Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Administratori prej Sun 22 Jun 2008, 00:03

  Gjermani, pensionisten e zė gjumi nė dyqanin e shtretėrve:

  Njė pensioniste gjermane duhet tė dėrgohej nė shtėpi nga autoritetet, tė cilėt e gjetėn nė shtratin e njė dyqani mobiliesh. Gertrude Muller, 72-vjeēare njoftoi sigurimin kur u zgjua nė dyqanin e qytetit Luebz. Pėr fat tė keq, dyqani ishte mbyllur dhe ajo kishte mbetur e vetme. Zėdhėnėsi i policisė thotė: Me sa duket shtrati ndodhej nė njė cep tė dyqanit dhe stafi nuk e vuri re ndėrsa flinte pa bėrė zhurmė”. Ajo ishte futur tė provonte dyshekun dhe thotė se e vetmja gjė qė i kujtohej ishte kur i kishte thėnė shitėsit sa i rehatshėm dukej.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Pictur10
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 30
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga fjolla-1 prej Wed 25 Jun 2008, 19:30

  ZGJOHET PAS TETĖ VJETĖSH

  Polici Dokuen SH.B.A. u zgjua nga gjumi, ku kishte rėnė qė nė vitin 1988,pas njė goditje nė kokė nga njė i dehur. Porsa u zgjua, Dokueni nisi tė flasė dhe tė bėjė shaka me pjestarėt e familjes. Ai njohu dy djemtė e tij, tė cilėt ishin pesė dhe shtatė vjeē, kur i ati ra nė gjumė.

  KOMPJUTERI NUK FAVORIZON KRIJIMTARINĖ

  Rej Bredberi, shkrimtar amerikan i letėrsisė fantastiko-shkencore, tėrhoqi vėmendjen pėr rrezikun qė vjen nga arsimi, i cili mbėshtetet vetėm e vetėm nė kompjuterėt, dhe u angazhua pėr mė shumė kulturė letėrare.Sipas mendimit tė shkrimtarit, i cili ėshtė duke marrė pjesė nė njė panair ndėrkombėtar tė librit nė Buenos-Ajres, Interneti tė lė pa mend, veēse nė tė vėrtetė nuk mundėson zhvillimin e frymės krijuese. Duke komentuar tėrheqjen e librit para fotografisė dhe kompjuterve, Bredberi tha se libri ėshtė njė punė personale. "Kur shkoni nė shtrat, mund tė merrni me vete vetėm njė libėr ose njė person". Me gjithatė, ai e pranoi se videoja ka epėrsitė e veta, meqenėse i krijon mundėsi njeriut tė shohė mė shumė filma e tė njoh kulturėn dhe historinė e popujve tė tjerė. Bredberi, 77-vjeēar, ėshtė autor i romanit "Farenhajt 451" dhe i "Kronikės marsiane".

  E KA DITUR APO JO

  Uiliam Xhening Brajani nė cilėsinė e ministrit tė Punėve tė Jashtme tė SHBA-ve nė hapjen solemne tė kanalit tė Panamasė nė vitin 1915 e ka ftuar marinėn luftarake zvicerane tė marrė pjesė nė solemnitetin e rastit. Bėhet pyetja se vallė ministri me tė vėrtetė nuk e ka ditur se Zvicra nuk ka dalje nė det ose ka menduar se Zvicra e mban marinėn luftarake vetėm pėr shkak tė liqenit tė Gjenevės!!!

  SHAKA E KRIPSHME, SHUMĖ E KRIPSHME

  Zoti Kristi, pronar tridhjetepesėvjeēar i njė lokali nate nė Manēester, u kthye i lodhur nė shtėpi dhe hyri drejt nė vaskė pėr t'u freskuar me ujin e vakėt. Kur deshi t'i lante flokėt, konstatoi se shamponė nuk e kishte afėr, prandaj e luti tė birint'ia afronte shishen. I biri e dėgjoi pa fjalė. E kur zoti Kristi i fėrkoi flokėt, vėrejti se me shamponė nuk ishte diēka nė rregull. Kur edhe pėr herė tė dytė qiti shampo nė kokė, klithi i tmerruar-grushti iu mbush plot dhe sa mė shumė qė i fėrkonte aqė mė shumė i binin flokėt. Atėherė vendosi ta shikonte etiketėn. Me shkronja tė mėdha shkruante: depilator ( masė pėr heqjen e qimeve).

  Kur tė nesėrmen shkoi nė lokalin e tij, myshterinjtė e rregullt asesi s'mund tė kuptonin se pse pronari Kris e kishte rrojtur kokėn kur kishte pasur flokė aq tė bukur e tė dendur. E,sa i pėrket Krisit si babė, ai asnjėherė nuk mundi tė zbulojė mos ishte vallė kjo shaka e tė birit tė tij.

  KOINCIDENCA TĖ PABESUESHME

  Abraham Linkolni, presidenti i SHBA-sė pėr herė tė parė hyri nė Kongres mė 1847. U zgjodh president mė 1860. E vrau nė Uashington Xhon Uillks Buth njė ditė tė premte, duke e goditur prapa kokės. Linkolni shoqėrohej nga bashkėshortja. Vrasėsi ishte lindur mė 1839. Abrahami Linkolni u zėvendėsua nga Endrrjy Xhonson, i cili ishte demokrat nga jugu. Xhonsoni ishte lindur mė 1808. Sekretari i Linkolnit quhej Kenedi. Ditėn e vrasjes ai e kėshilloi presidentin tė mos shkonte nė teatėr, ku Buth shtiu mbi presidentin dhe vrapoi drejt njė depoje.

