Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 35
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface Wed 24 Sep 2008, 23:09

  Pershendetje te gjitheve.
  Ne temen qe sapo hapi tani, mundeni te lexoni dhe ne qofte se dini ndonje te ndryshme edhe te postoni Kuriozitete te dhe zbulime te ndryshme ne fushėn e mjekėsisė.

  Kalofshi mire.


  Edituar pėr herė tė fundit nga Scarface nė Thu 25 Sep 2008, 00:36, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 35
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface Wed 24 Sep 2008, 23:10

  Aspirina ul vdekshmėrinė te tė sėmurėt me zemėr...

  Tek personat qė vuajnė nga zemra, marrja rregullisht e aspirinės nė doza tė vogla, ul incidencėn pėr infarkt, iktus apo dhe vdekjet e parakohshme.
  “Edhe pse aspirina shton rrezikun e hemorragjive, dobitė qė sjell janė mė tė larta sesa dėmet qė mund tė shkaktojė”, nėnvizon Dr. Jeffrey. S. Berger, i “Duke Clinical Research Institute” tė Durhamit, drejtues i njė studimi tė publikuar kohėt e fundit nė “American Journal of Medicine”.
  Bėhet fjalė pėr njė nga studimet e para qė pėrqendrohen nė injektimin e aspirinės nė doza tė vogla nė popullsinė qė vuan nga sėmundjet kardiovaskulare tė qėndrueshme.
  Nė krahasim me grupin qė ėshtė trajtuar me placeb, personat qė janė kuruar me aspirinė, kanė regjistruar njė ulje me 13 % tė probabilitetit pėr tė vdekur gjatė periudhės sė “follow-up”, njė ulje me 26% tė probabilitetit tė infarktit jo fatal dhe njė ulje me 25% tė probabilitetit tė shfaqjes sė njė iktusi.
  Aspirina nė doza tė vogla (nga 50 nė 100 miligramė nė ditė) ka rezultuar po aq efikase nė dozat mė tė larta (mė tepėr se 300 miligramė).
  Ndėrsa pėr sa i pėrket rreziqeve qė shfaq aspirina, ekipi i Berger-it pėrllogarit se te mbi 1000 pacientė medikamenti shmang 33 infarkte apo iktuse dhe 14 vdekje pėr shkak tė rreth 9 episodeve tė hemorragjisė sė rėndė.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 35
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface Wed 24 Sep 2008, 23:12

  Vaji i Ullirit zgjat jetėn...

  Studimet e ndryshme kanė treguar se vaji i ullirit luan njė rol tė rėndėsishėm nė mbrojtjen ndaj sėmundjeve
  Ndėr shekuj ėshtė protagonist I padiskutueshėm i dietave mesdhetare, duke ndikuar nė uljen e vdekshmėrisė nga sėmundjet kardiovaskulare e duke ēuar nė parandalimin e disa lloje tumoresh, sidomos atij tė gjirit. Meqenėse ėshtė i pasur edhe me yndyra tė pangopura, ai eliminon ndjeshėm rrezikun pėr t'u prekur nga sėmundjet e zemrės, pasi ul nivelin e kolesterolit tė keq (LDL)- sė qė grumbullohet nėpėr arterie.
  Po ashtu, dietologėt dhe mjekėt kėshillojnė qė, nėse dėshironi tė keni njė jetė tė gjatė dhe tė shėndetshme, ky produkt fisnik I dalė nga ulliri duhet tė jetė i pandashėm nga tavolinat tuaja. Pėr mė tepėr, ky "ilaē" ėshtė I njohur pėr ndihmėn qė I jep zhvillimit tė trurit dhe kockave si te fėmijėt, ashtu edhe te tė rriturit, duke ruajtur metabolizmin e tyre gjatė humbjes sė kalciumit.
  Shumica nuk e dinė se vaji I ullirit nga pėrmbajtja yndyrore ėshtė i ngjashėm me qumėshtin e nėnės. Pėr kėtė arsye ai luan njė rol tė madh nė zhvillimin e sistemit nervor tė mesėm te fėmijėt. Nė shumė vende tė botės ėshtė e detyrueshme qė nė etiketat e produkteve tė shėnohen efektet qė kanė mbi shėndetin e njerėzve, por vaji i ullirit bėn pėrjashtim.
  Industritė e ushqimit, nė bashkėpunim edhe me organet shtetėrore pėr kujdesen e konsumatorit, kanė menduar qė nė etiketėn e tij ėshtė mė mirė tė shkruhet: "Dy lugė vaj ulliri nė ditė, ju mbrojnė nga shumė sėmundje, por sidomos nga ato tė zemrės.
  Mos e ndani nga tavolinat tuaja". Tė gjitha kėto "mirėsi" qė na vijnė nga pėrdorimi i tij, na bėjnė tė mendojmė: Sa mirė qė tė gjitha sekretet e natyrės janė zbuluar nga shkenca!


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 35
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface Wed 24 Sep 2008, 23:15

  Punėt monotone tė mpijnė mendjen...

