Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  A e dini se...???!!!

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Sat 19 Jul 2008, 02:58

  A E DINI SE..?!

  ...sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.

  ...jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė..

  ...dielli mund tė nxėrė brenda tij njė milion Toka.
  ...grimcat e hekurit tė gjetura nė Hėnė dhe tė sjella nė Tokė kanė njė veti tė veēantė, ato nuk ndryshken

  ...nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin.

  ...flokėt dhe thonjtė vazhdojnė tė rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur

  ...20% e energjisė sė trupit pėrdoret nga truri

  ...nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qenie tė gjalla.

  ...pėrgjatė 75 vjetėsh jetė kalon mė tepėr se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lėng nėpėr zorrė.

  ...i pari qė ka filluar shėrbimin postar ka qenė Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shėrbimi postar bėhej me kuaj dhe me deve.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Sat 19 Jul 2008, 02:59

  ...nė shekullin e X, Raziu bėri operacionin e parė me qepje, ku pejtė e nevojshėm i pėrgatiti nga zorrėt e kafshėvė.

  ...portreti i Raziut, mjek dhe filozof i dėgjuar arab, i cili u bė i dėgjuar sidomos me veprėn e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur nė Universitetin e Prixhetonit.

  ...mjeku musliman Eraziu i njohur nė Evropė si Razes ka shkruar 220 vepra mjekėsore ku disa prej tyre janė Enciklopedi.

  ...nė qytetin e Hamburgut nė Gjermani ka 27 xhamia.

  ...nė Romė ndodhet xhamia mė e madhe nė Evropė.

  ...pėr herė tė parė koncepti i sinusit dhe i kosinusit nė trigonometri ėshtė fytur nga shkencėtari arab Batani. Tabelėn e parė tė sinuesve e bėri Hasan El-Marakeshi mė 1299.

  ...nė vitin 1957 mbreti i Francės Henri i III themeloi nė Paris katedrėn e gjuhės arabe qė tė lehtėsojė zhvillimin e studimeve mjeksore.

  ...Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatė gjithė jetės sė tij ndėrtoi jo mė pak se 355 ndėrtesa apo komplekse: 81 xhami tė mėdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujėsjedhėsa. Kryevepra e tij ėshtė Xhamija Selimije e ndėrtuar nė vitin 1522. Nė baz tė projekteve tė tij ndėrmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndėrtua Xhamia Blu.

  ...nė Kostarikė ėshtė zbuluar njė majmun me gjatėsi 4.3 metra. Sipas kėtij zbulimi del se Kin Kongu i njohur nė film mund tė ketė qenė i vėrtetė !!

  ...televizioni i parė u zbulua nga J. L. Bajd, mė 1928.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 19 Jul 2008, 23:28

  ...automobili i parė u konstruktua nga Karl Benz mė 1885.

  ...vėllezėrit Orvil dhe Virbur Urajt, mė 17 dhjetor tė vitit 1903 tė parėn bėnė fluturimin me aeroplan motorik nė Kiti Hejk tė SHBA-ve.

  ...telefonin e parė e zbuloi Aleksandėr Graham Bell, me 1875.

  ...qyteti mė i madh nė botė ėshtė Meksiko Siti dhe ka mbi pesėmbėdhjetė milionė banorė.

  ...oqeani mė i madh ėshtė Paqėsori. Sipėrfaqja e tij ėshtė 179.680.000. km. katrorė kurse oqeani mė i vogėl ėshtė Oqeani i Ngrirė i Veriut qė ka 14.090.000 km. katrorė.

  ...gadishulli mė i madh nė botė ėshtė ai i Arabisė, me sipėrfaqe 2.730.000 km. katrorė.

  ...thellėsia mė e madhe nė botė ėshtė nė ishujt Mariana, e quajtur Ēalenger. Kjo thellėsi arrinė nė 11.033 metra.

  ...ndėrsa ishulli mė i madh nė botė ėshtė Grenlanda me sipėrfaqe 2.175.600 km. katrorė.

  ...pika mė e lartė nė botė ėshtė Mont Everest. Lartėsia e saj arrinė nė 8.848 metra. Pėr herė tė parė e pushtuan alpinistėt e Zelandės sė Re, me nė krye Edmund Hilarin, mė 29 maj 1953

  ...nervi optik i syrit pėrbėhet prej 500 mijė fijesh tė cilat nėse renditen njėra pas tjetrės do tė arrijnė gjatėsinė 60 kilometra.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 19 Jul 2008, 23:29

  ...nė mjedisin e hapur kur nuk fryejnė erėrat, zėri i njeriut mund tė dėgjohet 200 metra larg.

  ...gratė e fisit Bambara tė cilėt jetojnė nė Senegal, tėrė trupin e lyejnė me baltė tė kuqe.

  ...skandinavėt dikur kan prodhuar litarė shumė tė fortė duke shfrytėzuar rrėnjėt e drunjėve sidomos tė pishės.