  Xhon Ficxhelard Kenedi hyri pėr herė tė parė nė Kongres mė 1947. U zgjodh president i SHBA-sė mė1960. U vra nė Dallas njė ditė tė premte nga Li Havri Osvald, i cili e qėlloi nė kokė. Kenedi shoqėrohej nga bashkėshortja Zhaklina, vrasėsi ishte i lindur mė 1939. Xhon Kenedi u zėvendėsua nga Lindon Xhonsoni, i cili ishte demokrat nga jugu.

  PIKTURA

  Nė vitin 1961, Muzeu i artit modern nė Nju Jork e ekspozoi pikturėn "Anija" tė Anri Matisit (1869-1954), doajenit tė njohur nė pikturė me emrin fovizėm. Plot dyzet e shtatė ditė vizituesit mahniteshin nga vepra e tij e atėherė dikush vėrejti rastėsisht se piktura e tij ka qenė e ekspozuar mbrapshtė.

  VEZA MĖ E MADHE NĖ BOTĖ

  Vezėn mė tė madhe e ka bėrė njė struc (shpend qė jeton nė shkretira tė nxehta) nga Madagas**** dhe ėshtė e madhe sa 180 vezė pulash. Zogu ishte 3m. i gjatė, por nuk mund tė fluturonte. Si kėto vezė, ekzistojnė vetėm 30 kokra nė tėrė botėn. Shumica gjenden nėpėr muze, vetėm tri janė marrė nga privatėt. Njėra prej tyre ėshtė veza mė e shtrenjtė e blerė deri mė sot. Nuk besohet se ndonjė njeri do tė dėshironte tė paguante kaq shumė para pėr njė kokėrr vezė.

  E PABESUESHME, POR E VĖRTETĖ

  Njė kamion, qė ka transportuar vezė, ka dalė nga rruga dhe ėshtė rrokullisur nė njė humnerė tė thellė, por, besoni apo jo, me kėtė rast janė thyer vetėm 30 vezė. Timonin e kėtij kamioni e ka pasur nė dorė shoferi Norman Beli nga Sutporti (Angli).

  KU JANĖ OXHAQET?

  Kur ka pėrfunduar ndėrtimi i hotelit "Huard" nė Baltimor, ekspertėt kanė vendosur kazanėt pėr ngrohje qendrore dhe e kanė ndezur zjarrin. Atėherė nga dritaret dhe dyert e ndėrtesės ka filluar tė dalė tymi dhe ėshtė konstatuar se mjeshtrit kanė harruar t'i ndėrtojnė oxhaqet.

  NĖSE NUK KENI PUNĖ...

  Njėfar Antonio Gomesh*t nga Portugalia, duke qenė pa punė , iu kujtua tė konkurojė nė rekortet e Ginisit me njė mėnyrė origjinale tė veprimit-duke qėndruar ulur. Ai kėtė rekord e arriti pa lėvizur nga vendi plot pesėmbėdhjetė orė e dy minuta. Kėshtu, Antonio vazhdon tė fitojė edhe tė ardhura. Kudo qė shkon, si njeri i rekordeve tė Ginisit, ai rri ulur sa mė gjatė tė jetė e undur dhe, nė bazė tė kėsaj, merr edhe shpėrblime.

  NJĖ E PUTHUR NĖ MĖNGJES ZGJAT JETĖN

  Tė dashuruarit puthen me kėnaqėsi nė ēdo kohė, por pak veta e dinė se e puthura nė mėngjes pėrcakton humorin e ditės. Disa shkencėtar anglezė kanė vėrtetuar, se burrat qė nė mėngjes zgjohen nga njė puthje e ėmbėl, ose e vrullshme e me pasion nga bashėkshortet, jetojnė pesė vjetė mė shumė. E njėjta gjė vlen edhe pėr gratė. E puthura pakėson stresin sipas studiuesve. Ajo forcon qarkullimin e gjakut, qetėson sistemin nervor, bėn nė enėt e gjakut tė depėrtojė mė shumė oksigjen. Sa mė shpesh puthen njerėzit, aq mė shumė jetojnė. Prandaj mos harroni tė putheni nesėr me bashkėshorten nė mėngjez kur zghoheni, kėshillojnė shkencėtarėt anglezė.

  TREVJEĒEARĖT QĖ LEXOJNĖ PA PENGESA

  Binjakėt trevjeēarė kinezė, vėla e motėr ce Xen dhe Ce Fan Xhuan nga Shanduni i Shangajit, u regjistruan nė librin e rekordeve tė Ginisit, sepse lexojnė 2.400 karaktere ( shenja shkronjash kineze ) dhe 1000 fjalė anglisht. Vajza ka filluar t'i lexojė gazetat fjalė, qysh nė moshėn 1 vjeēarė e gjysnė dhe tani ato pėrparojnė gati paralelisht. Si krahasim i aftėsive pėrmendet fakti se pėr shkrim leximin aftėsohet kur tė lexojė 3.000 karaktere, kurse akademikėt dinė 80.000 prej 100.000 karaktereve tė leksikut kinez.

  BURRI BURRĖ

  Nė Ugandė burrat vendosin:Nėse do tė dalin gratė e tyre nė zjedhjet presidenciale dhe poqese qėndrimi politik i grave tė tyre, nuk pajtohet me at tė "Zotit tė shtėpisė", atėherė tua marrin kartonin zjedhės.

  PĖRSHĖNDETJE

  Pjestarėt e fisit Masai tė Tanzanisė, nė shenjė pėrshėndetjeje e nderimi tė thellė me rastin e takimit ose tė ndarjes, pėrshtyjnė njėri-tjetrin.

