Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:15

  270 Thėnie Filozofike pėr Artin...


  1.Arti ėshte pasqyrė e jetės.
  Tolstoi

  2.Kemi artin pėr tė mos vdekur nga e vėrteta.
  Niēe

  3.Arti ėshtė mėnyra e njohjes sė artistit me njerėzit.
  Ēemisbevski

  4.Njeriu i pėrcjell njeriut mendimet me fjalė, kurs me art njerėzit u tregojnė njeri-tjetrit pėrjetimet e veta.
  Plehanovi


  5.Arti ėshtė krijuar qė tė pėrjetohet e jo tė kuptohet. Andaj, ēdo herė artet, kur dėshirojnė tė jenė tė kuptueshėm, ēdoherė thonė budallallėqe.
  Drajzeri


  6.Nė art, para sė gjithash, duhet ta shikosh dhe ta lcup-tosh tė bukurėn.
  Stanisllavski


  7.Arti nuk mėsohet, se nė art nuk ka mėsues.
  Tarkovski


  8.Arti i bukur ėshte art i gjeniut. Gjenialiteti ėshtė talent qė i jep artit rregulia.
  Kant


  9.Kryeveprat shkruhen duke mohuar gėzimet e jetes dhe veten.
  Mani


  10.Ka shumė raste kur krijimtaria artistike ėshtė mėsuesja e vėrtetė e popujve.
  Hegeli
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:16

  11.Tė flasėsh dhe tė shkruash tė vėrtetėn ėshte arti mė i rėndė nga tė gjitha artet.
  Gorki


  12.Arti ka pėr detyrė tė njohė e tė shpjegoje jetėn.
  Mani


  13.Artin duhet dashur nė vete, e kurrsesi vetem nė art.
  Stanisllavski


  14.Artisti i vėrtetė duhet tė jetė i lidhur ngushtėsisht me natyrėn, me jetėn, sidomos me popullin.
  Shumani


  15.Artisti sė pari lind veten e pastaj tė pranishmit.
  Olivie


  16.Artisti i madh ėshtė gjithmonė njė i plagosur i madh.
  Valesi


  17.Fantazia e artistit ėshtė realitet mė i bukur se realiteti i rėndomtė.
  Ashi


  18.Kur artisti zbulon realitetin e ri ai s'e bėn kėtė pėr vete, ai e ben ketė pėr tė tjerėt, pėr tė gjithė ata qė duan tė dine nė ēfarė bote jetojnė, nga vijnė dhe ku shkojnė. Ai prodhon pėr bashkėsinė.
  Fisheri


  19.Tė shpjere dritė nė thellėsinė e zemrės sė njeriut, ja detyra e artistit.
  Shumani


  20.Artisti duhet tė jetė i vetmuar dhe i zgjuar tė vėsh-trojė atė qė sheh, duhet tė flasė me vete duke zgjedhur mė tė mirėn.
  Da Vinēi
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:16

  21.Budallai i veshur mirė ndrit, por vetėm pa e hapur gojen.
  Indiane


  22.Njeriu mė budalla, megjithatė, ėshtė mė i menēur e me tėrheqės se majmuni mė i menēur.
  Pisarevi


  23.Mė mirė e njeh budallai shtėpinė e vet, se i menēuri shtėpinė e huaj.
  Spanjolle


  24.Kush nuk e vlerėson veten nuk ėshtė i lumtur, e kush e vlerėson ėshtė budalla.
  Mopasani


  25.Nė qoftė se ēon nėntė budallenj pėr tė belerė diēka, ti je i dhjeti.
  Tuholski


  26.Njeriu i menēur i mėson dhjetė gjėra dhe beson njėrėn; budallai mėson njė gjė dhe beson se di dhjetė.
  Novalisi


  27.Te puthėsh nė errėsirė, tė flesh nė diell,tė hash nė qetėsi,ja tri budallallėqe.
  Ojeti


  28.Kush nuk do gruan, verėn dhe poezinė mbetet tėrė jetėn budalla.
  Luteri


  29.Budallai ėshtė budalla, kur dėshiron tė bėhet mė i menēur.
  Hiēkoku


  30.Gazetaria eshtė profesion tepėr interesant, por duhet tė braktiset me kohė.
  Ēerēili
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:16

  31.Gazetari ėshtė i vetmi shkrimtar, i cili kur merr lapsin nuk shpreson pavdekshmėrinė.
  Ojeti


