Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI Empty POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 04 Jan 2009, 01:57

  Ibrahim Ibishi
  Ibrahim Ibishi
  Ibrahim Ibishi ėshtė i lindur nė Kremenatė tė Gallapit, mė 16 dhjetor 1953. Me profesion ėshtė mėsimdhėnės i Gjuhės shqipe dhe letėrsisė dhe mėsues klasor. Pėrpos profesionit tė mėsimdhėnėsit ai ka afinitet pėr krijimtari letrare nė zhanre tė ndryshme letrare. Ai ėshtė poet, tregimtar, romansier dhe kritik letrar.

  Ibrahim Ibishi deri mė sot ka botuar kėto vepra letrare: vėllimin poetik “ Varr nė qiell “, botuar nė vitin 1995, librin me tregime “ Shiu pėr kėrpudha “, i botuar nė vitin 1995, nga RL “ Jeta e re “, nė Prishtinė, librin tjetėr, po ashtu me tregime, “ Korbat mbi muranė “, e botoi nė edicion tė SHB “ Rilindja “, nė vitin 1996, nė Prishtinė, romanin

  “ Shtjella e vetmisė “, e botoi SHB “ Rilindja “, nė vitin 2000, i cili roman pėr periudhėn kohore, tetor 1999 – tetor 2000, nga SHSH tė Kosovės u shpall libri mė i mirė i botuar nė prozė, romanin “ Trėndafil nė varrezė “, e botoi nė vitin 2000 nė edicion tė SHB “ Rozafa “, nė Prishtinė, nė vitin 2002, nė edicion tė SHB “ Faik Konica “, nė Prishtinė, botoi vėllimin poetik “ Kaēurrelja qė vrapon pas erės “ dhe, nė vitin 2004, ky autor botoi romanin “ Njerėzit e vjeshtės … “, finansuar nga Ministria e Kulturės sė Kosovės, e botuar nga SHB “ Rozafa “, nė Prishtinė.

  Nė vitin 2008 botoi librin me poezi “ Baladė shiu “, finansuar nga Ministria e Kulturės e Rinisė dhe e Sportit e Republikės sė Kosovės dhe librin me ese dhe shkrime diskursive “ Magjia e shkrimit dhe pėrjetimi i leximit”, finansuar nga Kuvendi Komunal i Prishtinės. Kėta dy libra dolėn nėn edicionin e SHB “ Rozafa “ e Prishtinės. Ndėrsa nė process tė botimit ėshtė edhe libri me vjersha e tregime pėr fėmijė “ Hajni topi dhe peshqit “, nė edicion tė SHB “ Faik Konica e Prishtinės.

  Ibishi ka bashkėpunuar dhe bashkėpunon edhe sot me shumė revista, gazeta e mediume tė shikuara, si: “ Bota e re “, “ Zėri i rinisė “ ( mė vonė “ Zėri “ ), “ Rilindja “ ( mė vonė “ Bujku “, “ Pionieri “, “ fjala “, “ Jeta e re “, “ GEP – i “, “ Kosovarja “, “ Shkėndija “,“ Bota sot “, “ Koha ditore “, “ Ylliria Post “, “ Lajm “, “ RTK “,“ “ Nositi “, Dardanė “, Jehona “ e Bujanocit, “ Kalendari letrar “, “ Verbi “ e ndonjė tjetėr.

  Ibrahim Ibishi ėshtė po aq i suksesshėm edhe nė profesionin e mėsimdhėnėsit. Kėtė e ilustron mė sė miri mirėnjohja qė iu dha nga Ministria e Arsimit tė Kosovės, me rastin e 7 Marsit tė vitit shkollor 2007 / 2008 , ku ai radhitet ndėr mėsimdhėnėsit mė tė mirė tė Kosovės.

  Ėshtė njėri ndėr bashkėthemeluesit e Klubit Letrar “ Nositi “ tė Dardanės ( ish Kamenicė).

