Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

2 posters

  60 Tregime Islame

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:03

  Nė kėtė temė do keni mundėsinė tė lexoni
  60 tregim (rrėfenja) tė ndryshme me tematikė
  nga bota dhe feja Islame.

  Lexim tė kėndshėm.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:04

  1.
  HAKU I NĖNĖS


  Pejgamberi a.s i tha Selman Farisiut: O Selman eja tu bėjmė njė vizitė tė vetmuarve. Kush janė tė vetmuarit o i Dėrguar i All-llahut xh.sh? Tė vetmuar janė ata tė cilėt janė shpėrngulur nga kjo botė nė botėn tjetėr, pra tė vdekurit qė nuk u ka mbetur kush mbrapa pėr ti kujtuar. Pastaj shkuan bashkė tek varrezat. Kur mbėrritėn tek koka e njė varri Pejgamberi a.s qau aq shumė sa iu lagėn rrobat.
  Selmani r.a duke mos e kuptuar arsyen e qarjes e pyet tė Dėrguarin. O i Dėrguar i All-llahut xh.shpėrse po qani kaq shumė? O Selman nė kėtė varr ėshtė njė djalė i ri qė po vuan njė dėnim shumė tė rėndė. Dėnimi i rėndė kėtij djali mė bėri tė qaj kaq shumė. Pas kėsaj vazhdoi Pejgamberi a.s: mė erdhi Xhebraili a.s dhe e pyta pėrse po i bėhet ky dėnim kaq i rėndė kėtij djali? Xhebraili a.s pėrgjigjet: Ky djali i ri kur ka qenė nė kėtė botė ka kundėrshtuar nėnėn e tij dhe nė momentin e vdekjes nuk i ka kėrkuar hallallek nėnės sė vet, pėr kėtė arsye ky djalė do ta vuaj kėtė dėnim tė rėndė deri nė ditėn e gjykimit. Pas kėsaj Pejgamberi a.s i thotė Selmanit r.a: O Selman tani shko nė Medine thuaj Bilalit ta thėrrasė tė gjithė popullin e Medines tė vijnė nė varreza. Selmani r.a shkon menjėherė dhe ia bėn tė ditur Bilalit r.a urdhrin e Pejgamberit a.s. Bilali hip nė njė vend tė lartė dhe thėrret tė gjithė popullin pėr nė varreza. Kur vijnė tė gjithė nė varreza Pejgamberi a.s u thotė: Shkoni tė gjithė nė krye tė varrezave tė njerėzve tė vet. Ndėrsa vetė priste tek koka e tė riut. Tė gjithė shkuan tek varrezat e njerėzve tė vet por tek varri qė po qėndronte Pejgamberi a.s nuk po vinte njeri. Pas njė kohe tė shkurtėr erdhi njė grua plakė me shkop nė dorė dhe qėndroi pranė varrit tė djalit tė ri. Pejgamberi a.s i tha plakės: Nėnė ēfarė e ke kėtė qė ėshtė nė varr? Ёshtė biri im o i Dėrguar. A ke qenė e zemėruar me tė kur ka qenė gjallė? Po kam qenė e zemėruar dhe vazhdon ti tregojė Pejgamberit a.s: Njė ditė erdhi vonė nė shtėpi dhe i kishte rėnė derės disa herė por nga qė nuk e kisha dėgjuar e hapa pak me vonesė. Pėr kėtė arsye ai mė shtyu me duart e tij dhe mė lėndoi shumė. Pas kėsaj nuk kaloi shumė dhe vdiq. Pėr kėtė arsye nuk ia bėra hallall hakun tim biri. Pejgamberi a.s i tha: nėnė bėja hallall hakun djalit tėnd sepse ai po vuan nė varr. Plaka nga qė ishte me zemėr tė thyer nuk pranoi. Pas kėsaj Pejgamberi a.s i tha: nėse ti nuk do ia bėsh hallall hakun djalit tėnd ai do e vuaj kėtė dėnim deri nė ditėn e gjykimit pastaj do ta vuaj edhe nė xhehenem hapi syrin e zemrės dhe i tregoi dėnimin qė po vuante i biri i sajė. Nėna filloi tė shohė dėnimin e tė birit. I biri ishte rrethuar nė tė katėr krahėt nga zjarri qė donte ta digjte. I biri thėrriste me zė tė lartė o nėna ime e dashur ku je eja mė shpėto. Pasi plaka e pa tė birin nė kėtė gjendje iu lut All-llahut xh.sh: O Zot fale birin tim nga ata qė ka bėrė unė ja bėj hallall hakun tim si nėnė qė jam. Pas kėsaj All-llahu xh.sh ia bėn varrin djalit tė ri njė bahēe nga bahēet e xhenetit. Pas kėsaj Pejgamberi a.s u drejtua nga populli dhe u tha: ēfarė kujtoni ju se ėshtė varri, varri ėshtė o njė gropė nga gropat e xhehenemit ose njė bahēe nga bahēet e xhenetit.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:05

  2.
  NUK KA MĖ TĖ DASHUR SE NĖNA.


  Para shumė kohėsh njė nga vezirėt e Padishahut i cili e dinte se padishahu nuk ia prish kurrė i shpreh njė kėrkesė: I nderuar padishah unė kam dy gra pre tė dyjave kam nga tre fėmijė dua tė mėsoj se cila prej tyre ėshtė mė e mėshirshme pėr fėmijėt e sajė. E sipas kėsaj do ndaj trashėgimin e pasurisė. Pėr kėtė a mund ti provoni ju sipas metodės tuaj?
  Padishahu nga qė e donte vezirin nuk ia prishi dhe pas njė kohe tė shkurtėr thėrret njėren nga gratė e vezirit e i thotė: E nderuar veziri im pra burri yt ka nxjerrė nga trutė (shėrbėtorja ka rėnė nė dashuri me tė) njėren nga shėrbėtoret e mia. Dėnimi i kėsaj ėshtė me vdekje por nga qė e dua atė them nėse ti e fal do ta internoj nė njė vend tjetėr bashkė me tė dashurėn pra me shėrbėtoren.
  Gruaja e nevrikosur dhe e gėzuar i ndriēojnė sytė dhe thotė jo mė mirė vriteni pra vareni atė nuk dua qė ta shoh duke dashur njeri, nuk dua tė jetė as me mua e as me njeri tjetėr. Litarin e varjes ma lini mua ta tėrheq.
  Pastaj padishahi thirri gruan tjetėr tė vezirit dhe i bėri tė njėjtėn pyetje.
  Ajo i pėrgjigjet: Aman padishah unė mund tė qėndoj pa burrė nuk ka problem por fėmijėt nuk mund tė qėndrojnė pa baba. Mė mirė internojeni nė mėnyrė qė fėmijėt tė rriten me shpresė se do e shohin pėrsėri babain e tyre njė ditė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:05

