Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Guri i Ziguratit.

  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 29
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Guri i Ziguratit. Empty Guri i Ziguratit.

  Mesazh nga Armanda prej Sat 14 Apr 2012, 01:50

  Eshte zbuluar nje strukture qe mendohet te jete ndertesa me e vjeter ne bote, gati sa dyfishi I moshes se piramidave te Egjiptit. Guri I ziguratit me forme drejtekendore, nen bregdetin japonez, mund te jete deshmia e pare e nje civilizimi krejtesisht te panjohur te kohes se gurit, thone arkeologjistet. Monumenti eshte 600 kembe I gjere dhe 90 kembe I larte, dhe datohet te jete se paku 8000 vite para Krishtit. Piramida me e vjeter ne Egjipt, piramida Step ne Saqqara, eshte ndertuar me shume se 5000 vite me vone. Struktura e Yonaguni-t, nje ishull I vogel ne jugperendim te Okinawa, u zbulua se pari 10 vite me pare, nga zhytesit ne thellesi rreth 75 kembe nen nivelin e ujit. Vendasit besonin se ky ishte nje fenomen natyral.

  Profesori Masaki Kimura, nje gjeologjist ne Universitetin e Ryukyu te Okinawa-s, ishte shkencetari I pare qe kishte hulumtuar zonen dhe kishte konkluduar se struktura misterioze pese-shtresore ishte ndertim njerezor. “Objekti nuk eshte formesuar nga natyra. Nese ky do te kishte qene rasti, ateher do te prisnim te gjenim materialin e grumbulluar per-rreth, por aty nuk gjenden depozitime guri ne rrethine”, tha ai.

  _________________

  M

   Ora ėshtė Fri 10 Apr 2020, 12:56