Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:25

  Poema Shqiptari vdes duke kėnduar ėshtė botuar nė numrat e 15.3.1999 dhe 31.3.1999 tė gazetės sė pėrditshme “Bota Sot”.Mė vonė janė bėrė disa plotėsime dhe ėshtė pėrfunduar.

  Nga Skender Buēpapaj

  POEMĖ NĖ GUR

  Nuk ėshtė e rastit qė njė letėrsi tėq ketė njė roman nė gur(kujtoni “Kronikė nė gur) dhe njė poemė nė gur,kėtė qė i kushtohet Adem Jasharit,legjendes moderne tė trimėrisė shqiptare.

  Nė kuadrin e lirive poetike, dihet, ka poetė qė kanė parapėlqyer dhe ka plot tė tillė qė edhe mė tej parapėlqejnė tė mos pėrdorin fare shenja pikėsimi.Kėshtu ata mėtojnė qė vetė lexuesi tė gėzojė po ato liri tė cilat vetes ia ka dhėnė poeti.Pra, tė jetė ai qė vendos sesi ta lexojė krijimin poetic,duke vėnė aty qoftė pėrvojėn e tij si lexues, qoftė ndjenjat apo fantazinė, ashtu duke plotėsuar, sekush pėr vete, atė qė poeti e ka hedhur nė letėr. Autori i poemės nė gur “Shqiptari vdes duke kėnduar” ėshtė rigoroz nė pikėsim dhe shkrim. Ėshtė rigoroz dhe madje nė pėrjashtimin e shenjave tė tilla si pikėpyetja apo pikėēuditėsja (pikėthirrėsja-siē cilėsohet nė disa gjuhė).Ėshtė pra njė liri poetike, e cila, nė dukje tė parė, ngjan se e kufizon lexuesin, nė vend qė t’i krijojė edhe atij, bashkudhėtarit tė poezisė privilegjet e lirisė sė lėximit tė poezisė.

  Ky kufizim, megjithatė, bėhet nė emėr tė lexuesit si njė gjest i mirėfilltė njerėzor. Poeti nuk do qė dhimbja, tė cilėn e transmeton nė ēdo ind tėb saj, tė jetė ēmobilizuese, pėrkundrazi, ajo tė jetė e tillė qė dhimbjen ta transmetojė me atė gradualitet qė t’i shėrbejė kujtesės kombėtare, pra tė jetė po ajo dhimbje pėr t’u ndjerė sesa dhimbje pėr tė mos u harruar.

  Kėshtu, pra, dhimbja merr formėn e statujės, tė statujės qė sa herė poema lexohet, ajo del nga shkėmbi prej nga ėshtė marrė dhe sa herė poema kthehet nė rrafshin e librave, ajo pėrsėri kthehet nė shkėmbin prej nga ka dalė. Nė kėtė rrafsh zbulohen marrėdhėniet e magjishme qė poeti ka vendosur me bashkėkrijuesin e tij, pra me lexuesin, marrėdhėnie tė krijuara nė heshtje, nė mirėkuptim, si dhe tė gurit me gurin, tė cilat sė bashku krijojnė edhe kėshtjellėn, edhe bjeshkėn, madje edhe Bjeshkėt e Nemuna, ku i vendos njė pjesė tė ngjarjeve krijimtaria e librit tė ri tė Naim Kelmendit. Ato krijojnė edhe kullėn legjendare tė Jasharajve tė Drenicės, ku u pėrsėrit nga Adem Jashari, epopeja e Oso Kukės, por edhe Kosharen po aq legjendare, ku ngriti epopenė moderne Agim Ramadani, i cili ishte po aq sa luftėtar edhe poet, poet i ngjyrave dhe i fjalės.

  Naim Kelmendi ka pėrjashtuar nga pikėsimi i poemės shenjat emocionale, duke vėnė frymėzimin brenda piketave tė tre- katėr shenjave racionale, tė cilat pėrmbyllin leximin vetėm nė arsyetimin, vetėm nė tė arsyetuarit, duke e lėnė pėr nė fund a duke abstrahuar krejtėsisht dhimbjen si kulm tėb ndjenjės dhe ndiesisė.

  Dhe pra ai kėtė e bėn nė njė poemė ku dhimbja pulson nė ēdo strukturė tė brendshme sa pak ta gėrvishtėsh secilėn prej tyre.

  Duke lėnė jashtė shenjat emocionale, pra, poeti e udhėheq leximin drejt thelbit racional, ndėrsa dhimbjen e vė nė shtratin e poemės, e cila, do ta shoqėrojė lexuesin nga fillimi nė fund, po gjithsesi, pa u pėrfshirė nė asnjėrėn nga shtresat kuptimore tė poezisė. E them kėtė, sepse nė poemė nuk mungojnė as mjetet emocionale tė poezisė. Autori shtron pyetje pa fund por qė nuk ua do pėrgjigjen jashtė tekstit tė poezisė, prandaj nuk i kufizon ato me pikėpyetje. Autori pėrdor pasthirrma, pėrdor strukturėn thirrėse, tė cilat shndėrrohen mes tyre shpesh nga vargu nė varg, por lejon qė grafikisht ato tė shfaqin theksin e tyre emocional, sepse, thashė, aty i intereson theksi racional.

