Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+2
Administratori
behar kaceli
6 posters

  Pėrse falen myslimanėt?

  behar kaceli
  behar kaceli
  Gurabardhs
  Gurabardhs


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 31
  Mosha : 42
  Vendndodhja : tirane
  Profesioni : teolog
  Pikėt : 280
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 14/02/2008
  Humor : po

  Pėrse falen myslimanėt? Empty Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga behar kaceli Thu 14 Feb 2008, 23:06

  Pėrse falen myslimanėt?
  dr. Suhaib Hasan


  Islami ndėrtohet mbi pesė shtylla, e dyta ėshtė falja e namazit pesė herė nė ditė. Profeti a.s. ka thėnė: “Namazi ėshtė shtyllė e fesė”.  Pas njė dite tė gjatė dhe tė lodhshme nė punė, ka njerėz qė mund tė mendojnė se ėshtė e vėshtirė qė njė njeri i lodhur tė pėrqendrohet nė namazet e tij pėr Allahun, tė Plotfuqishmin. I shtrirė nė krevatin e ngrohtė dhe tė rehatshėm, sa e vėshtirė ėshtė tė ngrihesh pas thirrjes sė muezinit: “Ejani nė namaz! Ejani nė shpėtim!”  Pėr ta pėrshkruar kėtė ēast doktori dhe filozofi i njohur Ibn Sina (Avicena), tregoi se njė natė tė ftohtė dhe tė akullt, ai dhe shėrbėtori i tij po pushonin nė njė bujtinė nė njė vend tė largėt tė Khurasanit. Gjatė natės kishte etje, prandaj thirri shėrbėtorin t’i sillte ujė. Shėrbėtori nuk dėshironte tė ngrihej nga shtrati i ngrohtė, prandaj bėri sikur nuk e dėgjoi thirrjen e Ibn Sinas. Por pas disa thirrjeve ai u ngrit pa dėshirė dhe shkoi mori ujin. Pak mė vonė, tingulli i ėmbėl i ezanit u pėrhap kudo.  Ibn Sina nisi tė mendojė pėr personin qė po bėnte thirrje pėr nė namaz. Shėrbėtori im u mendua ai, mė ka respektuar dhe mė ka admiruar gjithmonė. Ai nė ēdo ēast mė lavdėron dhe mė respekton, ndėrsa sonte ai preferoi rehatinė e tij dhe jo pėrmbushjen e nevojave tė mia. Nga ana tjetėr shiko kėtė rob tė Allahut. Ai la shtratin e tij tė ngrohtė dhe doli jashtė nė natėn e ftohtė, mori abdes nė ujin e akullt, pastaj u ngjit nė minaren e lartė tė xhamisė pėr tė lartėsuar Allahun, tė cilit i shėrben me tė vėrtetė, duke bėrė thirrje pėr namaz;  “Dėshmoj se asnjė nuk meriton tė adhurohet me tė drejtė pėrveē Allahut. Dėshmoj se Muhamedi ėshtė i dėrguari i Tij”.  Ibn Sina thotė: “Mėsova thelbin e dashurisė sė vėrtetė, atė dashuri qė kėrkon bindje tė plotė”. Dashuria e Allahut kėrkon bindje tė plotė dhe tė pakushtėzuar.  Allahu i Plotfuqishėm thotė:  “Thuaj: “Nėse e doni Allahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu t’ju dojė, t’ju falė mėkatet tuaja, se Allahu ėshtė qė fal shumė, mėshiron shumė”. (Kuran, 3:31)  Pasi profetit Muhamed iu dha profecia, gjėja e parė pėr tė cilėn u urdhėrua tė bėnte ishte namazi.  Engjėlli Xhibril shkoi tek ai dhe njė burim uji vėrshoi nga shkėmbinjtė para tyre. Pastaj Xhibrili i tregoi profetit Muhamed si merrej avdesi. Pastaj i tregoi si t’i falet Allahut. Pastaj profeti Muhamed shkoi nė shtėpi dhe i tregoi gruas sė tij Hatixhes, ēfarė kishte mėsuar nga engjėlli Xhibril.  Nė fillim profeti a.s. falte dy rekate, dy herė nė ditė, njėherė nė mėngjes dhe njėherė nė mbrėmje.  