandej franceze.
  Monteskie


  Eva dhe Adami kanė qėnė origjinalė, kurse ne jemi vetėm kopje.
  Zhukovski


  Njeriu sa mė pak ėndėrron aq mė pak beson.
  Menkeni


  Njeriu qė ėshtė shumė i mirė pėr botėn, shpesh nuk ėshtė i mirė pėr familjen e vet.
  Mani


  Lumin do ta njohėsh nė qoftė se noton, njeriun nė qoftė se bisedon.
  Eilke


  Njeriu bėhet i menēur mė shumė prej marrėzive tė tė tjerėve,sesa prej dijes sė vet.
  Dode


  Njeriu mund tė bėjė gjithēka, vetėm nė qoftė se do.
  Gorki


  Asnjė njeri nuk mund ta kuptojė atė qė nuk e ka pėrjetuar.
  Hese


  Unė ende nuk kam takuar njeri prej tė cilit nuk mund tė mėsoj diēka.
  Mirabo


  Njeriu mund tė ndalet duke u ngjitur, por jo kur bie.
  Bonoparti


  Njerėzit mė tė shkolluar nuk janė edhe mė tė menēurit.
  Ēoseri  Janė njėsoj tė parrezikshėm, njerėzit e menēur dhe budallenjtė. Tė rrezikshėm janė vetėm gjysmė tė marrėt dhe gjysmė tė menēurit.
  Gėte


  Duhet kėrkuar e mira te ēdo njeri.
  Sblesingeri


  Njeriu ėshtė krijesė qė, nė esencė, ėshtė i pakėnaqur me tė tjerėt.
  Ēehovi


  Njerėzit duhen kur nuk njihen.
  Fransi


  Parajsa nuk ėshtė lart, ajo ėshtė nė zemrėn e njeriut.
  Dali


  Mė shumė e dua njeriun e paarsimuar por tė ēiltėr, se sa tė arsimuar por tė poshtėr.
  Petrarka


  Askush nuk mund tė tė bėhet mė i huaj se njeriu qė ke dashur dikur.
  Remarku


  Roli i vėrtetė i njeriut ėshtė tė jetojė, e jo tė ekzistojė.
  Londoni


  Njeriu qė nuk ka vuajtur, nuk di tė falė.
  Tomazeu


  Sa mė shumė i njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt.
  De Goli

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:26

  O, vite tė lumtura. Kush nuk do edhe njė herė tė bėhet fėmijė!
  Bajroni


  Fėmija ėshtė i vetmi qė pėrjeton botėn nė mėnyrė tė vėrtetė, tė gjitha tė tjerat janė artificiale.
  Belou


  Ēupėza pa kukulla ėshtė si gruaja pa fėmijė.
  Hygo


  Meqenėse i durojmė gabimet e miqve tanė, pse tė mos i durojmė pra edhe gabimet e fėmijėve tanė.
  Plutarku


  A e dini cila ėshtė mėnyra mė e sigurt pėr tė ēuar fėmijėn tuaj nė fatkeqėsi? Lejojeni tė bėjė gjithnjė ē'dėshiron.
  Ruso


  Shoku mė i pavlefshėm ėshtė ai, i cili, pėr njė fjalė qė ka dėgjuar pėr shokun e tij, nuk e do mė atė.
  S.Frashėri


  Miku ėshtė pasuria mė e madhe nė jetė.
  Latine


  Ha me miq, por mos lidh punė me ta.
  Armene


  Mė tė ēmuar janė ata miq, qė nuk i njohim mirė.
  Arcibe


  Nuk e ke mik atė qė tė lavdėron, por atė qė tė kritikon.
  Sllovene


  Nevoja zbulon a ke miq apo vetėm emrat e tyre.
  Publie Sir


  Miqėsia ndėrpritet kur futet borxhi.
  Labishi

  Kujdesi ėshtė rruga mė e mirė pėr miqėsinė.
  Spenseri


  Nė qoftė se je rob, nuk mund tė jesh mik. Nė qoftė se je tiran, nuk mund tė kesh miq.
  Niēe


  Edhe miqve duhet t'u themi tė vėrtetėn nė sy.
  Can****


  Fati na jep prindėrit, kurse miqtė i zgjedhim vetė.
  Moriaku


  Miqtė janė si shalqini: pėr tė gjetur njė tė mirė, duhen provuar disa.
  Merime


  Ēdokush mund t'ju tregojė sa dhen e dhi ka, por jo sa miq.
  Sokrati


  Njeriu duhet ēmuar si pėrkah numri i armiqve qė ka, ashtu edhe pėrkah numri i miqve.
  Rishele