  ...nė vitin 1795 njė nėnpunės nė Berlin tė parit i lindi ideja qė shtėpitė nė qytet tė shėnoheshin me numra, kurse emėrimi i rrugėve ėshtė bėrė shumė mė vonė.

  ...vendasit nga ujdhesa Bolia nė Indonezi gjatė levrimit tė arės ia qesin rreth qafės kaut thesin e mbushur me gurė tė rėndė nė mėnyrė qė t'ia ndalojnė shpejtėsinė gjatė lėvrimit

  ...piktori i njohur Leonardo da Vinēi ka qenė shumė i fuqishėm, ai ka mundur me duar tė kėpus patkoin e hekurit.

  ...sipas shkencėtarėve amerikanė, Hėna ēdo njė mijė vjet largohet nga Toka pėr 20 metra pėr shkak tė dobėsimit tė fuqisė tėrheqėse tė Tokės - gravitacionit.

  ...ezkimezėt kur e lėshojnė shtėpinė patjetėr e rrėzojnė sė paku njė pjesė tė shtėpive tė tyre tė ndėrtuar prej akulli nė mėnyrė qė ajo tė mos bėhet strehim i shpirtrave tė kėqinj.

  ...fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit ėshtė "Uaston hajde kėtu - mė duhesh" dhe ėshtė thėn nga shpikesi i telefonit Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij Uaston. Ai e mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876

  ...njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 19 Jul 2008, 23:31

  ...zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave. Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.

  ...thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.

  ...per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.

  ...ne c'do liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.

  ...elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.

  ...bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.

  ...ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe (gjuhesh te vogla). Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte

  ...Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

  ...se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.

  ...syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Text_150
  SyKaltra
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 19 Jul 2008, 23:32

  ...ne trurin e maceve ka 32 muskuj.

  ...Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.

  ...ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.

  ...nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.

  ...kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

  ...Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

  ...planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

  ...ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

  ...dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

  ...ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.  ________________________________
  A e dini se...???!!! Text_150
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Administratori prej Mon 21 Jul 2008, 21:50

  ...vetem mushkonjat femra piskojne.

  ...lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
  96% e sallatorit, eshte uje.

  ...ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe
  ...thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra

  ...njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.

  ...c'do dite ne bote lindin 250.000 njerez.

  ...ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.

  ...brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.

  ...femra mė e gjatė nė botė ėshtė Sandy Allen. Ajo ėshtė e gjatė 2.35 m.
  .
  ..Gottlieb Daimler e ka shpikur taksin e parė nė botė nė vitin 1897. Ky taksi quhej Daimler Victoria dhe kishte taksimetėr.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Pictur10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Tue 22 Jul 2008, 23:13

  ...biēikleta e parė, e cila ėshtė konstruktuar nė vitin 1817 nga Baron Von Drais nuk ka pasur pedale. Njerėzit thjesht e drejtonin kėtė biēikletė duke ecur. Mė pas, nė vitin 1865, pedalet iu shtuan kėsaj biēiklete dhe kėshtu njerėzit filluan ta ngisnin biēikletėn. Biēikletat bėheshin nga druri.

  ...Enciklopedia mė e vjetėr e cila ekziston sot ėshtė shkruar nė shekullin e parė nga njė dijetar romak, i quajtur Plini i Vjetėr. Kjo enciklopedi quhej Historia natyrore dhe pėrbėhej nga 37 vėllime.

  ...CD-ja ėshtė shpikur nga Philips dhe Sony nė vitin 1980.

  ...makina e shkrimit ėshtė shpikur nga hungarezi Qwert Yuiop, i cili e la “nėnshkrimin” e tij nė tastierė.

  ...nėse i ndani flokėt nė anėn e djathtė, atėherė keni lindur si mishngrėnės. Nėse i ndani flokėt nė anėn e majtė, atėherė konstrukti i juaj fizik dhe psikologjik anon kah vegjetarianėt.

  ...peshkaqenėt nuk kanė fshikėza tė ajrit, prandaj duhet tė notojnė vazhdimisht pėrndryshe do tė fundoseshin.

  ...topi i futbollit ka 32 panele.

  ...fasulja e kuqe ju ndihmon tė dukeni mė tė ri. Ministria e Bujqėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės e ka radhitur fasulen e kuqe nė vendin e tretė si artikull ushqimor, tė pasur me antioksidues.

  ...konet e akullores janė shėrbyer pėr herė tė parė nė vitin 1904 nė panairin e qytetit St. Louis, MO.

  ...shimpanzetė mund tė mėsojnė ta njohin vetveten nė pasqyrė, kurse llojet e tjera tė majmunėve nuk mund ta bėjnė njė gjė tė tillė.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Tue 22 Jul 2008, 23:14

  ...kanguri i porsalindur ėshtė aq i vogėl sa mund tė vendoset nė njė lugė tė ēajit.

  ...produkti i parė i cili ka pasur barkod ka qenė ēamēakėzi i firmės Wrigley’s.

  ...qumėshti i lepurit ėshtė qumėshti me mė shumė kalori nė mesin e tė gjithė gjitarėve.