Qė nga ajo kohė profeti a.s. u fal ēdo ditė tė jetės sė tij. Para shpėrnguljes sė tij nė Medinė, ai bėri njė udhėtim gjatė natės pėr nė Jerusalem pastaj nė qiej (Mirazh). Gjatė udhėtimit tė tij, Allahu i Plotfuqishėm e urdhėroi tė falej pesė herė nė ditė. Namazi ishte njė dhuratė pėr ēdo besimtar, qė t’ia bėnte atij tė mundur tė pėrjetonte njė ngritje shpirtėrore pesė herė nė ditė.  Profeti Muhamed ka thėnė:  “Namazi ėshtė Mirazhi i besimtarit”.  Namazi i jep mundėsinė ēdo besimtari tė komunikojė me Zotin e tij. Gjatė ēdo faljeje myslimani thotė Suren El-Fatiha. Ky lexim nuk ėshtė njė monolog monoton i besimtarit, por Allahu premton se ėshtė njė bisedė mes Tij dhe adhuruesit.  Profeti Muhamed a.s. transmeton se Allahu i Plotfuqishėm thotė: “Kur robi im thotė gjatė namazit: “Falėnderimi i takon Allahut, Zotit tė botėve!”, unė them: “Robi im mė ka lavdėruar mua”. Kur ai thotė: “Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! Sunduesit tė Ditės sė Gjykimit (pėrgjegjėsisė-shpėrblimit)!”, Unė them: “Robi im mė ka lartėsuar mua”. Kur ai thotė: “Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm prej teje ndihmė kėrkojmė!”, Unė them: “Kjo ėshtė ndėrmjet meje dhe robit tim”. Kur ai thotė: “Udhėzona (pėrforcona) nė rrugėn e drejtė!”, Unė them: “Kjo ėshtė pėr robin tim dhe unė i jap robit tim atė qė ai dėshiron”.  Profeti ka thėnė: “Namazi ėshtė shtylla e fesė”. (Transmetohet nga Al-Baiheki)  Ai na ka informuar gjithashtu se Islami ndėrtohet mbi pesė shtylla, e dyta ėshtė falja e namazit pesė herė nė ditė. (Transmetohet nga Buhariu)  Kjo e bėn imazhin shumė tė qartė: Islami ėshtė si ndėrtesė qė mbėshtetet mbi pesė shtylla; hiq njė shtyllė dhe gjithė ndėrtesa dobėsohet. Nė tė njėjtėn mėnyrė, kur njė njeri nuk falet mė, besimi i tij dobėsohet dhe goditjet mė tė vogla mund tė bėjnė qė ai tė thėrrmohet.  Nė lidhje me gjendjen e vėshtirė tė jobesimtarėve nė Ditėn e Gjykimit, Allahu thotė:  “Ata thonė: “Nuk kemi qenė prej atyre qė faleshin (qė bėnin namaz)”. (74:43)  Allahu thotė gjithashtu:  “Ėshtė e sigurt se kanė shpėtuar besimtarėt:ata tė cilėt janė tė pėrulur dhe tė kujdesshėm gjatė faljes sė namazit”. (23:1-2)  “Edhe ata qė janė tė kujdesshėm ndaj rregullave tė namazit tė tyre. Tė tillėt janė nė xhenete dhe janė tė nderuar”. (Kuran 70: 34-35)  Allahu ka theksuar nevojėn pėr nėnshtrim dhe pėrqendrim nė namaz. Nuk ka dyshim se shejtani ėshtė armiku mė i keq i njeriut; ai mundohet gjithmonė t’i prishė namazet e besimtarėve.  Myslimani papritur mund tė pushtohet nga kujtimet, problemet, shqetėsimet, puna dhe familja dhe shpesh do tė pyesė veten nėse ka falur tre apo katėr rekate. Kėshtu e vjedh shejtani namazin. Allahu thotė se njeriu ėshtė krijuar vetėm qė ta adhurojė Atė. Ai thotė:  “Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė”. (Kuran, 51: 56)  Njeriu duhet tė jetojė nė kėtė botė si adhurues i Allahut dhe namazi ėshtė forma mė e mirė e adhurimit. Ditėn e gjykimit, njeriu do tė japė llogari pėr veprat e tij.  Allahu thotė:  “Pastaj nė atė ditė do tė pyeteni pėr tė mirat (e dynjasė)”. (Kuran 102:Cool
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Pėrse falen myslimanėt? Empty Re: Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga Administratori Sat 16 Feb 2008, 00:37

