Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė

  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė Empty Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė

  Mesazh nga Florida prej Sun 16 Nov 2008, 00:33

  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė

  Dėgjojmė shpesh fjalėn dashuri. Tė gjithė i lidh ndjenja, pasioni, tėrheqja me dikė tjetėr. Por me cilėn pjesė tė trupit dashurojmė? Femra dhe meshkuj, ēifte tė reja dhe tė vjetra pėrdorin zona tė ndryshme tė trurit pėr tė dashuruar. Njė studim tregon se cilat janė kėto zona tė cilėt krijojnė kėtė pėshtjellim ndjenjash tė quajtura “dashuria”. Ėshtė e sigurt dhe e ditur nga tė gjithė qė “Dashuria tė ndryshon” si nė aspektin fizik ashtu edhe nė atė emocional. Kjo ėshtė njė shprehje shumė e vjetėr, e cila ka rezultuar e vėrtetė. Qesh mė shumė, bėhesh mė i mirė dhe nuk pėrqendrohesh.


  ________________________________
  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė I52333634_17449
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė Empty Re: Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė

  Mesazh nga Florida prej Sun 16 Nov 2008, 00:34

  Trupi dhe dashuria

  Falė metodave moderne tė studimit tė trurit, si p.sh., rezonanca manjetike, ėshtė e mundur qė tė ekzaminojmė proceset neurobiologjike, tė cilat janė tė lidhura me emocionet dhe ndjenjat. Njė publikim i ri i Shoqėrisė sė Neuro-Shkencėtarėve ka verifikuar se cilat janė zonat nė tru, tė cilat aktivizohen kur ndizet shkėndija e dashurisė. Rezonanca manjetike ėshtė eksperimentuar te 17 femra dhe meshkuj tė dashuruar teksa tregonin gjendjen e tyre tė dashurisė, si dhe te njerėzit, tė cilėt nuk kishin rėnė nė dashuri. Aktiviteti cerebral i personave, tė cilėt kishin rėnė nė dashuri korrespondonte me njė pėrfshirje mė tė madhe emotive te zona cerebrale e djathtė. Kėto zona tė trurit janė tė pasura me dopaminė qė lėshojnė energji, dėshirė kundrejt stimujve tė reja, motivim dhe ekzaltim. Tė gjitha kėto simptoma shoqėrojnė fazėn e parė tė rėnies nė dashuri.


  ________________________________
  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė I52333634_17449
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė Empty Re: Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė

  Mesazh nga Florida prej Sun 16 Nov 2008, 00:34

  Tė biesh nė dashuri

  Ėshtė e rėndėsishme qė tė theksohet se ndėrmjet pasionit fillestar dhe atij tė mėvonshėm vihen nė punė zona tė veēanta tė trurit, tė cilat janė tė lidhura me impulset dhe ndjenjat qė ndiejmė kur jemi nė njė lidhje tė stabilizuar prej kohėsh. Tė dhėna, tė cilat konfirmojnė edhe nga ana neurobiologjike ndjenjėn e dashurisė qė rritet me kalimin e kohės. Mėnyra e tė reaguarit pėr tė njėjtėn ndjenjė ėshtė edhe nga ana cerebrale e ndryshme. Nė trurin e njė femre tė dashuruar aktivizohen mė sė tepėrmi zonat tė cilat janė tė lidhura me emocionet, pėrkujdesjen, dėshirėn dhe pėrkushtimin e madh. Ndėrsa pjesa mė e madhe e meshkujve, shpjegojnė pėrgjegjėsit e eksperimentit, kur bien nė dashuri kanė mė tė aktivizuar zonat tė cilat janė tė lidhura me eksitimin seksual. Pėr tė vetmuarit studiuesit kėshillojnė konsumimin e ēokollatės, sepse kjo e fundit stimulon zonat qė pėrmendėm mė lart.


  ________________________________
  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė I52333634_17449
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė Empty Re: Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė

  Mesazh nga Florida prej Sun 16 Nov 2008, 00:34

  Nxitėsit emocionalė

  Stimuli emocional ėshtė i motivuar dhe i udhėhequr nga nevoja pėr kėnaqėsi dhe dashuri. Ai ushqehet nga fantazia dhe imagjinata erotike. Nė kėtė pėrmasė intime dhe emocionale futet si raporti qė personi ka me veten, ashtu edhe marrėdhėnia qė ndėrton me tė tjerėt. Vetėvlerėsimi, besimi nė vete dhe nė aftėsitė personale, tė pėlqyerit dhe njė imazh i mirė trupor janė mbėshtetės tė mrekullueshėm tė dėshirės. Janė disa arsyet qė tė shtyjnė nė sjellje seksuale: ankth, trishtim, ndjenjė vetmie, afeksion, nevojė pėr intimitet emocional, nevojė pėr tė shkarkuar tensionin ose pėr tė pasur avantazhe.