  DY ORĖ MĖ HERĖT

  Nėse nga Londra fluturoni me "konkord" pėr nė Nju-Jork, atje do tė arrini dy orė pra se jeni nisur.

  DUHET TA DIMĖ SE...

  Gjatė njė viti bimėt e tokės thithin 150 miliardė ton karbon e 25 miliardė tonė hidrogjen dhe nxjerrin nė atmosferė 400 miliardė tonė oksigjen.

  ***

  Nga njė metėr kub dru pishe, pas pėrpunimit me lėndė tė ndryshme, pėrgatiten 2.000 palė ēorape ose 5.00 fustanė.

  ***

  Nė Gadishullin e Floridės nė SHBA, rritet i ashtuquajturi dru sapuni. Frytet e tij tė pjekura pėrdoren pėr larjen e teshave dhe formojnė shkumė njė lloj si sapuni. Banorėt vendas nuk pėrdorin sapun tjetėr pėr tė larė teshat.


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:10

  -Kremi qė i rrit gjinjtė:

  Femrat britanike pėr njė kohė shumė tė shkurtė kanė blerė tė gjithė kremin e nxjerrė nė treg, pėr tė cilin pretendohet se shpejton rritjen e gjinjve.
  Kremin e ri pėr rritjen e gjinjve, tė quajtur "Boob Job", e ka
  nxjerrė nė treg pronarja e njė linje kozmetike pėr kujdesin ndaj lėkurės, Maria Hatzistefanis.
  Produkti fillimisht kishte dalė nė njė dyqan tė specializuar pėr shitjen e produkteve tė reja, mirėpo pas shitjes sė shpejtė, drejtoria e firmės kishte porositur menjėherė dėrgesėn tjetėr.
  Ky produkt revolucionar I kozmetikės, nė vendin ku vendoset nė mėnyrė tė dukshme e forcon lėkurėn dhe rrit vėllimin e gjinjve.
  Duket se britaniket janė shumė tė mahnitura me kremin ēudibėrės dhe janė thellė tė bindura se me ndihmėn e preparatit kozmetik, I cili kushton 15 funta, do t'i rritin gjinjtė e tyre pa ndėrhyrje kirurgjike.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:11

  -Punėt monotone tė mpijnė mendjen

  Shkencėtarėt kanė zbuluar se njerėzve qė bėjnė punė monotone, u mpihet truri.
  Kjo nuk ėshtė dhe aq ēudi.
  Duke monitoruar zonėn e trurit, ata janė nė gjendje tė parashikojnė nėse dikush do tė bėjė ndonjė gabim para se ta bėjnė.
  "Ekziston diēka e brendshme qė thotė se truri ka nevojė pėr pushim dhe ju s'mund tė bėni asgjė pėr ta ndryshuar", thotė autori i studimit, doktor Tom Eichele nga Universiteti I Norvegjisė. Kur kjo ndodh, gjaku qarkullon nė atė pjesėn tė trurit qė ėshtė mė aktiv nė gjendje pushimi.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:11

  -Te shkrihesh se qeshuri per te fituar nje cmim 3100 $:

  Njė mėsuese anglishteje nga Bankoku ėshtė shkrirė gazit pėr tė fituar njė konkurs. 54-vjecarja tajlandeze fitoi konkursin botėror tė sė qeshurės mė qesharake mė tė zhurmshme e mė tė gjatė. Konkurrenca ka qenė e madhe pėr 136 pjesėmarrėsit por Jitrat Wongsomboon arriti tė mundė rivalėt pasi qeshi pėr plot 12 minuta dhe 26 sekonda rresht nė njė nivel mbresėlėnės prej 110 decibelėsh.
  Cmimi i parė ishte 3100 dollarė dhe njė certifikatė e larė nė ar. Gjithashtu Jitrati do ti bjerė rreth e rrotull botės pėr tė shpalosur talentin e saj tė vecantė. Nė finale kishin arritur 26 konkurent nga 112 vende tė ndryshme. Pjesė e konkursit ishin dhe kostumet tradicionale vendase e shumėllojshmėria nuk mungoi as nė kėtė drejtim pasi pjesėmarrėsit ishin qė nga Liberia, Anglia, Suedia, Republika Ceke, Hollanda, Franca, si dhe Tailanda. Pjesmarrėsja mė e madhe nė moshė ishte njė 66-vjecare qė kishte fituar konkursin 10 vjet mė parė ndėrsa mė e vogla ishte vetėm 9 vjec.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:12

  -Sheh sekretaren nudo nė gazetė dhe vendos t'i paguajė operacionin pėr njė gjoks te ri:

  I ka mjaftuar tė shohė kopertinėn pėr tė vrapuar nė "shpėtim" tė saj. Njė konsulent financiar nga Dresda nė Gjermaninė lindore ka paguar pėr gjoksin e ri tė sekretares se tij pasi e pa kėtė tė fundit nudo nė gazetėn gjermane "Bild", ku ajo kishte pozuar si "vajza- kopertinė". Rasti ėshtė bėrė publik nga vetė "Bild", e pėrditshmja mė e lexuar nė Gjermani qė cdo ditė hapet me njė vajzė nudo nė kopertinėn e saj. 28 vjeēarja Klaudia, me profesion sekretare dhe mis shkurti i "Bild" ishte ankuar, megjithė cmimin e marrė, pėr pėrmasat e vogla tė gjoksit tė saj.
  Pasi mėsoi problemin e sekretares sė vet, shefi i saj, 29 vjecari Marco Bauschke pagoi 4500 euro pėr ndėrhyrjen e kirurgjisė plastike qė e bėri tė renė tė lumtur pėr gjoksin e saj tashmė me numėr mė tė madh. "Kisha dėshirė t'i plotėsoja dėshirėn dhe pagova pėr operacionin nė gjoks" tha Bauschke. Gruaja, pasi kaluan 8 javėt e kovaleshencės, pozoi menjėherė pėr "Bilt" duke treguar kėshtu gjoksin e ri, 2 numra mė te mėdhenj se origjinali.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:13