  32.Gazetaria ėshtė krijimtari nė duar tė shpejta.
  Arnoldi


  33.Gazetari i dobėt nuk ėshtė filozof.
  Tuholski


  34.Publiku i keq dėshiron gazeta tė kėqija.
  Ibseni


  35.Lexuesit hyjnė nė gazeta si nė banjo tė nxehta.
  Makluani


  36.As teologėt qė predikojnė nė kishė, as oratorėt nė parlament, as profesorėt nė shkollė nuk kanė aq ndikim sa ka shtypi.
  Vyn Tuholski


  37.Nuk kam asgjė pėr doganė, pėrveē gjenialitetit.
  Uajldi


  38.Tė gjithė tė mėdhenjtė janė modestė.
  Lessingu


  39.Njerėzit gjeni i kanė biografitė mė tė shkurtėra. Familjet e tyre nuk mund tė thonė asgjė pėr ta.
  Tuvimi


  40.Gjeni ėshtė ai qė zgjidh probleme, tė cilat nuk kemi ditur se ekzistojnė.
  Grasi
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:17

  41.Posa dyshoj nė gjenialitetin tim bėj ndonjė marrėzi, tė cilėn bota e quan gjenialitet.
  Dali


  42.Talenti punon e gjeniu krijon.
  Shumani


  43.Kryelartėsia e tė vegjėlve shprehet nė tė folurit e pareshtur pėr vetveten, kurse madhėshtia e tė mėdhenjve nė faktin se ata kurrė nuk flasin pėr vete.
  Volteri


  44.Mundet miu edhe tė jetė gjeni, por po tė jetė nė kurthė, mbaroi puna e tij.
  Kėrlezha


  45.Gjeniu i ngjan ēdokujt, e atij askush.
  Balzaku


  46.Kokat mė tė fuqishme tė botės shpesh janė ato nga tė cilat bota e zėshme dėgjon mė sė paku.
  Uordsvorti


  47.Mė mirė tė kesh njė historian se dhjetė gjeneralė. Me gjeneralėt mund tė mos humbasėsh luftėn, por me historianė i fiton tė gjitha betejat.
  Kallamata


  48.Ēka do tė shkruajė historia? Historia, zotėri, do tė gėnjejė si zakonisht.
  Shoi


  49.Historia e botės ėshtė vetėm biografia e njerėzve tė mėdhenj.
  Raseli


  50.Historia e njė morri dhe historia e Aleksandrit tė Madh mund tė jenė njėsoj interesante pėr literaturė.
  Floberi
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:17

  51.Talenti i historianėve ka tė bėjė me atė qė tė krijojnė njė tėrėsi tė vėrtetė nga dromcat pjesėrisht tė vėrteta.
  Renani


  52.Historinė mund ta krijojė ēdokush, por ta shkruajė vetėm njeriu i madh.
  Uajldi


  53.Kritiku duhet tė thotė vetėm tė vėrtetėn. Mirėpo, mė parė, kėtė tė vėrtetė duhet ta njohė mirė.
  Renardi


  54.Ku e heton se kritika nuk shkruan budallallėqe pėr ty, mos shkruaj mė. Do tė thotė, ke filluar tė biesh dhe tė pėrsėritesh, e kjo ėshtė fillimi i mbarimit.
  Ibseni


  55.Ne jemi tė gatshėm tė bėjmė vetėkritikė, por me kusht qė askush tė pajtohet me ne lidhur me kėtė.
  Ebner-Eshenbahu


  56.Letėrsia ėshtė republikė ku ēdokush do qė tė jetė mbret.
  Kestneri


  57.Letėrsia nuk e ka pasuruar botėn vetėm duke i dhėnė libra, por duke zhvilluar njė tip tė ri tė njeriut-shkrim-tarin.
  Borhesi


  58.Frymėzimin nuk e kemi ēdoherė para duarve. Pse tė shkruajmė pra edhe kur nuk e kemi fare.
  Gribojedovi


  59.Tregomėni trimin, unė do ta shkruaj tragjedinė.
  O'Henri


  60.Punoni, kryeni, publikoni.
  Faradeji
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:18

