Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  poeti ynė Brahim Avdyli

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:33

  Nga libri poetik

  ''NĖ HIJEN E ALPEVE''

  Rilindja,
  Prishtinė, 1983


  OPINGAVE TĖ MIA

  Poetėt e mėdhenj do tė qeshin
  me kėto vargje pėr ju

  do tė neveriten nga era e djersės
  dhe era e baltės.

  S’ka gjė,
  ata kanė tema tė mėdha-
  fjalori i tyre s’na pėrmban,

  le tė na pranojė kjo tokė
  ku hapin e lėshojmė pa drojė
  me estetikėn tonė kryeneēe-

  poetėt
  le tė kėrkojnė nėpėr libra
  fjalė tė mėdha!

  *) Me kėtė poezi programatike fillon botimi
  i poezive tė fillimit tė viteve ‘80. Ajo shpreh
  programin e poetit pėr ngjarjet e mėdha.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:34

  TORZO E SHPIRTIT TIM

  A mund tė komunikoni gjė me njerėzit
  unė dhe koha ju gjymtojmė nga pak-
  pjesėt e copėtuara veē unė ua njoh.

  Sa mėkat
  ju lindi dhe ju rris tė gjymta
  pėr ta bartur tėrė jetėn
  brengėn e fjalės sė pathėnė
  peshėn e fajit qė mė pėrvėlon.

  Kėshtu siē ju shoh
  vetėm mua mė lėndoni nė shpirt
  pse s’ua fala bukurinė-
  e vėrteta ėshtė e hidhur si vetė ju!

  Lindja juaj lindje e vėshtirė
  vargje tė mia-
  torzo e shpirtit tim!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:35

  !


  YLLI PIKONTE GJAK

  E kam hapur kopertinėn
  e historisė nė muzeume-

  nė bebėza dyshimi
  rrėnjėt m’i ka mbjellė

  dikush nė daulle
  hidhte vallen e ēoroditur

  nė sofrėn e shekujve
  zogut
  helm i pėrgaditej!

  Qiellit me re tė trembura
  ylli pikonte gjak….
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:36

  E VETEN
  E MADHĖRON ME FJALĖ

  Kur shqetėsimi i detit
  pėrplasej idhshėm brigjeve tė kohės
  dikush mbillte farėn e dėshtimit

  deti pėrkundte
  valėt e mllefit

  stuhitė pillnin diēka tė re nė kohė
  stėrkalat kaltėrorin qiellin…

  Kush i vodhi pra
  pranverat e mia-

  djalli nė mes tė njerėzve
  maskėn e ėngullit mbanė nė fytyrė,

  morden e shkep me lule
  e veten e madhėron me fjalė !
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:36

  PĖR AGUN
  E NJĖ ĖNDĖRRE

  Nė ē’breg do tė pėrplasen
  dallgėt e kėtij vėrshimi

  yllit tim sa rudha
  do t’i shtohen nė ballė

  shumė herė mė ke thėnė
  me zjarr mos luaj

  e thonjtė ke fshehur
  pėr agun e njė ėndėrre

  njė ditė do tė ēmendem
  me marrėzinė e sendeve

  dhe s’do tė jem tjetėr
  pos njė pikėquditėse e ngrirė!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:37

  !


  PJESĖT E EMRIT

  1. (Te ishuli i sirenave)

  Kah deti rrodha
  me lumin e dėshirave
  dashurinė si barkė - ėndėrrat vela
  grushtat plot rreze t’i sjellė nė Itakė

  Polifemi pėrtypte pogaēen e diellit
  te Ishulli i Sireneve kėndonte vdekja!

  E dallgėt e dhembjes sė pėrgjakur
  rrėmbyen lopėt e diellit-
  Popsekdoni e zgjoi detin nė stuhi,

  nė sytė e mi
  ėndėrrash shterrur
  Nimfa Kalipso mbolli mashtrimin-

  pjesėt e emrit humbėn nėpėr rėrė.

  2. (Bishti i cigares)

  Krejt ēka mė ka mbetur
  nuk mjafton pėr vargjet,

  nėse rastėsisht u desh tė gjendem
  nė mes valėve tė turbullta
  s’ėshtė e thėnė tė fundosem…

  Sa keq
  gjishtat duhet t’i djeg
  pėr ta kuptuar rėndėsinė e gjėrave tė mia !

  3. (Gota)

  E shterre burimin tim
  pėr etjet e huaja
  pjesa ime e mallkuar!

  Tash ke pėr tė pėlcitur
  prej zbraztėsisė

  si buzėt e mia do tė bjezgohesh!

  E shterre burimin tim
  gjithmonė nė duar tė huaja!

  4. (Guri i mullirit)

  Si su lodhe duke pėrtypur
  rruzat e bardha tė jetės
  mėkatar i rėndė,

  kur s’do tė kem asgjė
  do tė hash vetveten pa tjetėr!

  5. (Gurra)

  Hullive rrjedh
  damar i kthjelltė i trollit

  rrjedhėn tėnde
  nata s’e pėrgjum

  freskinė ta xhelosojnė
  djajtė dhe hyjnitė!

  6. (Pasqyra)

  Para teje
  nė maje tė flokut
  mė lulėzonte ēmendia

  sytė mė ngjanin
  nė varreza tė pa mbuluara !

