Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Vargje nga Robert Berns.

  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:54

  Ankimet e vajzes

  Shpesh jam merzitur dhe penduar
  dhe mbi jastek kam qare ,
  qe fjalen tende kam besuar
  dhe syte genjeshtare .

  Ku shkoi , ku humbi ngjyre e purpurt
  e faqeve te mia?
  ku vajti shtati belkeputur ,
  Ku mbeti vajzeria?

  Degjoj te qeshuren e hidhur
  te fqinjeve mbi mua .
  Packa se vete jane te krimbur
  Me turpe gjer ne thua!

  Tim eti kur i shfaqem une
  ul syte e s`me veshtron ,
  dhe nene e mjere qan ne gjume
  kur turpin tim kujton .

  Sa ndjej nje hap te atit tim
  i fshihem neper dere ,
  dhe nenen time skam guxim
  ta shoh ne syte e mjere .

  E embel lule e dashurise
  e hidhur qenka pema .
  se syte e tu te djalerise
  me lotin tim i bleva !

  Mos paste kurre gaz ne jete
  u shofte ne su shua
  ai qe flaku ne kenete
  Femijen e tij dhe mua ....
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:54

  Me zuri nata rruges

  Ne mal me zuri nata pus
  Debora shfrynte , ish Janar
  C“do porte ish kycur, s“dilte kush
  Dhe s“gjeja vend te ndizja zjarr.

  Papritur fati shpejt mu qas.
  Nje vajze poqa per cudi!
  Ajo me ftoi ta ndiqja pas.
  Te gjeja vater e shtepi.

  Ne gjunje u fala mu ne prag.
  Qe s“ngriva akull e kallkan;
  I thashe :-shtrome nje jatagan
  I thashe :-hidhme nje jorgan.

  Ajo me gjeti nje carcaf.
  Ma shtroi dyshekun shpejt e shpejt.
  Nje vere nxorri nga nje raft
  Me tha te flija me shendet .

  Te ndahesha me vinte keq ,
  dhe mora zemer gjeta shkas.
  - I kendshem qeka ky dyshek
  por nje jastek une e kam pak .

  Me solli ne ode nje jastek ,
  ma vuri me kujdes nen vesh .
  dhe une i dhashe fet e fet
  nje puthje te embel si peshqesh .

  Ju skuqen faqet si perri
  i derdhi fjalet si mendafsh.
  Nese ke nder e dashuri ,
  me ler te paster , ahh me qafsh.

  Mendafsh i bute ish flok i saj
  dhe bar mbi shteg e monopat.
  Ish trendafil i kuq ne maj ,
  ajo qe shtroi ate krevat.

  E kish te bukur kraheror
  nje kraheror qe vetem zbardh,
  si dy kodrina me debore
  qe ngre mes eres dimri i madh.

  E perqafova plot me mall
  ate qe shtroi ate krevat.
  E paster ish , o Zot me fal,
  si ky tufan qe fryn ne shpat.

  Ajo me mua nuk u sha
  dhe nuk i hapi syt e zez.
  Mes meje dhe mes murat ra
  dhe s“fjeti dot gjer ne mengjes.

  Dhe kur u zgjua prap mu qas
  e perkedhela perseri.
  Ma prishe jeten ,ah me qafsh
  me foli e imja dashuri.

  Dhe tek i puthja ata sy ,
  me belbezonte : mos e mos
  I thosha kur te jem me ty,
  sa here shtratin do ma shtrosh?

  Gjilperen mori ne mengjes,
  u ul e heshtur ne minder.
  Kemishen time me kujdes
  e qepi plot me mall e nder.

  Dhe ikin vitet nje nga nje ..
  dhe lulja cel dhe fryn tufan.
  Por se harroj ne jete ate,
  qe shtroi dyshekun me jorgan.
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:55

  Lamtumirė pėr Elizėn

  Nga ty, Eliza, duhet tė iki
  dhe nga bregu im amtar;
  fati mizor mes nesh ngriti
  oshėtimėn e oqeanit tė paanė:
  Por oqeanet e paanė, qė gjėrė oshėtijnė,
  mes dashurisė dhe meje,
  kurrė, kurrė nuk mund tė ndajnė
  zemrėn dhe shpirtin tim prej teje.

  Lamtumirė, lamtumirė, e shtrenjtė Elizė,
  vasha ime e adhuruar!
  Nė veshin tim njė parandjenjė bėn zė,
  ne ndahemi, mė, pėr tė mos u takuar!
  Por rrahja e fundit qė del nga zemra,
  Kur Vdekja pranė rri fitimtare,-
  Ajo rrahje, Eliza, ėshtė tėndja,
  tėndja dhe fryma e fundit fare!
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:55

  VARFERIA E NDERSHME

  Kujt i vjen turp nga akamja e vet
  dhe s;njeh as nder,as vlera,
  atij i them rob vertet,
  bir robi e te tjera ...

  Kjo ngre kandar,
  kjo s'ngre kandar,
  ne s'kemi pleng ne jete ;
  i pasuri ka vulen ne ar,
  po ar ne jemi vete.