  ________________________________
  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė I52333634_17449
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė Empty Re: Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė

  Mesazh nga Florida prej Sun 16 Nov 2008, 00:35

  Pėrkujdesja dhe intimiteti

  Nė jetėn nė ēift ėshtė tepėr e rėndėsishme tė krijosh njė raport tė mirė jo vetėm seksual, por edhe shpirtėror. Prandaj atmosfera nė ēift duhet tė krijohet e ngrohtė dhe sensuale. Ėshtė e rėndėsishme qė tė realizosh njė mėnyrė tė veēantė tė prekuri, qė asaj t’i pėlqejė dhe ta bėjė tė ndihet mirė. Por kėto lėvizje nuk duhet tė pėrsėriten shpesh mekanikisht sepse bėhen monotone. Dhe kėto ndjesi njė femre i duhen falur, jo vetėm gjatė njė raporti, por edhe nė momente tė ndryshme, nė mėnyrė qė ajo tė ndjehet vazhdimisht e dėshiruar nga partneri. Njė puthje e lehtė, njė fjalė e ngrohtė, pėrkujdesja nė momentin e duhur, vlejnė pėr tė krijuar njė atmosferė tė pėrshtatshme shpirtėrore tė femrės gjate marrėdhėnies. Prandaj partneri mė i mirė ėshtė ai qė gjithmonė vėzhgon, kėrkon, eksploron teknika, pika tė ndjeshme tė partneres sė tij, pėr tė vepruar me to edhe nė situatat e nxehta tė jetės nė ēift.


  ________________________________
  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė I52333634_17449
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė Empty Re: Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė

  Mesazh nga Florida prej Sun 16 Nov 2008, 00:35

  Ndjenja dhe variacioni

  Asgjė nuk mund tė ndalojė pasionin e dy njerėzve tė dashuruar. Nė kėtė rast nuk ka rėndėsi se ku ndodhesh, sa vjeē je, je i lodhur apo jo fizikisht, je rehat nė krevat apo ku ndodhesh. Afrodisiaku i vėrtetė dhe i pagabueshėm ėshtė dashuria, i pastaj qėndron variacioni. Variacioni rinovon zjarrin e dashurisė. Kjo shpjegon poligaminė si dhe mungesėn e besnikėrisė. Por pėr tė ndezur dėshirėn nė njė ēift ku ekziston dashuria ka vend edhe imagjinata. Njė gjė e tillė mund tė ndiqet edhe gjatė gatimit. Ēdo gjė qė gatuhet pėr njė tė dashur ėshtė sensuale, por ėshtė akoma mė shumė nė se tė dy marrin pjesė nė gatim, duke shfrytėzuar rastin qė sė bashku me qėrimin e lėkurės sė qepės, tė fillojnė tė zhvishen edhe ata. Kontrasti dhe surpriza janė erotike, njė vajzė e veshur me pantallona tė shkurtra dhe e hipur nė njė motoēikletė mund tė duket eksituese, ndėrkohė qė njė burrė nė njė situatė tė tillė mund tė duket qesharak.


  ________________________________
  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė I52333634_17449
  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė Empty Re: Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė

  Mesazh nga Florida prej Sun 16 Nov 2008, 00:36

  Shtatzėnia dhe infeksionet

  Kur jeni tė pėrgatitur, keni mė shumė mundėsi pėr tė zgjedhur, mė shumė liri dhe kėnaqėsi. Nė qoftė se dėshironi tė jeni aktivė nga ana seksuale, marrėdhėniet seksuale duhet t’i shihni si kėnaqėsi, por njėkohėsisht atyre duhet t’u kushtoni vėmendje serioze. Nėse doni qė tė shmangni shtatzėninė dhe infeksionet qė transmetohen nė rrugė seksuale, duhet tė pėrdorni metodat mbrojtėse kontraceptive. Mund tė jeni nė dijeni tė njė liste mjetesh kontraceptive qė mund t’i pėrdorni pėr tė shmangur shtatzėninė. Disa prej tyre sigurojnė mbrojtje edhe nga infeksionet qė transmetohen nė rrugė seksuale. Nėse keni pyetje, shqetėsime ose vėshtirėsi rreth mjeteve kontraceptive, konsultohuni me specialistė nė Shoqatėn e Planifikimit Familjar ose me mjekun. Mjete kontraceptive pėr femrat janė ato qė merren nga goja, si: pilula ose tableta qė pėrmbajnė hormone tė cilat e ndalojnė procesin e lėshimit tė vezėve nga vezoret ēdo muaj.

  Marre nga: Tirana Observer


  ________________________________
  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė I52333634_17449

  Sponsored content

  Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė Empty Re: Simptomat qė shoqėrojnė fazėn e parė tė dashurisė

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 15 Jul 2020, 05:26