  3.
  O BIRI IM…


  O biri im, kjo kėshillė e plagur e nėnės tė ngratė. E kam shkruar kėtė letėr, e turpėruar, duke u matur disa herė e duke menduar, duke e kapur lapsin disa herė, por lotėt nuk mė lanė, mė pėnguan lotėt disa herė deri sa dhe zėmra mė rėnkonte.
  O biri im, pas kėsaj jetė tė gjatė e kam parė se je njėri i drejtė, i menēur e i kujdesshėm. Kėrkoj nga ti qė ta lexosh kėtė letėr, e pasi ta lexosh, nėse deshiron, grise ashtu siē m’i ke grisur ndjenjat e zemrės time mė herėt!
  O biri im, para 25 vitėve ishte njė ditė e ndriēuar nė jetėn time, atėherė kur mė lajmėroj motra medicionale sė vėrtetė unė isha shtatzėnė. O biri im, tė gjitha nėnat kėtė fjalė e kuptojnė mirė sė ē’farė dua tė them. Ajo ditė ishte e bashkuar mė gėzim e lumturi, kur me to filluan dhimbjet e formimit tė shpirtit dhe trupit tėnd. Pas kėtij pėrgėzimi tė kam mbajtur nėntė muaj nė barkun tim me gėzim e lumturi. Gjatė kėsaj kohe jam ngritur mė vėshtirėsi, kam fjetur mė vėshtirėsi, kam ngrėnė mė vėshtirėsi, kam marrė frymė mė vėshtirėsi… por mėgjitha kėto vėshtirėsi nuk u shuajt dashurija ime ndaj teje e as gezimi im ndaj teje. Por, dita ditės u shtua dashuria yte dhe malli pėr ty aq mė shumė mė merrte.
  O biri im, tė kam bartur lodhje mbi lodhje, dhimbje mbi dhimbje, u gėzosha me levizjet tua, me shtimin e peshes tėnde, edhe pse kjo bartje ka qenė edhe mė e rėndė pėr shkak tė peshės tėnde. Vėrtetė, kėto dhimbje kan qenė tė gjata deri sa ka ardhur mėngjesi e unė nuk kisha fjetur tėrė natėn, e as sytė nuk mė ishin mbyllur prej dhimbjeve dhe vėshtirėsive, e prej frikės qė nuk e pėrshkruan lapsi e qė nuk mund t’a shpreh as gjuha. E kam parė shumė herė vdekjen mė sytė e mi. Derisa erdh momenti tė dalėsh nė kėtė botė, dhe u pėrzien lotėt e tė qajturit tėnd me lotėt e gezimit tim, dhe kėtu morėn fund dhimbjet dhe plagėt e mia.
  O biri im, kanė kaluar shumė vite prej jetės tėnde e unė tė kam mbajtur nė zemrėn time, tė kam pastruar me duart e mia, prehrin tim e bėra shtrat pėr ty, gjiri im ishte ushqimi yt. Natėn nuk flejsha vetėm qė ti tė fleshė, kurse ditėn u lodhėsha qė ti tė gėzohesh. Pushimi im, ēdo ditė ishtė tė tė shoh ty tė buzėqeshur, e kėnaqėsia ime nė ēdo moment qė tė kėrkosh nga unė ndonjė gjė tė tė pregadis, e kjo ishte kulmi i gėzimit tim.
  Kaluan shumė net e dit e unė isha ne kėtė gjėndje; shėrbetore, pa tė meta, gjidhėnėse, pa u ndalur, punonjėse, pa pushuar… deri u rrite dhe u bėre djalosh. E kur tek ti filluan tė dukėn shenjat e burrėrisė, fillova djathtas e majtas qė tė kėrkoj njė vajzė, tė cilėn e kėrkojshe. Erdh koha e Martesės tėnde, zemra ima gati sa nuk plasi dhe nga syri shpėrthyen lotėt; nga gėzimi pėr jetėn tėndė tė re dhe e pikėlluar pėr ndarjėn tėnde.
  Filluan tė kalojnė momente tė rėnda, tashmė sikur nuk je im bir, tė cilin e njoh, mė nuk me njeh dhe i ke harruar obligimet qė i ke ndaj meje…!
  Kalojnė ditėt e unė nuk tė shoh e as zėrin nuk ta dėgjoj, e injorove atė qė tė ka rritur ty me tė gjitha tė mirat.
  O biri im, une nuk kėrkoj nga ti pėrveē diē simbolike, sė paku me jep tek ti pozitėn e shokėve tė tu tė largėt, dhe pozitėn e atyre qė mė sė paku i rrespekton..
  O biri im, shpejto nė pendim tė sinqertė para se tė bėhėt vonė!
  E lus All-llahun subhane ve teala tė na ruaj shoqėrinė tonė nga mėkatėt dhe gjunahet, tė vazhdojė begatija e Tij ndaj neve, tė na largon ndėshkimin prej neve, tė na furnizojė me pėrkujtimin e Tij tė shumtė dhe falėnderim ndaj Tij, dhe adhurim tė mirė, Ai, vėrtetė ka fuqi mbi ēdo send.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:06

  4.
  PERFITOI NGA DUAJA E BABAIT.


  Tregon njė hoxhe:
  E kujtoj njė burrė te dobėt dhe te varfėr qe kujdesej shume pėr babain. Punonte dhe kur sillte paratė e fituara i linte ne tavoline ngase i vinte turp t’ia zgjaste babait dorėn. Kur e pyeta pėr kėtė me tha: Turpėrohem ta zgjas dorėn mbi dorėn e babait e te behet fitimi im si bamirėsi ndaj babait tim. Me tregon mua -ndera ai tani ėshtė dijetar i madh- se sa here qe e lija fitimin mbi tavoline babai lutej e thoshte: O Zoti im, furnizoje birin tim dhe dituri te Kur’anit dhe beje ithtar te tij!
  Kaluan vite ndėrsa unė isha neglizhent ndaj kėsaj duaje derisa deshi Allahu dhe gjate rrugės pėr ne shtėpi e takova njė dijetar te qytetit, i cili me tha:
  Cfarė je duke bere o biri im?
  Punoj pėr te fituar bukėn.
  A nuk do te vish tek unė njė here ne jave pėr te mėsuar?- me pyeti.
  Po, me gjithė dėshirė,- ia ktheva.
  Kaluan dite dhe erdhi koha edhe ta mbroja doktoratėn ne shkencėn e Tefsirit.
  Kur prezantoi ne sallė, mėsuesi u ngrit ne shenje respekti pėr te meqė -sipas tij ky student- jo vetėm qe kishte arritur dituri por kishte arritur edhe devotshmėri. Fillova te qaj ndėrsa mėsuesi me tha: Qan ndėrsa ne te respektojmė ty. Nuk qaj pėr atė por po qaj pėr duanė e babait tim, Allahu e mėshiroftė!
  Mesimet e tregimit:
  Bamirėsia ndaj prindėrve prej shkaqeve qe te shpijnė ne lumturi ne kėtė dhe boten tjetėr,
  Duaja e prindit pėr fėmijėn pranohet, dhe
  Me dituri njeriut i rritet fama.
  Marre nga libri: Kisasun minel eshritati’n nafiah

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:06

  5.
  DONTE TĖ BĖNTE ZINA.


  Njė ditė Pejgamberit a.s i erdhi njė djalė i ri nė pranin e tij. Djali ishte shumė i mėrzitur. Djali i thotė Pejgamberit a.s “O i dėrguarii All-llahut mė jep leje tė bėj zina. Tashmė nuk duroj dot. Ata qė ishin tė pranishėm u nevrikosėn shumė nga fjalėt qė po fliste djali i ri dhe erdhėn drejtė tij. Disa filluan ta qortojnė e disa i erdhėn afėr pėr ti mbylur gojėn. Kishte dhe nga ata qė donin ti gjuanin. Por shembulli i mėshirės Pejgamberi a.s jo vetėm qė nuk lejoi asnjėrin tė bėnte atė qė donte por e dėgjoi djaloshin me vėmendje. Pastaj e thirri pranė tij e uli afėr gjunjėve tė vet dhe e pyeti: “ A do dėshiroje qė njė gjė tė tillė ta bėnin me nenėn tėnde?
  Djaloshi: “Nėna dhe babai dhėnshin jetėn pėr ty sigurisht qė nuk do doja” Pejgamberi a.s: “asnjė njeri nuk do qė tė bėhet njė gjė e tillė me nėnat e tyre. Por nėse do kishe nje vajzė a do tė doje qė dikush tė bėnte nje gjė tė tillė me tė? Djaloshi: “ O i dėrguari i All-llahut dhėnsha jetėn per ty sigurisht qė nuk do doja” Pejgamberi a.s: “asnjė njeri nuk do donte qė njė gjė tė tillė tu bėnte vajzave tė tyre” Dakord po nėse ke hallė apo teze a do doje qė dikush ta bėnte njė gjė tė tillė mė to? Jo o i dėrguar. A do doje qė tė bėje zina me motrėn e dikujt tjetėr? Jo o i dėrguari i All-llahut xh.sh nuk do doja. Dhe Pejgamberi a.s i mbaroi fjalėt e tij kėshtu: “Asnjė njeri nuk do qė dikush tė bėjė njė punė tė tillė me hallėn, tezen, motrėn e tyre etj..” pastaj Pejgamberi a.s bėri dua pėr djaloshin e ri. •••
  Disa transmetues thonė se ky djalosh ka qėnė njė djalė i quajtur Xhulejbib i cili nuk arriinta ta zotėronte veten pėrballė epshit tė tij dhe midis shokėve ė pejgamberit a.s kishte njė nam tė keq. Por pas kėsaj ngjarjeje qė ndodhi me Pejgamberin a.s ai ndryshoi komplet. Atij nuk dėshironte askush ti jipte vajzė por me ndėrmjetėsimin e Pejgamberit a.s atė e martuan. Pak pasi u martua ra dėshmorė nė njė luftė. Nė fund tė luftės Pejgamberi a.s pyeti shokėt e tij a keni ndonjė mangut? Ata u pėrgjigjėn jo o i dėrguar. Ju nuk keni asnjė mangut por unė kam njė mangut tha Pejgamberi a.s dhe shkon tek koka e Xhulejbibit dhe tha: “Xhulejbibi ėshtė nga Unė e Unė jam nga Xhulejbibi”.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:09

