Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:45

  Pėrshėndetj tė gjithėve:
  Nė kėtė temė do tė keni rastin qė tė
  lexoni romanin e titulluar "Ėndrrat e Thyera"
  tė shkrimtarit Erion Selmani...

  Shpresoj qė t'ju pėlqejė sadopak.

  Lexim tė kėndshėm...

  Sinqerishtė:
  Saimiri...
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:47  Erion Selmani


  Ėndrrat e thyera


  roman i shkurtėr


  2
  © Copyright Erion Selmani 2007
  Tė gjitha tė drejtat e botimit, nė gjuhėn shqipe dhe gjuhė tė
  huaja i takojnė autorit.


  3
  Rrezet e diellit shkėlqenin nė mėnyrė tė pazakonshme atė ditė
  tė bukur dimri.
  Autobusi po udhėtonte drejt urės sė gjatė qė ndante dy shtetet.
  Albert Vjosa pikėrisht prej asaj ure kishte hyrė nė Gjermani pesė
  vjet mė parė dhe po dilte nga e njėjta urė.
  Po largohej nga Gjermania, "ndofta pėrgjithmonė"?! tha me
  vete ai dhe psherėtiu nė njė mėnyrė qė nuk fshihte aspak gjendjen e
  tij shpirtėrore, dėshpėrimin thuajse mbytės qė e kishte pushtuar.
  Nė tė dyja herėt hyrje-dalje kishte zgjedhur tė njėjtėn urė, e nė
  tė dyja rastet shkonte drejt tė panjohurės, por herėn e parė ishte njė
  e panjohur tėrheqėse, gati - gati marramendėse, ndėrsa kėsaj here e
  panjohura ishte e trishtueshme ngaqė ai s’kishte asnjė dėshirė tė
  zbulonte gjėra tė reja nė perėndim, pėrkundrazi, ndihej pak fatkeq
  qė po ikte nga Gjermania, sepse ishte mėsuar me jetėn atje. Ishte
  ambjentuar por jo integruar. “ Ku ta dish, ka tė ngjarė qė nė Francė
  tė mė shkoj mbarė!? Jo. Nuk duhet tė ndihem fatkeq pasi nė fund
  te fundit jam i ri, plot shėndet, pra me njė fjalė; Fatlum :” tha me
  vete pėr tė marrė pak kurajo e pėr tė fituar kundėr trishtimit.
  4
  “Pėrse zgjodha kėtė urė? Mund tė zgjidhja njė urė tjetėr“.
  mendonte ai.
  Ishte ura qė ndante qytetin e Strasburg-ut (Francė) me Kehl-in.
  Ndėrkohė vėrejti qė autobusi hyri nė territor francez, dhe ai e ndjeu
  se njė pjesė e ėndrrave tė tija ishin mbytur nė lumin qė rridhte
  poshtė urės."Ėndrrat e mbytura nė lumin Ren.Ura fatale! Lumi
  fatal!" mendoi Albert Vjosa ndėrsa zbriste prej autobusit tė linjės
  Kehl – Strasburg.
  Ēuditėrisht mbiemri i tij ishte dhe emri i njė lumi. “ Kjo ėshtė
  njė rastėsi e padurueshme!” mendoi ai i pakėnaqur me mbiemrin e
  tij.
  I dukej sikur e kishte trashėguar atė mbiemėr apostafat, qė nė
  jetė, pėr atė duhet tė vendoste njė lumė, urė apo diēka e ngjashme.
  Por kuptohej qė kėto ishin vetėm mendime tė kota.
  Pesė vjet mė parė ai e kishte quajtur “ ura e shpresės “, ndėrsa
  tani po e quante “fatale”! Jo kėtu nuk ka aspak fatalitet, ėshtė
  thjeshtėsisht njė zgjedhja ime - tha ai me zė tė lartė e pastaj
  vėshtroi majtas – djathtas pėr tė parė nėse dikush e kishte kuptuar.
  Me sa dukej s’kishte asnjė shqiptarė aty pranė qė ta kuptonte. Ju
  kujtua dita e hyrjes sė shumė dėshiruar nė Gjermani. Atė ditė do ta
  mbante mend pėrgjithmonė, pasi e konsideronte si tė parin sukses
  tė madh nė jetė. Ah sa e kishte ėndėrruar atė ditė. Por s' kishte
  parashikuar aspak ditėn e largimit, tė cilin nuk e gėlltiste dot.
  5
  Ndihej i dėrrmuar shpirtėrisht, e vazhdonte tė pėrsėriste me
  vete; ėndrrat e mbytura ne lumė.
  "Nė qoftė se ėndrrat m’u mbytėn nė lumė, pyes veten: Po tė
  drejtat e mia ku janė?” tha me zė tė ulėt.
  Sidoqoftė tė tjera dėshira e ėndrra kishte ende kohė dhe
  mundėsi pėr t’i shpėtuar, realizuar.
  Tashmė Gjermania ndodhej matanė urės. Ai do tė pėrpiqej
  shumė tė realizonte jo vetėm ėndrrat, por sidomos qėllimet.
  Qėllimi i tij kryesor ishte tė bėnte njė jetė normale, dinjitoze,
  ashtu siē donin dhe meritonin te gjithė njerėzit te cilėve Perėndia u
  kishte dhėnė mundėsine tė lindnin, jetonin vetėm njė herė kėshtu
  qė duke qenė se ishte njė rast i pakthyeshėm, i papėrsėritshėm
  duhej shfrytėzuar pėr tė jetuar me dinjitet, e pse jo? Sa mė bukur!
  Ai do tė bėnte shumė pėr tė drejtėn e tij tė mohuar nga tė tjerėt
  pėr njė kohė tė gjatė, por JO pėrgjithmonė.
  Djaloshi prej disa ditėsh kishte vendosur tė shkonte nė Paris.
  Pati menduar gjatė kur mori letrėn e dėbimit nga Gjermania.
  Ndodhej nė njė gjendje tė mjeruar ekonomike, ishte hera e
  parė nė ato vite qė mbetej aq keq, me xhepat bosh. Megjithatė
  kishte vendosur tė udhėtonte drejt Paris-it me auto-stop ose edhe
  nė kėmbe, pra me ēdo kusht.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:50

  6
  Nuk kishte tė holla pėr biletėn e trenit ngaqė tre muaj mė parė
  ministria e tė huajve e transferoi nė njė qytet tė vogėl ku Alberti
  nuk njihte askėnd. Nė atė qytet pati shpenzuar kursimet e fundit
  dhe nė atė qytet askush s’e kishte punėsuar, asnjė vajzė nuk e
  kishte dashuruar. “ Ky qytet ėshtė krejt ndryshe nga tė tjerėt qė
  kam banuar. Kėtu ka diēka tė mangėt, pėr tė mos thėnė tė
  mbrapshtė. Ndoshta ngaqė nuk ėshtė qyteti im i lindjes dhe si i tillė
  s’mė ka asnjė borxh!” mendonte nganjėherė ai.
  Nė vitet e tij “gjermane” ministria e tė huajve e transferonte
  herė pas herė nga njė qytet nė tjetrin ose ndokėnd edhe nė fshatra,
  megjithėse deri diku ai kishte qenė me fat derisa mbėrriti nė
  qytezėn e cila ai s’kishte si ta dinte qė do tė ishte pėr atė, e fundit.
  Pra, “ gjermania e fundit “.
  Transferimet e refugjatėve tė huaj, ministria i kryente ndofta
  sipas njė strategjie tė tyre me qėllim qė tė huajt ( azilantėt politikė)
  tė mos ambientoheshin, tė mos integroheshin ose pėr t'i ēoroditur
  pėrfundimisht. Kryesorja mbase ishte qė nė ministri tė mbanin
  statistika tė ekuilibruara me shifrat e refugjatėve nėpėr Landet e
  ndryshėm. Pėrgjithėsisht nė Perėndim integrimi i njė tė huaji nė
  shoqėrinė vendase ishte nė mos i pamundur, tepėr i vėshtirė.
  Kjo, ishte disi normale pėr shkak tė mentalitetit qė mbarte i huaji
  qė vinte nga Lindja ose Afrika etj., prandaj mosintegrimi ndodhte
  edhe pėr “ fajin “ e tė huajve deri nė njė farė pike, tė paktėn nė
  7
  vitet e para, sepse pastaj dikush “gjermanizohej” pak, por pikėrisht
  nė atė moment fatkeqėsisht duhej tė lėshonte vendin pasi koha e tij
  kishte skaduar.
  Secili ka kohėn e vet.
  Ministria e tė huajve punonte mirė. Atje nėpėr zyra e merrnin
  punėn shtruar.Zyrtarėt pas pesė vjetėsh i shkruanin qė duhet tė
  lėshonte gjermaninė brenda dy javėsh, pėrndryshe do ta
  riatdhesonin ata, pra Policia. Avokati i tij kėrkoj njė shumė tė
  konsiderueshme tė hollash pėr t'a mbrojtur. Por ai s'ishte nė gjendje
  tė paguante.
  Zyrtarėt i shkruanin edhe motivet qė i shtynin ata tė mernin
  njė vendim tė tillė. “Ne dyshojmė se ju vini nga Shqipėria dhe jo
  nga Kosova” i shkruanin njė nga motivet, natyrisht atė mė
  kryesorin.
  Viteve tė fundit ndodhnin gjėra tė ēuditshme; shqiptarėt nga
  Shqipėria kėrkonin strehim politik duke deklaruar se janė shqiptarė
  tė Kosovės. Marokenėt deklaroheshin si algjerianė, madje edhe
  disa Serbė e Kroatė shtireshin si Boshnjakė (nė vitet e luftės nė ishjugosllavi)
  pėr tė pėrfituar statusin e refugjatit politik.
  “Dyshojnė?”Ata jo vetėm qė dyshojnė por janė edhe tė bindur
  pėr kėtė, madje duhet tė kenė dhe prova, ndofta edhe mjaft spiunė
  midis nesh:” Kishte menduar Alberti pasi kishte mbaruar sė lexuari
  8
  letrėn. “Ah, po.Unė e di se ēfarė prove kanė” mendoi kur ju
  kujtuan disa raste kur qe treguar mendjelehtė.
  Kėto gjėra kujtonte ndėrsa ecte nėpėr trotuaret e Strasburg-ut.
  Po kėrkonte daljen perėndimore tė qytetit, drejtimin nė tė cilin
  ndodhej rruga pėr nė Paris.Ishte njė ide e ēmendur, guxim i
  jashtėzakonshėm te shkonte drejt Paris-it nė kėmbė me shpresėn qė
  dikush tė ndalte makinėn dhe t'a merrte pėr ta ēuar nė mos deri nė
  Paris, tė paktėn nė drejtim tė tij, pranė Paris-t.
  Viteve tė fundit emigrantėt shqiptarė kryenin vepra shumė
  herė mė tė guximshme se kjo. Ata patėn kapėrcyer me kokėfortėsi
  e trimėri, tė detyruar nga rrethanat, dete e oqeane, lumenj e liqene,
  autostrada e bjeshkė, nė mėnyrat nga mė spektakolaret.
  E joshte shumė ideja se mundej tė kalonte ditė nga jeta e tij nė
  atė qytet qė e ėndėrronin miliona njerėz anekėnd botės.
  Nė hartėn gjeografike e kishte parė se ishin rreth pesėqind km
  rrugė por kjo nuk e frikėsonte aspak, vetėm se dy ēantat me tesha i
  rėndonin, e lodhnin por ai shpėrfillės vazhdonte marrshimin e
  tij,sepse tashmė do tė donte tė bėhej“Parizian”.
  Ecte pėrpara me njė vendosmėri tė pazakonshme .U bėnte
  shenjė me dorė shoferėve pėr t'a marrė, por qe e kotė. Askush nuk
  9
  ndalej. La mbrapa njėzet km qytetin e Strasburgu-t dhe ende
  asnjeri nuk ndalej ta merrte.
  Disa herė mendoi tė ecte edhe pak derisa tė gjente ndonjč
  qytet pėrpara e pastaj tė shkonte te stacioni pėr tė hipur nė tren.
  E frikėsonte disi treni, sepse po t'a kapnin pa biletė kishte tė
  ngjarė ta ēonin né Polici kėshtu qč do i ndėrprisnin udhėtimin, dhe
  kushedi se ēfarė vendimi merrnin shefat e policisė!! Nė qytetet
  pranė kufirit gjerman, policėt do e kuptonin menjėherė se ai vinte
  nga Gjermania ose nga Zvicra, e kjo mund t'i shkaktonte telashe,
  prandaj i duhej tė depėrtonte sa mė nė brendėsi tė Francės.
  Vazhdoi tė ecte pėrpara duke hequr dorė nga mendimi pėr tė
  hipur nė tren.Kilometrat e pėrshkuara nė kėmbė shtoheshin dhe
  natyrisht forcat pakėsoheshin ndjeshėm. Shishja e parė e ujit tė
  pijshėm mbaroi dhe duke qenė se ishte e vetmja duhet tė gjente
  ujė, prandaj la rrugėn nacionale dhe u fut nė fshatin e parė qė i doli
  pėrpara. Kėrkoi njė ēezmė nga ato publiket por fatkeqėsisht
  s’dukej askund.
  Hyri nė klubin e fshatit dhe i buzėqeshi burrit qė rrinte mbrapa
  banakut. Pa hequr dorė nga buzėqeshja e tejzgjatur ai i shpjegoi me
  shenja se ēfarė donte bufetierit. T’i mbushte shishen plastike me
  ujė rubineti.
  10
  Me plot ēudi dhe pa qejf banakieri ja mbyshi shishen me ujė e
  i beri shenjė Albertit tė dilte menjėherė nga lokali.
  Doli pėrsėri nė rrugėn nacionale, tashmė i furnizuar me 1,5
  litra ujė do tė ishte padyshim mė e lehtė tė marrshonte mė tej.
  Mė nė fund dikush u ndal. Ai pa i tmerruar veturėn e policisė
  tė ndalonte pėrpara tij.
  U pėrshėndetėn. Dy policėt vunė re se djaloshi nuk kuptonte
  frėngjisht prandaj i bėnė pyetje nė anglisht.
  - Prej cilit vend vjen? pyeti njėri nga ata pasi Alberti kishte
  hipur nė veturė.
  - Unė vij nga Shqipėria- u pėrgjigj ai .
  - Ku po shkon?- pyeti prapė polici.
  - Unė po shkoj nė Paris. - tha me njė zė prej fėmije tė
  pafajshėm.
  - ēfarė thua?!- a je ēmendur?- , janė qindra kilometra rrugė,
  ėshtė larg, shumė larg – thanė ata tė ēuditur.
  - Po. E di, ndoshta jam ēmendur vėrtetė!- tha Alberti.
  Dy policėt pasi dėgjuan kėto fjalė nuk folėn mė.
  Albert Vjosa po kalonte njė periudhė tė veēantė tė jetės, dhe
  pėr kėtė ndihej pak nė ankth, por ishte vetem ankth e aspak frikė.
  Ai psherėtiu trishtueshėm dhe pa se polici qė ngiste
  automobilin po e shihte nga pasqyra e brendshme.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:50

