Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:32

  981. E shumta e njerėzve nė vetmi pėlqejnė mendjen e tyre, e kur janė nė shoqėri
  shkojnė pas mendjes sė tė tjerėve; por njeriu i madh nuk harron mendimin e vet as
  nė vetmi as nė shoqėri dhe as nuk heq dorė nga mendimi i tij.

  982. Ai qė u shfaq dashuri tė huajve, provon se ėshtė nga banorėt e rruzullit tė dheut
  dhe se zemra e tij nuk ėshtė njė dhomė e veēuar, por njė botė e gjerė qė ka tė bėjė
  me tė gjitha anėt e vendit tė zemrave.

  983. Asnjėri nuk armiqėsohet me njeriun modest; kryelarti ka fare pak miq.

  984. Ėshtė njė hipokrizi tė tregohesh shumė fetar.

  985. Njeriu nuk duhet t’i shfaqė as meritat as aftėsitė e tij, as s’duhet tė shpallė tė metat
  dhe veset qė ka, sepse e para ėshtė e shėmtuet, e dyta nuk sjell ndonjė dobi.

  986. Mendimet janė si diamanti, sa ėshtė zor tė gjenden aq ėshtė zor tė pėrpunohen.

  987. Mos e pėrēmo tjetrin pse tregon padijeninė e tij nė njė ēeshtje; ka mundėsi qė nė
  njė ēėshtje tjetėr tė ketė dituri mė shumė se ti. Ai qė ti e ke kritikuar pse nuk ėshtė
  i zoti nė tė ngarė tė kalit, mund tė kritikojė ecjen tėnde.

  988. Vdekja i gjen ca njerėz nė gjysmėn e rrugės sė parajsės e ca nė gjysmėn e asaj tė
  skėterrės.

  989. Njerėzit mė tė mėdhenj nė botė janė ata qė kanė lėnė vepra tė mėdha; veprat mė tė
  mėdha janė ato qė i sjellin dobi tė mėdha shoqėrisė njerėzore.

  990. Njerėzit me famė tė gėnjeshtėrt u ngjajnė pjatave tė porcelanit tė varura pėr
  stolisjen e njė dhome; sado qė duken shumė tė bukura, prapa tyre s’gjen gjė tjetėr
  veē pluhur e merimanga.

  991. Nata ėshtė krijuar pėr t’u qetėsuar, e dita pėr tė punuar, ata tė mjerė qė punojnė
  natėn janė tė shtypurit nga shoqėria njerėzore, pėrtacėt (parazitėt.) qė nuk punojnė
  ditėn, janė kusarėt e shoqėrisė njerėzore.

  992. Mund tė numėrohet i urtė nė botė, vetėm ai qė kupton shkallėn e mungesės sė
  urtisė sė tij.

  993. Trimi i mirė e din sa i pret shpata.

  994. Kush del nė pullazin e xhamisė, kur shikon tėposhtė, e kujton veten lart nė qiell,
  kur shikon minarenė qė ėshtė mė sipėr, sheh se ku ndodhet.

  995. Nuk ėshtė burrėri t’i japėsh shpullė atij qė i ka duart tė lidhura.

  996. Kush dashuron me njė tė parė, harron me njė tė parė.

  997. Ėshtė marrėzi t’i japėsh kėshilla tė shurdhit.

  998. Kush ta vėrteton ēdo fjalė qė flet ti, nuk pranon asnjėrėn prej tyre.

  999. Shumė mbrapėshti qė shihen te njerėzit, u janė futur me pėrdhunė nga prindėrit
  dhe edukuesit e tyre, duke menduar se po i edukojnė.

  1000. Edukimi nuk ėshtė pėr ta zhveshur njeriun nga natyra, por pėr tė ushqyer moralin
  e tij brenda natyrės sė tij.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:34

  1001. Edukimi nuk humb te njeriu me mandje dhe zgjuarėsi tė kufizuar, por mendja dhe
  zgjuarėsia humbin te njeriu i paedukuar.

  1002. S’ka ndryshim nė mes tė atij qė nuk di ēka do tė bėjė, nga ai qė di dhe nuk bėn.

  1003. Tė bėjsh pa folur ėshtė mė mirė se tė flasish e tė mos bėsh.

  1004. Mos iu afro atij qė nuk tė pret mirė, ruaju tė mos e mėrzitėsh atė qė tė nderon.

  1005. Kėnaqėsia me pak dhe dėshira pėr pozitė nuk gjenden bashkė.

  1006. Sikundėr qė nuk i domė njerėzit qė nuk u shohim asnjė meritė, nuk mund t’i domė
  as ata qė dimė se janė me mė shumė merita se ne.

  1007. Rinia ėshtė njė dehje e pėrhershme.

  1008. Dėshirojmė tė nxjerrim nė shesh tė fshehtat e tė tjerėve, por pėrpiqemi me sa
  ėshtė e mundshme, t’i ruajmė tė fshehtat tona.

  1009. Tė gjithė tė porositin pėr moral tė mirė, por — mjerisht, — pėr tė jetuar njeriu ka
  nevojė edhe pėr disa vese tė liga.

  1010. Elokuenca dhe retorika nuk ėshtė vetėm nė fjalė dhe nė shprehje, por kryesisht nė
  zėrin, syrin dhe nė qėndrimin e folėsit.

  1011. Elokuencė e vėrtetė ėshtė tė thuash plotėsisht atė ēka ėshtė pėr t’u thėnė dhe tė
  mos thuash gjė tepėr saj.

  1012. Shumė persona janė tė dashur edhe pse kanė tė meta, e shumė janė tė mėrishėm
  edhe pse kanė merita.

  1013. Ai qė ēdo ditė ka njė dėshirė tjetėr, asnjėherė nuk arrin tė plotėsojė dėshirėn e tij.

  1014. Tė kesh frikė nga forca e armikut e dredhia e mikut.

  1015. Ēdo ndjenjė e njeriut krijon njė paraqitje dhe sjellje tė sajėn; s’mund tė jetė e keqe
  paraqitja e sjellja e njeriut me ndjenja tė mira.

  1016. Njeriu i varfėr ėshtė nė errėsirė, as gruaja e tij nuk di se ē’njeri ėshtė.

  1017. I famshmi Cioeron thot: “S’ka marri qė tė mos e ketė mbėshtetur ndonjė filozof”.

  1018. Shumėherė njerėzit e bėjnė mik atė qė u bėn keq, e armik atė qė u bėn mirė.

  1019. Kur tė shohėsh shokėt e tu tė bashkuar nė njė mendim, ose edhe ti bashkohu me
  ta, ose largohu; nuk mund tė jetosh me ta duke qenė me mendim tė kundėrt.

  1020. Mund ta gėnjesh njeriun qė ka arritur njė lumturi, mund tė tė besojė ēdo gjė qė i
  thua; por atė qė ka pėsuar fatkeqėsi, nuk mund ta gėnjesh, nuk beson as nė ato qė
  janė pėr t’u besuar.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:35

  1021. Fatkeqi e do fatkeqin; i lumturi nuk e do tė lumturin.

  1022. Heronjtė qė mundin vėshtirėsitė mė tė mėdha, shumėherė janė tė pazotėt tė
  pėrballojnė njė brengė tė vogėl.

  1023. Zemra e ndrydhur ėshtė njė zjarr qė mund tė shuhet vetėm me butėsi dhe mirėsi;
  ta ndrydhish edhe mė shumė, do tė thotė t’i hedhėsh vaj e t’i japėsh flakė.

  1024. Njeri i pėrsosur ėshtė ai i cili ēka bėn nė sy tė botės mund tė bėjė nė vetmi dhe
  ēka taėn nė vetmi mund tė bėjė nė sy tė botės.

  1025. Po deshe ;tė bėsh mirė, prit rastin; ėshtė poshtėrsi tė presėsh rastin pėr tė bėrė keq
  dhe tė zgjedhėsh kohėn kur armiku yt ėshtė dobėsuar ose tė ketė pėsuar ndonjė
  fatkeqėsi.

  1026. Nuk ėshtė trimėri tė veprosh i mėllefosur dhe duke mos ditur ē’ka bėn, por tė
  pranosh tė sakrifikohesh pėr njė nevoje tė vėrtetė, duke pėrbuzur jetėn.

  1027. Nuk i thuhet frikacak ēdo njeriu qė nuk ėshtė trim; ka shumė shkallė nė mes
  trimėrisė e frikės.

  1028. Njeriu qė ėshtė trim, ėshtė i durueshėm; por ka njė pikė qė po t’i preket, i zhduket
  durimi dhe i del trimėria nė shesh. E ajo pikė ėshtė nderi kombėtar dhe nderi
  personal.

  1029. Po tė ishte e pėlqyer nė ēdo rast pėrbuzja e je-tės, duhej tė ishte e pėlqyer edhe
  grabitja e ku-saria.

  1030. Nė ėshtė se njeriu ka njė veti, e cila s’kuptohet nga fytyra, qėndrimi dhe sjellja e
  tij, ajo ėshtė trimėria; njerėzit qė kanė fjalė dhe sjellje trimėrore, kėrkojnė vend
  pėr tė ikur nė luftė e sipėr; njerėzit qė duken modestė, tė urtė dhe tė nga-thėt, gjatė
  luftės bėhen luanė.