  Pershendetje Behar, dhe urime per temen.

  Eshte me te vertete shume teme interesante dhe domethenese...

  Shpresoj qe te vazhdosh edhe me te tjera postime te tjera....


  Sinqerishte:
  Saimiri...
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 72
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Pėrse falen myslimanėt? Empty Re: Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga myvela dervishaj Fri 23 Apr 2010, 13:35

  C'do besimtar ndjehet rehat ne kohen e namazit.
  Me e rendesishmja eshte se besimtari komunikon me te MADHIN ZOT,
  lavderon TE MADHIN ZOT QE ESHTE NJE.
  Kerkojme ndihme prej ZOTIT TONE,AI ESHTE MESHIRUES, I PLOTFUQISHEM per c'do ndihme qe njeriu i drejtohet ne namaz.
  Dhe me kryesorja eshte porosia e te MADHIT ZOT per te shlyer gjynahet qe njeriu ndeshet c'do dite ,per te qene i paster ne diten e dhenies se llogarise qe nuk i shpeton askerkush.
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor


  Pėrse falen myslimanėt? Empty Re: Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga Vizitor Wed 28 Apr 2010, 22:53

  gati se shumė njerėz dhe tė themi besimtarė mund tė falen dhe luten, por njė gjė nuk e kanė tė qartė si tė jenė shumė tė sigurtė se shkon lutja e tyre nė veshin e Perėndisė, a ka diēka speciale dhe e veēantė nėse lutesh nė kohėn e caktuar, por pasi tė kalon kjo kohė mund ėt vijė njė errėsirė e madhe nė shpirtin e zemrėn e njeriut. kishte thėnė Perėndia, " ...me asnjė vepėr nuk mund tė meritoni mėshirėn dhe shpėtimin tim, sepse edhe pėr njė orė as edhe pėr njė ēast as edhe pėr njė minutė, njeriu nuk mund ėt rezistojė tė jetė njeri..."..njeriu ėshtė i prirur tė mėkatojė dhe kjo ka gjenezėn e vet, kur ėshtė larguar nga prania e Tij, pėr shkakun se mėkatoi ai dhe gjyshi i tij. a mund tė riparohet kjo gjendje, me njė lutje me njė dhėnie paarsh me njė ndihmė finansiare, me njė vullne tė mirė,,, assesi, veprat tona pėr Perėndinė janė shumė tė dobėta dhe Perėndia ndjen neveri pėr to, por nuk hidhėrohet...ēfarė mund tė bėj njeriu, pėr tė hyrė nė praninė e Perėndisė? ndoshta nuk mund tė bėj asgjė, pėrveē tė mbetet njeri dhe mos tė krenohet s eu luta tėrė jetėn dhashė ėt holla fukarenjeve, isha nė ksihė apo xhami pėr shumė vite dhe shumė herė nė ditė, se isha i mirė me tė tjerėt...shumė kot, dhe shumė fals, sepse Perėndia ka dhėnė aq shumė pėr neve, sa edhe me miliona lutje edhe me miliona lekė edhe dollarė, nuk e fshijnė mėkatin tonė...edhe me njė vepėr tė vogėl shumė tė parėndėsishme, vetėm tė thuash se "...TĖ DUA PERĖNDIA IM, M EGJITHĖ ZEMĖR DHE ME GJITHĖ FORCĖ E ME GJITHĖ MENDJE..." do tė thotė se pranon gabimet dhe nuk je krenar e hipokritė se po lutesh pėr mirėsinėtėnde dhe pėr autoritetin tėnd...por nė fund tė fundit asnjė njeri nuk ka mundėsi tė arrijė shenjtėri dhe kjo e bėnė njė njeri tė gabueshėm dhe mėkatar...Perėndia e bėri njeriun nė ngjashmėri me tė, por zemra ėshtė tepėr e vogėl tė kuptojė ndryshimin qė duhet bėrė...Perėndia ka botėn shumė tė madhe, krejt ėshtė kjo e tija, ndėrsa njeriu njė ditė do ta lė, deshi apo nuk deshi, kėtu ėshtė dallimi i madhėshtisė...njeriu vdes, por si ka mundėsi tė mos vdesė, a ka dashuri tė tillė...besoj se ka dhe duhet tė ketė, vetėm duhet pranuar Perėndinė si tė vetmin dhe sovran, ēdo gjė tjetėr nuk ka nevojė pėr lutje..."ZOT TĖ PRANOJĖ TY SI TĖ VETMIN ZOT...". NUK KA NEVOJĖ PĖR MĖ SHUMĖ...kur flet zemra dhe mendj, Perėndia dėgjon me shumė vemendje...
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 72
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Pėrse falen myslimanėt? Empty Re: Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga myvela dervishaj Thu 29 Apr 2010, 05:03

