Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  MASAKRA NĖ ISEUKĖ TĖ CARAVAJKĖS

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 65
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  MASAKRA NĖ ISEUKĖ TĖ CARAVAJKĖS Empty MASAKRA NĖ ISEUKĖ TĖ CARAVAJKĖS

  Mesazh nga shaban cakolli Mon 04 May 2009, 04:22

  MASAKRA NĖ ISEUKĖ TĖ CARAVAJKĖS

  MĖ 29 NĖNTOR 1944

  Mbi Preshevė, nė Caravajkė ,

  N’ atė Malėsi nė Karadak ,

  Nji ushtri ashtė ēue nė hajkė ,

  Pėr me i la shqiptarėt nė gjak !

  Nji ushtri me dhambė tė ujqėve ,

  Shkojnė nė Lagjen e Iseukėve ,

  Kėta gjakpirės me gjakftohtėsi –

  Bajnė masakėr n’ shqiptari !...

  Nji Brigadė ashtė pėrqendrue –

  Maqedonė, serbė janė bashkue,

  Kinse , n’ emėn tė Ushtrisė,

  T’ komanduem prej Serbisė !

  Vijnė ēetnikė nga mbarė Serbia ,

  Mali i Zi, Maqedonia ,

  Kumanova dhe prej Shkupit –

  Nė atė Lagje tė Iseukit !

  N’ Caravajkė, krejt paskan shkue ,

  N’ Karadak , janė pėrqendrue .

  Nė cilėsi tė Komandantit –

  Ishte Luba , prej Bushtranit !

  Gjamė tė mėdha mori Malėsia -

  Ju kanė hy nėpėr shtėpia ,

  Tė gjithė meshkujt i kanė marrė ,

  Arrestojnė njiqind shqiptarė !...

  Nė Zekbash e n’ Lagje t’ Ahmetit ,

  T’ Iseukės e tė Stanecit ,

  N’ Kurbali e Lezbali ,

  N’ krejt katundet n’ atė Malėsi...

  Nga Shurdhani e nga Zhegra ,

  Janė vėrsul kėto bisha t’ egra !

  N’ Muēibabė e nė Sefer –

  Do t’ bajnė krime , do t’ bajnė tmerr !...
  Sikur delet para ujkut –

  Po i ēojnė n’ Lagje t’ Iseukut !

  N’ shpi t’ Bajramit e t’ Zelfisė –

  Qė pėr burgje i kanė kurdisė !...

  N’ shpi t’ Memishit, ishte Komanda ,

  Qė i drejtonin ato banda !

  N’ kėto shtėpi kanė hy me dhunė ,

  Kurrfarė force s’ bante punė !

  Komandantėt nga Serbia –

  I prunė magjupėt me ēallgia ,

  Truba, surlja e tupane...

  Me i argėtue n’ atė KASAPHANE !

  Me u ba dajre xhelatxhijėve –

  Para grave, para fėmijėve ,

  Kur t’ fillojnė vrasjet , torturat ,

  T’ bien tupanėt , t’ bien surljat !

  Mbi shqiptarėt e burgosun –

  Kėto tortura s’ kanė tė sosun !

  Bajnė tortura dymbėdhjetė ditė ,

  S’ pushojnė rrahjet , as ēallgitė !...

  S’ pushojnė krimet e mizorit ,

  Njizet e nandė – dita e Nandorit ,

  Nė vitin Dyzet e katėr ,

  N’ Iseukė, do t’ bajnė MASAKĖR !

  Nė Livadhin e Zelfisė –

  Hapen varrin e shqiptarisė ,

  Pėr kėta burra tė kėsaj ane ,

  Do ta bajnė nji KASAPHANE !

  N’ shpi t’ Zelfisė, n’ atė zindanhane ,

  Ishte ba si kasaphane –

  Rrahje, vrasje n’ mjedis territ ,

  Burg i vdekjes , burg i tmerrit !...