  Mė thuaj kė ke mik, se ai mė tregon kush je ti.
  Averēenko


  Mė mirė pa miq, se sa me miq tė kėqinj.
  S.Drini


  Kemi mė pak miq se mendojmė, kurse mė shumė sesa dimė.
  Stali


  Dashuria e vėrtetė ėshtė e rrallė, miqėsia e vėrtetė ėshtė edhe mė e rrallė.
  Lct Rosh*****o


  Fati formon miqėsi, ndėrsa fatkeqėsia e provon
  Seneka  Eshtė rrezik i madh t'i njohėsh mirė miqtė e tu.
  Uctjldi


  Pa shokė dhe me shokė, njerėzit kurrė nuk janė tė kėnaqur.
  Xhefersoni


  Ai qė ėshtė i sinqertė nė shoqėri, nuk angazhohet tė bėj miq, por tė bėhet mik.
  K.Simoni


  Mė me dėshirė do tė bėhesha gjykatės nė ndonjė shqyrtim mes dy armiqve tė mi, se sa mes dy miqve.
  Biasi

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:27

  Armiku i armikut tim nuk ėshtė miku im.
  Kaneti


  Miku i rremė ėshtė si hija, qė na ndjek vetėm derisa ndrit dielli.
  Dosi


  Njeriu kurrė nuk mund t'i bėhet mik ndonjė femre, nėse mund t'i bėhet dashnor.
  Balzaku


  Ai qė imponohet nė jetė shumė i afėrt, nuk ėshtė gjithmonė i denjė tė na bėhet mik.
  Plutarku


  Mik ėshtė ai qė na duron me tė gjitha tė metat.
  Latine


  Plaga qė shkaktohet nga miku, asnjėherė nuk shėrohet.
  Kineze


  Ish miku ėshtė mė i rrezikshėm se armiku.
  Ruse


  Nga alkooli mund tė dehemi nė fillim, nga miqtė nė fund.
  Zoshēenko  Mik ėshtė ai njeri qė ka armiq tė njėjtė si ju.
  Linkolni


  Vetėm dora e mikut e nxjerr therrėn nga zemra.
  Zafari


  Mikun veēan kritikoje, por nė shoqėri lavdėroje.
  Latine


  Shpesh varrosen miqėsitė, e jo miqtė.
  Mirabo


  Nė fatkeqėsinė e miqve tanė gjejmė diēka qė na gėzon.
  Ruso


  Miqtė tuaj nuk dinė shumė gjėra, mirėpo dinė ē'tė bėjnė po tė jenė nė vendin tuaj.
  De Sika  Kush kėrkon miq pa teke, mbetet pa miq.
  Xh.Elioti


  Nė qoftė se ia thua ndonjė fshehtėsi mikut tėnd, mendo se edhe ai e ka mikun e vet.
  Nesini


  Nė qoftė se dėshiron ta ruash fshehtėsinė prej armiqve, ruaje prej miqve.
  Lilienkroni


  Shumica e njerėzve kėnaqen me inferioritetin e miqve tė mirė.
  Klemanso


  Mua nuk mė duhet miku, qė pajtohet me gjithēka dhe ēdo gjė e miraton me kokė, sepse kėtė edhe hija ime mund ta bėjė shumė mė mirė.
  Plutarku


  Qė tė ekzistojė miqėsia duhet t'i besojmė njeri-tjetrit, e qė tė bsojmė duhet tė jemi miq.
  Tolstoi  Nuk ka njeri mė tė rrezikshėm, se sa miku budalla.
  La Fonteni


  Nė qoftė se para ēdo shėrbimi miqėsor menjėherė mendon falenderimin, atėhere nuk ke dhuruar, por ke shitur.
  Dostojevski