  61.Drama jeton vetėm nė skenė. Pa skenė ajo ėshtė si shpirti pa trup.
  Gogoli


  62.Ka nja njėzet a tridhjetė kryevepra letrare, tė cilat njeriu s'duhet tė vdesė para se t'i kėndojė.
  Noli


  63.Leximi e ushqen mendjen.
  Seneka


  64.Njeriu s'bėhet i mirė dhe i mėsuar nėse lexon shumėn, por nėse lexon shumė e shpesh gjera tė mira.
  Lorka


  65.Leximi pėr mendjen ėshtė si gjimnastika pėr trupin.
  Stali


  66.Lexoni! Mos lejoni qė t'u kalojė as njė ditė e jetės suaj pa lexuar, tė paktėn njė faqe nga libri i ri.
  Paustovski


  67.I kam frikėn njeriut qė ka lexuar njė libėr.
  Latine


  68.Si s'lexojnė libra, njerėzit s'mendojnė.
  Didro


  69.Ai qė mban shėnime gjatė leximit, ka lexuar dy herė.
  Latine


  70.Mos fol pėr atė qė ke lexuar, por pėr atė qė ke kuptuar.
  Azerbejxhane
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:18

  71.Tė lexosh e te mos kuptosh, kjo ėshtė si tė shkosh nė gjueti e tė mos gjuash asgjė.
  Goldoni


  72.Libri qė nuk meriton tė lexohet dy herė, nuk vlen tė lexohet as edhe njė herė.
  Bushi


  73.Unė jam pjesė e ēdo gjėje qė kam ndeshur nė jetė, sė kėndejmi jam edhe pjesė e asaj qė kam lexuar.
  Tenisoni


  74.Leximi i librave tė mirė ėshtė njė lloj bisedimi me njerėzit mė tė mirė tė kohėrave tė kalura (autorėve tė librave), njė lloj bisedimi me ē'rast na komunikojnė mendimet e tyre mė tė mira.
  Dekarti


  75.Tė lexojmė, tė ecim njė hap me njerėzimin, me mendjet e tij mė tė ndritura, ku hyjnė edhe shkrimtarėt mė tė mirė, me pėrparimtarė, tė kaluar e bashkėkohės.
  Elyari


  76.Ndonjėherė lexuesit ndahen nga librat tėrėsisht tė transformuar.
  Hygo


  77.Njerėzit e rėndomtė dinė pak se sa kohė dhe ē'pėrpjekje i duhen njeriut pėr tė mėsuar leximin. Kam tetėdhjetė vjet qė lexoj dhe ende nuk e mėsova.
  Gėte


  78.Kur lexoj librin interesant mund tė harroj ēdo gjė rreth e rrotull dhe tė zhytem nė lumturi.
  Momsoni


  79.Zbavitja mė e bukur pėr njerinė ėshtė leximi, shoku mė i mirė libri.
  S.Fmshėri


  80.Libri ėshtė mikeshė e zemrės.
  Lavica
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:19

  81.Shpesh mund tė konstatosh se libri ėshtė shok mė i mirė se njeriu.
  Setembrini


  82.Libri ėshtė pykė qė duhet tė thyejė akullin e detit nė ne.
  Kafka


  83.Ka libra prej tė cilave mėsojmė gjithēka, por nė fund nuk kuptojmė asgjė.
  Gėte


  84.Mjaft vlerė ka ari, por vlera e librit ia kalon arit.
  Kineze


  85.Asnjėherė nuk e ve emrin tim nė librat qė blej, para se t'i lexoj ato, sepse vetėm atėhere mund tė them se janė tė miat.
  Dosi


  86.Sikur tė botoheshin vetėm librat e dobishėm, tė tillė do tė kishte sė paku njėqind herė mė pak.
  Volteri


  87.Ēdo libėr ka fatin e vet.
  Latine


  88.Librat janė si miqtė: duhet tė jenė tė mirė, por pak.
  Strindbergu


  89.Dhoma pa libra ėshtė e ngjashme me trupin pa shpirt.
  Ciceroni


  90.Botėn e zbulova pėrmes librave.
  Sartri
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:19

  91.Libri ėshtė i mirė nė rast se autori thotė vetėm atė qė duhet dhe ashtu si duhet.
  Aristoteli


  92.Libri nė pėrgjithėsi ėshtė rrugė nga e keqja kah e mira, nga padrejtėsia kah e drejta, nga pavėrteta kah e vėrteta, nga nata kah dita.
  Hygo


