Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

2 posters

  Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

  Mesazh nga Tigri Thu 22 Jan 2009, 01:33

  Shprehje filozofike per punen


  Shfrytėzoje ditėn.
  Horaci


  Jam tepėr i moēėm pėr tė pėrgojuar diē, por pėrherė mjaft i ri pėr tė punuar diēka.
  Gėte


  Secila punė kėrkon njeriun e tėrė.
  Komenski


  Atė ditė qė tė jesh i kėnaqur dhe i lumtur me punėn tėnde, mbyte veten.
  Ojeti


  Pa punė edhe talentėt mė tė mėdhenj shuhen.
  Tolstoi


  Unė e adhuroj punėn. Kėshtu mundem me orė, me orė t'i shikoj si punojnė tė tjerėt.
  Tueni


  Teoria dhe praktika janė femoneme qė gjenden nė kundėrshtim tė vazhdueshem. E vetmja gjė qė mutid t'i bashkojė ėshtė puna.
  Gėte


  Ai qė e merr me gjithė mend njė punė qė nuk sjell dobi materiale dhe i pėrkushtohet asaj, nuk mund ta llogarisė se do tė jetė i pranuar nga bashkėkohėsit.
  Shopenhaueri


  Njerėzit e sotėm mendojnė se puna do rregulluar nė mėnyrė tė tillė qė tė sjellė sa mė shumė fitim. Ky ėshtė mendimi i gabuar; sepse puna do rregulluar qė t'i bėjė njerėzit fatlumė.
  O.Fisheri


  Puna ėshtė bazė e ēdo kulture.
  Gorki


  Pushimi ėshtė vetėm pėr tė vdekurit.
  Angleze


  Puna ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta bėrė jetėn mė tė bukur.
  Floberi


  Atė qė e punon gjithmonė, punoje me menēuri dhe mendoja fundin.
  Gėte


  Fruti i punės ėshtė mė e kėndshmja e kėnaqėsisė.
  Vovenargu
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

  Mesazh nga Tigri Thu 22 Jan 2009, 01:33

  Ose puno tė kesh, ose zhduku tė mos jesh.
  Shqipe


  Punė, punė , natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė.
  N.Frashėri


  Kush ka fjalė shumė, nuk ka punė.
  Shqipe


  Njeriu qė vetėm pėr vete punon, ėshtė si njė dru qė pemė s'lėshon.
  N.Frashėri


  Bota ėshtė zile e plasaritur: ajo zizėllin por nuk tingėllon.
  Gėte


  Bota ėshtė teatėr: vjen , shikon dhe shkon.
  Kladiusi


  Bota e hiēit, prej hiēit, pėr hiēin rrotullohet rreth qėllimit tė hiēit.
  Spasse

  Tė drejtėn pėr ēdo ndjenjė njerėzore e kanė vetėm ata qė punojnė.
  Ēehovi


  Mė mirė ėshtė tė punosh me njerėz qė dėshirojnė diēka, sesa me ata qė kanė arritur atė qė kanė dashur.
  Bekoni


  Kur ta kryesh detyrėn tėnde, atėherė nė sytė e tu bota do tė jetė punėtori, kurse ti dhe natyra punėtorėt.
  Gordoni


  Nėse mėrzitemi gjatė punės sonė, atėherė kjo do tė thotė se jemi duke punuar keq.
  Lopezi


  Ilaēi mė i mirė i shmangies sė mendimeve pėr vdekjen ėshtė puna.
  Cezari  Kur puna ėshtė e detyruar, jeta ėshtė robėri.
  Gorki


  Jemi pėrgjegjės pėr atė qė punojmė, mirėpo edhe pėr atė qė nuk punojmė.
  Volteri


  Shiko, mendohu, pastaj puno.
  Konti
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

  Mesazh nga Tigri Thu 22 Jan 2009, 01:34

  Qetėsia tė mbyt. I gjallė ėshtė vetėm ai qė punon.
  Korneji


  Gjėja mė e bukur nė jetė ėshtė puna e pėrzier me dashuri.
  Shileri


  Eshtė i paarsyeshėm ai qė punon pėrtej forcave tė veta.
  Sofokliu


  Ēka nuk ėshtė bėrė sot, nuk ėshtė bėrė nesėr.
  Gėte


  Ēdo ēast i madh nė historinė e njerėzimit ka qenė fitore e entuziazmit tė dikujt.
  Emersoni


