Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Florida
  Florida
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 131
  Mosha : 40
  Vendndodhja : Mbi valet e jetes
  Profesioni : Parukiere
  Pikėt : 92
  Vlersuar : 1
  Data e Regjistrimit : 09/06/2008
  Humor : Portokallia

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Florida Thu 03 Dec 2009, 01:16

  Diagnostikimi i sklerozes nepermjet syrit

  Ne nje laborator te universitetit te Houstonit ne Teksas, shkencetaret kane ndermarre nje studim ne fushen e diagnostikimit te semundjes se sklerozes se shumefishte. Mjeket thone se sa me shpejt qe zbulohen shenjat e sklerozes se shumefishte aq me te mira jane mundesite per diagnostikimin e hereshem te kesaj semundjeje. Dhe shenjat e para shkencetaret thone se mund te dallohen ne sy. Pra duket se mjeket okuliste mund te luajne nje rol te rendesishem ne zbulimin e simptomave te para te kesaj semundjeje duke studiuar syrin e pacientit me mjete te zakoneshme dhe me mjete te teknologjise se larte.

  Doktoresha Xhejd Shifman perdor nje paisje te teknologjise se larte, e panjohur ne klinika apo laboratore te tjere. Ajo thote se nese mjeku nuk arrin te dalloje shenjat e hereshme te skleroses se shumefishte, ai humbet mundesine me te mire per te diagnostikimin e hereshem te saj. Skot Mekadam vuan nga skleroza e shumefishte, qe atij iu shfaq kur ishte 20 vjec. Ai thote se e ka te veshtire te kryeje edhe veprimet me te thjeshta si per shembull te mbaje pirunin e lugen. Skot, ashtu si shume te tjere qe vuajne nga skleroza e shumefishte, ka humbur shikimin. Shpesh personat me kete semundje shikojne turbullt ose figura ne forma te dyfishte. Ne kete klinike ne Houston, mjeket perdorin prizma plastike per te pare nese ato japin rezultat dhe pastaj i pajisin zyzet me prizma te tille. Me keto syze pacientet rifitojne shikimin normal. Kur dikush humbet shikimin e njerit sy, kjo mund te jete nje shenje e hereshme e sklerozes se shumefishte. Doktoreshe Shifman thote se shenja fillon me nje dhimbje te lehte ne njerin sy, humbje shikimi per pak caste dhe pastaj shikimi kthehet perseri.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 I52333634_17449
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Administratori Fri 22 Jan 2010, 02:49

  Shkencetaret zberthejne kodin gjenetik te malaries...

  Shkencetaret duke punuar ne 10 vende kane arritur te zberthejne kodin gjenetik te formes me vdekjeprurese te parazitit qe shkakton semundjen e malaries dhe te mushkonjes qe perhap semundjen. Rezultati i kesaj pune paralele kerkimore u botua dje njekohesisht nga gazeta britanike "Natyra" dhe revista amerikane "Shkenca".

  Organizata Boterore e Shendetesise e quan kete zbulim "nje pike-kthese" per shendetin publik, qe mund te ndihmoje per prodhimin e insekticideve te reja dhe ilaceve te reja. Cdo vit, nga malaria gjejne vdekjen mbi 3 milione njerez, shumica ne Afrike. Ky zbulim behet ne nje kohe kur paraziti qe shkakton malarien, po behet gjithnje e me rezistent ndaj ilaceve e eshte perhapur edhe ne rajone ku ishte zhdukur prej vitesh, sic ishte nje rast i fundit ne shtetin e Virxhinias ne Amerike.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Administratori Fri 22 Jan 2010, 02:50

  Shitja e organeve demton shendetin dhe financat

  Disa njerez mendojne se shitja e organeve, sic jane veshkat mund t'i ndihmojne ata te dalin nga varferia. Ne nje studim te koheve te fundit u morren ne shqyrtim 300 persona nga India, cdo njeri prej te cileve kishte shitur nje veshke. Per nje veshke te shitur ata kishin fituar 1 mije dollare, shume jo e vogel ne nje vend te varfer.

  Doktor David Rotham prane universitet Columbia te New Yorkut studioi gjendjen e ketyre pacienteve. Grupi i tij i punes vuri re se 6 vjet, pas operacionit, te ardhurat financiare te tyre rane me 1 te treten. 79 perqind e tyre thane se jane penduar per kete operacion nuk do t'i rekomandonin askujt per te shitur ndonje organ te trupit.