  Ne buke hame e pime leng,
  pa rroba trupit e pa pleng !
  R c't'ju tregoj te tjera !
  Nderkaq nje batakci tuaf
  pi vere e vishet me mendafsh,
  e c't'ju tregoj te tjera !

  Keshtu,ashtu
  nuk ka qeder !
  Nga qyrku s'duhen matur !
  Ai qe rron me djerse e nder
  per mua eshte i pasur.

  Ja, ky palaco qenka lord
  dhe dashka temenara !
  Fodull,bilmes e kokebosh
  do mbetet trung pa fara !

  Keshtu , ashtu
  na vjen drand-drung
  i mbushur me merita ;
  por trungu prape mbetet trung
  me urdhra dhe shirita !

  Servilit mbreti shpejt i jep
  dhe grada gjenerali,
  te varferit kurre nuk i qep
  as kopsa kaporali !

  Keshtu , ashtu,
  nuk kam qeder !
  Ofiqi, lajka "vlera" ,
  nuk kane tru,
  nuk kane nder,
  e, c't'ju tregoj te tjera.

  Po dita ndofta nuk vonon
  ku nder djerselare
  te zere vend qe meriton
  te zere vend te pare,

  Perkthehu : Dritero Agolli
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:56

  Dashuria

  Si trendafil cel dashuria
  Ne mes te kopshtit tim
  Dhe si nje kenge bukuria
  S’me ndahet ne udhetim

  Kjo bukuri mbi gjitha mbetet
  Asgje mbi dhe s’e tund
  Me mua ecen gjersa detet
  Te thahen gjer ne fund

  Nuk thahen detet zemra ime
  Graniti nuk firon
  Nuk ndalet rera ne udhetime
  Se rera vec vrapon…

  Mbec me shendet per ty ngre gotten
  Mos u merzit o shpirt!
  Sikur te bredh me kembe boten
  Te gjej, por vetem prit
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:56

  Dashuria dhe Varferia

  Me ndoqi dashuria bashke
  Me varferine e shkrete
  Ne shteg te tyre heret rashe
  Me zune shpejt ne rrjete

  Por varferine e zboj e tremb
  Dhe s’ka me varferi
  Vec dashurine dot se shemb
  Se mbetet dashuri

  Pse dashurise si pengese
  I del perpara ndarja?
  Dhe pse te mbetet robereshe
  Nga smira dhe nga paraja?

  Dhe pasuria dhe hambari
  Pak lumturi na japin
  Por frikacaku dhe truthari
  Pushtetin shpejt e kapin

  Me flet me sy per dashurine
  Kur humb mes perqafimit
  Ndersa me buzet ftohtesine
  Ma shfaq permes gjykimit

  Me keshillon te jem i matur
  Te kem dhe pak durim
  Sic duket, pret nje oxhak te pasur
  Dhe s’pret oxhakun tim!

  Po si ta mbaj gjakftohtesine
  Kur jemi prane e prane
  Kur dy veshtrime dashurine
  Burim te vetem kane?

  Vec fukarai ka lumturi
  Me vashezen e dashur
  Ai s’ka smire e s’ka zili
  Per dere e rang te pasur

  Ah, dashurine c’e pengon
  Ky fati i lig tiran!
  Dhe gonxhe e saj pse s’lulezon
  Pa pasuri dhe nam?

  (perkthyer nga Dritero Agolli)
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:56

  Meri Morisan

  O Meri eja ne dritare
  Eshte ora jone e deshiruar?
  C’kushtojne mijera thesare
  Perpara syve te adhuruar!
  Mundim te madh do te duroja
  Si skllavi qe duron i strukur
  Kur zemren tende ta fitoja
  Moj Meri Morisan e bukur!

  Dje me muzike e me vjoli’
  Nder djem e vajza kercimtare
  Mendimi me shkoi tek ti
  Une isha atje po s’ndjeja fare
  Kish fort te bukura nder to
  Kish plot me nur sa s’behet me
  Po une thashe: “Nuk ka jo
  si Meri Morisan asnje!”

  O Meri do ti ta mundosh
  Ate qe zbret per ty ne varr?
  Dhe shpirt e zemer t’i coptosh
  Per fajin se te do me zjarr?
  Ne s’me pranon si dashuror
  Trego per mua pak meshire!
  Ti s’mund te kesh nje shpirt mizor
  Moj Meri Morisan e mire.

  (perktheu Lasgush Poradeci)
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:57

  Puthja

  Gjurme e njohjes se sivjetshme
  Dhe premtim me fshehtesi,-
  Puthja – lulebore e hershme,
  Bore e bardhe e pasterti;

  Nje lekundje: desha, s’deshe!
  Miqesi e njome e re
  Prej pellumbi, pellumbeshe,
  Gazi i pare e plot hare;

  Mall i ndarjes se trishtuar
  Dhe dyshimi: “po me pas”?
  S’e gjej fjalen e bekuar
  Qe mendimin larg ta ngas!

