Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  KĖNGĖ PĖR SHYT MAREVCIN

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KĖNGĖ PĖR SHYT MAREVCIN Empty KĖNGĖ PĖR SHYT MAREVCIN

  Mesazh nga shaban cakolli Sat 09 May 2009, 22:07

  SHYT MARECI – BISLIM ZEQIRI

  Shyt Mareci , ni trim si zana ,

  Djalė pėr pushkė e kish lind nana .

  Me Ymerin e Azizit –

  Krah ju banė Mulla Idrizit .

  Prej Zhegoci e der’ n’ Zajēec ,

  Prej Tėrpeze e nė Tugjec ,

  N’ Hajkobillė e n’ Dabishec ,

  Prej Mareci e n’ Gjyrishec...

  Gjoksat plot me rrethatore ,

  Strajcat plot me bomba dore ,

  N’ istikame e nė llogore –

  Anė e mbanė n’ Kosovė Lindore...

  Hije u kishin pushkėt krahut –

  Si dy yje tė sabahut,

  Nė bunkerė bajshin konak ,

  Pushkėn kishin si jastak...

  N’ gjitha fshatrat nė Gollak -

  Pėr t’ i mbrojt kufijtė me gjak !

  Pėr t’ i mbrojt tue luftue ,

  Tokat tona me i ēlirue !

  Kanė dhanė besė, janė besatue –

  Kurrė tė gjallė , mos me u dorėzue !

  Me i dalė hasmit n’ mejdan pėr ballė –

  Mos me i ra nė dorė pėr t’ gjallė !

  Me u dalė zot, maleve kreshnike –

  Me i dalė zot, Shqipnisė etnike !

  N’ ato male , nėpėr Gollak –

  Shumė kanė nxjerrė kėta trima hak !

  Kanė nxjerrė hak, veē pėr shqiptarė ,

  Pėr do burra – trima t’ parė !...

  Shyt Mareci, shumė luftonte ,

  Por tradhtarėt , nuk i donte !

  Kush iu bante argat shkaut ,

  Kush ia thente krahun vėllaut...!  Be nė Zotin, kishte ba :

  “Ai qė bahet krah me shka,

  E nuk din as Zot qė ka,

  Vend pėr s’ gjalli s’ do t’ i la –

  S’e lėshoj t’ gjallė, kurrė, pa e vra !

  Do ta vras , si me e vra qenin –

  Ta pastroj prej tyne, vendin !”...

  Shumė familje nėpėr Gollak –

  I dhanė bukė, i banė konak .

  Shyti, ishte trim i paqė,

  Njeri t’ gjallė nuk merrte n’ qafė !

  Gjithmonė , shokėve ju ka kallxue –

  Kur kam dalė n’ mal me luftue ,

  Njiherė Zotit, ju kam betue-

  Kurrė i gjallė, mos me u dorėzue !

  -Do t’ luftoj, sa t’ mė bajnė shneti,

  Tej t’ ė mjet i mramė fysheki,

  Nja dy bomba i ruej pėr veti,

  Kur t’ ėm vjen dita e kiametit –

  Kėto dy bomba ia zbrazi vetit !

  Nė Hajnoc, OZNA e Serbisė –

  Kish “stranicėn” e milicisė ;

  Bashkėpunėtorė kanė rekrutue ,

  Shumė me pare i kanė pague!...

  Shumėve , poste iu kanė premtue –

  Me kėqyrė , Shyti , ku asht strehue ,

  Me e nxanė t’ gjallė , me e arrestue ,

  Ose n’ kurthė me e likuidue !...

  Bashkėpunėtorėt , nė gjah janė lėshue –

  Me e gjetė Shytin, ku asht strehue !

  Edhe n’ rreth , gjahtarėt e shtinė ,

  E njoftuen milicinė:

  “Banju gati, t’ ia rrethojmė shpinė –

  N’ shpi t’ Rexhė Vrapcės, ish n’ Meshinė!”

  Mė 8 Shkurt, dyzet e shtatė ,

  E rrethojnė Shytin e ngratė .

  E rrethojnė OZNA me milici ,

  Bashkė me ta, shkuen shumė hafi...

  Prej Hajnocit, po shkojnė n’ Meshinė –

  Rexhė Sinanit, ia rrethojnė shpinė:

  “Dil, bre Shyt, n’ dash me u dorėzue ,

  Se i gjallė, s’ mundesh me pshtue !”

  T’ madhe, Shyti, ju ka ngėrmue:

  “O, tradhtarė, koki mashtrue,

  Kėta gjahtarė, ju kanė tradhtue,

  Qysh me kohė, s’ ju kanė kallxue -

  Shyti, i gjallė, s’ ka me u dorėzue!

  N’ fyshek t’ fundit, pėr pa u kallė –

  Nuk dorėzohet , Shyti, i gjallė !”

  Luftė e rreptė kishte fillue ,

  S’ po mujnė , Shytin, me e zaptue !

  Si vetimė e ēau rrethimin –

  Dhe u nis me e gjetė shpėtimin !...

  N’ luftė me OZNĖN, dhamė pėr dhamė –

  E kish marrė nji plagė tė randė ,

  Trupi , Shytit, ju kish ligshtue ,

  Nuk ka mujtė ma ndej me shkue !

  Zhdirgjej Shyti, teposhtė nji shpatit –

  Ndėr shtėpi t’ Shaban Gubacit...

  Mu ndėr Bri tė Kurtoviqe –

  Nė livadh asht ungjė “kambkryqe”...

  S’ mund t’ i bante plagės ballė ,

  As s’ dorėzohej , dot, i gjallė !

  Nxori dy bomba prej nji xhepi –

  Qė i ruente gjithmonė pėr veti !...