  Platon je miku im apo jo? Dhe prapė mė vlerėson.
  Guareski


  Hallet ua tregojmė vetėm miqve tė mirė.
  Madagaskarase


  Miqėsia nuk ka zėvendėsim.
  Sbileri


  Miku duhet t'i durojė dobėsitė e mikut.
  Shekspiri


  Miqėsia duhet tė jetė e pavdekshme, armiqėsia e vdekshme.
  Livie


  Miku i tė gjithėve nuk ėshtė miku i askujt.
  Shopenhaueri


  Eshtė keq tė hetosh se nuk ke miq, atėhere kur ata vėrtetė tė duhen.
  Plutarku


  Mos ua thuaj miqve tė tu atė qė armiqtė e tu nuk duhet ta dinė.
  Shou


  Sa mė shumė i duam miqtė tanė, aq mė pak i miklojmė.
  Molieri


  Frenoni orekset tuja, o miqtė e mi, sepse edhe kėshtu do ta pushoni natyrėn e njeriut.
  Dikensi  Plaga qė tė krijon miku kurrė nuk shėrohet.
  Kineze


  Kemi tri kategori tė miqve: ata qė janė indiferentė, ata qė janė tė pakėndshėm dhe ata qė urrejmė.
  Shamfori


  Forca e njeriut tregohet nė fatkeqėsi, besnikėria e mikut nė fortunė.
  Kerneri


  Sa je i lumtur ke shum miq, por kur vinė kohėrat e kėqija mbetesh vetėm.
  Ovidi


  Kam pasur miq- mė vdiqėn, takova tė rinj- mė falni.
  Kafka

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:27

  Nėna ėshtė drita e shtėpisė.
  Shqipe


  Nėna, qoftė edhe e keqe, ėshtė gjithmonė nėnė.
  Bethoveni


  Vetėm diēka ėshtė mė e bukur dhe mė e mirė se femra nė botė, kjo ėshtė nėna.
  Shefeti


  Dora qė pėrkund djepin ėshtė ajo qė rrotullon fatin e njerėzisė, sepse ajo dhe vetėm ajo e drejton jetėn kah horizontet e ndritura ose tė errta.
  H.Stėrmilli


  Mashkulli ka tė sigurt vetėm njė dashuri- dashurinė e nėnės.
  Berne


  Fati i ardhshėm i fėmijės ēdoherė ėshtė vepėr e nėnės.
  Bonaparti


  Nėna te fėmija, zakonisht, puth mė shumė veten se fėmijėn.
  Niēe


  Pa diell nuk ka lule, pa dashuri nuk ka fat, pa grua nuk ka dashuri, pa nėnė nuk ka poetė, as heroj.
  Gorki


  Nėna e mirė nuk pyet a dėshiron, por jep.
  Angleze


  Nėna e tė vrarit fle, por nėna e dorasit nuk ka gjumė tė qetė.
  Arabe


  Nėna nė sytė e fėmijės nuk ėshtė grua, por pishė e ndezur fanar.
  Tarketi


  E tėrė ajo qė ėshtė e bukur te njeriu ėshtė krijuar prej rrezeve tė diellit dhe prej qumėshtit tė nėnės, dhe kjo na mbush me dashuri, pėr jetė.
  Gorki


  Dashurinė nė tokė e krijoi nėna.
  Petrctrka


  Njeriu i keq ėshtė fatkeqėsi e vendit tė vet.
  Shqipe


  Lum ai qė nuk harron epigramin: "Njeri, njih veten".
  A.Moisiu


  Eshtė vėshtirė tė jesh njeri.
  H.Sulejmani


  Njeriu nuk ha pėr tė rrojtur, por jeton pėr tė ngrėnė.
  N.Bulka


  Ashtu siē ėshtė arti i vėrtetė gjithmonė i ri, ashtu mbetet i ri edhe njeriu qė bart kurdoherė mendime tė reja.
  Spasse


  Njerėzit s'shtrojnė pyetje kur s'janė tė nxitur prej dhembjes apo dashurisė.
  R.Qosja

  Shpeshherė njerėzit e kėqij janė si qentė e dobėt: po ike tė sulen mė keq, po i sulmove, ia krisin vrapit.
  J.Xoxa


  Njeriu ėshtė i mrekullueshėm sa ėshtė fėmijė.
  H.Sulejmani


  Ēdo njeri ėshtė i dhėnė pas njė diēkaje dhe sa mė e rėndėsishme tė jetė ajo "diēka" sa mė e madhe, aq mė e ēmuar ėshtė jeta e njeriut.
  R.Qosja


