Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  MASAKRA NĖ GOSPONICĖ TĖ PRESHEVĖS

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  MASAKRA NĖ GOSPONICĖ TĖ PRESHEVĖS Empty MASAKRA NĖ GOSPONICĖ TĖ PRESHEVĖS

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 05 May 2009, 05:18

  MASAKRA NĖ GOSPONICĖ TĖ PRESHEVĖS

  ( Mė 30 Nėntor 1944)

  N’ fund t’ Nėntorit, Dyzet e katėr ,

  Do t’ shėnohet nji masakėr .

  Nga ushtria serbo barbare –

  Nėpėr fshatra , n’ tokat shqiptare .

  Bajnė masakra nė kėto treva –

  N’ Bujanoc e kah Presheva .

  Kumanovėn s’ e kanė harrue –

  Nga shqiptarėt me e spastrue !...

  Kasaphanėn e parė masive ,

  Pėr shfarosjen kolektive ,

  Si mbas planeve tė Serbisė –

  Do ta bajnė nė Gosponicė !

  Muej Nandor, Dyzet e katėr ,

  Ish caktua veē pėr masakėr !

  Ashtu shkijet kanė paraparė –

  Vjeshtė t’ pėrgjakshme pėr shqiptarė !

  N’ atė mėngjes, t’ Tridhjetė Nandorit ,

  Vjen Brigada e okupatorit ,

  Bashkė me serbė e maqedonė –

  Xhelatxhi, si e kanė zakon !...

  Drejt Preshevės, ishin nisė ,

  Me dalė n’ fshatra tė Malėsisė,

  Si mbas planit qė e kanė kurdisė –

  T’ bajnė masakėr n’ Gosponicė !

  Katėr pleq , katėr shqiptarė ,

  Iu dalin para me “Flamura t’ bardhė”!

  Janė t’ pa ngopun prej urisė –

  Kėrkojnė gjak tė shqiptarisė !

  Pleqtė , pėrpara i kanė nisė ,

  Paskan hy nė Gosponicė .

  Sy pėrgjakun pėr pėrndjekje –

  Mbi shqiptarė tė mbjellin vdekje !
  Sjellje t’ egra shtazarake –

  Ju hynė n’ shpija e nė konaqe ,

  Tue plaēkitė e tue bastisė ,

  Gra e fėmijė i kanė shashtrisė !...

  Ēdo gja t’ vlefshme tue e plaēkitė ,

  Marrin arin edhe stolitė ,

  Marrin rrobat e nusnive ,

  Dhe ēeizet e vajznive...

  Tue thye dyer , tue thye dritare ,

  Tue marrė ari , tue marrė pare...

  Ēka kanė gjetė prej orendive –

  Krejt jav thejshin para syve...

  Nuse e ēika i kanė trishtue ,

  Tue bėrtitė e ty u kėrcėnue :

  “Gjithė ēka jini shiptarkinja –

  Nė Serbi , do t’ ju ēojmė robinja !”...

  Nji ēetnik, i biri i thiut –

  Kish hy n’ sobė t’ Ibrahim Nuhiut ,

  Ja ka nisė e po bastisė ,

  Don me i marrė pajėn nusnisė !

  Kėsaj Hanifes, ju ka afrue –

  Po don nusen , me e ēnjerėzue!

  Por Hanifja, ish bijė e vendit ,

  Bash si Nora e Kelmendit !

  “Largou, Qen – i biri i shkinės ,

  Nuk jam shkinė e Kurshumlijes !”...

  Me sakicė, sa rreptė po i mėshon –

  Krejt nė gjak po e ckurron !

  Kjo Hanifja, si shqiponjė mali ,

  Ruejti nderin dhe moralin .

  Heroikisht e mbrojti vetėn –

  Pėr shpėtim , e zgjodhi VDEKJEN !

  Shkau i dehun , e drodhi pushkėn –

  N’ sobė tė vetė, e vrau nusen !

  Pėr dysheme e plandosi –

  Nė rini, jetėn ia sosi!...


  Mbasi mallin ua kanė vjedhė –

  Tė gjithė meshkujt i kanė mbledhė .

  Gra e fėmijė i kanė tubue –

  Para syve ua kanė pushkatue !

  Pleq e t’ rinj krejt ēka janė kanė –

  I kanė vra njizet e nandė !

  Sa t’ kenė toka gurė e lisa –

  S’ do t’ harrohet GOSPONICA !

  Demir KRASNIQI

  “KĖNGĖ KRISMASH LIRIE-2”

  Gjilan, 2003/faqe 186- 189/

   Similar topics

   -

   Ora ėshtė Sun 29 Jan 2023, 04:40