  Shkencėtarėt kanė zbuluar se njerėzve qė bėjnė punė monotone, u mpihet truri. Kjo nuk ėshtė dhe aq ēudi. Duke monitoruar zonėn e trurit, ata janė nė gjendje tė parashikojnė nėse dikush do tė bėjė ndonjė gabim para se ta bėjnė. "Ekziston diēka e brendshme qė thotė se truri ka nevojė pėr pushim dhe ju s'mund tė bėni asgjė pėr ta ndryshuar", thotė autori i studimit, doktor Tom Eichele nga Universiteti I Norvegjisė. Kur kjo ndodh, gjaku qarkullon nė atė pjesėn tė trurit qė ėshtė mė aktiv nė gjendje pushimi.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Scarfa10
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:18

  Lumturia bashkeshortore, ndikon per ruajtjen nga semundjet.

  Lumturia bashkeshortore nuk eshte kusht vetem per ndertimin e nje familje te forte, por ajo eshte e rendesishme edhe per ruajtjen nga semundjet.
  Keshtu qe bashkeshortet te cilet jetojne te lumtur, jane me rezistente ndaj semundjeve. Ky eshte perfundimi ne te cilin kane dale shume universitete, ne studimet e tyre rreth kesaj ceshtjeje.
  Ne universitetin "Arizona" eshte zbuluar ne nje studim te cilin e ka publikuar nje reviste amerikane e specializuar per semundjet e zemres se kush jeton ne ambiente te mbushura me harmoni dhe lumturi bashkeshortore, ne pergjithesi jetojne me gjate se ciftet qe kane probleme. Ėshtė zbuluar gjithashtu edhe se lumturia bashkeshortore ndihmon ne rezistencen ndaj semundjeve te zemres.
  Pas mbikeqyrjes shtate vjecare qe i kane bere 200 grave te cilat kane qene te prekura nga semundjet e zemres, kane dale ne rezultate te qarta se inkurajimi qe kane dhene bashkeshortet per bashkeshortet e tyre te semura, ka cuar ne zevendesimin e forces se humbur nė zemrat e tyre, gje e cila ka cuar me pas ne pakesimin e influences se semundjes se zemres tek keto gra.
  Ne po te njejtin universitet, nje studim tjeter ka dale ne perfundimin se bashkėbisedimi i suksesshem midis dy bashkeshorteve dhe ndjenjat pozitive qe ka bashkeshorti ndaj bashkeshortes se tij te prekur nga semundjet e zemres dhe anasjelltas, ndihmojne ne rezistencen e sėmundjes dhe vonimin e pasojave te saj.
  Ndersa ne universitetin "Carnegie Mejlon" nje studim mjekesor ka zbuluar se lumturia bashkeshortore luan nje rol te rendesishem ne parandalimin e rrufes, pezmatimin e fytit, si dhe ligeshtimin qe vjen prej saj, sepse ajo rrit mundesite e aparatit te pathyeshmerise ne trup dhe i mundeson njeriut qe ta kaperceje rrufen dhe pezmatimin e fytit.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:18

  Rreziku qė kanoset nga lėngu i Portokallit.

  Vetėm njė gotė lėng portokalli nė dit e shpejton rrezikun e sėmundjes se diabetit, pėr dallim nga tė ngrėnit sasi tė mėdha prej pemėve tregojnė qė e zvogėlon rrezikun.
  Mendohet se shkaku kryesor ėshtė mungesa e gjerave ushqyese te lėngut, si dhe nė faktin se njerėzit tė cilėt ēdo ditė e fillojnė me gjus, mendojnė se nuk ėshtė e nė nevojshme tė konsumojnė lloje tjera pemėsh nė ditė, dhe se organizmin e njeriut e zvogėlojnė materiale ushqyese qė janė tė rėndėsishme.
  Konkluzionin i hulumtimi tė provuar nė mbi 70 000 njerėz, dhe treguan qė janė tė nevojshme tre porcione pemė nė dit qė tė zvogėlohet, por normal ėshtė vetėm njė gotė qė tė rritet riziku I diabetit. Kėshtu ndikojnė tė gjitha llojet e lėngjeve,por varet vetėm sa procent mund ti risin gjasat pėr sėmundje.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:20

  Dhjete kėshilla pėr ata qė vuajnė nga zemra

  1.Mos pini duhan.

  2.Mos u aktivizoni ne lodra sportive qe shkaktojne lodhje fizike te madhe.

  3.Perdorni ushqime,te pasura me vitaminen E.

  4.Ecni ēdo ditė,te paktėn njė ore.

  5.Qendroni larg ambjenteve me zhurme.

  6.Mundoheni te hani sa me shumė fruta e perime te fresketa.

  7.Qendroni sa me larg mjediseve shumė te nxehta.

  8.Beni njė jetė te qete dhe mos qendroni te mbyllur me vehten tuaj.

  9.Ne rast se do tė kini renie flokesh ne pjesen e siperme te kokės,shkoni te
  mjeku.

  10.Pakesoni peshėn e tepert trupore dhe perbajtjen e kolesterolit ne gjak.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:21

  Si tė jetosh deri nė 140 vjet?!