  Ne shqiptarėt e kemi shprehjen “Fol gur”. Kėtė ne e pėrdorim nė raste kur dikush ka plot pėr tė thėnė por qė i mban pėr vete. Poeti, nė rastin tonė, tė folurit e kufizon mes vetes dhe lexuesit. Prandaj struktura e poemės ėshtė nė natyrėn e njė shprehjeje tė ngurosur metaforike, ku pozicioni i ēdo fjale, i ēdo shenje, ėshtė paracaktuar. Nė gramatikė kjo kuptohet edhe si trajtė e ngurosur e kuptimit, pra e strukturės sė leximit. Poema ka strukturėn e njė proverbi, tė njė proverbi mė fabulė, pra ėshtė njė krijim ku poeti ka vetėm rolin e firmės, ndėrsa autorėsia i pėrket pėrvojės njerėzore tė pėrfituar nė trojet liridashėse tė Kosovės mijėra e mijėra vjet nga tė gjithė bardėt, nga tė gjithė mendimtarėt, nga tė gjithė pleqnarėt e Kosovės, prandaj ajo ka vėrtet strukturėn e poemės nė gur.

  Naim Kelmendi ėshtė reporter i Luftės sė Kosovės. Nga vija e parė e frontit, nė epopenė e madhėrishme tė Koshares, ai ishte krah pėr krah me luftėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės deri nė ditėn e shumėpritur tė lirisė. Edhe reportazhet e para nga Kosova e lirė i pėrkasin penės sė tij. Prandaj frymėzimet e tij pėr heroikėn moderne shqiptare janė nga mė autentiket.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:26

  NAIM KELMENDI

  SHQIPTARI VDES

  DUKE KĖNDUAR

  (Poemė kushtuar Adem Jasharit,

  legjendės sė trimėrisė shqiptare)
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:27

  1.

  Gjaku ėshtė e vetmja metaforė e kuqe

  vdekjes i jep kuptim pėrjetėsisė rrėnjė

  mbi imazhin e sakatosur tė Dhe Atdheut

  po kėnga nė momentet e vdekjes hijezezė

  a s’ėshtė idealizėm shqiptar i shpirtdhembjes

  sė madhe shqiptare vurratave tė historisė

  aty ku dhemb Kosova a nuk derdhet gjaku

  aty ku vritet Kosova a s’ėshtė gjasė e vjetėr

  vetėvdekja, dėnimi me vdekje pėr veten

  pėr hir tė dritares nė ardhmėri bardhėsish

  po vdekja shqiptarēe aty ku vdesin burrat

  a s’ėshtė e vetmja fije e hollė qė s’kėputet

  kur e kafshojmė dhembjen e dashurinė

  me Kosovė tė pėrcėlluar n’melodi vajtimi

  dhe s’vajtojmė kur marrim vendim mbi veten

  tė biem flijim pėrmbi kthetrat e natės lubi
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:27

  2.

  Kur na e futėn ujin pėrfundi e mishin e dhisė

  nė mes gjakut nuk flihet mė nė atė shtrat

  pėrfundi na ruan njė gjarpėr qė na kafshon

  kur tė dojė natėn nė mesnatė, ditėn nė mesditė

  ta lėmė tokėn nuk bėn se ėshtė mėkat

  ta lėmė kokėn ėshtė jetė e pėrtejme pa fund

  s’ka mbetur kohė pėr rruaza nė pe,por koha

  ėshtė kohė pėr luftė, kohė pėr kryqėzatė, kohė

  pėr tė marrė frym shqip dega e gjethit n’maje

  kohė pėr Lulėkuqe Llapi e Drenicės etjes nė zgjim

  kohė pėr t’i rėnė bririt nė tė katėr anėt e dheut

  kohė pėr tė filluar kohėn e lidhur n’zingjir si qen

  mor, kohė ėshtė pėr kohėn qė di tė lind nga hiri

  do ta ndjek pėr zotin nė gur e nė galinė

  ka pėr t’u ēuditur alemi e polemic kur i dal n’pritė

  e prite i them tash kėtė plumb shqiptari nė ballė

  qė tė merr nė kokė e nuk i shkon krisma huq

  robi e ka balsam vdekjen sesa jetėn pa ajėr t’lirė

  prej se mbitė ju ushtri djajsh kėtė gjuhė flas me ju

  dembabaden pėrmes tytės i kemi ndarė me ju pleqėritė

  me ty vetėm pushka vetėm plumbi sa t’ia kėpus kohės

  njė hallkė nga jeta e robit e sat a lėvizė nga vendi

  kohėn zero e sa ta pėrkufizoj pėrgjithmonė kėtė fund
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:28

  3.