  6.
  NJĖ BISEDĖ ME SHEJTANIN


  Njė burrė takua nė varrezat e qytetit me shejtanin. Shejtani ishte shumė i gėzuar.
  Burri: Ē`ėshtė kjo gjėndje kėshtu pse je kaq i gėzuar? Shejtani ia ktheu duke i thėnė: “po pėrjetoj pereiudhen e lumturisė”Burri bėn gjoja sikur nuk e kupton dhe e pyet shejtanin: Ēfarė do tėthuash me kėtė? Shejtani: Edhe ti e di shumė mirė se unė kam ndenjur duke thėnė “koha e fundit” “koha e fundit” mė nė fund ja erdhi dhe koha e fundit prandaj jam shumė i lumtur.
  Nuk e di asnjėri se ēkam hequr nė kohėn e Muhamedit. Nė atė kohė cilin nga sahabet qė tė shihja mu prente takati i gjunjėve. Sidomos kur shihja Omerin mu dridhte i gjithė trupi ndėrroja rrugėn me njė herė dhe shikoja ku nė cilėn vrimė tė fshihem. Edhe pas kėsaj kohe nuk mund tė them se kam kaluar njė kohė tė rehatshme ose tė lumtur. Pas kohės sė Muhamedit erdhi koha e ndjekėsve mė tė afėrt tė tij dhe tė shokėve tė tij, erdhi koha e Tabiinėve. Pra ikėn Sahabet pastaj erdhėn Muxhtehidėt (studiuesit), pastaj ēdo shekull nga njė pėrtrirės, dijetarė, tė dashur tė Allahut etj etj… E si tė isha i lumtur unė kur ata ishin nė kėtė faqe dheu? Iku Abdul Kadir Xhejlani erdhi imam Gazali, iku imam Gazali erdhi imam Rabbani (Serhendi), iku imam Rabbani erdhėn tė tjerė. Pas rėnies sė qeverive islame Arabe thash se do rehatohem pak por jo erdhi shteti Oaman qė mi prishi pėrsėri tė gjitha planet. E si kujton ti se unė kam mundur tė jetoj ashtu si dua nė kėto kohė? Jo jo as mos tė shkojė mendja kėto kohė kanė qenė kohėt mė tė vėshtira pėr mua, tani erdhi koha ime e art. Tani unė jam mbreti i kėsaj kohe. Pastaj u hodh pėrpjet shejtani duke thėnė kjo ėshtė koha ime kjo ėshtė perandoria ime.
  Burri e pyeti shejtanin me kureshtje. “si i mashtron njerėzit ti, me ēfarė force i mashtron, si i devijon nga rruga e drejtė kėta miljona, miljarda njerėz”? Shejtani qeshi me tė madhe dhe i tha me forcėn qė u ka dhėnė Allahu atyre i mashtroj. Burri: si ka mundėsi, si e bėn kėtė? Ja ta tregoj i thotė shejtani. “ tė gjitha gjymtyrėt, ndjenjat, dhe ēdo gjė qė gjindet nė tokė janė mirėsitė qė i ka dhėnė Allahu njeriut. Unė e bėj atė njeri qė ta harrojė Zotin. Atij i fus nė tru dyshime e i bėj ēfarė mė duhet pėr ta devijuar. I kurdisi kurthe, lojra e plane tė ndryshme. Nėse pas gjithė kėtyre mundimeve qė bėj ai fillon tė mė dėgjojė mua, atėhere e bėj qė kėta mirėsi tė cilat ia ka dhėnė Allahu ti pėrdori aty ku dua dhe ashtu si dua unė. Ja pra kjo punė kaq e lehtė ėshtė. Pas gjithė kėtyre burri I thotė shejtanit: “ Dmth ti e dike Allahun duke shfaqur habinė e tij”. Shejtani qesh me njė buzėqeshje tė hidhur dhe thotė: “ po flet nė njė mėnyrė qė edhe unė po habitem”. Burri: Atėhere si mund tė kundėrshtosh njė krijues qė e di dhe ti se ėshtė? Shejtani: pse a ka ndo njė gjė qė nuk e di Atė? Por njė pjesė e njerėzve mė ndjekin mua dhe kundėrshtojnė krjuesin e tyre e njė pjesė e njerėzve ndjekin kuranin dhe zbatojnė urdhėrat e Tij. Pra kjo ėshtė njė ēeshtje tjetėr. Burri: sa armė ke pėr tė mashtruar njerėzit? Shejtani: nuk tė mjafton kapaciteti I mendjes qė ke pėr ti mėsuar tė gjitha. Por po tė them ato qė pėrdor mė tepėr. Dashuria e kėsaj bote, uni (egoizmi), epshet, nervozizmi, lakmia, zilia, dhe hipokrizia. Tė gjitha kėto ua jap njerėzve sipas kapacitetit tė tyre. Nėse nuk mashtrohen me njėren atėhere mundohem ti mashtroj me tjetrėn. Nuk i lė tė jetojnė tė qetė deri sa tė mė binden mua. Nėse e arrij kėtė gjė atėhere puna ime lehtėsohet. Pas kėsaj nuk shkoj mė pas atij qė mė ėshtė bindur sepse ai mė vjen mua pas. Edhe nėse dua ta lė atė nuk mė le ai mua sepse mendon se nuk mund tė jetojė mė pa mua. Arsyeja ėshtė se mendja e tij ėshtė asgjėsuar dhe ai mendon vetėm me anė tė mendjes pra mashtreimeve tė mia. Pastaj shejtani I merr burrin dhe e ēon tek njė varr. Shejtani pasi shkojnė aty I thotė shikoje mirė kėtė varr. Burri arrinte ta shihte varrin brenda ashtu siē e shihte nga jashtė. Shejtani: He si thua ti ky njeri ėshtė mashkull apo femėr? Burri: Ku ta di unė se ēfarė ėshtė. Kohė pėrpara kėto kocka kanė qėnė tė nje femre dhe ato aty pak mė larg kanė qenė tė njė djaloshi tė ri qė ishin tė bashkuar bashkė. Qė tė dy i sillja me gisht ashtu si doja unė. I bėra qė tė harronin mirėsitė e kėsaj bote, bukuritė e gjithėsisė shkurtimisht i bėra tė harojnė ēdo gjė qė ekziston mbi tokė dhe nėnn tokė gjithashtu dhe nė qiell. I bėra qė tė mos mendojnė gjė tjetėr pėrveē epshit tė tyre. Jetuan si kafsha njė jetė tė tėrė. Dhe tani si pėrfundim i asaj jete qė ata jetuan po vuajnė denimin e varrit. Vazhduan duke ecur nė varreza. Shejtani: pa shikoi kėto kocka a mund ta gjesh janė kockat e njė tė pasuri apo tė varfėri? Burri: Ē`ėshtė kjo pyetje nga kockat nuk kuptohet asgjė. Por u kuptonte nga pllaka e varrit se ky njeri kur kishte qenė nė jetė kishte qenė i pasur. Po thotė shejtani nė tė vėrtetė ky njeri ka qenė i pasur dhe unė kėtė e bėra qė tė mburret me pasurinė e tij qė kishte. Dashuria pėr pasurinė bėri shumė vend nė zemėr sa qė pa lėnė mirė njėren punė vraponte pėr tė berė punėn tjetėr kjo dashuri aq shumė u shtua sa ky njeri edhe nė ėndėrr u merrte me para. Kėtė njeri nuk lash qė tė jetojė rehat asnjė moment. E bėra qė tė vraponte pas punėve tė pista, e bėra tė dhunshėm, e bėra tė vjedhė dhe tė pa ngopur me mendje madhėsi. Kėto mjaftuan pėr ta shkatėrruar kėtė njeri dhe tani po mundohet tė jape llogarinė e parė ne varr. E shikon atė qė ėshtė pak mė tej, ai ka qenė njė i varfėr. Atij I mbolla nė zemėr farėn e zilisė dhe tė urrejtjes. Nuk mjaftova vetėm me kaq e shtyva nė kriza shpirtėrore. Dhe sė fundi o ēova nė vetvrasje e tani po vuan dėnimin qė meriton. Ja pra kjo ėshtė ti biesh dy zogjėve me njė gurė. Njėrin e mburra me pasuri tjetrin e shtyva nė kriza shpirtėrore dhe nė zili pėr pasurinė qė kishte tjetri. Shejtani pėrsėri flet me njė zė tė ndrydhur. Ah kėto shtetet islame nuk mė kanė lėnė rehat por unė u hakmora ndaj tyre. Burri: si u hakmore? Shejtani: Ja ta tregoj i thotė duke u mburrur dhe duke fryer gjoksin dhe duke mbajtur kokėn lart. Ato i shėrbyen islamit pėr shekuj me rradhė dhe zgjėruan kufijtė e tyre. Mė shkatėrruan shumė e shume planė qė kisha pėr njerėzimin. Bėn shumė njerėz qė ti bien nė sexhde Allahut. Por tani ēfarė ndodhi? Nipat e tyre ku janė sigurisht qė janė pas meje. U grisa perdet e turpit qė kishin dhe tani kujtojė se ėshtė shkathtėsi ose burrėri tė shikojnė tė tjerėt me sy tė keq. Kjo panoramė mua mė bėn tė hidhem pėrpjet nga lumturia. Nėse flasim pėr Osmanllinjtė deri dje Europa kishte frikė dhe u dridhte ndaj sajė kurse sot futet si tė dojė dhe ku tė dojė nė trojet ish shtetit Osman. Shkojnė nėpėr pijetoret e tyre dhe pijnė nga tė gjitha llojet e pijeve tė ndaluara tė cilat i servirin vajzat e muslimanėve. Gjatė kėtyre bisedave tė shejtanit burri ishte mėrzitur dhe kuptoi se shejtani donte ta ēonte drejt humbjes sė shpresės. Prandaj burri nuk e la tė flasė mė tepėr duke I thėnė. E kuptoj se sa shumė ke punuar por mos harro se kjo botė nuk mbaron me kaq. Ti me tė vėrtetė ke mashtruar shumė njerėz por mos harro se ka akoma njerėz qė derdhin lotė nė sexhde dhe pėrmendin Allahun pa ndėrpreje. Kėto njerėz janė duke u shtuar aq shpejt sa dhe ti nuk di ēfarė tė bėsh, nuk di si ti ndalosh e si tu presh rrugėn. Por ti prapė merresh me to. A ėshtė ashtu apo jo? Shejtani kthen kurrizin dhe duke dhėnė pėrgjigjen “po ashtu ėshtė, jam marr me to dhe do merrem pėrsėri deri nė ditėn e fundit. Pas kėsaj zhduket me njė herė.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:10