  Njė regjim ushqimor me bazė tė ulėt kalorish, por me tė gjithė elementėt ushqimorė tė rėndėsishėm, ngadalėson plakjen e zemrės dhe zgjat jetėn. Eksperimentet e kryera mbi kafshėt kanė treguar se, dietat hipokalorike zgjasnin jetėn deri nė disa vite. Por eksperimentet e kryera mbi njeriun janė mė entuziaste, sepse zemra e personave qė kishin marrė pjesė nė studim ishte mė e re dhe efikase. Studimi ėshtė koordinuar nga Luigi Fontana, studiues i Institutit Superior tė Shėndetėsisė. Ekspertėt nė studim kėmbėngulin se, regjimi ushqimor qė garanton jetė tė gjatė duhet tė jetė i balancuar dhe i pasur me elemente ushqyese. Ai duhet tė pėrmbajė sa mė shumė drithėra, perime, peshk, vaj ulliri dhe fruta. Pėrveē kėsaj, njė dietė e pasur me perime ndikon nė uljen e presionit tė gjakut, falė aminoacideve dhe magnezit qė ato pėrmbajnė.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:22

  Gjumi i mirė

  Njė studimi i ri tregon se, gratė e moshuara, tė cilat flenė mirė apo kanė edhe lidhje tė forta sociale kanė nivele tė ulėta tė interleukin-6, njė proteinė e sistemit imunitar qė ndihmon inflamacionin dhe qė tenton tė rritet me shtimin e moshės. Pra, njė gjumė i mirė dhe njė jetė shoqėrore tė mbajnė tė shėndetshėm.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:25

  Tė flesh pak ėshtė ėshtė rrezik pėr shėndetin!

  1 Nentor Nevoja njerėzore pėr gjumė ndryshon nga njė njėri te tjetri, ka njerėz qė janė tė "vdekur" pėr gjumė dhe ka nga ata tė tėrė qė mund tė flenė veēse pak orė gjatė natės.
  Po, studime tė shumta kanė nxjerrė qė ēdo njeri ka nevojė mesatarisht pėr tetė orė gjumė nė natė dhe sidomos ėshtė e nevojshme tė bėsh njė gjumė tė rregullt.
  Prirja aktuale ėshtė fjetja pėrherė e mė pak, dhe shumė shpesh rėndėsia e gjumit nėnvlerėsohet pa masė. Flihet mė pak pėr tė punuar mė shumė, pėr tė studiuar mė shumė, pėr t'i kushtuar mė shumė kohė vetes... Ajo qė shumė njerėz nuk kuptojnė, pėrkundrazi, ėshtė se duke fjetur mė shumė dhe me mė shumė rregullsi mund tė punohet, studiohet dhe jetohet shumė mė mirė!

  Ja pse njė gjumė i mirė...

  Pakėson rrezikun e sėmundjeve:
  Ėshtė vėrtetuar se njė njeri pėrsosmėrisht i shėndetshėm, pasi ka humbur pesė orė gjumė, prodhon mė pak qeliza tė sistemit imunitar dhe, rrjedhimisht, ėshtė shėnjestėr mė e mundshme e sėmundjeve.

  Ruan forcėn e muskujve:
  Sipas studimeve tė shumta, njė mungesė e fortė gjumi mund tė shkaktojė njė pakėsim tė ndjeshėm tė forcės muskulore.

  Tė mbash nė formė trupin:
  Mund tė duket e ēuditshme, por pikėrisht gjatė gjumit organizmi prodhon 70% tė dozės sė pėrditshme tė hormonit tė rritjes (GH), i cili vihet nė punė pėr tė ripėrtėritur lėkurėn dhe pėr tė formuar inde tė reja kockore dhe muskulore.

  Ul tensionin e lartė:
  Njerėzit qė flenė mesatarisht mė pak se tetė orė nė natė, nė mėngjes kanė njė tension mė tė lartė se zakonisht.

  Ruan fuqinė seksuale:
  Gjumi ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr njė funksionim tė mirė tė organit, sepse gjatė aktivitetit tė tij natėn fluksi i gjakut i sjell oksigjen dhe lėndė ushqyese tė domosdoshme.

  Pėrmirėson aktivitetin mendor:
  Mbani njė rregullsi, kushtojini periudhės sė zgjimit dhe gjumit tė njėjtat kohė dhe kėshtu do tė ndihmoni trurin tė mbajė nė nivele tė larta pėrqendrimin dhe qartėsinė mendore.

  Tė ndjehesh mė mirė me veten dhe tė tjerėt:
  Ata qė flenė pak dhe keq, gjatė ditės zakonisht janė tė tendosur, gjithė nerva dhe e kanė mė tė vėshtirė ta lėnė veten nė dorė tė emocioneve pozitive.

  Sekretet pėr njė gjumė tė mirė:
  1. Ndiq njė ēikėl tė rregullt gjumi e zgjimi: fli dhe zgjohu nė tė njėjtėn orė gjatė gjithė javės.
  2. Bėj njė banjė tė ngrohtė pėr 15 minuta para se tė biesh tė flesh: kjo do tė tė japė njė ndjenjė paqeje dhe qetėsie qė do tė ta bėjė gjumin mė tė rehatshėm.
  3. Bėj ushtrime fizike: me kusht qė tė zhvillohen 4 orė para se tė biesh tė flesh, pasi lodhja do tė pėrmirėsojė cilėsinė e gjumit.
  4. Mos merr ilaēe gjumėndjellės: ata pėrdoren me shumė kujdes dhe vetėm me recetėn e mjekut, sepse mund tė jenė shumė tė dėmshėm pėr trupin tėnd.
  5. Pi njė ēaj qetėsues kamomili para se tė shtrihesh.
  6. Shmang fjetjet nė sallon ose nė divanin para televizorit, sepse ky zakon i keq sjell edhe prishjen e cilėsisė sė gjumit dhe tė shndėrron nė njeri tė natės.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:25

  Kristali i syrit.