  ...pėr dallim prej njerėzve, kanarinat mund t’i rigjenerojnė qelizat e tyre tė trurit.

  ...nė mjedisin e hapur kur nuk fryejnė erėrat, zėri i njeriut mund tė dėgjohet 200 metra larg.

  ...nė vitin 1795 njė nėnpunės nė Berlin tė parit i lindi ideja qė shtėpitė nė qytet tė shėnoheshin me numra, kurse emėrimi i rrugėve ėshtė bėrė shumė mė vonė.

  ...elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.

  ...bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.

  ...ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe (gjuhesh te vogla). Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte

  ...Kuba ishte vendi i dyte ne bote mbas USA qe kishte televizor me ngjyra. (1959)


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Tue 22 Jul 2008, 23:15

  ...c'do here qe teshtim zemra ndalon se punuari per nje sekond...

  ...Rusia eshte 127 here me e madhe nga Bangladeshi por popullsin e kane pothuajse te njejte....

  ...toka rretullohet rreth dellit me shpejtesi 108000km/ore.

  ...populli i Hollandes eshte populli me i gjate ne Evrop.

  ...peshkaqenet nuk i ze kanceri..

  ...urithet durojne me shume se devet dhe gamilet pa uje...

  ...lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

  ...nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.


  ...lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

  ...Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me me shume se 1.5 miliarde banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Sat 26 Jul 2008, 23:26

  ...rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

  ...flutura mė e madhe nė Botė ėshtė 270 centimetra katror.

  ...maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.

  ...romani i parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.

  ...piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare

  ...nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin 1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.

  ...ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

  ...gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri nė mushkėri vetėm pėr 6 s.

  ...me 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me I pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.

  ...mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia i pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Sat 26 Jul 2008, 23:27

  ...nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.


  ...gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

  ...gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.

  ...gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė

  ...konsumimi I tepruar I kafesė mund tė ēojė nė rritjen e kolesterolit nė gjak

  ...njerėzit qė pijnė ēaj mė shumė se kafe, janė mė tė mbrojtur nga disa lloj kanceresh, si i zorrėve, i stomakut, i melēisė etj

  ...pija freskuese qė shitet mė sė shumti nė Botė ėshtė “Coca Cola”. Ajo shitet nė mbi 135 vende tė Botės dhe brenda ditės konsumohen mė shumė se 250 milion shishe.---

  ...libri i parė i shtypur nė Botė ėshtė paraqitur mė 11 maj 1868. Ka qenė njė shkrim Indian me titull “E nesėrmja e Diamantit” i pėrkthyer nė gjuhėn kineze. Botimi pėrmban gjashtė fleta tė tekstit dhe tė gravurave me figurėn e Budės---

  ...bota pėr ēdo vit shtohet pėr 80-90 milion njerėz, kurse dyfishohet nė ēdo 30-tė vite.---

  ...anija TITANIK u lėshua nė det nė vitin 1912 dhe u mbyt nė lundrimin e tij tė parė, pasi u pėrplas me njė ajsberg! Kapaciteti i saj ka qenė 46.000 tonelata, kishte njė gjatėsi prej 268 metra dhe lartėsi prej 53 metra. Nė tė mund tė udhėtonin 1343 persona, pėrvec 885 qė ishin nė ekuipazhin e tij!


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Sat 26 Jul 2008, 23:28

  ...kėrmilli lėviz me shpejtėsi 0.05 km/orė!

  ...breshka lėviz me shpejtėsi 0.37 km/orė!

  ...strucėt mund tė vrapojnė me shpejtėsi rreth 70 km/orė!

  ...macet mund tė vrapojne deri nė 50 km/orė, ky ėshtė njė lajm i keq pėr Mijtė sepse ata vrapojnė vetėm 10 km/ore!

  ...pėllumbat mund tė fluturojnė me shpejtėsi 85 km/orė.

  ...lakuriqi i Natės mund tė lėvizė me shpejtėsi 52 km/orė!

  ...rrezja ekuatoriale e tokės ėshtė 6.378.388 m.

  ...rrezja polare ėshtė 6.356.912 m.

  ...perimetri i rrethit meridional ėshtė 40.009.152 m.

  ...perimetri i ekuatorit ėshtė 40.076.594 m.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Sat 26 Jul 2008, 23:29

  ...sipėrfaqja e pėrgjithshme e tokės ėshtė 510.200.000 km2.

  ...sipėrfaqja e tokave tė zhytura ėshtė 149.600.000 km2.

  ...sipėrfaqja e oqeaneve ėshtė 360.650.000 km2.

  ...sipėrfaqja e liqeneve ėshtė 1.7 milionė km2.

  ...vėllimi i tokės ėshtė 1.083.319.780.000 km3.

  ...largėsia mesatare Tokė-Diell ėshtė 149.509.000 km.

  ...largėsia mesatare Tokė-Hėnė ėshtė 384.365 km.!

  ...acidi nitrik (NHO3) ėshtė acidi mė i fortė dhe mė i vjetėr!

  ...ndėrtesa mė e lartė nė botė ndodhet nė TAJVAN dhe ėshtė me lartėsi 580 metėr!