  7.
  NJĖ FĖMIJĖ I VOGĖL


  Ishte ulur nė breg tė detit dhe sytė i kishte ngulur nė njė pikė larg nė hapėsirė tė detit. Kėtė gjė e pa njė i vjetėr qė po priste anijen qė silte peshkun pėr ta shitur. Plaku iu afrua fėmijės dhe e pėrshėndeti.
  Pėrshėndetje djalosh, deti shumė i bukur sot apo jo?Fėmija pa kthyer koken fare nga plaku i tha i bukur ėshtė por fryen erė. Mė ra topi nė det dhe deti e mori atė me vete larg. Plaku u ul pranė fėmijės dhe i tha po tė isha i ri do notoja dhe do ta sillja topin. Por me kėtė gjėndje qė jam tani dhe hapin me zor e hedh.
  Fėmija nuk i kthej pėrgjigje. Fėmija hipi nė bregun qė ishte aty pranė nė mėnyrė qė ta shihte topin mė mirė. Plaku i foli me njė zė tė ulėt. Mos e humb shpresėn asnjė herė, pėr mendimin tim lutju Zotit se bėn mirė. Fėmija me nje gėzim tė madh: nėse lutem a do mė vijė topi pėrsėri? A e di topi vendin se ku ka rėnė? Nėse do All-llahu edhe atė ia mėson. Por edhe nėse topi nuk tė vjen sevapet (shpėrblimet) qė do marrėsh ty do tė mjaftojnė. Fėmija filloi tė kėndonte lutjet qė i kėndonte pėr tė marrė dhurata nga gjyshi i tij. Ai i rrjeshtoi tė gjitha lutjet qė dinte pėrmendėsh dhe kėrkoi nduhmė nga Zoti qė ti sillte topin pėrsėri por akoma ishte i mėrzitur.
  Fėmija kishte harxhuar njė shumė parash pėr ta blerė atė top aty nė ato para kishte futur dhe parat qė kishte marrė nga tė mėdhenjtė pėr bajram. Tani ai shpresonte vetėm tek kthimi i erės nė krah tė kundėrt nė mėnyrė qė topin tia kthente por deti eshtė shumė i madh dhe topi ėshtė shumė i vogėl. Afėr perėndimit tė diellit koha u freskua pak mė tepėr ku nė atė kohė u kthyen dhe peshkarexhat. Fėmija nuk donte tė shkonte nė shtėpi prandaj qėndronte bashkė me plakun. Plaku gjithmonė e blente peshkun tek njė peshkatar.
  Pasi e kėrkoi pak mė nė fund e gjeti. Shpresoj tu ket kaluar gjahu mirė. Nėse ke mund tė marr pak. Peshkatari tregoi kovėn qė kishte nė dorė dhe i thotė plakut ja kėto janė gjahu ynė pėr sot. Kėto kohėt e fundit ka humbur gjahu fare nuk ka mė gjah si mė parė.
  Fėmija qė po dėgjonte bisedėn u hodh mė njė herė: a e keni provuar tė luteni? Mos e humbni shpresėn asnjė herė shton fėmija. Pėr peshkatarin cdo gjė ishte rastėsi deri nė atė moment por me fjalėt e fėmijės sė vogėl iu kujtua ajo gjė qė kishte vitė tė cilėn nuk e bėnte.
  Peshkatari duke i ledhatuar faqet fėmijės i thotė me gjysėm zėri, ti thua tė lutem hė, po atėherė do tė kap si thua ti? Fėmija i thotė edhe nėse nuk do kapni sevapet e lutjes juve do tu mjaftojnė. Kėtė sa e mėsova. Peshkatari kėtė fjalė po e dėgjonte pėr herė tė parė. Duke tundur kokėn i thotė fėmijės edhe unė tani e mėsova nga njė mėsues i vogėl. Fėmijės kėto fjalė pėlqyen shumė. Fėmija e harroi topin e humbur. Peshkatari u fut prapė nė peshkarexhė dhe ngriti mbulesėn e vjetėr qė kishte nė anije. Aty kishte njė top futbolli nga qė ishte akoma i lagur shkėlqente. Atė ia zgjati fėmijės dhe i tha merre haku i mėsuesit nuk shlyhet ndonjė herė por kaq mundem. Kėtė e gjeta nė det kur po u ktheja. Fėmija u shtang nė vend dhe filloi tė shohi anash kujtonte se ishte nė ėndėrr. Por ēdo gjė ishte e vėrtetė. Dhe topi tani ishte nė duart e tij. Nga gėzimi iu kthye topit dhe i tha: edhe njė herė pa leje ske pėr tė ikur, nėse unė nuk do isha lutur ēfarė do tė ndodhte pastaj? Po ju a e keni provuar ndonjė herė tė luteni nė momentet e vėshtira?
  Ndoshta atyre lutje nuk do u jepet pėrgjigje por mos harroni si tha fėmija sevapet e tyre tė mjaftojnė. Edhe unė tani e mėsova. Duaja pėr ne ėshtė njė thesar.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:11

  8.
  ĒFARĖ E SHTYRI KĖTĖ FĖMIJĖ TĖ FALET NATĖN?


  Ebu Jezid el Bestami u ngrit tė falė namaz nate kur ja e pa fėmijėn e tij te vogėl pranė. Meqė ishte i vogėl, nata ishte e ftohte dhe pagjumėsia ishte e vėshtirė, e mėshiroi dhe i tha:
  O biri i babait, fle ngase nata ėshtė e gjate.
  E perse ti u ngrite te falesh- ia ktheu djaloshi.
  O biri im, mua me duhet te ngrihem ngase kėshtu ka kėrkuar preje meje Allahu- shtoi Ebu Jezidi.
  Kam mbajtur mend njė ajet kur’anor -u arsyetua fėmija- ku Allahu thotė:
  20. Zoti yt e di se ti dhe njė grup i atyre qė janė me ty, kaloni nė adhurim mė pak se dy tė tretat e natės ose gjysmėn e saj, a njė tė tretėn e saj.”. (el Muzzemmil, 20)
  …tash po tė pyes: Kush janė ata qe u falen me Muhammedin, alejhi’s selam?- pyeti fėmija.
  Janė shokėt e tij – iu pėrgjigj Ebu Jezidi.
  Nėse kėshtu qenka puna atėherė mos me privo nga nderi i shoqėrimit tėnd pėr adhurimin pėr Allahun.
  Ebu Jezidi i mahnitur tha: O biri im, ti je ende fėmijė dhe nuk ke arritur moshėn madhore?!
  O babai im, unė e kam pare nene time kur donte ta ndezte zjarrin fillonte me drunjte e vegjėl ne mėnyrė qe te ndezėn edhe te mėdhenjtė- u justifikua fėmija. Kam frike se ndoshta Allahu ne Ditėn e Llogarisė do te filloj se pari prej neve te vegjėlve nėse ne nuk e adhurojmė Atė.
  Babait iu mbushen sytė lot nga frika prej Allahut, e lejoi te birin te falej me te dhe i tha: Ngrihu o biri im e falu ngase ti ke me shume merita tek Allahu se sa unė.
  ***
  ?ėshtja e namazit te natės ėshtė duke pėrjetuar njė kurbet te vėrtetė tek muslimanėt. Tė rrallė dhe te pakte janė ata qe e falin namazin e natės ndėrsa i dashuri jone, Muhammedi, alejhi’s selam na ka porositur:
  Faleni namazin e nates ngase ai ehte tradite e njerėzve te mire para jush, ehte afrim tek Allahu, ndalese nga mėkatet, shlyerje e te kėqijave dhe largues i sėmundjes nga trupi”. (Hadithin e transmeton Tirmidhiu ndėrsa Shejh Albani hadithin e ka cilėsuar autentik)
  Pejgamberi, alejhi’s selam, edhe pse i ishin falur te gjitha mėkatet, falej tere natėn saqė edhe kėmbėt nga qėndrimi i gjate ne namaz i ishin ėnjtur. Falej madje edhe kur ishte i sėmure. Kjo jo pėr tjetėr por pėr rėndėsinė dhe shpėrblimin e madh qė ka falja e namazit te natės. Ndėrsa ne; te forte, te shėndoshė, por prape namazin e natės e kemi lėnė anash dhe pėrtojmė, edhe pse kemi mėkate te shumta.
  Pejgamberi, alejhi’s selam nxiste dhe stimulonte shokėt e vet pėr faljen e namazit te natės. Abdullah b. Umeri, Allahu qofte i kėnaqur me tė dy, transmeton se Pejgamberi, alejhi’s selam i kishte thėnė:
  Njeri i mirė ėshtė Abdullahu sikur tė falej edhe natėn”. (Transmetim unanim) Ebu Malik el Esh’arijj transmeton se Muhammedi, alejhi’s selam ka thėnė:
  Nė Xhennet ka dhoma, brendėsia e tė cilave duke nga jashtė dhe anasjelltas, tė cilat i ka pėrgatitur Allahu per ata qė japin ushqim, flasin butė, pėrcjellin agjėrimin dhe falen natėn kur njerėzit janė fjetur”.
  Vėlla musliman!
  Dije se namazi i natės ka njė kėnaqėsi te madhe, pėr hire tė sė cilės tė parėt tanė gėzoheshin kur vinte nata pėr te falur namaz dhe pikėlloheshin kur shkonte ajo e humbnin lezetin dhe kėnaqėsinė e atij adhurimi. Ali b. Bekari ka thėnė: Ka dyzet vite qė pėrveē lindjes sė diellit asgjė nuk mė pikėllon.
  Ebu Hazimi ka thėnė: Asnjė natė nuk kam mundur tė ngopem me kėnaqėsinė e namazit tė natės.
  E lusim Allahun qė tė na bėjė neve dhe juve prej atyre qė falin namaz nate dhe shijojnė kėnaqėsinė e tij.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:11