  1031. Nė cilėn anė tė luftės sheh se gratė kanė rrokur armėt, mos dysho nė tė drejtėn qė
  ka ajo anė, sepse gruaja nuk i kap armėt pa qenė gjendja e padurueshme.

  1032. Disa njerėz u pėmgjajnė kėngėve — njė kohė u shetit emri gojė mė gojė e pasi u
  kalon koha, nuk pėrmenden mė.

  1033. Tė bėjsh kryeplak tė fshatit atė qė nuk ėshtė i zoti tė qeverisė shtėpinė e tij, bėn ta
  kthesh atė fshat nė gjendjen e shtėpisė sė tij.

  1034. Duke e bėrė kapidan tė njė anijeje tė madhe njė njeri qė nuk ėshtė nė gjendje tė
  drejtojė njė barkė, a rritet aftėsia dhe zotėsia e tij?

  1035. Njeriu, qė vlerėn e tij e ka mbėshtetur nė pozitėn dhe pasurinė e tij i pėrngjan
  kartėmonedhės qė njė ditė e bjerr vlerėn e saj nominale dhe hidhet nė rrugė; ai qė
  e ka mbėshtetur vlerėn nė zotėsinė e tij personale u ngjan tė hollave tė arta qė
  vlerėsohen nė ēdo vend dhe nė ēdo kohė.

  1036. Njeriu harron shpejt vetėm fajin qė di pėr veten e tij.

  1037. Njeriu mė shumė ėshtė i prirė tė shajė se pėr tė lavdėruar; shumėherė pėr tė sharė
  njė njeri shtrėngohemi tė lavdojmė njė tjetėr.

  1038. Pazotėsia e shumė njerėzve rrjedh nga se duan tė tregohen jashtėzakonisht tė
  zotėt.

  1039. Njeri i zoti nuk ėshtė ai qė s’ka tė meta, por ai qė pranon tė metat e tij.

  1040. Nuk ėshtė budalla ai qė di se ėshtė i metė nga mendja dhe sillet sipas asaj
  gjendjeje; ėshtė i marrė ai qė e kujton veten tė urtė e nxjerr nė shesh marrinė e tij.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:36

  1041. Punėt bėhen tė liga pse u shėrbejnė interesave; por nuk mendon njeriu se punėt e
  mira mė shu-mė u ndihmojnė interesave.

  1042. Dacka mė e hidhur ėshtė ajo qė tė jep rrahėsi me tė qeshur ose duke u zbavitur.

  1043. Puna e mirė nuk del pėrherė nga qellimi i mirė, e puna e ligė nuk del pėrherė nga
  qėllimi i keq; ka raste kur qėllimi i mirė jep rezultat tė keq, e qėllimi i keq jep njė
  rezultat tė mirė.

  1044. S’ka dhuratė mė tė madhe se kur i japim ujė njė njeriu tė etur.

  1045. Kush kėrkon punė, e gjen rehatinė nė botė, kush kėrkon rehatinė, duhet tė ikė nė
  njė botė tjetėr.

  1046. Njeriu me vlerė i mbetur keq dhe nė harresė ėshtė njė diamant qė ka rėnė nė tė
  fshira; njė ditė sigurisht do tė dalė njė dorė qė do ta ngrejė; po nuk e shpėtuan nga
  ajo gjendje bashkėkohė-sit e tij, ia shpėtojnė emrin pasardhėsit.

  1047. Pema mė e ėmbėl ėshtė ajo qė vjelim me dorėn tonė.

  1048. Ēdo fjalė dhe sjellje e njeriut ka dy anė — si guri i dominos, — miqtė shikojnė
  gjithmonė anėn e bardhė e armiqtė anėn e zezė.

  1049. Edhe sikur tė mblidhet bota nuk mund tė na bėjė tė heqim dorė nga dashuria pėr
  njeriun qė e domė; por njeriu qė domė po tė flasė njė fjalė tė keqe kundėr nesh,
  mund tė na bėjė tė heqim dorė menjėherė nga dashuria.

  1050. Lavdimi dhe qortimi ėshtė pema e dashurisė ose e armiqėsisė qė kemi nė zemėr;
  me kthimin e dashurisė nė armiqėsi, edhe lavdimi kthehet nė qortim.

  1051. Njė ēėshtje e padrejtė, qė mbrohet me mjeshtėri, fitohet mė lehtė se njė ēėshtje e
  drejtė e pambrojtur.

  1052. E drejta mund tė fitojė vetėm kur ėshtė nėn mbrojtjen e forcės, e forca s’ka nevojė
  pėr tė drejtėn.

  1053. Mos prit dobi nga njeriu qė i ėshtė mėrzitur jeta.

  1054. Ata qė heqin dorė nga kjo botė, duhet tė shkojnė nė botėn tjetėr; sepse s’ka vend
  tjetėr pėr tė banuar pos kėtyre dy shtėpive.

  1055. Ata qė thonė se kanė hequr dorė nga kjo botė (klerikėt), kanė hequr dorė nga puna
  e pėrpjekja dhe jetojnė nė kurriz tė tė tjerėve.

  1056. Nuk duhet tė mbash mburojėn sipėr plagės qė ke marrė, por kundrejt shigjetės qė
  do tė tė vijė.

  1057. Mos iu gabo njė tė mire tė atij qė tė ka bėrė njėqind tė kėqia, mos iu hidhėro njė tė
  keqeje tė atij qė tė ka bėrė njėqind tė mira.

  1058. Pama e gėnjeshtėxt pėrhapet mė shpejt se fama e vėrtetė.

  1059. Po tė thotė ndokush njė gėnjeshtėr, menjėherė gjėnden njėqind vetė qė betohen se
  ajo gėnjeshtėr ėshtė e vėrtetė.

  1060. Ka shumė asi qė nuk i vejnė vesh pėllitjes sė gomarit, por qė i besojnė fjalės sė
  Nastradinit. (Nastradini kishte njė gomar. Njė i njohur i trokiti nė derė dhe i
  kėrkoi gomarin pėr tė shkuar nė mulli qė tė bluajė. Nastradini, qė nuk donte t’ia
  jepte, i tha se nuk e kishte nė shtėpi. Por, gomari pėlliti mu atėherė! I njohuri i tha:
  “Pse gėnjen, ja ku pėllet?” Nastradini, pa u trazuar fare nga kjo e papritur i tha:
  “S’ke turp, i beson gomarit e jo mua, me goxha mjekėr!”).
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:38

  1061. Po tė mos kishte gėnjeshtra shumė kredi dhe shumė myshterinj, askush s’do tė
  gėnjente.

  1062. Pak gjė do t’i ngelte botės po tė zhdukeshin gėnjeshtrat dhe gabimet.

  1063. Shpresa ėshtė njė lajkatare qė nuk i plotėson premtimet; megjithėkėtė kjo shoqe
  po tė mos na ngushėllonte dhe tė mos na zbaviste nė rrugėn e jetės, kjo rrugė do tė
  dukej shumė e vėshtirė.

  1064. Gjėrat qė masa e marrė i lė nė mes tė rrugės, rasti shumėherė i ēon nė pikėn e
  dėshiruar.

  1065. Rasti, pa masėn e marrė, ėshtė njė at pa dyzgjin; rasti kryen shumė punė, por
  duhet pasur nė dorė dyzgjinin e masės.

  1066. Kush i hy njė pune pa ia menduar fundin, ėshtė si t’i ketė hipur njė anijeje pa
  timon.

  1067. Turma ėshtė armike e arsyes dhe e sė drejtės. Po t’i pėrshtatet njė gjė arsyes dhe
  sė vėrtetės, tėrheq pėrbuzjen e turmės; gjėrat qė nuk i mbėshteten asnjė arsyeje
  dhe qė janė nė kundėrshtim me tė vėrtetėn, janė gjithmonė tė pėlqyera nga turma.

  1068. Duaje njeriun qė dėshiron tė tė dojė.

  1069. Mos kij besim nė njeriun qė s’ka besim nė ty.

  1070. Po e pate frikė njė njeri, mos e tremb atė; duke e trembur atė, tė shtohet frika ty.

  1071. Po dėshirove ta duash njė njeri, ose tė tė dojė ai ty, shihu shpesh me atė.

  1072. Duke mos e parė pėr shumė kohė atė qė e do, njeriu fillon tė mos e dojė, e duke e
  parė shpesh njeriun qė nuk e do, fillon ta dojė.

  1073. Madhėsia e njė pune nuk krahasohet me madhėsinė e frytit tė saj, por kryesishit
  me masat dhe mjetet e tė venit tė saj nė jetė.

  1074. Shumėherė njė pėrpjekje e madhe jep njė fryt tė vogėl e njė nisiativė e vogėl, e
  marrė rastėsisht, jep njė rezultat tė madh.

  1075. Punėt qė s’mund tė bėhen me pėrpjekje tė mėdha, koha e rasti i kryen pa u ndjerė.

  1076. Njė gjė qė nuk mund tė gjejė mė i madhi dijetar, rasti ia zbulon njė bujku, njė
  punėtori, njė njeriu tė pamėsuar.

  1077. Pėr sa pėrpjekje e zotėsi kanė nevojė punėt e mėdha pėr tė mirė, edhe ato qė
  bėhen pėr keq kanė po aq, ose edhe mė shumė, nevojė pėr zotėsi. Megjithkėtė,
  punėt qė bėhen pėr keq s’numėrohen pėr punė tė mėdha.