  ZOTI I MADHERUAR thote:
  ''ME KUJTONI MUA ,QE T'JU KUJTOJ UNE JU,ME FALENDERONI VETEM MUA E MOS ME MOHONI''
  ZOTI I GJITHESISE KA CAKTUAR PESE SHTYLLA TE RENDESISHME PER C'DO MYSLIMAN.
  Kush ka deshire t'i pranoj ZOTI I MADH e ndihmofte inshallah.
  Nje nga pese pikat eshte falja qe kryhet 5 here ne dite dhe kjo eshte per t'i ardhur ne ndihme njeriut dhe jo ZOTIT TONE,AI nuk ka nevoj per ne ta ndihmpjme.
  nuk ka gje me te drejte, me respektuese dhe me te bukur kur falemi
  dhe ne falje kur lavdrojme te MADHIN ZOT per miresite qe na ka mundesuar, i lutemi te na fale gjynahet si mekatar qe njeriu gabon here-mbas-here.I lutemi te jemi ne rrugen e drejte qe ZOTI I MADHERISHEM na do.I lutemi edhe per ndonje merzitje apo fatkeqsi te na i largoje dhimbjen.Te mos i lutemi askujt tjeter e asgje tjeter pervec ZOTIT TONE te dashur.
  ZOTI YNE meshiro dhe ata njerez qe flasin sipas deshires,
  TE kerkoj falje vetem TY O ZOT !
  Te kerkoj falje vetem TY O ZOT!
  Te kerkoj falje vetem TY O ZOT!
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor


  Pėrse falen myslimanėt? Empty Re: Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga Vizitor Thu 29 Apr 2010, 18:06