  Kėto dy bomba i ka kurdisė –

  Ra me bark, mbi to, pėrmbys ;

  Bombat, shpejt i aktivizoi –

  Aty, vetin e likuidoi !...

  Turren OZNA, si kasapė –

  Pėr hakmarrje, t’ kėrkojnė jatakė !

  Kush i bani , Shytit, konak –

  Ia kanė mėsy pėr me marrė hak ?!
  Rexhė Sinanit, nė Meshinė –

  Menjiherė ia rrethojnė shpinė !

  E vranė Rexhėn, n’ derė t’ oborrit –

  Veē pse i jepte bukė , dėshmorit ?!...

  “Te Ymer Aziz Tugjeci –

  Shumė ka nejtė, ai Shyt Mareci !

  Te Ymeri, tash do t’ shkojmė –

  Edhe atė, ta pushkatojmė !

  E ka majtė Shytin, me bukė t’ vet –

  Tė dy bashkė , t’ i ēojmė “n’ xhenet!”...

  Shkojnė, Ymerin, e kanė thirrė –

  N’ derė t’ oborrit e kanė lidhė !

  Para syve t’ robėve t’ vet –

  E kanė lidhė me tė dy djemtė !...

  Me Ramizin e Hajrullahin –

  Babė e djemė, teposhtė po i marrin !

  Po i ēojnė para, nėpėr Dibok :

  “Asht mėrzitė me t’ pa nji shok!...

  Asht mėrzitė , nji shok i yti –

  Qatje poshtė, asht tuj t’ pritė Shyti !

  Ish mėrzitė, pėr ty, me t’ pa –

  Na erdh keq , prej tij, me t’ nda !...

  Nė livadh, Shyti, po t’ pret –

  Bashkė me ty, me shkue n’ xhenet !”...

  Kaluen lumin, pėrpjetė po ngjiten –

  Muharrem Vrapcės, po i aviten ...

  N’ Shtab tė OZNĖS, te Muharrem Vrapca –

  Pak ma parė, ku kish ndodhė vrasja !...

  Ku e vranė Rexhėn, tė mjerin –

  Aty, tash , po e ēojnė Ymerin !

  Komandanti, ai barbar –

  Po i kėrkon dy “vullnetarė” !

  Dy milicė, ju kanė lajmėrue –

  Komandanti i ka urdhėnue :

  “Merrne Ymerin, para me e ēue ,

  Drejt te Shyti, keni me e ēue ,

  Krye pėr krye me i bashkue

  Dhe n’ atė vend me e pushkatue !”

  Qysh ju tha – qashtu vepruen

  Dhe Ymerin e pushkatuen !

  Para djemve , ia morėn shpirtin ,

  Veē pse e mbajti n’ konak, Shytin !

  Nip e dajė, i vranė nė borė –

  N’ histori, mbetėn dėshmorė !

  Xhelatxhinjtė , po bisedojnė:

  “Komandantėt, nuk na besojnė !

  Do t’ na kapin neve pėr fyti –

  Ku kanė mbetė Ymeri e Shyti?!”...

  Njeni u tha:”Nuk keni faj,

  Pėr kėtė punė, ia bajmė kollaj ,

  Po e ngarkojmė , Shytin, nė saj,

  Drejt n’ Hajnoc, kemi me e ēue ,

  Komandantat me na besue ,

  Shkije e shkina, kanė me u gėzua !

  Shkije e shkina, do t’ flejnė rehat –

  S’ e shohin n’ andrra, Shytin, pėr ēdo natė !”...

  *****

  OZNA – Serbisht: Odsek za narodnu odbranu = Seksioni pėr mbrojtje popullore.

  Hafi- turqisht = Spiun, tradhtarė .


  Demir KRASNIQI

  “KĖNGĖ KRISMASH LIRIE 2”

  Gjilan, 2003/ faqe 124 - 129/
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KĖNGĖ PĖR SHYT MAREVCIN Empty Re: KĖNGĖ PĖR SHYT MAREVCIN

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 17 May 2009, 05:45

  HAMIT
  ALIA – SHQIPONJA E KARADAKUT     Hej! Hajde hidhe
     vallen ,


     O, Hamit Alia,

     T’ i harrojmė
     kėto halle –


     Po tė thėrret
     shoqėria !      Hej! O, Hamit
      Alia,
      O, bir Karadaku,      Po tė thėrret
      shoqėria,
      Po tė pret
      konaku,
      Po tė presin
      krushqit,
      Po tė pret
      bajraku,
      Me mindil nė
      dorė ,
      Si lule zambaku
      !     Hej! Hajde Hamit
     baca,


     Biri i kėtij vendi
     –


     Pa ty , s’ bėhet
     dasma,


     S’ bėhet as
     gazmendi !      Hej! O, Hamit
      Alia,
      Biri i Shurdhanit,      Dili para surles
      ,
      Bjeri n’
      gjunjė tupanit ,
      Luaj vallet
      e burrave,
      Vallen e Gjilanit
      !
      Vallet e shumė
      luftėrave ,
      Trimat e vatanit
      !     Hej! Kur e ngreh
     zvarrė “Gajden”,


     Vjen “Deli Agushi
     “,


     “Preshevkėn”,
     “Maramėn”,


     Si ti , s’i
     luan kushi !      Hej! Valles
      kur i prinė ,
      Ti po fluturoje,      A je balerin,      A je zog shqiponje?      N’ malet
      ku u rrite ,
      Hyre si valltar      Dhe pėr vallet
      shqipe
      Mbete legjendar
      !     Gjilan, mė 10
     Maj 2009. Demir KRASNIQI   Similar topics

   -

   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 03:13