  93.Libri i mirė ėshtė pikėrisht njė lloj bisede me njė tė menēur. Lexuesi mėson nga ai shumė gjėra tė dishme, aftėsohet pėr tė njohur realitetin dhe pėr tė kuptuar jetėn.
  Tolstoi  94.Me libėr bėhesh mė i mirė.
  Gonēarovi


  95.Tė mos kesh libra ėshtė shkalla mė e lartė e mjerimit. Mos e sjell veten nė kėtė pozitė.
  Raskini


  96.Libri me porosi e shpėton njeriun nga padituria, kurse libri i bukur e shpėton njeriun nga vrazhdėsia dhe banaliteti.
  Ēernishevski


  97.Disa libra janė harruar pa e merituar kėtė, asnjė libėr nuk ėshtė mbajtur nė mend pa meritė.
  Audeni


  98.Sa mė tepėr qė njihemi me libra, aq mė i vogėl bėhet rrethi i njerėzve me tė cilėt dėshirojmė tė rrimė.
  Fojerbahu


  99.I kam inat librat! Na mėsojnė tė flasim pėr gjėrat qė s'i kemi ditur.
  Ruso


  100.Nė jetė pata vetėm njė mik tė vėrtetė dhe tė sinqertė: librin.
  Volteri
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:20

  101.Ēdo gjė tė mirė nė jetė e mėsova nga librat.
  Gorki


  102.Libri ėshtė mė i vlefshėm se pėrmendorja e stolisur me piktura, reliev apo gravura, meqė ai ngre pėrmendore nė zemrėn e atij qė e lexon.
  Mbishkrim i lashtė egjiptian


  103.Disa libra duhet tė shijohen, disa tė tjerė tė gėlliten, kurse disa vetėm tė pėrtypen dhe tė treten.
  Bekoni


  104.Eshtė e pamundur tė shkruash libėr tė mirė pa shkruar mė parė ca mė tė dobėt.
  Shoi


  105.Librat e mi janė ujė, librat e gjenive tė mėdhenj janė verė. Tė gjithė pinė ujė.
  Tueni

  106.Librat janė ushqim i djalėrisė, zbavitje e pleqėrisė, stoli e pėrparimit, mburojė dhe prehje nė mundime, dritė nė shtėpinė e errėt, shokė ditėn, natėn, nė ndjenja dhe nė udhėtim.
  Ciceroni


  107.Dikur janė shkruar libra, ndėrsa tani vetėm fragmente librash. Kur u hėngėr buka, mbetėn vetėm thėrmitė.
  Dosi


  108.Mė shumė dua librat se fronin mbretėror.
  Shekspiri


  109.Autori krijon librin, shoqėria e aksepton ose e refuzon atė. Krijuesi i librit ėshtė autori, krijuesi i fatit tė tij ėshtė shoqėria.
  Hygo


  110.Librat e mirė janė si ato vasha bujare dhe tė zgjuara, tė cilat s'ia dhurojnė zemrėn secilit.
  Fojerbahu.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:20

  111.Libri ėshtė gjė e madhe nėse njeriu di ta shfrytėzojė.
  Bloku


  112.Nuk ka libėr qė ėshtė aq i keq sa tė mos na hynte sadopak nė punė.
  Pliniu i Ri


  113.Nėse njė libėr vlen tė lexohet, atėher vlen edhe tė blihet Raskini


  114.Librat janė pasuri e grumbulluar e botės, trashėgimi dinjitoze e brezave dhe e popujve.
  Toro


  115.Nuk ka libra tė moralshėm dhe tė pamoralshėm. Librat janė shkruar mirė ose tė shkruar keq. Kjo ėshtė e tėra.
  Vilde


  116.Muzika ėshtė e vetmja gjuhė universale.
  Rogjersi


  117.Muzika ėshtė art i zemrės dhe, si e tillė, ajo i drejtohet direkt zemrės.
  Hegeli

  118.Muzikėn e konsideroj rrėnjė tė tė gjitha arteve.
  Klajsti


  119.Gjithmonė e kam ndjekur muzikėn dhe nuk e kuptoj sesi dikush mund tė mirret pėr njeri tė arsimuar po qe se nuk e njeh muzikėn.
  Markezi