  -Zbulohen gjurmet e gishterinjve dhe duarve te Leonardo da Vincit ne 2 piktura:

  Zbulohen gjurmet e gishterinjve te Leonardo da Vincit ne pikturen "Martiri i Shen Katerines". Zbulimi eshte bere nga karabinieret e Investigimit Shkencor te Kietit, ne Milano te Italise. Ekspertet e analizes tekniko-shkencore te Ushtrise (Racis) kane analizuar javet e kaluara dy piktura te mjeshtrit, "Martirin e Shen Katerines" dhe "La Madone de Laroque".
  Hetimi fillestar, qe u krye ne Muzeun e Historise se Shkences Biomjekesore te universitetit "G. d'Annunzio" ne Kieti, i udhehequr nga Luixhi Kapaso- nxori ne pah nje situate komplet te paparashikuar; pervec gjurmeve te disa duarve (te evidentuara keto ne pikturen "La Madone de Laroque"), ne pikturen e "Shen Katerines" u gjeten edhe disa gjurme dixhitale te rralla e "te mundshme" gishterinjsh.
  Rezultatet perfundimtare te hetimit do te behen publike ne daten 19 maj nga Luixhi Kapaso, drejtor i qendres universitare muzeale te universitetit "G. d'Annunzio", Alesandro vecozi, drejtor i "Muzeut Ideal" te Vincit dhe nga kolonel Xhanfranko de Fulvio, komandant i repartie Datiloskopik preventiv te Racis.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:13

  -Njeriu me i shendoshe ne bote thyen rekord te ri, humb me shume peshe:

  Manuel Uribe nė Meksikė ėshtė njeriu mė obez nė botė, tashmė ka thyer njė rekord tjetėr si njeriu qė ka humbur mė shumė peshė. Shtrati i tij mund tė shihet nga njė derė e hapur, ku ai pėlqen tė bashkėbisedojė me fqinjėt e tij pėr tė larguar mėrzinė.
  Certifikata qė vėrteton thyerjen e rekordit Gines ėshtė varur nė murin e dhomės sė gjumit. Uribe, i cili peshon sa njė kamion i vogėl dhe pak mė shumė se gjysėm toni, ka gjashtė vjet qė nuk lėviz nga shtrati pasi ėshtė shumė i rėndė. Deri tani ai ka humbur 235 kile qė nga marsi i vitit 2006 nė njė dietė me bazė rrushi, omletė vetėm me tė bardhė veze, peshk, pulė, perime dhe kikirika. Uribe filloi tė shėndoshej nė vitin 1990 kur punonte nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės si teknik kompjuterash. Dhe kur u kthye ne Meksikė ai peshonte 560 kile.
  Fotografitė qė tregojė kur mbėrriti nė Florida dhe Teksas bėjnė tė qartė transformimin e madh tė tij. I braktisur nga bashkėshortja e tij Uribe ka bėrė njė apel nė televizionin shtetėror meksikan, duke ngjallur kėshtu njė interes tė madh ndėrkombėtar. Uribe shpreson qė muajin tjetėr tė mund tė dalė nga shtėpia, pėr herė tė tretė nė gjashtė vjet, pėr tė festuar 43-vjetorin e tij.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:14

  -Nju Jork, udheton ne tualetin e nje avioni, ngre padi ndaj kompanise:

  Padit nje kompani amerikane ajrore per poshterim. Ngjarja ka ndodhur ne Nju Jork ku Gokhan Mutlu ka ngritur kallezim penal ndaj kompanise "jetBlue" pasi ne shkurt te ketij viti ka udhetuar me njerin nga aeroplanet e linjes San Diego- Nju Jork, por jo si gjithe pasagjeret e tjere, pasi ka qendruar ne tualetin e avionit.
  Ne padine e tij, zoti Mutlu thote se "kur mbėrriti nė muajin shkurt te kontrolli pėr tė udhėtuar me linjėn ajrore "jetBlue" nga San Diegoja pėr nė Nju Jork u informua se nuk kishte vende. Por ai u lejua tė hipte nė bordin e avionit, pasi njė stjuardesė kishte pranuar t'ia linte vendin e saj dhe tė udhėtonte nė njė "vend tė rezervuar" pėr punonjėsit e linjės ajrore".
  Por pas 90 minutash fluturim, piloti i tha Mutlus se stjuardesa nuk ndihej rehat dhe se ai duhej tė qėndronte nė tualet pėr pjesėn tjetėr tė udhėtimit. Sipas padise piloti u zemėrua nga ngurrimi i Mutlus duke i thene atij se "duhej tė ishte mirėnjohės qė ndodhej nė bord".
  Ne vijim thuhet se nė njė pjesė tė udhėtimit, avioni ndeshi nė rryma ajrore dhe Mutlu u ul nė tualet pa rripin e sigurimit. Per gjithe kete ngjarje, paditesi kėrkoi 2 milionė dollarė kompensim, pasi sipas tij ai ka pesuar nje "poshtėrim tė madh". Nga ana tjeter kompania ajrore "JetBlue" nuk ka komentuar ngjarjen.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:14

  -Angli, ble celular ne internet, gjen numrat e telefonit te personave VIP:

  Nje grua angleze ka blere nje celular ne rrjetin e internetit, eBay dhe ka gjetur gjithcka, numrat e telefonave te VIP-ave si dhe detajet mbi llogarite e tyre ne Zvicer.
  Gail Lynch, pasi ka marr telefonin, ka zbuluar se ne memorien e tij vec te tjereve, ishin numrat e telefonit te dukeshes se Jorkut, Sarah Ferguson dhe ate te liderit te konservatorevem David Cameron.
  "Nuk mund ta besoja", thote ajo, "te gjithe numrat dhe detajet kishin ngelur ne telefon. Fshiva gjithcka, por vazhdojne te vijne emaile".