  1078. Qėllimi i pėrpjekjes ėshtė pėr tė realizuar njė gjė tė mirė, kush pėrpiqet pėr
  keqbėrje — s’ka punuar pėr veten e tij; edhe punėn e tė tjerėve e ka zhdukur.

  1079. Mjetet qė do tė pėrdorėsh pėr arritjen e njė qėllimi, ėshtė kusht tė jenė tė
  pėrshtatshme pėr atė qėllim; nuk arrihet puna e mirė nėpėrmjet tė rrugės sė
  keqbėrjes.

  1080. Njė gjė ordinere e rregulluar mirė, duket mė e mirė se njė gjė me vleftė tė madhe
  e lėnė nė gjendje tė ērregullt.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:39

  1081. Njė njeri me urtėsi mesatare, qė kujdeset pėr rregull dhe renditje tė mirė, kryen
  mė shumė punė se ata me urtėsi dhe mendje tė lartė, qė s’kujdesen pėr rregull dhe
  renditje tė mirė.

  1082. Pėr tė kryer punė nuk duhet vetėm tė dish, por kryesisht tė duash.

  1083. Dėshira lind zotėsinė.

  1084. Njeriu qė ka mundėsi tė bėjė mirė, por i mungon dėshira, i ngjan atij qė e ka kalin
  pranė dhe ecėn kėmbė.

  1085. Mund ta quajmė pėrtac nje njeri qė sheh njė gur para portės sė tij dhe nuk e
  largon; por si mund ta quajmė atė njeri qė ai gur i ngatėrrohet nėpėr kėmbė e
  rrėzon njė a dy herė dhe prapė nuk e heq sė andejmi?

  1086. A mund tė quhet vėllazėri ajo kur punėt e dy vėllezėrve rregullohen duke
  ndėrmjetėsuar tė tjerėt?

  1087. Mos i beso dashurisė sė atij qė tė do ty mė shumė se vėllain e tij, sepse po tė ishte
  i qėndrueshėm nė tė dashur, nuk do tė tė afrohej ty kundrejtė tė vėllait.

  1088. Ēdo njeri dėgjon fjalėn e mirė dhe e lavdon, por kur vjen puna pėr t’u kryer,
  gjithėsecili bėn si di vetė.

  1089. Kur njerėzia besonte nė alkiminė, njė dijetar ka thėnė: “Pillimi i kėsaj diturie
  ėshtė pėr tė mėsuar, mesi i saj pėr tė gėnjyer dhe fundi pėr tė hyrė nė ēmendinė.”

  1090. Njeriu nuk do njeriun qė e do, do njeriun qė e ēmon dhe e lavdon.

  1091. Ajo qė i lidh njerėzit me njėri-tjebrin ėshtė shpresa pėr tė pasur pėrfitim dhe frika
  e dėmtimit; po tė mos ishin kėto dy gjėra, secili do tė jetonte i veēuar, pa miq e pa
  shokė.

  1092. Nuk i dėshirojmė miqtė tanė pėr t’i pyetur pėr gjendjen e tyre, por pėr t’u folur
  pėr gjendjen tonė.

  1093. Lumturia dhe mjerimi ndikojnė shumė nė mo-ralin e njeriut; shumė njerėz tė mirė
  kur arrijnė lumturinė bjerrin disa nga vetitė e tyre tė mira, e shumė vetė heqin
  dorė nga veset e liga (kur bien nė mjerim).

  1094. Ai qė ndryshon qėndrimin dhe sjelljen e tij me tė fituar njė gradė ose njė pozitė,
  provon se vlera e tij personale ėshtė shumė mė e ulėt se ajo gradė ose pozitė.

  1095. Njeriu me vlerė personale shikon pozitėn si njė cilėsi qė rrit nderin e tij.

  1096. Po tė kėrkojmė nga muratori punėn e inxhinierit, muratori sigurisht do tė lavdohet
  duke thėnė: “Edhe unė qėnkam i zoti tė bėj punėn e inxhinierit”; por, po ta
  kėrkojmė nga inxhinieri atė punė tė zakonshme ai nuk do tė gjejė shkas pėr t’u
  lavduar.

  1097. Njeriu qė trazohet nga njė punė qė nuk ėshtė i zoti ta bėjė, s’mund tė kryejė asnjė
  punė nė botė; ai qė don tė punojė, merr pėrsipėr atė punė qė mund ta bėjė.

  1098. Njeriu qė s’ka mundur tė edukojė fėmijėt e tij, dėshiron tė bėhet edukator i
  fėmijėve tė mbretit.

  1099. Ata qė dėshirojnė tė lavdohen, po t’i donin gjė-rat qė janė pėr lavd, do tė arrinin
  qėllimin.

  1100. Njeriut qė dėshiron t’ia largosh injorancėn — qoftė edhe fare pak — lavdoja atė
  ēka di ai; njeriut qė don t’ia qortosh koprraeinė, lavdoja bujarinė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:40

  1101. Mė vėshtirė ėshtė tė qeverisė njeriu veten e tij se tė qeverisė tė tjerėt.

  1102. Lajkatari kryesor i njeriut ėshtė veta e tij; lajka qė na bėhet nga jashtė, na pėlqen
  vetėm pse na vėrteton mendimin qė kemi pėr veten tonė.

  1103. Kush e ēmon me tė vėrtetė veten e tij, as nuk kėnaqet me lajka, as nuk trembet
  nga qortimi. Por a ka njeri qė e ēmon me tė vėrtetė veten e tij?

  1104. Gjithsecili pėlqen veten e tij, por fama gėnjeshtare e disa njerėzve arrin nė atė
  shkallė sa turma i kujton pėr tė lartė — mė shumė se sa mendojnė ata vetė pėr
  veten e tyre.

  1105. Natyra njeriut i jep talent dhe aftėsi, fati dhe rasti nxjerr nė shesh atė talent dhe
  aftėsi. Sa njerėz tė mėdhenj vijnė nė botė dhe, pasi nuk gjejnė rast tė shfaqin
  aftėsinė e tyre, shuhen si fitili pa vaj dhe ikin pa u dėgjuar emri i tyre.

  1106. Prirja qė ka njeriu pėr tė lavdėruar njerėzit e lartė vjen nga dėshira qė tė tregohet
  se ėshtė i zoti t’i ēmojė ata.

  1107. Nė ėshtė se ka tregti qė lė tė kėnaqur edhe atė qė shesin edhe atė qė blejnė, ajo
  ėshtė lajka.

  1108. Nė batė mund tė gjėndet ndonjė njeri qė nuk do njė gjė, por s’ka njeri qė tė mos e
  dojė lajkėn dhe lavdin.

  1109. Njeriu nė vend qė tė tregojė veten tė varfėr, pranon tė mbetet i uritur, por ta
  tregojė veten tė pasur.

  1110. Gjysma e atyre qė mėsojnė dituri, mėsojnė pėr tė jetuar, gjysma tjetėr pėr t’i
  treguar botės se janė tė ditur, dhe njė pėr qind mėson pėr tė ditur ēka s’di.

  1111. Ėshtė garaz (fjalė arabe qė do tė thotė: mendim, qėllim i keq dhe i fshehur,
  prapamendim, mėri, inat, dashakeqėsi) tė jesh kundėr njė njeriu, po garaz ėshtė
  edhe kur je nė favor tė tij, — njeriu pa garaz ėshtė i paanshėm.

  1112. Po tė lavdosh njė gjė qė nuk ėshtė pėr t’u lavduar, e ke sharė, po ta qortosh njė gjė
  qė nuk ėshtė pėr t’u qortuar, e ke qortuar veten tėnde.

  1113. Janė shumė tė pakėt ata qė preferojnė kritikėn e dobishme kundėr lajkės sė
  dėmshme.

  1114. Nga shumė lavdime del qortimi dhe nga shumė qortime del lavdimi.

  1115. Sa padrejtėsi e madhe ėshtė detyrimi i njė tė urti t’i bindet urdhėrit tė njė injoranti
  dhe tė punojė sipas mendimit tė tij.

  1116. Dijetari turpėrohet kur hy nė mbledhjen e injorantėve; ndėrsa injoranti hy nė
  mbledhjen e dijetarėve pa u trembur fare.

  1117. I menēuri tregon shumė gjėra me pak fjalė; i marri flet tėrė ditėn dhe nuk tregon
  asgjė.

  1118. Njeriu flet pėr t’i treguar tjetrit njė gjė qė nuk di ai; tė bėsh fjalė pėr njė gjė qė tė
  gjithė dinė se ėshtė e qartė, bėn tė lodhėsh kot edhe gojėn tėnde edhe veshėt e
  dėgjuesit dhe shkakton dhimbje koke.

  1119. Njeriu do mė shumė tė thotė ēka ka nė mendjen e nė zemrėn e tij se t’i pėrgjegjet
  pyetjes qė i bėn ai qė ka pėrkundrejt.

  1120. Dėshira e grave nuk ėshtė pėr tė biseduar, por pėr tė folur; prandaj kur bashkohen
  disa gra ne njė vend, fillon pothuaj njė pėrpjekje pėr t’ia kaluar njėra-tjetrės nė tė
  folur.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:42

  1121. Po deshe tė bėsh ēka nuk ke bėrė gjatė jetės sate, s’ke tjetėr rrugė veēse tė imitosh
  ata qė e kanė bėrė mė parė.