  ...familja mbretėrore Shqiptare ka ndėrruar 172 herė shtėpinė!


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Sat 26 Jul 2008, 23:30

  ...Singapori ka dendėsinė mė tė madhe tė popullsisė nė botė me 5380 banorė/km2!

  ...Mongolia ka dendėsinė mė tė vogėl tė popullsisė nė botė me 1,6 banorė/km2!

  ...temperatura mė e lartė nė tokė ėshtė regjistruar nė EL-AZIZ (Libi) dhe ishte 57,8“C!

  ...temperatura mė e ulėt nė tokė ėshtė regjistruar nė stacionin Rostok (Antarktidė) dhe ishte -89,6“C!---

  ...c'do ditė nė botė kontrollohen rreth 3milionė pasaporta udhėtarėsh, qė po tė vendosen njėra mbi tjetrėn, do tė arrijnė njė lartėsi me mijėra kilometra.

  ...Titaniku ėshtė anija qė konsiderohet si anija e parė gjigante nė botė. Kapaciteti ka qenė 46000 ton, me gjatėsi 268 m dhe lartėsi 53 m. Mund tė udhėtonin 1343 udhėtarė, ndėrsa tani, si anija mė gjigante ėshtė anija "Freedom" e cila peshon 2,7 milionė ton, gjatėsi prej 1296 m dhe lartėsi 105 m, ku mund tė udhėtojnė 65 000 veta, nė 20 000 apartamente, pra njė qytet i tėrė lundrues.

  ...brenda ditės bėhen rreth 45000 fluturime ajrore, duke transportuar mbi 3,5 milionė udhėtarė.

  ...sot nė tė gjithė botėn qarkullojnė rreth 630 milionė automobila dhe ēdo ditė nė botė prodhohen rreth 137.000 automjete

  ...tuneli mė i madh nėn det ėshtė ai i Sekanit nė Japoni me gjatėsi 53850m.

  ...aeroporti mė i madh i botės ėshtė HEK LAP KOK nė Hong Kong me sipėrfaqe 1248 ha.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Sat 26 Jul 2008, 23:30

  ...temperatura mė e lartė e regjistruar nė botė, ėshtė 57,5 gradė, nė Elaziz tė Libisė (Afrikė), kurse mė e ulėta u regjistrua nė stacionin Vostok Antarktidė me -89,6 gradė.

  ...biblioteka me e madhe nė botė, gjendet ne Kryeqytetin amerikan, Washington. Kjo bibliotekė u ndėrtua me 24 Prill 1800. Nė tė gjenden 107 milionė shkrime tė tė gjitha llojeve.


  ...ndėrtesa mė e lartė prej 558 metrave ėshtė duke u ndėrtuar nė Xhakarta tė Indonezisė.

  ...Palos quhet limani spanjoll (port) prej ku u nis Kristofor Kolombi (nė pranverėn e vitit 1492) pėr nė Indi; nė tė vėrtetė ai kishte mbėrritur nė Amerikė. Dhe kėshtu ai sot konsiderohet si zbulues i Amerikės.

  ...nė fund tė jetės sė tij, trupi ka prodhuar 950 kilometėr flokė, ndėrsa sytė janė mbyllur rreth 415 milionė herė. Edhe nė moshė tė vjetėr, asnjė eshtėr e njeriut nuk ėshtė mė e vjetėr se 20 vjet sepse eshtrat pėrtėrihen rregullisht.

  ...nė Zelandėn e Re, ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.

  ...James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditė para kohės sė lindjes, duke qenė bebja mė e vogėl e lindur qė arriti tė jetojė. Nė lindjen e tij, mė 20 Maj 1987, nė Ottawa, Ontario (Kanada) peshonte vetėm 624 gr.

  ...nėna mė e vjetėr ėshtė Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali). Sipas statistikave, nė korrik tė vitit 1994, nė moshėn 63-vjeēare, ajo lindi njė djalė.


  ...qukapiku mund ta godasė drurin deri nė 25 herė brenda njė sekonde.

  ...portieri Jose Luis Chilavert, shėnoi 49 gola gjatė ndeshjeve nė klubin e tij dhe ekipit kombėtar ndėrmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000. Nė librin e Rekordeve ai prezantohet nėn titullin: "Portier apo
  sulmues"


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Scarface prej Sat 26 Jul 2008, 23:31

  ...substanca mė e ėmbėl nuk ėshtė sheqeri por njė proteinė qė quhet Thaumatin. Ajo fitohet nga mbėshtjellėsi i farės sė njė bime tė quajtur Thaumatoccocus Danielli dhe ėshtė 61.500 herė mė e ėmbėl se sheqeri i zakonshėm. Kjo bimė rritet nė disa vende tė Afrikės Perėndimore.

  ...milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė


  ...peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodh, vetėm pas 10 min.


  ...DNA (nga analiza e sė cilės marrim vesh atėsinė e fėmijės) ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliardė atomesh dhe pėrmban 1 milionė faqe njohuri.