  11
  Sigurisht qė po pėrpiqej tė kuptonte me syrin e stėrvitur prej
  polici se ēfarė njeriu ishte Alberti, e se ēfarė do tė ishte mė e mira
  tė bėnin me tė.
  Ata e zbritėn tė riun shqiptar te njė parkim i madh. – Kėtu
  mund tė gjesh ndonjė shofer kamioni qė tė merr me vete. Ki
  kujdes!
  - Rrugė tė mbarė!, i thanė dy policėt francezė plot mirėsjellje.
  Ai i falenderoj nga zemra dy zotėrinjte tė cilėt harruan pėr pak
  ēaste detyrėn (ndoshta edhe kjo hynte nė detyrėn e tyre, nė
  ndėrgjejgjen e tė qenit njerėz) e tyre pėr tė bėrė njė vepėr
  humanitare duke ndihmuar djalin e lodhur nga ky udhėtim disi i
  rrallė, i lodhur nga hallet e paimagjinueshme pėr njė francez, sepse
  mirėqenia e Francės i pengonte tė kuptonin vėshtirėsitė e njerėzve
  qė vinin nga bota e tretė.
  Kur hipi nė veturėn e tyre mendoi se do ta ēonin nė komisariat
  dhe pas shumė pyetjesh dhe kontrolli tė imtėsishėm do ta mbyllnin
  nė qeli. Alberti nuk kishte leje qėndrimi ose kalimi nė Francė. "sa
  njerėz te mirė! pėr fat tė keq ka gjithnjė e mė pak njerėz tė tillė"
  tha me vete ai.
  Kaluan rreth dy orė nė parkimin e kamionave dhe pas disa
  shoferave qė refuzuan t'a merrnin dukej se dikush po e ndihmonte
  12
  pėrsėri. Njė burrė gjerman e mori nė kamionin e tij.” Dua te flas
  me dikė kur udhėtoj sepse kam frikė se mė zė gjumi nė timon”- tha
  shoferi gjerman. Alberti ishte i lumtur. – ēudi!- mendoi – qeveria
  gjermane mė dėboi dhe tani njė shofer gjerman po mė ēon drejt
  qytetit tė ėndrrave tė reja!? ėndrrat reja pasi pak ditė mė parė as qė
  e kisha ēuar nė mendje Paris-in.Trembem se mos mė ndodh si me
  urėn "fatale".Unė e di qė nė Paris ndodhen dhjetėra ura, ndoshta
  qindra. Jo, kėsaj here ėshtė ndryshe, duhet tė ndodhi ndryshe. O
  Zot i madh, ki mėshire pėr mua dhe mė ndihmo!.
  Ora pesė i mėngjesit
  Paris
  Albert Vjosa filloi tė bridhte nėpėr rrugėt e qytetit gjigand.U
  kujtua qė ishte hera e parė qė shihte njė qytet tė pėrmasave tė tilla.
  Do t'i pėlqente tė sistemohej nė atė qytet, tė gjente njė punė,
  nje banesė e natyrisht njė vajzė me tė cilėn mund tė dashurohej, e
  pse jo tė krijonte familje.
  Pas shumė peripecirash nė orėn nėntė e gjysėm tė mėngjesit e
  gjeti qėndrėn e regjistrimit te azilkėrkuesve. Nė Paris s'qe aspak e
  lehtė tė hipje nė Metro pa biletė, pasi i kishin marrė tė gjitha masat.
  Pėr ēudi e pėr fat nė kėto raste proftas gjithnjė ndonjė njeri
  zemėrmirė qė jep ndihmė. Pritja ishte e ftohtė, e akullt,
  13
  demoralizuese pėr tė shumėvuajturit refugjatė, megjithėse pikėrisht
  vuajtjet e shumta i kishin kalitur me shumė gjėra, por jo me ēdo
  gjė.
  Atje i dhanė njė adresė ku mund tė strehohej. – Por, ka tė
  ngjarė qė tė mos ketė vend pėr ty- i tha Albertit zotėria qė punonte
  me tė huajt. Ishte i veshur me uniformė polici dhe e veēanta ishte
  se ai qėndronte nė kėmbė pas skrivanisė dhe jo i ulur, sikur tė
  donte qė tė thoshte “ nxitoj, s’kam kohė pėr juve”.
  “ Duhet tė jetė oficer “ mendoi Alberti kur i pa gradat nė
  uniformė por, nuk arriti tė kuptonte nėse ishte Kapiten apo Toger.
  - Si thatė?- Pse?- A ka vend fjetjeje mua?- tha Alberti me
  anglishten jo fort tė mirė qė i kujtohej ende nga shkolla.
  - Nuk e di- u pėrgjigj oficeri. – ti shko tė shohėsh, ndoshta je
  me fat!-
  - Po nėse s’ka vend, ē’tė bėj?- kėmbėnguli ai i vendosur tė
  gjente njė vend atje nė Paris.
  - Ateherė ik fli gjumė nė Metro- tha oficeri i bezdisur nga
  pyetjet.
  - ēfarė mendoni ju zotni se kam ardhur deri kėtu pėr tė fjetur
  jashtė- tha me zė tė lartė Alberti dhe doli me shpejtėsi jashtė. Duke
  dalė, pa nė korridor dhe tek shkallėt disa djem nga Kosova, dhe ca
  femra sllave, bosnjake ose kroate tė pispillosura nė kulm.
  14
  Kuptohej fare kollaj qė vajzat bosnjake nuk flinin nė Metro, por nė
  Motel ......
  Nė mendje i qe fiksuar vetėm njė fjalė Metro, Metro, madje nė
  njė moment u bezdis shumė kur nė mendjen e tij fjala METRO u
  zėvendėsua me fjalėn Metropolitan, pra me emrin e plotė, por ai
  s’kishte nevojė pėr plotėsime tė lodhshme gjuhėsore.
  Pas disa sakrificave e gjeti adresėn ku strehonin refugjatėt. Ju
  deshėn disa orė pėr ta gjetur dhe pati rast tė pėrshkonte disa
  kilometra nėpėr qytet nė kėmbė dhe autobus. Zgjodhi autobusin
  sepse s'donte tė kujtonte trenin Metropolitan. Natyrisht pa biletė.
  Nė kėto raste Parisi s'mund tė quhet qytet i bukur, ngaqė shihet
  vetėm pjesa e tij mė e pamėshirshme dhe mė e vrazhdė.
  Nuk e strehuan. Asnjė vend i lirė pėr atė.- O perėndi si ėshtė e
  mundur!?? Nė gjithė ketė qytet s’paska njė vend pėr
  mua??!!Vetėm njė krevat! METRO; pėrsėriti ai me vete plot
  trishtim.
  As qė kishte ndėrmend tė bėnte njė jetė tė tillė, jetė rrugėsh,
  jetė qeni tė botės sė tretė, ngaqė nė perėndim qentė nuk jetonin aq
  keq.
  Dhjetė orė pas mbėrritjes nė Paris vendosi tė ikte qė atje, nga
  qyteti qė nuk e strehoi. Ai s'kishte kohė pėr tė humbur e trembej se
  15
  do ngelej pėr muaj tė tėrė rrugėve. Qenė ditė tė ftohta dimri dhe
  s'duhej ekzagjeruar me kurajo tė tepruar, paēka se gjendej nė Paris,
  qytet i cili kishte pjellė dhjetėra kryevepra letrare e artistike pėr
  njerėzimin. S'bėhej mė fjalė pėr art, por pėr mbijetesė.
  “ Do vete né Belgjikė “ mendoi aty pėr aty i ēuditur dhe vete
  me kėtė vendim tė paparashikuar. “ Shpresoj tė mė strehojnė. Te
  paktėn pak bukė tė mė jepnin dhe njė shtrat, vdiqa pėr gjumė, e
  ē’nuk do tė bėja pėr njė copė bukė, ka dy ditė qė s’kam futur gjė nė
  gojė.ē’dreqin kėrkova kėtu!? psherėtiu e shau vetėveten; idiot!
  Diēka kishte dėgjuar pėr Belgjikėn nga refugjatėt e tjerė. Pa
  harruar ekzagjerimet nė kėto rrėfime mėrgimi, qe pothuajse e
  sigurtė se nė Belgjikė refugjatėve u jepnin ushqim dhe strehim. Jo
  keq!
  Nisi udhėtimin pėr nė Bruksel. Kėsaj here nuk pati guxim tė
  dilte nė rrugė pėr tė bėrė auto-stop. Nuk pati as guxim e as forcė
  fizike.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:51

  16
  Ky udhėtim me tren pa biletė ishte sa i ēuditshėm aq edhe
  spektakolar, si nėpėr filma. Herė i fshehur nė WC, herė duke
  zbritur nga treni nė stacionin mė tė parė pasi mendonte se po tė
  qėndronte shume kohė nė tren do ta kapte kontrollori i biletave.
  Dikur e kapėn vėrtet dhe e zbritėn, por pa pasoja tė tjera. Pasi
  zbriti nga treni po priste tjetrin nė njė stacion tė vogėl. Zakonisht
  duheshin dy orė pėr tė kaluar treni i ardhshėm. Hipi nė njė tren tė
  vjetėr nga ata qė bėjnė linja tė shkurtėra dhe ndalojnė edhe nė
  stacionet mė tė vogla. Ishte ulur nė sedile i qetė pasi s’mendonte qė
  fatorinoja do tė kalonte menjėherė, por qe gabuar. Pa biletė?! Zoti
  kontrollor lajmėroi menjėherė me radiomarrėse stacionin e policisė
  mė tė afėrt.
  Albertit iu duk sikur ai po thoshte qė: djalė i huaj me dy ēanta.
  Iu duk kėshtu sepse ai po shihte me vėmendje ēantat, pastaj duke
  thėnė kėshtu do t’u ngjallte mė tepėr kurreshtje policėve tė cilėt do
  tė vraponin nė stacion pėr tė bėrė kontrroll tė imtėsishėm. Po
  s’mund tė ishte aq kuriozitet i madh tė udhėtoje me dy valixhe apo
  ēanta, do tė ishte mė tepėr kurioze sikur tė shihje nėpėr trena
  udhėtarėt pa asnjė ēantė.
  Treni u ndal nė njė stacion tė vockėl duhet tė ishte njė fshat
  me rreth 2 mijė banorė.
  17
  Alberti u ēua nė kėmbė dhe zgjati kokėn jashtė dritares pėr tė
  parė ku ndodhej fatorinoja. Siē dukej policėt e prisnin nė stacionin
  tjetėr, nė qytezėn e parė, pasi nė atė fshat tė vogėl vėshtirė se mund
  tė gjendeshin xhandarė apo policė.
  Pa qė fatorinoja ishte jashtė e po bėhej gati t’i binte bilbilit pėr
  t'u nisur. Ai mori dy ēantat e tij dhe plot egėrsi hapi portėn e trenit
  nga ana e shinave, pra jo nga ana e binarit ku ndodhej kontrollori
  me bilbilin nė pėrgatitje e sipėr pėr tė lėshuar fishkėllimat e tij
  “ngadhnjyese “. Duke qenė tren i vjetėr porta u hap pėr fat, gjė e
  cila vėshtirė se mund tė ndodhte me trenat modern. Alberti hodhi
  midis shinave ēantat e pastaj u hodh edhe vetė me shpejtėsi
  ndėrkohe qė nga ana tjetėr u dėgjua birbili. Njė grua franceze e
  shihte me habi nga dritarja e vagonit por ai nxitoi tė gjente njė
  pozicion mė tė mirė sepse atje midis shinave kishte tė ngjarė tė
  kalonte ndonjė tren tjetėr.
  Tashmė treni ishte nisur dhe fatorinoja s’mund tė bėnte mė
  asgjė. Alberti e dinte qė fatorinoja pėr hakmarrje do tė dėrgonte
  forcat e rendit nė atė stacion tė humbur. E imagjinoi sesi ai po
  fliste me radiomarrėse duke lajmėruar pėr arratisjen e tė huajit tė “
  rrezikshėm”me dy ēanta “ misterioze”. Pėr kėtė ai duhet t'a linte
  stacionin dhe tė rikthehej nė stilin e porsamėsuar: autostop. Plot
  nxitim doli nė rrugė dhe u bėnte shenjė me dorė shoferėve tė
  18
  ndalonin. Kėsaj here ai ndjehej tepėr i vendosur dhe pothuajse u
  jepte urdhėra tė tjerėve tė ndalonin.
  Pėr fat tė madh gjeti menjėherė dikė. Ishte njė plak i urtė,
  shumė i sjellshėm, por ndoshta edhe pak i frikėsuar sepse Alberti
  pothuajse i kishte bllokuar krejt rrugėn duke ulėrritur nė shqip;
  NDALOOO! me sy tė egėrsuar si bishat, nga ankthi se mund tė
  mbėrrinin nė ēdo ēast forcat e rendit. Ai s'kishte ndėrmendje tė
  ndėrpriste rrugėn pėr Belgjikė.
  Plot mundime, e hipje - zbritje nga trenat mbėrriti nė qytetin e
  parė belg, Mons.
  Taksistėt para stacionit tė trenit i thanė se nevojitej tė shkonte
  nė Bruksel pėr tė lypur strehim politik.
  Priti me qetėsi trenin dhe filloi udhėtimin pėr nė Bruksel.
  Kėsaj here u rehatua nė vagon klasi tė parė.
  Nuk e vriste mendjen se do ta gjobisnin ose e ēonin nė polici.
  Mezi po priste tė shihte ndonjė polic belg, pėr t'a pyetur pėr
  adresėn ku i duhej tė paraqitej nė Bruksel.
  " Sa i sjellshėm ky fatorinoja i trenit!" mendoi ai kur pa se
  burri i buzėqeshi dhe i bėri shenjė me dorė qė tė rrinte i qetė. Me sa
  dukej nė Belgjikė s'kishte probleme pėr mungesė bilete! Nė fakt
  djali qe kapardisur si zotni nė klasin e parė, midis disa burrave me
  kravata qė lexonin gazeta.
  19
  Po mbėrrinin nė Bruksel kur papritur kontrollori i biletave iu
  afrua dhe me buzėqeshjen e tij tė pandėrprerė nė fytyrė i tregoi se
  mbėrritėn nė destinacion.
  Fatorinoja zbriti i pari dhe pas tij disa persona tė tjerė. Ndėrsa
  zbriste, Alberti pa pėrballė tij dy policė (njė femėr e njė mashkull)
  bashkė me fatorinon.
  " i paska lajmėruar policėt me telefon" mendoi ai pa ndonjė
  shqetėsim tė veēantė.
  - Hi, I am Mister Vjosa. - iu drejtua ai policėve me njė zė tė
  ėmbėl deri nė tallje.
  Ēifti i policėve qenė njerėz tė qetė dhe shoqėruan djalin drejt
  zyrės sė tyre ku i dhanė edhe njė letėr ku shkruhej shifra e gjobės
  qė duhej tė paguante pėr udhėtimin nė klas tė parė.
  Ata nuk e kontrolluan aspak nė trup ose valixhe dhe i thanė
  vendin ku mund tė strehohej. Kushedi pse pėr sytė e policėve ai
  kishte pamjen e tė pafajshmit. Adresa pėr refugjatėt ishte nė
  njėfarė kėshtjelle brenda qytetit, por rojet e kėshtjellės nuk e
  pranuan nė orėn 1 tė natės.
  “ Tė paktėn kėtu s’kam asgjė pėr tė humbur ngaqė Belgjikėn
  s’e kam ėndėrruar kurrė. Boll me ėndrra nė diell, dua bukė njė
  shtrat tė ngrohtė se vdiqa nga tė ftohtėt e lodhja “ thoshte me vete.
  20
  Udhėtimi mbaroi, njė udhėtim tė cilin s’do tė donte ta kujtonte mė
  kurrė.
  Pasi ju lut tė madhit Zot filloi tė mendonte sesi tė kalonte
  natėn.
  Pas njė nate tė gjatė nėpėr rrugėt e Brukselit nė orėn shtatė tė
  mėngjesit u paraqit nė komisariatin e refugjatėve (siē e quanin
  belgėt).
  Komisariati ndodhej nė katin e parė tė njė ndėrtese
  shumėkatėshe afėr stacionit qendror tė trenit “Bruxelles nord “
  E kishte habitur pak nata e Brukselit pasi nė asnjė qytet tjetėr
  s’kishte parė ndonjėherė aq shumė lokale hapur tėrė natėn.
  Nėpėr kafene shėrbehej sikur tė ishte ditė. Fatkeqėsisht ai nuk
  kishte tė drejtė tė hynte nė asnjėrėn prej tyre, por nė kėtė rast nuk
  ishte ēėshtje tė drejtash, ishte ēėshtje parash.Nuk mund t’i lejonte
  vetes as edhe njė kafe, ndėrsa pėr ujė as qė bėhej fjale sepse qielli
  “bujar” dėrgonte “pjellėn “ e tij, shiun.
  E vėrteta ishte se kishte mbushur shishen me ujė tek ēezma e
  WC-sė brenda stacionit tė trenit. " U tegova i guximshėm qė
  mbėrrita deri kėtu, prandaj do t'a kem mė tė lehtė tė shkoj mė larg.
  Jam krenar qė nuk i kėrkova asnjerit prej tė njohurve pare hua, ose
  sė paku 5 marka gjermane pėr sevap. Po tė kisha nė kėtė moment
  lekėt qė u kam dhėnė tė tjerėve hua, pa m'i kthyer kurrė mbrapsht,
  sonte do t'i kisha lejuar vetes luksin tė flija nė hotel me 5 yje, dhe
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:52