  Nje opacitet i vogel i tij do te conte ne imazhe te perthyera e te ēuditeshme dhe po te kishte minimumin e ngjyres do te thithte driten duke na penguar perceptimin e disa hijeve.

  Struktura e tij eshte e bere ne ate menyre qe te os humbe asgje nga figura qe reflektohet.
  Eshte i perbere nga 1000 shtresa qelizash trasparente.Gje pak e ēuditeshme per faktin se ne brendesi te qelizes ka shume organele qe ēojne ne pengimin e drites . Po ashtu ka qeliza qe thithin rreze drite te frekuencave te ndryshme qe formojne ngjyra. Po ashtu shume qeliza kane melanine qe thithin driten. Kristali nuk ka melanine dhe ene gjaku qe do te ēonin ne humbje e pastertie vizioni. Po si jetojne atehere keto qeliza pa gjak? Meqenese nuk kane mitokondri,disa substanca futen me difuzion nga qelizat e jashtme ngadale. A nuk duhet te vdisnin keto qeliza nga nekroza ose apoptoza?
  Te gjitha qelizat e reja te kristalit kane organele qe shkaterrohen me ane te nje proēesi qe quhet apoptoze. Ky proēes bllokohet pak para se qeliza te vdese duke e lene kristalin komplet te tejdukshem. Brenda qelizave mbetet vetem nje gel proteinash komplet i tejdukshem.Tek qelizat normale kjo gje do te ēonte ne katastrofe por ne qelizat e kristalit nuk ndodh.Keto duhet te punojne gjithe jeten(rigjenerimi i tyre eshte i paket).(90% e qelizave te trupit nderrohet ēdo 6 muaj)
  Eshte pak i cuditshem fakti se si jane ne gjendje keto qeliza te bllokojne apoptozen si dhe si jetojne gjate gjithe jetes se njeriut duke llogaritur qe vetem nje pjese e vogel e tyre do te zevendesohet kurse pjesa me e madhe do te jetoje ne ate menyre gjithe jeten... Mekanizmat qe cojne ne kete gjendje jane akoma te paditura sepse cojne edhe ne shume pyetje te tjera si psh si bejne keto qeliza te rregullojne membranen e tyre me lipide te tjera ose me proteina te reja. Nese gjehet mekanizmi se si bllokohet apoptoza mund te sherbeje edhe per te shpjeguar nje sere semundjesh qe kane si karakteristike te pare nje numer te madh qelizash qe vdesin me apoptoze...
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:26

  Kolesteroli ndryshon me stinet.

  Nivelet e kolesterolit ndryshojne me stinet. Eshte ky rezultati i arritur nga nje kerkim i kryer nga Universiteti i Masacusetit mbi 517 persona te shendetshem. Doli si perfundim qe nivelet e kolesterolit ishin me te medha ne vjeshte dhe ne dimer dhe me te ulet ne pranvere dhe vere. Nuk dihet mire se cilet jane mekanizmat qe cojne ne kete rezultat.
  Matjet tregonin qe vlerat me te medha per meshkujt mberrin ne dhjetor kurse per femrat ne janar. Vlerat e regjistruara tregonin nje rritje rreth 3.9 mg/dL te meshkujt (vlerat mesatare ishin 222 mg/dL) dhe 5.4 mg/dL te femrat (vlerat mesatare ishin 213 mg/dL).
  Disa nga keto ndryshime mund te pershkruheshin me variacionet qe peson plasma(pjesa qe mbetet pasi hiqen qelizat e gjakut) ne stinet e ndryshme. U gjet edhe qe nuk kishte lidhje me dieten qe perdoret ne stinet e ndryshme.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:27

  Si te pakesojme djersen?

  Sherebela:
  Rritet kryesisht ne shpate gelqerore, ne kullota, nga zona e ulet e deri ne ate sub-alpine. Gjethet e saj permbajnė vaj esencial 2 %, saponine, alkaloide, lende rregjese, rreshire.
  Vaji esencial perbehet nga 40-47 % tujon, borneol, cimol, kamfor, pinen, dipenten, linalool. Ne gjethe jane gjetur edhe acid fumarik, glukozė dhe pentozė, vitamina B1 e C, lenda e hidhur e quajtur pikrosalvinė, fitoncide me veti baktericide, enzime. Ne mjekesi ekstrakti i fituar nga gjethet, perdoret si mjet pėr pakesimin e djerses. Ai merret nė formė ekstrakti tė lenget 1 deri 3 gr ne dite, ne forme infuzi 4 luge kafeje. Ēaji i perftuar nga zierja e bimes perdoret per pastrimin e gjakut, kunder djersitjes gjate nates. Perqindje me e larte vaji esencial nga gjethet e sherebeles mjekesore mund te perfitohen para lulezimit te saj.

  Gjethja e arres:
  Kembet duhen lare ne uje te vaket, ku me pare eshte zier gjethja e arres apo e plepit, me pas behet masazh me alkool ne te cilin eshte shtuar pak kamfor dhe jod. Lekura e kembeve kur te thahet duhet te lyhet me talk apo puder.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:28

  Sa ujė harxhojmė?


