Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+3
AlbGirl
Odeta
Scarface
7 posters

  Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Administratori Sun 26 Feb 2012, 23:42

  G. Garcia Markez - Letra e Lamtumirės

  Nėse pėr njė ēast Zoti do tė harronte se
  jam njė kukull lecke e
  do tė mė dhurojė paksa jetė, ka gjasa se
  nuk do tė them gjithēka qė mendoj,
  por patjetėr do ta mendoj ēdo gjė qė do ta them.

  Do t’iu jepja vlerė gjėrave, jo pėr vlerėn qė kanė,
  por pėr kuptimin qė kanė.

  Do tė flija pak, do tė ėndėrroja mė shumė,

  e kuptoj se pėr ēdo minutė qė i mbyllim
  sytė, humbim gjashtėdhjetė sekonda dritė.

  Do tė ecja pėrpara kur tė tjerėt do tė ndaleshin,
  do tė rrija zgjuar kur tė tjerėt do tė flinin,
  do tė dėgjoja kur tė tjerėt flasin dhe
  dhe sa do tė shijoja njė akullore tė mirė ēokolate!

  Nėse Zoti do tė mė dhuronte paksa jetė,
  do tė vishesha thjeshtė,
  do tė shtrihesha nė pishė tė diellit duke lėnė zbuluar jo vetėm
  trupin tim por edhe shpirtin tim.

  Zoti im, nėse do tė kisha njė zemėr, do ta shkruaja
  urrejtjen time nė akull dhe
  dhe do tė prisja qė tė shkrihej nė diell.

  Do tė pikturoja me njė ėndėr tė Van Gogut
  sipėr yjeve njė poemė tė Benedettit
  dhe njė kėngė e Serratit do tė ishte serenata
  qė do t’ia kushtoja hėnės.

  Do t’i ujitja me lotėt e mi trėndafilėt,
  pėr ta ndjerė dhimbjen e gjembave tė tyre
  dhe puthjen e mishtė tė petaleve tė tyre…

  Zoti im, nėse do tė kisha paksa jetė…

  Nuk do tė lija tė kalonte qoftė njė ditė tė vetma
  pa iu thėnė njerėzve se dua,
  se i dua. Do t’i bindja tė gjithė burrat e gratė
  se janė tė parapėlqyerit e mi dhe
  do tė jetoja i dashuruar nga dashuria.

  Njerėzve do t’ua provoja
  sa gabojnė tek mendojnė
  tė heqin dorė sė dashuruari
  kur plaken, pa e ditur
  se plaken kur heqin dorė sė dashuruari.

  Njė fėmije do t’i jepja flatra,
  por do ta lija ta merrte fluturimin vetė.

  Tė moshuarit do t’i mėsoja
  se vdekja nuk vjen me pleqėrinė
  por me harresėn.

  Kaq shumė gjėra kam mėsuar nga ju, Njerėzit!

  Ka mėsuar se e gjithė bota adhuron tė jetojė
  mbi majėn e malit,
  pa e ditur se lumturia e vėrtetė
  ėshtė nė ngjitjen e shpatit.
  Kam mėsuar se
  kur i sapolinduri shtrėngon me grushtin e tij tė vogėl,
  pėr herė tė parė, gishtin e babait tė tij,
  e mban shtrėnguar pėr gjithmonė.
  Kam mėsuar se njė njeri
  ka tė drejtė ta vėshtrojė njė tjetėr
  nga lart poshtė vetėm
  kur duhet ta ndihmojė pėr t’u ngritur.

  Janė aq shumė gjėra
  qė kam mundur tė mėsoj nga ju,
  por realisht,
  nuk do tė mė shėrbejnė shumė,
  sepse kur do tė m’i vendosin
  brenda asaj valixheje,
  palumturisht do tė jem duke vdekur.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Administratori Sun 26 Feb 2012, 23:44

  Dailan Thomas - Endėrrova krijimin tim

  Endėrrova krijimin tim, trupdjersitur duke ēarė
  Pėrmes guackės rrotulluese, fuqimisht
  Si motor muskujsh shpues, duke ngarė
  Mes fytyrės dhe nervave tejtendosura.

  Gjymtyrėhollė nė masėn e krimbit, zvarritur
  Prej mishit tė prerė, limuar
  Mes hekurishteve nė bar, metal
  I diejve nė natėn njerishkrirėse.

  Trashėgim i venave vluese, strehė esence dashurie,
  Krijesė e ēmuar e eshtrave tė mija,
  U solla rrotull globit tim gjenetik, udhėtim
  Me marsh tė parė, pėrmes njeriut natėkafshuar.

  Endėrrova krijimin tim dhe vdiqa sėrish , cifla predhash
  Pėrplasur nė zemrėn pėrparuese, ēarje
  Nė plagėt e qepura, nė erėn baltėmpiksur, gojėmbėrthyer
  Vdekja mbi fytin qė kapėrdiu gazin.

  I mprehur nga vdekja e dytė shėnova kodrat, tė korrat,
  Rrėnjėt helmuese dhe tehet e ndryshkur.
  Gjaku im mbi kufomėn e kalitur, mė imponon
  Njė pėrleshje tė dytė, pėr tė dalė mbi barin.