  1122. Kur thot njė njeri qė sot do tė bėj kėtė punė dhe nesėr e pėrsėrit po kėtė f jalė,
  preje shpresėn se do ta kryejė.

  1123. Tė presėsh tė kryejė punė njeriut qė nuk i vjen doresh, ėshtė si tė presėsh nga guri
  tė lėvizė.

  1124. Kush ėshtė i dhėnė pas pastėrtisė, edhe gjėsė mė tė pastėr i gjen njė diēka pėr t’u
  pastruar.

  1125. Ėshtė mė mirė tė vendosėsh pėr tė mos e bėrė njė punė, se tė vendosėsh pėr ta
  bėrė e tė mos e bėsh.

  1126. Mos e ruaj rastin pėr t’i rėnė nė shpinė njė njeriu kur do tė bjerė nė ngushticė,
  vjen njė kohė qė edhe ti do tė jesh nė ngushticė.

  1127. Ēdo punė ka kohėn e vet, thonė; por koha e ēdo gjėje ėshtė ajo kur njeriu fillon ta
  kryejė atė punė.

  1128. Njeriu i urtė mund ta kryejė punėn e tij pa pasur nevojė pėr dredhi dhe gėnjeshtėr;
  pėrdorimi i dinakėrisė dhe i gėnjeshtrės vjen nga pazotėsia.

  1129. Kush e kujton veten mė tė zotin se tė tjerėt, gabon gjithmonė.

  1130. Eleganca e tepruar ėshtė njė lloj trashine.

  1131. S’ka gjė mė tė vėshtirė pėr njeriun se tė ecė vetė nė rrugėn qė u tregori tė tjerėve
  pėr tė drejtė.

  1132. Kur i pėrballojmė epshet tona, nuk tregojmė se jemi tė fortė (pse kemi vullnet),
  por se ato nuk janė tė forta.

  1133. Njeriu i urtė e quan tė drejtė lavdimin qė meriton dhe nuk ndikohet fare nga ai
  lavdim; lavdimin qė nuk e meriton, nuk e merr pėrsipėr, por e refuzon.

  1134. I marri kėnaqet mė shumė nga lavdirni qė i bėhet pa e merituar dhe pėrpiqet tė
  gėnjejė vetveten se e meriton atė lavdim.

  1135. S’mund tė jetė punėtor i zellshėm shėrbyesi i zotėrisė pėrtac.

  1136. Tė mbahesh se s’je krenar, ėshtė krenaria mė e madhe.

  1137. Tė riun mund ta ēosh nė ēdo rrugė, por plakun ėshtė vėshtirė ta kthesh nga rruga e
  tij.

  1138. Mos kėrko kėngė tė re nga kėngėtari plak.

  1139. Ka shumė asi qė janė kėnaqur pse janė martuar, por ka fare pak asi qė janė bėrė tė
  lumtur.

  1140. Gjėrat mė tė vėshtira nė botė janė tė gabohesh nga armiku dhe tė mashtrohesh nga
  miku.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:43

  1141. Jeta nė botė ėshtė njė shesh dredhie e mashtrimi; njeriu duhet tė jetė gjithmonė nė
  gatishmėri pėr t’u mbrojtur.

  1142. Disa, qoftė nga njerėzit, qoftė nga punėt, nuk mund tė gjykohen po nuk u shikuan
  pėr sė afėrmi, e disa mund tė gjykohen vetėm pėr sė
  largu.

  1143. Nuk mund t’i thuhet i urtė atij njeriu qė rastssisht e thot njė f jalė me vend, ēdo f
  jalė e tė urtit ėshtė me vend dhe e afėrt me tė vėrtetėn.

  1144. Pėr ta ditur mirė njė gjė, duhet t’i dish hollėsirat e saj; pasi tė fshehtat e natyrės
  pėr ne janė tė panjohura, gjėrat qė dimė janė shumė tė sipėrfaqshme.

  1145. Fytyrat e shumė njerėzve, qė i kanė tė cenuara tė shumtat e gjymtyrėve tė tyre,
  janė mė tė bukura se tė atyre qė i kanė tė gjitha gjymtyrėt nė rregull.

  1146. Pėr ēdo sy ka bukuri.

  1147. Ēdo gjė nė botė ka kėrkuesin e saj.

  1148. Mos i fol vreshtarit pėr dhen e bariut pėr rrush.

  1149. Njėra nga gjėrat mė tė vėshtira pėr njeriun ėshtė tė kuptojė nga ēka pėrbėhen
  dėshirat e tij.

  1150. Ajo qė i thonė shpirtmadhėsi, tė shumtėn e herės ėshtė tė hiqet dorė nga interesat
  e vogla pėr tė marrė nė dorė tė mėdhatė.

  1151. Besnikėria dhe pėrpikėria nė pėrmbushjen e njė premtimi shumėherė janė njė lak
  pėr tė fituar besimin e tė tjerėve.

  1152. Njeriu i mirė asnjėherė nuk arrin tė ahmerret; derisa armiku i tij tė jetė i fortė, nuk
  ėshtė nė gjendje t’i bėjė gjė, kur do ta gjejė armikun tė dobėt, e mund mėshira dhe
  i ikėn dėshira pėr t’u ahmarrė.

  1153. Turma pėrbuz atė qė nuk e kupton dhe e quan erezi.

  1154. Njerėzit shumėherė shohin se ėshtė e drejtė rruga qė u tregohet; por, pse nuk e
  kanė gjetur vetė, nuk e pohojnė drejtėsinė e saj.

  1155. Gjithmonė gabohet ai qė blen njė gjė pa e shikuar.

  1156. Ka shpresė pėr tė ardhmen, vetėm ai qė mund ta vėrė nė njėfarė vije tė mirė tė
  tanishmen.

  1157. Mbyll njė sy kundrejt fajeve tė atij qė i ke parė tė mirėn.

  1158. Ēdo gjė mund tė shoqėrohet me ēdo gjė, vetėm sinqeriteti s’mund tė shoqėrohet
  me lajkėn.

  1159. Tė lavdosh njė njeri pėr veti qė nuk i ka, do tė thotė ta qortosh tėrthorazi atė.

  1160. Njė veti, qė ėshtė shkak lavdimi pėr njė person, mund tė jetė shkak qortimi pėr njė
  tjetėr.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:44

  1161. Ne domė mė shumė ata qė nuk na donė se ata qė na donė.

  1162. Rrallė bėr punėn qė ke dėshirė tė tė vlerėsohet.

  1163. Njeriu mund tė lavdojė me gjithė zemėr vetėm atė qė e ēmon vetė.

  1164. Njerėzit me pak mend ndikohen nga gjėrat e vogla, e njerėzit me shumė mend
  mund tė ndikohen vetėm nga gjėrat e mėdha.

  1165. Nuk i thuhet njeri njeriut tė panjerėzishėm.

  1166. Po tė mos kishte frikė humbjen e interesit tė vet, asnjeri nnk do tė pėrfillte
  interesin e tjetrit.

  1167. Ēdo gjė e mirė ka njė anė tė dobishme dhe njė anė tė bukur; ana e bukur e
  mendimit ėshtė tė flasėsh nė mėnyrė qė tė kėnaqėsh atė me tė cilin je duke
  biseduar dhe mos tė mėrzitėsh e tė hidhėrosh tė tjerėt.

  1168. A mund tė dyshohet se ka njė dėrrasė mangut njeriu qė mendon vetėm pėr veten e
  tij e jo pėr njė miliard njerėz?

  1169. A ka tė drejtė tė quhet njeri ai, qė nuk mendon pėr njerėzimin?

  1170. Zemra e gabon mendjen gjithmonė.

  1171. Mendja ėshtė lajkatare e zemrės; pėr ēdo gjė qė pėlqen zemra jonė, mendja
  shtrėngohet tė mendojė.

  1172. Mendja ėshtė skllave e zemrės; ēka mund tė bėjė njė mendje e mirė qė ka rėnė
  skllave nė dorėn e njė zemre tė ligė?

  1173. Mendja ėshtė vegėl e zemrės.

  1174. Kush mendon se njeh mendjen e tij, nuk njeh hollėsisht zemrėn e tij.

  1175. S’ka krim mė tė madh se tė pėrdorėsh pėr keq-bėrje njė gjė qė ėshtė ēpikur pėr tė
  bėrė mirė.

  1176. Ēdo lloj vjedhje ėshtė punė e poshtėr, por ėshtė mė e poshtėr vjedhja qė bėhet
  duke bėrė vegėl ligjin dhe sheriatin.

  1177. Ēdo lloj gėnjeshtre ėshtė e neveritshme, por ėshtė mė e neveritshme kur i vishet
  njė njeriu tė lartė me qėllim qė tė shkatėrrohet.

  1178. Ėshtė e keqe ēdo lloj dredhie, por ėshtė mė e keqe se tė gjitha tė tjerat ajo qė bėhet
  duke bėrė vegėl ligjin dhe sheriatin.

  1179. S’ka poshtėrsi mė tė madhe se tė pėrpiqesh t’i bėsh keq njė njeriu, duke pėrfituar
  nga thjeshtėsia e zemrės dhe qėllimi i tij i mirė.