  9.
  BIJA IME!


  Nė pėrgjithėsi vajzat marrin shembull nėnat e tyre nė tė sjellur tė folur etj… Pėr kėtė arsye nėna duhet tė jetė shumė e kujdesshme nė veprimet qė bėn. Kėtu do ju paraqesim njė letėr tė shkruar para disa shekujsh nga njė nėnė e cila ishte e pasur dhe e njohur shumė pėr tė bijėn e vet qė e kishte nė moshėn e martesės.
  E dashur bija ime!
  Nėse nuk do tė ishte nevojė pėr tu martuar ata femra qė kishin familjet e pasura dhe tė famshme unė dhe ti nuk do u martonim kurrė. Por kjo nuk ėshtė kėshtu.
  Bijė!Tani do tė jap disa kėshilla duke u bazuar nė dyzet vjet pėrvojė nė martesėn time. Nėse kėto kėshilla i mėson mirė dhe i vepron atėherė jeta jote do tė jetė e lumtur dhe nuk do u prishen marrėdhėniet me burrin tėnd asnjė herė. Siē do tė jetosh nė kėtė botė e lumtur ashtu dhe nė botėn tjetėr do jetosh e lumtur.
  1- Bėhu e gjerė! Pra pranoji me kėnaqėsi ato gjėra qė tė sjell burri si ushqime, veshje apo diēka tjetėr. Sepse gjerėsia tė lumturon zemrėn.
  2- Gjithmonė dėgjoi mirė fjalėt qė tė thuhen dhe pėrdor gjithmonė fjalėt qė i pėlqejnė burrit tėnd. Mos harro asnjė herė ta respektosh e ti bindesh atij. Mos e kundėrshto atė por mundohu tė jesh gjithmonė pranė tij. Nė tė njėjtėn kohė me kėto veprime do fitosh dhe kėnaqėsinė e All-llahutxh.sh.
  3- Ki kujdes pėr ēdo vend qė i bie nė sy burrit. Ruaju qė tė mos i bie nė sy ndo njė gjė qė nuk mund ti pėlqejė. Sepse pamja e jashtme pasqyron edhe zemrėn e njeriut prandaj duhet tė jesh shumė e kujdesshme nė paraqitje. Shtėpinė mbaje gjithmonė tė pastėr dhe tė ajrosur mundėsisht dhe tė parfumosur.
  4- Duhet tė kesh kujdes orėn e ushqimit dhe tė gjumit tė burrit. Gjellėn duhet t`ia pėrgatisėsh ashtu siē e ka zakonin ai. Mbaroi punėt nė kohė nė mėnyrė qė tė flini nė kohėn e duhur kur e ka zakon burri. Sepse uria njeriun e bėn tė pa pėrmbajtshim dhe pagjumėsia bėhet shkak pėr tu nevrikosur.
  5- Ruaji mirė gjėrat e shtėpisė. Ruajtja dhe kujdesia jote ndaj pasurisė sė shtėpisė tregon fisnikėrinė tėnde. Mos i trego tė mirat qė bėn. Nėse i tregon dhe mburresh nė vend qė tė sjellin dobi tė sjellin dėm.
  6- Sillu mirė me tė afėrmit e burrit sepse duke u sjellė mirė ti me tė afėrmit e tij edhe ai do t sillet mirė me tė afėrmit e tu. Ai qė do lulen duhet ta duroj edhe gjembin. Qė ta dish nė kėtė botė bukuritė gjenden gjithmonė bashkė me vėshtirėsitė. Ki kujdes mos bėj ndo njė veprim ose mos fol ndonjė fjalė qė i ulė autoritetin burrit tėnd kur nė shtėpi jeni me fėmijėt ose me ndo njė tjetėr.
  7- Mos ia trego askujt tė fshehtat e burrit. Nėse i tregon tė fshehtat tė tjerėve zemėrohet me ty. Kjo bėhet shkak nė dobėsimin e dashurisė.
  8- Mos hezito nė respektimin e tij dhe nė kryerjen e kėrkesave tė tij. Mos u bėj kundėrshtare duke i kthyer pėrgjigje me fjalė tė kundėrta. Nėse sillesh nė kėtė mėnyrė bėhesh shkaktare pėr tu sjellė egėr dhe nė mėnyrė armiqėsore me ty. Kur burri tė jetė i mėrzitur edhe ti qėndro nė atė mėnyrė pra pajtoje mėrzinė me tė. Kur ėshtė i lumtur edhe ti sillu ashtu pajtoje lumturinė me tė.
  9- Sa mė shumė ta respektosh burrin aq mė shumė bėhesh shkak qė tė dojė ai ty. Sa mė shumė tė sillesh mirė me tė aq mė shumė i shtohet dashuria pėr ty.
  10- Mos kėrko nga burri ato gjėra qė nuk ka mundėsi ti marrė ose ato gjėra qė e venė nė pozitė tė vėshtirė. Kjo gjė bėhet shkak edhe pėr ty edhe pėr atė qė tė humbisni. Sepse Pejgamberi a.s ka thėnė: “ Ka pėr tė ardhur njė kohė qė burri ka pėr ta gjetur shkatėrrimin nga gruaja, fėmijėt e prindėrit e tij sepse kanė pėr ta qeshur ose tallur me varfėrinė e tij dhe kanė pėr ti kėrkuar gjėra qė nuk do ti marrė dot. Pėr kėtė arsye burri pėr tė dalė nga kjo gjendje shkon nė rrugė ku mund tė humbi dhe besimin. Dhe kėshtu humbet.
  11- Gruaja me sjellje tė mira dhe me edukatė tė mirė ėshtė begati nga xheneti pėr burrin. Ti bėhu begati prej xhenetit pėr burrin tėnd mos u bėj shkak dhune. Kėtė gjė mund ta bėsh vetėm duke zgjedhur dėshirat dhe pėlqimin e tij nė vend tė dėshirave dhe tė pėlqimeve tua. Nėse do nxjerrėsh nė plan tė parė dėshirat e tua atėherė kėto kėshilla nuk mund ti zbatosh dhe nuk tė bėjnė dobi.
  Nė ēdo vend, shtet, punė apo shtėpi duhet tė jetė njė qė flet nėse del nga ēdo kokė njė fjalė atėherė nė atė vend nuk ka qetėsi e harmoni. Nė shtėpi All-llahu xh.sh ia ka dhėnė tė drejtėn e fjalės burrit. All-llahu xh.sh nė kur`an thotė: “Meshkujt kanė autoritet mbi gratė, meqė All-llahu u ka dhėnė disa cilėsi mbi ato dhe, meqė ata shpenzojnė pėr mbajtjen e tyre. Gra tė mira janė ato tė dėgjueshmet, qė ruajnė fshehtėsitė qė ka urdhėruar All-llahu xh.sh. sa i pėrket grave qė ju i druheni mosbindjes dhe sjelljes sė keqe nga ana e tyre, kėshillojini (e kjo nėse nuk bėn dobi) mos i pranoni nė krevat dhe (nė fund) i rrihni ato (lehtas). Por nėse ato ju binden atėherė mos i ndėshkoni mė. All-llahu me tė vėrtetė ėshtė i Lartėsuar dhe i Madhėruar. (Nisa/34)
  Pėr kėtė arsye gruaja duhet ta shprehi mendimin por nuk duhet tė ngulė kėmbė nė tė sepse e drejta e fjalės sė fundit ėshtė e burrit. Burri edhe nėse bėn ndo njė gjė gabim nėse ėshtė nė pajtim me fenė All-llahu xh.sh e kthen atė veprim nė tė mirė. Nėse nė shtėpi fillon ngatėrresa jo jam unė i pari jo jam unė e para All-llahu xh.sh nė atė shtėpi nuk jep harmoni. Sikur mashkulli qė mundohet ta kėnaq pronarin e tij me punė e sjellje ashtu dhe gruaja duhet ta kėnaq burrin e vet me punė e me sjellje. Sepse nėse burri ėshtė i qetė dhe i kėnaqur edhe gruaja jeton e qetė dhe e kėnaqur. Nėse kėto kėshilla nuk pranohen dhe nuk veprohen nga njė grua atėherė nė atė shtėpi nuk ka harmoni e qetėsi.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:13