  Mustafė Iseukėn , n’ tokė e kanė shtrue -

  Tė gjithė dhambėt ia thyen me dru ,

  Dalėngadalė me muzikė –

  Mos me u ndie tue bėrtitė !...


  Porsa dielli u ngrit mbi bjeshkė ,

  N’ Iseukė, n’ atė burg tė shkretė ,

  Nji njisit ushtarė ia mbėrrini –

  Ish Njisit i PUSHKATIMIT !

  T’ gjithė t’ burgosunit , jashtė i kanė nxjerrė –

  Te “Livadhi” me e ba nji tmerr !

  Drejt po i ēojnė n’ atė gropė masive –

  Para nanave, grave, fėmijėve !...

  Fort magjupėt ishin azdisė –

  Me muzika tue ēalldisė !

  T’ gjithė me za, t’ shterun prej shtrige ,

  Seē po kėndonin kangė ēetnike !...

  Gra e fėmijė, n’ za tue vajtue –

  Gurė e dru i kanė trishtue !

  Vajtojnė nanat , pėr djem tė vet ,

  Vajtojnė fėmijėt, pėr prind tė vet !...

  Vajtojnė motrat, pėr vėllazni ,

  Vajtojnė gratė, pa burra n’ shpi !...

  Kur i panė, t’ rrahun aq shumė –

  Lotėt e tyne – u banė si lum !...

  Drejt te gropa i kanė ēue -

  Dhe masakrat kanė fillue !

  Oficeri , ka komandue –

  Ja kanė nisė me i pushkatue !

  N’ VARR MASIV, n’ atė Livadh t’ shkretė –

  I pushkatojnė nandėdhjetė e tetė !

  Prej njiqindėve , shpėtuen dy vetė –

  Kanė marrė ikėn , malit pėrpjetė !...

  Binin njerėzit , pa ba za ,

  Shumė prej tyne, t’ gjallė kanė ra !

  Disa t’ vramė, disa t’ plaguem –

  Nja mbi tjetrin , n’ GROPĖ janė gjue !...

  Arif Staneci, ai fatkeq –

  Kish Xhavitin, 16 – vjeē ,

  Pėr duer t’ babės e kishin lidhė ,

  Po donė bashkė , nė GROPĖ me i hidhė !


  Afėr GROPĖS, kur janė afrue –

  Plumbat , djalin ia kanė qėllue !

  Ju ka kėputė laku prej djalit –

  Ikė Arifi, pėrpjetė livadhit !

  Kriminelėt, ishin habitė –

  Hiq, Arifin s’e kanė goditė !

  Asnji plumb nuk e qėlloi ,

  Dhe Arifi, i gjallė shpėtoi !...

  Kėqyr xhelatėt, ēka kanė veprue –

  Rexhep Memishin e kanė pushkatue !

  E vranė Rexhepin, me katėr djem ,

  Grueja e tij, sa keq po i nemė !...

  Atėherė, grues , ju kanė ngėrmue

  Dhe me dhunė e kanė urdhėnue –

  Ujė tė valė, me shkue me prue ,

  Djemtė , pėr s’ vdekuni me i pėrvėlue !

  Me i pėrvėlue me ujė tė nxehtė ,

  Bashkė me burrin e me kunetė !...

  Kėshtu, gratė, i shtinė tė tana –

  Me bartė ujė t’ valė me kazana !

  Nė Stanec, ushtria e sllavit –

  Kanė hy n’ shpi t’ Kadri Asllanit,

  Tė gjithė meshkujt ēka i ka gjet,

  I pushkatoi 19 vetė !

  Kėshtu ēetnikėt e Serbisė ,

  Banė masakėr n’ burra t’ Malėsisė.

  N’ Iseukė, n’ Malėsi t’ Preshevės –

  Kėso masakrash , nuk banė ēfarė feje !...

  Demir KRASNIQI

  “KĖNGĖ KRISMASH LIRIE – 2”

  Gjilan, 2003/ faqe 180- 185/

   Similar topics

   -

   Ora ėshtė Sun 25 Feb 2024, 00:42