Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

2 posters

  Bilal Agalliu, legjenda e gjallė e ēiklizmit shqiptar.

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Bilal Agalliu, legjenda e gjallė e ēiklizmit shqiptar. Empty Bilal Agalliu, legjenda e gjallė e ēiklizmit shqiptar.

  Mesazh nga Scarface Tue 06 Jan 2009, 00:10

  Bilal Agalliu, legjenda e gjallė e ēiklizmit shqiptar, me sukseset e panumėrta brenda dhe jashtė Shqipėrisė, dhjetė herė radhazi kampion nė vitet 1954 -1963, shkroi rekorde jo vetėm nė Shqipėri, por edhe nė kontinent. Bilal Agalliu ka fituar numrin mė tė madh tė titujve kolektivė dhe individualė nė Ēiklizėm. Ai ka fituar plot 11 gara ēiklistike personale nė vitet 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960,1961, 1962,1963, 1965 dhe 15 rrethe Ēiklistike me ekipin e Partizanit. Po ashtu, Agalliu ka fituar edhe disa gara e veprimtari tė tjera jashtė dhe brenda Shqipėrisė. Agalliu ėshtė lavdia e Ēiklizmit shqiptar dhe e sportit nė tėrėsi. Ai korri suksese tė rėndėsishme dhe shkroi njė histori tė bukur. I lindur nė njė familje me tradita tiranase dhe dashamirėse ndaj Sportit, Bilali dha shenjat qė nė fėmijėri pėr njė sportist me tė ardhme. Me njė trup tė shkurtėr, por tė lidhur e me muskuj, u kthye dalėngadalė nė njė ēiklist tė pakapshėm dhe shumė tė shpejtė, aq sa shokėt e quanin: "Lepurushi i pakapshėm". Bilal Agalliu debuton pėr herė tė parė nė Ēiklizėm nė Rrethin Ēiklistik tė Shqipėrisė mė 1953. Bilali nė kėtė kampionat habiti tė gjithė me cilėsitė e tij tė shfaqura dhe arriti qė tė shpallej nėn kampion i vendit, duke lėnė pas kandidatė tė fortė. Mė 1954, nė Tetor starton Rrethi Jubilar i Ēiklizmit shqiptar me njė Agalli tashmė mė tė pjekur dhe mė tė fortė pėr tė pėrballuar garėn me1 mijė e 24 km tė gjatė dhe tė ndarė nė 10 etapa. Nė kėtė Rreth, ēiklistik Bilali po tregonte se ishte ndėr mė tė mirėt dhe se do tė kthehej nė njė legjendė nė kėtė sport. Cilėsitė e tij sportive ishin tė shkėlqyera, ishte i shpejtė si era e malit dhe nuk pyeste pėr ngjitje apo zbritje. Koha e realizuar nga Agalliu prej 41 orė, 26 minuta dhe 48 e pėrshkuar nė 1024 km, ishte njė tregues i madh pėr cilėsitė tashmė tė afirmuara tė Bilal Agalliut. Pas fitimit tė kėtij Rrethi Ēiklistik ndėr mė tė gjatėt nė Shqipėri, Bilal Agalliu personalisht dhe ekipi i Partizanit do tė dominonin pėr mė shumė se njė dekadė sportin e Ēiklizmit nė Shqipėri. Bilal Agalliu triumfoi nė dy vitet e tij tė parė, duke lėnė pas njė Ēiklist shumė tė njohur nga Shkodra me emrin Fadil Murriqi, i cili kishte dalė disa herė kampion i Republikės nė Ēiklizėm. I arsimuar, formuar e stėrvitur nė Akademinė "Vojo Kushi", Bilal Agalliu u shndėrrua nė njė sportist legjendė dhe shumė tė dashur nga mbarė opinioni sportiv e mė tej. Duke qenė njė sportist i madh me shumė pėrvojė, ai u bė njė trajner i shkėlqyer, duke nxjerrė nga dora e tij emra tė mėdhenj tė ēiklizmit shqiptar. Agalliu si trajner pėr gati katėr dekada me ekipin e Partizanit, me tė cilin ka fituar 15 Rrethe. Nė kėtė ekip, njėshi i biēikletės shqiptare pėrgatiti kolosė tė vėrtetė tė biēikletės sė kuqe, si Dashamir Rama, Muharrem Ahmeti, Abedin Guzja, Hilmi Gjyzeli, Agron Huqi, Xhavit Gazheli, Sami Kotorri, Haki Nikoci etj. Me punėn e bėrė nė ēiklizėm, Agalliu meriton mirėnjohjen dhe respektin mė tė madh pėr sakrificat dhe rekordet qė i dhuroi kėtij sporti nė Shqipėri. Me arritjet e mėdha, Bilal Agalliu ka shkruar emrin e Shqipėrisė nė historinė e artė tė ēiklizmit europian.
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Bilal Agalliu, legjenda e gjallė e ēiklizmit shqiptar. Empty Re: Bilal Agalliu, legjenda e gjallė e ēiklizmit shqiptar.

  Mesazh nga shpirti_omel Sun 19 Apr 2009, 09:52

  Pershendetje dhe urime per sjelljen e ketij shkrimi ne forum Scarface.
  Nje legjende e ketille sikurse Bilal Agalliu e meriton me te vertete qe te mbahet gjalle.

   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 07:33