  10.
  HALLALLI DHE HARAMI


  Njė djalė i ri gjithmonė thonte nė Qabe: O All-llah ndihmėsi i tė drejtave…O Ndihmėsi i atyre qė mbrohen nga haramet. O Zot tė falenderoj dhe tė lavdėroj Ty.Kjo gjė I tėrhoqi vėmendjen njėrit dhe e pyeti tė riun. Pėrse bėn gjithmonė tė njėjtėn lutje, nuk di lutje tjetėr?Djali nisi ti tregojė: para 7-8 vitesh isha pėrsėri nė Qabe dhe gjeta njė qese plot me flori.Brenda nė tė kishte plot njė mijė flori. Nga brenda njė me thoshte: me kėto flori bėn kėtė e kėtė.Thash me vete jo, kjo qese nuk ėshtė e imja, kjo ėshtė e dikujt tjetėr nėse e pėrdor ėshtė haram”.Nė kėtė kohė njėri po thonte: “A ka gjetur ndo njėri njė qese?”E thirra atė dhe e pyeta: “ Si ėshtė ajo qesja? Brenda nė tė ēfarė ka?Ma tregoi se si ishte qesja dhe tha qė brenda nė qese ka njė mijė florinj. Unė iu thashė ja qesen e ke kėtu.
  Burri hapi qesen dhe mė dha tridhjet florinj.Shkova nė treg , aty pashė se po shisnin njė shėrbėtor tė vogėl ishte me fytyrė tė pastėr. Pastėrtia e kėtij fėmije mė bėri pėrshtypje u shkova pranė.I pyeta sa doni pėr kėtė shėrbėtor? Mė thanė tridhjetė florinj.Tridhjetė florinjtė qė mė dha burri ua dhashė atyre dhe mora fėmijėn.Fėmija ishte njė djalė shumė i sjellshėm dhe i mirė. U gėzova shumė qė e mora.Djali mė tregoi historinė e jetės sė vet:Mė tha unė jam djali i udhėheqėsit tė Fasit. Paska qenė e shkruar pėr tu bėrė shėrbetor.Pas disa muajsh dolėm bashkė me shėrbėtorin tim nė treg.Nė treg pamė tre burra tė pa njohur. Shėbėtori mė tha kėta janė njerėzit e babait.Taniata mė gjetėn mua do kėrkojnė qė tė mė shitėsh tek ata. Ti je njeri i mirė mos prano tė mė shesėsh nėn tridhjetė mijė florinj.Ata erdhėn pranė meje dhe mė thanė a na e shet kėtė shėrbėtorin neve duam ta blejmė? U thash po.Thanė tė japim gjashtėdhjetė mijė florinj. I thash nuk bėn.Shkuan duke e shtuar deri ne njėzet mijė florinj. I thashė mos u lodhni kot nėn tridhjetė mijė florinj sbėhet.Unė me ato tridhjetė mijė florinj hapa vend pune. Bėra tregti u bėra mė ipasur.Njė ditė mė thanė shokėt ėshtė njė vajzė e mirė e njė familjes shumė tė mirė dhe tė pasur.I ati i ka vdekur tani shpejt. A pranon qė tė martojmė me tė?Unė pranova. Pa vonuar u lidh kurora dhe filloi tė vinte paja me deve tė mbushura plot.Mes tė gjithash nė pajė mė vrau syrin njė qese, pyeta gruan ēfarė ėshtė kjo qese?Mė tha brenda nė tė ka 970 florinj, babai kėte qese e kishte humbur nė Haxh.Tridhjet prej tyre ia ka dhėnė tė riut qė e kishte gjetur qesen e tė tjerat mi bėri mua dhuratė dhe mė tha bijė kėtė qese e vė nė pajė.Thash me vete pra kėto florinj qė paskam gjetur nė Qabe paskan qenė tė miat. Nėse nuk do ia kisha dhėnė tė zotit do mė kishin ardhur nga njė rrugė haram mua.Ndėrsa tani mė erdhėn nga njė rrugė hallall.
  E falenderova dhe e lavdėrova shumė Atė qė mė ruajti mua nga haramet dhe mė dha shumė tė mira.
  RRISKU I NJERIUT PER TE GJITHE JETEN E TIJ ESHTE CAKTUAR DHE VJEN NGA ALL-LLAHU XH.SH. POR MENYREN E MARRJES SE TIJ NGA HARAMI OSE NGA HALLALLI E ZGJIDHNI VETE JU.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:25

  11.
  DREJTĖSIA E ALL-LLAHUT


  Nje dite Musai alejhis-selam e pa nje njeri shume te varfer. Ngaqe nuk ksihte rroba se cfare te vishte, ai ishte futur ne rere. Njeriu i varfer sapo e pa Musain alejhis-selam i tha: “Bej dua per mua, lutju All-llahut qe te me jape gjera te nevojshme per te jetuar ne kete bote, se po mbaroj nga skamja”.
  Me duane e hazreti Musait, All-llahu i dha atij njeriu gjera per te cilat kishte nevoje. Pas disa ditesh Musai alejhis-selam pa se nje turme e madhe njerezish e kishin kapur ate njeri dhe i ishin mbledhur siper kokes.
  Kur pyeti per arsyen, i thane:
  – Ky njeri ka pire alkool, ka bere sherr dhe ka vrare nje njeri. Tani po e cojne per ta denuar.
  Musai alejhis-selam u bind edhe njehere tjeter per drejtesine e All-llahut dhe tha:
  “Ne qofte se All-llahu do t’i jepte rrisk njerezve me shume sesa kane nevoje, sa te keqija do te benin ne kete bote”
  Krijuesi i kesaj bote, All-llahu teala i ka dhene cdo njeriu ate qe merriton. Ai qe nuk te ka bere ty te pasur, e din se cfare merriton ti, me mire se ti.
  Po te ishte krijuar macja me krahe, do t’i kishte zhdukur fare, te gjithe zogjte.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:29

  12.
  A ĖSHTĖ MIRĖ TĖ DISH ĒDO GJĖ?


  Nė kohėn e Musait a.s njė njeri pyet Musanė a.s: O Musa unė dua ti kuptoj tė gjitha gjuhėt e kafshėve a mund ti lutesh All-llahut xh.sh pėr kėtė gjė? Musaja a.s iu drejtua duke i thėnė qė nuk ėshtė mirė tė dish ēdo gjė. Pėr ty ėshtė mė mirė tė mos e kuptosh gjuhėn e kafshėve sepse kjo mund tė sjellė dėm nė vend tė dobisė. Me gjithė mundimin qė bėri Musai a.s njeriu nuk e dėgjoi por nguli kėmbė nė dėshirėn e tij. Pasi ngul kėmbė njeriu Musaja a.s pranon. Njė ditė Musaja a.s shkon tė flasė me All-llahun xh.sh pasi flet nė momentin e kthimit All-llahu xh.sh i thotė o Musa i thuaj robit Tim qė ia kam pranuar lutjen. Kur kthehet Musaja i thotė njeriut qė All-llahu xh. Ia ka pranuar lutjen. Tani e tutje do tė arrish ti kuptosh tė gjitha ēfarė flasin kafshėt.
  Por duhet tė kesh kujdes mos u kushto rėndėsi tė gjithave ēfarė flasin ato. Njeriu pasi merr lajmin e shumė pritur hyn nė vathin e bagėtive pėr tu dhėnė ushqim nė atė kohė dėgjon gomarin duke folur me kaun. Kau i thoshte gomarit: Gomar o vėlla puna jote sa punė e mirė ėshtė nuk lodhesh shumė, shiko mua dal ēdo ditė nė mėngjes herėt e shkoj nė fushė pėr tė lėvruar tokėn ndėrsa ti pothuajse rri gjithė ditėn pushim. Gomari i thotė kaut shiko vėlla i dashur tė gjitha kėto ndodhin nga marria jote. Nėse do tė shpėtosh nga ky hall atėherė nesėr nė mėngjes bėj sikur je i sėmurė. Kur tė sjellin ushqimin zotėria mos e ha dhe mos u ngre nė kėmbė qė ta besojnė me tė vėrtetė se je i sėmurė. Nėse vepron kėshtu atėherė ai nuk do tė fusė nė punė pėr tė lėruar tokėn dhe kėshtu. Kaut i pėlqeu mendimi i gomarit dhe me tė vėrtetė bėri ashtu si i tha gomari nuk e hėngri barin deri nė mėngjes. Gomari nuk u mbante nga gėzimi sepse kishte ngrėnė dhe ushqimin e kaut. Pasi ndodhen gjithė kėto gjėra i zoti i bagėtive del nga stalla duke qeshur sepse i kuptonte tė gjitha ēfarė flisnin. I zoti kur shkon nė mėngjes e gjen kaun tė shtrirė i bie disa herė pėr ta ngritur por kau nuk lėviz bėn sikur tė ishte i sėmurė. Pasi i bie disa herė kaut e shikon se nuk po ngrehet atėherė merr gomarin nė vend tė tij pėr tė lėruar tokėn. Gomari lodhet gjithė ditėn duke punuar kur vjen nė stallė i lodhur e i rraskapitur shikon kaun duke u pėrtypur me qetėsi. Kau thoshte me vete sa lojė e bukur paska qenė kjo. Gomari e pa se ishte punė shumė e lodhshme dhe tha me vete mė duhet ti bėj njė lojė tjetėr. Kur hyn nė stallė i thotė kaut: Ka o vėlla sot kur mė panė mua fshatarėt duke lėvruar tokėn pyetėn zotėrinė tonė i thanė ku e ke kaun. Atė e dėgjova duke u thėnė se kau ėshtė shumė dembel prandaj do ta ēoj tek kasapi pėr ta shitur sepse nuk mė bėn mė punė. Pra vėlla i dashur dije mirė se nėse bėn dhe nesėr kėshtu do ta shikosh veten nė thikė shumė shpejt. Me ti dėgjuar kėto fjalė kau tė nesėrmen u ngrit nė kėmbė me njė herė dhe u n[s pėr nė arė qė tu tregonte njerėzve se ai ėshtė punėtor e kėshtu gomari shpėtoi nga ky hall i madh. I zoti i bagėtive thotė me vete sa gjė e bukur ėshtė ta kuptosh gjuhėn e kafshėve. Tė nesėrmen dėgjon gjelin duke i thėnė qenit se nesėr ka festė pėr ty. Qeni i thotė pse? Sepse do i ngordhi kau zotėrisė kėshtu qė t[ nesėr do hash mish sa tė duash. Zotėria sa dėgjon kėtė gjė e merr kaun e ēon nė pazar dhe shet. Qeni i thotė gjelit pse mė gėnjeve e shikon ai e shiti kaun. Gjeli i thotė qenit mos u bėj merak se tani do i vdesė shėrbėtori. Sa e dėgjon kėtė i zoti i shtėpisė e merr me njė herė shėrbėtorin e shet dhe atė. Kur shikon qeni se pėrsėri u zhgėnjye i thotė gjelit ku e ke gostinė e shikon ai e shiti dhe shėrbėtorin. Gjeli i thotė qenit nėse tė kam thėnė qė ka gosti do ketė pa tjetėr, zotėria i shiti tė dy por mos harro se nesėr do vdesė vetė ai. Kėshtu qė nesėr do bėhet njė gosti mė e madhe se ajo qė tė kam thėnė. Kur dėgjoi kėto fjalė i zoti i shtėpisė u tmerrua dhe shkoi me njė herė tek Muasi a.s e tregoi ngjarjen se ēfarė i kishte ndodhur. Burri i thoshte Musait a.s a me tė vėrtetė do vdes nesėr a nuk ka ndo njė rrugė dalje? Musai a.s i thotė: a tė thashė qė tė mos i kushtoje rėndėsi ēdo gjėje? Nėse nuk do ti kishe vėnė rėndėsi fjalėve tė tyre do kishte ngordhur kau dhe do kishte mbaruar kjo punė. Por ti e shite kaun qė ti ngordhte dikujt tjetėr e jo ty. Gjithashtu dhe shėrbėtorin e shite qė ti vdiste dikujt tjetėr e jo ty pra nėse mendon vetėm pėr vete All-llahu xh.sh kėshtu ta shpėrblen. Pas kėsaj bisede Musai a.s e la tė lirė nė caktimin e All-llahutxh.sh.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:30