  Mė sė paku punojnė njerėzit qė kurrė s'kanė kohė.
  Lihtenbergu


  Punėn e njerėzve tė tjerė mund ta ēmojmė sipas asaj sa punojmė vetė.
  Raso  Dėshironi tė dini ē'mendojnė njerėzit? Mos i dėgjoni kurrė ē'flasin, por shikoni ē'punojnė.
  Horaci


  E , ēka ka punuar zoti para krijimit tė botės?
  Beketi


  Pėr disa puna ėshtė jashtėzakonisht e lehtė, e pėr disa jashtėzakonisht e rėndė.
  O.Fisheri


  Dy njerėz qė e njohin punėn e vet mund ta kryejnė shpejt, i treti sjell vetėm telashe.
  Tupolev
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

  Mesazh nga Tigri Thu 22 Jan 2009, 01:35

  Punėt pėrcaktohen sipas qėllimeve: quhet e madhe ajo punė qė e ka qėllimin e madh.
  Ēehovi


  Bota ėshtė teatėr ku ēdokush luan rolin e vet.
  Shekspiri


  Nė botėn e tė verbėrve edhe qorrat bėhen mbretėr.
  De Vega


  Tė kuptosh dhe tė dashurosh botėn janė dy gjėra, qė nuk ėshtė lehtė tė harmonizohen.
  Halifaksi  Tė shkohet paralel me botėn ose tė braktiset bota.
  Angleze


  Botėn e kanė nė duar dashuria dhe uria.
  Gorki


  Ne nuk njohim tjetėr botė pėrveē asaj qė ėshtė e hidhur, ne s’duam ndonjė botė tė artė veē asaj qė ėshtė shprehje e njeriut.
  Gėte


  Ajo qė e shpie botėn pėrpara nuk ėshtė dashuria, por dyshimi.
  Justinovi  Shumė pak gjėra do tė fillonin nė botė po tė shihej pėrfundimi.
  Lesingu


  Fama ėshtė diell i tė vdekurve.
  Balzak


  Fama e njerėzve tė mėdhenj do vlerėsuar gjithmonė sipas mėnyrės qė e kanė arritur.
  La Roshkurvao


  Fama ėshtė e pėrhershme vetėm atėherė, kur zemra mund ta durojė dhe t'i hudhė kėnaqėsitė.
  Paskali
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

  Mesazh nga Tigri Thu 22 Jan 2009, 01:36

  Famėn e fitojnė vetėm ata qė e kanė ėndėrruar pėrherė.
  De Goli


  Tragjedia e famės ėshtė se duhet tė humbėsh shumė kohė qė tė mbetesh i famshėm.
  Pikaso


  E tillė ėshtė fama: vjen dhe kalon. E tillė ėshtė bota: e ngre njeriun deri tek fama vetėm pėr tė pasur pėr tė harruar.
  Petėfi


  Shmangiu turpit, mirėpo mos kėrko famė. Asgjė nuk ėshtė mė e shtrenjtė se ajo.
  Shmiti


  Shkėlqimi vdes nė ēastin qė ka lindur, kurse e thjeshta i mbetet botės trashėgim.
  Gėte


  Njeri i famshėm ėshtė ai, i cili tėrė jetėn punon pėr tė qenė i njohur, pastaj mban syza tė zeza pėr tė mos e njohur.
  V.Aleni


  Fama ėshtė helm qė do pirrė me doza tė vogla.
  Balzaku


  Gėzohu qė nuk tė njohin.
  Kempiski


  Fama ta merr vetminė.
  Markszi


  Lehtė i harrojmė gabimet tona, nė qoftė se pėr to nuk di askush veē nesh.
  Volteri  Nė shah, ashtu si nė jetė, i shohim gabimet tona vetėm atėherė, kur ato i shfrytėzon tjetri.
  Tolstoi