  Kur prishet ujėsjellėsi apo kur jemi tė etur, atherė jemi tė vetėdijshėm se sa jemi tė varur prej ujit. Numrat qė pasojnė tregojnė se sa ujė na nevojitet. Sasia mesatare ditore nė shtėpi pėr banorė sillet rreth 200 deri 300 litra. Prej tyre 20 % (40 deri 60 litra) harxhohen pėr pastrim, 40 % (80 deri 120 litra pėr higjienė personale, 10 deri 20 % (rreth 25 litra) pėr lajren e rrobave, 1 deri 2 % (rreth 2.5 litra) pėr pastrimin e enėve, kurse sasia tjetėr pėr ujitjen e kopshtit, larjen e automobilit...
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:28

  Truri dhe Ēokollata.


  Nė vitin 1982, dy psiko-farmakologė, Dr. Majkėll Libovic (Michael Liebowitz) dhe Dr. Donald Klajn (Donald Klein), dhanė njė shpjegim pse njerėzit e mėrzitur pėr ēėshtje dashurie u futen ēokollatave me turinj. Gjatė punės sė tyre me gra qė kėrkonin vazhdimisht stimulime emocionale dhe qė mė pas kalonin nė depresion, ata zbuluan qė tė gjitha kishin njė gjė tė pėrbashkėt nė gjendjen e tyre tė depresionit; tė gjitha, pa asnjė pėrjashtim, hanin sasi tė mėdha ēokollate. Ata spekulluan qė ky fenomen kishte lidhje me kimikatin feniletilaminė (FEA), i cili na bėn tė ndjejmė pasionet qė i shoqėrojmė me rėnien nė dashuri, njė ndjesi e ngjashme me atė tė amfetaminės. Por kur merr fund emocioni i dashurisė, truri nuk prodhon mė FEA, dhe ne vazhdojmė tė kėrkojmė atė ndjesi, shpejtėsinė emocionale tė kimikatit. Ku mund ta gjesh me shumicė kėtė kimikat dashuri-nxitės? Tek ēokollata. Kėshtu ėshtė e mundur qė disa njerėz hanė ēokollatė me shumicė sepse prodhon tė njėjtėn ndjesi kėnaqėsie qė gėzojmė kur jemi nė dashuri.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:29

  Pse uniforma e kirurgeve eshte jeshile?!

  Eshte vene re nga psikoanaliste se ngjyra jeshile jep nje efekt qetesues te pacientet dhe mund te ndihmoje ne sherimin e tyre.per kete arsye shume mjeke dhe kirurge veshin uniforme jeshile si dhe dhomat ku rrine pacientet i lyejne jeshile.jeshilja do te thote paqe,qetesi pasterti dhe njeshmeri me natyren.
  Gjithashtu ngjyra jeshile eshte komplementare ete kuqes. Kirurgeve u duhet qe gjate nje operacioni te rrine per ore te tera duke pare gjakun( i kuq) dhe kjo gje ben qe pas nje kohe te gjate te kene probleme per te dalluar ngjyrat.Dhe duke krijuar uniformat jeshile syri arrin te mos lodhet dhe te dalloj te kuqen nga jeshilja.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:31

  Studimet mė tė reja mbi rrezikun e telefonave celularė!

  Pėrdorimi i telefonave celularė nuk rrit rrezikun pėr kancer, sė paku pėr 10 vitet e para, tregojnė hulumtimet mė tė reja tė bėra.
  Disa hulumtime tė hershme kanė sygjeruar se pėrodrimi i telefonit celular rritė rrezikun pėr zhvillimin e tumorit nė nervin tė cilin lidhė veshin dhe trurin.
  Nė hulumtimim mė tė ri tė shkenctarėve britanez nga Institute of Cancer research janė pėrdorur tė dhėnat e 4231 personave nga 5 shtete europiane - Britani e madhe, Danimarkė, Finlandė, Suedi dhe Norvegji.
  Ėshtė konstatuar se pas 10 viteve tė para nuk ekziston kurrfarė lidhje ndėrmjet pėrdorimit tė telefonit celularė (pa marrė paraqysh ato analog, digjital apo edhe aparateve hands-free) me rritje tė rrezikut pėr sėmundje nga kanceri.
  Kėta shkenctarė edhe mė tej kėshillojnė tė kufizohet pėrdorimi i telefonit celular.
  Pėr tė dhėnė pėrfundime definitive pėr dėmet eventuale tė kėtyre aparatece duhe tė pritet ende, thonė kėta shkenctarė.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:32

  Video lojėrat (Video Games) bėjnė fėmijėt e trashė dhe agresiv !