  21
  jo vetėm kaq. Secili tregon fytyrėn e tij," mendonte djali me
  keqardhje, por pa asnjė peng nė shpirt.
  “ Kėsaj here do them tė vėrtetėn, le tė bėhet si tė jetė thėnė.
  Nuk do gėnjej, do u them qė jam nėnshtetas i Republikės sė
  Shqipėrisė, edhe emrin do jap ate tė vėrtetin dhe datėlindjen reale
  edhepse jam koshient se kėshtu do mė mbajnė kėtu tre-katėr muaj
  e pastaj kur tė mė vijė radha do mė riatdhesojnė. S’ka problem!
  Jam i lodhur me ndryshimet e emrit, tė nėnshtetėsisė. Mė pėlqen
  emri im, mė pėlqen vendi ku unė linda, u rrita, vuajta e u gėzova,
  ku u dashurova pėr herė tė parė. Jam i lodhur i uritur, nuk kam
  futur gjė nė gojė prej tri ditėsh, tė paktėn nė Shqipėri njė copė bukė
  do t'a ha. Jemi tė varfėr por jo aq sa t’ia vlej gjithė kjo sakrificė e
  marrė: E pastaj, pse do gėnjej gjithmonė? Lashė nam. Po mė
  ndoqėn ėshtė problemi i tyre.” Pastaj kujtoi me keqardhje largimin
  nga Gjermania, tė cilėn e kishte pikė tė dobėt. Atje kishte bėrė
  gjėrat mė tė bukura nė jetėn e tij, dhe njėkohėsisht, eksperiencat
  mė domethėnėse. Nga ato eksperienca qė tė ndryshojnė krejt
  qėnien.
  Kėto gjėra mendonte ai ndėrsa priste radhėn pėr tė paraqitur
  kėrkesėn e strehimit politik, kėrkesė e cila s’do tė pranohej kurrė
  natyrisht, por qėllimi i tij ishte tė fitonte kohė, dhe ajo mė
  22
  kryesorja tė ushqehej, mbijetonte. Bėhej fjalė pėr zgjedhje
  strategjike, sa pėr tė ripėrtėrirė forcat, e sidomos ngaqė nuk donte
  tė vidhte e grabiste askėnd, duke justifikuar mbijetesėn e tij nė dėm
  tė personave tė tjerė.
  Pas shumė pyetjesh i dhanė biletėn e trenit pėr tė udhėtuar
  drejt njė qyteze me emėr tė vėshtirė pėr t'u shqiptuar, afėr Liezh-it
  (shqiptarėt me shaka e quanin Lezhė).
  Ndryshimi ishte se kėtu i thanė tė ulej dhe zyrtarja qė i merrte
  nė pyetje ishte e ulur prapa skrivanisė, pra nuk qėndronte nė kėmbė
  si oficeri i Paris-it. Duhet tė paraqitej nė njė qėndėr tė kryqit tė kuq
  belg qė kujdesej pėr refugjatėt.
  "A do tė kenė vend pėr mua?" belbėzoi plot dyshim pa patur
  kurajo tė pyeste zonjėn e zyrės me frikėn se mos dėgjonte ndonjė
  tjetėr fjalė si ajo: Metro.
  Pasi ju lut Zotit u nis me tren, mė nė fund me biletė.
  Ditėve tė fundit po i drejtohej shumė shpesh perėndisė.
  "Sigurisht qė kam ndryshuar shumė. Kėshtu si po mė venė punėt
  do tė duhet njė "mrekulli" pėr mua.Shpresoj mirė! Shpresa nuk
  vdes kurrė, madje edhe ish-komunistėt nė Evropėn lindore, pas
  shumė provash nuk e vranė dot shpresėn e njeriut. Shpresa ėshtė
  diēka e pazėvendėsueshme, e madhėrishme!"
  23
  Mė nė fund kishte njė vend pėr Albertin. E pritėn mjaft mirė
  nė ndėrtesėn e kryqit tė kuq, mjaft mirė duke e krahasuar me Parisin.
  “ Megjthatė kėtu ėshtė mirė” mendoi ai ndėrsa po shtrihej nė
  shtrat.Tashmė kishte gjetur ushqim, njė shtrat, dush.”Kėtu ėshtė
  mirė” pėshpėriti ai dhe me kėtė mendim e zuri gjumi.
  Ditėt kalonin mėrzitshėm te "Kryqi i kuq". Ndėrtesa gjendej
  pak e larguar nga qyteza dhe koha mezi kalonte.
  Alberti kishte vėrejtur se jo rrallė nė evropėn perėndimore,
  vendet ku strehonin refugjatėt ishin tė mėnjanuara nga qytetet, nė
  zona ku kishte pak mundėsi pėr t'u ndjerė mire dhe aq mė pak i
  realizuar ose i kėnaqur.Por kjo varej shumė edhe nga pikėpamjet
  dhe synimet e secilit refugjatė. Pėr dikė qė kishte ikur nga njė vend
  ku bėhej luftė, kuptohet qė mund tė ndjehej jo vetėm i realizuar ose
  i kėnaqur, por mbi tė gjitha i SHPĖTUAR. Po tė marrim parasysh
  numrin e madh tė refugjatėve nė Perėndim, fare kollaj mund tė
  mendohej qė edhe mikpritėsit perėndimorė, s'dinin mė se ku t'i
  ēonin "mysafirėt".
  Ishte nė dhomė me tre djem kurdč. Djem tė urtė, hallexhinj
  edhe ata vinin nga Gjermania pasi kishin marrė ultimatumin pėr tė
  24
  lėshuar Gjermaninė. Komunikonin nė gjuhėn gjermane pėr t’u
  marrė vesh.
  Nė pėrgjithėsi banorėt e ndėrtesės vinin nga Gjermania pasi i
  kishin dėbuar. Flisnin pak me nostalgji pėr kohėn e tyre tė kaluar
  nė Gjermani. Dukej sikur flisnin pėr “parajsėn e humbur” madje
  dikush u tall me Albertin kur ai tha nje frazė: Parajsa e humbur pėr
  njė emigrant ėshtė atdheu i tij. Alberti kishte kėtė mendim, prandaj
  nuk e ēau kokėn kur morri vesh se fraza e tij ishte bėrė e njohur nė
  tė gjithė ndėrtesėn e refugjatėve, pėrkundrazi, vuri buzėn nė gaz
  kur pėrfytėroi sesi mund tė ishte pėrkthyer kjo thėnie nė dhjetėra
  gjuhė tė ndryshme tė dhjetėra kombėsive qė banonin atje. Si nė ēdo
  pėrkthim, teksti pėsonte ndryshime e ndonjėherė deformime, por
  kjo nė disa raste e zbukuronte mė tepėr thėnien.
  Javėn e dytė tė qėndrimit nė Belgjikė ai filloj tė punonte si
  pastrues i korridoreve tė ndėrtesės dy orė nė mėngjes herėt. E
  paguanin shumė pak, por ai donte tė punonte e kursente me ēdo
  kusht pak tė holla pasi nuk i dihej si shkonin punėt.Pjesėn tjetėr tė
  kohės e kalonte duke parė TVose bisedonte e luante me letra
  bashkė me djemtė shqiptarė qė banonin atje. Kushtet nuk qenė tė
  kėqia, madje i ndodhte pėr herė tė parė nėpėr qendra refugjatėsh,
  qė ēdo dhomė kishte banjė dhe dush mė vete brenda, tė mbyllur me
  derė e jo me perde.
  25
  Aty mund tė dėgjoje njė larmi tė jashtėzakonshme historirash
  mėrgimi dhe dialekte nga mė tė ndryshmet. Shumica diskutonin
  sikur tė ndodheshin nė fshatin-qytetin e tyre ndonėse njėri ishte bie
  fjala nga Vermoshi e tjetri nga Konispoli ose njėri nga Prishtina e
  tjetri nga Shkupi. E bezdiste fakti qė shqiptarėt e trojeve tė
  ndryshme nuk arrinin tė pėrdornin njė fjalor tė pėrbashkėt, paēka
  se flisnin tė njėjtėn gjuhė, e ndryshonin sipas dialektit tė vet dhe
  kjo e bėnte tė lodhshme e tė mėrzitshme pėr t’u vazhduar bisedėn.
  Albertit i pėlqente njė vajzė nga njėra nga republikat e ish-
  Bashkimit Sovjetik, nga Gjeorgjia.
  Nė ato ditė plot monotoni pėr atė, t’i vardiseshe njė femre
  mbetej e vetmja gjė e kėndshme qė mund tė bėhej, madje ēuditej
  me veten sesi arrinte tė mendonte pėr vajzat nė njė moment tė
  tillė, por ēdo moment i jetės ishte i pėrshtatshėm pėr tė dashur dikė
  “ pa dashuri s’ka jetė” ju kujtuan kėto fjalė qė s’dinte ku i kishte
  lexuar.
  Ajo banonte atje me nėnėn e saj njė grua dyzet vjeēare tek e
  cila kishin mbetur jo vetėm gjurmėt e bukurisė sė dikurshme,
  mbetej ende njė grua e pashme.
  Nganjėherė ai ulej pranė dy femrave ndėrsa hanin nė mensė
  dhe kishte zėnė pak miqėsi me nėnė e bijė. Siē dukej mamaja e saj
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:52

  26
  nuk ishte xheloze pėr tė bijėn nėse ajo do tė shoqėrohej me njė
  djalė.Veronika, siē quhej vajza rezistonte mirė. Ajo ishte e
  shumėdėshiruar nga djemtė e tjerė tė ndėrtesės kėshtu qė nuk
  nxitohej ose i ishte rritur mendja ngaqė e dinte se ishte shumė e
  bukur.
  Nė qendrat e refugjatėve, veēanėrisht ato tė pėrbėra nga qindra
  banorė nuk mungonin flirtet dhe ndonėse shumė fshehurazi, bėhej
  edhe seks i madh.
  Alberti bėhej gjithnjė e kėmbėngulės nė vardisjen e tij, por
  ishte njė kėmbėngulje e ėmbėl, pa ashpėrsi e mbushur plot me
  komplimente, buzėqeshje, shikime ku shprehej qartė adhurimi. Si
  ēdo fitore tjetėr nė jetėn e tij dashurore, djaloshi do tė donte ta
  arrinte me meritė, ėmbėlsi e pak klas. Jo rrallė ėmbėlsia e klasi nuk
  hynin nė punė ndaj disa femrave, por kjo qe zgjedhje personale e
  ndonjėrės, e duhej respektuar, ngaqė qėllonte qė dikur gjendej edhe
  Ajo qė adhuronte ėmbėlsinė tek meshkujt.
  Ndodhte qė ai nė mbrėmje t'a kujtonte vajzėn me ėndje,
  imagjinonte pak, dhe pastaj ……………
  Pasi morėn ushqimin e darkės nė mensė, dy femrat u larguan
  me hapa tė shpejtė drejt dhomės sė tyre. Darkėn e merrnin nėpėr
  dhoma pasi kishte konserva me peshk ose mish etj,. pėr tė ngrėnė.
  27
  Ai pėr herė tė parė i ndoqi nga mbrapa me kujdes pa u renė nė
  sy. Ndėrsa mamaja e vajzės po hapte derėn me ēelės,Veronika
  ktheu kokėn rastėsisht nė drejtim tė atij.Ajo e vėshtroi nė mėnyrė
  sikur t’i thoshte “ mė prit aty “.
  S’dinte ē’tč bėnte e megjithatė u afrua te dritarja pėr tė parė
  jashtė pa ndonjė qėllim, thjesht donte tė priste pak, sepse ndoshta
  ajo dilte sėrish. Pas dhjetė minutash vajza doli nė korridorin e
  gjatė dhe ju afrua atij.
  - Ēfarė bėn kėtu vetėm?- pyeti ajo.
  Ai qėndroi pak nė heshtje pa ja ndarė sytė e duke buzėqeshur
  tha:
  -Po tė prisja ty, ėmbėlsira ime. Mė e bukura qė Zoti ka krijuar
  ndonjėherė. Ajo tė cilės do t'i gjunjėzohesha, lutesha pafundėsisht,
  vetėm qė tė qėndroja pranė saj.
  U duk sikur ajo u habit pėr pėrgjigjen qė mori dhe pyeti
  pėrsėri . –Pėrse?- Pėrse?
  Pa ditur si tė pėrgjigjej ai i kapi dorėn, ja shtrėngoj siē bėjnė
  njerėzit kur takohen. Ja ledhatoi butėsisht dhe ngriti plot ndrojtje
  dorėn e vajzės lart.Pėrkuli kryet me ndrojtje e delikatesė dhe me
  buzėt e tij puthi dorėn e saj, e cila nxitoi ta tėrhiqte sikur ta kishte
  zėnė korrenti. Por ai ja mori prapė dorėn dhe puthi pėrsėri me
  delikatesė duke i lėshuar pak frymė nga goja: Ajo kėsaj here e
  28
  pranoi puthjen e dorės e cila nė disa raste i shkaktonte femrave nje
  drithėrimė tė kėndshme nė trup e mendje.
  Qėndruan pak ēaste tė shtangur, si tė pajetė. Ajo me sy tė ulur
  si prej turpit po mendohej e mė pas foli me zė tė druajtur:
  -Nesėr nė mbasdite mamaja ime ikėn nė Liezh - dhe pas njė
  pauze shtoi: Tė pres nė dhomėn time.
  I tha kėto fjalė pa e parė nė sy dhe iku me ngut. Dukej disi e
  turpėruar pėr ftesėn qė bėri, por ndoshta s’ishte turp, ishte vetėm
  pak siklet ose mund tė qe ankth, padurim, ose kushedi ēka tjetėr.
  - Mirė, natėn e mirė! – u pėrgjigj ai nė gjermanisht.
  “pėr fat qė kuptohemi nė gjermanisht“ mendoi Alberti kur ju
  kujtua gjermanishtja e mirė qė fliste vajza.
  Me sa shihej vajza gjeorgjiane ishte mposhtur me njė puthje
  dore, por ndoshta jo vetėm pėr njė tjetėr puthje dore tė nesėrmen,
  siē shpresonte ai.
  Alberti fjeti keq atė natė. Nė mendjen e tij kishin zėnė shumė
  vend fjalėt e asaj “ tė pres nė dhomėn time “
  Mezi po priste mbasditen e takimit, vizitės nė dhomėn e
  vajzės. Njė takim dashurie?! Tė paktėn ta puth, rėndėsi ka tė jem
  pranė saj, mendonte.Vallė do tė ishte bukur? Ku ta dish?!
  29
  Po rrinte vetėm. Pas njė ore do tė shkonte te Ajo. Ēuditėrisht
  po mendonte gjėra tė tjera nga ato gjėra qė s’i kishte menduar
  kurrė mė parė.
  Ja se ē’mendonte:
  Ish -diktatura na bėri shpėlarje tė trurit, por unė dyshoj se edhe
  nė disa vende tė tjera ka ndodhur gjithashtu shpėlarje e trurit
  (natyrisht jo si dikur nė evropėn lindore.) Nė sisteme tė ndryshme
  drejtimi shpėlarja bėhej nė mėnyra tė ndryshme, vetėm se kishin
  njė gjė tė pėrbashkėt : Gjakftohtėsinė.
  Ish- udhėheqėsit e lindjes aq tė “apasionuar” pėr shpėlarjen e
  trurit njerėzor ndofta nuk e kishin llogaritur qė zemrat e tyre do tė
  shndėrroheshin paksa jo njerėzore nga mungesa e ndjenjave
  kundrejt racės njerėzore, duke kryer kėtė vepėr tė ndyrė kishin bėrė
  njė gjė e cila i pėrngjan vetėvrasjes, sepse ata patėn harruar ose
  qenė pėrpjekur tė harronin se i pėrkisnin racės njerėzore. Apo, mos
  vallė ndiheshin njerėz pėrnjėmend, veē se prej kohėsh e kuptuan qė
  s'e meritonin tė ishin tė tillė!?
  Me kėto mendime nė kokė Alberti zbriti shkallėt qė e ēonin nė
  katin e dytė ku ndodhej dhoma e Veronikės.
  Tani ai kishte gjėra tė tjera pėr tė menduar …………
  Tė dy po flisnin pėr mėrzitjen e ndėrtesės se kryqit te kuq
  duke pirė ēaj. Njė bisedė boshe, sikur tė dy donin tė fshihnin ose
  30
  vononin tė tregonin qėllimin e asaj vizite. Edhe kėsaj here ishte ajo
  qė shkriu akullin.
  -A do ta dish?- tha ajo - mamaja ime vete nė Liezh te njė
  shoqe e saj me origjinė nga anėt tona. Mikesha e saj jeton prej
  vitesh kėtu, e po pėrpiqet tė mė gjej burrė belg nė gjendje tė mirė
  ekonomike. Mamaja thotė qė ky do tė ishte shpėtimi im, por unė
  nuk dua tė martohem me njė burrė tė panjohur tė cilin s'e dua, pėr
  tė cilin nuk ndiej asgjė. Mė thotė se mė vonė mund tė mė lindi
  edhe dashuria, por unė nuk e besoj, nuk dua sepse ……. . Ajo bėri
  nje pauzė tė gjatė.
  - Ndoshta, sepse tė pėlqej unė!?- tha Alberti duke e plotėsuar
  sipas dėshirės sė tij boshllėkun qė la nė bisedė vajza.
  Ai i tha kėto fjalė duke buzėqeshur ngaqė nė rast se ajo
  pėrgjigjej keq do tė mbrohej duke thėnė “ bėra shaka “, por
  buzėqeshja e tij e bukur kishte pėr qėllim edhe qė vajza tė joshej sa
  mė shumė nga pamja e tij e jashtme pasi imagjinonte se buzėqeshja
  do e bėnte tė dukej mė joshės nė sytė e femrės.
  Veronika shtangu pak nga fjalėt e tij .U mendua pak pa ja
  ndarė sytė zhbirrues sikur tė ishte duke zbuluar tė fshehtėn e
  fjalėve tė tij, ose donte tė bindej qė ai nuk po tallej me tė.
  Ajo foli prapė:
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:53