  Njė hije mė del e mė flet pėrmallshėm

  krejt e papėrkufizuar nė ėshtė ėngjėll, nė ėshtė

  shfaqje e djallit s’e di por i flas, i rrėfehem, ajo

  mė pyet ndoshta nga shqetėsimi i vet, pėrvuajtur

  unė pranoj t’i pėrgjigjem pa dorėza, pa tė keq

  atdheu s’ėshtė leckė qė vihet nė bisht tė sorrės

  ėshtė pėr jetė qė nuk hahet, nuk pihet, ka shije

  tė pashpjegueshme, aromė tė pasosur, pėrkufizim

  tė qartė nė fjalėt e djegura, pėr ēdo sakrificė rruge

  ashpėrsi krizash e akullnajė kur e ke larg e djeg

  nė eshtra, djeg nė vargje pėrcėllon nė kėngė

  kur e ke pranė fle nė tė si nė gjirin e nėnės

  ia thith gjinjtė e s’ia shterr qumėshtin e bardhė

  tė rrit mė ėndrra tė pėrkund nėpėr ninulla

  tė jep peshėn e gurit ngjyrėn e fjalės dhe emrin

  me mbiemėr dhe ta mban besėn kur i flet nė besė

  e tam ban fjalėn kur burrash i lidhesh pėr fjalė

  edhe kur i vjen deri nė fyt era e plehut ėshtė durimtar

  nuk nxiton tė anatemojė emra tė pėrdhosė mbiemra, t’jep rast

  tė pėrmirėsosh veten njėherė pėrveē kur mė e rėnda

  nėse e tradhton mallkimit tė tij as nė varr s’i shpėton
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:28

  4.

  Pėrse je ulur mbi atė gur i vetėm i menduar

  nė sy tė vezullojnė pika lotėsh e nuk ke zė

  a s’ėshtė mė mirė tė bėsh diēka konkrete

  mundimi yt i brendshėm trishton nė rrėnjė

  po ēka po kapėrthuresh nė atė kėngė, e ēka

  ėshtė ai vaj i burrit qė nxjerr kėnga flakė

  e mbush trimėri odėn e burrave e ēan fushėn

  si tė ishte fundosur anija nė det, si tė ikte

  jeta e djegur nėpėr gjurmė tė humbura nė humnerė

  piskamash nė orbitė tė errėt e thirravajesh

  nė trajta tė paajėr e zbrazėtive pa emėr

  ecejakeve pa njė thirrje qė vezullon rrugėt

  pėrmbi pamjet e vdekura e tė burgosura keq

  tė rrahura tėrė natėn kokės qė nuk bindet

  tė jetė kokė e dėgjueshme nėn udhra asisoj

  tė djajve me ide nėshtruese e nėnēmuse

  duke u munduar tė t’japin mėsim e doktrinė

  e shkencė tė rreme mbi mitin e gėnjeshtrės

  dėshpėrimin duke dashur tė ta bėjnė mėsim

  e ti s’pranon as tė parėn herė as tė dytėn

  as tė tretėn as kurr jehėrė nėnshtrimin

  edhe nėse tė vrasin s’pranon tė tė thyejnė

  nė ideal tė shenjtė as ta thyesh rrugėn e nisur
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:28

  5.

  Nuk e di se kujt i bėjnė pėrshtypje

  kėta lot zemre kėto dhembje tė tmerrshem

  qė s’i duron as zoti e s’mund t’i drynoj

  por ja po e qaj kėtė pamje tė ftigshme

  qė na rrethon me armiq tė rrezikshėm,

  botėn na e kanė bėrė si njė top leckash

  qė kah ta vėrtitesh e shikon si ndizet

  i del flaka etje, shuhet, digjet tjetėrkund

  pėrrmbyllet njėra krizė hapen varret

  bėhet varr pas varri deri nė ēmenduri

  u humbin edhe emrat pa i ditur ku i kanė

  as eshtrat as letėrnjoftimet as pa ditur

  pėrse kanė lindur aq tė pafat pse vdesin

  pa asnjė mbrojtje nė duar gjakpirėsish

  ndėrsa atje nė kancelaritė hijerėnda

  mbahet prapė mbledhje dhe shkojnė

  e flasin tė mėdhenjtė pėshtyma u thahet

  fjalėt bėjnė spektakėl fjalėt keq tradhėtojnė

  tė vėrtetėn e shenjtė fjalėt bėhen kafshė

  tė egra dehjes me shampanjė me shikime

  tė dhelpėrta me orekse tė egra ujqėrie

  6.

  Po unė ē’tė bėj tjetėr, kėrkoj veten time

  terėsive tė humbura tė masakruara i gjej

  veē gjurmėt e gjakut pėr liri pėrgjėruar

  kėtu viti, kėtu datė vdekja, kėtu epoka

  e shiut epoka e thatėsirave e thirrjeve

  pėr shpėtim nė emėr tė zotit nė emėr

  tė sė drejtės nė jetė njeriu pa vrasje

  pa shėmti tė verbėr e tė prishur nervash

  e tė dalė arsyes sė gjėrave nė vetvete

  prandaj kėtu i gjej tė gjitha me emėr

  e mbiemėr me datėlindje e fundshekull

  duke kafshuar e keqja afėr e duke hyrė

  sikur shushunja nė mes tė ajrit tė pastėrt

  pa vetėdijshėm kemi kopjuar diēka

  pahetueshėm a s’po e sheh gjakun tim

  tė shprishur gjeografisė popullore copat

  e ndara nė duar tė ndyra nė gojė myku

  pėrgjaket njėri cep shpopullohet tjetri

  masakrojnė tė parin e copėzojnė tė dytin

  andej ua vrasin zogjve kėngėn e parė

  ajrin e lirė ua verbojnė gjith kėndej

  dikund tjetėr s’i lėnė as t’shohin ėndėrr

  fatin e tyre nė udhė drejt diellit, heej

  nxinin turr e turr barbarėt, spijujtė, agjentėt

  ēatalloheshin fytyrave mesjetave tė zeza

  e zinin viktimėn e lidhnin me litar nė fyt

  e venin nė kryqin e tyre dhe e kryqonin

  antinjerėzisht pse thoshin se jeta jonė

  sillet pėrgjithmonė rreth boshtit tė lirisė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:29

  7.

