Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Jeta dhe krijimtaria poetike e te madhit Ismail Kadare...

  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Jeta dhe krijimtaria poetike e te madhit Ismail Kadare... Empty Jeta dhe krijimtaria poetike e te madhit Ismail Kadare...

  Mesazh nga shpirti_omel Sun 17 May 2009, 10:17

  Jeta dhe krijimtaria poetike e Ismail Kadarese...
   
  Ismail Kadare lindi mė 1936 nė Gjirokastėr, ku pėrfundoi edhe arsimin e mesėm; mė 1958 mbaroi degėn e gjuhės e tė letėrsisė nė Universitetin e Tiranės. Mė pas shkoi nė Moskė me studime pėr dy vjet nė Institutin "Gorki". Ėshtė poet, prozator dhe njė nga pėrfaqėsuesit mė tė shquar tė letėrsisė shqiptare.

  Rrugėn e krijimtarisė letrare e nisi si poet qė nė vitet e gjimnazit, por u bė i njohur sidomos me vėllimin Shekulli im (1961), qė u pasua nga vėllimet e tjera poetike, si: Pėrse mendohen kėto male (1964), Motive me diell (1968) dhe Koha (1976). Vepra mė e shquar poetike e Kadaresė ėshtė poema lirike-epike Pėrse mendohen kėto male (1964) njė pasqyrim i pėrgjithėsuar artistik i rrugės dhe fatit historik tė popullit shqiptar dhe tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė. Vepra poetike e Ismail Kadaresė shquhet pėr idetė e thella dhe pėr figuracionin e pasur e origjinal; rol me rėndėsi pėr pasurimin e poezisė shqiptare.

  Nė fushėn e prozės, Ismail Kadare ka lėvruar tregimin, novelėn dhe romanin. Prozėn e tij e karakterizojnė pėrgjithėsimet e gjėra historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thellė i shprehur shpesh me anė tė parabolės, mbi bazėn e asociacionit apo tė analogjive historike. Ideja e romanit Gjenerali i ushtrisė sė vdekur (1964) ėshtė shpirti liridashės i popullit shqiptar. Temėn e shpirtit tė pamposhtur tė shqiptarėve nėpėr shekuj autori e trajtoi edhe nė romanin Kėshtjella (1975). Nė romanin Kronikė nė gur (1970) Kadare kritikoi psikologjinė provinciale dhe traditat prapanike. Probleme tė rėndėsishme tė historisė janė trajtuar edhe nė pėrmbledhjet me tregime e novela Emblema e dikurshme (1977), Ura me tri harqe (1978) dhe Gjakftohtėsia (1980). E veēanta e talentit tė Ismail Kadaresė shfaqet sidomos nė trajtimin, nga njė kėndvėshtrim i ri, i temės historike dhe nė tingėllimin e mprehtė aktual qė ėshtė i aftė t'i japė asaj. Njė nga krijimet mė tė shquara tė Ismail Kadaresė dhe tė tė gjithė letėrsisė sė re shqiptare ėshtė romani Dimri i madh (1977). Veprat mė tė mira tė Ismail Kadaresė janė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės dhe janė pritur shumė mirė nga publiku lexues.
  Ismail Kadare
  Ismail Kadare

  Libri qė botoi Kadare nė vitin 2006 "Identiteti evropian i shqiptarėve - sprovė"[1] pjesė e tė cilit u botuan edhe nga gazeta Shekulli ka shkaktuar njė polemikė nė mes tė tij dhe Rexhep Qosjes. Kėshtu pėrderisa Kadare e karakterizon identitetin shqiptarė si perėndimorė, Qosja nė librin e tij tė quajtur "Realiteti i shpėrfillur"[2], thotė se identiteti shqiptar ėshtė njė miks i atij perėndimor dhe lindor, krishterė dhe mysliman.
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Jeta dhe krijimtaria poetike e te madhit Ismail Kadare... Empty Re: Jeta dhe krijimtaria poetike e te madhit Ismail Kadare...

  Mesazh nga shpirti_omel Sun 17 May 2009, 10:18

  Titujt e Veprave:
   
  # Frymėzime djaloshare - 1954
  # Shekulli im - (1961)
  # Gjenerali i ushtrisė sė vdekur - roman- 1963
  # Pėrse mendohen kėto male - 1964
  # Dasma - 1968
  # Motive me diell - (1968)
  # Kėshtjella - roman - 1970
  # Kronikė nė gur - roman - 1971
  # Koha (1976)
  # Dimri i madh - roman - 1977
  # Ura me tri harqe - 1978
  # Prilli i thyer - 1980
  # Gjakftohtėsia - pėrmbledhje novelash - 1980
  # Koha e shkrimeve - 1986
  # Koncert nė fund tė dimrit - 1988
  # Vepra Letrare - 1981-1989
  # Dosja H - 1990
  # Piramida - 1992
  # Shqipėri - 1995
  # Pallati i ėndrrave - 1996
  # Dialog me Alain Bosquet - 1996
  # Spiritus - roman- 1996
  # Kushėriri i engjėjve - ese- 1997
  # Poezi - 1997
  # Kombi shqiptar nė prag tė mijėvjeēarit tė tretė - ese- 1998
  # Tri kėngė zie pėr Kosovėn - triptik - 1998
  # Ikja e shtėrgut - tregim - 1999
  # Qorrfermani - roman - 1999
  # Vjedhja e gjumit mbretėror - tregime - 1999
  # Ra ky mort e u pamė - ditar pėr Kosovėn, artikuj, letra - 2000
  # Kohė barbare (Nga Shqipėria nė Kosovė) - biseda - 2000
  # Breznitė e Hankonatėve - 2000
  # Bisedė pėrmes hekurash - 2000
  # Elegji pėr Kosovėn - 2000
  # Lulet e ftohta tė marsit - roman - 2000
  # Unaza nė kthetra - 2001
  # Eskili, ky humbės i madh - 2001 (ribotim)
  # Qyteti pa reklama - roman - 2001
  # Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut - roman - 2002
  # Pasardhėsi - roman - 2004
  # Identiteti evropian i shqiptarėve - 2006
  # Hamleti, princi i vėshtirė - Sprovė - 2006

   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 04:10