  Skenctarėt Suedez kanė vėrtetuar njė gjė ēka mund edhe tė paramendohet: lojrat nė kompjuter mund tė kenė efekt shumė tė keq nė rritjen e fėmijės.
  Nė kohėn e fundit nė mediume shumė shpesh po shkruhet rreth efekteve anėsore tė lojėrave agresive. Njė gjė tė tillė ndodh shpesh edhe me lojėn "Vice City" ku janė shėnuar incidente tė shumta, qė ka ndikuar loja agresive me armė.
  Analizėn tė cilėn e kishin bėrė shkenctarėt (ndėr tė cilėn kishte edhe psikiatėr fėmijėsh) do tė shfaqet nė dokumentarin e quajtur "Deadly Game".
  Citatet ndėr tė cilat pėrmenden ėshtė edhe ajo e kandidatin demokrat pėr kryetarė tė SHBA-sė, Joseph Liberman, i cili lojėn "Grand Theft Auto" e ka pėrshkaur si tė tmerrshme.
  "Luajtja e video lojėrave ėshtė brengosėse sepse lojtarėt ushtrojnė skenarin tė cilin mund ta shprehin nė jetėn e pėrditshme" tha Michael Rich, njė anėtarė i Akademisė Pediatrike nė Amerikė.
  Me kėtė nuk pajtohet njė lojtar 16 vjeēar Suedez Gustav Niel-Berggren. "Tė gjuash dikend nė lojė ėshtė si tė japėsh gol nė ndonjė ndeshje futbolli" tha ai.
  Tregu i video lojėrave nė Amerikė ka vlerė prej 10 miliardė dollarė.
  AlbGirl
  AlbGirl
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 238
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ketu ku jam
  Profesioni : E papune
  Pikėt : 90
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : Shume

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga AlbGirl Thu 25 Sep 2008, 01:33

  Vaji i ullirit lufton kancerin e gjirit.

  Shkencėtarėt nė Shtetet e Bashkuara mund tė kenė zbuluar se dieta mesdhetare ku pėrdoret shumė vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit.
  Studiuesit qė i botuan rezultatet e punės sė tyre nė revistėn Analet e Onkologjisė thonė se acidi oleik qė gjendet nė vajin e ullirit mund tė ndihmojė nė kurimin e sėmundjes
  Studimet e mėparshme kanė treguar se pėr gratė qė jetojnė nė vendet ku pėrdoret njė dietė e pasur nė proteina, rreziku nga kanceri i gjirit ėshtė pesė herė mė i lartė se nė ato vende ku kultura e tė ushqyerit ėshtė pėr njė dietė me mė pak kalori.
  Megjithatė gratė qė ushqehen me vaj ulliri duket se janė tė mbrojtura nga ky lloj kanceri.
  Studiuesit nė Spanjė dhe nė SHBA gjetėn se njė prej pėrbėrėsve tė vajit tė ullirit ul me gjysmėn e tyre nivelin e substancave qė shkaktojnė kancerin e gjirit.
  Testet laboratorike mbi qelizat kanceroze tė gjirit treguan se acidi oleik e bėnte mė tė efektshėm medikamentin qė pėrdoret kundėr kancerit dhe rriste prodhimin e proteinave qė lufton tumoret.
  Tani shkencėtarėt do tė shohin nėse teoria e tyre provohet gjatė eksperimenteve me kaviet.
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 35
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Denisa Fri 26 Sep 2008, 23:25

  Dashuria kuron sėmundjet thuhet nė njė studim tė kohėve sė fundit.

  Disa psikologė amerikanė nė Pensilvani kanė zbuluar se njerėzit qė bėjnė dashuri tė paktėn dy herė nė javė pėrmirėsojnė sistemin imunitar.

  "Tė bėsh dashuri njė herė ose dy herė nė javė, do tė thotė tė sfidosh gripin," kėshtu thonė ekspertėt amerikanė, duke theksuar se gjithēka duhet berė pa e tepruar. Studimi tregon se tė bėrit dashuri i bėn mirė trupit dhe mendjes. Studimet tregojnė se erosi ka njė ndikim pozitiv mbi shėndetin. Madje, ai mund tė jetė aq pozitiv sa mund tė parandalojė edhe gripin. Disa psikologė amerikanė nė Pensilvani kanė zbuluar se njerėzit qė bėjnė dashuri tė paktėn dy herė nė javė pėrmirėsojnė sistemin imunitar. Shkencėtarėt kanė vėnė re se seksi ndikon mjaft pozitivisht pėr mbajtjen nė nivele tė pranueshme tė imunoglobinės, njė antigjen qė ndodhet nė koracėn e mukozės, i vendosur ne linjėn e parė, qė ka pėr qėllim mbrojtjen ndaj te ftohtit dhe gripit. Pėr tė zbuluar efektet qė ka seksi nė nivelin e imunoglobinės, Karl Ēarnetski nga Universiteti "Wilkes", si dhe kolegu i tij Frank Brenan kanė testuar jetėn seksuale tė 111 studentėve tė grupmoshave 16-23 yjeē, duke monitoruar nivelin nė rritje tė imunoglobinės. Rezultatet e studimit, tė publikuara nė revistėn e njohur "New Scientist", kanė treguar se studentėt qė kishin new jetė seksuale mė tė varfėr nė javė, kishin njė rėnie tė nivelit tė imunoglobinės, krahasuar me studentėt qė kryenin marrėdhėnie seksuale tė paktėn dy herė nė javė.
  Duke iu referuar kėtyre tė dhėnave, Kliford Lovell, imunilog i Universitetit tė Kalifornisė, shpjegon se personat qė kanė njė jetė aktive seksuale mund tė jenė mė pak tė ekspozuar ndaj infeksioneve. "Sistemi imunitar nxit nė mėnyrė natyrale prodhimin e cilėsinė e imunoglobinės nė rast se njė person kryen marrėdhėnie tė shpeshta seksuale", thekson Lovell. Mbi tė gjitha, studimi tregon se nė rast se marrėdhėniet seksuale janė tė tepruara gjatė periudhės dimėrore, ato mund te bėhen shkak pėr probleme anėsore shėndetėsore dhe kjo vjen pėr shkak tė rrirjes sė paparashikueshme tė nivelit tė imunoglobinės, moment ky ende i pashpjeguar. Sipas Karl Ēarnetskit, studentėt qė kryejnė mė shumė marredhėnie seksuale mund tė gjenden pėrballė problemeve psikologjike siē janė ankthi dhe stresi, faktorė qė ndikojnė ne uljen e nivelit tė imunoglobinės.
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 35
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Denisa Fri 26 Sep 2008, 23:28

  Studime mbi trurin e njeriut.