  1180. Njeriut nuk i dhimbset pasuria e shkelja e tė drejtės sė tij qė i grabitet me anė tė
  forcės aq sa i dhimbsen kėto kur i grabiten me dinakėri.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:45

  1181. Fama ėshtė njė mikroskop qė nxjerr nė shesh merita e defekte qė s’mund tė shihen
  veēse nėpėrmjet tė tij.

  1182. Fama e gėnjeshtėrt s’mund tė zgjasė shumė kohė, sepse ai qė pėrpiqet ta
  pėrgėnjeshtrojė ėshtė vetė personi qė e ka fituar atė famė.

  1183. Fama e gėnjeshtėrt fitohet me sharlatanizėm, fama e vėrtetė me modesti dhe me
  pėrvujtėri.

  1184. Mė vėshtirė ėshtė tė ruhet fama e fituar se tė fitohet.

  1185. Kur njė kardinal francez po kalonte me karrocė, i doli pėrpara njė qerre me qe dhe
  i zuri rrugėn. Sa do qė karrocieri i kardinalit i thot disaherė tė zotit tė qerres t’ia
  lėshojė rrugėn, fshatari nuk i vė vesh dhe vijon rrugėn e tij. Pėr kėtė zemėrohet
  kardinaii, nxjerr kokėn nga karroca dhe duke parė se fshatari ishte i trashė e i
  shėndoshė, i tha: “Biri im, ti e ke ushqyer shumė veten tėnde, por pak e ke
  edukuar.” Pshatari, me tė dėgjuar kėto fjalė, u pėrgjegj: “Pasi veten tonė e
  ushqejmė vetė, nė kėtė pikė s’kemi ndonjė gabim. Sa pėr edukatėn, po qe mangut,
  faji nuk ėshtė yni, sepse edukimi ynė ėshtė nė duart tuaja”.

  1186. Sa e dėmshme ėshtė t’i besosh gjithkujt, aq pa vend ėshtė tė mos i besosh askujt.

  1187. Sa i sjell njeriut gjėra tė mira lakmia pėr famė dhe sedėr, aq vepra tė kėqia e
  shtrėngon tė bėjė.

  1188. Mendja e njeriut kuptohet me tė folur dy tri fjalė, por zemra e tij s’mund tė
  kuptohet as pėr disa vjet.

  1189. Ata qė vajtojnė pse kemi marrė njė plagė, shumėherė i kėnaq vdekja jonė.

  1190. Pėr t’u bėrė dy vetė miq tė vėrtetė, duhet t’i kenė tė pėrbashkėta hidhėrimet,
  gėzimet, frikėn dhe shpresat e tyre.

  1191. Ushqimi i dashurisė ėshtė frika e shpresa; posa tė ikė frlka e shpresa, zhduket
  dashuria.

  1192. Dashurla qė kanė njerėzit pėr drejtėsinė lind prej frikės nga tirania.

  1193. Njeriu dėshiron tė shohė nė vetvete ēdo gjė tė mirė; vetėm drejtėsinė dhe tė
  vėrtetėn te tė tjerėt.

  1194. Ēdo lloj gėnjeshtre ėshtė e pėrbuzur, por gėnjeshtra e veshur me petk shenjtėror
  ose zyrtar dhe qė detyron t’i bindet ēdo njeri, ėshtė shumė e llahtarshme.

  1195. Vetėm drejtėsia ndihmon tė vėrtetėn, ndėrsa gėnjeshtrėn e gjithė bota.

  1196. Vetėm forcat nuk i bėjnė njerėzit heronj, rasti ėshtė ai kryesori qė i heroizon.

  1197. Njė punė, e cila ka bėrė tė shpėrblehet x-i, po tė kryhet nga y-i shkakton
  ndėshkimin e tij.

  1198. Po ia nguli syrin fati njė njeriu, rrotullohet gjithmonė rreth tij.

  1199. Nuk ėshtė pasuria ajo qė sjell lumturi dhe fatkeqėsi, kryesisht ėshtė morali.

  1200. Lumturia nuk gjėndet nė gjė e pasje, gjėndet nė zemėr; njeriu nuk bėhet i lumtur
  duke arritur gjėnė qė e di tė vlefshme, por duke arritur ēka i do zemra.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:47

  1201. Nė botė s’ka njeri as fare tė lumtur as fare fatkeq; njeriu qė merret mė i lumturi, e
  ka njė brengė, ai qė duket mė fatkeq, e ka njė shpresė, njė ngushėllim.

  1202. Ngushėllimi mė i madh i atij qė kujdeset dhe planifikon punėt, ėshtė pretendimi i
  tij pėr urti dhe zotėsi.

  1203. Njeriu ēka ka ēmuar sot, nesėr mund tė qortojė, e ēka ka qortuar sot, mund tė
  ēmojė nesėr.

  1204. Ashtu sikundėr mund tė ndryshojė fytyra e njeriut, mund tė ndryshojė edhe
  mendimi i tij, por zemra s’mund tė ndryshojė.

  1205. Ai qė nuk ėshtė vetė krenar, nuk ēmon as krenarinė e tė tjerėve.

  1206. Xhelozia ushqehet me anė tė dyshimit dhe tė mendimit tė keq qė ka njeriu
  kurudrejt njė tjetri; kur s’mbeten mė kėto tė dyja, zhduket xhelozia.

  1207. Ēdo njeri ka vese tė krenarisė dhe tė mendjemadhėsisė, ka ndryshim nė mes tė
  njerėzve vetėm sipas llojit tė krenarisė dhe mendjemadhėsisė sė tyre.

  1208. Ajo qė na detyron tė numėrojmė gabimet e tė tjerėve, nuk ėshtė pėr t’i korrigjuar,
  ato, por pėr tė treguar se ne nuk i kemi ato gabime.

  1209. Njeriu mund tė premtojė ēka shpreson tė bėjė, por s’mund tė bėjė gjė jashtė forcės
  sė tij; prandaj duhet tė premtojė mė pak se ēka shpreson tė bėjė.

  1210. Ata qė merren me gjėra tė vogla, bjerrin zotėsinė pėr t’u marrė me gjėra tė mėdha.

  1211. Njeriu mė i urtė ėshtė ai qė mund tė kuptojė veten e tij, e njeriu mė i fortė ėshtė ai
  qė mund tė zotėrojė veten e tij.

  1212. Disa njerėz tė mėdhenj bėhen modestė pėr tė mos tėrhequr zilinė e tė tjerėve.

  1213. Nė botė ka fare pak raste qė kėnaqin njeriun; vetėm njeriu qė gabohet me gjėra tė
  vogla, bėhet i lumtur dhe jeton qetėsisht.

  1214. Njeriu qė nuk ėshtė nė gjendje tė mbarojė punėn e vet, nuk mund tė mbarojė
  punėn e kurrkujt.

  1215. Veē dėshpėrimit, s’ka asnjė gjė qė thyen rrotėn e njerėzimit.

  1216. Pėr tė provuar mendjen, zotėsinė dhe cilėsinė e njeriut, duhet ta veēosh atė nga
  ofiqet qė ka, nga pasuria dhe grada e tij.

  1217. Duket i gjatė shtati i njeriut qė qėndron nė majė tė malit, duhet tė zbresė nė rrėzė
  tė malit qė tė kuptohet sa ėshtė i gjatė me tė vėrtetė.

  1218. Njeriu shumėherė sheh aq tė ndryshuar mendimin dhe natyrėn e miqve tė tij, qė
  nuk i ka parė shumė kohė, sa qė nuk dėshiron mė tė miqėsohet pėrsėri me ta.

  1219. Ēdo gjė nė botė shkon sipas vendit dhe kohės; njė gjė qė nė ēdo kohė dhe nė ēdo
  vend i ėshtė dukur e mirė, nė njė kohė tjetėr dhe nė njė vend tjetėr nuk i duket e
  mirė.

  1220. Lakmia del nga trupi i njeriut pasi tė dalė shpirti.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:48

  1221. Njeriu dėshiron qė edhe varrin ta ketė mė tė mirė se varret e tė tjerėve.

  1222. Mirėsia duhet tė bėhet vetėm pse ėshtė mirėsi.

  1223. Zjarri kur s’mund tė djegė njė gjė, e nxin.

  1224. Ashtu sikundėr qė shuhet zjarri po mbeti pa dru edhe intriga zhduket po tė mos
  ketė gojėkėqinj.

  1225. Punėt e mira duhen kryer njė orė e mė parė qė tė mos vijė vdekja pėr tė penguar.

  1226. Moskthimi i librave qė merren hua (pėr t’u lexuar) vjen nga se zotėrimi i
  vėllimeve ėshtė mė i lehtė se zotėrimi i lėndės sė tyre.

  1227. Zarathustra thot: “Jeta nė botė pėrbėhet nga mendimi, fjala dhe puna; shpėtimi i
  botės varet nga tri gjėra: “Tė mendosh mirė, tė flasėsh mirė, tė bėsh mirė.”

  1228. Njė ilaē i pėrbashkėt pėr ēdo sėmundje: “Tė kujdesesh pėr ruajtjen e shėndetit
  para se tė sėmuresh.”

  1229. Ka shumė pak pasuri tė fituara me tė drejtė.

  1230. S’kėrkohet ndihmė nga tigri pėr tė shpėtuar nga qentė.

  1231. Tė gjithė njerėzit, duke filluar qė nga mė i madhi deri te mė i vogli, kanė njė
  detyrė: “Tė pėrmirėsojnė veten e tyre”. Mirėqėnia e botės varet nė kėtė fjalė.