  Ibrahim Ibishi jeton dhe vepron nė Prishtinė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI Empty Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 04 Jan 2009, 01:57

  URNĖ PĖR DASHURINĖ  ( Mė lejo tė tė them

  se lufta dhe dashuria

  krijuar janė nga zjarri

  dhe po me zjarr fashiten  Mė pastaj mbetet vetėm hiri )  Mė lerė tė futem

  vetėm njė herė brenda teje

  Ta ndiej sa e vogėl ėshtė bota

  e sa e ngrohtė nata e parė

  dhe e fundit e varrit tim

  sa i ėmbėl ėshtė gjumi

  nėn hije palme

  dhe sa e nxehtė rėra

  nė plazh ndėr grushta thėrmuar  Mė lerė brenda teje

  tė shėtis rrugėve tė pashkelura

  nė gjunglėn e hirėsisė sate

  qė botėn ta shoh aq tė vogėl

  Luftėn pastaj tė ngjizur ta kem

  me dashurinė se i lidh zjarri

  Dhe hiri tek e fundit dėshmi

  le tė jetė – luftė pėr dashurinė  Mė lejo atėherė

  brenda teje tė futem

  Nė urnė hiri tė shndėrrohem

  E ti paqja e pėrjetshme

  nė mua tė flesh

  tė flesh

  tė flesh

  e tė shpėrthesh
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI Empty Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 04 Jan 2009, 01:58

  IMAZHE NGA DRITARJA E MBYLLUR  Djali shikon nga dritarja e autobusit

  Petalet e trėndafilave tek rrėzohen

  Nė kopshtin e zverdhur

  Dhe vashen tek grimos ēerpikėt

  Me nektarin e harrimit

  E mbi degėt e plepave pezull rri dielli

  Ndanė rrugės qė kurrė nuk pėrfundon  Ndonjė zog flatėron krahėt e rėnduar

  Nga fluturimi shko e eja

  Ndėrsa djaloshi kthehet nė vendlindje

  Si dikur moti po me tė njėjtin tren

  Me kupetė e grisura nga dorė e zhgėnjyer

  Nga koha qė nuk ndalet nė asnjė stacion  E koha ecėn ecėn ecėn

  E koha ecėn  Mbi shilarėz dita thėrret

  Bilbilin me violinė

  Tek gris zemrėn me gjembat e trėndafilit

  Plot aromė djalėrie nė ledinė  E dita ecėn me mėngjesin

  E nuk e di kur do tė soset

  rrugėtimi rrakadyl nėpėr pluhurat e planetit

  qė ha njerėzit e vet  E koha ecėn me vrapin e hamshorit

  E koha ecėn ecėn ecėn

  Ndėrsa vajza pret fundin

  E bredhjes nėpėr ėndrra

  Djali kurrė tė zbret nga autobusi urban  E koha shkon

  Ku e di nga shkon
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI Empty Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 04 Jan 2009, 01:58

  KUR GJUMI NUK VJEN  E di se kėnga ime tė tremb

  Kur e vetmuar

  Natėn

  Ėndėrrėn kryeneēe herrė  E gjumi nuk vjen

  E gjumi nuk vjen  Nė mes tė natės

  Mundohesh tė mė hudhėsh

  Nga dritarja qė nuk hapet

  E unė kthehem nga dera

  Hapur e harruar

  Me shekuj e hapur

  E ti me ndjenjen e braktisjes

  Fytafyt  Kur gjumi nuk vjen

  Kur gjumi nuk vjen
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI Empty Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 04 Jan 2009, 01:59