  13.
  PUNĖTORI QĖ FALTE NAMAZ


  Aliu ibn el-Me’mun el-Abbasi – i biri i kalifit – banonte ne nje pallat te larte. ne te kishte gjithcka qe deshironte. Nje dite duke shikuar nga dritarja e pallatit pa nje punetor qe punonte tere diten dhe ne mbarim te dites merrte abdes dhe falte dy reqat namaz. Kete e bente cdo dite, keshtu qe Aliu nje dite i doli para dhe e pyeti per gjendjen e tij. Punetori i tha:
  – Une kam gruan, dy motra dhe nenen time qe kujdesem per ta. Tere diten punoj dhe agjeroj qe ne mbremje darken ta ha bashke me familjen time.
  Aliu e pyeti: A te mungon ndonje gje? Tha: Jo, jetoj i lumtur dhe shume i kenaqur, falenderoj All-llahun, Zotin e boterave, per te mirat qe me dha.
  Ne kete rast Aliu vendosi ta lere pallatin e kalifit, ku jetonte me te gjitha te mirat dhe doli te jetoje jashte, vetem e vetem qe te arrinte lumturine, qe s’e gjeti ne pallat.
  Pas disa vitesh e gjeten te vdekur ne nje shtepi afer Horosanit, ku kishte punuar si zdrukthtar, por gjithnje i lumtur me punen e tij.
  “Kurse ata qe e gjeten rrugen e drejte, Ai atyre ua shton edhe me udhezimin ne rrugen e drejte dhe u ofron mundesi te jene edhe me te matur” (Kur’an 47:17)
  Kjo ngjarje na kujton tregimin e “shokeve te shpelles”, te cilet ishin ne pallatin mbreteror dhe aty gjeten vetem ngushtesi e shqetesim, sepse ne pallat sundonte mosbesimi. Keshtu vendosen te dalin dhe te jetojne ne shpelle. Kur’ani i pershkruan ne kete menyre:
  “Derisa te jeni te izoluar prej tyre dhe prej asaj qe adhurojne ata, pos All-llahut, atehere strehohuni ne shpelle, e Zoti juaj iu dhuron nga meshira e Tij e gjere dhe iu lehteson ne ceshtjen tuaj, ate qe eshte ne dobine tuaj”
  (Kur’an 18:16)
  Pra, vendi i ngushte me dashuri dhe Iman, zgjerohet dhe bashkon shume njerez.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:31

  14.
  PRANUAN ISLAMIN

  (nga Abdul Kadir Gejlani)

  I nderuari Sejjid Abdulkadir Gejlani eshte nje nga dijetaret dhe nga evlijate me te medhenj te Islamit. Edhe nga ana e nenes edhe nga ana e babait eshte nga fisi i Pejgamberit sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem. Ka qene muxhtehid i Fikhut dhe hadithit.
  Kur ishte i vogel i mori leje nenes te shkonte te studijonte dhe u nis me nje karvan per ne Bagdad.
  Gjate rruges i prene udhen kusaret dhe filluan t’i vidhnin.
  Nje nga ata shkoi tek Abdulkadir Gejlani dhe e pyeti nese kishte gje me vlere me vete.
  – Po kam, 40 florinj te cilet jane te qepur nen kolltuk.
  Kusari u largua. Pas tij shkoi edhe nje i dyte, i cili i beri te njejten pyetje dhe morri po ate pergjigje qe kishte marre shoku i tij.
  Te cuditur nga kjo pergjigje, i cuan fjale komandantit te tyre. Ky e therriti dhe e pyeti vet dhe e morri po te njejten pergjigje. Pasi i nxorri florinjte nga aty ku ishin, e pyeti djalin:
  – Perse tregove vendin e florinjeve?
  Ai u pergjigj:
  – Sepse i kam dhene fjalen nenes time qe nuk do te them kurre asnje genjeshter. Nuk e thyej dot fjalen e dhene.
  Komandanti i kusareve, filloi te qante dhe tha: “Kam kaq vjet qe nuk po e mbaj fjalen qe i kam dhene All-llahut” dhe beri teube. Edhe shoket e tij, kusaret e tjere, te cilet ishin rreth 60 vete, ndoqen rrugen e komandantit te tyre dhe bene edhe ata teube. I kthyen pas te gjitha mallrat e plackitura.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Thu 22 Oct 2015, 19:31

  15.
  KURTHI I EBU XHEHLIT


  Nje dite Ebu Xhehili i pergatiti nje kurth Pejgamberit alejhis-selam.
  Hapi nje grope perpara shtepise se vet dhe e theriti Pejgamberin per vizite ne shtepine e tij. Kur Pejgamberi po shkonte drejte shtepise se Ebu Xhehilit, vjen Xhebraili alejhis-selam dhe i tregon per gropen.
  Kur e morri vesh kete gje, Pejgamberi u kthye ne shtepine e tij. Ebu Xhehili kur e pa te kthehej mbrapsht, u nis t’i shkonte nga pas per t’a pyetur per arsyen, por e haroi gropen qe kishte hapur dhe ra ne gropen qe hapi vete. Per ta nxjerre qe aty i zgjaten nje litar, por nuk e arrinte dot litarin. Sa me shume qe ia zgjatnin litarin aq me teper thellohej gropa. Ne kete gjendje Ebu Xhehili gati sa nuk po cmendej brenda gropes se erret.
  I dergon fjale Pejgamberit dhe i lutet qe ta nxjerre nga gropa. Kur vjen Pejgamberi prane gropes i thote:
  – Po te nxorra nga gropa a do te besosh (behesh besimtar)?
  – Po me nxorre nga gropa do te besoj.
  Pejgamberi alejhis-selam i zgjati doren e tij dhe e nxorri qe aty.
  Kur doli, Ebu Xhehili tha:
  – “Nuk kam pare kurre magjistar kaq te fuqishem sa ti ne jeten time” Dhe NUK BESOI!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Administratori Fri 06 Nov 2015, 06:03

