Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Dashuria nė familje, mėnyra mė e mirė pėr edukimin e fėmijėve...

  Anxhela-2008
  Anxhela-2008
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Leo
  Numri i Postimeve : 98
  Mosha : 32
  Vendndodhja : Shqiperi
  Pikėt : 129
  Vlersuar : 11
  Data e Regjistrimit : 12/05/2008
  Humor : Shume

  Dashuria nė familje, mėnyra mė e mirė pėr edukimin e fėmijėve... Empty Dashuria nė familje, mėnyra mė e mirė pėr edukimin e fėmijėve...

  Mesazh nga Anxhela-2008 Tue 24 Jun 2008, 23:28

  Dashuria nė familje, mėnyra mė e mirė pėr edukimin e fėmijėve:

  Prindėrit duhet tė shfrytėzojnė kohėn e lirė tė cilėn e kalojnė nė shtėpi pėr t'u treguar fėmijėve dashuri dhe dhembshuri. Njė nga mėnyrat ėshtė qė edhe punėt rutine shtėpiake janė njė rast i cili duhet shfrytėzuar pėr tė krijuar lidhje sa mė tė mira me fėmijėt.

  Specialistėt theksojnė se fėmijėt i marrin njohuritė e pėrgjithshme mbi lidhjet shoqėrore nga nėna dhe babai dhe vihet re se tė gjithė ata fėmijė tė cilėt duhen nė shtėpi mėsojnė ta ndajnė kėtė dashuri edhe me tė tjerėt gjatė jetės sė tyre.

  Prindėrit duhet tė kenė shumė kujdes nė shfaqjen e dashurisė e dhembshurisė fizike edhe ndaj fėmijėve mė tė mėdhenj ndėrkohė qė nė shtėpi ėshtė shtuar edhe njė anėtar tjetėr i ri dhe pėr kėtė shkak tė gjitha ledhatimet e prindit tėrhiqen nga fėmija mė i vogėl.

  Psikologėt vėnė nė dukje rėndėsinė e madhe qė ka pėr fėmijėt koha e kaluar bashkė me prindėrit e tyre dhe kėta tė fundit duhet ta shfaqin shprehimisht dashurinė qė kanė ndaj fėmijėe tė tyre. Prindėrit nuk duhet tė bėjnė dallime nė kalimin e kohės sė lirė ndėrmjet fėmijėve, duhettė shfrytėzojnė mė sė miri cdo moment tė kaluar bashkė p.sh. mund te ndiheni shumė tė lidhur me njėri tjetrin edhe kur jeni duke lexuar njė libėr apo edhe duke bėrė punė shtėpie.

  Psikologėt e kėsaj moshe delikate vėnė re qė problemet mė tė thjeshta nė zgjidhje I pėrkasin atij grupi fėmijėsh prindėrit e tė cilėve u kanė kushtuar kohė dhe rėndėsi edukimit njė mė njė dhe kanė qėnė tė rregullt nė ndarjen e kohės ndėrmjet fėmijėve. Gjithashtu, psikologėt pėrcaktojnė qė edhe mbajtja e kontakteve te rregullta me anė tė telefonit qoftė edhe emailit, pėr ata fėmijė tė cilėt nuk kanė mundėsit t'i shohin prindėrit cdo ditė, ka njė ndikim mjaft pozitiv sepse fėmija megjithė mungesėn e njė prindi e ndjen veten mes njė famlijeje qė e do dhe pėrkujdeset pėr tė. ,


  ________________________________
  Kurre mos i bej keq njeriu ne jete
  Anxhela-2008
  Anxhela-2008
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Leo
  Numri i Postimeve : 98
  Mosha : 32
  Vendndodhja : Shqiperi
  Pikėt : 129
  Vlersuar : 11
  Data e Regjistrimit : 12/05/2008
  Humor : Shume

  Dashuria nė familje, mėnyra mė e mirė pėr edukimin e fėmijėve... Empty Re: Dashuria nė familje, mėnyra mė e mirė pėr edukimin e fėmijėve...

  Mesazh nga Anxhela-2008 Tue 24 Jun 2008, 23:28

  Kėshilla pėr prindėrit:

  - Bėjani tė ditur qė jeni tė interesuar pėr ta duke I bėrė vazhdimisht pyetje mbi detyrat e shtėpisė, shkollėn apo projekte tė tjera.

  - Ndani me fėmijėt tuaj emocionet qė ata provojnė gjatė kohės qė kalojnė nė natyre, apo duke luajtur me rėrė apo lojra tė tjera nė ajėr tė pastėr.

  - Mėsojani mė anė tė sjelljeve tuaja mėnyrėn se si duhet tė ruajė dhe tė kujdeset pėr marrėdhėniet shoqėrore duke jupatur ju si shembullin e tij kryesor.

  - Silluni me dashuri dhe respect ndaj bashkėshortit tuaj nė mėnyrė qė tė bėheni njė guidė e mirė pėr fėmijėn tuaj kur ai tė rritet.

  - Tregojini qė jeni sensibėl ndaj ndjenjave tė tij duke I dhėnė kohė pėr ta dėgjuar.

  - Fėmija mėson nga ju nė cdo moment kėshtu qė duhet tė ndani njė kohė tė posacme cdo javė qė ta kaloni bashkė si familje.

  - Dėfrehuni duke kalur kohė bashkė mė familjen, gjatė kohės sė mėngjesit tė ditės sė dielė, duke I dhėnė bashkė bicikletės ne natyrė apo edhe duke luajtur mbasditeve lojra tavoline.


  ________________________________
  Kurre mos i bej keq njeriu ne jete

   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 02:55