  Duke parė gabimet e huaja, njeriu mund t'i pėrmirėsojė lehtė tė vetat.
  Haksli


  Tjetrit falja shpesh gabimet, vetes asnjėherė.
  Latine
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

  Mesazh nga Tigri Thu 22 Jan 2009, 01:37

  Burrėshtetasit janė si kirurgėt: gabimet e tyre janė vdekjeprurėse.
  Moriaku


  Gabimet e huaja janė ēdoherė zbavitėse.
  Zhidi


  Sikur tė mos kishim gabime, nuk do tė kėnaqeshim aq shumė me gabimet e tė tjerėve.
  La Rosh*****o


  Mė mirė tė pyesim dy herė, sesa tė gabojmė njė herė.
  Gjermane


  Njeriu i madh shpesh bėn gabime tė mėdha.
  Bjernsoni


  Njerėzit e mėnēur mėsojnė nga gabimet e huaja, tė marrėt nga tė vetat.
  Angleze


  Pranoj vetė se kam tė meta tė vogla, qė t'i bind tė tjerėt se s'kam gabime tė mėdha.
  La Roshkurvao  Mos mė jepni udhėzime, unė edhe vetė di tė gaboj.
  Pitigrili


  Ai qė pranon gabimin, tregon se sot ėshtė mė i mirė se dje.
  Niēe  Gabimet janė pėr secilin. Vėshtroja gabimet, qė ta njohėsh ē'njeri ėshtė.
  Konfaēi


  Kush mahintet shumė, gabon shpesh.
  Lao Ce
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

  Mesazh nga Tigri Thu 22 Jan 2009, 01:38

  Koha s'vjen pas teje, ti shkon pas kohės.
  N.Frashėri


  Koha ėshtė aleati, shoku mė i mirė i tė drejtit.
  Pindari


  Kam ēdoherė kohė tė lirė, siē kanė tė gjithė njerėzit, kur e dėshirojnė kėtė.
  Seneka


  Ai qė mund tė presė, me kohė vjen gjithēka.
  Franceze


  Derisa pyesim ē'duhet filluar, koha per tė filluar kalon.
  Hajne


  Koha ėshtė anije, qė nuk e hedh kurrė spirancėn.
  Bullgare


  Koha ėshtė si paraja, mos e humbisni, qė tė kini sa mė shumė.
  Franceze


  Koha vrapon pa u kthyer prapa
  Latine  Njė mendim i thellė mund tė kuptohet vetėm nga njė njeri me ndjenjė tė thellė.
  Kolrixhi


  Sa mė i palogjikshėm tė jetė mendimi, aq mė e furishme fantazia.
  Viko


  Ai qė kurrė nuk i ndėrron mendimet, ndoshta edhe nuk ka fare.
  Moravia


  Vetėm tė marrėt dhe tė vdekurit nuk e ndėrrojnė mendimin e tyre.
  Loueni


  Mendimet janė si gratė: mė lirė ėshtė t'i ushqesh dhjetė, sesa ta veshėsh njė.
  Goldoni


  Zbavitja ėshtė fat pėr ata qė nuk mund tė mendojnė.
  Bomarshe  Kur njerėzit kanė tė njėjtin mendim, gjithmonė kam pėrshtypjen se jam mashtruar.
  Prusti
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

  Mesazh nga Daniela Sat 14 Feb 2009, 23:10

  -Utopistėt janė njerėz tė lumtur, sepse kurrė nuk presin t'u realizohen ėndrrat.
  Renoari

  -S'ka asgjė mė lehtė nė botė se tė lcsh duhanin. Kėtė e them nga pėrvoja, sepse deri mė sot kėtė e kam bėrė njezet herė.
  Tueni

  -As vdekja s'ka doraethėnie, krahasuar me ate qė ėshtė e pėrjetshme.
  Aragoni

  -Nuk mė intereson aspak se ēfarė thonė rninistrat e mi, nėse bėjnė atė qė dėshiroj unė.
  Teēeri

  -Kur ėshtė e fortė mendja, trupi ėshtė plot ndjenja.
  Shekspiri

  -Pa shpenzime as lind e as vdes njeriu.
  Gorki

  Sponsored content


  Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 23 Apr 2024, 00:10