  Dhe energji rodhi nė lindjen time, i dyti
  Rrugėtim i skeletit dhe
  Rroba tė reja pėr shpirtin lakuriq. Burrėri
  E pėshtyrė nga dhimbja e rivuajtur.

  Endėrrova krijimin tim djersėmbytur, rrėzuar
  Pėr sė dyti nė detin ushqyes, duke u ēuar,
  Konservim i Lotit tė Adamit, deri nė vizionin
  E fuqisė sė njeriut tė ri, kėrkoj Unė…Diellin.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Administratori Sun 26 Feb 2012, 23:52

  Elisabet Brauning - Nese do te me duash...

  Dhe nese do te me duash, per asgje tjeter
  veē per dashuri.
  Mos thuaj "te dua per buzeqeshjen,
  per veshtrimin, per sjelljen delikate,
  per mendimet qe perputhen e qe nje dite
  me kthjelluan.
  Keto gjera mund te duhen, por ndryshojne,
  ndryshojne ne ty, ndryshojne tek une.
  Mos me duaj per meshiren
  qe than faqet e mia.
  Harro lotet qe te dhane kenaqesi
  dhe humb keshtu dashurine.
  Duame vetem per hir te dashurise
  se dashurise,
  qe rritet tek ty me nje dashuri te pafund.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  poezi - Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Administratori Sun 26 Feb 2012, 23:53

  Henri Murger - Balada e te deshperuarit

  -Kush po troket aty ne dere?
  -Hape jam une -Kush je ti?
  Ne mes te nates, Zot i ndjere,
  S'e kam zakon te qas njeri.

  -Hape!-Kush je?-Bore e acar!
  -Hape!-Kush je?-Oh, hape shpejt!
  -Me thuaj emrin!-Si ne varr
  kallkan jam bere e ngrire krejt.

  Me rane kembet gjithandej,
  Ec edhe ec e mos qendro
  Ne kend te vatres me jep leje
  Te ulem pak,-Akoma jo!

  Si ta thone emrin?-Jam Lavdia
  Qe shpie ne pavdekesi
  -Shko tutje, moj hije mavria!
  -Te lutem merrme ne shtepi!

  Jam Dashuria dhe Rinia
  Dy cilesi te Zotit vete
  -Shko n'udhen tende! Me la vete
  mikesha, e me mbuloi zia.

  Jam Poezia e jam Arti,
  Me ndjekin hape!-S'te pranoj
  S'ndjej frymezim me prej se larti,
  As emrin mikes s'ja kujtoj.

  Jam Kamja, hape deren tende
  Kam xhevahire e pare plot,
  Te kthej mikeshen qe permende...
  -Po dashurine a ma kthen dot?

  Une jam Pushteti! te kam prure
  Ty spektrin!-E ē'rendesi ka?
  A mund t'i ngjallesh dot ata
  Qe iken e me s'kthehen kurre?

  Po qe se ti deren ja ēel
  Vetem atij qe emrin thote,
  Jam Vdekja, hape, po te sjell
  Balsam per ē'do lengim ne bote.

  Mund te degjosh ne timin brez
  Si tringellijne me ze kobi
  Ēelesat e varreve te zes,
  ku dergjet e kalbet robi.

  -Urdhero brenda, o e huaj
  Pa mish ne trup, pa pike gjak.
  Urdhero brenda e mos druaj,
  se po te pret nje varfanjak.

  Hyre! Jam lodhur nga kjo jete
  pa shprese dhe pa ngushellim
  doja te vdes me te vertete
  Po nuk merrja dot guxim.

  Urdhero brenda, o mike e mire,
  Dhe ha e pi ē'te deshirosh
  E si te ē'lodhesh ndaj te gdhire
  me merr dhe mua kur te shkosh

  Te prisja, do te ndjek pa droje
  ku te me shpiesh do te vij,
  Por lere qenin tim te rroje,
  Se, te me qaje, s'kam njeri...
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 62
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  poezi - Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga raifkashtanjeva Fri 02 Mar 2018, 02:14

  kaq shumė poezi tė bukura, vėrtet janė pėr shumė lakmi. Do tė dėshiroja qė edhe dikush nga neve gurabardhas, tė sprovoj edhe vehten duke shkruar dhe duke shėnuar fjal tė bukura poetike. Shpresoj se ka shumė tė tillė qė kanė ndjesi dhe bartin nė vehte talentin e artit dhe tė poezisėl vetanake.
  raifkashtanjeva
  raifkashtanjeva
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 229
  Mosha : 62
  Vendndodhja : Ferizaj
  Profesioni : interpret-pėrkthyes
  Pikėt : 679
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 24/02/2018
  Hobi : aktiviteteet sportive dhe frwkuentimi i lojėrave sportive, koncerteve dhe festivaleve

  poezi - Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga raifkashtanjeva Fri 02 Mar 2018, 02:16

  rrini rrini zgjuar dhe shpupuritni zjarrin e mirė qė keni nė shpirtin tuaj, dhe shpėrndani xixa stralli dhe bėni poezinė tuaj tė fluturoj dhe tė ngazėllej e tė lumturoj gurabardhėsit dhe miqtė tuaj. Jeni plot talent dhe kėrkoni vargjet nga shpirti juaj krijues..

  Sponsored content


  poezi - Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore. - Faqe 3 Empty Re: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 08 Dec 2022, 22:59