  31
  - Kur po ndaheshim mbrėmė nė korridor e ndjeva qė kisha
  nevojė tė tė pėrqafoja …… puthja. - fjalėn “puthja “ e tha plot
  ndrojtje, e kjo Albertit i pėlqeu jashtė mase.
  Ai hapi sytė i ēuditur nga fjalėt e bukura tė asaj, propozimi i
  saj qe disi spektakolar pėr veshėt e njė djali, dhe e ndezi tė tėrin.
  - O Zot! Sa fjalė tė bukura! Pse s’mė puth nė kėtė ēast? - e pa
  pritur tė dinte pėrse, e pėrqafoj vajzėn ngrohtėsisht, e pastaj i
  ledhatoj flokėt e zeza, dhe s’mund tė pėrmbahej pa i puthur flokėt
  e saj. Pas flokėve e puthi te qafa me delikatesė e ndjenjė pėr tė
  paktėn dy minuta dhe gjatė kėsaj kohe dėgjoi rėnkimet e saj tė para
  qė sa vinin e shtoheshin, prandaj ai e kuptoj qė ishte momenti i
  pėrshtatshėm pėr t’u zhveshur.
  Edhe ajo u pėrgjigj me puthje tė zjarta e ledhatime. Dukej
  qartė se vajza ishte gati, ajo u dorėzua, u mposht. Alberti u zhvesh
  me shpejtėsi dhe ndihmoj edhe femrėn nė zhveshjen e saj tė
  ndrojtur. I ngulėn sytė plot uri dashurie njėri-tjetrit dhe preknin
  thuajse tė mahnitur lėkurėn e freskėt tė njeri-tjetrit.
  Po bėnin dashuri me epsh tė paparė e rėnkonin qė tė
  dy.Vėshtirė s’e fqinjėt nuk i dėgjonin. I dėgjonin patjetėr zėrat e
  tyre tė ndryshuar nga eksitimi. Alberti desh t’i thoshte “je shumė e
  bukur!“ por nuk pati kohė sepse sekondat e fundit qenė
  marramendėse.
  32
  “Vėrtetė ėshtė ēuditshme“ mendoi ai. “dy tė rinj nga evropa
  lindore“ bėjnė dashuri nė kėtė periferi tė humbur perėndimore.
  Deshi t’ia thoshte kėtė edhe asaj, por nuk pati kohė t’ia shprehte
  pasi buzėt dhe gjuha e vajzės qė pėrshkonte me etje nė pjesė tė
  ndryshme tė trupit i rikthyen dėshirėn pėr tė bėrė dashuri.
  Ai e puthi, kishte nė atė puthje, ndjenjė, kėnaqėsi, epsh por
  edhe sfidė.
  Sfidė me ironinė e fatit tė pamėshirshėm, e sidoqoftė ishte jo
  vetėm njė puthje kėndshme, por mbi tė gjitha triumfuese.
  - Je fantastik!- pėshpėriti ajo ndėrsa ledhatonte gjoksin e tij
  tejet mashkullor.
  Nė atė moment Albertit iu duk se e kuptoi qė shpėlarjet e trurit
  kishin qenė nė mos tė kota, tė pasuksesshme. Ashtu si ēdo
  poshtėrsi apo ēmenduri tjetėr ndaj popujve. Ish-udhėheqėsit e
  lindjes nuk kishin arritur tė lanin krejt, shkulnin prej trurit tė
  njeriut; kėnaqėsine e tė bėrit dashuri. S'mundėn tė mohonin,
  dhunonin, fatin, tė drejtėn pėr tė qenė tė rinj, tė bukur dhe njerėz
  pėr sė mbari. Dėshirėn e tė drejtėn pėr tė jetuar si njerėz. ATA
  patėn dėshtuar edhe pėrballė njė puthjeje.
  Kushedi pse udhėheqėsit u pėrpoqėn aq shumė pėr tė bėrė tė
  pabėshmen. Ne banorėt e planetit tokė jemi nė gjendje tė luftojmė
  33
  e fitojmė kundėr cilitdo regjimi. Mendoi qetėsisht ai i ēuditur pėr
  kėto mendime tė rralla qė nuk i kishin kaluar ndėrmendje kurrė mė
  parė.
  Ato ditė po pėrgatitej pėr ikje.
  Do largohej nga Belgjika pasi nuk mund tė vazhdonte mė tej
  ashtu, tė jetonte nė njė qendėr humanitare ku ditėt ishin tė gjitha
  njėsoj.
  Ndoshta nė Hollandė do tė kishte mė tepėr mundėsira?!
  mendonte.
  Mundėsira? E pėr ēfarė?
  Idetė e tij ishin tė turbullta ashtu si qielli belg me vranėsine e
  tij “dhuronte” thuajse ē’do ditė shi.
  E kuptonte qė do bėnte njė aventurė, por ndodh edhe kėshtu
  kur je jashtė. Bredh e bridh, e nuk gjendesh mirė askund dhe do tė
  vazhdojė tė jetė kėshtu pėr shumė kohė, pasi nuk ndihesh asnjėherė
  si nė atė “parajsėn e humbur “, vendlindjen.
  "unė jetoj prej pesė vjetėsh nėpėr qendra azilantėsh nėpėr
  Evropė, por e shoh qė kjo nuk ėshtė jetė, megjithatė jam ende
  shumė i ri prandaj do bėj tė pamundėrėn pėr tė arritur, pėr tė
  rigjetur jetėn."
  U nis. Nuk i duronte dot ndarjet me personat e dashur, prandaj
  nuk i tha gjė tė dashurės. E ēfarė t’i thoshte?
  34
  "Padyshim qė ėshtė mė mirė kėshtu, ndonėse nuk ėshtė shumė
  burrėrore. Po edhe sikur t'ia thoshja nuk do pėrmirėsoja asgjė."
  Mendoj Alberti ndėrsa ikte fshehurazi tė gjithėve nė orėn gjashtė tė
  mėngjesit.
  Psherėtiu me keqardhje. E kuptoj qė kishte rėnė nė dashuri me
  vajzėn gjeorgjane.
  “Mė vjen keq qė po iki. ē’ti bėsh, ky ėshtė fati im, zgjedhja
  ime “tha me vete ai kur pa tė afrohej autobusin qė do e ēonte te
  stacioni i trenit.
  Amsterdam
  35
  Mbėrriti nė stacionin qendror tė trenit nė Amsterdam. Ishte njė
  stacion i madh me mure tė lartė nga pjesa e brendshme e sallės
  kryesore.
  Piu kafe nė Bar pa dalė nga stacioni dhe shikonte me kureshtje
  pėrreth.E kishte studjuar me hollėsi planin e tij tė qėndrimit nė
  Amsterdam dhe e rikujtoi nė mendjen e tij pikat kryesore.
  1) do qėndronte ditėt e para ilegal, e pastaj do tė shihte ēka
  mund tė bėnte.
  2) do gjente vend fjetjeje nė ndonjė qendėr bamirėse ( po tė
  ishte e mundur)
  3) Amsterdami ishte stacioni i fundit nė Perėndim.
  Nėse s’do sistemohej nė atė qytet do tė parapėlqente tė kthehej
  nė atdhe.
  Ishte njė periudhe zhgėnjyese pėr atė, po dėshtonte kudo qė
  shkonte.Nė fund tė fundit atij i pėlqente vetėm Gjermania dhe
  shtetet e tjera i konsideronte si "pėrzgjedhje strategjike". Pa harruar
  qė edhe i pėlqente tė ekspoloronte vende tė reja.
  Pėr orė tė tėra kėrkoi njė vend fjetjeje. S’gjeti asgjė. Nuk
  kishte mjaft para pėr tė paguar hotel sepse ato pak para qė kishte
  fituar si pastrues nė Belgjikė do t’i nevojiteshin pėr gjėra tė tjera.
  Vendosi tė flinte jashtė. Plani i tij kishte nisur tė mos
  funksiononte, tė paktėn pika mė delikate, fjetja.Qyteti po dukej i
  bukur, “ i veēantė” tha ai kur ndodhej nė qendrėn e qytetit
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:53

  36
  Nata ishte e ftohtė.U fut nė birrari e porositi njė birrė. Po
  mendohej sesi do kalonte natėn. “ Sigurisht qė do ngrij prej tė
  ftohtit nėse fle jashtė. Jo. S’po fle hiē. Kjo birra s'qenka e keqe! “
  tha me vete.
  Kaluan gjashtė ditė e netė tė vėshtira pėr Albertin. Fuqitė po i
  pakėsoheshin, shpresat po i zbeheshin. Natėn qėndronte jashtė
  gjithnjė nė lėvizje, ndėrsa ditėn flinte ndonjė orė nė lulishte.
  Ndodhte qė kur flinte, tė zgjohej nga tė lehurat e qenve qė
  shėtisnin me pronarėt e tyre, ose kur mungonin qentė, fillonte
  papritur shiu. Ai i ndiente pikat e para tė shiut t’i binin mbi ball,
  fytyrė etj…. Zakonisht kėto ndodhnin nė pjesėn mė tė bukur; nė
  kulmin e gjumit.
  Pati zbuluar njė mensė ku jepnin pėr tė ngrėnė drekėn falas tė
  pastrehėve etj.. dhe falė kėsaj vazhdonte tė mbijetonte.
  Por, deri kur? pyeste vetėveten. Ai ndihej i shpartalluar, i
  dėrrmuar megjithėse s’donte tė pranonte qė “fushata e tij
  Hollandeze” kishte dėshtuar. Duhet tė gjente njė zgjidhje ose
  pėrndryshe tė ikte, po ku tė shkonte?
  Netėt e Amsterdam-it qenė tė pafundme, ose sė paku kėshtu
  ngjajnė rėndom nė kėsi rastesh.
  37
  Nuk ishte i vetmi qė s’flinte. Nė pėrgjithėsi qyteti dukej sikur
  flinte pak. Rrugėt kryesore zbrazeshin nė njė interval tė shkurtėr
  kohor prej orės 4 deri nė 6 tė mėngjesit. Pas orės gjashtė qyteti
  rizgjohej plot ritėm.
  Kishte mjaft tė tjerė si ai tė pastrehė.Tė huaj jokomunitarė (
  kryesisht afrikan), tė droguar e nuk mungonin as ata mė tė
  tmerrshmit hajdutėt dhe shitėsit e drogės.
  Ndryshimi i tij me tė tjerėt qėndronte edhe nė faktin qė nė
  pėrgjithėsi tė tjerėt ( tė pagjumėt e tė pastrehėt ) rrinin nė grupegrupe,
  ndėrsa ai pėrherė i vetmuar me tė pandashmen ēantė tė
  shpinės. Ēantėn tjetėr, atė mė tė madhen e kishte mbyllur nė
  stacion. Si nė ēdo stacion tė madh treni gjendeshin edhe kasetat me
  ēelės pėr tė futur bagazhet. Shkonte ēdo ditė pėr tė paguar tarifėn
  24-orėshe me ato pak tė holla qė i kishin mbetur nga Belgjika,
  madje pėr atė tarifė ishte i detyruar tė hiqte dorė edhe nga diēka
  pėr tė ngrėnė. Natyrisht qė s’mund tė bėnte ndryshe, sepse po ta
  mbante valixhen me vete nėpėr rrugė do tė qe rėnduar pa dyshim.
  Gjithnjė vetėm u shmangej tė gjithėve. Nė natėn e qytetit
  bėnin pjesė edhe prostitutat. Rrugicat e tyre me drita te kuqe
  shquheshin nga larg, lehtėsisht nė errėsirė. Ishin ato vajzat e
  famshme tė vetrinave tė Amsterdam-it, tė cilat dukeshin mė tepėr
  si manekinė tė dyqaneve. Ato ishin rrugicat mė tė populluara
  38
  natėn, e gumėzhinin nga klientėt ose kurreshtarėt, shumica e tė
  cilėve qenė turista tė huaj.
  Kishte kaluar disa herė atje, e disa nga vajzat ishin vėrtetė
  magjepsėse.Shihte burrat qė dilnin nga apartamentet e vajzave,
  “dyqanet e seksit “ por nuk mund tė kuptohej lehtė nėse ishin tė
  kenaqur apo jo, ndonėse kjo gjė nuk e shqetėsonte aspak. Kur
  burrat hynin nė “Dyqan “ ato tėrhiqnin perden e kuqerremtė pėr tė
  mos u parė nga jashtė. Nė kėtė mėnyrė tė tjerėve qė ndodheshin
  nga ana e kundėrt e perdes u ngelej e “ drejta “ qė tė prisnin ose tė
  imagjinonin skena erotike. Albert Vjosa kishte fantazira krejt tė
  ndryshme nga ato tė tė tjerėve. Ai po fantazonte sesi mund tė
  ngopej me bukė e sesi do tė arrinte tė flinte nė njė krevat. Jo njė
  krevat tė zgjedhur, por nje dosido, mjaftonte qė tė shtrihej e flinte
  gjumė. Mė nė fund.
  Kėto ishin netėt e tij atje anės oqeanit Atlantik, nė skajin
  perėndimor tė Evropės. Duke qenė njė qytet plot ujė, kanale tė
  lundrueshėm, lagėshtira ishte mbytėse. Natyrisht qė trembej pak se
  mos ndonjė nga grupet e natės i binte mė qafė e pėr kėtė tregohej i
  kujdesshėm nė ēdo hap, pasi nė ēdo hap mund tė ndeshte tė keqen.
  Diēka qė do t’i shkaktonte pasoja tė padėshiruara.
  Jeta e rrugės ishte jashtė mundėsive tė tija, e papėrballueshme
  pėr forcėn e tij, prej njeriu tė pakalitur shumė me jetėn e rrugės.
  39
  Nė njė ditė plot shi njohu njė grua tė cilėn e shihte pėr herė tė
  dytė nė tė njėjtin lokal. Po pinte kafe nė klub me monedhat e fundit
  qė i kishin mbetur nė xhep. Disa herė mendoi qė kjo mund tė ishte
  kafeja e tij e fundit nė atė qytet, por s’donte t’a besonte, nuk i
  pėlqente t’a besonte ndonėse s’dihej nese do t’ia dilte mbarė tė
  sistemohej atje.Vetė fjala “Sistemim” i dukej tepėr e gjatė, pėr t’u
  shqiptuar, edhe pse nė njė farė mėnyre mund tė shqiptohej, por
  sigurisht mė tepėr sesa kėto lojra gjuhėsore tė bėra nė mendjen e
  tij, vėshtirėsia e mirėfilltė, ajo mė e rėndėsishmja nė atė moment
  ishte tė sistemohej, t’i largohej rrugės e tė realizohej “ fantazia” e
  njė krevati, ushqimit …..
  Gruaja e saponjohur fliste papushim. Ishte njė mospushim sė
  foluri i mundimshėm pėr veshėt e tij. Ai pėrgjigjej shkurt pa
  dėshirė derisa e vėshtroi dhunshėm, vėshtrim nė tė cilin s’kuptohej
  nėse donte ta rrihte gruan apo ta pėrdhunonte. Mbase s’ishte asnjė
  nga tė dyja kėto, por tek gruaja vėshtrimi pati bėrė njė efekt tė
  tretė; eksitimin! Sytė i ndriēuan plot qejf, siē duket ishte nga ato
  gra qė u pėlqejnė burrat tigra, tė ashpėr, tė vendosur etj…. .
  Gabohej. Ai s’ishte i tillė nė karakter. Mė nė fund ai ndryshoi
  qėndrimin disi tė egėr dhe mori fjalėn. Kėsaj here ishte ai qė
  s’mbaronte sė foluri, ndėrsa ajo dukej e lumtur, dhe fluturoj nga
  gėzimi kur ai midis koktejit tė fjalėve anglisht-gjermanisht fuste
  40
  edhe ndonjėrėn nga pak fjalėt qė kishte mėsuar ato ditė nė gjuhėn
  hollandeze.
  Vazhdoi kėshtu derisa ajo e qerasi me njė kafe te dytė, ngaqė
  donte tė zgjaste bisedėn, e ai paturpėsisht i kėrkoj edhe njė konjak.
  Prej ditėsh po ėndėrronte njė pije alkoolike pėr ta ngrohur nga tė
  ftohtit. Klientėt e tjerė tė kafenesė po prisnin tė pushonte shiu, i cili
  dukej sikur as qė kishte ndėrmend tė ndėrpritej. Atij iu duk ogur i
  mirė qė arriti tė pinte njė tjetėr kafe nė Amsterdam, kur iu kujtua se
  ē’kishte menduar pak mė parė.
  - Nėse ti dėshiron, unė tė shoqėroj pėr nė shtėpi? tha gruaja
  kur mori vesh prej tij qė ai s’kishte makinė te parkingu prapa
  lokalit.
  Zėri i saj dukej sikur pyeste : - A ke shtėpi? Nga pamja e
  jashtme e atij mund tė dyshoje pak qė s’kishte banesė, pasi
  mungesa e kushteve minimale, kishte bėrė punėn e vet.
  - Unė nuk kam shtėpi kėtu – tha ai – shtėpia ime ndodhet larg
  kėtij qyteti, i cili ėshtė dhe stacioni im i fundit, sepse po ta
  shikojmė hollėsisht kėtu ėshtė njė nga skajet e Evropės, prandaj
  s’mund tė kem stacione tė tjerė. Nė zėrin e tij ndihej malli pėr
  shtėpinė atje larg nė Shqipėri. Pastaj shtoi duke qeshur – Harrova
  tė tė them se kam edhe njė mundėsi tjetėr, tė hidhem me not nė
  Angli.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:54