  (perkthyer nga Dritero Agolli)
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:57

  Male me shkrepa

  O male me shkrepa, ku rete dremitin,
  Ku valet e lumit mes endrrash me ndritin,
  Kur shkurta ne shkurret nga skaji ne skaj
  I merr t’i mekoje perdite zogjte e saj

  Ju dua me shume, gungace me mjeker,
  Me shume se brigjet e detit te gjelber,
  Ju dua se thelle, ku rrjedh nje burim,
  Jeton nje sorkadhe qe ngroh shpirtin tim!

  Hyjneshe ajo s’eshte dhe s’ka ar e prike,
  Por s’ka me te mire, ta themi pa frike!
  Qe diten e pare me dogji me sy
  E dogja dhe une, u ndezem te dy

  Dhe para dy syve, dy faqeve prush
  Nuk mund te qendroje padjegur askush!
  Sikur te kish pasur dhe pak mend me shume
  Betohem se globin e linte pa gjume!

  Elmazet dhe perlat s’i dua, s’i mbaj
  Kur kam ngrohtesine e syve te saj
  Permes perqafimesh ne shkrijme te gjalle
  Gjemon dashuria mes gjakut te vale
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:58

  Tek une, i dashur, mund te vish...

  -Oborri naten pa njeri
  Vec muzg e s'ka gje fare
  E dashur, valle a mund te vij
  Nga muri ne dritare?

  -Vertet, te falemnderit, shpirt
  E shoh, s'e ke me hile
  Por afer meje mund te vish
  Permes Gjendjes Civile!...

  (perkthyer nga Dritero Agolli)
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:58

  Shendetin tend te pime

  Te lashe lamtumiren, shpirt
  Shendetin tend te pime!
  S'te sillem pas e s'te merzit
  Aspak me dashurine

  Mbec me shendet! Dhe une shpejt
  Me ndarjen do lidh paqen
  Ti fat te kesh, nje mik te gjesh
  T'i japesh doren, faqen

  Me thua: - "Dale, ca nga ca
  Te piqem per martesen."-
  Pergjigjem: "S'jam aq budalla
  Ta bej terkuze shpresen."

  E di farefisi yt
  Kerkon nje lloz te pasur
  Po une litarin s’kam ne fyt
  Pac fat te mire, e dashur!

  Ky fis me quan leckaman
  Pa toke e pa shkelqime!
  Asgje s’me duhet, bukur jam
  Kur kam lirine time!

  Kam koke e duar dhe fuqi
  Me shpatulla caj detin
  Dhe djalli vete behet hi
  Kur ke ne trup shendetin!

  Dhe une e di, ka zog vertet
  Qe lart mbi rete cohet
  Por ndodh qe zogun gjate e pret
  E pret e nuk afrohet…

  Haj, lamtumire, ja po shkoj
  Mes shtigjeve ne ugare
  Por s’dihet, vij dhe te pergjoj
  Studentja
  Studentja
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 71
  Mosha : 31
  Vendndodhja : ...
  Profesioni : ...
  Pikėt : 208
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 08/01/2009
  Humor : ...

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Studentja Thu 26 Nov 2009, 01:59

  Lerme????
  Me fle moj mike
  Pa zgjohu, hap nje kanate
  Se yje s'ka, ka vetem nate
  Ndaj lerme shtepine.

  Lejome vetem sonte naten
  Lejome strehen, zjarrin, vatren,
  Vec per meshire sonte naten
  Me ler si murg ta gdhij.

  Jam lodhur keq, s'qendroj ne kembe
  Kapitur jam, me shpirt nder dhembe
  Kam bredhur vendin me pellembe,
  Dhe dua...dhe dua pak te rri.

  Ashtu si shiu i madh ben sulm
  Dhe rreh dritareve me zhurrm'
  Ne xhamin tend trokas edhe une
  Se dridhem dhe mberdhij.

  Lejome vetem sonte naten,
  Lejome strehen, zjarrin, vatren,
  Vec per meshire sonte naten
  Me ler si murg ta gdhij.

  Dhe i pergjigjet ajo:

  Ty s'te ndaloj' asnje rrebesh
  Kur erdhe strehen te ma gjesh,
  Prandaj dhe shpinen mund ta kthesh
  Te shkosh serish ne mal.

  Vertitet mureve shtrengata,
  Dhe eshte e erret streha, vatra,
  Dhe eshte e shurdhet sonte nata,
  Dhe-s'te lejoj-me fal!

  Dhe dhente zoti, dhente, dhente
  Ty asnje vajze mos te te lente,
  Ti hysh ne prag, tja prishesh mente,
  Ta zhytesh ne c'nderim.

  Ne kopsht nje lule kishte celur,
  Pastaj me kembe e kishin shkelur,
  Ndaj fati i lules na ka ngelur,
  Per vajzat, si mesim!

  Sponsored content

  Vargje nga Robert Berns. - Faqe 2 Empty Re: Vargje nga Robert Berns.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 09:14