  KUR HIDHĖROHET HĖNA  Sonte hėna me mua nuk doli

  As shi nuk ra

  Pasha t’madhin zot  Pranė rivierės u ndala

  Mu nė breg tė dhembjes

  Sonte hėna mė mashtroi

  As shi nuk pikėloi  I zbrazėt ika

  Tė sodis thashė nga kepi

  I zhveshur lakuriq qėndrova

  Mes ėndrrės dhe vdekjes  E hėna nuk doli

  As ti goca ime  Sonte romantika u gjet

  Nė pyllin e egėr tė gjelozisė

  Me tingujt e karadyzenit nga veranda

  Njė turk i thinjur mėngjesin e blertė e thirri

  Tėrė natėn e lume

  E hėna nuk doli

  As shiu se deshi shushurimėn e vet  Sonte unė ika ti mbete

  Tė kujtojmė thashė ditėt e verdha

  Nė egėrsinė e kėtij planeti tė shkretė

  Hėna nuk doli

  As idili nuk ndodhi
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI Empty Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 04 Jan 2009, 01:59

  NJĖ DITĖ S’DO TĖ KETĖ ĖNDRRA  Njė ditė nuk do tė ketė fare

  Dritė elektrike as diell

  As ujė

  Tė zbutim etjen

  As fjalė jermi pėr dashurinė  Njė natė s’do tė ketė as ėndrra

  As fantazma s’do tė ketė

  As pėr syrin ekzotikė  Njė ditė as unė nuk do tė jem

  Pos nė gjumin e gjatė

  Rrugėve qorre duke tė kėrkuar

  Nėpėr natė  Por nuk do tė vdes

  Ose vetėm njėri sy nuk do tė mbyllet

  Teknikisht

  Lart nga qielli do tė vigjilojė

  Ēdo ditė ēdo natė

  Mbretėrinė tėnde do ta lakmojė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI Empty Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 04 Jan 2009, 02:00

  SHĖN VALENTINI  Dhembja e shpirtit s’mund tė jetė

  Veē njė pėshpėritje e shurdhėr  Njė karafil njė ėmbėlsirė njė ofshamė

  Dhe njė kartolinė me intimen e rebeluar

  Qiellin e shenjt mund ta lėpijnė

  Atje ku ėshtė foleja e gjakuar

  Atje ku ėshtė dhembja e ėmbėl

  Shėn Valentin
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI Empty Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 04 Jan 2009, 02:01

  VEĒ LOT SHIU  Ky mėngjes i pikėlluar

  Veē lot shiu derdh  E unė e ndjell si bletėn

  Shi shi shi ooooo shi

  Kur vdes nė ėndrrėn time

  Tė ēuditshme

  E nuk pikėlon e nuk pikėlon  Sot ky shi i pikėlluar

  Pėrbiruar nėpėr ashtin tim tė ndezur

  Veē lot shiu derdh derdh derdh
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI Empty Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 04 Jan 2009, 02:01

  E TI KALĖRON MBI GJUMIN TIM  Nė tė gjitha kafeteritė e qytetit

  Tė kėrkova deri nė Karagaē  E ti nuk ndodhesh

  Nė asnjė qytet tė botės

  Nė asnjė stacion treni

  Nė asnjė bar caffe  Taksisė qė mė end

  Nėpėr ėndrrat e humbura

  I kėrkoj kėngėn HELLOU

  Kur ti nuk ndodhesh

  Nė asnjė lulishte nė asnjė morg qyteti  E ēka mund t’i them asaj vajzės nė FELLINI

  Tek kapet pėr fillin e ėndrrės sė zhdukur

  Dhe pret pėrgjigjen se kur ka filluar

  Dhembja e kėsaj nate me shi

  Kur ti kalėron mbi gjumin tim

  Kur unė tė kėrkoj tė kėrkoj tė kėrkoj
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI Empty Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 04 Jan 2009, 02:02

  SHI MBI ĒATI  Shi i mėngjesit

  Gjarpėrinj tė lagėsht nga ēatia

  Nė vetminė time  Sitet ngeshėm

  Qiellit teposhtė

  Lirikė e ėndėrrt shkallimi

  E mė mban peng nė dritare  Shi o shi

  Puthje tė lagura

  Mbi ēati

  Sponsored content

  POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI Empty Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 02 Mar 2021, 00:06