  16.
  SHĖRIMI I SHPIRTIT


  Njė njeri shkon te Ibrahim ibn Ed-hemi, i cili ishte mjek i zemrave dhe i thotė: “Unė po e teproj me veten time, mė trego si tė shėrohem. Ibrahimi i thotė: Nėse i pėrvetėson katėr cilėsi, nuk do tė jesh mėkatar i madh. Njeriu, i cili kishte nevojė pėr kėshilla tha: “Mė kėshillo cilat janė, o Ibrahim. I Thotė: “Nėse dėshiron pėr tė mos e dėgjuar (respektuar) Allahun, atėherė mos ha prej furnizimeve tė Tij”. Ai njeriu u habit dhe tha me hamendje: “Po ēka po thua kėshtu o Ibrahim, po tė gjitha furnizimet janė prej Allahut!? – “Pasi qė ėshtė ashtu e ti po e di, atėherė nuk ėshtė e drejtė ta shijosh furnizimin e Tij e tė mos e dėgjosh, pra tė mėkatosh?!” – (Ai pėrgjigjet) Jo.
  – O Ibrahim a mė jep kėshillėn e dytė?
  Ibrahimi i thotė: “Nėse nuk dėshiron ta dėgjosh Allahun, mos jeto nė vendbanimin e Tij”. Ai njeriu u habit mė shumė se herėn e parė, e tha: Ēka po thua kėshtu o Ibrahim?! Tė gjitha vendbanimet janė tė Allahut. Ai i thotė: “Pasi qė ėshtė ashtu, e ti po e di, – a ėshtė e drejtė edhe tė jetosh nė vendbanimit e Tij edhe tė mos e dėgjosh, pra mos tė mos mėkatosh?!”. – Jo.
  – O Ibrahim mė jep kėshillėn e tretė:
  Ibrahimi i thotė: Nėse dėshiron tė bėsh mėkat, shko nė ndonjė vend ku nuk tė sheh askush.
  – Po si po thua kėshtu o Ibrahim?! Po Allahu i di tė gjitha tė fshehtat (e sheh tė fshehtėn e tė hapurėn), e dėgjon tė ecurit e buburrecit nė mes tė shkretėtirės, nė errėsirėn mė tė thellė tė natės!
  Ibrahimi i thotė: “Pasi qė ėshtė ashtu, atėherė pse bėn mėkat?” Ai thotė: “Nuk do tė bėj”.
  – O Ibrahim mė jep kėshillėn e katėrt:
  Ibrahimi i thotė: “Kur tė vijė meleku i vdekjes pėr tė ta marrė shpirtin thuaj: “Mė jep edhe mė afat”.
  Njeriu i thotė: “Po ēka po thua kėshtu o Ibrahim, kurse Zoti i Lartmadhėruar ka thėnė: “Dhe kur ti vjen (njeriut) ēasti i vdekjes, nuk mund ta shtyjė fare, e as nuk mund ta shpejtojė farė”. Atėherė i thotė: “Pasi puna ėshtė ashtu, atėherė si shpreson pėr tė shpėtuar?!”. Thotė: “Po”.
  – Mė jep kėshillėn e pestė, o Ibrahim .
  Ibrahimi i thotė: “Kur tė vijnė melekėt e xhehenemit tė quajtur Zebanije, pėr tė tė marrė dhe pėr tė tė dėrguar nė xhehenem, ti mos shko”. Deri sa njeriu dėgjoi kėtė tė fundit filloi tė qajė dhe t’i thotė: “Mjaftė mė o Ibrahim, unė kėrkoj falje prej Allahut dhe pendohem te Ai, dhe do ta adhuroj deri ne vdekje”.
  avatar
  urtesia
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 3
  Mosha : 57
  Vendndodhja : Shkup
  Profesioni : Jurist
  Pikėt : 9
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 04/04/2013
  Hobi : Kryetar i Shoqatės pėr Kulturė Shqiptare nė Maqedoni

  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga urtesia Sat 06 Aug 2016, 09:13

  Disa pyetje elementare:

   Ēka jemi ne?
  o Ne jemi musliman elhamdulilah

   Prej kur jemi musliman?
  o Musliman jemi prej Kalu bela.

   Kalu bela ēka ėshtė?
  o Pasiqė Zoti i krijoi shpirtat, na pyeti: A jam unė Zoti i juaj, ne i tham: PO (bela).

   Kush ėshtė Zoti ynė
  o Zoti ynė ėshtė All-llahu xh.sh. (xhel-le shanuhu)

   Cila ėshtė feja e jonė?
  o Feja jonė ėshtė Islami

   Cili ėshtė libri ynė?
  o Libri ynė ėshtė Kur'ani a.sh. (adhimush-shan)

   Cila ėshtė kibla e jonė?
  o Kibla jonė ėshtė Qabja

   Kush ėshtė baba i njerzimit?
  o Hazreti Ademi

   Kush ėshtė nėna e njerėzimit?
  o Hazreti Hava

   Ēfar dhurijeti jemi? (Pasardhės)
  o Dhurijeti Adem

   Ēfar mileti jemi? (Nė kėtė kohė u formuan popujt)
  o Mileti Ibrahim a.s.

   Ēfar ymeti jemi?
  o Ymeti Muhammed alejhi selam

   Kush ėshtė pejgamberi ynė?
  o Hz.Muhammed Mustafa salallahu alejhi ve selem.

   Ku dhe nė cilin vit lindi pejgamberi?
  o Nė Meke Mukerreme nė vitin 570

   Ku ndėroi jetė pejgamberi?
  o Nė Medine Munevere nė vitin 633

   Si quhej babai i Tij?
  o Abdullah

   Si quhej nėna e Tij?
  o Emine

   Si quhej nėna e qumshtit e Profetit?
  o Hz. Halime

   Si quhej gjyshi i Tij?
  o Abdulmutalib

   Ēfar medh’hebi jemi
  o Medh’hebi Hanefi

   Kush ėshtė imami ynė
  o Imamu Adham Ebu Hanife – Numan ibn Thabit


  Feja jonė islame ka 33 kushte bazė e ato janė:
  6 tė imanit (besimit),
  5 tė islamit,
  4 tė abdesit,
  3 tė guslit,
  3 tė tejemmumit, dhe
  12 tė namazit.

  6 kushtet e imanit (besimit):

  1. Amentu bilahi - Besimi nė All-llahun Njė
  2. Ve Melaiketihi - Besimi nė engjujt e All-llahut
  3. Ve Kutubihi - Besimi nė librat e All-llahut
  4. Ve Rusulihi - Besimi nė pejgamberėt e All-llahut
  5. Vel-l jewmil ahiri - Besimi nė ringjalljen pas vdekjes
  6. Ve bil kaderi hajrihi ve sherrihi minallahi teala, hakun Esh’hedu en la il-lahe il-lallah, ve esh’hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu
  - Besimi nė kadan dhe kaderin (vendimin dhe caktimin) e All-llahut.

  5 kushtet e islamit:

  1. Shqiptimi i shehadetit
  2. Falja e namazit
  3. Agjėrimi i Ramazanit
  4. Dhėnia e zekatit
  5. Shkuarja nė haxh.

  4 kushtet e abdesit:

  1. Larja e fytyrės
  2. Larja e krahėve deri mbi bėrryl
  3. Fėrkimi i kokės (mes'h)
  4. Larja e kėmbėve deri mbi nyje.

  3 kushtet e guslit:

  1. Shpėlarja e gojės deri nė gargara
  2. Shpėlarja e hundės duke e kreh ujin nė thellsin e saj
  3. Larja e tėrė trupit deri nė ēdo pjesė tė saj

  3 kushtet e tejemmumit:

  1. Vendosja (bėrja e nijetit)
  2. Lėshimi i shuplakave nė dhe tė pastėr dhe fėrkimi i fytyrės
  3. Pėrsėri lėshimi i duarve nė dhe tė pastėr dhe me dorėn e majtė e fėrkojmė krahun e djathtė, kurse me tė djathtėn krahun e majtė (1 herė).

  12 kushtet e namazit:

  6 para namazit:

  1. Marrja e abdestit
  2. Tė jetė i pastėr trupi, rrobat dhe vendi ku do tė falemi
  3. Tė mbulohet aureti (pėr meshkujt prej kėrthize e deri nėn gjunjė, ndėrsa pėr femrat tėrė trupi pėrveē fytyrės dhe duarve)
  4. Drejtimi kah Kibla
  5. Namazi tė kryhet nė kohėn e caktuar
  6. Vendosja pėr faljen e namazit.

  6 pasi tė hymė nė namaz:

  1. Tekbiri fillestar - Tekbirul iftitah
  2. Qėndrimi nė kėmbė - Kijjam
  3. Leximi i Kur'anit - Kira’et
  4. Pėrkulja nė ruku - Ruku
  5. Lėshimi nė sexhde - Sexhde (suxhud)
  6. Qėndrimi ulur nė fund tė namazit. - Kadehi ahire

  5 namazet e ditės dhe rekatet e tyre:

  1. Sabahut ka 4 rekate: 2 sunnet dhe 2 farz
  2. Dreka ka 10 rekate: 4 sunnet, 4 farz dhe 2 sunnet tė fundit
  3. Ikindija ka 8 rekate: 4 sunnet dhe 4 farz
  4. Akshami ka 5 rekate: 3 farz dhe 2 sunnet
  5. Jacia ka 13 rekate: 4 sunnet, 4 farz, 2 sunnet tė fundit dhe 3 vaxhib vitr.


  4 melekėt e mėdhenj:

  - Xhibrili - sjell shpalljet
  - Mikaili - sjell rizkun
  - Azraili - merr shpirtėrat
  - Israfili - i frynė "surit" Ditėn e Kijametit dhe tė Ringjalljes


  4 librat e mėdhenj dhe 100 fletushka:

  - Tevrati: i zbriti Musait a.s.
  - Zeburi: i zbriti Davudit a.s.
  - Inxhili: i zbriti Isait a.s.
  - Kur'ani: i zbriti Muhammedit a.s.

  100 fletushka (suhufe): Hz. Ademi 10, Hz. Shiti a.s. 50, Hz. Ibrahimi a.s. 10, Hz. Idrisi as. 30;

  Sponsored content


  60 Tregime Islame Empty Re: 60 Tregime Islame

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 24 Feb 2024, 22:53