Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Robert Ndrenika.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Robert Ndrenika. Empty Robert Ndrenika.

  Mesazh nga Administratori Sun 10 Aug 2008, 22:21

  Robert Ndrenika


  Robert Ndrenika lindi nė Vuno, Shqipėri nė 1942. Nė vitet 1960-1964 ka studiuar pėr aktor ne Shkollen e Larte "Aleksander Moisiu". Nga ky vit, deri me 1970, punon si aktor ne Teatrin "Skampa" te Elbasanit. Ne vitet 1970-1974 punon si aktor ne Teatrin e Institutit te Larte te Arteve (sot Akademia e Arteve), me pas ne Teatrin Kombetar, deri sa doli nė pension. Sot punon si aktor i lire.

  Ka qene nder aktoret qe ka pasur ngarkesen me te madhe ne teater dhe kinematografi. Nga dramaturgjia kombetare, midis te tjerash, ka interpretuar: "Besa" e S. Frasherit, "Ura" e M. Jeros, "Prefekti" i B.Levonjes, "Familja e peshkatarit" e S. Pitarkes, "Bashke me agimin" e K. Jakoves, "Midis dy njerezve" e K. Blushit, "Skenderbeu" i L Shllakut, "Gjenerali i ushtrise se vdekur" dhe “Stinė e mėrzitshme nė Olimp” tė I. Kadarese, "Lumi i vdekur" i J. Xoxes, "Fytyra e dyte" dhe "Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo" te D. Agollit, "Shkallet" dhe "Shtepia me dy porta" te R. Pulahes.

  Nga dramaturgjia e huaj mund te permendim "Shume zhurme pėr asgje", "Nata e dymbedhjete" dhe "Zbutja e kryeneēes" te Shekspirit, "I semuri pėr mend" dhe “Kopraci” tė Molierit, "Udha e larget" e Arbuzovit, "Luiza Miler" e Shilerit, "Prometeu" dhe "Njeriu qe pa vdekjen me sy" te V.Eftimiut, "Dashuri e tille” e Kohoutit, "Banja" e Majakovskit, "Arturo Ui" e Brehtit, "Vdekja e nje komisioneri" e Millerit, "Vizita e dames plake" e Dyrrenmatit, "Magjia e madhe” dhe “Cilindri” tė De Filipos, "Darka e te marreve" e Veberit, “6 vjet shtatzėnė” e Cikliropulosit, “Pulėbardha” e Ēehovit, “Histori zooparku” e Ollbit, etj.

  Ne kinematografi ka interpretuar mbi 30 filma, midis te cileve mund te permendim "Horizonte te hapura", "I teti ne bronx", "Kapedani", "Shtigje lufte", "Ne shtepine tone", "Koncert ne vitin 1936", "Bolero" etj.

  Ka punuar me regjisore teatri si Kujtim Spahivogli, Mihallaq Luarasi, Lec Shilaku, Piro Mani, Esat Oktrova, Drita Agolli, Gezim Kame, Fatos Haxhiraj, Kiēo Londo, Kastriot Ēipi, Hervin Ēuli, dhe kineastė si Dhimiter Anagnosti, Viktor Gjika, Muharrem Fejzo, Piro Milkani, Saimir Kumbaro, Vladimir Prifti, etj.

  Ne vitin 1979 i ėshtė akorduar titulli "Artist i Merituar" dhe ne vitin 1988 titulli "Artist i Popullit". Eshte nderuar me Kupen pėr Aktorin me tė Mire ne Festivalin Kombetar te Teatrit, me 1994, pėr rolin e Di Spetes ne shfaqjen "Magjia e Madhe", te De Filipos dhe ne Festivalin e Filmit te vitit 1979, pėr rolin e Prefektit ne filmin "Koncert ne vitin 1936".

  Pėr disa vite ka punuar si pedagog i mjeshtrise se aktorit dhe fjales artistike, ne degen e aktrimit, ne Institutin e Lartė te Arteve.


  Filmografia:

  -Tirana, viti zero - (2001) si Kujtimi
  - Parullat - (2001) si Lleshi
  - Bolero - (1997)
  - Botė e padukshme - (1987)...ANDONI
  - Pėrralle Nga e Kaluara - (1987) si Vangjeli
  - Vrasje nė gjueti - (1987)
  - Dhe vjen njė ditė - (1986)...ZENELI
  - Gurėt e shtėpisė sime - (1985)
  - Tre njerėz me guna - (1985)
  - Shirat e vjeshtės - (1984)...SOTIRI
  - Kohė e largėt - (1983) si Anastas Grigori
  - Besa e kuqe - (1982)
  - Era e ngrohtė e thellėsive - (1982) (TV)
  - Nėntori i dytė - (1982)...KARROCIERI
  - Vellezer dhe shoke - (1982)
  - Njė shoqe nga fshati - (1980)...AGUSHI
  - Ditėt qė sollėn pranverėn - (1979) (TV)
  - Mėsonjėtorja - (1979)...LYPESI
  - Nė shtepine tonė - (1979)..STEFI
  - Koncert nė vitin - 1936 (1978)...PREFEKTI
  - Shėmbja e idhujve - (1977)...XHANDARI
  - Emblema e dikurėshme - (1976) (TV)
  - Duke kėrkuar pesėorėshin - (1974) si Zeqo
  - Rruge te bardha - (1974)
  - Shtigje tė luftės - (1974)..SHABANI
  - Kryengritje nė pallat - (1972)
  - Odiseja e tifozave - (1972)
  - Kapedani - (1972) si Oficeri
  - Horizonte tė hapura - (1968) .... Azemi
  - Oshėtime nė bregdet - (1966)

   Similar topics

   -

   Ora ėshtė Tue 16 Jul 2024, 08:45