  E mbaj mend-
  tė goditja
  si Moisiu ndėrgjegjen
  me shpatė tė zhveshur.

  7. (Shporta e grisur)

  Nė barkun tėnd tė plasur
  hija e natės shkujdesur fle

  damarėve tė njė filli tė mundur jete
  ylli fiket pėrvujatshėm e ngadalė
  si dhembja e gjėrave qė s’janė mė

  e asgjė nė dorėzėn e brejtur harrese

  asgjė nė boshllėkun tėnd
  pos viteve
  qė rrodhėn ndėr plagė !

  8. (Kėrruta)

  Thinjat e mia
  i bart mbi supe

  nganjėherė
  dridhesh nė ngashėrim
  pėr rininė e ikur djerrinave

  peshėn e viteve
  ma bart mbi supe,

  hapat e fundit m’i numėron.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:38

  .


  FLETĖ TĖ SHKĖPUTIRA

  Nė sallėn e ambullancės doganore
  Rezultatet e shikimit mjekėsor presim
  Spanja unė dhe Italia,

  grupuar sipas valigjeve tė dhembjes.

  Sa tė ngjarė ka kjo sallė
  me fytyrat tona-
  historira tė shkruara ndėr rrudha,

  Sytė-
  fletė tė shkėputura ndarjesh!

  Rentgeni
  nuk i lexon si unė zemrat tuaja
  as mushkėritė e grisura
  s’ua sheh dot rentgeni!

  (Chiasso, 1980)
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:39

  )


  BREGUT TĖ LIQENIT

  Shėtis bregut tė liqenit
  mė i quditshmi unė e vetmia,
  dielli varet pas kodre
  puhia fryen: vėrdallė ma sjell
  pėrfytyrimin e vendlindjes.
  Qe njė pėllumb nė qiell
  qe njė korb-zi pas
  qielli mbushet krrokamė pėrgjakjesh
  njė barkė e zbrazėt lėkundet mbi valė!
  …Nė kėtė shėtitje mbrėmjeje buzė liqenit
  brigjet e ėndėrres dhembja ime i rrah!

  (Locarno, 1980)
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:40

  ZOGJTĖ NĖ IKJE
  I PUSHTOJNĖ LARGĖSITĖ

  Zogjtė nė ikje pushtojnė largėsitė

  ndarja
  jehonė trishtimi
  binarėve tė kujtimit
  shpėrdanė dhembje

  zgjas duart tė tė mbėrrij-
  gishtave tė mi
  pikon vetmia

  heshtja vret fjalėn e pathėnė mbi buzė-

  zogjtė nė ikje pushtojnė largėsitė…
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:40

  …


  KUR DUA TĖ FLAS,
  MBETEM I PAGOJĖ

  Sa herė i ndez qirinjtė nė shpirt
  filloj pėrvuajtėshmėrisht tė digjem

  vjen shtėrgatė e zezė atėbotė
  e piramidat e sė vėrtetės m’i rrėzon.

  Sa herė i zgjoj damarėt e gjakut nė kėngė
  e zjarre nė zemėr i ndez
  pėr ata qė ngrihen nė hije

  vjen fantazmė e mjerė
  e mė lidhet nė dorė…

  Dhe kur dua tė flas
  mbetem i pagojė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:42

  SHTIGJEVE
  KAH DO TĖ VIJE TI

  Pres
  shtigjeve kah do tė vije ti
  shpesat ēelin
  shikimet drejtohen si lutje
  si pėrgėdhelje

  diku nė male bien lodrat!

  E pse tė mos mendoj
  se nė ēdo ēast
  mund ti dėgjoj hapat e tu mbi barė

  lules nė dorė aroma m’i zbehet ngadalė!

  …Shtigjeve kah do tė vije ti
  borė po bie, borė po bie-

  Diku nė male ulėrijnė ujqit!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:43

  !


  TĖ MERR E NUK TĖ KTHEN

  Nuk mund tė pajtohesha
  me vrimat e qiellit-
  frymėmarrjen e grisur

  dhe kaptova male
  prej humnere nė humnerė.

  Tash bulevardeve endem
  nė kėtė ferr neoni
  e s’di cili shteg
  lul-ėndėrrėn e kuqe ma rrit.

  Njė gjė e di-
  ka rrugė nė botė
  qė tė merr e nuk tė kthen

  ka diell nė botė
  qė ndrit e nuk tė nxen…

  (Sursee, 1982)
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 19 Sep 2008, 23:43

  TĖ MERR E NUK TĖ KTHEN

  Nuk mund tė pajtohesha
  me vrimat e qiellit-
  frymėmarrjen e grisur

  dhe kaptova male
  prej humnere nė humnerė.

  Tash bulevardeve endem
  nė kėtė ferr neoni
  e s’di cili shteg
  lul-ėndėrrėn e kuqe ma rrit.

  Njė gjė e di-
  ka rrugė nė botė
  qė tė merr e nuk tė kthen

  ka diell nė botė
  qė ndrit e nuk tė nxen…

  (Sursee, 1982)

  Sponsored content

  poeti ynė Brahim Avdyli Empty Re: poeti ynė Brahim Avdyli

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 04 Mar 2021, 01:10