Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  poetja jonė Elinda Marku

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poetja jonė Elinda Marku Empty poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 09 Dec 2008, 23:51

  Shekullit tim

  I lava rete gri
  I bera te bardha
  si carcafet e se dieles.
  I thava rete gri,
  te lara.

  Une e dashura e shiut
  qe para lindjes sime.
  Nuk desha me shi!
  Mesova si braktiset
  dashuria e hershme
  si ekzistenca ime.
  ...Te kam fyer qielli im!
  ...Te kam fyer ne maj!
  ...Te kam fyer se ...
  te kam dashur
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 09 Dec 2008, 23:51

  Humnera e trishtimit

  Do te varem
  ne humneren e pafuqise,
  se bashkimit me ty.
  Te jetoj pa ty.
  Nuk mundem,Jo.
  Fjalet e lamtumires,
  do ti lidh litar
  e do varem!
  Syte e mij driteshkurter
  qe u munden,
  nga pamundesite e mundhme
  jane te trishtushem
  ne thellesi.
  Do te varem
  ne humneren...
  e trishtimit tim.
  Ne humneren e trishtimit tone
  do te varem!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 09 Dec 2008, 23:51

  Pa korrigjime

  Shkruaj legjenden e shekullit
  te ardhshem.
  Sajoj ishuj te bardhe
  ne detin e zi.
  Mbjell zogj ne kopeshtin
  e fjales.
  Kuptim te pakuptimte i
  jap ndarjes.
  Dhe i fshij te gjitha...
  Filloj prape nga e para...
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 09 Dec 2008, 23:52

  Nenes


  Teksa e percillnin
  ne vendin e pakthyeshem
  (Parajse qofte)
  une qava
  aq sa ndjeva se...
  edhe shpresa vdes!
  Shpresa ime shpresehumbur,
  u ul buze varrit
  ende bosh,
  mua mu duk se
  u hodh...
  por ... ah por...!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 09 Dec 2008, 23:52

  Ngjyra e heshtjes

  Me kot e kerkova
  fatbardhesine,
  ne ngjyren e bardhe
  te reve te zeza.
  Ne fleten e bardhe
  te zizuar me heshtjen
  Ne ngjyren e bardhe
  te kuajve "fatndjelles"

  e bardha qenkeka
  shendruar ne korb,
  kob!  Keto poezi jane marre nga libri Struktura e Ferrit i poeteshes Elinda Marku
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga Desperado prej Mon 24 Aug 2009, 02:15

  Pershendetje Shaban, dhe gjithe ju te tjeret qe lexoni kete teme.

  Poeten Elinda Marku, e kam shume perzemer dhe mallengjehem jashte mase me leximin e vargjeve poetike te saj.
  I uroj fat dhe suksese te pafundme ne jete poetes.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga Desperado prej Mon 24 Aug 2009, 02:17

  Elinda Marku - Ku jane pushtuesit

  Blejmė kėpucė tė grisura.
  Lotėt tanė tė mbaruar
  I huazojmė reve barkthara
  Qiellin rrobėshqyer e ulim rrėzė kokės
  Kėto ditė tė tmerrshme ndjellim fatkeqėsi,
  Osetėrmet qė s'mund t'i shpėtosh.
  Qyteteve,rrugėve qarkojnė paqeruajtėsit
  Tė heshtur,indiferentė,tė cuditur
  Pėr ardhjen e tyre.
  Kėmbė tė huaja ketu s'kanė shkelur
  Vecse ne veshim kėpucėt e tė tjerėve
  E na rrijnė tamam.
  Armėt e tyre heshtin,
  tonat qėllojnė vetveten,
  duke shpresuar tek mėkatet.


  Edituar pėr herė tė fundit nga Desperado nė Mon 24 Aug 2009, 02:21, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga Desperado prej Mon 24 Aug 2009, 02:17

  Elinda Marku - Rebelimi i zjarrit


  E njoh rebelimin e zjarrit,
  Tek shuhet
  Dhe atė tė akullit,
  Kur shkrihet,
  Shembjen e qėnies time e di,
  Ndėrsa gėrmadhat qė po mė zėnė,
  I ndjej!
  S'di tė bėrtas,
  As tė kėrkoj ndihmė!

  Turbullon gjithcka!