  njeriu vetvetiu mund tė lutet, mund tė pėrgjėrohet, mund tė agėrojė, mund tė japė lėmosha tė uriturve, mund tė shkojė nė kishė apo xhami dhe sinagoga, mund tė lexoj libra tė shenjtė, mund tė agjėrojė, mund ėt jetė aderues she frekuentues i religjionit mė tė pėrhapur, mund ėt jep shėrbime misionare, dhe tė shpėrndajė fjalėn e Perėndisė, mund ėt bėj shumė mund ėt bėj, por i shpėtuar a mund tė thuhet se ėshtė apo jo...shumė njerėz nė kohėn e Noeut(tė profetit Nuha), ishin hequr pėr tė mirė, por mbani mend se sihin shpėtuar shumė pak...nga ėt gjithė ata banorė me miliona, njerėz ishin shpėtuar vetėm tetė, vetėm 8 dhe hiē mė shumė. Perėndia i sheh njerėzitė brenda zemrės sė tyre dhe jo pėr shkak tė religjioneve, se ato nuk i bėri Perėndia, po ėt ishte kėshtu do tė duhej tė kishte Perėndi pėr muslimanė, perėndi pėr tė krishterė dhe kėshtu do tė kishte konkurrenco idesh dhe propagandash fetare, siē bėjnė njeėrzitė, duke ua pėrshtatur nevojave tė tyre edhe konform Perėndisė. por, kjo nuk ka ėt ngjarė tė ndodhė, kėshtu, sepse ēdo njeri ėshtė mėkatar para Perėndisė dhe asnjė nuk ėshtė i shpėtuar, pėr shkak se ka moral tė lartė apo pėrgatitje religjioze, jo nuk mun dėt ndodhė. tė gjithė jnaė mėkatarė lutesh apo nuk lutesh, mund ėt jesh lutėsi mė i madh por shpėtimtari mė i vogėl...njė mbret kishte veshur njė pellerinė ėt keqe dhe ishte dalė nė popull tė kuptonte se ēfarė thonin pė rmbretėrinė e tij, dhe isht ekthyer shumė i zhgėnjyer, duke thėnė se pėrse ishte aq i keq nė gojėn e popullit, kur bėnte shumė gjėra tė mira...ishte habitur dhe ishte zhgėnjyer, ...Perėndia qė na shikon aq herė nė diėt nė minutė, dhe sheh shumė paudhėsi, a mun dėt shlyhen vetėm me njė lutje, vetėm me njė shkuarje nė kishė apo xhami...assesi, kjo duket se ėshtė njė iluzion dhe traditė e shembur e kullės sė babilonit, ėt cilin e mban njeriu ende nė zemrėn e tij...mbeti mėkatar dhe ashtu do tė mbetet...tė bėsh verpėn e keqe ėlshtė mėkat qė mund tė pendohesh, por nėse e njėjta pėrsėritet edhe falja edhe lutja do tė jenė vetėm hipokrizi tė llojit ėt vet...amen Zot ti do tė vendosėsh se kush ėshtė i drejtė dhe besimtar, e sheh zemrėn time, sepse unė nuk e shoh dot...asnjė njeri nuk e sheh zemrėn e vet, se nuk e ka mbaruar vetė...
  Anonymous
  Vizitor
  Vizitor


  Pėrse falen myslimanėt? Empty Re: Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga Vizitor Thu 29 Apr 2010, 18:40

  madje edhe vetė fjala falje, do tė thotė se don tė falaėsh nga dikush se e pranon se je mėkatarė, por fjala lutje pėr falje ėshtė njė adresė tė cilėn e kėrkon pėrė tė cilėn tė duhet fjala e zemrės sate tė kėrkojė shpėtim...falja nuk do tė thotė lutje, prandaj nuk ėshtė njėsoj tė bėsh falje ende pa shkuar nė vesh tė Perėndisė, sepse a priori, po e vė Perėndinė para aktit tė kryer.. ti po falesh dhe njėkohėsisht po mendon se je falur...mė parė duhet lutur pėr tu falur dhe ky ėshtė dallim i madh...fjala falje, prejudikon se je falur, por lutja ėshtė butėsi dhe nėnshtrim dhe rėnie nė gjunjė para Perėndisė...do tė thosha se tė falesh ka pak gjasa tė quhet dhe kuptohet si lutje para fytyrės sė Perėndisė. nėse ke gjetur falje, para se tė lutesh, kjo nė agjendėn e Perėndisė ėshtė mė pak e pėlqyeshme...njeriu lutet ne zemrėn e tij, para se tė marrė pėrgjigje se ėshtė falur...nėse vetėm falet pa pararshtruar lutje, atėherė Perėndia ėshtė shumė i tepėrtė...
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 72
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Pėrse falen myslimanėt? Empty Re: Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga myvela dervishaj Sat 15 May 2010, 12:48

  [poezi per femijet mysliman]

  IMAGJINATE FEMIJE

  Bedri nje dite imagjinonte
  sot do te shkoj shume larg,
  do te hyp ne qiellin e shtate
  te shikoj ZOTIN E MADH!