  1232. Detet mė tė mėdha kanė fundin e tyre; mendimi i njeriut ėshtė aq i thellė, sa ėshtė
  e pamundshme t’ia gjesh fundin.

  1233. Njėri nga filozofėt kinezė thot: “Kush formulon njė ligj jo tė drejtė, bėhet vrasės i
  miliona njerėzve.”

  1234. Njė farė e vocėr bėhet dru i madh.

  1235. Tė mos ishte atdhedashuria, tė gjitha tokat joprodhuese do tė zbrazeshin, do tė
  mbeteshin tė shkreta.

  1236. Kėmbėngulja e qėndrimi bėn tė mundshme tė pamundshmen.

  1237. Mani, njė nga filozofėt e lashtė tė Indisė, thot: “Tė thuash shtėpi, ėshtė tė thuash
  grua.”

  1238. Lumturia e njerėzve ėshtė nė duart e grave.

  1239. Fshehtėsia e mėsimit tė madh ėshtė tė mendosh shumė e tė flasish pak.

  1240. Kush bėn dėshmi tė gėnjeshtėrt pėr interesin tėnd, mund tė bėjė edhe kundėr teje.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:49

  1241. Solomoni thot: “Ėshtė mizor kush i thot tė drejtit mizor dhe mizorit i drejtė”.

  1242. Binia ėshtė njė marrėzi, pleqėria ėshtė ilaēi i saj.

  1243. Dinaku nganjėherė ia arrin qėllimit, por asnjėherė nuk i shpėton rrezikut; njeriut
  tė drejtė shumė rrallė i plotėsohen dėshirat, por gjithmonė ėshtė i sigurt dhe i qetė.

  1244. Shumica e grindjeve qė ngjajnė nė jetė lindin nga miqėsia e tepruar.

  1245. Kush don t’i bėjė keq njė njeriu tė mirė i pėrngjan atij qė don tė pėshtyjė Diellin;
  pėsbtyma, duke mos arritur Diellin, kthehet dhe bie nė fytyrėn e tij.

  1246. Kur njė njeri zemėrohet kundėr njė mali tė lartė dhe pėrpiqet ta shkulė nga vendi,
  kush dėmtohet: mali apo ai vetė?

  1247. Ka mundėsi tė hedhėsh poshtė fjalėt e liga, tė padrejta, qė thuhen kundėr teje; por
  a nuk ėshtė mė lehtė t’i durosh dhe tė mos u japėsh rėndėsi? Ka mundėsi tė
  nxjerrėsh nė shesh dredhinė e dinakut, por a nuk ėshtė mė lehtė t’ia fitosh zem-rėn
  dhe tė bėsh tė heqė dorė nga dredhia?

  1248. Kush ėshtė njeri nuk e vė nė zbatim njė urdhėr qė ėshtė nė dėm tė njerėzimit.

  1249. Jeta ėshtė njė udhėtim nė errėsirė.

  1250. Vlera e njeriut kuptohet nga natyra e gjėrave qė vlerėson ai.

  1251. Fjala e ėmbėl ėshtė njė melhem nė zemrėn e njeriut; fjala e hidhur, porsa hy nė
  vesh e ndez mendjen, sė andejmi zbret si rrufe dhe e bėn zemrėn copė-copė.

  1252. Nuk do t’i dihej vlera shėndetit, mirėqenies dhe jetės po tė mos ishte sėmundja,
  vėshtirėsia dhe vdekja.

  1253. Fjalėt janė pėrshkrimi i kuptimit; t’u japėsh rėndėsi fjalėve mė shumė se kuptimit
  ėshtė sikur tė lesh njė tė dashur dhe tė dashurosh hijen e saj.

  1254. Miku ėshtė pasqyra e pėrsosmėrisė, armiku e tė metave.

  1255. Mė mirė tė vdesėsh nė mes tė shumė shokėve besnikė se tė jetosh pa shokė.

  1256. Tė jetosh pa shokė, do tė thotė tė humbasėsh pjesėn mė kėnaqėsidhėnėse tė tjetės.

  1257. Mosbjerrja e miqve ėshtė mė e vėshtirė se fitimi i tyre.

  1258. Kush dėshiron tė duhet, lė tė dojė.

  1259. Nė qoftė se ėshtė lumturi tė duhesh, ėshtė lumturi mė e madhe tė duash.

  1260. Po nuk e zuri dashuria njeriun, nuk di ē’ėshtė ajo, prandaj nuk u jep tė drejtė
  sjelljeve tė marra tė dashnorėve.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:50

  1261. Syri ėshtė njė dritare e shpirtit.

  1262. Mos shiko ēka ke fituar, shiko ēka ke bėrė, sepse pasurinė qė ke fituar do ta
  humbasėsh kur do tė vdesėsh; por mirėsitė qė ke bėrė do tė qėndrojnė nė botė
  edhe shumė kohė dhe do tė bėjnė tė pėrmendesh pėr tė mirė.

  1263. Po tė kėrkosh nė botė pasuri tė vėrtetė, e tillė ėshtė mendja dhe nderi.

  1264. Nuk ėshtė i urtė ai qė ėshtė i zoti pėr dinakėri dhe djallėzi, nuk ėshtė trim ai qė
  s’mund ta permbajė zemėrimin.

  1265. Nė ėshtė se ka njeri tė madh nė botė, i madh ėshtė ai qė lumturia nuk e bėn tė
  qeshė dhe mjerimi tė qajė.

  1266. Krejt ēka quajmė: e vėrtetė, e drejtė, e mirė, e bukur, e dobishme janė njė gjė;
  vetėm pse na mungon pamja e vėrtetė i shohim tė veēuara njerėn nga tjetra.

  1267. Kush mėson tė tjerėt, mėson mė shumė se ata qė mėsohen; kush shkruan, pėrfiton
  mė shumė se ata qė lexojnė.

  1268. Pėr tė kuvenduar me njė mik, duhet tė presėsh kohėn e lirė tė tij; mikun qė ėshtė i
  zėnė me punė ose ndihmoje, ose mos i rri pranė.

  1269. Tė mjaftuarit me ēka ke ėshtė njė kala kundėr robėrisė.

  1270. Jeta e pasanikut ėshtė njė vaudeville, ajo e tė vobegėtit — njė tragjedl dhe ajo e
  filozofit — njė komedi.

  1271. Gjithėsecili pėrpiqet pėr tė arritur njė lumturi tė plotė dhe tė qėndrueshine, por njė
  lumturi e tille nuk ėshtė parė fare nė botė.

  1272. Po deshe tė kuptosh fare mirė njė punė, drejtoju opinionit publik, sepse mė i dituri
  mund tė gabojė, opinioni s’gabon.

  1273. Njerėzit aq lehtė kalojnė nga e mira nė tė iigėn dhe nga e liga nė tė mirėn sa po tė
  ngrihet njė mur nė mes tė ligės dhe tė mirės, nuk do tė qėndronte asnjė ditė, do tė
  shembej pra.

  1274. Djali i urtė — lumturia e tė jatit; djali i prapė — belaja e nėnės.

  1275. Lulja rritet me diell, por thahet nga vapa e madhe; njeriu edukohet me arsim, por
  rėndimi me mėsime nė fėmijėri jashtė forcės sė tij e dėrmon. Ashtu sikundėr bima
  qė ka nevojė pėr nxehtėsi, ujė e freski, edhe njeriu bashkė me arsim dhe edukim
  ka nevojė edhe pėr zbavitje e shėtitje.

  1276. Malin qė e sheh nė horizont, mos kujto se ėshtė kėndi i botės, sepse pas tij ka
  male tė tjera.

  1277. Kush zotėron veten e tij, nuk zotėrohet nga asnjeri; nuk e mund dot asnjeri atė qė
  mund epshet e tij.

  1278. Arsimi dhe qytetėrimi i ngjajnė diellit qė kur lind ndriēon vetėm majat e maleve tė
  larta me njė dritė tė zbetė por pa shkuar gjatė i forcohet drita dhe nga shkėlqimi i
  tij pėrfitojnė pėrrenjtė mė tė thellė dhe fushat e luginat.

  1279. Modestia ėshtė njė ibėrshim, nė tė cilin radhiten tė gjithė margaritarėt e moralit.

  1280. Dashuria pėr atdheun lind nga dashuria pėr familjen.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:51

  1281. Njeriu kur ėshtė i ngopur ēuditet me ata qė rrinė nė tryezė duke ngrėnė, e kur
  ėshtė i uritur, ēuditet me ata qė ēohen nga tryeza.

  1282. Secili njeri kalon njė lloj jete mė vete, por lindja dhe vdekja e tyre ėshtė e
  njėllojtė.

  1283. Kur druri jep pemė ose bėn hije, gjithėsecili shkon e rri nėn tė; po u thye e ra nė
  tokė, menjėherė e bėjnė copė-copė.

  1284. Mik kam atė qė mė shpėton nga njė gjendje e vėshtirė.

  1285. Njė gjė fare pa rėndėsi mund t’i ndajė miqtė mė tė ngushtė.

  1286. Njeriu duhet tė sakrifikojė gjithēka pėr mikun, pėrveē nderit dhe sedrės sė tij.

  1287. Gjithėsecili ankohet nga bota, nga fati, nga koha, asnjėri nuk ėshtė i kėnaqur me
  jetėn; megjithėkėtė nnk donė tė vdesin as ata qė ēojnė njė jetė shumė tė vėshtirė, e
  as ata qė janė nė vuajtje e mundim tė madh.

