Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+2
fabian
Administratori
6 posters

  Si ju duket modernizimi i dasmave sot?

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Si ju duket modernizimi i dasmave sot? Empty Si ju duket modernizimi i dasmave sot?

  Mesazh nga Administratori Sun 19 Aug 2007, 07:26

  Pėrshėndetje.
  Jepni mendimet dhe opinionet tuaja nė lidhje me modernizimin e dasmave tė sotme shqiptare.
  A ėshtė njė modernizim i mirėfilltė apo i tejkaluar pėr njė dasėm shqiptare?!


  Sinqerishtė:
  Saimiri...
  fabian
  fabian
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 104
  Mosha : 46
  Pikėt : 389
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 06/11/2009

  Si ju duket modernizimi i dasmave sot? Empty Re: Si ju duket modernizimi i dasmave sot?

  Mesazh nga fabian Wed 27 Jan 2010, 08:42

  Un mendoj se ndoshta e tejkalojne nje cike kur pine pak si teper, kurs perpara kane qene pak me te kujdesshem ne kete drejtim,
  por perpara ka qene pak edhe frika " u na pa shoku Maqo, u na pa shoku Taqo." kjo mua personalisht nuk me pelqen.
  Prandaj them; Me mire sote se dje
  Djal~Matjan
  Djal~Matjan
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 111
  Mosha : 43
  Pikėt : 296
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 28/03/2009

  Si ju duket modernizimi i dasmave sot? Empty Re: Si ju duket modernizimi i dasmave sot?

  Mesazh nga Djal~Matjan Fri 26 Feb 2010, 01:53

  Duke e anashkaluar kete fakt, qe egzistonte por qe nuk ishte edhe me aq rendesi, une do te thoja qe Dasmat kishin tjeter lezet dhe kenaqesi me perpara. Sot dasmat jane kthyer si nje party per ditelindje. Madje dale ngadale po i harrojne edhe traditat dhe zakonet qe pasqyroheshin ne to.
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor


  Si ju duket modernizimi i dasmave sot? Empty Re: Si ju duket modernizimi i dasmave sot?

  Mesazh nga Vizitor Thu 04 Mar 2010, 01:55

  duket sikur ėshtėpaksa mė mirė se viteve tė mėparme, nga e vetmja arsye se tani jemi shumė mė tė hapur dhe nuk jkemi perde mbulese, ndėrsa mashkuj dhe femra kėndojnė sė bashku, qė e bėnė dsasmėn tė jetė madhėshtore... sa pėr megallomanitė dheshpenzimet marramendėse secili le ta merr pėr veten e tij...
  mirela ela
  mirela ela
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 26
  Mosha : 46
  Pikėt : 82
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 07/06/2010

  Si ju duket modernizimi i dasmave sot? Empty Re: Si ju duket modernizimi i dasmave sot?

  Mesazh nga mirela ela Mon 07 Jun 2010, 04:56

  Kane me shume emancipim dasmat sot, nga ato me perpara.
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor


  Si ju duket modernizimi i dasmave sot? Empty Re: Si ju duket modernizimi i dasmave sot?

  Mesazh nga Vizitor Tue 08 Jun 2010, 18:32

  sot kanė mė shumė para dhe financa, ndoshta duhet tė kishin mė shumė zemra tė ngrohta dhe dashuri, sepse modernizimi i begaton jo vetėm sofrat plot me ushqime, por ushqimi mė i mirė ėshtė dashuria ndėrmjet njerėzve...
  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Si ju duket modernizimi i dasmave sot? Empty Re: Si ju duket modernizimi i dasmave sot?

  Mesazh nga Armanda Fri 16 Dec 2011, 04:17

  Modernizimi ashtu sikurse edhe shume gjera te tjera ka anet e mira dhe te keqija.
  avatar
  urtesia
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 3
  Mosha : 58
  Vendndodhja : Shkup
  Profesioni : Jurist
  Pikėt : 9
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 04/04/2013
  Hobi : Kryetar i Shoqatės pėr Kulturė Shqiptare nė Maqedoni

  Si ju duket modernizimi i dasmave sot? Empty Re: Si ju duket modernizimi i dasmave sot?

  Mesazh nga urtesia Thu 04 Apr 2013, 05:27

  DASMA ???
  Per tu martuar nje cift mjafton bekimi i prinderve, 2 deshmitaret dhe oficari per kunorezim.
  Ateher pse na duheshka dasma?
  Per kend behet dasma?
  cili eshte roli dhe qellimi i dasmes?
  Jane shume pyetje te cilat duan pergjigjet e tyre.

  Dasma ne rradhe te pare ka per qellim miqesin e re mes dy familjeve, lidhjen e nje cifti nen kuror sidhe krijimin e nje familje te re ne gjirin e familjes qe quhet KOMB.

  Dasma behet sikur qe ta bejsh.
  por forma e dasmes sot vertet eshte shendruar ne PARTY, ne nje mbremje gazmore, mbremje solemne me rastin e nje date te shenuar, qofte 7 marsi qe tubon arsimdashesit, 28 nentori kombetaret, 8 marsi nenat, ...

  DASMA ose MARTESA ka trajtim te vecante ne sociologji, psikologji, juridik e tj.
  Jo gjithkuj i lejohet te martohet, jo cdo here do te imponohet martesa, jo si dikur shitblerja, jo, jo dhe jo njeher e pergjithmon dasma sipas drames BUĒITJE E MALEVE (NUK MARTOHEM ME PARE)nga Murteza pejza.
  Dasma nje aheng-gezim i gjere familjar, nje moment kur i biri e kalon fazen e femijerise, rinise dhe hyn ne fazen e "burrerise" duke mare obligimet dhe pergjegjesit e jetes si cerdhe e re familjare dhe ne te ardhmen me pietet prind.
  Dasma ose martesa nuk ka per qellim vetem dashurine ose sexin mes nje cifti.
  Ky aheng familjar e obligon familjen e gjere te ndihmon moralisht dhe materialisht kete cifte te ri per mekembjen e tyre, per strehimin e tyre, per ruajtjen e vlerave morale, intelektuale dhe familjare si brenda fisit ashtu edhe para shoqerise.
  Dasma shqipetare sot e ka humb kuptimin e saj .
  Ajo behet sipas modeleve te huaja, ku shume pak familja dhe fisi mund te ndajne gezimin dhe kenaqesine e asaj qe quhet dasem.
  Zeri i larte i zeruesve - autoparlanteve, muzika e ē'thurur, humbja e riteve dhe kendimi i ciftit nga hallat ose bijat e shtepise, kenget tradicionale te dasmave, zvogelimi i kohes se dasmes shkaku i jetes dinamike dhe obligimeve tjera sic jane puna, largesia e tj.
  Sot dasma fillon dhe kryhet ne restaurant.
  Nuk mbetet gje per ne gjirin familjar dhe brenda mureve te shtepise.
  Fitoj pershtypjen se respekti, dashuria familjare, fisi dhe farefisi kane filluar te zbehen.
  ...
  Por ka edhe elemente te mira te cilat dikur nuk i kemi pas.
  Pra, eshte mire qe fanatizmi crenjoset nga mjedisi yne, por eshte keq qe modeli i dasmes nuk ngjan ne dasem.
  eshte thjesht PARTU.

  Sponsored content


  Si ju duket modernizimi i dasmave sot? Empty Re: Si ju duket modernizimi i dasmave sot?

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 16 Jul 2024, 07:12