  Shqiptaria pi qumėsht me etje nė rrėnjė Ilirie

  nė sofėr shtrohet buka e kripa e zemra pėrplot

  besė ora e saktė nė dashuri brezash pa rrena

  fjala e pathyer nė emėr tė Atit e tė Birit

  e nė emėr tė shpirtit vetėvdekja e trimit

  nė shtat e shtatėqind vafshin se Unė njėherė

  kam vendosur ta bėj timen pėr dhe Kosove

  ah kėtij dheu i pėlciti mjaft zemra, iu bėnė dėng

  nervat e tij, duke ia zėnė diellin mbi kokė kėrkushi

  me fatin e zi duke luajtur me gjakun e tij me lotin

  me ofshama nėnash me tragjedi nusesh e krushqish

  nėpėr ėndrra t’pėrflakshme pėrplot zbrazėsirė

  mot e pėrmot veē shkrumbi dhe fajtoret e mortit

  vit e pėr vit burgjet prit e pėrrcjell shqiptarė

  nėnat, motrat e shtėpitė pėlcitur i ka trishtimi

  para tytash, para fytyrsh gjelatėsh, para thikash

  mė prit tash kalorėsi i gjakut, ēast i bukur

  pėr t’ia shkrepur shqip nga damarėt e plasur
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:29

  8.

  Po unė kush jam Unė qė rri nė kėtė lėngatė tė zezė

  durimi a s’ėshtė i sėmurė e kush i beson brengės tij

  ai tjetri t’i bėn tė nėntėdhjetenėntat e s’pendohet

  ne ia pimė mėkatet me katran kėtij Ballkani plak

  po Unė mos qofsha bre burra nė m’u rrudhtė syri

  nga vdekja qė s’do ta lė pa e pėrshtyrė nė sy bote

  atij askushi pezmin e mbledhur do ia derdh

  nė fytyrėn e pistė le ta shėnjtėrojė pėsimi, dhe

  le tė ikė prej kah kla ardhur me tėrė atė Mesjetė

  ose nė mos ikt kam pėr ta varė si qenin e jo

  me njė vjershė porn ė Fushbetėjė do piqemi

  do i masim pėllėmbėt e shikimit e hapat e pezmit

  dhe krismės shqipėtare do ia nxjerr me zė tymin

  prej shkrumbit tė durimit prej helmit dhe gjakut

  le tė burojnė kuq tėra tė djegura vrragėve tė fatit

  mjaft ka zėnė myk ndėr ne ndeshtrasha dhe mjaft

  e kanė ngrėnė shpirtin tonė tradhtitė e askushėve

  vend mė s’u ka mbetur fjalėve veē pushka e ka fjalėn

  a ta lėviz pak gurin njėqindvjetėsh Evropa sa t’shohė

  se gjarpėrinjtė do tė dalin, sa kokat me helm, sa tmerri

  ka pėr ta shėmtuar njeriun pranė tij, se ne prapė jemi

  asht i vjetėr para kanibalėve me thika nė duar, gjėmės

  me xhelatė tė tėrbuar e skenare krajlash pėr tė na zhbėrė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:30

  9.

  Ejani t’ia kėpusim dėnimin, mjerimin

  Sizifit me atė gur mbi shpinė keq e kan dėnuar

  perėnditė e pezmit qė dinė aq egėr tė dėnojnė

  i pafund mundimi i pėrjetshėm se tmerr i madh

  tė mos na qesin kodra pas bregut magjistarėt

  gėnjeshtrat e kripura nė filozofi mjerimi

  kanė ditur tė lėshojnė rrėnjė nė shpirt psikė

  tė vetėburgosur tė vetėvrarė tė vetevdekur

  nga frika e mosvdekjes dhe bėhen torturė

  e fjalėve tė pathėna nė pushin e vetvetės

  pa mos ia thėnė popullit tė drejtėn si qiriri

  tė vėrtetėn qė digjej si pisha nėpėr gropina shpirti

  mor ejani t’ia kėpusim prangat robėrisė e shekullit

  qė ka ditur tė na ndajė nė Berlin e nė Londėr

  t’ia themi me krismė gjaku se shqiptari nuk vdes

  ashtu si ia gatuajnė zhdukjen kokat e barbarisė

  mor ne s’jemi katandisur tė gjithė bre, jemi kėtu

  qėkur nxeu ky diell, qėkur dimė pėr Shkup e pėr Shkodėr

  e patėm nga Molla e Kuqe gjer nė Artė pamjen njė me

  Ilirinė

  e ku keni parė ju ore armiqtė t’i trembni me britma

  e gogolė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:30

  10.