  Edituar pėr herė tė fundit nga Desperado nė Mon 24 Aug 2009, 02:20, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga Desperado prej Mon 24 Aug 2009, 02:18

  Elinda Marku - Jetoj me dy varre ne balle

  Ti je njė javė dritė
  Nėn shiun e hirtė
  Tė kohės time
  Ti je njė copėz qiell
  Blu i saktė
  Pėrpara shpėrthimit tė
  Stuhisė.
  Nesėr do tė zbresim
  Nė qiellin e kujtimeve,
  Ndaj e tanishmja e shqetėsuar


  Edituar pėr herė tė fundit nga Desperado nė Mon 24 Aug 2009, 02:20, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga Desperado prej Mon 24 Aug 2009, 02:19

  Elinda Marku - Mund


  Nė tė ardhmen e vjetruar, mund tė ndodhė
  tė tė pėlqejė se si do tė mė rrisė
  e qeshura jote e habitur.

  Mund tė ndodhė
  tė tė pėlqejė fakti qė unė
  mund ta pėlqejė trupin e heshtjes tėnde.
  Mund tė ndodhė
  tė tė pėlqejė kurrizi im ikanjak!

  Gjithēka ndodhtė...
  diēka me siguri mund tė ndodhė
  tė tė pėlqejė!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga Desperado prej Mon 24 Aug 2009, 02:22

  Elinda Marku - Kafshimi i errėsirės  Rrethuar me vdekje
  edhe atehere,
  kur ime me 'tha:
  E...linda!
  A linda thua?
  Ende nuk e di!
  Une jetoj vdekjen!
  Une sfidoj vdekjen!
  Kam 1000 vdekje.
  ...Vdekja e pare
  qe emri qe kam
  E dyta vdekje,
  kjo qe prap.
  Vdekja e trete
  qe kjo serish.
  Vdekja...
  Vdekja e katert
  kur nena me braktisi
  Vdekja e peste
  qe edhe e gjashte
  kur u ndjeva e manget
  e sbrasur,
  e pambrojtur,
  e mohuar.
  Keshtu qe edhe e shtata
  e teta,
  e nenta gjithashtu.
  Vdekja e dhjete...
  qe vdekje e dhjete
  Kam zore ta them.
  Dasma e tim eti
  njeqindifish vdekje
  ...me rodhi ne deje
  aq sa...
  jetet paten frike prej meje!
  Vdekja e njeqindeshtate
  qe renia e mbrekullise se shtate
  te botes,
  dhe...
  Bota u mbush me shemtine e saj.
  Ne vdekjen e njemijeshtate
  vetmia ime mbeti e ngrate
  ...Floket tejet m'u rriten
  dhe thonjte, dhe qerpiket,
  dhe heshtja, dhe fjala...
  dhe vdekja...
  tejet u zgjat.

  Nje zog cukit mbi varrin tim
  nje djale hapin ndalon
  Dhe...
  Me veshtron...
  qe
  lllaaaaaarrrggg!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga Desperado prej Mon 24 Aug 2009, 02:23

  Elinda Marku - Gezim i helmuar


  U mbytėm nė rrethimin
  e krahėve
  lidhur
  me prangat e shpirtit...
  Shijuam helmin e gėzimit tė ėmbėl,
  dhe s'dimė si tė ikim,
  dhe s'dimė ku tė ikim.
  U ndamė...
  Po ndarja s'qenkėrka liri!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga Desperado prej Mon 24 Aug 2009, 02:23

  Elinda Marku - E megjithate une shkruaj poezi  Diku, midis ndjenjės dhe arsyes
  emri yt
  mbeti pezull!

  Diku, midis ikjes dhe pritjes
  malli im
  mbeti pezull!

  Diku, midis ndarjes dhe humbjes
  gėzimi u hidhėrua,
  ėndrra mbeti ėndėrr!


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga Desperado prej Mon 24 Aug 2009, 02:24

  Elinda Marku - Pa cak dashurine


  Mjaft u shtira te tregohem e embel
  E embel, nuk mund te jem keto kohe.
  Mjaft u shtira te tregohem naive,
  Naive, nuk mundem te jem,
  Vetem naive, jo!
  Nese ne te gjitha, jam shtirur nga pak
  Dashurine, ate e kam dhuruar pa cak.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...

  Sponsored content

  poetja jonė Elinda Marku Empty Re: poetja jonė Elinda Marku

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 10 Jul 2020, 11:25