Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Psikologjia e doreshkrimit dhe karakteri

  alkida24
  alkida24
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 25
  Mosha : 35
  Pikėt : 29
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 15/04/2009

  Psikologjia e doreshkrimit dhe karakteri Empty Psikologjia e doreshkrimit dhe karakteri

  Mesazh nga alkida24 prej Fri 29 May 2009, 22:34


  Psikologjia e doreshkrimit dhe karakteri  Levizja e dores dhe mimika e shprehin karaktrin e njeriut,se ketejmi eshte krijuar shkenca e quajtur grafologji,e cila shpjegon karakterin e njeriut.Cdo levizje e dores,dhe ajo me e vogla flet per gjendjen e brendshme te njeriut.
  Fuqia e brendshme dhe pasuria e individit shprehen nepermjet doreshkrimit.  1-Doreshkrimi i shpejte ose i ngadalte

  Doreshkrimi i shpejte dhe spontan e shpreh njeriun e shpejte punetor dhe entuziast. Nqs eshte e njejta shpejtesi por doreshkrimi eshte jospontan kemi te bejme me njeriun e padurueshem,nervoz qe eshte tejet i shqetesuar dhe i pakujdesshem.
  Doreshkrimi i ngadalte dhe spontan flet per njeriun e qete, te mbledhur e te kujdesshem, ndersa kur eshte jospotan kemi te bejme me njeriun e pavendosur dhe pertac.


  2-Shkronjat e medha ose te vogla
  Doreshkrimi i theksuar me shkronjat e medha dhe spontane shpreh thellesine e ndjenjave dhe njeriun e pasionuar,ndersa doreshkrimi jospontan shpreh njeriun e endrrave,qe nuk e posedon realitetin tokesor.
  Doreshkrimi i theksuar me shkronjat e vogla dhe spontan shenon njeriun solid, realist me nje instikt te natyrshem, ndersa doreshkrimi jospontan shenon njeriun e zbrazet.


  3-Doreshkrim i rende apo i lehte

  Doreshkrimi quhet i rende,kur e rendojme lapsin duke shkruar dhe nqs ai eshte spontan tregon njeriun e vendosur dhe me vullnet te forte,ndersa kur nuk eshte spontan flet per njeriun e ngurte,te palevisshem.
  Doreshkrimi i lehte dhe spontan shenon njeriun e shkathet,dinamik,te gjalle ndersa doreshkrimi jospontan njeriun e pavullnetshem,te merzitshem.  4-Doreshkrimi me shkronja te gjera ose te ngushta

  Doreshkrim me shkrinja te gjera dhe spontane shpreh njeriun e gdhendur dhe te kujdesshem,ndersa d.shkrimi jospontan shpreh njeriun e shpejte,te padurueshem e pa themel.
  Doreshkrimi me shkronjat e ngushta dhe spontane shpreh njeriun,qe frenon vetveten dhe mban situaten nen kontroll,ndersa d.shkrimi jospontan shpreh njeriun e frikesuar,i cili eshte egoist e qe nuk i beson askujt.


  5-Doreshkrimi i pjerret ose pingul
  Doreshkrimi i pjerret dhe jospontan shpreh njeriun mikprites,te shoqerueshem dhe zemerbardhe,ndersa doreshkrimi jospontan shpreh jeriun e pafrenueshem qe nuk mendon shume.
  Doreshkrimi pingul dhe spontn tregon njeriun tek i cili mbizoteron arsyeja e mendjes permbi ndjenjat,ndersa doreshkrimi jospontan tregon njeriun e ftohte dhe te pashpirt

   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 02:03