  41
  Ajo s’qeshi aspak. Krejt serioze dukej disi e prekur,
  mallėngjyer nga fjalėt e djaloshit qė kur kishte qeshur me batutėn e
  fundit pėr tė notuar drejt Anglisė, pikėrisht e qeshura i kishte
  rikthyer shkėlqimin nė fytyrė, duke e “mposhtur” pėrfundimisht
  gruan e cila ishte tė paktėn dhjetė vjet mė e madhe se ai, nė atė
  moshė kur u pėlqejnė djemtė mė tė rinj sesa vetja, ndoshta pėr
  freskinė e tyre apo pėr faktin qė femra s’donte tė pranonte qė po i
  ikte mosha. Duhet tė ishte pak a shumė njėfarė sfide me moshėn,
  me vitet qė iknin e dėshirėn pėr tė ngelur pėrherė tė rinj, tė paktėn
  nė mendje.
  - Po si ja bėn? Ku fle? pyeti ajo me kuriozitetin e natyrshėm
  femėror.
  - Fle jashtė, ngandonjėherė.Them ndonjėherė pasi jo gjithnjė
  kam mundėsi. Ha bukė njė herė nė 24-orė, por tashmė jam mėsuar,
  nuk dua mė tepėr – tha ai. Kuptohej qė gėnjente kur thoshte "nuk
  dua mė tepėr". Megjithatė mė tepėr se genjeshtėr, ishte njė lloj
  ngushėllimi. Gruaja dukej e
  merakosur pėr djaloshin, e befas i tha atė mė tė papriturėn, mė tė
  pabesueshmen pėr Albertin.
  - Nė qoftė se ti do? Unė mund tė tė strehoj nė banesėn time pėr
  ca ditė.
  42
  - Unė jam Helga - u prezantua ajo me mjaft vonesė.
  - Albert - gėzohem shumė!
  - Gėzohem qė u njohėm!- tha ajo duke i shtrėnguar dorėn.
  Banesėn e kam tė vogėl, por gjejmė vend edhe pėr ty- tha
  Helga
  Ishte i ēuditur pėr kėtė ftesė tė papritur por s’mund ta
  refuzonte.
  “ si ka mundėsi qė po mė fton nė shtėpi, kur ne sapo jemi
  njohur?! ndofta ka nevojė pėr njė djalė tė ri, tė freskėt! Nė fakt
  shumė gjėra nė botė bėhen veē pėr seks. Pėr njė orgazėm tė
  bekuar” mendoi me shpejtėsi ai.
  Me kėto dyshime nė kokė hipi nė veturėn e zonjės e cila fliste
  vazhdimisht me njė anglishte shumė tė rrjedhshme.
  I tregonte pėr punėn e saj nė njė agjensi turistike. Albert Vjosa
  e dėgjonte pa vėmendje.
  U rehatua nė shtėpinė e femrės bujare. Ajo e kishte shoqėruar
  edhe te stacioni pėr tė marrė ēantėn me tesha.
  Pasi bėri dush e ndėrroi teshat ajo i pėrgatiti njė ēaj tė ngrohtė.
  Helga e pyeste plot kuriozitet. Donte tė dinte shumė gjėra nga jeta
  e tij. Nė njėfare pike ajo u duk paksa e habitur kur vėrejti qė
  Alberti ishte jo vetėm njė emigrant i pastrehė por edhe njeri me
  dije, kulturė. Zakonisht shtypi, televizionet, radiot i quanin tė huajt
  43
  me lloj-lloj emrash psh: refugjatė, klandestin, emigrantė etj,.Vetėm
  se njė fjalė e harronin mjaft shpesh. E ēfarč u kushtonte t’i quanin
  dhe konsideronin si njerėz?
  - Qėnke djalė me horizont!- tha Helga me admirim. – Nė ēfarė
  niveli ėshtė shkolla te juve?-
  Alberti u mendua pak dhe tha: - Shkolla nė Shqipėri ėshtė ose
  tė paktėn ishte nė nivele tė mira. Qe njė nga tė paktat gjėra tė mira
  qė bėri ish-diktatura komuniste. Nė kėtė periudhė qė jetoj nė
  Perėndim, falė asaj shkolle nuk ndihem inferior, ose mė pak i
  menēur nga tė tjerėt, cilado qoftė pashaporta e tyre.
  Pati njė moment heshtjeje, mė vonė ajo foli:- A hamė darkė?
  U desh pak kohė qė ajo tė gatuante diēka tė thjeshtė pėr tė
  ngrėnė.
  Ndėrsa po darkoheshin Albertin po e kėpuste gjumi dhe
  menjėherė pas darkės atė e zuri gjumi mbi divan duke parė TV.
  Duhet tė kishin kaluar vetėm pak minuta kur ai u zgjua i
  trembur ngaqė ndjeu qė dikush po e prekte.
  Pa Helgėn perballė qė i buzėqeshte. – Eja!- tha ajo e me njė
  lėvizje tė kokės i tregoi drejtimin ku duhet tė ndodhej dhoma e
  gjumit. Do tė flinin sė bashku. - Mė pėlqeve sapo tė pashė herėn e
  parė!- Tha ajo. Ai u shtri plot qejf nė krevatin e Helgės ndėrsa ajo
  44
  po zhvishej.” Tė paktėn tė ishte mė e bukur! “ tha me vete ai nė
  momentin kur ajo u zhvesh krejt.
  Kur i doli gjumi nė mėngjes ajo nuk ndodhej nė shtėpi. “
  sigurisht ka vajtur nė punė “ tha me vete. Ndihej nė formė tė mirė
  atė mėngjes. U mundua pak nė kuzhinė pėr tė gjetur diēka pėr tė
  ngrėnė e mė pas bėri kafen.
  Dita qe tejet e mėrzitshme, ndofta ngaqė ditėve tė fundit ishte
  mėsuar tė qėndronte rrugėve dhe qėndrimi brenda katėr mureve tė
  shtėpisė pothuajse e bezdiste. Kaloj pak kohe duke parė TV, por
  edhe kjo e mėrziti shpejt, atėherė papritur i lindi dėshira tė
  shkruante nė ditarin e tij.
  I DASHUR DITAR
  Kėtė natė fjeta me njė grua tė panjohur dhe unė e di, e ndiej
  brenda meje qė gabova.
  Gabova sepse ajo s’mė pėlqen aspak. Kjo grua mė strehoi, mė
  dha ushqim, u tregua shumė bujare me mua. Mbrėmė para se te
  45
  flinim s’mund t’i thosha jo epshit tė saj. M’u duk shumė e uritur
  pėr seks po aq sa ē' isha unė i uritur pėr bukė. U pėrpoqa ta kėnaqja
  pa u kėnaqur pėr vete, e si mund tė argėtohesha!?
  M'u duk si sakrificė e tepėrt, sidomos pėr arsyen qė ndihesha
  tejet i dėrrmuar nga jeta ime e rrugėve.
  Ajo nuk ėshtė e bukur, ėshtė mė e madhe nė moshe se unė.
  Jam i inatosur me fatin, me veten qė arrita deri nė kėtė pikė.
  Mė duket vetja si i shitur pėr njė copė bukė. Nuk e di se deri
  kur do tė mė duhet tė kėnaq epshet e saj. Kam nevojė pėr njė
  shtėpi, ushqim dhe mė duket se po i paguaj me njė ēmim tė
  shtrenjtė.
  ASKUSH NUK TĖ DHURON DIĒKA NĖ KĖTĖ QYTET
  MADH …………
  Helga i telefonoj dy herė gjatė ditės nga zyra e punės.
  Nė mbasdite u kthye e sapo hyri i tregoi dhuratat qė i kishte
  blerė. Ishin tesha tė reja.
  - Faleminderit!- je shumė e sjellshme!- tha ai i kėnaqur.
  - Do hamė darkė nė restorant me disa shoqet e mia.
  - Shumė mirė! - tė them tė drejtėn u mėrzita pak kėtu brenda
  vetėm.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:54

  46
  - Pse nuk i provon kėto rrobat qė tė solla?
  - do tė shkrep ndonjė fotografi pėr kujtim.- tha ajo plot
  buzėqeshje.
  Ashtu bėnė.
  Darka nė restorant ishte e shijshme. Pas nje ndrojtjeje tė
  natyrshme fillestare qė kaloi shpejt, Alberti filloi tė ndihej mirė nė
  shoqėrine e grave. Mori pjesė nė bisedėn e grave qė flisnin pėr
  ushqimin. Ai kuptonte disi nga kuzhina, pasi viteve tė fundit i ishte
  dashur tė gatuante, sepse s’kishte zgjidhje tjetėr.
  I ndiente shikimet e femrave mbi tė, por kjo jo vetėm qė s'e
  bezdisi pėrkundrazi e pėrkėdheli ne sedėr. Alberti prej kohėsh ishte
  mėsuar me shikimet eksploruese tė vajzave plot me dėshirė e zjarr.
  Atė mbrėmje ai i veshur me rrobat e reja dukej mė joshės se
  zakonisht. Ai qe djalė i hijshėm.
  Kur u kthyen nė banesė, Helga i tha: - Je shumė i ėmbėl!-
  shoqeve tė mia u pėlqeu darka me ty, me ne- i shqiptoj fjalėt nė
  mėnyrė ēapkėne dhe i hodhi duart rreth qafės.
  Ishte e lehtė tė kuptohej qė ajo u ishte mburrur shoqeve me
  dashnorin e saj tė ri. Sidoqoftė ato fjalė i bėn efekt tė mirė dhe e
  puthi gruan sikur tė donte ta falenderonte pėr mbrėmjen e
  kėndshme, atė mė tė bukurėn nė atė qytet. Kėsaj here ai ndihej nė
  47
  formė tė mirė fizike, dhe pėr herė tė parė nė jetėn e tij e trajtoi pak
  egėrsisht, dhunshėm ashtu si asnjėherė mė parė me femrat. I dha
  edhe disa shuplaka tė admirueshme te vithet, kofshėt, bile i shkuli
  edhe flokėt, por kjo sjellje nė vend qė ta dėmtonte apo fyente
  Helgėn , e lumturoi atė sikur prej kohėsh tė kishte pritur njė
  marrėdhėnie me njė burrė tė vėrtetė, ose tė ēmendur.
  - kam nevojė pėr ty- tha ajo duke e pėrkėdhelur.
  - edhe unė.
  - gėnjeu ai dhe nė atė moment ndjeu dhimbje koke e marrje
  mendsh.
  E kuptoj qė ishte dehur mė parė nė restorant. Ajo kishte
  pėrfituar natėn e parė ėmbėlsinė e tij, ndėrsa tė dytėn egėrsinė qė
  papritur i erdhi nga dehja ose inati qė ndodhej ende nė krahėt e
  asaj.
  I dashur ditar
  Mė vjen turp pėr atė qė po bėj.
  48
  Prej dy javėsh banoj te Helga e janė dy javėt e turpit tim.
  As vete se di se si po e bėj kėtė turp dhe, deri kur do ta bėj??
  AJO dhe mikeshat e saj organizojnė festa tė ndyra, kjo ėshtė
  njė shtėpi e shthurur.
  Para dy ditėsh ishte skandaloze fare. Fjeta me dy gra
  njėkohėsisht. Nuk duhet tė ishin nė rregull nga trutė sepse njėra
  prej tyre deshi tė mė vinte prangat, sepse sipas saj kėshtu do tė
  bėhej mė “djegėse” situata.
  Nuk i pranova prangat dhe u bėra gjėra tė tjera ndėrkohė qė
  Helga na shihte pa e fshehur kėnaqėsinė.
  Kryem marrėdhėnie si nėpėr filmat porno.
  Helga ma kishte thėnė qartė se po tė mos bėj siē thotė ajo do tė
  mė duhet tė largohem qė kėtu.
  “ Lojrat dashurore janė kulmi i erotizmit” mė thotė ajo
  shpeshherė.
  Mund tė jetė edhe e vėrtetė pėr dikė, por ky nuk ėshtė rasti im.
  Jam i pamėsuar me kėsi lojra.
  Pasi u larguan femrat e “lojės” Helgės i kėrkova disa para pėr
  tė blerė rroba tė reja. Kėto tė holla do tė mė nevojiten kur tė iki
  prej kėtej.
  Unė vėrtetė kam nevojė pėr njė banesė por jo nė kėtė mėnyrė,
  kaq fyese pėr mua qė para se tė mbėrrija kėtu kisha bėrė dashuri
  49
  vetėm me vajzat qė dashuroja me gjithė zemėr. Unė ende dashuroj
  vajzėn qė braktisa paturpėsisht nė Belgjikė.
  Kjo grua po mė shfrytėzon, po pėrpiqet tė mė kthejė nė
  skllavin e saj. Duhet patjetėr tė gjej njė rrugėdalje, tė mbrohem, t'ia
  mbath nga sytė kėmbėt.
  Ah kjo fjala “ iki “ mė tundon shumė. Ikja do tė ishte shpėtimi
  im, e ku tė shkoj ? Dua tė rifitoj dinjitetin tim qė ma hoqi
  vėshtirėsia e kėtij momenti dhe e kėtyre viteve tė fundit qė ndonėse
  mė ndryshuan shumė, mė grabitėn diēka, njėkohėsisht mė dhanė
  shumė, mė tepėr se ēdo shkollė tjetėr. Mė dhanė plot bujari atė mė
  tė vlefshmen; Pėrvojėn.
  Ndihem i shfrytėzuar.Varfėria ėshtė shfrytėzuesja ime mė e
  madhe, e fatkeqėsisht, jo vetėm pėr mua …… !
  50
  Ditar
  Ajo mė organizoi “lojė” tjetėr. Mė ēoj tė flija nė hotel me njė
  turiste.
  Siē mė tha, bėhej fjalė pėr njė shoqen e saj qysh nga vitet e
  shkollės, dhe kur vinte nė Amsterdam nga njė qytezė jo fort e
  largėt, kėrkonte emocione tė reja me meshkuj tė tjerė, pasi me
  bashkėshortin qe nė krizė.
  "Kur i tregova fotografinė tėnde asaj i pėlqeve sė tepėrmi, e
  sidomos sytė e tu". Mė tha ajo
  Nuk e dija qė fotografia ime kishte pėrfunduar midis shoqeve
  tė Helgės!! Qysh nga fėmijėria jam "viktimė" e syve tė bukur dhe
  qerpikėve tė gjatė. Nuk e di nėse sytė e bukur po mė ndihmojnė nė
  jetė apo po mė shkatėrrojnė? Ndofta janė pak qė tė dyja bashkė?!
  Ajo mė bindi tė shkoja ndėrsa nė mendjen time bėra llogarinė
  qė kėsaj here do tė ishte hera e fundit dhe do tė ikja. Pasi tė merrja
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:55

  51
  me pak stil ndonjė lekė nga mikesha e re, do tė zhdukesha. Pėr tė
  jetuar nė kėtė qytet nevojiten para, kėshtu qė kur tė ikja nga Helga
  duhet tė kisha pare pėr tė siguruar shpenzimet pėr ushqim e hotel tė
  paktėn pėr 4-5 ditė.
  Prej hallit njeriu bėn gjėrat mė tė paimagjinueshme, ose tė
  paktėn ato gjėra qė s’i kishte imagjinuar para se tė gjendej nė hall.
  Mikesha e re mė trajtoi mirė. Nuk pati kėrkesa tė shumta e kjo
  e ma lehtėsoj natėn nė hotelin e bukur qė kishte zgjedhur.
  Kjo nuk mjaftoi pėr tė mė qetėsuar ndėrgjegjen e turrbulluar.
  U largua nga Helga dhe e ndjente veten tė lumtur.
  “Lumturia s'ka ēmim, qėndron nė thellėsi tė shpirtit, jo nė
  shumėn e tė hollave qė ke nė llogarinė bankare”
  I kujtoi kėto fjalė tė cilat duhet t’i kishte lexuar nė ndonjė
  libėr,vite mė parė ose qenė vetėm fjalėt qė polli truri i tij.
  Ē’njerėz tė degjeneruar jetojnė nė kėtė botė! tha me vete kur
  mendjen e tij e pėrshkuan disa ngjarje tė ditėve tė fundit.
  Alberti mendonte se: kur nuk arrin tė lidhesh me njeriun qė
  dashuron, ka rrezik tė shndėrrohesh nė njė makinė seksi.
  52
  U kujtua pėr dy-tri vajza qė kishte dashur pėrnjėmend, por pa
  sukses.Vetėm zhgėnjime. Ndofta kishte dhe ai pjesėn e fajit nė ato
  zhgėnjime tė trishtueshme, veēanėrisht herėn e fundit nė Liezh.
  S’mund tė harronte letrėn qė i kishte shkruar dikur njė ish e
  dashura e tij. Ishte nga ato vajzat e viteve tė adoleshencės me tė
  cilat maksimumi qė mund tė realizoje, qe vetėm njė puthje.
  “ do tė doja tė tė shihja edhe nje herė tė veshur me ato rrobat e
  zeza qė tė shkojnė shumė, qoftė edhe pėr tė fundit herė, sepse mė
  pėlqen shumė.”
  Ishte letra e fundit prej saj dhe si ēdo herė tė fundit, njerėzit
  pėrpiqen tė bėjnė diēka pėr sė mbari, prandaj dhe ajo letėr qe jo
  vetėm e fundit por edhe mė e bukura! Vetėm njė gjė donte vajza; ta
  shihte prapė ashtu siē i pėlqente asaj, tė veshur me teshat qė ajo i
  preferonte, por duke shprehur disa fjalė ndarėse, largimi “ ndoshta
  pėr tė fundit herė” s’mund tė pretendonte tepėr.Ajo nuk pati rastin
  t'a shihte pėrsėri, dhe ai pėr kėtė s’kishte asnjė faj.
  Ndonjėherė pėr tė ngushėlluar vetėveten ai provonte tė besonte
  s’e dashuria nuk ekzistonte aspak.
  Ekzistonte vetėm pasioni, kėnaqėsia e marrėdhėnies seksuale.
  Natyrisht i mendonte kėto nė momentet zhgėnjimit, humbjes.
  Nė botė jeton gjithmonė njė njeri me tė cilin mundemi, dhe ja
  vlen tė dashurohemi.
  53
  “kur njė dashuri mbaron, ajo shndėrrohet nė urrejtje” I kishte
  thėnė vite mė parė njė vajzė qė ai njihte.
  “Jo. Nėse ti mund tė urresh tjetrin do tė thotė se nuk je nė
  gjendje tė duash askėnd” ishte pėrgjigjur Alberti dhe gjithė lezet
  kishte kėrkuar leje tė largohej, sepse ai s’mund tė dėgjonte idera,
  filozofira tė tilla qė flisnin pėr gjėnė mė tė pavlerė, mė tė
  panevojshme; Urrejtjen.
  Pėr disa ditė rrjesht kėrkoj punė. Hynte nė ēdo lokal, doli nė
  periferi tė pyeste nėpėr ofiēina, etj., etj.
  S’po gjente punė, e nė dy raste nuk e punėsuan ngaqė ishte pa
  dokumente. Punėdhėnėsit trembeshin, ose nė rast se nuk
  trembeshin, respektonin ligjin.Pa leje qėndrimi s’mund tė ecej
  pėrpara nė mėrgim. Kishte pėrshkuar kilometra tė shumta pėr tė
  kėrkuar punė dhe s’kishte patur fat.
  Flinte nė hotel me paratė qė i tepruan nga ato qė i jepte Helga
  pėr tė blerė veshmbathje etj. Pėr fat qe treguar i shkathėt dhe kishte
  pėrfituar pak lekė. Nuk mendonte se kishte kryer aspak vjedhje,
  pėrkundrazi! I pati merituar ato pare.
  Alberti po pėrjetonte njė situate tepėr kritike. Paratė po i
  shpenzonte dhe s’do tė dėshironte tė rifillonte nga e para, dreka nė
  mensėn e tė pastrehėve dhe fjetja nė lulishte.
  Befas mori njė vendim qė s’hynte fare nė planin e tij fillestar.
  54
  “Do provoj mundėsine e fundit, do kėrkoj strehim politik.
  Kėsaj here do them tė vėrtetėn, do t'ju rrėfej se vij nga Shqipėria
  dhe jo nga Kosova paēka se dihet qė kėshtu kam pak shanse tė
  qėndroj kėtu sepse nė Shqipėri ėshtė demokraci, ndėrsa nė Kosovė
  ēfarč nuk ndodh ….. .
  E provoj njėherė, po mė kthyen s’ka problem. Nuk dua tė
  qėndroj kėtu dhe tė fle rrugėve; Dua njė jetė normale.
  Kėto shkruajti nė ditar para se tė hipte nė trenin qė udhėtonte
  drejt Zevenar-it. Atje gjendej njėra nga qendrat pėr regjistrimin e
  refugjatėve.
  U paraqit nė qėndrėn e grumbullimit tė refugjatėve e bėri
  kėrkesėn pėr strehim politik, paēka se nuk kishte asnjė arsye
  politike.
  Nė qėndrėn e tė huajve zyrtarėt hollandez tė ministrisė sė
  drejtėsisė merrnin nė pyetje pėr 24 - orė e pastaj merrnin vendimin
  e tyre, rrufe. Ishin shumė tė shpejtė nė marrjen e vendimit nėse i
  huaji do tė pranohej apo dėbohej, por pikėrisht nguti i madh i
  shtynte qė tė merrnin nė ndonjė rast, ndoshta vendime tė gabuara.
  Gjatė 24-orėve refugjatėt intervistoheshin 4-5 herė me
  ndėrprerje, madje edhe nė orėt e natės. Atje gjendeshin zyrat e
  ministrisė sė vetme nė botė (ndofta) qė punonin me tre turne.
  55
  Intervista i pėrngjante mė tepėr hetuesisė dhe kėtė ngjashmėri
  e shtonte me tepėr fakti se qendra e refugjateve ishte si njė
  kazermė ushtarake e rrethuar me tela me gjemba. Policėt e shumtė
  nuk lejonin askėnd tė dilte nga kazerma.
  Alberti pati menduar se kjo ishte njė formė arresti, mungonin
  vetėm prangat, por nuk ishte e thėnė qė prangat tė mungonin pėr
  shumė kohė.
  Kishte tė ngjarė qė ky “arrest” i pashpallur tė ishte njė veprim
  kundėr konventės ndėrkombėtare mbi tė drejtėn e njeriut.
  S’ishte hera e parė qė ai kėrkonte azil politk, por askund mė
  parė nuk e trajtuan si tė burgosur.
  E intervistuan pesė herč. Pyetjet ishin tė njėjta. Zyrtarėt
  provonin tė kuptonin nėse ai gėnjente. Tashmė qe mėsuar me kėsi
  intervistash dhe me pėrdorimin e fjalėve tė pėrzgjedhura i shtangu
  pak zyrtarėt.
  Natyrisht qė ai rrente pėr arsyet politike qė e detyronin tė
  largohej nga vendlindja, megjithatė kėsaj here rrente shumė herė
  mė pak sesa herėt e tjera qė kishte lypur azil politik. Ai ishte i
  detyruar tė gėnjente, ngaqė historia, fati, qe treguar pėrjetėsisht
  dorėshtrėnguar me popullin shqiptar. Kjo, ėshtė e vėrteta e madhe,
  fatkeqėsisht!
  56
  Pjesė e vogėl nga intervista:
  - Pėrse zgjodhėt Hollandėn pėr t’u strehuar?
  - Unė besoj nė qeverinė dhe popullin e emancipuar hollandez,
  prandaj jam i bindur qė ju do i kuptoni arsyet e mia qė mė
  shtrėnguan tė braktisja vendin tim.
  - Si mbėrritėt deri kėtu? Nga kaluat, cilat vende pėrshkuat ?
  - Nuk kam parė asgjė, nuk e di! Kam hipur nė pjesėn e
  mbrapsme tė njė kamioni nė Durrės dhe zbrita kėtu. Kam zbritur
  nga rimorkoja e kamionit disa herė natėn, por s’dija ku ndodhesha.
  Shoferi nuk jepte shpjegime.
  - Pse e fshihni tė vėrtetėn, ju e dini shumė mirė nga kaluat,
  emrin e shoferit ose targėn e automjetit.
  - Unė s’di asgjė, isha i fshehur prapa kamionit dhe u torturova
  nga udhėtimi
  - Pėrse nė ēantat tuaja gjetėm veshmbathje tė prodhuara nė
  Gjermani? Ju jeni i veshur kryekėput me rroba gjermane dhe keni
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:56