  1288. Koha mė e mirė e jetės ėshtė fėmijėria e mė e hidhura pleqėria. Me kalimin e
  muajve dhe tė viteve njeriu largohet nga lumturia, megjithėkėtė ēdo njeri dėshiron
  kalimin e kohės.

  1289. Ari do tė ishte i pavlefshėm po tė ishte ar ēdo gjė e ndritshme.

  1290. Nė qoftė se ka ndogjė tė fortė sa tė shembė malet, tė thajė lumenjtė, tė bashkojė
  detet, tė ndajė tokat — ajo gjė ėshtė ari.

  1291. S’ka rrugė qė s’mund tė kalojė dhe s’ka portė ku s’mund tė hyjė gomari i
  ngarkuar me ar.

  1292. Njė diell ėshtė, por zhduk me miliona hije.

  1293. Ē’ka do tė japėsh pėr njerėzimin, mos e numėro darovitje, e as lėmoshė, sepse
  paguan njė borxh tėndin.

  1294. Jeta pėrbėhet nga puna dhe fjala. Kush i ka nė rregull kėto dy anė tė jetės, mund tė
  thotė se jeton.

  1295. Njerėzit me mendime jo tė shėndosha, duket se dinė dobėsinė e mendimeve tė
  tyre; prandaj posa shohin njė njeri me mendime tė larta, bashkohen tė gjithė
  kundėr tij.

  1296. Ēortimi ėshtė ndihma qė njerėzit e mėdhenj i japin shoqėrisė njerėzore.

  1297. Njė fjalė e parėndėsishme e thėnė me vend ėshtė mė e mirė se njė ligjėratė
  elokuente e thėnė jo me vend.

  1298. Mos kij frikė nga ujku me taark tė ngopur, por nga macja e uritur.

  1299. Pasuria dhe tė mjaftuarit me pak janė armiq tė njėri-tjetrit, ku ėshtė njėri nuk ėshtė
  tjetri.

  1300. Jeta ėshtė njė lumė qė rrjedhė pa pushim; pėr tė soditur si rrjedhė dhe ikėn jeta,
  njeriu duhet t’i kalojė nė vetmi dy orė nė ditė — mundėsisht nė njė fushė ku s’ka
  njeri, nė njė livadh, nė njė shkėmb, nė njė buzė deti.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:52

  1301. Puna e bėn jetėn e njeriut tė vlejė edhe pas vdekjes sė tij; ēthurja, vagabondazhi
  dhe pėrtimi e kalbin dhe e zhdukin jetėn; tė soditet natyra bėn qė jeta tė shijohet
  ashtu siē ėshtė. Prandaj bariu ėshtė ai qė bėn jetė tė vėntetė.

  1302. Njė njeri ashtu sikundėr mund tė ngjallė njė komb, edhe mund ta zhdukė.

  1303. S’mund tė kryejė punė tė mėdha ai qė nuk u jep rėndėsi punėve tė vogla.

  1304. Pėr kirurgun ėshtė mė lehtė t’i presė kėmbėn njė trimi se t’i heqė dhėmbin njė
  frikacaku.

  1305. Brisku i mprehtė nuk ta pret faqenė, ta pret brisku qė nuk pret qimen e mjekrrės.

  1306. Qymyri qė blehet me borgje, nėse tė ngroh nė dimėr, tė mėrdhinė nė verė.

  1307. Mė e urta ndėr gra ėshtė ajo qė fletė mė pak.

  1308. Lotėt qė derdhė njė grua, gruas i kushtojnė fare pak, por janė shumė tė vlefshėm
  pėr ata qė i shikojnė.

  1309. I Urti shkon deri nė fund tė rrugės qė ka zėnė, sepse tė shkosh deri nė gjysmėn e
  rrugės e tė kthehesh mbrapa duhet po aq kohė dhe mundim e nga kjo nuk ke asnjė
  dobi.

  1310. Konfucio thot: “Rruga e drejtė ėshtė rrugė e madhe qė mund ta kalojė ēdo njeri.
  Rrugėt qė i tregohen njeriut jashtė forcės sė tij, janė rrugė malore tė rrezikshme.”

  1311. Shumica e njerėzve, sidomos gratė, nuk i donė ata qė i donė por donė ata qė nuk i
  donė; pėrbuzinė ata qė i nderojnė e e nderojnė ata qė i pėrbuzin.

  1312. Kohėn qė e hargjojnė gratė me fjalė tė kota po ta pėrdornin pėr tė qepur, nuk do tė
  mbetej njeri i zhveshur nė botė.

  1313. Gruan s’duhet ta stolisė qyrku.

  1314. Njė anglezė thotė: “Burri mė i lumtur ka qenė Adami; pse s’kishte vjehėr.”

  1315. S’ka tė mirė shtėpia e asaj gruaje qė njė pjesė tė madhe tė kohės e kalon para
  pasqyrės.

  1316. Fatkeqėsia ia shtyp zemrėn burrit, ia ndrydh shpirtin, ia kalit trupin; gruas ia
  derdhė vetėm lotėt dhe e bėnė tė thėrrasė e tė bėrtasė.

  1317. Bilblli lodhet sė kėnduari, gruaja s’lodhet sė foluri.

  1318. Gruaja kur dėshiron — ėshtė e kėnaqur, kur dėshiron — ėshtė e pezmatuar, kur
  dėshiron — ėshtė mirė me shėndet dhe kur dėshiron — bėhet e sėmurė.

  1319. Nuk ėshtė i fortė ai qė e thyen njė dru me grusM; i fortė ėshtė ai qė e drejton njė
  dru tė thyer ose qė e mban pėr tė mos u thyer.

  1320. Kirurgu mė i mirė ėshtė ai qė ka marrė vetė shumė plagė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:53

  1321. Mos prit tė dalė flaka aty ku sheh tym pėr tė kuptuar se ka zjarr.

  1322. Brathoca kėndon tėrė ditėn, prandaj jeton nė ndytėsi. Edhe gruaja qė fletė shumė,
  i shėmbėllen kėsaj.

  1323. Gjėja e fituar me pak mundim duket e ėmbėl, vlefta e gjėsė sė fituar me shumė
  mundim ėshtė e madhe.

  1324. Dalin shumė blerės pasi tė jetė shitur malli.

  1325. Nuk ėshtė miqėsi ajo e bazuar nė interes; por po tė pėrjashtohet kjo lloj miqėsie,
  kam frikė qė nuk mbetet mik nė botė.

  1326. Jungu thotė: “Fija mė e hollė qė end njė insekt ėshtė mė e fortė se lidhja qė lidh
  njėriun me lumturinė.”

  1327. Njė familje e pėrbėrė nga burri e gruaja qė e donė njėri tjetrin dhe me fėmijė tė
  bindur e tė edukuar, ėshtė njė pikturė e gjallė e lumturisė.

  1328. Fytyra e qeshur ėshtė kripa e bukurisė.

  1329. Krijuesi shikon qėllimin, njerėzit punėn.

  1330. Gjėja mė e ėmbėl ėshtė e hidhur pėr stomakun e prishur.

  1331. Njeriun e madh e njeh ēdo njeri, por ėshtė zor tė bėhesh njeri i madh dhe tė
  njohėsh vetėvetėn.

  1332. Me vdekjen e njė njeriu tė madh nuk shuhen tė mirat qė ia ka lėnė njerėzisė.
  Njerėzit e mėdhenj si Sokrati, Platoni, Avicena, Franklini e Rusoi edhe sot, e
  ndoshta pėr gjithmonė, janė pishtarė tė ndezur nė rrugėn e pėrparimit tė njerėzisė.

  1333. Nuk ėshtė faj i madh tė mos e dish tė vėrtetėn, por ėshtė faj i madh ta pėrbuzėsh
  pasi ta kesh mėsuar.

  1334. Kur bie nė mjerim njeriu qė ka bėrė mirėsi, sa do qė nuk sheh ndonjė ndihmė nga
  ata qė u ka bėrė mirė, ia ngushėllon zemrėn kujtimi i tė mirave qė ka bėrė.

  1335. Egoistit, edhe sikur tė vdesė nga uria, nuk i dhimbset njeriu.

  1336. Sado gjatė tė jetojė njeriu, njėzet vjetėt e parė janė pjesa mė e gjatė e jetės sė tij.

  1337. Kush arrin te kėmba e shkallės, shpeshherė kryen mė shumė punė se ai qė ngjitet
  lart.

  1338. Njė gjė e pakėt, po u pėrsėrit shumė herė, bėhet shumė.

  1339. Kanė pyetur Volterin: “Ē’ndryshim ka midis tė mirės dhe tė bukurės?” — “Ėshtė
  e mirė, apo s’ėshtė e mirė njė gjė, ka nevojė tė provohet, e s’ka nevojė tė provohet
  a ėshtė apo s’ėshtė e bukur.” — ka thėnė ai.