  Dhe i them Hamzėz t’ia dridhė pak telin

  mė pyet se cilėn kėkgė e dua cilėn histori

  po kėndoj tė gjitha bre burrė tė tėrat me radhė

  krejt qka janė shqiptare dikah u del tymi

  se ia kam dhėnė besėn vetes me njė betim

  betim tė shėnjtė tek ngjyra e flamirit tek fara

  e fisit tek rrėnja e lashtėsisė tek buka e vatrės

  se kush ia ka lakmi ecjes sė ngadaltė tė breshkės

  s’e arrinė kurrė lirinė dhe s’del tej robėrisė

  breshkat dhe minjtė s’ia dalin kurrėn e kurrės

  tė krijojnė mendėsinė e qėllimit tė tyre final

  pėr tė arritur pėrgjithmonė lirinė e qenies

  ngase janė minjtė pa zemėr e breshka pa mend

  lėvizjes i duhet ngjyra e gjelbėrt ecjes mė alegro

  ja si i kanė bėrė vend njeriut tėnd nė humbella botės

  herė nė atė skaj herė nė kėtė skaj si vezėt e qyqes

  thirr andej e kėndej thirr njėqind vjet nė tė shurrshėr

  kalė i Skėndėrbeut a s’e ndanė nė dysh hapėsirėn e erdhi

  Gjergj e na mblodhi tok dhe tė doli zot zogu i shqipes
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:30

  11.

  Nė oda burrash ėshtė pjekur burrėria ėshtė djegur

  teli i lahutės janė pėrrcėlluar kėngėt nė trimėri

  trimėri pas trimėrie betejė pas beteje i kemi vrarė

  i kemi ndjekur me turp i kemi mundur, pyetni vitet

  epokat e shkruara me gjakun tim pse i hesht det-o

  pse m’i mban kaq gjatė pezmet e derdhura nė valė

  qė tė vrasin qė tė mbysin me lemerinė e misterit tėnd

  ku je tash vuajtje e pėrvuajtur po zi na i ke rėnė

  e zi na i ke shkruar kėto stinė e vite, po zi tė ėshtė

  derdhur pėrmbi kohė e kokė e trup trishtimi

  i marrė ishte zjarri i tij dhe ngulfatja jote

  dhe hovi yt i zi, revan pa kokė e pa sy

  po a zhdoket njė popull bre ē’tė drejtė

  i dhatė mendimit sadist e shpirtit tė zi ēetnik

  urrejtje tė zbrazni mbi mua sa uji i detit

  s’kanė gjethe drunjtė sa paskėsh urrejtje nė ju

  sėmundja anemike nė shije bishe e nerv patologjik

  u ku bėrė hije brezave deri nė ēmenduri totale

  detyrė nacionale pėr ta zhdukur njė popull etnik

  nga kjo ēmenduri zoti u steb, bota bėri u dridh

  panė e ēka s’panė kohėt n’kafshėrim tė njė race

  por ne prapė vumė ca gurė fjale atje nė Kaēanik
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:31

  12.

  Fjalės do t’i japim ujė Rugove e ajėr Llapi

  nė poret e dheut qė ėshtė i yni, i lashtė

  sa vet rruzimi sa vet drita e diellit

  sa vet Drenica me pėrrballje me xhelatė

  njėherė do ta mėsojmė kohėn t’kohojė shqip

  prej Ēamėrie me Lidhje e Besė nga Prizreni

  e s’do t’u falet asgjė as kokat e tyre prej kuēedre

  kur s’ka dritė kur tė vritet e drejta e saj ne jemi

  kthetrat e shqiponjės ku thėrrmohet epshi i territ

  kur s’ka liri thashė, nė shtėpinė tėnde hyn

  e del i mpirė ndjenjash e fjalėsh dhe i tėpėrt

  tė duket vetvetja ngase s’di ku ia kanė lidhur nyjėn

  cilės plagė i dhemb mė shumė etja pėr dritėn

  terrinės njėqindvetshe duhet ndezur fitilaqen

  ta shohim njėri-tjetrin ku ramė e ku shkelėm

  nė magji tė zeza e nė puse me ujė qė s’ec e s’pihet

  dritės nė memorie t’ia nxjerrim pėr diell qėllimin

  pa e pyetur kurrė veten a ėshtė herėt a vonė

  vonė ėshtė sa t’duash, herėt ėshtė mjaft pėr tu nisur

  rrugėt nė njė pikė e nė njė drejtim e nė njė ditė

  dhe do ta marrim ja hurin ja tirqit ja orėt e liga

  do tė na e shtydhin lėngun e kujtesės me tė zitė e ullirit
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:31

  13.