  Ne shume vende, shitja-blerja e organeve eshte e ndaluar me ligj, por nga deshperimi per para apo shendet shume njerez shtyhen ne kete veprim. Ne Shtetet e Bashkuara ndalohet me ligj blerja e nje veshke te personit qe eshte gjalle.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Administratori Fri 22 Jan 2010, 02:51

  Ecja parandalon frakturat e kockave

  Rreth 300 mije njerez shume prej tyre gra te moshuara, shtrohen cdo vit ne spital si pasoje e fraktuarave te kockave. Por nje studim i koheve te fundit le te kuptohet se keto fraktura mes grave ne periudhen pas menopauzes, mund te shmangen me disa ushtrime te lehta fizike, perfshi ecjen. Gjate studimit qe zgjati 10 vjet, u morren ne shqyrtim 61 mije gra te moshes 40 deri ne 77. Mjekja Diane Feskanich prane spitalit Brigham ne Boston thote se grate qe kryenin ecje 4 ore ne jave ulen 40 perqind mundesite e prekjes nga fraktura. Sipas studimit, edhe grate qe kryejne nje jete aktive fizike gezojne te njejten mbrojtje nga frakturat si ajo qe sigurohet nga perdorimi i hormoneve.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Administratori Sat 03 Apr 2010, 00:03

  Kolesteroli...

  Nivelet e kolesterolit nė trupin e njeriut ndryshojnė me stinėt. Ėshtė ky rezultati i arritur nga njė kėrkim i kryer nga Universiteti i Masacusetit mbi 517 persona tė shėndetshėm. Doli si pėrfundim qė nivelet e kolesterolit ishin mė tė mėdha nė vjeshtė dhe nė dimėr, dhe mė tė ulėta nė pranverė dhe verė. Nuk dihet mirė se cilėt janė mekanizmat qė ēojnė nė kėtė rezultat. Matjet tregonin qė vlerat mė tė mėdha pėr meshkujt mbėrrijnė nė dhjetor, kurse pėr femrat nė janar. Vlerat e regjistruara tregonin njė rritje rreth 3.9 mg/dL tek meshkujt (vlerat mesatare ishin 222 mg/dL) dhe 5.4 mg/dL tek femrat (vlerat mesatare ishin 213 mg/dL). Disa nga kėto ndryshime mund tė pėrshkruheshin me variacionet qė pėson plazma nė stinėt e ndryshme. U gjet edhe qė nuk kishte lidhje me dietėn qė pėrdoret nė stinėt e ndryshme.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Pictur10
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri Mon 28 Jun 2010, 22:39

  Femrat preken me lehte nga kanceri i duhanit...

  Femrat jane me te ndjeshme ndaj substancave kancerogjene, qe gjenden tek duhani. Ne kete perfundim kane arritur nje grup shkencetaresh, qe i paraqiten rezultatet e nje studimi ne Lugano te Zvicres. Kerkuesit studiuan 684 paciente me kancer ne mushkeri per periudhen mes viteve 2000-2005 dhe zbuluan se femrat preken nga kanceri kur jane ne moshe me te re se meshkujt. Kjo ndodh edhe ne rast se ato tymosin me pak se bashkemoshataret e tyre meshkuj.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri Mon 28 Jun 2010, 22:42

  Arrat parandalojne kancerin e gjirit...

  Konsumi i arrave ul rrezikun e prekjes nga kanceri ne gji. Sipas nje studimi te fundit, perberesit antioksidante te ketij fruti te thate parandalojne zhvillimin e semundjes. Ne nje eksperiment te kryer tek minjte, rezultoi se konsumi i 56,7 grame arrave ne dite, shkakton me pak tumore dhe ata qe rriten kane permasa me te vogla. Studimi amerikan u prezantua ne takimin e Shoqates Kerkimore per Kancerin.
  Megjithese studimi eshte aplikuar tek minjte, sipas mjekes Elaine Hardman, te Marshall University School of Medicine, efektet pozitive mund te shfaqen edhe tek njerezit.
  “Ne dime qe nje diete e shendetshme parandalon semundjet kronike. Arrat ndihmojne ne nje diete qe redukton kancerin. Ne studimet e meparshme eshte treguar se arrat pengojne ushqimet e yndyrshme te demtojne arteriet”, tha mjekja.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri Mon 28 Jun 2010, 22:45

  Ajri i paster te zgjat jeten...

