Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Truri rritet edhe pas moshės 50-vjeēare.

  D€NADA
  D€NADA
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 26
  Mosha : 38
  Vendndodhja : diku larg
  Profesioni : gjeografe
  Pikėt : 108
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 06/02/2009
  Humor : Nini portokallise

  Truri rritet edhe pas moshės 50-vjeēare. Empty Truri rritet edhe pas moshės 50-vjeēare.

  Mesazh nga D€NADA prej Sat 19 Jun 2010, 12:03

  BERLIN- Truri rritet edhe pas moshės 50-vjeē.
  Lajmi, qė ėshtė i destinuar t’i ngrejė humorin miliona njerėzve, vjen nga njė kėrkim i universitetit Amburgo dhe spitalit universitar tė Jenas.

  Kėrkuesit kanė treguar se nėse mbahet aktiv dhe nėn ndikimin e stimujve tė rinj, truri vazhdon tė zhvillohet dhe tė rritet.

  ‘Kavjet’ e eksperimetit, rezultat e tė cilit u publikuan nė revistėn «Journal of Neuroscience», 44 tė rritur nga 50-67-vjeē u ėshtė kėrkuar tė mėsojnė lojra prestigji.

  Tre muaj prova pėr tė arritur rezultate: truri mbahet aktiv me mėsimin e lėvizjeve tė reja. Dhe jo vetėm: kush ndėrpreu ushtrimet ka menjėherė si pasojė njė zvogėlim tė “materies gri”.

  “Eksperimenti”, shpjegon Arne May, drejtoreshė e studimit, “tregon se transformimet cerebrale nuk limitohen vetėm tek tė rinjtė. Struktura anatomike e trurit tė tė rriturve mund tė ndryshojė dhe nė mosha mė tė avancuara”

  E rėndėsishme, sipas saj, ėshtė tė ushtrohesh nė mėnyrė tė vazhduar pėrmes ushtrimeve tė memories dhe tė jesh i hapur ndaj sfidave tė reja.

  Ekipi kishte realizuar mė parė njė studim, rezultatet e tė cilit u publikuan te “Nature”. Nė tė tregohej qė pas procesit tė pjekurisė, qė konsiderohej i mbyllur nė 20-vjeē,
  truri ishte nė gjendje tė vijonte zhvillimin dhe rritjen.

  Kėrkimi i fundit, tregon se procesi mund tė vazhdojė edhe pas 50-60 vjetėve tė jetės.
  Pjesėt cerebrale tė trurit tė rritura pėrmes ushtrimeve ishin nė gjendje tė prodhonin qeliza tė reja cerebral dhe zona cerebrale vazhdonte tė pėrfshihej nė kėnaqėsi.

   Ora ėshtė Fri 10 Jul 2020, 10:50