  120.Nė natyrė nuk mund tė hasim asgjė mė tė bukur dhe mė tė pėrkryer se muzika. Ajo futet thellė nė zemrėn e njeriut.
  Kogoji
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:20

  121.Muzika ēdoherė ka qenė ushqim i dashurisė, kurse dashuria ushqim pėr muzikėn.
  Moxarti


  122.Muzika ėshtė gjuhė botėrore qė s'duhet pėrkthyer.
  Auerbahu


  123.Atje ku ndėrprehet biseda, atje fillon muzika.
  Hofinan


  124.Mos u bėj poet nėse s'mund tė vdesėsh pėr secilin varg, pėr secilėn fjalė.
  A.Shkreli


  125.Poetėt fillojnė tė jetojnė vetėm atėhere kur vdesin.
  Petrarka


  126.Mė mirė ėshtė poet pa publik, sesa publik pa poet.
  Zilahi


  127.Poeti nuk mund t'u sjellė porosi tė tjerėve, nė qoftė se nuk ėshtė vetė mė tepėr njeri se ata.
  Karlajli


  128.Poetėt janė shqisat, kurse filozofėt intelekti i gjinisė njerėzore.
  Viko


  129.Njeriu bėhet poet atėhere, kur ėshtė nė gjendje ta thotė atė qė do dhe qė duhet ta thotė.
  Stendali


  130.Poezia ėshtė gjuha amnore e racės njerėzore.
  Helderi
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:21

  131.Tė merresh me poezi ėshtė punė e kotė, po qe se si poet i shmangesh punės.
  Pushkini


  132.Poezia ka mė tepėr karakter rinor, kurse filozofia pleqėror.
  Shopenhaueri


  133.Shpirti i njė populli pasqyrohet nė poezinė e tij mė mirė se nė ēdo formė tjetėr tė artit.
  Boske


  134.Shkenca ėshtė forcė.
  Bekoni


  135.Ēdo pėrparim i madh nė shkencė rrjedh nga imagjinata e re, e guximshme.
  Deveji


  136.Jeta i cakton qėllimet shkencės, kurse shkenca ndriēon rrugėt e jetės.
  Mihalovski


  137.Shkenca ka pėr detyrė t'i sigurojė njeriut sundimin mbi natyrėn.
  Bekoni


  138.Shkenca nuk ka dimensione morale, ajo ėshtė si thika: nėse i pret kirurgut dhe vrasėsit, atėhere secili prej tyre do ta pėrdorė nė mėnyrėn e vet.
  Brauni


  139.Detyrė morale e shkrimtarit nuk ėshtė qė tė flasė siē i pėlqen dikujt, por siē ėshtė e vėrteta.
  Qosja


  140.Sa mė tė mirė qė tė jenė shkrimtarėt aq mė pak flasin pėr veprat e tyre.
  Hemingfuei
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:21

  141.Shkrimtari ka vetėm njė mėsues: lexuesit.
  Gogoli


  142.Shkrimtari nuk shkruan mė tepėr se ē'flet goja e njeriut.
  Bokaēio


  143.Shkrimtarėt mė tė mėdhenj shfaqen pikėrisht nė kohėn e krizave mė tė ashpra shoqėrore.
  Lunaēarski


  144.Shkrimtarėt e mėdhenj vdesin dy herė: njė herė si njerėz e sė dyti si shkrimtarė tė mėdhenj.
  Valeti


  145.Nė qoftė se lexuesi nuk e njeh shkrimtarin, fajtor pėr tė ėshtė shkrimtari, e jo lexuesi.
  Ilfi


  146.Ēdo qyqarėsi, ēdo turpėrim pėr shkrimtarin ėshtė mėkat. Guximi i tij qėndron nė shprehjen. Edhe po qe se pėr tė do tė bartė pėrgjegjėsi, ai patjetėr duhet tė flasė.
  Kaneti


  147.Shkrimtarėt farkėtohen nė padrejtėsi, njėlloj siē farkėtohet njė shpatė.
  Heminguei


  148.Shkrimtari duhet tė ketė mė pak perspektivė precize dhe tė caktuar sesa politikani, ai duhet tė jetė mė pak "sektar".
  Gramsh


  149.Para se tė mėsoni tė shkruani, mėsoni tė mendoni.
  Boalo


  150.Shkrimtari i talentuar mund tė shkruajė atė qė mendon e tė mos e fyejė shtetin.
  Borhesi