  ...sot, tė gjitha bletėt e botės, brenda njė dite prodhojnė rreth 3.000 tonė mjaltė.


  ...sipas "Shoqėrive tė Bashkuara Biblike", Bibla (ose pjesė tė saj) ėshtė pėrkthyer nė mė shumė se 2 200 gjuhė! Megjithatė, kjo ėshtė vetėm njė e treta e 6 500 gjuhėve tė botės qė njihen sot.

  ...tė shikuarit e shumė tė televizionit e dėmton shumė kujtesėn, kėshtu qė, si kundėrveprim mund tė zgjidhni fjalėkryqe dhe po ashtu edhe tė hani shumė peshk. Kėtė hulumtim e ka bėrė shkencėtari australian, Nensi Paēanom, nė njė anketė online, tė publikuar nga "Reuters".

  ...nė vitin 1795, njė nėpunėsi nė Berlin i lindi ideja qė shtėpitė nė qytet tė shėnoheshin me numra, kurse emėrimi i rrugėve ėshtė bėrė shumė mė vonė.

  ...skandinavėt dikur kanė prodhuar litarė shumė tė fortė duke shfrytėzuar rrėnjėt e drurėve, sidomos tė pishės.

  ...nervi optik i syrit pėrbėhet prej 500 mijė fijesh, tė cilat nėse renditen njėra pas tjetrės do tė arrinin gjatėsinė 60 kilometra.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Scarfa10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Administratori prej Sun 10 Aug 2008, 22:22

  ...pika mė e lartė nė botė, ėshtė Mont Everest. Lartėsia e saj arrin nė 8.848 metra. Pėr herė tė parė e pushtuan alpinistėt e Zelandės sė Re, me nė krye Edmund Hilarin, mė 29 maj 1953.

  ...thellėsia mė e madhe detare nė botė, ėshtė nė ishujt Mariana. Kjo thellėsi arrin nė 11.033 metra.

  ...ishulli mė i madh nė botė ėshtė Grenlanda, me sipėrfaqe 2.175.600 km katror. Gadishulli mė i madh nė botė ėshtė ai i Arabisė, me sipėrfaqe 2.730.000 km/katrorė. Oqeani mė i madh ėshtė Paqėsori. Sipėrfaqja e tij ėshtė 179.680.000 km/katrorė. Kurse oqeani mė i vogėl ėshtė Oqeani i Ngrirė i Veriut, qė ka 14.090.000 km/ katrorė.

  ...qyteti mė i madh nė botė ėshtė Meksiko Siti dhe ka mbi pesėmbėdhjetė milionė banorė.

  ...telefonin e parė e zbuloi Aleksandėr Graham Bell, mė 1875.

  ...vėllezėrit Orvil dhe Virbur Urajt, mė 17 dhjetor tė vitit 1903, tė parėn bėnė fluturimin me aeroplan motorik nė Kiti Hejk tė SHBA-ve.


  ...ora mė e saktė e botės, gabon vetėm njė sekondė nė 200 milion vjet. Nė njė dyqan tė mbushur me orė tė vjetra, asnjėra prej tyre nuk rreh njėlloj. Kjo sepse minutė pas minute, javė pas jave, shumica e pajisjeve qė masin kohėn e humbin saktėsinė.

  ...afro 70 lloje qeniesh tė gjalla janė nė gjendje "tė bėjnė punėn" e sizmologėve.

  ...217 milionė njerėz luajnė pėrditė lojėra online.

  ...Kirk Daglas, ky aktor i famshėm ka xhiruar 82 filma. K.Daglas ka origjinė ēifute dhe emri i vėrtetė i tij ėshtė Issur Danielovich. Kėtė emėr e ndėrroi pasi mbaroi gjimnazin, pėr shkak tė diskriminimeve qė iu bėnė sepse ishte ēifut.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Administratori prej Fri 05 Sep 2008, 22:43

  ...Streptomicina, ėshtė antibiotik qė ėshtė zbuluar mė 1944 nga shkencėtari Sallman Vacllav.

  ...forcat bėrthamore janė me intensitet mė tė madh se tė gjitha forcat e tjera tė njohura nė natyrė.

  ...Anglia konsiderohet si djepi i partive politike.

  ...Shqipėria zė vendin e shtatė nė botė pėr pėrdoruesit e duhanit nė raport me numrin e popullsisė. 800 mijė paketa shiten nė ditė, ose secili pi nga 19 cigare.

  ...elefanti afrikan, me gjithė peshėn e tij tė rėndė, mund tė vrapojė me shpejtėsi rreth 40 km/h duke ia kaluar edhe njeriut.

  ...nė botė, raca e bardhė pėrfshin 46% tė popullsisė sė pėrgjithshme botėrore, raca e verdhė 36%, raca e zezė 6% dhe racat e pėrziera 12%.

  ...Budizmi, emri i kėtij besimi rrjedh nga themeluesi i tij, Gaudam Budi (580-460 p.e.s.). Djepi i Budizmit ėshtė nė Nepal, buzė Himalajeve.