  Studimet e fundit tregojne se:

  -Burrat mendojne zakonishtme me nje hemisfere te trurit(gjysmen), ndersa grate kane tendencen ti perdori te dyja njekohesisht.

  -Burrat jane me te zote kur perdorin llogjiken, ose ftohen te zgjidhin nje problem te caktuar, ndersa grate kane me shume aftesi gjuhesore, dhe kane tendencen te kryejne shume pune njekohesisht.

  -Mendimi qe kerkon llogjike zbatohet ne hemisferin e majte ndersa punet krijuese kerkojne funksionet e hemisferit te djathte.

  -Kur fleme, truri jone eshte ne pune, ashtu sikur edhe zgjuar. Gjate gjumit truri qarteson pershtypjet e dites.

  -Qe te mbajme mend nje ender, duhet te zgjohemi ne mes te endres. Kur enderojme, memorja afatgjate eshte perkhesisht jashte perdorimit.

  -Nje gjume me cilesi te keqe, i bene shume njerez te mefshet, duke u kufizuar rendimentin dhe mundesine mer te mesuar.
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 11:15

  Sporti dhe shėndeti

  Studimet e kohėve tė fundit tregojnė se ushtrimet fizike ndikojnė pėr njė jetė tė shėndetshme mė tė gjatė, mė tė mirė dhe mė tė zgjuar.
  Tashmė ėshtė fakt i njohur se njerėzit qė merren rregullisht me sport jetojnė deri nė 4 vjet mė gjatė se njerėzit qė bėjnė pak, ose asnjė lloj ushtrimi fizik. Doktor Jay Smith i Klinikės Mayo nė shtetin Minesota, ėshtė specialialist nė kėtė fushė.
  Ai thotė se njerėzit qė bėjnė sport ka gjasa tė jetojnė mė gjatė. Ata gjithashtu bėjnė njė jetė mė cilėsore. Zoti Smith thotė se kjo ndodh ngaqė ushtrimet e rregullta fizike ndihmojnė nė parandalimin e sėmundjeve tė zemrės dhe njė sėrė sėmundjesh tė tjera. Ai ėshtė bashkautor i njė libri tė titulluar “Kulturė fizike pėr ēdo njeri”. Ai thotė se ushtrimet e rregullta fizike i ndihmojnė njerėzit qė vuajnė nga tensioni, diabeti dhe mbipesha trupore. Doktor Smith thotė se edhe njerėzit qė vuajnė nga sėmundjet e zemrės dhe artriti mund tė kryejnė ushtrime fizike, sigurisht tė kufizuara dhe duke u kėshilluar mė parė me mjekun. Studime tė tjera tregojnė se ushtrimet fizike janė tė mira edhe pėr trurin. Disa ekspertė thonė se ato pakėsojnė rrezikun pėr sėmundjen e Alzajmerit dhe pakėsojnė stresin dhe depresionin.
  Njė studim me pėrfshirjen e mė tepėr se 10 mijė personave tė moshės 35-55 vjeē pėr 10-15 vjet tregoi se me kalimin e viteve, tek njerėzit qė bėnin ushtrime fizike mė pak se dy orė nė javė, aftėsia mendore ishte mė e ulėt se tek ata qė bėnin fizkulturė pėr njė kohė mė tė gjatė dhe rregullisht. Gjithashtu, me aktivitetin e ulėt fizik lidheshin kujtesa e dobėt, fjalori mė i kufizuar dhe Aftėsitė matematikore. Shkencėtarėt thonė se shoqėrimi i fizkulturės me muzikė ndihmon nė shtimin e energjisė dhe optimizmit. Njė studim me gratė mbipeshė qė ecnin rreth 5 kilometra nė javė, gjysma e tyre dėgjonin muzikė dhe gjysma jo. Gratė qė dėgjonin muzikė ishin mė tė prirura ta mbanin dietėn, ta vazhdonin programin e ushtrimeve fizike dhe tė humbnin mė tepėr peshė se sa grupi tjetėr i grave qė kryenin fizkulturė por pa dėgjuar njėkohėsisht edhe muzikė.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 11:16