  Jam shume i lumtur,
  po kapercej rre dhe ylber,
  era me levizsa sa andej-kendej
  une fluturoj si avjon ne qiell.

  Babi dhe mami me kene treguar
  ZOTI yne eshte shume lart
  kur t'i do te komunikosh
  bjer ne sexhde sa me par.

  Une sexhden e fillova lart ne qiell
  te kem me afer ZOTIN E MADH,
  AI e di sa shume e dua
  dhe te me jape ndihme mua.

  O sa lumturi ndjeva
  kur ZOTIN e kisha pran
  me buzeqeshi,me ledhatoj,
  me uroj nje jete te mbare.

  Prindeve te mij ja tregova
  qe u ngjita ne qiellin e shtate,
  dhe me ZOTIN tim vertet u takova
  me perqafuan dhe te dy qan.
  alexandramalaj
  alexandramalaj
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 66
  Mosha : 29
  Vendndodhja : Vlore
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 156
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 25/08/2012
  Hobi : Te ndihmoje njerezit dhe te ndjek shkollen e mjeksise
  Humor : Je ceeeeeeloooooooosssss

  Pėrse falen myslimanėt? Empty Re: Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga alexandramalaj Sun 26 Aug 2012, 06:53

  All-llahu e ka bere namazin qe besimtaret myslimane te perulen perpara tij (sexhde) dhe t'a madherojne duke thene lutjet perkatese per cdo kohe te faljes te cilat jane 5. All-llahu i Madheruar te na mbaje gjithmone prane meshires se tij.
  hekuran dini
  hekuran dini
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Leo
  Numri i Postimeve : 8
  Mosha : 37
  Pikėt : 22
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 10/09/2012

  Pėrse falen myslimanėt? Empty Re: Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga hekuran dini Wed 12 Sep 2012, 05:55

  falen qe te jen ngadhenyes ne boten e drejtesise!
  avatar
  urtesia
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 3
  Mosha : 57
  Vendndodhja : Shkup
  Profesioni : Jurist
  Pikėt : 9
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 04/04/2013
  Hobi : Kryetar i Shoqatės pėr Kulturė Shqiptare nė Maqedoni

  Pėrse falen myslimanėt? Empty Re: Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga urtesia Fri 05 Aug 2016, 16:45

  Do tė them ca fjalė pėr "SEXHDEN",

  Kisha mesuar se Faraonėt  e dėshironin kryelartėsinė (ēallėmin) sa qė i detyronin tė tjerėt tė pėrkulen nė momentin e paraqitjes sė tyre.

  Duke e ditur qė Perendia e urren kokėlartėsinė, fillova tė pyetem: Vallė pse edhe Allahu xh.sh. e obligoi pėruljen me kokė nė tokė?!!

  Tani pasi e gjeta njė pjesė nga dobia e sexhdes nė kėtė botė, po e ndaj me Ju.

  Sexhdeja ėshtė e vetmja formė dhe mundėsi e formimit tė kėndit 90 shkallė, ku uji i kristalizuar e palcės kurizore kalon pėrmes zgavrės trunore, i shpėrlanė dhe i mbanė tė freskėta trutė tė cilat janė tė buta si singjeri. Por shumė me rėndėsi ėshtė shtypja pak mė fortė e ballit dhe hundės, ngase kjo shtypje e mundėson hapjen e kapakut tė zgavrės trunore.

  Edhe shkenctarisht ėshtė konstatuar se njerėzit qė praktikojn sexhden, janė tė rrallėt qė pėrjetojn sclerozėn ose ajo i gjen nė moshė tepėr tė shtyrė.

  Qoftė i madhėruar Zoti i mėshirshėm i cili ēdo gjė qė bėri, e bėri pėr njeriun.

  Sponsored content


  Pėrse falen myslimanėt? Empty Re: Pėrse falen myslimanėt?

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 24 Feb 2024, 23:08