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:22

  151.Shkrimtari patjetėr duhet tė evitojė gazetarinė pėr shkak tė punės krijuese dhe jetėsore.
  Heminguei


  152.Nėse pėrpiqet, shkrimtari mund tė edukojė shumė lexues.
  Heminguei


  153.Vepra, e jo fjalė.
  Latine


  154.Secilėn vepėr tėnde kryeje si tė ishte fjala pėr veprėn e fundit jetėsore.
  Marko


  155.Veprat njerėzore i vlerėsojmė sipas asaj se sa na ofrojnė kėnaqėsi, apo sa na shkaktojnė dhembje.
  Fransi


  156.Si do tė njohėsh vetveten? Duke e shikuar asesi, por duke vepruar. Orvatu tė kryesh detyrėn, obligimin tėnd, dhe menjėherė do tė shohėsh sa vlen.
  Gėte


  157.Qė tė kryejmė vepra tė mėdha duhet tė jetojmė si tė mos vdisnim kurrė.
  Vavennafgu


  158.Besimi dėshmohet me vepėr e jo me fjalė.
  Dekarti


  159.Shpirti i njeriut ka net tė gjata qė t'i rrėnojė veprat e ditės.
  Verneri


  160.Njeriu fotografon vetveten me veprat e veta.
  Shileri
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:22

  161.Shumica e pėrpiluesve tė vargjeve dhe aforizmave u ngjajnė njerėzve qė hanė qershi: njėherė i zgjedhin mė tė mirat, kurse nė fund i hanė tė gjitha.
  Shamfori


  162.Aforizmi i vėrtetė ėshtė gjithėsia nė njė pikė ujė.
  Keseli


  163.Grumbullimi i anekdotave dhe maksimave pėr njė njeri me famė ėshtė pasuria mė e madhe, nėse ato tė parat di t'i fusė nė bisedė nė vend tė duhur dhe nėse tė dytat i kujtohen nė momentin e duhur.
  Gėte


  164.Aforizmi shkėlqen dhe shquhet me shkurtėsi.
  Irzkikovski  165.Aforizėm ėshtė mendimi i koncentruar. Nė botėn e mendimeve ėshtė si poezia nė letėrsi.
  Vidmari


  166.Aforizmi nuk duhet tė jetė i vėrtetė, por duhet t'i japė krahė tė vėrtetės.
  Kmusi


  167.Fjala e ėmbėl thėrret miq, ajo zbut, pajton armiq.
  Shqife


  168.Telegrami ėshtė i vetmi rast ku numėrohen fjalėt nė vend tė veprave.
  Likoku


  169.Po ta lejoni cilindo njeri tė flasė sė tepėrmi, edhe ai do tė fitonte besimtarė.
  Stivensoni


  170.Nuk ka gjė mė tė vėshtirė nė botė se mjeshtėria e fjalėve.
  Gorki
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:23

  171.Kur njeriu flet shumė, thotė edhe diē qė nuk ėshtė dashur ta thoshte.
  Konjuēi


  172.Ata qė dinė tė flasin, flasin shkurt.
  Dostojevski


  173.Sikur tė bliheshin fjalėt, mė pak do tė flitnin.
  Tomaseo


  174.Sado i menēur tė jetė njeriu kur flet shumė, nė fund, nuk e ie pa e thėnė ndonjė marri.
  Dyma


  175.Ka njerėz qė flasin, flasin e flasin, derisa arrijnė mė nė fund edhe tė thonė diē.
  Gitri


  176.Pusho sė foluri mu atėherė kur sheh se ke filluar tė nxehesh vetė, ose ai me tė cilin bisedon. Fjala e pathėnė ėshtė flori.
  Tolstoi  177.Fjala e thėnė nė kohėn e duhur ėshtė mollė nė gotėn e argjendtė.
  Solomoni


  178.Vlerėso fjalėt! Ēdonjera prej tyre mund tė bėhet e fundit pėr ty.
  Leci


  179.Mė mirė ėshtė t'u besojmė syve tanė, se fjalėve tė huaja.
  Tajmuri


  180.Kush flet shumė, ose di shumė, ose gėnjen shumė.
  Heltaji
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:23

  181.Njerėzve duhet t'u flitet me zė tė lartė: masa i dėgjon tė zėshmit.
  Guareski