  1340. Guximi qė nuk ka dalė nga mendja, forcon marrėzinė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:54

  1341. Djalin martoje kur tė duash, vajzėn kur tė mundesh.

  1342. Nėse janė tė shumtė ata qė martohen, nuk janė tė paktė ata qė janė penduar.

  1343. Lumturia e njė kombi varet nga edukimi i femrės sė tij.

  1344. Natyra ndikon dhe sundon nė zemrėn e njerėzve me anėn e grave.

  1345. Gruaja duhet tė ketė nė dorėn e djathtė gjilperėn e nė tė majtėn librin.

  1346. Njeriu duron ēdo padrejtėsi, ēdo pėrbuzje, ēdo hidhėrim qė i bėhet nga miku dhe
  mund ta falė; por s’mund tė durojė qė ndonjeri nga miqtė e tij tė arrijė njė lumturi,
  e kėtė faj nuk ia fal atij asnjėherė.

  1347. Brengat e smirėziut janė mė tė mėdha se tė ēdo njeriu, ai vuan edhe nga
  fatkeqėsitė e veta, edhe nga lumturia e tė tjerėve.

  1348. Tė metat e njerėzve i shkruajmė nė bakėr, meritat e tyre nė akull.

  1349. Mbi njė gur varri ishte shkruar: “Ky dyshek ėshtė shumė i ftohtė, por unė jam i
  kėnaqur, sepse secili nga miqtė qė kam fituar nė botė ka qenė mė i ftohtė se ky.”

  1350. Duke lexuar gurėt e varreve, ėshtė vėshtirė tė kuptosh se kush gėnjen mė shumė,
  tė gjallėt apo tė vdekurit.

  1351. Kush don tė pėrbuzė vesin e njė tjetri, duhet tė jetė vetė i dėlirė nga ai ves.

  1352. Gjėja mė e vėshtirė pėr njeriun ėshtė tė dėgjojė kėmbimin e mendimeve tė kota e
  tė gabuara pėr ēėshtjet qė ai i di mirė, por qė s’ka mundėsi t’i ndreqė.

  1353. Ēka zbavit elitėn, nuk zbavit dot turmėn; ēka zbavit turmėn, neverit elitėn.

  1354. Sa zemėr e vobegėt ėshtė ajo qė nuk ushqen njė shpresė.

  1355. Vetėm hekuri i shpresės shpėton anijen e zemrės nga furtuna e dėshpėrimit.
  Zemra e njeriut duhet tė lidhet me njė shpresė pėr tė shpėtuar nga njė rrezik.

  1356. Shumė pak vetė e donė njeriun me mendje dhe zotėsi tė madhe.

  1357. Po tė mos ishin tė marrėt, nuk do tė nevojiteshin tė urtėt.

  1358. Nuk ėshtė njeri ai qė nuk i vjen keq pėr mynxyrėn qė pėson tjetri; njeriu qė
  gėzohet pėr njė mynxyrė tė tillė ėshtė mė i lig se njė shtazė e egėr.

  1359. Uria pret te porta e njeriut qė punon mė zell, por s’ka guxim tė hyjė brenda.

  1360. Para se tė dėgjosh zemrėn tėnde, merru vesh me portofolin.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:55

  1361. Sa mė i lartė tė jetė vendi ku ndodhet njeriu, aq mė e rrezikshme bėhet rėnia e tij.

  1362. Vetėm gjuhėve qė bėhen mjet pėrēarjeje u duhet njė gėrshėrė.

  1363. Lima ha hekurin, por mė nė fund fshihet.

  1364. Ėshtė shumė i dashur njeriu qė qėndron nė njė mendim e princip dhe sillet
  gjithmonė i pandryshuar; por njė i tillė s’mund ta kryejė punėn e atij qė vepron
  sipas nevojės.

  1365. Nė grindjet midis mendjes dhe forcės, ose midis tė drejtės e dhunės, sadoqė nė
  fillim gjithmonė fiton e dyta, mė nė fund triumfon e para.

  1366. Nuk i shihet dobia drurit qė i ndėrrohet vendi disaherė dhe qė nxirret nga njė vend
  e mbillet nė njė vend tjetėr.

  1367. Njeriu qė nuk e ruan tė fshehtėn, u ngjan shpalljeve qė ngjiten nė mur; mos ia
  thuaj atij ēka nuk dėshiron t’ia shpallėsh botės.

  1368. S’ka njeri qė tė mos ketė njė lloj marrėzie; ēka bėn njeriu mė i urtė nė momentet e
  marrėzisė sė tlj nuk bėn asnjė i marrė i vėrtetė.

  1369. Nė punėt e vogla ēdo njeri mund t’i besojė ēdo njeriu, por besimi matet me punė
  tė mėdha.

  1370. Njeriun nuk e ndrydh puna, e ndrydh mėrzitja. Makina nuk prishet nga rrotullimi,
  por nga ndryshku qė ze duke mos punuar.

  1371. Shakaja ka dy kondita: tė zbavitėsh ata qė nuk kanė tė bėjnė, dhe mos tė prekėsh
  ata qė kanė tė bėjnė me tė.

  1372. Njeriu qė ka mėndjen dhe zemrėn tė fortė e pėrdor veten e tij sipas rastit dhe nuk
  bėhet skllav i iluzioneve e i ndjenjave. Ndėrsa njeriu mendjelehtė jepet pas
  iluzioneve, dhe njeriu me zemėr tė dobėt pas ndjenjave duke mos zotėruar
  vetėveten.

  1373. Vaji i derdhur sipėr mermerit mbetet aty pėr shumė kohė dhe nuk thithet prej tij,
  ndėrsa vaji i derdhur sipėr njė dėrrase zhduket nė pak kohė dhe thithet nga dėrrasa
  e nuk del mė. Disa riga njerėzit i ngjajnė mermerit, e tregojnė atė qė kanė nxėnė,
  por vetė nuk pėrfitojnė; dhe ca tė tjerė i ngjajnė dėrrasės, pasi atė qė kanė nxėnė e
  mbajnė pėr vete dhe nuk ia tregojnė njeriut.

  1374. Pėrvoja ėshtė njė shkollė, mėsimet e sė cilės kushtojnė shtrenjtė, por pėr shumė
  njerėz nuk ka tjetėr shkollė pėr t’u edukuar.

  1375. Shumė vetė qėrtojnė huqet e tė tjerėve, tė cilat i kanė dhe vetė, nė kėtė mėnyrė ata
  shajnė nė tė vėrtetė veten e tyre. Kjo ėshtė si puna e majmunit qė pėrpiqet t’i
  nxjerrė sytė fytyrės sė vet qė shikon nė pasqyrė.

  1376. Pjesėt e veēanta tė njė mendimi tė ndarė bėhen shumė tė dobėta.

  1377. Burrat pretendojnė se ēdo gjė e dinė mė mirė se gratė, madje dhe ushqimin e
  fėmijėve dhe larjen e tė lintave.

  1378. Burrat besojnė se bota ėshtė krijuar vetėm pėr ta.

  1379. Po tė shohin mangut njė kopsė nė kėmishėn e tyre, kritikojnė gratė dhe i bėjnė
  pėrgjegjėse sikur tė kenė kxyer njė krim tė madh.

  1380. Pretendojnė qė gratė ta qeverisin shtėpinė pa tė holla dhe, kur ato kėrkojnė tė
  holla, i qėrtojnė tė shkretat me fjalė si: “Ti po mė shkatėrron!”.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori Thu 31 Jan 2008, 23:56

  1381. Nuk pranojnė se gruaja ka nevojė pėr zbavitje, pėr shetitje, dhe kėrkojnė qė ajo tė
  qėndrojė gjithmcxnė nė shtėpi vetėm dhe tė shikojė fėmijėt.

  1382. Po tė kėrkojė gruaja njė gjė, qoftė dhe fare tė vogėl, ata gjejnė shkak pėr tė
  shpallur luftė dhe tė grinden.

  1383. Ata presin dashuri nga gratė dhe duan tė vinė nė shtėpi nė mesnatė.

  1384. E kalojnė kohėn nė shoqėri dhe zbavitje dhe, kur vinė nė shtėpi, duan t’i gjejnė
  zgjuar gratė e shkreta, qė rrinė e mėrziten vetėm.

  1385. Lavdimi qė na bėjnė, sado i zmadhuar tė jetė, s’mund tė jetė aq sa kujtojmė dhe
  besojrnė.

  1386. Njė komb qė nuk ėshtė nė gjendje tė dallojė lirinė nga robėria, ėshtė njė fėmijė qė
  ka nevojė tė vazhdojė nė shkollėn foshnjore.

  1387. Njeriu i pjekur dėshiron tė pėrparojė pėr aq sa ka xnerita e zotėsi dhe nuk
  mbėshtetet nė fat, soj, pėrkrahje dhe nė hatėr.

  1388. Lumturia mė e madhe e njeriut ėshtė kur i afėrmi i tij bėhet i lumtur.

  1389. Godinėn e lumturisė, tė ndėrtuar nga dashamirėsia, e stolis mendja dhe zotėsia.

  1390. Njeriu qė mund tė jetojė i lumtur me forcat e veta, fare pak i jep rėndėsi
  mirėqėnies qė mund t’i vijė nga tjetri.

  1391. Ai qė arratiset nga sheshi i luftės pse frikėsohet qė vdes, vdes mė parė se trimi qė
  hidhet guximshėm nė mejdan.

  1392. Njė proverb spanjoll: “Miguel, Miguel! S’ke bletė, por shet mjaltė, si mund tė tė
  besoj se s’je kusar?”

  1393. Po deshe tė kuptosh shkakun pse qan fėmija kur lindet, shiko me kujdes secilėn
  ditė tė jetės sate.  FUND...

  Sponsored content


  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)... - Faqe 3 Empty Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 14:33