  ...vezėn mė tė madhe e ka bėrė njė struc (shpend qė jeton nė shkretėtira tė nxehta) nga Madagas dhe ėshtė e madhe sa 180 vezė pulash. Zogu ishte 3 m i gjatė, por nuk mund tė fluturonte. Si kėto vezė, ekzistojnė vetėm 30 kokrra nė tėrė botėn. Shumica gjenden nėpėr muze, vetėm tre janė marrė nga privatėt. Njėra prej tyre ėshtė veza mė e shtrenjtė e blerė deri mė sot. Nuk besohet se ndonjė njėri do tė dėshironte tė paguante kaq shumė para pėr njė kokėrr vezė.

  ...nėse nga Londra do tė fluturonit me "Konkord" (avion qė nuk pėrdoret mė pėr shkak tė njė tragjedie) pėr nė Nju-Jork, atje do tė arrinit pėr dy orė.


  ...mamaja e kėrcimit modern, Isadora Duncan, vdiq nė vitin 1927 pėr shkak tė shallit tė firmosur qė e vishte gjithmonė. Gazeta “New York Times” shkruan nė 15 shtator 1927 “Automobili po ecte me shpejtėsi kur shalli me mėndafsh tė fortė u rrotullua tek rrota e makinės. Ajo uli kokėn dhe u pėrplas me njė shkėmb”.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Administratori prej Fri 05 Sep 2008, 22:44

  ...Ray Chapman nga Kleveland ėshtė njeriu i vetėm qė ėshtė vrarė nė njė fushė bejsbolli. Nė atė kohė lojtarėt e bejsbollit e bėnin pis njė top para se ta hidhnin qė ai qė e qėllonte tė mos e shihte. Nė 6 gusht 1920, gjatė njė loje kundėr “Neė York Yankees”, Carl Mays, i hodhi njė top tė tillė Chapman, qė i ra nė kokė dhe i mori jetėn.

  ...ethet e tifos janė njė sėmundje e njohur nė lashtėsi gjer nė vitet 1200 me emra tė ndryshėm si; ethet e spitalit, ethet e burgut , ethet e anijes etj. qė nga ajo kohė nuk njihen mė epidemi tė kėsaj sėmundjeje, por kur flitet pėr tė tė gjithė popujt e botės i kujtojnė me tmerr. Janė diktuar raste shumė tė rralla nė kontinentin afrikan.

  ...burrat mendojnė zakonisht me njė hemisferė tė trurit (gjysmėn), ndėrsa gratė kanė tendencėn ti pėrdorin tė dyja njėkohėsisht.

  ...qė tė mbajmė mend njė ėndėrr, duhet tė zgjohemi nė mes tė ėndrės. Kur ėndėrojmė, memorja afatgjatė eshte perkohesisht jashte perdorimit.

  ...burrat janė mė tė zotė kur pėrdorin llogjikėn, ose ftohen tė zgjidhin njė problem tė caktuar, ndėrsa gratė kanė mė shumė aftėsi gjuhėsore dhe kanė tendencėn tė kryejnė shumė punė njėkohėsisht.

  ...poeti kinez Po (701-706) konsiderohet si njė nga dy poetėt mė tė mėdhenj tė letėrsisė kineze. Ishte i njohur edhe pėr dashurinė qė ndjente ndaj alkoolit dhe poemat mė tė mira i ka shkruar ndėrsa ishte i dehur. Njė natė Li Po ra nga varka dhe u mbyt nė lumin Yangtze, ndėrsa pėrpiqej tė pėrqafonte reflektimin e hėnės nė lumė.

  ...austriaku Hans Steininger ishte i famshėm se kishte mjekrėn mė tė gjatė nė botė, gati 1.4 metra e gjatė. Mė vonė u bė edhe mė i famshėm pėr shkak se vdiq prej saj. Njė ditė nė vitin 1527 ra zjarri nė qytetin e tij dhe nga nxitimi, Hans harroi ta mblidhte mjekrėn. Pa dashje e shkeli, humbi ekuilibrin dhe ra.

  ...mbreti Adolf Frederick i Suedisė ishte shumė i dhėnė ndaj tė ngrėnit dhe mė vonė vdiq pėr kėtė arsye. “Mbreti qė e hėngri veten pėr vdekje” vdiq nė vitin 1771 nė moshėn 61-vjeēare nga njė problem nė tretje, pasi hėngri njė vakt tė bollshėm me karkaleca, kaviar, sardele tė tymosura, shampanjė dhe 14 ėmbėlsira.

  ...Allan Pinkerton (1819-1884) ishte i famshėm pėr hapjen e agjencisė detektive “Pinkerton” dhe pėr krijimin e teknikave investigative, si vėzhgimin e tė dyshuarit dhe kryerjes sė punės nėn maskim. Ai vetė vdiq nga njė infeksion nė gjuhė, gjė qė iu krijua pėr shkak se e kafshoi kur u pengua nė njė trotuar.

