Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  poeti ynė Rrustem Geci

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Rrustem Geci Empty poeti ynė Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Thu 04 Sep 2008, 05:33

  Shaban Polluzha

  Pa liri, bashkim kombėtar
  edhe dielli qan i ndarė!..

  Prej se lisi n“ pyll gjethon
  Shqipja vetė kėtej sundon
  Pemė e jetės sa herė ēelė
  Nė Kosovė ėshtė pranverė

  Nga pellazgėt deri mė sot
  Ne u rritėm me njė zot
  Djem tė pashėm s“i Eneu
  Ishin trimat tė kėtij dheu

  Troja kish tė zotin e saj
  Kish ushtri veten ta mbaj
  prej se dielli ēelė nė grurė
  pema jetės hap plot udhė

  Nėpėr luftėra dhe beteja
  bubullin e shkrep rrufeja
  lufta jonė shpinėn s“rrudh
  plot janė trimat pėr flamur!..

  Rrustem Geci - Dortmund
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Rrustem Geci Empty Re: poeti ynė Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Thu 04 Sep 2008, 06:57

  Poezi nga libri mė i ri “ Kėngėt e ujit”


  ART POETIK

  Kjo fjalė gjaku o mik
  qė vjen nga thėllima
  ėshtė njė plagė e jona
  nga drita e tė sotmes

  Njeri,merri rreze diellit
  merri edhe pak frymė
  qė fjala poshtė zemrės
  tė d a l i mė me forcė

  O zė i ėmbėl i poetit
  ti qė fjalėn shpėrndan
  si dhuratė tė shpirtit
  lavdi tė qoftė poezia

  Kosovė e artit tė lartė
  Kosovė e artit tė artė
  Me thėrrimet t u a j a
  T h u r i kėngė pėr ty
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Rrustem Geci Empty Re: poeti ynė Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Thu 04 Sep 2008, 06:57

  pėr ty


  REGJISORI

  Vėllai im i kėngės
  Ti qė poezinė e lexon
  Me ngjyra, me zė
  Kjo ėshtė jeta jonė

  Vėllai im i kėngės
  Vėllai im i shpirtit
  I magjishėm ėshtė ai
  qė e ndien poezinė

  Nė jetėn e pėrditshme
  Janė tėra tė sotmet
  Janė tėra tė nesėrmet
  Janė tėra tė ardhmet

  Vėllai im i kėngės
  Vėllai im i gjakut
  Goditi ato qerre
  Qė fshehin trazira
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Rrustem Geci Empty Re: poeti ynė Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Thu 04 Sep 2008, 06:57

  B UJ T Ė S I T

  Plot pushtues tė huaj
  Qė i ranė kėtej pari
  Ata ishin edhe”bujtės”
  Dhe s“iknin pa luftė

  Qė nga Troja e lashtė
  Kur u shuan pellazgėt
  U ngrit Iliro-shqipėria
  Nga ishte pellazgjia

  Plot bujtės tė huaj
  Nėpėr t r o j e t tona
  Frigonin v e t ė s i n ė
  Pėr grurin dhe vajzat

  Plot pushtues tė huaj
  Me emrat mė vrasės
  Prapa lanė varre, dhe
  pemė gjaku tė prera
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Rrustem Geci Empty Re: poeti ynė Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Thu 04 Sep 2008, 06:58

  OHRI

  Njė stuhi e madhe
  Nė shpirt mė buēet
  Fryn e r ė e fortė
  Njė erė me xhaketė

  Bari z ė e dridhet
  Qielli shungullon
  Njė erė me xhaketė
  Pluhurin lart e qon

  Laureshė e malit
  Mė thuaj a mė donė
  Laureshė e malit
  Pse nuk e pohon

  Mos u skuq o shpirt
  Mos u skuq o xhan
  Se tė dashuruarit
  Njė dhimbje i mban
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Rrustem Geci Empty Re: poeti ynė Rrustem Geci

  Mesazh nga shaban cakolli Thu 04 Sep 2008, 06:59

  YJET PREJ UJI

  Nė kėngėt me ēamėri
  Fjalės i bien drithma
  Djersė tė ftofta kohe
  Tė rėna tė pėrgjakėta

  Nė kėngėt me ēamėri
  Populli i vogėl ēam
  Ēdo ditė i bie daulles
  Se toka e tij nuk flė

  Nė kėngėt me ēamėri
  Tė trojeve tė ilirisė
  Ēami tregon Greqinė
  Lirinė e tij tė shkelur

  Nė kėngėt me ēamėri
  Prej ku nis ēamėria
  Plot lule gjaknxehta
  Me kėngė ēame ēelin

  Sponsored content

  poeti ynė Rrustem Geci Empty Re: poeti ynė Rrustem Geci

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 04 Mar 2021, 01:49