  Askush s'mund tė lavdėrohet se do tė mund tė jetonte edhe pa njerėz.
  Prydoni


  Bėhuni si ora e saktė, por mos u bėni si ora qė ēdokush t'ju kurdisė.
  Pitagora


  Njeriu ėshtė vetėm fėmijė mė i rritur.
  Drajdeni


  Nė zemrėn e ēdo njeriu fshihet luani.
  Turke


  Ēdo gjė do pėrkushtuar njeriut. Vetėm jo njerėz tė tjerė.
  Leci


  Njeriu nė jetė ėshtė shpesh bagazh, tė cilin e pėrdorin tė tjerėt.
  Shibėli

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:27

  Mė mirė ėshtė tė njohėsh njerėzimin nė pėrgjithėsi, se sa njeriun nė veēanti.
  La Rosh*****o


  Njeriu, nė tė njėjtėn kohė, ėshtė turpi dhe nderi i natyrės.
  Pafi


  Absurde ėshtė t'i klasifikosh njerėzit nė tė mirė dhe tė kėqij. Ata janė ose intersantė ose monotonė.
  Uajldi


  Hidhėrohem pėr ty, e jo kundėr teje, njeri.
  Jozhefi


  Nė qoftė se njerėzve u mirrni iluzionet, atėhere ēfarė kėnaqėsi u mbeten?
  Volteri


  Njeriu ėshtė i tillė, si ėshtė shoqėria nė tė cilėn vepron.
  Euripidi


  Njerėzit e ligj japin kėshillat mė tė mira.
  A.Kristi

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:28

  Nė botė ekzistojnė dy lioj njerėzish: inteligjentė tė pafe dhe fetarė pa inteligjencė.
  Aragoni


  Njerėzit janė si bimėt: nuk rriten mirė nėse nuk u kushtohet kujdesi i duhur.
  Monteskie


  Ekzistojnė shpirtėra tė fėlliqur, tė brumosur nga llumi i bėrllogut, tė dashuruar pas fitimit e interesit, po ashtu siē ekzistojnė edhe shpirtėra tė bukur, tė dashuruar pas lavdisė e virtytit.
  La Bryeri


  Njė njeri nuk ėshtė asgjė mė shumė se tjetri, nėse nuk bėn diēka mė shumė se ai.
  Servantesi


  Njeriu i pėrzermėt ėshtė si njė pemė e hijshme qė bėn hije tė ushqen e tė ngroh.
  Rumune


  Vlera e njeriut ėshtė kuantiteti i energjisė morale, intelektuale dhe fizike qė gjenden nė krahėrorin e tij.
  Ruizi


  Njerėzit dinakė urrejnė shkencėn e adhurojnė primitivizmin, kurse tė menēurit kėtė e shfrytėzojnė.
  Bekoni


  Kurrė mos i beso njeriut qė flet mirė pėr secilin.
  Xh.Kolinsi


  Tė jesh njeri, disi rol i vogėl.
  Kornadi


  Preokupimi mė fisnik i njeriut ėshtė njeriu.
  Lesingu


  Njerėzit, tė gjithė janė vėllezėr.
  Feneloni


  Njeriu ėshtė stoli nė botė.
  Gorki

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Tigri Fri 20 Feb 2009, 00:28

  Njeriu qė nuk mendon e planifikon pėrpara, do t'i dalin telashe posa tė kalojė prakun e derės sė vet.
  Konfuēi


  Nuk ka send i cili nuk e ka vendin e vet dhe nuk ka njeri i cili nuk e ka ēastin e vet.
  Talmudi


  Njė mori njerėzizh e konsiderojnė veten tė sėmurė edhe pse nuk janė, e njė mori tjetėr e konsiderojnė veten tė shėndoshė edhe pse nuk janė.
  Lihtenbergu


  Ēdo njeri ėshtė i rendėsishėm pasi vdes.
  Hobsi


  Njeriu mbizotėroi natyrėn para se tė mėsonte tė mbizotėrojė vetveten.
  Shvajceri


  Njeriu qė pėrpiqet tė arrijė idealin e vet, i ngjan udhėtarit, i cili nė mbrėmje hip nė kodėr, kur nuk ėshtė mė afėr yjeve, por i sheh mė bukur ata.
  Taneri


  Nė ēaste tė vėshtira lindin njerėz tė mėdhenj.
  Hygo  Perėnditė caktuan qė, para suksesit, njeriu tė djersitet.
  Hesiodi


  Sponsored content


  Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 24 Feb 2024, 23:06