  Te banosh ne nje rajon apo zone me ajer te paster do te thote se mund te jetosh deri ne kater vjet me gjate nga ata qe jetojne ne nje zone te ndotur. Keto jane konkluzionet e nje studimi te kryer ne 51 qytete amerikane, nga eksperte te shkolles se Harvardit, qe prej vitit 1980. Smogu prane zonave te ndotura eshte shume i demshem per shendetin e njeriut. Agjentet ndotes mund te merren prej ajrit dhe mund te zbresin ne mushkeri dhe enet e gjakut. Nje person, i cili jeton ne nje klime me ajer te paster eshte i predispozuar te kete nje jete me te gjate sesa nje tjeter qe jeton ne nje ambient te ndotur.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri Mon 28 Jun 2010, 22:48

  Domatja, ndihmuese kunder infraktit...

  Efekteve pozitive te domates si aleate kunder tumorit te prostates, u eshte shtuar edhe nje tjeter. Per shkak te perberesit antioksidant qe ka, domatja sherben si terapi edhe kunder infarktit dhe goditjes ne tru. Domatja bllokon oksidimin e lipideve, duke reduktuar rrezikun e formimit te pllakave, qe shkaktojne probleme kardiovaskulare. Mjeket keshillojne qe ne dite te konsumohen 1 kg domate, qe transformohen ne 100 grame, duke evituar keshtu rrezikun e problemeve me zemren. Sipas kreut te Shoqates italiane aritmologjike dhe kardiosimulimit, Michele Guilizia, konsumi i domates si pjese e dietes mesdhetare ul rrezikun e problemeve kardio-vaskulare me 30 perqind.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Lida
  Lida
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 72
  Mosha : 37
  Pikėt : 257
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/03/2009

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Lida Sat 04 Sep 2010, 23:01

  Cokollate qe mbron nga sulmet ne tru dhe ne zemer.

  Konsumimi i 7.4 gramė ēokollate nė ditė zvogėlon nė 48% rrezikun nga sulmet nė tru dhe 27% rrezikun nga infarkti.
  Rezultatet janė nxjerrė nga njė studim i shkencėtarėve gjermanė, nė tė cilin janė pėrfshirė 20 mijė persona.

  Hulumtimi, i cili ėshtė kryer gjatė njė periudhe tetėvjeēare dhe ėshtė
  publikuar nė revistėn shkencore “European Heart Journal”, siē ka raportuar
  BalkanWeb,gjithashtu tregon se efekti mund tė jetė mė i madh nėse do tė
  konsumoheshin ēdo ditė nga dhjetė deri nė njėzet gramė ēokollatė.

  Shkencėtarėt theksojnė se zvogėlimi i rrezikut nga sulmet nė zemėr dhe tru
  janė tė ndėrlidhura me uljen e shtypjes sė gjakut, si pasojė e presionit tė
  ēokollatės sė zezė, tė pasur me kakao, derisa efekt mė tė vogėl kanė ēokollatat me qumėsht.
  Ēokollatat e bardha nuk kanė efekt pėr shkak tė mungesės sė
  polifenolit anti-oksidues qė ndodhet nė ēokollatėn e zezė..
  Lida
  Lida
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 72
  Mosha : 37
  Pikėt : 257
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/03/2009

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Lida Sat 04 Sep 2010, 23:06

  Prirja per embelsira mund te coje ne depresion.

  Hulumtimet e fundit tė shkencėtarėve amerikanė bėjnė tė ditur se fėmijėt me prirje tė mėdha pėr ėmbėlsira kanė mė shumė gjasa pėr tė vuajtur nga depresioni, ndėrsa nė moshė tė shtyrė edhe nga problemet e lidhura me konsumimin e tepėrt tė alkoolit.
  Revista shkencore “Addiction” shkruan se rezultatet e fituara mund tė shpjegohen me aktivizimin e tė njėjtave mekanizma nė tru, si ato tė lidhura me kėnaqėsinė nė ushqimin e ėmbėl dhe alkoolin.
  Nė studim kanė marrė pjesė 300 fėmijė tė moshės nga 5 deri 12 vjet. Testimi ka treguar se prirja pėr ushqime dhe pije tė ėmbla, ėshtė njėjtė e lidhur me prirjet pėr simptomat e depresionit.
  Krahas kėsaj, kjo dukuri ka qenė mė e shprehur te fėmijėt tė cilėt kanė mė shumė anėtarė tė familjes qė e kanė tepruar me konsumimin e alkoolit....
  Lida
  Lida
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 72
  Mosha : 37
  Pikėt : 257
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/03/2009

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Lida Sat 04 Sep 2010, 23:07

  Birra mbron eshtrat.