  Nesėr keni pėr t’ia parė majen lisit e kokėn e tij

  si i pretė rrufetė e mnerta me urrejtje tė serrta bishe

  ata qė ishin dje nuk janė sot jemi ne kėtu mbi dhe

  pėrsėri Ata qė duhet tė vdesin nė vetėmbrojtje

  njėrin sy e mbajnė harur pėr Veri, tjetrin pėr Jug

  ujkonjat na ndėrsehen sėrish nė kėtė fundshekull

  me pabesi si gjithė jetėn tė pangopur nė toka shqipesh

  dheut tė Kosovės i mbjellem te plisi i bardhė

  kėtė radhė po ia shkruajmė kėtė histori tė ashpėr

  gjurmėn e vjetėr me dy kobure tė Isė Boletinit

  do t’jemi ēdokund aromė toke nė vesėn e mėngjesit

  nesėr, pra, nė prehjen e barit, nė paqe, nė liri tonėn

  le tė blerohen stinėt dhe njė libėr le tė lexojnė

  pėr luftėn e fundit, krimet e tyre makabėr animalėsh

  me gjak shqipesh po bukur ia ngjyrosėm tė ardhmen

  po bukur i dolėm pėrballė ia gjetėm lulen e ballit

  andaj s’duam lot duam histori Kosove e kėngė ilirishte

  ekzodet kurrė mė tė mos ekzodojnė nga dheu ē’ėshtė yni

  jo ikjen po ardhjes t’ia mėsoni kohėn shqip tek burimi
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:32

  14.

  Nė tokėn arbėrore Gjaku i arbrit shihet vadave

  luleve e pranverave nė secilėn stinė cicėrrimash

  atyre qė e tradhtojnė vetėm anatemėn e pėrjetshme

  tė vdesėsh kur duhet tė vdesėsh nuk ėshtė vdekje

  pėrjetėsisė i duhen emra, ideale, zėra, etje, atdhetarė

  e atdhetarizmės kėnga nė gojė mu aty para vdekjes

  njė zė kushtrim pėr t’i zgjuar edhe tė vdekurit nė varre

  e dredhim nga njė duhan kaēkakėsh me babėn Shaban

  derisa rreh dora, rrah gjoksi, pėlcet pezmi nėpėr damarė

  ėshtė ora jonė e shenjtė, idealja, jetėn ia lėmė peng

  tėra tė ardhmeve se u duhej lavdia kėngėve tona

  librave tė historisė, vargjeve, ugareve tė pėrjetėsisė

  u duhej njė udhė tjetėr njė shteg nė ajrin pa dhunė

  pėrsė ne jemi pėrse ėshtė e jona pėrse ėshtė gjaku ynė

  gjakimit tij pėrgjėrimi pėr jetėn e lirė tė bimėve tona

  nė Golgotė kryqėzimit na kanė helmuar dritėshikimin

  kanė pirė gjakun tonė e kanė derdhur si ujė burimi

  e tash kush ia rrah mė mirė telin se lufta qė erdhi

  plumb pėr plumb e ballė pėr ballė e zjarr pėr zjarr

  p one nga luftėtarėt ende i kemi tė pėrcėlluar sytė

  me luftėn lozim si me macė se fat tjetėr nuk kemi
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:32

  15.

  Pushkėn top, babė, syri s’na lėviz as kėmba

  sa tė kemi luftė me bisha tė gjallė jo se jo

  tė vdekur s’na falin tė bėjnė copė tė shqyejnė

  deri nė frymėn e fundit pingul jemi para egėrsisė

  tė nesėrmet s’vdesin kurrė, babė, vijnė mė mijėra

  marrin bekim nė kėtė gjurmė nė kėto plagė gjaku

  e shkrimi ku janė drynuar egėr vitet e burgosura

  sot s’ėshtė luftė ėshtė dasmė e madhe e kremtė

  e shpirtit tė shtypur qė pėlcet pėrtej stuhive

  le ta dėgjojė Evropa pėlcimėn e t’i mėrrolet

  ndopak vetullat mbi syrin e dhisė e nė shikim

  tė akullt e t’i ndizte pak bishti, pak hija e turbullt

  e pak hidhėrimi i saj kur ai masakrojnė paqen

  kur i pėrgjaken popujt kur s’ka vend pėr robėr

  e tė ikur, kur s’ka kah ua mbyll derėn urive

  pėr drejtėsi njerėzorė pėr liri kombėtare

  mor, ejani se na ranė e t’ia shkrepim shqip

  njė jetė qė e kemi rritur e pjekur pėr kėtė ditė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:32

  16.

  Ore, ata vrasin magjet e miellit e brumin e bukės

  njerėzoren me shpirtra mizore ia vrasin zogjtė

  ditės me diell degės nė pemė tė bleruar

  ia pėrgjakin tėra dritaret e kthyera kah e diela

  e paqtė nė pushim hyjnor me urdhėr tė zotit

  mor, cili guxon tė na prek nė kėtė tokė hyjnore

  e tė mos ua lėmė kokėn si qenve nė tyta armėsh

  bandės sė tėbuar turr pas gjakut tė shqiptarit

  ishin ēdoherė janė e do t’jenė armiq tė kohės

  nė verė nė pranverė nė vjeshtė e nė dimėr

  nė krejt ēka shihet e fluturon qiellit tė vet paqėsor

  e shohin egėr paqen plot llahtar kohėn plot kaos

  ecjen e zezė nga secila gjeneratė deri nė pikėn zero

  lumturohen nė pikėn zero shkallė nė minus nė zemra

  qė ndjejnė zi ngjyrimit me tė zezėn e tjetrit si pėrherė

  s’ua gjen pėr be tė bardhėn nė asnjė shtegdalje

  ėshtė dritė e tyre nata qė i ka zbukuruar me shėmtim
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:33

  17.