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:15

  -Ne Portugali tani divorci online ne internet!

  Derisa interneti mos t'iu ndaje! Eshte pikerisht rasti per ta thene kete shprehje duke pare te rejat per divorcin ne Portugali. Duke perjashtuar radhet e gjata burokratike dhe shpenzimet astronomike, vetem me nje klik te mausit te kompjuterit mund te zgjidhet martesa.
  Per te reduktuar shpenzimet e divorcit dhe radhet burokratike ne Portugali eshte inauguruar "Cyber-Divorci". Mjaftojne vetem 20 minuta te shpejta dhe nje kompjuter per te zgjidhur martesen, nje karte identiteti elektronike dhe ndjesia e fajit. Sa kushton? As dhe nje qindarke dhe eshte i sigurt 100 per qind. Mjafton vetem te kesh nje kompjuter dhe te hysh ne webin, www.divorcionahora.com, te kesh softwarein e Microsoft Word dhe karta e identitetit elektronike me firme dixhitale.
  Por ne Portugali, zgjidhja e marteses nepermjet internetit mund te behet vetem kur keni rene dakord per pasurine, skeni femije dhe te mira te perbashketa. Edhe procedura eshte e thjeshte, mjafton te hysh ne web, te plotesosh formularin, duke perfshire dhe certifikante e lindjes dhe te marteses. Kur te vjen pergjigja e "regjistrit civil" duhet vetem te vendosesh paswordin e identitetit elektronik.
  Sigurisht, jo te gjithe portugezet e kane dokumentin elektronik, nderkohe qe procesi i pajisjes perfundon ne qershor. ISTAT i Portugalise shpjegon se kjo mund te mos hap probleme pasi 93.5 per qind e divorceve ne Portugali jane konsensuale.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 478f843eb50393eb697b0b8
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Scarface prej Tue 07 Oct 2008, 01:02

  -Kine, shpiket ngrohja solare duke perdorur shishet e birres:

  Nje fshatar kinez ka krijuar ngrohjen e ujit me ane te diellit, duke perdorur vetem shishet e birres dhe tuba kallcuku. Shishet e birres jane vendosur ne radhe, te gjitha te lidhura me tuba te cilat lejojne ujin e ftohte te kaloje ne to dhe te ngrohet nga dielli.
  "E krijova kete per nenen time. Une dua qe ajo te kete dush te ngrohte ne cdo kohe dhe kjo eshte e rehatshme", thote Ma Yanjun, marangozi nga fshati Qiqiao, provinca e Shaanxi ne Kine. "Nje ngrohes i vertet uji solar eshte shume i shtrenjte per mua, dhe per kete me erdhi ne mendje idea te krijoje nje te tille per vete. Shpresoj qe kjo shpikje te promovohet ne gjithe vendin, dhe te lejoje nenat ne zonat e pazhvilluara qe te kene dush me uje te ngrohte", shton ai.
  Ma Yanjun ka ndihmuar me shume se 20 familje ne fshatin e tij qe te instalojne ngrohesin solar me shishe birre. Ai thote se do te ndertoje nje tualet publik per fshatin, duke perdorur shpikjen e tij, kur ai te kete para per te blere shishet e birres.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Scarface prej Tue 07 Oct 2008, 01:02

  -Kine, portreti me i madh ne bote per Diten e Nenes, siperfaqja 9 mije m2:

  Nje kompani kineze po printon ate qe do te jete fotografia me e madhe ne bote per Diten e Nenes. Portreti i nje nene me fytyre te qeshur do te jete me i madh se nje fushe futbolli, 9 mije metra katrore.
  Projekti kushton me shume se 70 mije paund, dhe organizuesve i eshte dashur me shume se tre muaj per te gjetur gruan me te mire per te pozuar per foton. Drejtuesi Li, i cili gjithashtu shpreh deshiren per te hyre ne librin e rekordeve kineze thote: "Ne duam te gjejme buzeqeshjen e nje nene me te mire ne kete qytet". Kompania e printimit Chongqing Changhong, e cila thote se kjo eshte porosia e tyre me e madhe, po punojne 24 ore ne dite per te perfunduar kete fotografi ne kohe, ne daten 11 Maj, dita e Nenes qe festohet ne Kine.
  "Zakonisht ne perdorim vetem dy tone leter printimi, por kjo kerkon 4.4 tone, dhe ne duhet te blejme shtese", thote menaxheri i kompanise, Shen per gazeten Chongqing Business Daily. Eshte kaq e madhe per tu printuar e tera, dhe per kete po printohet ne topa letre te cilat do te ngjiten bashke per te bere portretin gjigand. "Printeri po punon 24 ore ne 24, prej 20 ditesh dhe kemi edhe dhjete dite", shton Shen.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Scarface prej Thu 16 Oct 2008, 01:33

  -Basti per jeten, nje pacient i fiton doktorit pese mije paund sepse jetoi:

  Tete muaj me pare mjeku i thote 58-vjecarit, Jon Matthews nga Milton Keynes, "Mos bej plane per Krishtlindje", per shkak se nuk do te mund te jetonte nga semundja e rende. Por ai gjithashtu vuri nje bast prej 100 paundesh me doktorin qe do te mbijetonte. Matthews thote "Ne kete kohe, vitin e shkuar une kontaktova me doktorin William Hill dhe ata me dhane nje probabilitet 50/1 per te mbijetuar".
  Mjeku e diagnostikoi 58-vjecarin me Meso-thelioma, nje forme e gjate e kancerit, ne prill te 2006. "Ata thane qe maksimumi qe do jetoj pas diagnostikimit eshte pikerisht 25 muaj, por sot jane 25 muaj dhe nje jave", shton Matthews.
  Graham Sharpe, zedhenesi i mjekut Willaim Hill thote "Asnjehere skam qene kaq i kenaqur sa te paguaje nje klienti fitues 5 mije paund". Matthews thote se gjysmen e parave do ti jape per bamiresi ne luften kunder kancerit.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Scarface prej Thu 16 Oct 2008, 01:33

  -Itali, restorant ne burg, kuzhinieret mesojne te burgosurit te gatuajne:

  Nėn vėzhgimin e rreptė tė rojeve tė armatosura, njė skuadėr kuzhinierėsh dhe kamarierėsh kanė pėrgatitur njė menu tė pasur, nė atė qė mund tė cilėsohet si restoranti mė ekskluziv tė Italisė.
  Restoranti nė fjalė ndodhet pikėrisht nė njė burg tė sigurisė sė lartė ku tė burgosurit janė dėnuar pėr vjedhje me armė, dhe vrasje. Kjo ėshtė pjesė e njė projekti i cili mbledh para pėr bamirėsi, si dhe ka pėr objektiv qė tė burgosurit tė mėsojnė tė gatuajnė gjė qė mund ti ndihmojė nė gjetjen e njė vendi pune pas daljes nga burgu.
  Gjithsesi kuzhinierėve iu duhet njė leje e vecantė pėr tė pėrdorur thikėn. Burgu Voltera kthehet nė njė restorant vetėm disa netė nė vit. Madje kuzhinerė tė vendeve pranė burgut vijnė tė bashkėpunojnė me tė burgosurit.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Scarface prej Thu 30 Oct 2008, 03:22

  -Indi, hedhin femijen nga 15 metra lartesi per te vertetuar qe eshte me fat:

  Pėr tė vėrtetur qė fėmija ėshtė me fat myslimanė dhe hinduistė nė Solapur ne pjesėn perėndimore tė Indisė e hedhin foshnjėn nga 15 metra lartėsi. Praktika e cuditshmė nė fakt ėshtė traditė dhe zakonisht bebet hidhen nga njė kullė e i presin poshtė me carcaf.
  Besimtarėt thonė se ky ritual daton rreth 500 vjet dhe mund tė kryhet vetėm nga ato ciftė qė janė bekuar me njė fėmijė pasi kanė shkėmbyer betimet nė vendin e shenjtė Baba Sheikh Umar Saheb 'Dargah' nė Solapur. E ndėrsa njė veprim i tillė nė mbarė botėn do tė konsiderohej cmenduri apo dhe supersticion i ekzagjertuar pėr besmnitarėt indianė kjo praktikė u bėn mirė shėndetit te bebeve e i bėn mė tė fortė.
  Banorėt thonė se nuk ka ndodhur kurrė asnjė incident e foshnjat nuk janė gjymtuar fizikisht nė asnjė rast por dicka tė tillė Kritikėt qė kanė ndjekur nga afėr praktikėn e kanė tė vėshtirė ta besojnė. Rituali thonė ata ėshtė i palogjikshėm e duhet tė ndaloihet nga qeveria indiane.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Scarfa10
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 02:47

  Pema mė e vjetėr ne bote

  Shkencėtarėt po pėrpiqen tė gjejnė njė mėnyrė pėr klonimin e gjėsė sė gjallė mė tė vjetėr nė tokė. Ėshtė fjalė pėr njė pemė qė vazhdon tė jetojė prej disa mijėra vjetėsh dhe mund tė vazhdojė tė jetojė pėr disa mijėra vjet tė tjera. Pėr mijėra vjet pisha e quajtur Methusela vazhdon qėndrojė kohės pėrballė erėrave tė ftohta malore diku rreth 250 kilometra nga La Vegasit. Nė vitet 50 shkencėtarėt zbuluan se kjo lloj peme ėshtė organizmi i gjallė mė i vjetėr qė ekziston nė botė, afro 4 mijė e 500 vjeēare. Shkencėtari Edmund Schuman arriti nė kėtė pėrfundim pasi analizoi mostra tė lėvozhgės sė pishės dhe pasi numėroi rathėt e trungut tė saj. Sipas pėrllogaritejve, thotė profesor Tom Harlan i universitetit tė Arizonės, filizi i kėsaj peme u shfaq rreth 8,700 mė parė dhe qė nga ajo kohė nuk ka pushuar sė rrituri nė lartėsi e diametėr. Leroy Johnson i shėrbimeve pyjore thotė se Methusela duket se ėshtė e pėrjetėshme dhe gjithmonė rritet. Asnjė e dhėnė nuk tregon tė kundėrtėn. Pema rritet, me ngadalė por rritet. Duket se rritja e ngadaltė po e vazhdueshme mund tė jetė njė nga tė fshehtat e jetėgjatėsisė sė saj, thotė Leroy Johnson. Vendndodhja e saktė e kėsaj peme ėshtė sekret dhe dihet vetėm nga zyrtarėt e shėrbimeve pyjore dhe shkencėtarėt. Njė pėrpjekje e kohėve tė fundit pėr klonimin e saj nuk pati sukses, por shkencėtarėt tė cilėt shpresojnė se njė ditė do t’a zbulojnė sekretin e jetėgjatėsisė sė kėsaj pishe, do tė pėrpiqen pėrsėri pėr ta klonuar atė.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 02:48