  Studimet e reja sjellin disa lajme tė mira pėr ata qė pėlqejnė birrėn. Hulumtimet e fundit kanė treguar se birra ėshtė njė burim i rėndėsishėm i silicit, pėrbėrėsit kyē nė dendėsimin e masės kockore.
  Silici nė birrė ėshtė i pranishėm nė formė tė tretur dhe kjo e bėn birrėn njė prej burimeve mė tė rėndėsishme tė silicit nė ushqimin nė botėn perėndimore.
  Studimi po ashtu tregon se birra e ndritshme ka nivel mė tė lartė tė silicit, ndėrsa birra pa alkool, birra e lehtė dhe birra e grurit kanė mė sė paku.
  Falė rezultateve tė kėtij studimi, shkencėtarėt mendojnė se konsumimi i matur i birrės mund tė jetė i njė ndihme tė vlefshme nė luftėn kundėr osteoporozės....
  Lida
  Lida
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 72
  Mosha : 37
  Pikėt : 257
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/03/2009

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Lida Sat 04 Sep 2010, 23:08

  Japoni, shpiket kontrolluesi i cilėsisė sė gjumit

  Nė Japoni vjen njė shpikje e re qė quhet "sleep scan". Kjo risi kontrollon dhe vlerėson cilėsine e gjumit, ndėrsa nxjerr nė pah anomalitė e tij.
  Njė minitapet ultra-teknologjik vendoset nė shtrat dhe ėshtė i pajisur me sensorė tė brendshėm.
  Gjatė gjumit kėta sensorė regjistrojnė disa tė dhėna, mes tė cilave edhe tė rrahurat e zemrės, lėvizjet e trupit tė cilat konvertohen me imazhe nė njė kartė memorje. Pikėrisht kėto tė dhėna shfrytėzohen pėr tė marrė anomalitė gjatė gjumit tė njeriu. Kjo shpikje do tė hidhet nė treg nė muajin maj nė Japoni dhe kostoja do tė jetė rreth 290 euro...
  Lida
  Lida
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 72
  Mosha : 37
  Pikėt : 257
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/03/2009

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Lida Sat 04 Sep 2010, 23:09

  SIDA, Burrat me te rrezikuar nga grate shtatzena.

  Burrat kane nje rrezik te dyfishte per t’u infektuar me virusin e SIDA-s nese partnerja e tyre eshte shtatzene.
  Perfundimin e ka nxjerre nje studim i kryer mbi 3 mije ēifte afrikane ne 7 vende te ndryshme: Botswan, Kenia, Ruande, Afrike e Jugut, Tanzani, Ugande e Zambi, pasi eshte percaktuar me pare se grate shtatzena jane me vulnerabel ndaj infeksionit te HIV.
  Seksi i pambrojtur eshte nje nder motivet per te cilin burrat preken me shume nga semundja nese kane marredhenie seksuale me grate shtatzena..
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Administratori Tue 17 May 2011, 00:51

  Kakao ul tensionin e gjakut.

  Studimet e reja tė shkencėtarėve spanjoll tė Universitetit Complutense nė Madrid, kanė zbuluar se pėrbėrėsit e kakaos kanė efekt tė fuqishėm antihipertenziv.
  Gatė 17 javėve sa ka zgjatur studimi, pas konsumimit tė pėrditshėm tė 0.75 gramėve tė pėrbėrėsve tė tretshėm tė kakaos, vlerat e tensionit sistolik kanė rėnė pėr 10-15 mmHg.
  Ky ekstrakt i pasur me antioksidues dhe polifenole ėshtė treguar i shkėlqyeshėm nė uljen e nivelit tė angiotenzinės II, duke treguar kėshtu veti tė ACE-inhibitorėve.
  ACE-inhibitorėt (barnat pėr uljen e tensionit), pengojnė shndėrrimin e angiotenzinės I nė angiotenzinė II, qė ėshtė njė vazokonstriktor i fuqishėm – shtrėngon enėt e gjakut duke shkaktuar kėshtu ngritje tė tensionit tė gjakut.
  Ekstrakti i pasur me pėrbėrės tė kakaos ėshtė treguar efektiv edhe nė uljen masės trupore, qė ka ndihmuar edhe mė tepėr nė kontrollimin e tensionit.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Administratori Mon 07 May 2012, 06:02

  Frekoendimi ne cift...

  Riprodhimi njerezor eshte mi i sigurte kur burri eshte me i madh ne modhe se sa partnerja.
  Studiuesit ne Suedi testuan 12.000 Ēifte te grup-moshave 45-55 vjec.
  Nga eksperimentet rrezulltoi se idealja e frekoendimit eshte tek Ēiftet ku gruaja eshte 6 vjet me e re se partneri.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Administratori Mon 07 May 2012, 06:02

  Kremi i ri antirrudhe...