  Trishtimi i tepėrt pėr tė vjellur nga pamja

  e tyre nga mendja e sėmurė me paranojė shpirti

  ka pėr tė ckurruar gjak ora e shėmtuar viti 1998

  viti 1999, e kanė pėr tė vdekur e kanė pėr tė ndodhur

  vdekje pėrplot lavdi e kanė pėr ta ngrėnė tradhėtitė

  vetė njeriun e turpit qė do t’ia ha si kob jetėn e tij

  do t’ia vulosė fundin e tmerrshėm, humbjen e madhe

  pėr tė mos u ngritur kurrė mė pėrmbi lirinė njerėzore

  mbi lirinė e bimėvė mbi lirinė e fjalėve mbi tė menduar

  ka pėr tė dalur guximi nga nėntoka nga epika

  arbėrore, kanė pėr tė shprepur orėt me trimėri burrash

  trimėri trimash e trimėri shqiptare qė pėlcet si kripa

  shenjėn (UĒK) do ta kenė nė uniforma e nė djepa

  nė LAVDI kombėtare nė male nė shtigje nė thepa

  aty ku bien zogjtė e shqipes pėrjetėsive tė shenjta

  18.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:34

  Pamjes do t’i kėrleshen leshrat e kokės e trupit

  ata qė s’i kanė ditur gjėrat kanė pėr t’i mėsuar

  ata qė s’i kanė njohur kanė pėr t’i parė me sy

  e pėr tė mos besuar se paskėsh kaq mizorė

  e mizori tė egra prehistorike e paranjerėzore

  ata qė s’kanė besuar do ta shohin tė vetetėn

  pėrplot sy tė nxjerrur, koka tė prera, njerėz tė vrarė

  nėna tė therrura me shtatėzėni e pleq e plaka

  bėrė pėr shėmtim tė zotit nga duart e krimit

  pastaj vijnė nga perėndimi vijnė nga Evropa

  plot epsh mėmėdhetar ngritet flamuri i Arbrit

  betohen njė nga njė para tij para atdheut

  lidhen besė pėr besė pėr Vdekje o Liri, dhe

  ua shohim syrin nė shėnjestėr, gishtin nė kėmbėz

  madhėshtinė shqipėtare nė urtinė e hershme tė Gjergjit

  kushtrimit i del fjala e nga jehona e saj nxihen malet

  toka ua ka tė madhėrishme pamjet, koha tė pėrflakur

  ua nxjerr shikimin e pangopur mbi kokat barbarėsh
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:34

  19.

  Hyjnė e dalin e hyjnė tepėr mjerueshėm

  me syte e kaosit nė tė gjitha rrugėt e pėrtėritjes

  lakmi e zezė i ndez i verbon keq i vampiros

  pranverat nė sytė e tyre s’janė pėr tė qenė stinė

  me kaltėrim e me lule e me dashuri njeriu

  pėr atė qiell tė kaltėrt mbi kokė e mbi tokė

  pėr pak diell mbi qiell pėr pak shtrojė pa gėrmadhė

  askund s’ua gjen shembullin pėr mendėsi lubie

  pėr rast tė veēantė me sėmundje tė pashėruar nė farė

  tė egėr nė shpirt tė egėr nė gjakra vrerė e helmėt

  urive tė tyre s’u del as planeti s’ngopen me shqiptarė

  i duan tri pjesė tė botės detet pėr mish popujsh

  burra armiku mbetet armik i pėrjetshėm brezave

  asnjėrit s’i zihet besė pėr ne janė ata qė ishin, ata

  qė janė histori mizore, urrejtje e ēmenduri mbi etni
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:34

  20.

  Kosovės mos m’i dėrgo mė letra nga mėrgimi

  nga tė katėr anėt e globit anėve tė errta tė zbrazėtisė

  kjo tokė ju do brenda balsam i tėra plagėve tė saj

  kur t’i gjendemi pranė kur t’ju ka gjelbėrim dhembja

  pėr t’ dalė zot nė orė tė liga tek ia vrasin zigjtė

  tek ia bėjnė gėrmadhė pamjet e rrugėt e njė qėllimi

  tek i mbushen fushvdekjet me kufoma e fushbetejat

  t’i jemi pranė dhimbjeve tė lindjes nė ara nė male

  e mos t’i thuhet pėr tė flakės sė shpirtit tė mos digjet

  dhimbjeve tė harbuara kur ia pėrgjakin epikėn, kėngėt

  kasapėt e pėrkryer pėr t’i prerė dhe pipat e fundit

  e pėr ta zhbėrė nėse munden me pemė e frymorė

  me teshė e koteshė duke e ndjekur me tmerr deri nė themel

  veē gurėve tė themelit qė s’i lėkund kurrė as ia merr

  nga rrėnjėt e trrollit etnik e nėpėr farė e fortė epike
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:35

  21.