  Angli, 12-vjecari 2.1 metra qe akoma vazhdon te rritet

  Brenden Adams ėshtė 12 vjeē, por gjatėsia e tij i ka kaluar tė 2.1 metrat. Edhe pse miqtė thonė se Brenden ėshtė njė fėmijė i zakonshėm, duket qartė qė ai nuk ėshtė si tė tjerėt. Atij i duhet tė ulė kokėn kur kalon nėpėr dyer dhe tė ulet anash nė bankėn e shkollės, sepse gjunjėt nuk e lejojnė. Nėna e tij pėrdor njė makinė shumė tė madhe dhe i duhet ta ulė reshtin e dytė tė ndenjėseve, tė ulet nė rreshtin e tretė dhe t’i shtrijė kėmbėt deri nė ndenjėset e para. Shkaku? Doktorėt thonė se ėshtė njė ērregullim kromozomik. Qė nė moshėn 8-vjeēare kishte masėn trupore tė njė tė rrituri dhe rritja vazhdon.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 02:49

  Kartolina mberrin 79 vjet me vonese

  Njė ēift ėshtė bėrė marrėsi i njė kartoline tė dėrguar 79 vite mė parė.
  Arthur Davies dhe partnerja e tij, June Nicolopolous morėn kartolinėn
  nė shtėpinė e tyre nė Lacon Road, East Dulwich. Ajo ishte adresuar pėr
  zotin dhe zonjėn Richardson, mė datė 1929 dhe ishte dėrguar nga
  Burnham-on-Crouch, Essex. “Mendimi i parė ishte se bėhej fjalė pėr
  shaka”, thotė zonja Davies. “Por kur pashė zarfin ku ishte, vura re se
  ishte “Royal Mail” dhe shkruante se ky artikull ishte vonuar nė postė.
  “Ti pret qė disa letra tė jenė vetėm disa ditė tė vonuara, por 79 vite
  janė gati njė shekull”, shton ajo. Njė zėdhėnės i “Royal Mail” thotė:
  “Ėshtė e pamundur tė vendosėsh me saktėsi se ēfarė i ka ndodhur kėsaj
  kartoline”


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Text_150
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga shpirti_omel prej Mon 05 Jan 2009, 13:57

  Me operacion kunder gjumit 19-oresh  Tangshan, Kine - Nje burre kinez i cili me heret bente mesatarisht 19 ore gjume,tani ka reduktuar kohen qe ai kalon ne shtrat ne diq me pak se 10 ore ,pas operimit ne hunde dhe ne fyt ne njeren nga klinikat e qytetit Tangshan ne Kine .Siē raporton agjenisia e lajmeve Xinhua ,Meng Qiang po vuan nga nje forme e rende e sindromit te gjumit ,te njohur si "sas" (sleep apnea syndrome),i cili rrezikonte te vdiste ne gjume, ne rast se nuk do ti nenshtrohej brenda disa muajsh intervenimit kirurgjik.Mjeket konfirmuan se 35 vjeqari me gjatesi 177cm dhe me peshe mbi 90 kg ,qe sipas tyre eshte nje peshe shume e rrezikshme per gjumin e tij 19 oresh. Meng eshte sheruar ne spital per operim pasi qe dy motrat e tij u binden se intervenimi kirurgjik ne hunde dhe ne fyt mund te permirsoje dukshem kualitetin e tij te jetes. "Ai e leshoje spitalin me buzqeshje ne fetyre dhe me 10 kg me pak.Tani po flen mesatarisht nga 9-10 ore ne dite" citoi agjencia Xinhua nga nje familjare e z.Meng


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga shpirti_omel prej Mon 05 Jan 2009, 13:58

  Ēdo 40 sekonda ndodh njė vetėvrasje nė botė  Ēdo 40 sekonda ndodh njė vetėvrasje nė botė, apo rreth njė milionė tė tilla nė vit, dhe kjo shifėr ka tė ngjarė tė rritet nė dy dekadat e ardhshme, janė shprehur ekspertė ndėrkombėtarė tė shėndetit.

  Megjithėse meshkujt rreth moshės gjashtėdhjetėvjeēare,mosha e pensionit, pa dyshim qė ka tė ngjarė tė vdesin nga shkaqe natyrale, numri i vetėvrasjeve ndėrmjet grupmoshave 15 dhe 29 vjeē po rritet, kryesisht pėr shkak tė posedimit tė armėve, u shprehėn ekspertėt nė njė konferencė shtypi.
  "Vetėvrasja ėshtė njė problem i madh i shėndetit publik dhe zė 1,5 pėr qind tė kostos sė pėrgjithshme tė sėmundjeve nė shoqėrinė botėrore", deklaroi Jose Bertolote, spedialist i shėndetit mendor nė Organizatėn Botėrore tė Shėndetėsisė. "Por, kjo dukuri mund tė jetė e parandalueshme nė rast se publiku do tė ndėrgjegjėsohet pėr problemin dhe nė rast se qeveritė, do tė demostrojnė vullnetin politik pėr ta trajtuar atė", deklaroi Lars Mehlum, president i Shoqatės Ndėrkombėtare pėr Parandalimin e Vetėvrasjes me qendėr nė Paris.
  Mehlum, profesor i psikologjisė nė Universitetin e Oslos nė Norvegji, wshtw shprehur se studimet e kryera nė shumė vende, tregonin se kufizimet lidhur me pėrdorimin e armėve tė zjarrit, veēanėrisht te tė rinjtė, sillnin pakėsime tė numrit tė vetėvrasjeve.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Administratori prej Sun 27 Jun 2010, 22:13