  Shume shpejt mund te hidhet ne treg nje krem antirrudhe i prodhuar nga helmi
  i gjarperinjve dhe qe eshte mjaft efikas ne lekuren e fytyres.
  Kete gje e bejne te ditur nje grup mjekesh italiane qe jane duke punuar per te
  rene e fundit ne boten e kozmetikes.
  Kremi nuk do te kete asnje efekt anesor dhe mund te perdoret pa rekomandimin e mjekut.
  Ai vepron duke tendosur kapilaret e lekures dhe duke mos ilene te formojne ēarje si rrudha...


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Administratori Mon 07 May 2012, 06:06

  Caji parandalon Infarktin e zemres tek femrat.

  Sipas njė studimi tė ri, femrat tė cilat pinė nga tri gota ēaj nė ditė janė
  tė mbrojtura nga infarkti i zemrės dhe nga sulmi nė tru.
  Ēdo e treta femėr, e cila kishte marrė pjesė nė kėtė studim,
  kishte pasur njė pllakė tė rrezikshme yndyrore nė arterien e qafės,
  nga kėto pllaka zhvillohet dėmtimi i enės sė gjakut, i njohur si arterosklerozė.
  Pjesėmarrėsit nė studim ishin tė moshės mesatare mbi 70 vjet,
  ndėrsa kishte dy herė mė shumė femra se meshkuj.
  Madhėsia e pllakės yndyrore tė pranishme nė arteriet pjesėmarrėsve ishte
  caktuar me anė tė ultrazėrit.
  Rezultatet kanė treguar se meshkujt, nuk kishin dobi tė ngjashme me femrat
  nga pirja e ēajit. Kjo shpjegohet me anė tė njė teorie, sipas sė cilės komponentėt
  e pranishėm nė ēaj kanė mundėsi qė ta zėvendėsojnė hormonin e estrogjenit,
  ndėrsa ky hormon i mbron femrat nga sėmundjet kardiovaskulare.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Administratori Mon 07 May 2012, 06:07

  Rreziku nga hemoragjia celebrale:

  Koheve te fundit, nje rrezik i madh per shendetin eshte hemoragjia cerebrale.
  Femrat jane ato qe preken me shpejt se meshkujt nga kjo semundje.
  15 % e pacienteve jane nen 45 vjec. Hemoragjia cerebrale quhet ndryshe,
  edhe infarkti i trurit. Ai vjen si rrjedhim i bllokimit te nje arterie ne tru, qe pengon
  dhe qarkullimin e gjakut.
  Faktoret kryesore qe ndikojne ne avancimin e kesaj semundjeje kaq te rrezikshme
  te grate janė: Pillat, Pirja e duhanit, Mbipesha dhe Migrena. Nese keto kater faktore
  do te puqeshin sė bashku, rreziku per nje emoragji cerebrale do te ishte i dyfishte dhe
  shume i rrezikshem per jetėn, aq sa mund te themi vdekjeprures.
  Ne tre oret e para pas renies se infarktit, kemi masen e shpejte me medikamente.
  Ne rastet kur pacienti nuk arrin te permiresohet me medikamente, eshte i detyrueshem
  nje operacion urgjent. 80 per qind e ketyre pacienteve nuk mbijetojne me shume se nje jave.
  Ndersa pacientet qe arrijne te mbijetojne dhe te permiresohen brenda 48 oreve, kane
  shanse te mira per jetese.
  Per te menjanuar nje semundje te tille te rerzikshme, nje kujdes i madh duhet treguar me
  ushqimin dhe sportin. Menjanimi i lyrerave si dhe ushtrimi i sportit eshte nje domosdoshemeri,
  qe rregullon cilesine e jetes se njeriut.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Administratori Mon 07 May 2012, 06:12

  Punėt monotone tė mpijnė mendjen

  Shkencėtarėt kanė zbuluar se njerėzve qė bėjnė punė monotone, u mpihet truri.
  Kjo nuk ėshtė dhe aq ēudi.
  Duke monitoruar zonėn e trurit, ata janė nė gjendje tė parashikojnė nėse dikush do tė bėjė ndonjė gabim para se ta bėjnė.
  "Ekziston diēka e brendshme qė thotė se truri ka nevojė pėr pushim dhe ju s'mund tė bėni asgjė pėr ta ndryshuar", thotė autori i studimit, doktor Tom Eichele nga Universiteti I Norvegjisė. Kur kjo ndodh, gjaku qarkullon nė atė pjesėn tė trurit qė ėshtė mė aktiv nė gjendje pushimi.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Pictur10

  Sponsored content

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 25 Jun 2021, 12:24