  Ah, shqiptarė plisbardhė e mi zemėrdjegurit

  tė tmerrshėm, ah, mbi supe vitet e robėrisė

  kudo gjurmė dhėmbėsh fashistė tė njė bishe karpatesh

  qė s’e di kurrė ku ėshtė kufiri i mizorive tė ēmendura

  ngjarje tragjike e kanė kripur kohėn mizore e shpirtgur

  anė e kėnd globit tė shpėrndarė tragjikisht pikė e pesė

  brenda e jashtė tė ndarė nė mes veti nėpėr rrathė ferri

  ah tmerri im pėrplasja ime e tmerrshme nė ty

  nė therrtore therren nė fyt arsyet e pastra e kombėtarėt

  i lėnė kokat pėr dhe tė atdheut e flamur shqipeje

  pse jo unė ka ēdo tė drejtė ta lė kokėn pėr tokėn

  pėr zotynė kjo racė ėshtė patalogjikisht e pashėruar

  t’u biam, ta ndjekim deri te njė farė tė djallit

  e mallkim u paēin tė ardhmet e tyre deri nė njė

  u shofshin brezat e tyre barbarė e ēdi gjė qe e kanė

  mėsuar antinjerėzisht zoti ua mbuloftė me shėmtim

  edhe nė fund tė globit po tė jetė mbirė far shkjau

  mos u mashtrone bre se nuk ka kund shkja tė mirė

  ka vetėm shkije vampirė kudo racė e fėlliqur, mjerim

  ka toka kah e shkelin, mjerim kanė pamjet kah i djegin
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:35

  22.

  Pa u ndarė mirė dita e nata krimbohen tė papritura

  nga vrimat do tė dalin veē krimba me krimbėrinė e vet

  na vėrshojnė tė etur pėr pushtet e jo pėr shtet, medet

  po verbim u ka mania pėr sundim farė e pakuptim

  tragjedinė s’e shohin e kanė mėsim tė huaj lakminė

  e prishur pėr kurtha pas shpine pėr hile e shėrbime

  kobėzeza nė emėr tė djallit kur hapet kutia e Pandorės

  janė zaptues tė egėr fronesh tė pista e grabitės

  me koka pėrbindėshe pa e parė pėrbindėshin tjetėr

  pėrbindshėm tė sulur mbi shqiptarė-heeej burra more

  po e lėshuam njė kėmbė dhe` Kosove kėtė plagė tė madhe

  mė mirė t’i biem not detit e tė dalė ku tė dalė

  por jo pa u zhdukur nė njeri tė fundit e nė shqiptar

  tė fundit pa mbetur shqiptaria pa gjak pa farė

  s’e lėmė Kosovėn nė gojėt mesjetare nė ujqėri karpatesh

  ėshtė shenjti me ne ėshtė NJERIU qė vjen andej

  atlantikut i dėrguari i zotit nė mrojtje tė drejtash

  ėshtė miku ynė mė i miri nė ditėt e vėshtira

  dhe s’kemi pėr t’i mbetur borxh pėr miqėsi tė shtrenjta

  dhe s’kemi pėr t’ia harruar kurrė dorėn e zgjatur

  nė kėto orė tė liga pėrfytjes me vampirė e shtriga
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:36

  23.

  Erdhėn t’i fryejnė prapė tė zezės mbi mua

  vetevrasje tė bukur u kishte rruga e ardhjes

  me mite nė maje shtize me lutje pėr krime

  me bekim tek historitė e tyre primitive

  tek rrenat qė e kanė shkencė nacionale

  dikush mė ta prit t’i shohim deri ku e kanė

  unė i thashė le t’i shohė zoti le t’i gjykojė e drejta

  le t’i shohė njerėzimi se si turren radhė me radhė

  me kokė gongone plot shėmtim pėr t’u trishtuar kuptimi

  se si pėrkryhen urrejtjve pas tokave tė huaja si yshten

  tek Molla e Kuqe ishte kufiri yne deri tek Arta nė Jug

  por kėtė herė tė ka mashtruar keq mėkata e gjakut helm

  tė ka verbuar sysh historia e krimit tash nė Kosovė

  fundi yt do tė jetė turp fund i pėrjetshėm

  para shek XXI s’u desht shpjegim t’i jipja njerėzimit

  qė s’iu ngopėn kokat me tragjeditė tona me tokat

  qė s’janė tuajat kėtė radhė do t’ia korrni tė kotat

  mendimit mizor me barbari mesjetash tek fara katile
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 30 Mar 2010, 00:36

  24.

  Nėna, motra, fėmijė me fėmijėrė tė kėputur

  trishtuar ju ka kaosi, traumat e rėnda tė kėtij fundi

  me lotėt tuaj do bėheshin riga shiu pėr njė shekull

  uh, po ē’tmerre keni parė po ē’dhembje keni ndjerė

  para syve tė ju pushkatohen mė tė dashurit, tė zėnit

  rob nė duart e kanibalėve sadistė e antinjerėz

  ata s’kanė gjak njeriu, janė krijesa shpirt djalli

  vijnė nga terri monstruoz i historisė makabre

  tė mėsuar brez pas brezi tė pinė gjak shqiptari

  ju qė vdiqėt padashje nė illim e nė mess ė jetės sė ėmbėl

  me sy tė nxjerrur me koka tė prera me gjymtyrė copa

  ē’faj i patėt kohės e zotit qė lindėt shqiptarė e pse

  jetuat shqiptarēe pse vdiqėt me pasthirrma shqipe nė gojė

  ē’faj i patėm lindjes duke ia bartur jetės qefinin

  shtigjeve kah kemi stisur ndjekjeve gjysmė tė vdekur

  Sponsored content

  "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI Empty Re: "SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"-NAIM KELMENDI

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 04 Mar 2021, 01:03