Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Jeta dhe krijimtaria letrare e poetit te madh; Dritero Agollit

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Jeta dhe krijimtaria letrare e poetit te madh; Dritero Agollit Empty Jeta dhe krijimtaria letrare e poetit te madh; Dritero Agollit

  Mesazh nga Scarface Mon 10 Nov 2008, 08:44

  Dritėro Agolli poet, prozator dhe publicist, qė nga viti 1973 kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe tė Artistėve tė Shqipėrisė. Lindi mė 13 tetor 1931 nė Menkulas tė Devollit. Mėsimet e para i mori nė fshat, kurse tė mesmet nė Gjirokastėr. Pasi kreu jashtė shtetit nė Bashkimin Sovjetik, nė Leningrad (Shėn Peterburg) studimet e larta pėr gazetari, punoi njė kohė tė gjatė nė redaksinė e gazetės "Zėri i Popullit". Rrugėn letrare e nisi me vjersha, tė cilat i botoi qė kur ishte nxėnės gjimnazi.

  Pėr nga gjinitė, krijimtaria e Dritero Agollit ėshtė e larmishme. Nė vjershat dhe poemat e Dritero Agollit gjejnė shprehje mendimet dhe ndjenjat e njeriut tė ri, patriotizmi dhe besnikėria ndaj idealeve revolucionare, cilėsitė e tij morale nė jetė dhe nė punė (Devon, Devoll. Poemė malore. Hapat e mia nė asfalt etj.). Vepra e tij poetike mė e shquar ėshtė Nėnė Shqipėri (1975), ku krijohet figura e Atdheut me traditat heroike, me vėshtirėsitė e shumta qė ndeshi nė rrugėn e vet dhe me vendosmėrinė pėr tė pėrballuar ēdo pengesė e armik. Nė poemėn Baballarėt theksohet rėndėsia e veēantė e vijimėsisė sė traditave revolucionare nė jetėn e shoqėrisė. Nė njė sėrė vjershash dhe poemash Dritero Agolli pasqyron frymėn heroike tė periudhės sė Luftės ANĒ (Poema e udhės, Poemė pėr babanė dhe pėr vete etj.).

  Nė prozė bėri emėr sidomos romani Komisari Memo (1969), nė tė cilin pasqyrohet roli i madh edukues dhe drejtues nė vitet e Luftės NAĒ. Nga ngjarjet e kėsaj periudhe e merr subjektin edhe romani Njeriu me top (1975), qė flet pėr ndikimin e luftės ēlirimtare nė mentalitetin e njerėzve. Dritero Agolli ka botuar edhe mjaft tregime e novela nga jeta e sotme. Ndėr krijimet satirike romani Shkėlqimi dhe rėnia e shokut Zylo (1973) vė nė lojė konformizmin, servilizmin dhe vanitetin si shfaqje tė huaja pėr njeriun e ri.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Jeta dhe krijimtaria letrare e poetit te madh; Dritero Agollit Empty Re: Jeta dhe krijimtaria letrare e poetit te madh; Dritero Agollit

  Mesazh nga Scarface Mon 10 Nov 2008, 08:46

  Tituj tė veprave:

  - Nė rrugė dolla, 1958

  - Hapat e mia nė asfat, 1961

  - Zhurma e erėrave tė dikurshme, 1964

  - Shtigje malesh dhe trotuare, 1965

  - Mesditė, 1968

  - Nėnė Shqipėri, poemė, 1974

  - Fjala gdhend gurin, 1977

  - Komisari Memo, roman, 1969

  - Njeriu me top, roman, 1975

  - Shkėlqimi dhe rėnja e shokut Zylo, roman 1973

  - Trėndafili nė gotė, roman, 1980

  - Fytyra e dytė, dramė

  - Mosha e bardhė, dramė

  - Udhėtoj i menduar, 1985

  - Njeriu i mirė, tregime

  - Kalorėsi lakuriq, roman

   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 13:01