Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 29
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 16 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Armanda prej Fri 27 Apr 2012, 01:42

  Cilat jane ngjyrat qe dalin nga nje fishekzjarr?!

  Ngjyrat dalin nga elementet minerale te marra nga Toka. Stronciumi jep te kuqen e ndezur, bakri jep blune, sodiumi jep te verdhen dhe tallashi i hekurit dhe copat e qymyrgurit japin shkendijat e arta. Flaket e shndritshme dhe zhurma e forte vjen nga pudra e aluminit.
  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 29
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 16 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Armanda prej Fri 27 Apr 2012, 01:44

  Ka shumė njerėz qė mendojnė se krokodili nė tokė ėshtė I ngadalshėm dhe se vėshtirė lėviz. Kjo ėshtė njė bindje e gabuar, sepse praktika ka treguar qė krokodili mund tė arrijė nė tokė njė shpejtėsi deri nė pesėdhjetė kilometra nė orė. Nė kontinentin e Australisė krokodili ėshtė njė rrezik I madh pėr popullsinė e atij vendi. Ai ėshtė aq i shpejtė dhe i shkathėt sa mund tė zėrė edhe ndonjė qen qė ndahet nga i zoti. Nėpėr ujėrat e Australisė krokodilėt matin shpeshherė forcat e tyre edhe me peshkaqentė dhe ? pėsojnė kusarėt e detit. Pėr kėtė arsye peshkaqentė nuk hynė nė ato vende ku mund tė ketė krokodilė. Flitet qė njė kalimtar e pyet njė djalosh se a mos kishte peshkaqenė nė njė vend ku donte tė freskohej. Djaloshi pėrgjigjet, Jo kėtu nuk ka kurrė peshkaqen. Por kur ai turist i afrohet ujit, djaloshi shton - Kėtu nuk ka peshkaqen, sepse ata u frikėsohen shumė krokodilėve.
  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 29
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 16 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Armanda prej Fri 27 Apr 2012, 01:45

  I jane dashur 11 vjet per t’i rene botes perreth me biciklete. Heroi eshte nje shtetas japonez qe ka udhetuar 150 mije kilometra duke kaluar ne 130 shtete te ndryshme. Daisuke Nakanishi ishte nisur me korrik te 1998-es nga Alaska kur ishte vetem 28 vjec. Gjate udhetimit, Nakashini ka kaluar me bicikleten e tij ne SHBA, Meksike, ka vazhduar per ne Ameriken Qendrore dhe ka shkuar ne Panama nente muaj me vone, ne prill te 1999-es. Nga aty ka shkuar ne Peru, ka marre nje avion nga Lima per ne Stokholm dhe ka pershkuar Europen Veriore deri ne gusht te 2000-shit kur ka marre nje tjeter avion per ne Afrike, ku ka pedaluar per me shume se nje vit ne bregun lindor. Destinacionet e tjera ishin Australia, Zelanda e Re dhe Argjentina ku ka mberritur ne qershor te 2003-shit. Finishin e 100 mije kilometrave e ka prekur ne Lituani, nga ku ka shkuar ne Rusi, Gjeorgji, Evropen Jugore, perseri ne Afrike dhe Afriken e Jugut dhe me ne fund ne Azi, ne qytetin japonez te Osakas. Gjate udhetimit ai ka ndryshuar 82 rrota, 15 zinxhire, pese pedale dhe e ka shpuar rreth 300 here rrotat.

  Sponsored content

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 16 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 10 Apr 2020, 13:49