  57
  mbathur kėpucė tė shtrenjta! Madje keni edhe ca veshmbathje tė
  prodhuara nė Hollandė.
  Policėt kishin kontrolluar me shumė imtėsi teshat e tij, nėpėr
  xhepa, kuletėn. Para se tė dorėzohej nė kazermė ai kishte grisur
  lejen e qėndrimit tė pėrkohshėm nė Belgjikė dhe e kishte flakur te
  koshi i plehrave bashkė me njė kartė telefoni belge.
  - Kėpucėt dhe teshat m'i kanė dėrguar dy shokėt e mi tė
  ngushtė nga Gjermania.
  - Ku ndodheshit ju Zoti Vjosa para 2 muajsh mė datėn 14, nė
  mėngjes herėt? pyeti zyrtari.
  Ai u trondit. Ata e dinin qė ai kishte qenė nė Belgjikė dhe
  rregullat e ndalonin kėtė, pasi njė person qė ka kėrkuar strehim
  politik nė njėrin nga vendet e Bashkimit Evropian s’ka tė drejtė tė
  lypi strehim nė njė shtet tė dytė tė BE-sė (Traktati Shenghen).
  Sigurisht qė me shenjat e gishtave e kishin identifikuar. Kjo
  ishte mė e lehtė pėr t’u arritur pasi si nė Belgjikė dhe nė Hollandė
  kishte deklaruar tė njėjtin emėr, moshė etj… . Nuk kishte gėnjyer
  dhe ndershmėria dukej se nė disa raste nuk hynte hiē nė punė.
  58
  “po sikur ta dinė qė kam jetuar edhe nė Gjermani “ mendoi ai,
  e uroj qė kompjuteri tė mos zbulonte asgjė mė tepėr, sepse edhe
  kaq, mjaftonte e tepronte.
  - Nuk mė kujtohet se ku ndodhesha para dy muajsh.- u pėrgjigj
  djali pa ditur ē'tė thoshte.
  Pyetjeve nė lidhje me arsyet e ikjes nga atdheu u qe pėrgjigjur
  mjaft mirė, dhe sikur ata mos tė kishin zbuluar historinė belge,
  ndofta do t'ua kishte hedhur.
  - Prej pamjes tuaj tė jashtme shihet se keni kohė qė jetoni
  jashtė Shqipėrisė, dhe ju duhet tė kujtoheni se ku gjendeshit mė
  datėn 14 janar, ora shtatė i mėngjesit.
  - Ndodhesha nė Bruksel- tha ai - atė ditė, me shpresėn dhe tė
  drejtėn pėr tė mbijetuar - u pendua pėr fjalėn “ mbijetoja” pasi
  mund tė hapte telashe po tė ngjallte kurreshtjen e zyrtarit.
  Zyrtari pėr habi ndėrroj temė sikur tė mos kishte ndodhur
  asgjė. Nė fund tė fundit tashmė e kishte konfirmuar atė kryesoren;
  Belgjikėn.
  - dėshironi ēaj apo kafe?- pyeti papritur burri, plot mirėsjellje.
  - kafe, ju lutem!- tha Alberti pa ndrojtje. Gjatė intervistave e
  kishin qerasur pėrherė me kafe e ēaj.
  59
  Hollandezėt, donte apo s'donte Alberti, gjithsesi tregonin pėr
  dreq, shumė klas.
  Ministria e drejtėsisė e refuzoj kėrkesėn e Albertit.
  Pak mė vonė dy automjete lėvizėn oborrin e kazermės. Dy
  grupe refugjatėsh tė rrethuar nga rojet e kazermės dolėn nė oborr.
  Ai vuri re se njėri nga furgonat ishte normal, ndėrsa tjetri ishte
  furgon policie. Grupi i parė i tė huajve hipi nė furgonin normal qė
  do t’i ēonte nė kamp refugjatėsh. Ndėrsa grupi i dytė ku bėnte
  pjesė edhe Alberti hipi nė automjetin e policisė, nė tė cilin
  natyrisht s’mund tė udhėtoje pa pranga nė duar.
  Zyrtarėt i kishin thėnė se do ta izolonin derisa tė merrnin njė
  vendim tė dytė pėr tė, qė do tė ishte sigurisht riatdhesimi. Zėri i
  tyre i kishte ngjarė jo vetėm i pamėshirshėm, por edhe ngadhnjyes
  ………
  Menjėherė ai kishte kėrkuar njė avokat mbrojtės (avokati pa
  pagesė qė ofronte ministria)
  Njė burrė serioz rreth tė 50-ave iu prezantua si avokat. Nė
  vend qė tė dėgjonte ankesat/kėrkesat e Albertit, ai i bėnte tė njėjtat
  pyetje si zyrtarėt e intervistės. Zgjati pėr rreth 20 minuta biseda
  hetuese me mbrojtėsin, derisa ai humbi durimin. E kuptoi qė biseda
  me avokatin ishte vetėm formalitet pėr hir tė respektimit tė ligjit.
  60
  - Zoti avokat!-tha Alberti plot zemėrim.
  - Ju jeni avokat apo hetues? – Pse nuk mė pyesni ēfarė dua unė
  prej jush? Unė dua tė dal prej kėtu dhe tė mė lejoni tė rikthehem nė
  Belgjikė ku unė ende kam leje qėndrimi tė pėrkohshme, ose mė
  jepni 24 orė afat pėr tė lėnė Hollandėn vullnetarisht.
  - Dėgjoni! vazhdoi ai pa pritur pėgjigje. Kėto gjėra qė po mė
  ndodhin mua ka tė ngjarė tė jenė e paligjshme ose tė paktėn, fyerje
  pėr tė drejtat e mia njerėzore.
  Nuk i njoh mirė ligjet, pasi kjo ėshtė puna juaj, por mendoj se
  asnjė ligj s’mund tė lejoj burgosjen e njė njeriu te pafajshėm. Po
  mė mohohet e drejta ime pėr tė jetuar i lirė. Besoj se s’ka ligj qė tė
  mbroj diskriminimin. Juve nėpėrkėmbni lirinė e njerėzve me njė
  mijė halle. Nė sytė tuaj tė akullt unė shoh qė bėni njė padrejtėsi.
  - Ne kemi ligjet tona Z. Vjosa, dhe tregoni pak respekt pėr
  avokatin tuaj - tha avokati me zė tė lartė.
  - Natyrisht- tha Alberti me ironi.
  Ai pa se pėrkthyesi shqiptar qė pėrkthente bisedėn po
  mendohej, ndofta kujtonte edhe ai padrejtesitė qė mund t’ ishin
  bėrė.
  Alberti kėrkoj leje tė largohej, e ndėrsa po ikte iu kujtua njė
  fjali nga konventa e tė drejtave tė njeriut, dhe ja tha avokatit.
  61
  - Ēdo njeri ka tė drejtėn tė shkoj dhe tė jetoj nė vendin qė ai
  zgjedh.
  Nė fakt duhet tė ishte pak a shumė ky rregulli dhe logjika e
  jetės, por kushedi pėrse pėr shumicėn e popujve tė botės kėto tė
  drejta s’dukeshin askund, ose nė rastin mė fatlum mund t’i lexoje
  nėpėr letra, dhe kjo s’ishte pak.
  - Ju flisni bukur Z. Vjosa!- foli avokati plot qesėndi.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:56

  62
  Emigrantėt
  ēfarė kemi bėrė pėr t'u dashur?
  ēfarė kemi bėrė pėr t'u urryer?
  ēfarė kemi bėrė pėr tė vuajtur?
  ose pėr tė mos u gėzuar.
  ēfarė kemi mėkatuar para se tė lindnim?
  ēka duhet tė bėjmė pėr tė ndryshuar?
  pėrmirėsuar ose harruar
  vitet e vuajtjes, vetmisė, fyerjes
  Tė ėndrrave tė ndaluara
  dėshirave tė pergjakura
  ndienjave tė plagosura
  shpresave tė pavdekshme
  durimit tė shteruar
  emancipimit tė munguar
  dashurisė sė mohuar
  Nė kėte botė tė shfytyruar.
  63
  IZOLIMI
  Hera e parė nė burg.
  Ditėt e para ishin shumė tė vėshtira pėr Albertin. Minutat i
  dukeshin vite. Kishte nė brendėsi tė trupit njė ndjesi tė
  pashpjegueshme. Dy ditėt e para e mbyllėn nė qeli paraburgimi.
  Krejt i vetėm nė qeli dhe me ēarēafė prej letre. Drita e birucės
  mbetej ditė e natė ndezur. E nxirrnin njė orė nė ditė te njė dhomė
  pa tavan nga ku mund tė shihej qielli dhe tė burgosurit shkėmbenin
  ndonjė fjalė ose pinin duhan. Nė mėngjes rojet i ēonin nė banjėn e
  madhe pėr tė larė dhėmbėt etj, madje qe e detyruar edhe larja nė
  dush. Nė qeli nuk lejohej rripi i pantallonave, lidhėset e kėpucėve,
  ndaj edhe ēarēafėt qenė prej letre tė pėrpunuar. Masa sigurie pėr tė
  64
  evituar ndonjė ēmenduri nga tė burgosurit; Vetėvarjen. Ndėrsa pėr
  tė rruajtur mjekrėn pėrdorej makina elektrike dhe jo brisku.
  Pas 48- orėsh e transferuan nė burgun e madh, nė tė cilin koha
  kalonte disi mė mirė, pasi kishte plot njerėz pėr tė bėrė njė dorė
  muhabet e ndonjė lojė me letra ose shah njė herė nė javė. Madje
  merrnin nė birucė nga biblioteka edhe ndonjė libėr, kurse gazetat
  lexoheshin nė sallėn e bibliotekės. Ēuditėrisht gjendeshin edhe
  libra e gazeta nė shqip.
  E kishin urdhėruar tė zhvishej lakuriq dhe tė bėnte dush para
  se ta mbyllnin nė birucėn e burgut tė madh. Bashkė me 8-9
  meshkuj tė tjerė kishte qėndruar gatitu lakuriq pėrballė rojeve qė i
  kontrolluan edhe nė pjesėt mė intime tė trupit pėr tė parė nėse
  fshihnin ndonjė send. I erdhi turp nga lakuriqėsia e tij.
  Ēfarėdo fjale do tė ishte e varfėr, tejet e pafuqishme pėr tė
  shprehur atė qė pėrjeton njeriu nė ditėt e para nė qeli, por mė i
  vėshtirė bėhet shpjegimi kur bėhet fjalė pėr njė person tė
  pafajshėm nė burg. Ai po pėrpiqej tepėr tė kuptonte ku qėndronte
  gabimi, faji i tij, por nuk arrinte, dhe qe pikėrisht ky mosshpjegim
  e pafajėsi qė e bėnin tė vuante.
  65
  Ju kujtua me imtėsi konvikti i tė huajve nė Gjermani nė tė
  cilin kishte banuar pėr 2 vjet. Nė atė vendbanin kishte qėndruar mė
  gjatė se kudo ndaj e kujtonte edhe me pak nostalgji, ashtu si ēdo
  banesė tjetėr ku kalon njė pjesė tė jetės. Nė fakt ai largohej herė
  pas here nga konvikti dhe banonte nė shtėpi me qera sepse punonte
  dhe kishte mundėsi tė paguante qeranė, por pas pak javėsh pėr
  arsye tė ndryshme rikthehej tek banesa e azilantėve. Arsyeja
  kryesore e rikthimeve nė azil ishte se ai s'kishte tė drejtė nė atė
  periudhė tė banonte tjetėrkund.
  Rregullat e larmishme mbi refugjatėt ndryshonin nė ēdo Land,
  e mund tė dukeshin edhe absurde nė disa Lande.
  Ndėrtesa gjendej nė periferi midis fabrikave dhe duhet tė ecte
  10 minuta nė kėmbė pėr tė marrė tramvajin qė bėnte linjėn pėr nė
  qendėr tė qytetit. Atje kishte mėsuar tė gatuante sepse u jepnin
  paketa ushqimore dy herė nė javė, dhe njė sasi tė vogėl markash
  ēdo 15 ditėsh. Ishte faza e dytė e azilit. Nė fazėn e parė qė zgjaste
  rreth tre muaj i mbanin mė tė kontrolluar dhe ushqimin ua jepnin
  nė mensė. Faza e dytė ishte mė e pėlqyeshme sepse refugjatėt
  mund tė gatuanin sipas dėshirės dhe kishin mė pak kontroll nė
  shtėpinė e madhe shumėkombėshe, por kjo ndryshonte nga qyteti
  nė qytet, madje edhe nė tė njėjtin qytet qėllonte qė njėri nga
  konviktet e tė huajve mund tė quhej konvikt, e tjetri kamp
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:56

