Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  VEPRA E TIJ NJE YLL QE NUK SHUHET KURRE

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 65
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  VEPRA E TIJ NJE YLL QE NUK SHUHET KURRE Empty VEPRA E TIJ NJE YLL QE NUK SHUHET KURRE

  Mesazh nga shaban cakolli Wed 05 May 2010, 00:28

  AZEM SHKRELI;KY SHKRIMTAR I SHQUAR

  VEPRA E TIJ-NJĖ YLL QĖ NUK SHUHET KURRĖ
  Shkruan:Shaban Cakolli

  Nė Kosovė ideja e tė qenurit shkrimtar ishte e lidhur ngushtė me autorė si Azem Shkreli,qė i siguruan

  letėrsisė njė status shoqėror dhe kulturor,krijuan atmosferen intelektuale dhe artistike qė ne ta

  ndjenim vetėn mė mirė dhe mė tė ambientuar..Letėrsia shqiptare,kultura shqiptare,kombi shqiptar

  kishin njė njeri tė madh,gjithmonė i rrethuar nga penda tė mėdha,ishte gjithmonė befasues pėr tė

  mirė ku ne krijuesit e ri e vėshtronim si idhull qė ēastet e bisedės me te i mbajmė si ēaste me tė

  cilat do tė mburremi tėrė jetėn.
  VEPRA E TIJ NJE YLL QE NUK SHUHET KURRE 12298_1248052931526_1535548066_30543371_1150147_n
  Azem Shkreli ishte dhe mbeti pėrfaqėsuesi mė i shquar i brezit tė shkrimtarėve shqiptarė tė

  Kosovės qė lindėn nė letėrsinė e viteve tė 60-ta.Azem Shkreli ishte ndėr autorėt e rrallė qė kemi nė

  letėrsinė shqipe,qė pėrban substratin tonė kulturor,qė krijoi ndjesinė tonė kulturore dhe

  artistike,bazėn e integrimit shpirtėror shqiptar edhe nė rrethanat kur ky integrim kalonte pėrmes

  pengesash politike dhe ideologjike.Fjalėt e tij ishin tė ėmbla tė urta e fjalė menēurie.Ai ishte patriot i

  shquar,i ngulitur thell nė tokėn e vet,nė tokėn tonė shqiptare,tė cilit as nė kohėt mė tė liga qė

  pėrjetuam nuk i vente mendja kurrė tė shpėrngulej.Koha e ngrirė mbi ne, e ngrinte fort nė zemėr

  Shkrelinkurrė nuk ndihej i qetė,gjithnjė i pa pushuar dhe i pa rehatuar,gjithmonė nė lėvizje,prore nė

  ethe e ankth,thellėsisht i brengosur pėr gjithēka shqiptare.Vėshtirė i pranonin krijuesit tanė

  gjendėjet e pllakosjes sė robėrisė,kur fara e ulkonjave grabitēare na i kishin ndarė zemrat nė

  copa,na i kishin shpėrnda nė tė katėr anėt mė tė dashurit tanė.Kėtė dhembje e ndjente Shkreli,se

  nė zemrėn e tij lexoheshin ndarjet,kishte miq e krijuestė shkapėrderdhur nė

  Gjermani,Zvicėrr,Kanada,Amerikė dhe ishte nė lėvizje.Nė diasporėn shqiptare kur vinte Shkreli bėnte

  vepra tė mėdha,sepse e njihte peshėn e plagės sė mėrgimit.Me njė fjalė

  poeti,dramaturgu,prozatori,eseisti ,publicisti ynė i njohur Azem Shkreli ka vezėlluar dhe shpėrndarė

  dritėn nėpėr hapėsirėn mbarėkombėtare e mė gjėrė,andej vazhdon tė mbetet nė kujtesė pėr ēdo

  dashamirė tė fjalės sė shkruar shqipe.Emri i tij ėshtė emėr pėrjetėsimi,emėr i njė krijuesi i cili pas

  vetės la mbi njėzet vepra..Vėrtetė vdekja e parakohėshme e Azemit na goditi rėndė dhe na la njė

  humbje tė madhe nė letėrsinė,artin dhe kulturėn shqiptare nė Kosovė,Shqipėri,Maqedoni,Mal tė Zi

  kudo ku jetojnė shqiptarėt,pėr tė cilin kujtesa nuk do tė na shuhet kurrė.Shkreli nuk ishte vetėm

  shkrimtar.Ai ishte ideolog,intelektual e para sė gjithash njeri i urtėr e zemėrgjėrė qė bėnte secilin pėr

  vete.Ky shkrimtar i shquar,i ngrohet,i dhimbshėm kurrė nuk u nda nga hallet e popullit,jetoi me to,i

  mallkoj me pendė,,u rrėpat tė pėrmbys kohėt e liga,tė ngris kohė tė reja dhe pa halle.Kur gjendej nė

  mesin e mėrgimtarėve ua zvoglonte mallin,u jipte kurajo,i nxiste pėr punė tė mirėfilltė profesionale.Ai

  kishte disa tipare dalluese:ishte i qartė nė affraid,vlerėsues i gjithėanshėm i situatave,i

  drejtėpėrdrejtė nė biseda,i dashur pėr miq e pedagog. Me urtėsi e dije me sinqeritet ka krijuar ura

  miqėsie me tė huajt,i ka njohur ata me kulturėn dhe letėrsinė shqiptare.Edhe sot miq tė tij krijues

  gjerman e nė veqanti Hans-Joachim Lamksch dhe Bodo Gudjons shfaqin dhimbjen e tyre pėr mikun e

  madh krijues Azem Shkrelin.Pėr ne mėrgimtarėt nė Gjermani lajmi i majit 1997 ra si rrufe dhe na i

  lėndoi zemrat.Ky lajm i dhimbshėm tronditi gjithė mėrgimtarėt por nė veqanti krijuesit atje.I bėnim

  pyetje vetės:Si na mashtroj kjo vdekje tinzare?!A mund tė vdiste njė njeri i tillė?Vdekja e tij na ka

  nda vetem fizikisht me te,por vepra e tij do tė jetoj me ne,nga se ai me shkrimet e tij na jepte

  gjallėri dhe na i shtonte ndjenjat e atdhedashurisė.Nė mbamendjen tonė do ta kemi pėrherė njeriun

  mė tė afėrt nė pėrpjekjet e kėtij mendimtari tė madh pėr afirmimin e vlerave letrare dhe kulturore tė

  kombit tonė.Me vdekjen e Shkrelit ne mėrgimtarėt dhe krijimtaria jonė letrare humbėm

  shumė,humbėm mėsuesin dhe krijuesin e madh tė letėrsisė sonė.Kujtimet pėr te te ne mėrgimtarėt

  ruhen me rrespekt,kurse veprat e tij mė tė dashurat dhe mė tė lexuarat

   Ora ėshtė Tue 16 Jul 2024, 07:49