  Nje gen kundėr efekteve tė alkoholit

  Kohėt e fundit, shkencėtarėt kanė veēuar njė gjen tek minjtė, i cili mund tė kontrollojė reagimin e njerėzve kur ata ndalojnė pirjen e alkoholit. Shkencėtarėt shpresojnė se kėto studime mund t’i bėjnė ata tė njihen mė mirė me efektet e alkoholit tek njerėzit.
  Njė mbrėmje nė qytet, duke pirė me miqtė mund tė jetė diēka e bukur, por shkencėtarėt kanė zbuluar se konsumimi i vazhdueshėm, apo nė sasi tė mėdhe i pijeve bėn qė truri t’u pėrshtatet efekteve tė alkoholit, apo etanolit. Ky proces ndodh nė qelizat e trurit tė njerėzve qė e pijnė rregullisht alkoholin, pijanecėve kronikė, duke krijuar njė numėr mė tė madh molekulash, qė quhen receptorė. Kėta receptorė mund tė marrin sinjale nga qeliza tė tjera. Kjo e vėshtirėson gjendjen pėr atė qė vendos ta lerė alkoholin, duke e detyruar trupin e tij tė tėrhiqet, apo rezervohet. Ja si e shpjegon kėtė proces Sid Strickland, studjues nė Universitetin Rockfeller tė New Yorkut: “Nė se ndėrpritet menjėherė etanoli, veprimi i tij nė organizmin e njeriut nuk largohet menjėherė, por vazhdojnė tė mbeten receptorėt dhe njė ndjeshmėri e lartė, e cila ēon nė njė gjendje tė acaruar tė njeriut qė ėshtė mėsuar tė pijė alkohol.” Shkencėtarėt nė Universitetin Rockfeller kanė studjuar efektet e alkoholit dhe mendojnė se kanė gjetur njė gjen qė mund tė kontrollojė procesin e pėrshtatjes sė organizmit. Gjatė konsumimit tė alkoholit, gjeni i quajtur TPA, ndihmon nė krijimin e njė enzime, e cila krijon receptorė shtesė. Shkencėtarėt thonė se pėrdorimi i ilaēit tė quajtur Ifenprodil mund ta bllokojė gjenin TPA. Deri tani, shkencėtarėt kanė mundur t’i pakėsojnė simptomat e tėrheqjes tek minjtė. Sid Strickland shpjegon se kjo mund t’i ndihmojė njerėzit. “Ideja do tė ishte se nė se njė person ka abuzuar vazhdimisht me alkololin, qė pėrmban etanol, dhe nė njė moment ai kėrkon ta ndėrpresė tė pirėt, ilaēi i ri mund ta frenojė prodhimin e kėsaj enzime dhe kjo do tė pakėsonte efektet e tėrheqjes sė menjėhershme.” Megjithėse do tė duhen vite pėr pėrdorimin e ilaēit Ifenprodil tek njerėzit, ky pėrbėn njė hap tė ri pėr njohjen me efektet e alkoholit tek truri i njeriut.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 11:16

  Asimetria tė bėn agresiv

  Njerėzi me trup asimetrik kanė tendencė mė tė madhe ne agresione. Kėtė tė pakten sjell njė rezulutat i njė hulumtimi amerikan.
  Shkencėtarėt nė fillim hulumtuan supozimin e pohuar mė parė, qė njė pamje e jashtme asimetrike ka tė bėj me njė defekt nė sistemin nervor dhe me kontrollim tė pakėsuar tė agresionit.
  Shkencėtarėt e Universitetit tė Ohio-s i matėn veshėt, duartė, krahet dhe kėmbėt e 100 personave vullnetarė dhe nga kjo pėrcaktuan simetrinė. Me pretekstin pėr t'ja u matur forcėn bindėse tė tyre, kėrkuan nga pjesėmarrėsit tė bėjnė dy telefonata, nė tė cilat ata bashkėbiseduesit e tyre duhej ti bindnin pėr tė dhuruar t'holla pėr njė qėllim bamirės.
  Pjesėmarrėsit nuk e dinin se tė dy bashkėbiseduesit nė anėn tjetėr tė telefonit punėtorė tė Universitetit ishin. Njėri prej tyre refuzonte lutjėn e tyre nė mėnyrė miqėsore, ndėrsa i dyti reagonte ekstrem me njė vrazhdėsi. Agresivitetin e pjesėmarrėseve hulumtuesit e matėn se sa vrullshėm ata e hudhnin receptorin mbi telefon. Studimi rezultoi qė ata persona me trup asimetrik dėgjuesen shumė mė shpesh e pėrplasnin se sa tė tjerėt pjesėmarrės.
  Udhėheqsja e studimit Zeynep Benderlioglu e shpjegon kėtė lidhje me faktin, se asimetria formohet nė mitėr nė kushte tė pafavorshme. Kjo ndikon pra jo vetėm nė dukurinė e trupit, ēka edhe shifet, por gjithashtu edhe nė sistemin nervor. Defektet e tilla nė sistemin nervor, sipas vlerėsimit tė shkencėtarės, influencojnė Aftėsitė e njerėzve pėr tė kontrolluar agresivitetin e tyre.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 11:17

  Ethet e tifos

  Ethet e tifos jane nje semundje e njohur ne lashtesi gjer ne vitet 1200 me emra te ndryshem si; ethet e spitalit, ethet e burgut, ethet e anijes etj. qe nga ajo kohe nuk njihen me epidemi te kesaj semundjeje, por kur flitet per te, te gjithe popujt e botes i kujtojne me tmerr. Jane diktuar raste shume te rralla ne kontinentin afrikan.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... 478f843eb50393eb697b0b8

  Sponsored content

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 25 Jun 2021, 12:22