  66
  refugjatėsh i rrethuar me mur ose kangjella, e rojet gjermane me tre
  turne te hyrja.
  Rastisi nė njė konvikt disi liberal pa mure rrethues, ku njohu
  edhe ca njerėz tė mirė. Kur merrnin paketat ushqimore kryhej edhe
  "tregtia" e shkėmbimit tė ushqimeve nėpėr korridore e dhoma.
  Dikush kėrkonte miell pėr tė bėrė bukė dhe jepte bie fjala sallam.
  Ndonjė tjetėr jepte mish lope ose qumėsht nė kėmbim tė salsiceve
  apo frutave. Kurse refugjatėt Kurdė jepnin mishin e derrit pa
  dashur asgjė nė kėmbim.
  Ndonėse afėr vitit 2000, njė pjesė e njerėzimit, pjesa mė e
  padukshme, vazhdonte tė shkėmbente ushqime, ashtu sikurse
  mijėra vjet mė parė kur monedhat nuk ekzistonin. Pavarėsisht nga
  numri i vitit, njeriu mbijetonte pak a shumė nė tė njėjtat mėnyra,
  kur ishte nevoja. Jeta mbi tokė s'kishte ndryshuar aq shumė, dhe
  vazhdonte tė mbante lidhje tė pashmangshme me lashtėsinė.
  Disa herė Alberti kishte dyshuar se mos po merrte pjesė nė
  ndonjė eksperiment shkencor tė padeklaruar, por do tė ishte i
  papjekur nėse do tė besonte pėrnjėmend nė eksperimentin, i cili
  s’kishte mė nevojė tė kryhej, ose s’kishte arsye tė zgjaste kaq
  gjatė………
  67
  Sidoqoftė nė banesėn e tė huajve atje midis fabrikave hahej
  mirė. Ushqimi edhepse nė shumė raste qe nė prag tė datės sė
  skadencės, ose krejt i skaduar, dilte e tepronte. Qenė tre kate dhe
  secili kat kishte dy kuzhina tė pėrbashkėta. Atje nė kuzhinat e
  pėrbashkėta kaotike s’ishte aspak e kėndshme tė gatuarit apo larja
  e pjatave. Nganjėherė kishte asistuar nė disa gatime tė ēuditshme
  sepse nė banesėn shumėkombėshe kishte njė larmi tė admirueshme
  specialitetesh, secili sipas mėnyrės dhe traditės sė vendit prej nga
  vinte. Shiheshin djem e burra qė pėrgatisnin pėr tė ngrėnė pėr herė
  tė parė nė jetė, e deri kėtu nuk ishte keq.Tortura e tyre e mirėfilltė
  ishte larja e enėve.
  Larja e pjatave (ose sahanėve siē i quante dikush), ishte
  shkaku kryesor i grindjeve e i qejfmbetjeve midis meshkujve qė
  banonin nė tė njėjtėn dhomė. Shumica pėrtonin t’i pastronin enėt
  atėherė ndodhte qė flinin duke ndjerė erėn e keqe tė pjatave e
  tiganėve, tenxhereve, shpesh mbi tryezėn e dhomės sė ngushtė.
  Ata, pėrtacėt kur nuk kishin mė tenxhere e pjata tė pastra ja mernin
  shokut, por ndonėse i merrnin hua i linin palarė, dhe ky gjest i
  ēonte drejt sherrit. Fillimisht banorėt e tė njėjtės dhomė (3-4
  persona nė kėtė rast) gatuanin e hanin sė bashku, por mė pas
  ndaheshin nga qejfmbetjet e secili hante pėr hesap tė tij. Kurse nė
  disa dhoma tė rralla mėrgimtarėt e respektonin njėri-tjetrin si
  vėllezėr. Pėr mė tepėr se njė vit Alberti qe i vetmi nga Shqipėria
  68
  midis tė paktėn njėqind shqiptarėve nga Kosova. Ata e respektonin
  shumė sepse e kishin si "emblemė" kuqezi. Admironin sė tepėrmi
  shqipen e pastėr qė ai fliste, pasi nė kėto raste Alberti nuk pėrdorte
  asnjė fjalė nga dialekti i krahinės sė tij, me qėllim qė ta kuptonin tė
  gjithė.
  Nė mbrėmje fillonte muzika e shoqėruar me birra ose disa
  pakistanez parapėlqenin Whisky. Nga dhomat e shqiptarėve tė
  kosovės, boshnjakėve, kurdėve etj., etj., shpėrthente muzika me
  volum tė lartė sikur tė ishte njė “festival ndėrkombėtar” i cili
  shndėrrohej thuajse ēdo mbrėmje nė “ festivalin” e sharjeve, zėrave
  tė lartė dhe nė ato raste mund tė habiteshe me shumėllojshmėrinė e
  gjuhėve qė ngjanin tė frikshme nga ulėrimat e pijanecėve
  grindaveca.
  Papastėrtia e banjove ishte e frikshme. Meqėnėse ishin tė
  pėrbashkėta s ’mund tė gjeje mė mirė. Ndodheshin nė fillim dhe
  nė mes tė korridorėve tė secilit kat. Nė kėtė pikė faji ishte i tė
  huajit qė duke qenė se WC-ja ishte e tė gjithėve sikur tė donte t’u
  bėnte keq tė tjerėve e ndynte sa mė tepėr, ngaqė Albertit gjithnjė i
  ishte dukur qė e bėnin enkas. Sigurisht qė Gjermanėt qė i strehonin
  nuk u kishin asnjė faj pėr papastėrtinė, madje kishte edhe njė
  69
  pastrues (njėri nga azilantėt) dhe njė tjetėr punonte nė lavanderi pėr
  t’u larė teshat, ēarēafėt e kėto shpenzime i paguanin Gjermanėt.
  Nė konvikt kish njohur njerėz interesant. I erdhėn ndėrmend
  dy ēunat shqiptar tė dhomės 18 me tė cilėt bėnte shumė shakara.
  Njėri prej tyre me pseudonimin Xhejms ngelej gjithnjė pa pare
  dhe bezdiste tė tjerėt duke kėrkuar para hua. Tė mėsuar me atė,
  kohėve tė fundit nuk i jepte mė askush pare borxh dhe Xhejmsi i
  mėrzitur ngrinte zėrin me inat e pastaj thoshte me zė ta lartė. “ S’ka
  problem! Unė do i pjell markat e nuk ja kam nevojėn asnjeriu.”
  Menjėherė pas kėtyre fjalėve largohej nė drejtim tė qėndrės sė
  qytetit me tramvaj, atje ku siē mendohej kryente “pjelljen” e
  markave.
  Dhoma numėr 18 u bė e famshme sepse Gjakovari, siē e kishte
  nofkėn banori tjetėr i dhomės solli atje tė dashurėn e tij gjermane.
  Gjakovari qe njė ish - ushtar nė luftėn e Bosnjes. Disa herė Alberti
  me kurreshtje e kishte pyetur pėr luftėn atė ushtar dezertor, por
  Gjakovari nuk jepte shumė shpjegime, pasi s'donte tė rikujtonte
  lemerirat qė i kishin parė sytė.
  E pabesueshme sesi ajo vendosi tė banoj atje midis qindra tė
  huajsh. Duhet tė ishte pa familje, pa shtėpi, pra sigurisht qė
  s’banonte atje pėr qejf.
  70
  Kohėve tė fundit vajza e huaj filloj tė kuptonte shqipen,
  megjithėse e fliste shumė pak e gjithė gabime gjuhėsore.
  Xhejmsi, Gjakovari dhe vajza gjermane jetonin sė bashku. Nė
  dhomė ndodheshin 4 shtretėr tė ndarė 2 nga 2 si shtretėrit e
  marinarėve, njėri mbi tjetrin.
  Atėherė kur ēifti flinte hidhnin njė ēarēaf mbi krevatin sipėr
  tyre dhe e linin ēarēafin tė varej poshtė duke mos i lėnė mundėsi
  Xhejmsit t’i shihte, ndėrsa ata flinin nė shtratin e ngushtė, tek.
  Nuk ishte e lehtė tė besohej qė njė vajzė gjermane tė bėnte
  jetėn e strehimkėrkueses, bile ndoshta s’kishte asnjė tė drejtė tė
  banonte atje.
  Gjithashtu ishte krejtėsisht e vėrtetė qė nuk kishte njė rregull
  ose ligj qė ta pengonte tė jetonte atje ku i pėlqente mė tepėr.
  Ligjvėnėsit s’e kishin parashikuar qė mund tė ndodhte edhe
  kėshtu.
  Me sa kuptohej pėr kėtė arsye drejtori i azilit mbyllte njė sy, jo
  mė kot ishte drejtori i njėrit prej konvikteve mė liberalė.
  Natėn nė konvikt thurreshin ėndrra e histori tė fshehta
  dashurie.
  Nė katin e tretė jetonin familjet dhe gratė me femijė pa burra.
  Ishin gratė me femijėt e burrave tė vrarė nė luftrat e ishjugosllavisė.
  Duhet theksuar se kati i tretė qe ai mė i pastri, pasi
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:57

  71
  gratė pastronin mė tepėr sesa meshkujt qė e kishin shndėrruar nė
  stallė, sidomos katin pėrdhes.
  Disa nga djemtė e katit tė parė dhe tė dytė ngjiteshin lart pėr tė
  qėndruar me gratė e veja qė duke qenė tė trishtura nga fatkeqėsitė e
  luftės, dukej s’e donin tė ngushėlloheshin edhe me vizita
  dashurie......... .
  Ato nuk kishin shumė fjalė, por vepra tė mėdhaja.
  Ai kishte dėgjuar kushedi sesa historira, por ishte Xhejmsi ai
  qė tregonte gjėrat mė interesante.
  Vėshtirė se ato qė thoshte Xhejmsi ishin krejtėsisht tė vėrteta.
  Xhejmsi ishte veterani i konviktit dhe rrėfente ndėr tė tjera: Sapo
  kisha arrdhur kėtu mė njė grup tė huajsh. Ne qemė tė parėt nė kėtė
  konvikt, e kėtu asokohe ishte gjithēka e pastėrt. Banorėt e zonės
  ishin kurioz e vinin kėtej rrotull pėr tė na parė.Te fabrika kėtu
  mbrapa nesh siē e keni parė punojnė shumė femra dhe kur dilnin
  nga puna vinin kėtu e na shihnin.
  Mė kujtohet sesi disa herė nė dhomat tona kishim mysafire
  gjermane, por mė pas ato u larguan pak e nga pak, pa shfaqur
  ndonjė keqardhje pėr neve tė gjorėt . S'mė harrohet njė natė e gjatė
  dashurie me njė bjonde tė paparė. Ja morra frymėn krejt, dhe ishte
  ajo e para qė tha; mjaft!
  72
  Atėherė ishte ndryshe, ndėrsa tani as qė tė hedhin sytė. Ėshtė e
  natyrshme, s’janė mė kurreshtare, iku koha kur donin diēka tė re, tė
  paprovuar.
  Xhejmsi ishte nė pėrgjithėsi njė djalė qė mendonte shume,
  ishte krejt e lehtė tė kuptoje qė meditonte sesi tė gjente mėnyrėn e
  “ pjelljes” sė parave. Do tė kishte qenė padyshim njė “shpikje “ e
  madhe, vetėkuptohet e pamundur.
  Ai shkruajti nė ditar.
  Thonė se jam ilegal ngaqė kam hyrė nė Hollandė pa vizė
  turistike. Natyrisht qė m’u desh tė hyja pa vizė, sepse vizėn pėrveē
  pėrjashtimeve, ėshtė e pamundur t’a marrėsh.
  73
  Unė s’jam turist, kėrkoj punė, por edhe kur gjeta punė s’mė
  punėsuan ngaqė s’kam leje qėndrimi. Kur shkova tė kėrkoja lejen e
  qėndrimit mė rrasėn nė burg sikur unė tė mos kisha tė drejte pėr
  punė, pėr tė jetuar i lirė.
  “ju jeni ilegal “mė thanė. Pikėrisht prandaj u paraqita atje pėr
  t’u legalizuar.
  Do mė riatdhesojnė. Nuk mendoja tė zhgėnjehesha kaq
  shumė.Tė them tė drejtėn duke qenė s’e kam kaluar rreziqe tė
  shumta nė kėto vite jashtė, kisha ndjesinė qė “unė ja dal mbanė
  gjithmonė”. Ėshtė njė ndjenjė vetėbesimi i ekzagjeruar, sigurisht i
  kotė. Ky vetėbesim nė forcat e mia, m’u krijua ngaqė shumė herė
  kam zgjidhur tė pazgjithshmen, e gjithė kjo me shumė fat e pak
  eksperiencė. Kėsaj here nuk ėshtė se mė mungoj pėrvoja, mė
  munguan gjėra tė tjera, por edhe njė gjė qė e kisha harruar; sipas
  vendit edhe kuvendi: Pikėrisht kėtu kuvendi ndryshon dhe duke
  qenė se unė e njoh shumė pak kėtė vend, s’dita tė kuvendoj, apo
  mos ndoshta atyre s’u intereson kuvendimi im, e drejta ime …….
  Vetėbesimi im mė bėri pak tė kujdesshėm, por ka tė ngjarė qė
  nė ndėrgjegjen time, fshehtėsisht e doja kthimin nė Shqipėri. Unė
  do tė kisha paguar nga xhepi im pėr tė vajtur edhe njėherė tjetėr nė
  atdhe. Bile mė mirė kėshtu, sepse tani ma paguajnė ata biletėn e
  kthimit.
  74
  Jam i bindur se ėshtė kėshtu, perndryshe do tė kisha evituar tė
  thoshja tė njėjtin emėr si nė Belgjikė ose qė vij nga Shqipėria pra,
  tė vėrtetėn. Derisa unė gėnjeja shkonin jo keq punėt, ndėrsa kur
  them tė vėrtetėn ndodh qė punėt tė rrokullisen, dhe ėndrrat tė
  thyen, zhbėhen. Pse? O njerėz, a ju pėlqen e VĖRTETA?
  Nė qoftė se ju pėlqen, atėhere pse i ngatėrroni punėt aq shumė
  sa, personat e tjerė jane tė shtrėnguar tė thonė vetėm gėnjeshtra??
  Unė ndiej njė nevojė shpirtėrore tė papėrshkrueshme tė pėrdor pa
  frikė emrin dhe nėnshtetėsinė time reale, pa rrena e mashtrime tė
  kota.
  Unė mund tė jem ilegal (sipas tyre)
  Dhe njėkohėsisht jam njeri, prandaj raca njerėzore s’mund tė
  ndahet nė dy grupe; Legal dhe Ilegal.
  Unė ndihem dhe jam njėri nga banorėt e planetit Tokė pra, i
  barabartė me gjithė tė tjerėt. S'ja kam zili askujt pėr ngjyrat e
  pashaportės, pasi e imja ka tė njėjtėn vlerė me tė tjerat pėrballė
  logjikės e pėrpara Zotit. Secili ka kohėn e vetė, prandaj sot ėshtė
  dita e atyre, e nesėr do tė mund tė mbėrrij mė nė fund edhe dita
  ime, jo e hakmarrjes, por e drejtėsisė.
  Zyrtarėt mė folėn qartė e prerė. Ata mė thanė gjėra sikur unė
  mos tė kisha lindur kurrė, sikur tė mos ekzistoja.
  75
  Jam kurioz tė di se ēfarė do kishin thėnė po tė ndėrronim rolet
  e ata tė gjendeshin qoftė edhe pėr pak minuta nė vendin tim prej
  “Ilegali”??
  Sigurisht qė ata kryen “ detyrėn” e tyre.
  - Nė muret e burgut ishin tė shkruara shume gjėra nė gjuhė tė
  ndryshme.
  Atij i tėrhoqi vėmendjen diēka e shkruar nė shqip
  “Gjithēka kalon, nevojitet vetėm kohė”
  I pėlqeu shkrimi i murit .U fut nė persiatje tė thella.
  “vėrtetė kalonte gjithēka e mirė apo e keqe qoftė. Pyetja
  mbetej vetėm njė: Sa kohė do tė duhej? Pėr ne shqiptarėt ėshtė
  dashur pėrherė shumė kohė dhe ja tani qė i afrohemi vitit 2000, ne
  vazhdojmė tė vuajmė” mendonte ai.
  Pasi pritėm me ankth pėr dhjetėra vjet rrėzimin e murit te
  Berlinit, shumė prej nesh ende vazhdonin tė mbeteshin nėpėr
  kampe-konvikte refugjatėsh e nė burgjet e ilegalėve, por jo vetėm
  kaq, tha me vete ai dhe lėkura e trupit iu rrėnqeth nga tmerri qė i
  shkaktuan kujtimet qe i pėrshkuan mendjen. Kujtoi disa histori
  rrėnqethėse mėrgimi.
  -A nuk mjaftuan 45 vitet e diktaturės qė pėrjetuam?!
  Ka nevojė pėr kohė, pėrsėriti ai fjalėt qė lexoi nė murin e
  birucės, tashmė jo mė komuniste!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:57