  ...udha e Qumėshtit pėrbėhet pak a shumė nga 200 miliardė yje.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! Pictur10
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:06

  ...Streptomicina, ėshtė antibiotik qė ėshtė zbuluar mė 1944 nga shkencėtari Sallman Vacllav.

  ...forcat bėrthamore janė me intensitet mė tė madh se tė gjitha forcat e tjera tė njohura nė natyrė.

  ...Anglia konsiderohet si djepi i partive politike.

  ...Shqipėria zė vendin e shtatė nė botė pėr pėrdoruesit e duhanit nė raport me numrin e popullsisė. 800 mijė paketa shiten nė ditė, ose secili pi nga 19 cigare.

  ...elefanti afrikan, me gjithė peshėn e tij tė rėndė, mund tė vrapojė me shpejtėsi rreth 40 km/h duke ia kaluar edhe njeriut.

  ...nė botė, raca e bardhė pėrfshin 46% tė popullsisė sė pėrgjithshme botėrore, raca e verdhė 36%, raca e zezė 6% dhe racat e pėrziera 12%.

  ...Budizmi, emri i kėtij besimi rrjedh nga themeluesi i tij, Gaudam Budi (580-460 p.e.s.). Djepi i Budizmit ėshtė nė Nepal, buzė Himalajeve.

  ...vezėn mė tė madhe e ka bėrė njė struc (shpend qė jeton nė shkretėtira tė nxehta) nga Madagas dhe ėshtė e madhe sa 180 vezė pulash. Zogu ishte 3 m i gjatė, por nuk mund tė fluturonte. Si kėto vezė, ekzistojnė vetėm 30 kokrra nė tėrė botėn. Shumica gjenden nėpėr muze, vetėm tre janė marrė nga privatėt. Njėra prej tyre ėshtė veza mė e shtrenjtė e blerė deri mė sot. Nuk besohet se ndonjė njėri do tė dėshironte tė paguante kaq shumė para pėr njė kokėrr vezė.

  ...nėse nga Londra do tė fluturonit me "Konkord" (avion qė nuk pėrdoret mė pėr shkak tė njė tragjedie) pėr nė Nju-Jork, atje do tė arrinit pėr dy orė.

  ...mamaja e kėrcimit modern, Isadora Duncan, vdiq nė vitin 1927 pėr shkak tė shallit tė firmosur qė e vishte gjithmonė. Gazeta “New York Times” shkruan nė 15 shtator 1927 “Automobili po ecte me shpejtėsi kur shalli me mėndafsh tė fortė u rrotullua tek rrota e makinės. Ajo uli kokėn dhe u pėrplas me njė shkėmb”.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:07

  ...Ray Chapman nga Kleveland ėshtė njeriu i vetėm qė ėshtė vrarė nė njė fushė bejsbolli. Nė atė kohė lojtarėt e bejsbollit e bėnin pis njė top para se ta hidhnin qė ai qė e qėllonte tė mos e shihte. Nė 6 gusht 1920, gjatė njė loje kundėr “Neė York Yankees”, Carl Mays, i hodhi njė top tė tillė Chapman, qė i ra nė kokė dhe i mori jetėn.

  ...ethet e tifos janė njė sėmundje e njohur nė lashtėsi gjer nė vitet 1200 me emra tė ndryshėm si; ethet e spitalit, ethet e burgut , ethet e anijes etj. qė nga ajo kohė nuk njihen mė epidemi tė kėsaj sėmundjeje, por kur flitet pėr tė tė gjithė popujt e botės i kujtojnė me tmerr. Janė diktuar raste shumė tė rralla nė kontinentin afrikan.

  ...burrat mendojnė zakonisht me njė hemisferė tė trurit (gjysmėn), ndėrsa gratė kanė tendencėn ti pėrdorin tė dyja njėkohėsisht.

  ...qė tė mbajmė mend njė ėndėrr, duhet tė zgjohemi nė mes tė ėndrės. Kur ėndėrojmė, memorja afatgjatė eshte perkohesisht jashte perdorimit.

  ...burrat janė mė tė zotė kur pėrdorin llogjikėn, ose ftohen tė zgjidhin njė problem tė caktuar, ndėrsa gratė kanė mė shumė aftėsi gjuhėsore dhe kanė tendencėn tė kryejnė shumė punė njėkohėsisht.

  ...poeti kinez Po (701-706) konsiderohet si njė nga dy poetėt mė tė mėdhenj tė letėrsisė kineze. Ishte i njohur edhe pėr dashurinė qė ndjente ndaj alkoolit dhe poemat mė tė mira i ka shkruar ndėrsa ishte i dehur. Njė natė Li Po ra nga varka dhe u mbyt nė lumin Yangtze, ndėrsa pėrpiqej tė pėrqafonte reflektimin e hėnės nė lumė.

  ...austriaku Hans Steininger ishte i famshėm se kishte mjekrėn mė tė gjatė nė botė, gati 1.4 metra e gjatė. Mė vonė u bė edhe mė i famshėm pėr shkak se vdiq prej saj. Njė ditė nė vitin 1527 ra zjarri nė qytetin e tij dhe nga nxitimi, Hans harroi ta mblidhte mjekrėn. Pa dashje e shkeli, humbi ekuilibrin dhe ra.