  182.Kush flet ē'dėshiron, duhet tė dėgjojė edhe atė qė nuk e dėshiron.
  Tajmuri


  183.Mos u besoni fjalėve, as tuajave as tė huajave, besoniu vetėm veprave tuaja dhe tė huaja.
  Tolstoi


  184.Sikur njerėzit tė flisnin vetėm ēfarė dinė dhe ēfarė kuptojnė, ata mbase as qė do tė flisnin fare.
  Molieri


  185.Fjalėt u ngjajnė rrezeve tė rentgenit: po t'i pėrdorim si duhet, ato depėrtojnė gjithkah.
  Haksli


  186.Fjala ėshtė grua shtatzėnė qė lind viganė. Fjala na bashkon me yjet dhe majmunėt.
  Kerlezha


  187.Nėse fjalėn s'e thua dot nė shesh se ke drojė, mos e thuaj as pas nesh.
  Saadi


  188.Kurrė mos i dėgjoni ata qė flasin keq pėr tė tjerėt, e mirė pėr ty.
  Tolstoi  189.Kur njėqind vetė flasin tė njėjtėn gjė, atėherė, ajo ėshtė ose Vox Dei (zėri i zotit),ose marri e madhe.
  Irzhikovski


  190.Shikimet e njerėzve u ngjajnė peshqve; ata e hanė njeri-tjetrin. Edhe fjalėt shėmbėllejnė me peshqit; fjala e madhe e gėlltit tė voglėn.
  Arapi
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:23

  191.Rrallėherė pendohemi pse kemi folur pak, e shpesh pse kemi folur tepėr. Kjo ėshtė njė e vėrtetė e vjetėr qė e dinė tė gjithė, veēse askush nuk i pėrmbahet.
  La Bryeri


  192.Secili qė flet diē, shpesh e hesht atė mė tė mirėn
  Ludvigu


  193.Ėshtė lehtė tė flasėsh kur ke ē'tė thuash, mirėpo vėshtirė ėshtė ē'tė thuash, kur duhet tė flasėsh.
  Elioti


  194.Pėrdorimi mė i mirė i fjalėve ėshtė heshtja e plotė.
  Tagora


  195.Tė bėsh njė hap pėrpara, tė thuash njė fjalė tė re, kjo i frikėson njerėzit mė sė shumti.
  Dostojevski


  196.Nė botė nuk ka torturė mė tė madhe se tortura me fjalė.
  Nadsoni


  197.Fol vetėm pėr atė qė e ke tė qartė, ndryshe hesht.
  Tolstoi


  198.Njerėzit na kuptojnė mė mirė kur u flasim pak.
  Strindbergu


  199.Fjalėt janė thumba pėr tė varur idetė.
  Londoni  200.Gjuha ruhet, atje ku shkruhet.
  Shqipe
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:24

  201.Gjuha nuk ka eshtra, por i thyen eshtrat.
  Bullgare


  202.Tė ndiejmė mundemi vetėm nė gjuhėn amtare, tė mendojmė edhe nė ndonjė gjuhė tjetėr.
  Elioti


  203.Ai qė zotėron gjuhėn e vet vlen mė tepėr se ai qė pushton njė qytet.
  Njė mendimtar i lashtė


  204.Njeriu qė nuk i di gjuhėt e huaja, nuk di asgjė pėr gjuhėn e vet.
  Gėte


  205.Oratoria ėshtė art i mashtrimit.
  Montenji


  206.Oratoria duhet tė ketė parasysh tri gjėra: ēka flet, kujt i flet dhe si flet.
  Ciceron i


  207.Vetia e oratorit tė mirė ėshtė tė heshtė kur nuk e dėgjojnė me ėndje.
  Luteri


  208.Oratori duhet tė jetė i mrekullueshėm, nė tė kundėrtėn ngjall mėrzi dhe tallje.
  Seldeni


  209.Derisa tė martohet i menēuri, budallasė i bahen fėmijėt ēobanė.
  Shqipe


  210.Gjuha dhe zemra nuk duhet tė kenė kundėrthėnie.
  Azerbejxhane
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:24