  76
  Albert Vjosa bėri kėrkesėn pėr riatdhesim. Po bėhej gati njė
  muaj qė ishte brenda e ende s’po e kuptonte mirė se pėr ē’arsye e
  mbanin atje dhe pėrse nuk e lironin. Shpjegimet qė jepnin
  drejtuesit e burgut nuk ishin bindėse, dukej mė tepėr si alibi.
  Do tė duhet tė dilte nė gjyq pėr tė mbrojtur ēėshtjen e tij, por i
  kishin treguar se gjyqi zgjaste vetėm 6-7 minuta e pas kėsaj
  pėrgatisnin dokumentet nėpėrmjet ambasadės tonė pėr
  riatdhesimin. Disa herė kishte pėrfytėruar mbrojtjen qė do i bėnte
  vetes nė sallėn e gjyqit. Qe i bindur qė do pėrmirėsonte diēka,
  ashtu sikurse ishte i sigurtė se nė qoftė se ai zgjaste seancat
  gjyqėsore, nė vend tė njė seance prej shtatė minutash, mund tė
  shndėrroheshin 10-15 seanca tė cilat duke qenė se nuk
  zhvilloheshin brenda ditės, ishte patjetėr e nevojshme tė qėndronte
  brenda 2-3 vjet pėr tė kryer mbrojtjen.
  Ndėrsa dikush i kishte thėnė: Mos u lodh kot, ata nuk ta varin
  fare, mbrohu s’i tė duash.
  Disa djem shqiptarė gjendeshin nė burg prej 8-9 muajsh,
  ngaqė kishin deklaruar emra fallco. Nė kėto raste nuk tė kthenin
  por tė mbanin tė burgosur derisa tė tregoje emrin dhe shtetėsinė e
  vėrtetė. Dikur ilegalėt lodheshin dhe tregonin tė vėrtetėn, ose nė
  77
  raste shumė, shumė tė rralla rezistonin dhe me ndihmėn e ndonjė
  avokati qė ua paguante ndonje i afėrm ose mik nga jashtė burgut,
  bėnte vaki edhe tė liroheshin.
  Kur flitej pėr kthimin, drejtuesit e burgut shkėmbenin Fax-e
  me ambasadėn shqiptare qė thuhej se qe me seli nė Hagė, fillonte
  pėrgatitja e Leje - Kalimit kufitar pėr nė atdhe.
  Hoqi dorė nga idea e gjyqit dhe kėrkoi tė nxitonte praktikėn e
  rikthimit.
  Praktika nuk kryhej brenda ditės dhe duhej folur nė telefon me
  njėrin nga punonjėsit e ambasadės pėr tė konfirmuar nėnshtetėsinė.
  Pyetjet nga ambasada qenė tė thjeshta: Kur ke lindur? Cilėn
  shkollė dhe emrin e shkollės qė ke kryer? Adresa e shtėpisė, qyteti
  i lindjes etj.
  Ndėrkohė punonjėsi i ambasadės vėrtetonte nėpėmjet gjuhės
  dhe dialektit qė flisje, nėse kishe lindur pėrnjėmend nė Shqipėri
  apo Kosovė e vise tė tjera.
  Alberti foli nė dialektin e tij pėr tė bindur ambasadėn qė ishte
  puro shqiptar, tė paktėn kėshtu nuk rrezikonte tė humbiste edhe tė
  drejtėn e Leje- Hyrjes nė Tiranė.
  78
  I dėrgoi letėr ish tė dashurės sė tij nė Belgjikė. Qe treguar
  djalė i keq me atė duke e trajtuar si njė dashnore kalimtare pa u
  merakosur pėr ndjenjat e vajzės.
  Kėtu fillonte gabimi i tij naiv, e ndofta pafatėsia e tij. S'dihej
  nėse do kishte rast tjetėr tė njihte vajzė tjetėr me karakterin e saj tė
  qetė, dhe bukurinė e papėrballueshme. Natyrisht qė admiruesve tė
  saj ju qe bėrė qejfi pėr ikjen e tij. Tashmė kishte tė ngjarė qė ajo t'u
  kushtonte mė tepėr vėmendje djemve, e pse jo mund t'u bėnte
  ndonjė "dhuratė" tė ēmuar. Dihej se nė momente tė tilla, ndodhte
  qė vajzat pėr arsye hakmarrjeje ndaj ish-dashnorit ose thjesht pėr
  qejf, bėheshin mė bujare.
  E shtrenjta Veronika!
  Tė kėrkoj falje qė u largova pa tė pėrshėndetur. E dija se po
  gaboja me arratisjen time, por brenda meje ndieja nevojėn pėr tė
  lėnė Belgjikėn. Mė fal! Gabova ndaj teje! Tani jam brenda njė
  burgu Hollandez, sepse mė konsiderojnė ilegal.
  Nuk i kam bėrė keq asnjeriu dhe pėr kėtė e kam ndėrgjegjen tė
  qetė. Veē se pikėrisht nė kėtė pikė qetėsia ime shndėrrohet nė
  vuajtje, inat, dhimbje dhe pakėnaqėsi, por jo nė urrejtje.
  79
  Neve tė ardhurve nga bota e tretė na ra nė hise ky fat i keq. Le
  tė shpresojmė se gjėrat do tė ndryshojnė.
  S'mundem tė harroj zėrin tėnd, sytė e tu, erėn e lėkurės tėnde.
  Do tė mė pėlqente tė tė puthja sėrish nė ēdo pjesė tė trupit. S'dua tė
  harroj ēastet qė kaluam sė bashku paēka se rrugėt tona tė jetės
  tashmė janė ndarė. E pranoj qė pata shumė fat tė isha i dashuri yt,
  qoftė edhe pėr pak kohė. Je mė e mira!
  Disa herė nė jetė na ngelet shumė pak kohė ose aspak kohė pėr
  tė menduar e bėrė dashuri. Jo rrallė gjatė jetės na qėllon tė
  kapėrcejmė periudha tė vėshtira tė cilat i ndėrlikojmė edhe mė tej
  me zgjedhjet tona. Ndonėse mendoj se tė bėsh njė zgjedhje per
  vetėveten pa dėmtuar tė tjerėt, nuk mund ta quajmė faj.
  Kėsaj radhe u solla keq me ty, dhe tė kėrkoj ndjesė.
  S'duhet harruar se ne tė dy s'kemi ardhur deri kėtu nė brigjet e
  oqeanit pėr tė bėrė dashuri. Ne kemi qėllime tė tjera, dhe kjo
  s'duhet mohuar. Jo rastėsisht mamaja jote pėrpiqej tė tė martonte
  me ndonjė burrė belg.
  Do tė mė pėlqente qė nė botė tė kishte mė pak halle e varfėri,
  ngaqė do tė kishim mė tepėr kohė e mundėsi pėr dashuri.
  Jam pak i demoralizuar nga kėto ditė burgu, por nuk
  dorėzohem. Do tė vij edhe dita ime e madhe kur unė tė rivendos nė
  vend dinjtetin tim tė humbur e pėrdhunuar. Unė do t'ju tregoj tė
  gjithėve njė ditė se me durim, forcė shpirtėrore, mirėsi, dhe sjellje
  80
  tė mirė, suksesi nė jetė e nė ēdo gjė tjetėr vonon disi, por kjo e
  shton shijen kur arrin suksesin, e dinjtetit tė rivendosur apo
  identitetin e rigjetur.
  Me shumė ndjenjė e respekt
  Albert
  Mė nė fund do e kthenin.
  Ai shkruajti nė ditar:
  I dashur ditar!
  Kjo ėshtė nata ime e fundit nė qeli, dhe natyrisht nata mė e
  gjatė.
  Me padurim po pres sa tė gdhihet, tė dal prej kėtu, nesėr do
  jem i lirė.
  Do kthehem nė Shqiperi, tė paktėn atje do tė jem i lirė ndėrsa
  kėtu u zhgėnjeva shumė, madje mė fyen, mė mohuan lirinė pa
  ndonjė arsye ( kėshtu mendoj unė)
  KĖRKOVA NJĖ JETĖ MĖ TĖ MIRĖ DHE ME SA DUKET KJO
  ĖSHTĖ VEPRA IME PENALE: mė vjen pėr tė qarė.
  Ne shqiptarėt jemi emigrantėt mė tė padėshiruar e deri diku e
  kemi fajin vetė, njė pjesė prej nesh, por nuk them s’e e meritojmė
  gjithė kėtė pėrbuzje, nėpėrkėmbje.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:58

  81
  Ne s’jemi njė popull inferior.
  Ne jemi si gjithė tė tjerėt.
  Ne jemi njerėz.
  Tė gjithė popujt janė tė barabartė pėrballė Zotit.
  Nesėr do jem i lirė e do pėrpiqem tė rigjej vetėveten ( ndihem
  diku midis qiellit e tokės, me njė fjalė; Askund.)
  Do pėrpiqem tė rigjej dashurinė midis njerėzve, gjė e cila kėtu
  nė Perėndim mungon e per fat tė keq mungon gjithnjė e mė tepėr
  gjithandej nėpėr botė. Kohėt moderne, kohėt e mbrapshta.
  82
  Ndėrroj aeroplan nė Budapest ( Hungari).
  Aeroplani qė fluturonte drejt Tiranės ishte plot me pasagjerė.
  Alberti i kishte imagjinuar gjithnjė gjysėm tė zbrazėt avionėt qė
  bėnin linjėn e Tiranės.
  Bashkė me dy djem shqiptare si ai, i shoqėronin dy policė
  (civilė) shtatlartė holandez qė do kryenin dorėzimin e “mallit ”
  kolegėve shqiptarė nė Rinas. Nė krahun e djathtė pa disa vajza qė
  diskutonin pėr pushimet e tyre nė Budapest. Bashkė me to
  qėndronte plot seriozitet shoqėruesi i agjensisė turistike shqiptare.
  “ėshtė njė sinjal i mirė ” mendoi ai, tani ne jemi edhe njė
  popull turistėsh. Ka ndryshuar pak vendi, ose tė paktėn kanė
  ndryshuar qėllimet e njerėzve.
  Ai, tashmė ish - emigrant nė pothuajse gjysmėn e Evropės,
  kthehej nė shtėpi, i fyer, nėpėrkėmbur, por jo i mposhtur! Ndihej
  shumė herė mė i fortė se dikur dhe kjo i jepte optimizėm, shpresė.
  Me pak eufori ai mendoi se pikėrisht pėrvoja e kėsaj periudhe disa
  vjeēare do ta ndihmonte tė arrinte fitore nė "betejat" e tjera tė jetės.
  Nuk e konsideronte aspak njė betejė tė humbur kėtė kthim, mund
  tė quhej njė tėrheqje taktike, si ato qė bėjnė trajnerėt e futbollit
  gjatė ndeshjeve. Kėto qenė mendime
  tė kota. Mendja e tij braktisi me shpejtėsi kėtė “filozofi” dhe ju
  kthye pasionit tė vjetėr….
  83
  Njėra nga vajzat kishte fiksuar vėshtrimin mbi tė, pa ja ndarė
  sytė, disi paturpshėm.
  E kuptoi qė po e bezdiste shikimi i stėrgjatė, por pas pak sikur
  tė donte "hakmarrje” i buzėqeshi plot ėmbėlsi e domethėnie;
  kuptohej qė donte t’i thoshte: Eja! Nė qofte se e ke ndėrmendje…..
  :
  Ajo u pėrgjigj me njė buzėqeshje tė shkurtėr, pa shumė
  delikatesė e pa pikė klasi, por delikatesa njė djali qė prej javėsh
  nuk sheh me sy njė femėr, nuk i hyn hiē nė punė.
  Vajza filloj te krihte kujdesshėm flokėt e mė pas nxorri prej
  ēantės nje pasqyrė tė vogėl e rimel. Kujdesi i saj pėr qerpikėt i ra
  nė sy.
  “do tė zbukurohet sa mė tepėr” tha me mendjen e tij.
  Kishte vėnė re se disa vajza, pavarėsisht nga kombėsia apo
  nivelit shoqėror qė i pėrkisnin bėnin pak a shumė tė njėjtat gjeste
  kur donin tė tėrhiqnin vėmendjen e meshkujve. Fillonin tė luanin
  me flokėt, kriheshin e gjėra tė ngjashme, ndėrsa nė rast s’e lyenin
  buzėt me tė kuq pėrballė mashkullit tė rastit, kishte tė ngjarė tė
  ishte njė provokim, ose njėfarė ftese pėr t’u puthur e jo vetėm kaq;
  mund tė ishte njė dėshirė e tyre e brendshme, ndofta kėrkesė e
  pashpallur, pėr tė kryer marrėdhėnie orale. Megjithėse s'duhej
  harruar se nė shume raste tė tjera qe vetėm njė lojė tallėse, pėr tė
  kaluar kohėn.
  84
  “Po lyen qerpikėt dhe jo buzėt “ mendoi disi me keqardhje.
  Deshi tė njihej me vajzėn e dalėngadalė e gjeti mėnyrėn pėr tė
  hapur bisedėn. I foli me kujdes duke zgjedhur mirė fjalėt, e kishte
  pasur gjithnjė tė vėshtirė t’u drejtohej femrave me fjalėt e duhura.
  Disa herė kur ai thoshte me vete se po gabonte me
  budallallėqet qė fliste, ndodhte qė vajza tė pranonte, sepse
  pikėrisht “ budallallėqet” e shndėrronin djalė interesant nė sytė e
  saj.
  Aeroplani ndodhej afėr Tiranes dhe ai e kuptoj qė duhej tė
  nxitonte, t’ia thoshte troē. Ndoshta nė Rinas ndodhej nė pritje i
  fejuari i asaj, prandaj do tė ishte mirė qė ai ta provonte menjėherė
  pėr tė lėnė ndonjė takim.
  - A do tė pėlqente tė hanin darkė bashkė nė Tiranė? pyeti ai i
  bindur qė kishte folur bukur.
  Ajo shqyeu sytė sikur tė mos u besonte veshėve ose ndoshta
  donte ta shihte mė mirė pėr tė kuptuar nėse ja vlente tė njihej me
  tė.
  - Nuk mundem, besomė, mė vjen keq!- tha ajo.
  Dihej qė femrat thoshin gjithmonė “ Jo” herėn e parė, ishte
  njėfare strategjie nė disa raste, siē mund te ishte e vėrteta e asaj qė
  85
  mendonin, por mbi tė gjitha bėhej fjalė pėr forcėn e instiktit
  femėror.
  “Ndoshta e fyeva pak ", mendoi ai qetėsisht dhe pa asnjė peng
  nė shpirt.
  Nuk i pėlqeu qė ajo s’e pranoi ftesėn, por pėr hir tė sė vėrtetės
  duhet theksuar s’e mori pėrgjigjen qė parashikonte, sepse nuk
  njiheshin midis tyre, ndonėse ai i pėrmalluar pėr tė qenė i lirė, filloi
  tė sillej si njeri i lirė ………
  I erdhi pėr tė qeshur kur mendoi qė ndofta ishte hera e parė qė
  ajo merrte ftesa tė tilla ndėrsa fluturonte me avion. Ftesė disi e
  rrallė pėr darkė nė ndonjė restorant Tiranas, ndėrsa ende fluturonin
  nė qiell.
  Alberti rifilloj t’u vardisej pėrsėri vajzave. Qe njė sinjal
  rikthimi nė jetėn normale, rifillim, e kjo dukej krejtėsisht logjike
  sepse ishte djalė i ri, paēka se i lodhur nga hallet, por me shumė
  dėshirė pėr tė dashur tė tjerėt. Edhe njė emigrant ka nevojė ta duan
  e tė dojė tė tjerėt, dhe kjo ėshtė shumė e natyrshme, ndėrsa nė
  Hollandė i izoluar nė burg, e kishin bėrė tė ndihej si njė person qė
  s’ekziston. Ai e dinte shumė mirė qė njerėzit e tjerė s’mund tė
  kishin as forcėn dhe as tė drejtėn pėr tė mohuar ekzistencėn e tij,
  gjė tė cilėn e vendoste vetėm, Ati ynė i madh atje lart nė qiell.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Administratori Sat 01 Dec 2007, 23:59

  86
  Vėshtroi pėr herė tė fundit drejt vajzės e tė njėjtėn gjė bėri
  edhe ajo, megjithatė asnjeri prej tė dyve buzėqeshi. E dinin mjaft
  mirė se ky do tė ishte pėr ata i pari dhe i fundit rast, sepse jeta e
  pamėshirshme, rastet e mira vėshtirė se t’i jep dy herė, ndėrsa fatet,
  njohjet, mundėsitė e kėqia, t’i jep aq shpesh sa qė nuk merr dot
  frymė.
  Gjatė periudhės sė burgosjes i kishin munguar edhe vajzat.
  Filloj tė kujtonte me nostalgji disa njohje tė rėndėsishme tė jetės sė
  tij, donte tė kujtonte emrat e tyre, sytė, pjesėt mė ndjellėse tė
  trupave femėror.
  Kujtimet e tij u ndėrprenė nė mes nga zhurma e motorit tė
  avionit qė filloj tė ulej drejt pistės sė Rinas-it.
  Vėrejti qė ishte kthyer tek dashuria e tij e pėrjetshme,
  Shqipėria.
  Nė ato ditė qė e ndiqnin, pėrēmonin, nėpėrkėmbnin tė gjithė e
  ngado qė shkonte, vetėm Shqipėria nuk e kishte braktisur, ndėrsa
  vendet e tjerė, e tė dashurat e braktisėn shpesh, madje gjithnjė. Dhe
  nė fakt s'kishte asgjė pėr t'u ēuditur.
  Atij i qenė thyer ca ėndrra tė bukura nė Perėndim, por sapo
  kishte rizbuluar njė dashuri tė madhe. Janė ato dashuri qė i ke
  pėrjetėsisht nė zemėr dhe duhet tė mbėrrij momenti i duhur pėr tė
  kuptuar forcėn e kėsaj ndjenje sublime.
  87
  Shqipėria, ashtu si tčrč nėnat e mira, priste bijtė, bijat e saj sa
  herč qč kishin nevojė pėr tė. Ajo u jepte pėrherė mundėsinė tė
  jetonin nė gjirin e saj pavarėsisht nėse "fėmijėt" i ktheheshin nga
  tokat e huaja, tė mundur apo fitimtar.
  Ai zbriti shkallėt e avionit dhe pėshpėriti; Faleminderit atdheu
  im!
  Larg ēdo parashikimi, Albert Vjosa ndihej i qetė dhe i rilindur.

  Fund.

  Terni, 2005-2007
  88
  Erion Selmani
  Via Campagna, 78
  05021 Acquasparta (Terni)
  Italy
  Kontakt: e-mail: e.selmani@virgilio.it
  0039 3285491639
  website: http://erionselmani.faqet.com
  http://erisel10.blogspot.com
  89
  90
  Printed in Terni, 2007 september
  CartaCarbone Srl

  Sponsored content


  Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)... Empty Re: Ėndrrat e Thyera - Erion Selmani (Roman)...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 13:30