  ...mbreti Adolf Frederick i Suedisė ishte shumė i dhėnė ndaj tė ngrėnit dhe mė vonė vdiq pėr kėtė arsye. “Mbreti qė e hėngri veten pėr vdekje” vdiq nė vitin 1771 nė moshėn 61-vjeēare nga njė problem nė tretje, pasi hėngri njė vakt tė bollshėm me karkaleca, kaviar, sardele tė tymosura, shampanjė dhe 14 ėmbėlsira.

  ...Allan Pinkerton (1819-1884) ishte i famshėm pėr hapjen e agjencisė detektive “Pinkerton” dhe pėr krijimin e teknikave investigative, si vėzhgimin e tė dyshuarit dhe kryerjes sė punės nėn maskim. Ai vetė vdiq nga njė infeksion nė gjuhė, gjė qė iu krijua pėr shkak se e kafshoi kur u pengua nė njė trotuar.

  ...udha e Qumėshtit pėrbėhet pak a shumė nga 200 miliardė yje.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:08

  ...rekordin e pagjumėsisė e ka arritur njė anglez, i cili qėndroi pėr 11 ditė e net zgjuar.

  ...nė mes tė viteve 1725 dhe 1765, gruaja e njė bujku rus, Feodor Vassilyev, ka lindur 69 fėmijė, shumica binjakė e trinjakė. Vetėm dy, i vdiqėn gjatė lindjes!

  ...Durrėsi nė shek. XIV kishte 25000 banorė dhe ishte njė ndėr qytetet mė tė mėdha tė Evropės.

  ...Katedralja e Milanos ėshtė e ndėrtuar mė 1579 dhe nė tė janė 40.000 ulėse.

  ...mė 1912, nė njė papirus egjiptian, u zbulua njė dramė e shkrimtarit antik grek Sofokli, e titulluar “Trashėgimtarėt”. Kjo vepėr ėshtė shkruar para 1355 viteve.

  ...mbreti i vjetėr i Asirisė, Kiri dhe Aleksandri i Maqedonisė i kanė ditur me emėr tė gjithė ushtarėt e tyre. Mbreti Mitridat i cili ka sunduar 22 popuj ka folur me shtetasit e tij pa pėrkthyes.

  ...vendi me mė shumė lejlekė nė botė ėshtė Polonia. Aty jetojnė 40.000 lejlekė ose 1/4 e tė gjithė lejlekėve nė mbarė botėn.

  ...ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.
  ...mesatarisht ne bote shkohet ne shkolle 200 dite, ne SHBA 180 dite, ne Suedi 170 dite, ne Japoni 243 dite.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 10:08

  ...ne janar te vitit 1978 ne mishtoren "la Ron" ne Misuri te SHBA-ve eshte prodhuar suxhuku me gjatesi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.

  ...Mesharin ,kėtė vepėr tė famshme tė Gjon Buzukut e ka zbuluar Gjon Nikollė Kazazi nė vitin 1740 nė Romė.

  ...rolin e Skenderbeut nė filmin "Skenderbeu" e luajti aktori rus Akaki Horava. Ky film u xhirua nė Shqipėri aty ka viti 1957.

  ...e para kartoline kujtim u stampua ne Ekspozicionin e Pergjithshem te vitit 1889 ne Paris. Kishte si pamje Kullen Eiffel.

  ...objekti me i prezantuar mbi kartolina nė gjithe shekullin e kaluar ndoshta ishte perendimi i diellit.

  ...ne xhepat e te vdekurve, Andinet (amerike jugore) vendosin nje qese me duhan dhe nje gjethe kokaine per ti bere balle udhetimit ne boten e pertejme.

  ...ne Florida dikush mund te gjobitet nese e ze gjumi nen kasken e parukjeres.

  ...ne San Francisco mund te shetisesh me nje elefant vetem nese e mban te lidhur me zinxhir.

  ...ne Alabama nuk mund te shkohet ne kishe me mustaqe fallso.

  ...ne Minnesota nuk mund te flihet zhveshur.


  ________________________________
  A e dini se...???!!! 478f843eb50393eb697b0b8
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Tigri prej Sun 21 Dec 2008, 00:35

  ...aroma e portokallit qetėson kriminelėt?

  Kriminelėt e vėshtirė nė Hollandė janė bėrė mė pak agresivė dhe janė zėnė mė rrallė pasi janė ekspozuar ndaj aromės sė portokallit. Policia nė Roterdam tha se studimi sugjeroi se kriminelėt, pjesa mė e madhe shpėrndarės droge, u qetėsuan dhe bashkėpunuan mė lehtė kur nė ventilatorin e qelive qarkulloi aroma e portokallit. Drejtori i burgut thotė: “Ėshtė e mrekullueshme. Grindjet nėpėr qeli janė zvogėluar ndjeshėm”.

  Sponsored content

  A e dini se...???!!! Empty Re: A e dini se...???!!!

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 10 Apr 2020, 13:19