  211.Mos u marto pėr tė holla, ato mund tė huazohen lehtė.
  Skoceze


  212.Martoje djalin kur tė duash, por vajzėn fejoje kur tė mundesh.
  Kroate


  213.Pema gjykohet nga prodhimi, njeriu nga veprat.
  Afrikane


  214.Ēdo njeri i lumtur ėshtė i bukur.
  Irlandeze


  215.Lumi i thellė rrjedh qetė qetė, njeriu i menēur flet ngadalė.
  Kineze


  216.Pėr njė fjalė goje njeriu del i menēur dhe pėr njė fjalė i marrė.
  Amerikane


  217.Derisa njeriu ka kokėn mbi shpatulla, pėr tė nuk ėshtė e humbur asgjė.
  Vietnameze


  218.Njerėzit vlerėsohen sipas suksesit tė tyre, e jo sipas meritave.
  Persiane


  219.Tė quhesh njeri ėshtė e lehtė, tė jesh njeri ėshtė e vėshtirė.
  Afnkane


  220.Bashkė nė qoftė se jetojnė gjatė, shtazėt duhen mes veti, kurse njerėzit urrehen.
  Kineze
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:25

  221.Mali nuk ka nevojė pėr mal, por njeriu ka nevojė pėr njeri.
  Baske


  222.Njeriu i gėzuar ėshtė si dielli, shndrit atje ku depėrton.
  Turke

  223.Kush nuk ėshtė i menēur zemrėn e ka nė gjuhė, e kush ėshtė i menēur gjuhėn e ka nė zemėr.
  Jordaneze


  224.Po qe se dajaku do tė bėnte dikė tė menēur, atėherė mė tė menēurit do tė ishin buajt.
  Madagaskarese


  225.Gėnjeshtra ka shtatė variante tė ndryshme, ndėrsa e vėrteta vetėm njė.
  Afrikane


  226.Kush ankohet shumė pėr dele, ndodh qė humb lopėn.
  Holandeze


  227.Kur tė jesh nė zor edhe thiu tė bėhet dajė.
  Shqipe


  228.As mos e merr kafshatėn e madhe, as mos fol ndonjė fjalė tė madhe.
  Greke


  229.Ujku e mbron delen nga dhelpra pėr ta ngrėnė vetė.
  Bullgare


  230.Nderi dhe autoriteti as nuk blihen, as nuk huazohen.
  Gjermane
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:25

  231.Kush premton shumė, nuk bėn asgjė.
  Hungareze


  232.I shėndoshi ka njėmijė dėshira, i sėmuri vetėm njė: tė jetė i shėndoshė.
  Sllovene


  233.Kush blen ē'nuk i duhet, nė fund shet edhe ē'i duhet.
  Rome


  234.Kush thotė se ka mjaft kohė, vonohet.
  Holandeze  235.Tė lavdėruarit e vetvetes ėshtė fillimi i turpit.
  Japoneze


  236.Buka e tė varfėrit ėshtė mė e ėmbėl se e tė pasurit. Atė e ėmbėlson uria.
  Indiane


  237.Siguria mė e mirė pėr t'u mbrojtur nga tė kėqijat ėshtė kujdesi dhe maturia.
  Malajzeze


  238.Menēuria nuk banon vetėm nė njė shtėpi.
  Afrikane


  239.Puno si skllav, por ushqehu si lord.
  Shqipe

  240.Ndonjėherė edhe djalli e thotė tė vėrtetėn.
  Spanjolle

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Scarface Wed 15 Oct 2008, 10:25

  241.Kush s'ka fėmijė, s'ka dritė nė sytė e tij.
  Persiane


  242.Nė shtėpinė e tė varurit mos e pėrmend litarin
  Zviceriane


  243.Mė mirė pa njė sy, se sa pa dy sy.
  Gjermane


  244.Miqtė e vėrtetė janė tė rrallė.
  Latine


  245.Fatin nuk e njeh me kokė, por me zemėr
  Norvegjeze


  246.Ushqeje qenin se nuk tė leh.
  Bullgare


  247.Pėr miun maca ėshtė luan.
  Shqipe

  248.Dora qė jep ėshtė gjithnjė mbi dorėn qė merr.
  Spanjolle


  249.Ai qė vdes pėr atdhe, ka jetuar mjaft.
  Spanjolle


  250.Kush do qė tė ngrohet nė pleqėri, le tė ndėrtojė vetė njė stufė nė rini.
  Gjermane

  Sponsored content


  thenie - 270 Thėnie Filozofike pėr Artin... Empty Re: 270 Thėnie Filozofike pėr Artin...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 13:09