Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Njė robot nė vend tė kirurgut

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Njė robot nė vend tė kirurgut Empty Njė robot nė vend tė kirurgut

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:52

  Njė robot nė vend tė kirurgut:

  Nėse kirurgjia laparoskopike (teknika qė mundėson ndėrhyrje kirurgjikale nė organizėm pa pasur nevojėn e prerjes) bėri njė revolucion nė fund tė shekullit tė XX-tė, nė fillim tė shekullit XXI, njė revolucion i ri po pėrgatitet pėr nė sallat kirurgjikale, ku kirugė do tė jenė robotėt.
  Tė hysh nė njė sallė operimi ėshtė njėsoj si tė jesh nė bordin e njė anijeje astronautėsh, pjesė e serialeve televizivė tė fantashkencės.
  Kirurgu punon ulur pėrpara njė ekrani me lėvizje qė tė kujtojnė ato tė njė DJ, ose tė njė regjisori qė monton njė film.
  Nė gjysmėn e shekullit XXI-tė do tė realizohet njė ‘mikronėndetėse’ operuese qė do tė hyjė nė damarėt e trupit human, nė vend tė atyre urinar, ose riprodhues. Ndėrhyrje qė do tė jenė gati tė padukshme.
  Kirurgėt e gjeneratės sė re do tė jenė mė rehat, duke qenė se janė rritur me playstation dhe videogame. Madje edhe bisturia, thika prerėse do tė jetė prehistori. Sepse tė presėsh dhe tė qepėsh do tė bėhet tani me rreze dhe ultratinguj.
  Njė e ardhme e largėt? Jo, ėshtė madje, e tashme.
  Diagnostikimi dhe kirurgjia do tė bėhen me njė ndėrhyrje tė vetme. ‘Spitali i robotėve’ mund tė bėhet brenda njė kohe tė shkurtėr; njė grumbull komandash nė zemėr tė njė strukture, robot anestezist e kirurg, robot laborant qė analizon rrufeshėm gjithēka qė i kalon kolegu i tij, robor radioterapist nėse ėshtė e nevojshme, bluza me sensorė ndjeshmėrie pėr tė kontrolluar parametrat jetėsorė nė reanimacion, infermierė me katėr rrota nė repart dhe robot sanitarė qė kontrollojnė gjithēka.
  Gjithēka e mundur. Por njeriu, ku do tė jetė nė gjithė kėtė?
  "Gjithmonė i pranishėm, manovron dhe kontrollon. Pėr mė tepėr qė duhet tė rritet raporti human me pacientin. Pėrndryshe nė tė gjithė kėtė teknologji ka rrisk tė humbasėsh lidhjen thelbėsore nė raportin mjek-pacient"- thotė senatore Umberto Veronesi, kirurg onkolog nė ‘Istituto europeo di oncologia (Ieo) a Milano’.


  "Shekulli"

   Ora ėshtė Tue 07 Jul 2020, 13:58