  Seksi oral. provokn Kancer...
  Sipas njė studimi nga njė grup i studiuesve britanik seksi oral rrit rrezikun e zhvillimit tė kancerit ne gruke (oropharyngeal).
  Rritja e viteve tė fundit do tė jetė 50% dhe shkaku ėshtė Papilloma Virus Human (HPV), i njohur si virus pėrgjegjės pėr 80% tė rasteve tė kancerit tė qafės sė mitrės, i cili shkaktohet pėrmes praktikės sė seksit oral .
  Kėrkimet, nė veēanti, kane treguar se rreziku i zhvillimit tė kancerit eshte rritur 25% te personat qė kanė kryer marrėdhėnie seksuale me gjashtė ose mė shumė partnerė tė ndryshem dhe trefishon pėr ata qė kryejne seks oral me katėr apo mė shumė njerėz.
  Studimi zbuloi se ne Shtetet e Bashkuara 60% – 80% tė biopsive me kancerit oropharyngeal z7gjendej prania e virusit HPV.
  Kanceri i qafės ėshtė shkaku i dytė kryesor i vdekjes sė kancerit tė grave nė Europė midis grupmoshes 15 dhe 44 vjec pas kancerit tė gjirit dhe vetėm nė Itali rastet qe janė diagnostikuar pėr ēdo vit 3500 paciente dhe vdekjet janė mė shumė se 1000.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Administratori prej Sun 27 Jun 2010, 22:14

  Pyetja me e klikuar ne Google, eshte: -Si behet seksi?!
  Si behet seks?
  Kjo eshte pyetja qe per momentin rezulton te jete ne vendin e pare ne renditjen e Google, me 10 milion e 800 mije klikime, pasuar edhe nga ajo “Si behet per here te pare?”.
  Per te mos folur pastaj per miliona klikime nga te rinjte dhe adoleshentet ne mbare boten per te gjetur me cdo kusht pergjigjen e pyetjes “Si duhet te puthesh?”.
  Pyetje ne fakt qe kerkojne pergjigje dhe ne pamundesi per te pyetur familjen apo shoket, te rinjte preferohen te lundrojne ne web, aty ku mendojne se nuk i sheh njeri.
  Por ja qe edhe aty brenda eshte dikush qe i monitoron dhe nga ky vezhgim u vu re se interesimi i te rinjve per gjetjen e pergjigjeve te pyetjeve te lartpermendura, ishte kaq i madh.
  Hyrja eshte sidomos e madhe ne faqet ku jepen keshilla profesionale te eksperteve lidhur me keto pyetje qe mbarin nje bote te tere kurioziteti ne radhen e adoleshenteve.
  Ne lidhje me kete, profesor Stefano Palanti, psikiater dhe studiues ne fushen e crregullimeve, i cili eshte duke shkruar nje liber ne lidhje me internetin, pohon se ky i fundit eshte kthyer edhe ne nje instrument edukimi, i cili deri dje nuk ekzistonte.
  Sipas tij, eshte pikerisht intimiteti qe te dhuron interneti, ai qe i afron me shume me te rinjte drejt zbulimit te te fshehtave qe vertiten ne mendjen e tyre, si seksi apo puthja e pare.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Administratori prej Sun 27 Jun 2010, 22:16

  Seksi ne mengjes...
  Tė bėrit dashuri nė mėngjes pėrveēse njė pėrshėndetje shumė e veēantė pėr tė nisur ditėn, ėshtė edhe njė mėnyrė qė ndikon mjaft pozitivisht nė humorin, fizikun, marrėdhėnien tuaj nė ēift, por mbi tė gjitha aftėsinė e ngjizjes. Ora ideale, madje gjysmė ore ėshtė nga 6.30 deri nė orėn 7.00, para mėngjesit sepse dihet ėshtė mė mirė tė ndjehesh i lehtė para se tė bėsh seks. Sipas specialistėve tė njė qendre kėrkimore nė qytetin e Torinos, ēelėsi pėr tė ngjizur njė fėmijė tė shėndetshėm ėshtė pėrmes aktivitetit seksual tė mėngjesit. Nė mbrėmje kam momente nė tė cilat, larg nga aktivitetet e pėrditshme ēiftet mund tė kenė intimitetin e tyre tė qetė dhe tė ēlirėt, por ėshtė e vėrtetė qė ndonjėherė nė mbrėmje partnerėt ndihen tė lodhur dhe mė dėshirėn e vetme pėr tė fjetur gjumė. Mėngjesi tė fal njė ndjesi totalisht tė ndryshme, me mendjen e freskėt, trupin e qetėsuar.


  ________________________________
  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Pictur10
  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 29
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Armanda prej Fri 27 Apr 2012, 01:41

  Sa do te ngriheshin detet nese akulli antarktik do te shkrinte?!

  Akullnaja e Antarktides mban gati 90 per qind te akullit te botes dhe 70 per qind te ujit te saj te fresket. Nese i gjithe akulli do te shkrinte, niveli i detit do te rritej me 220 kembe, ose do te arrinte lartesine e nje ndertese me 20 kate. Shkencetaret e dine se procesi i shkrirjes ka filluar. Kombet e Bashkuara thone se me e keqja qe mund te ndodhe, ne varesi te rritjes se temperaturave te ajrit globale, eshte qe detet te rriten me 1 meter deri ne vitin 2100.

  Sponsored content

  Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor. - Faqe 15 Empty Re: Kuriozitete tė ndryshme anembanė rruzullit tokėsor.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 10 Apr 2020, 12:39